Vrijlating gevangenen hevig twistpunt steeds nog Weer beroering tussen Oeganda en Tanzania Apartheid tot in de dood... Zware gevangenisstraffen geeist in proces van Haifa l r< a Touwtrekken om negen Amerikanen in Laos V „Zwarte September is| doel van El Fatah Van rijtijd en controle komt niets terecht ::h BUITENLAND SAIGON (ANP) Generaal Woodward, hoofd van de Ame rikaanse delegatie bij de gemengde militaire commissie van vier partijen in Zuid-Vietnam, heeft vandaag geweigerd deze commissie op 28 maart te ontbinden zolang de negen in Laos door de Pathet Lao vastgehouden Amerikanen niet zijn vrijge laten met de andere door Noord-Vietnam en de Vietcong gevan gen genomen Amerikanen (107 man). De weigering op een voorstel van het hoofd de Noord Vietnamese delegatie, Woodward slaat autoriteiten zaterdagavond laten we an ten dat zij allen dn Zuid-Vietnam wil de den blijven. De autoriteiten die vol- commissie op 28 maart op te heffen, gens hun zeggen later niet het in overeenstemming met de akkoor- wijt wilden horen dat zij de gevange den van Parijs. De Noordvietnamese nen beïnvloed hadden, besloten teen delegatie zou haar leden op maart terugtrekken uit de sie, die bestaat uit vertegenwoordi- grs van de VS, Zuid-Vietnam, Vietcong en Noord-Vietnam. De militaire oommissie, die is ge vormd krachtens het in januari tot stand gekomen Parijse wapenstil standsakkoord voor Vietnam en tot taak heeft toezicht te houden op de naleving van het bestand, de terug trekking van Amerikaanse troepen en de uitwisseling van krijgsgevangenen zondag uit te maken of de groep al dan niet mocht blijven. Nadat vertegenwoordigers van de de Internationale Commissie naar het vliegveld waren gekomen, werden de 210 gevangenen in vrachtwagens KAAPSTAD (RTR) De 25- jarige Nicolaas Swart stond in de keuken van 'n huis in Kaap stad brood te snijden terwijl zijn vrouw in de badkamer haar haar aan het wassen was. Op een gegeven ogenblik liep hij naar de open deur van de badkamer en vroeg zijn vrouw hoeveel brood hij moest snijden. Dawn, zijn vrouw, die niet goed kon zien vanwege het zeepsop in haar ogen, tastte naar de handdoek die achter de deur hing en duw de die per ongeluk dicht, waar door het broodmes dat hij in zijn hand had, diep in zijn lende boorde. Mevrouw Swart holde daarop om hulp naar de buren die de politie belden. Binnen enkele mi nuten stond er een politie-auto voor de deur. Een politieman riep toen een ziekenauto op. Die kwam tenslotte. De broeders gin gen naar binnen. „Ik kreeg toen te horen dat zij moeilijkheden zouden krijgen als zij mijn man zouden meenemen, want er la gen al twee niet-blanken in hun auto", aldus mevrouw Swart. De twee broeders waren daarop In hun ziekenauto weggegaan. Een buurman reed toen de zwaargewonde naar het zieken- huls. Hij ging terug om mevrouw Swart op te halen. Zij vernam van een verpleegster dat haar man al overleden was. De arts die haar man onderzocht had, zou gezegd hebben dat zijn leven misschien gered had kunnen worden als men hem eerder naar het ziekenhuis had bracht. Een functionaris van de ambulancedienst verklaarde la ter dat er geen aparte auto's voor de verschillende rassen zijn. „Maar doorgaans vervoe ren wij geen mensen van ver schillend ras samen met dezelf de auto". Luitenant-kolonefl Boei Tin, de woordvoerder van de Noordviebna- mese afvaardiging naar de gemeng de militaire commissie, deed het in cident af als een „propagandastunt" van de Zuidvietnamese regering. Gevangen Palestijnse verzetsstrijder: De ruim 200 Noordvietnamese gevangenen, die op een Zuidvietnamees vliegveld te kennen gaven niet naar huis terug te willen. Volgens Hanoi gold het hier een "propagandastunt". Tegen Joodse en Arabische beklaagden een periode van zestig dagen, moe ten warden opgeheven. Volgens de Noordvietnamezen en de Vietcong is het koppelen van de terugtrekking van Amerikaanse troe pen <nog 6200) aan het vrijlaten van de Amerikaanse krijgsgevangenen in Laos in strijd met de Parijse wa- penstilstandsovereenkomst. De kwes tie van de Amerikaanse krijgsgevan genen in Laos is volgens Noord-Viet nam en de Vietcong uitsluitend een zaak van de VS en de Pathet Lao. Noord-Vietnam heeft verklaard, dat het bereid is morgen een begin te maken met de vrijlating van de nog resterende 107 Amerikaanse ge vangenen. Niet naar huis Tweehomderdtien Noordvietnamese, President Marcos gaat vrijwilligers wapens geven JERUZALEM De officier van justitie in Haifa heeft straffen van 15 tot 20 Jaar geëist tegen de zes Joodse en Arabische beklaagden die terecht staan omdat zij lid zouden zijn geweest van een JoodsArabi sche spionage- en sabotagegroep. Gistermorgen had de rechtbank de zes verdachten schuldig verklaard oo alle punten van de dagvaarding: spionage voor Syrië, hulpverlening aan de vijand met het doel Isra els veiligheid te ondermijnen en het oprichten van een organisatie die tot doel heeft het Israëlische regi me omver te werpen. De officier van Justitie vroeg de zwaarste straf voor vier van de zes beklaagden, onder wie de leider van de groep, Turki en Ehud Adiv, voormalig kibboetslid en paratroeper. Voor Dan Vered .wiskundeleraar uit Tel Aviv, vroeg hij een iets lagere straf omdat Vered geen mi litaire inlichtingen had gegeven aan de Syrische inlichtingendienst. Vered verklaarde niet te geloven gisteren te kennen gegeven dat dat "een communist ooit in een niet naar Noord-Vietnam terug wil- kapitalistisch land een eerlijk pro- ten. De krijgsgevangenen zaten te ces kan krijgen". "Ze hebben mij wachten op het vliegveld van Bien gearresteerd omdat voor het eerst Hoa om naar Quang Tri gebracht een in Israël geboren Jood 't aange- te worden waar zij zouden worden durfd heeft samen met Arabieren vrijgelaten. Een paar minuten voor de strijd aan te binden tegen het dat zij aan boord van de vliegtuigen zionisme en het imperialisme. Ik zoduen gaan, sprongen zij op, begon- ben onschuldig", aldus Vered. nen met primitief gemaakte span- Voor de zesde beklaagde Slmon doeken te zwaaien en schreeuwden, Hadar, vroeg de aanklager 15 Jaar. dat zij in Zuid-Vietnam wilden MiJ- Hadar was alleen in het beginsta- ven. BAGUIO (Reuter/UPI) Presi dent Marcos van de Filippijnen heeft bekendgemaakt dat duidenden vrij willigers in het zuidelijk deel van de Filippijnen wapens zullen krijgen om hun gezinnen te beschermen tegen de rebellen die "brandstichtend, plunde rend en moordend" door de dorpen en Vietoong-knijgsgevangenm hebben trekken. In een toespraak op de ml- AMMAN (UPI/AFP) Een lel- hun activiteit der van de Palestijnse verzetsbewe- veroordeeld, ging El Fatach die in een Jordaan se gevangenis levenslange gevange nisstraf uitzit, heeft volgens de jus titie in Amman bekend dat er geen Zwarte-Septemberbeweging bestaat, maar dat haar activiteiten worden uitgevoerd door een stoottroep van El Fatach. Radio Amman riep zaterdag de tekst om van „bekentenissen" die de ken. El Fatach-leider. Aboe Daoed, in Hij zei dat een andere El Pat ondervragingen door de Jordaanse leider, Aboe Iyad, lustttie in februari, heeft afgelegd. Daoed en vijftien van zijn com mandos' waren aanvankelijk voor net Jordanië ter koning Hoa schonk gratie. De aanslag op premier Wasfi van Jordanië op 28 november I was volgens Daoed bedoeld om eenheid in de Arabische wereld verstoren en onderhandelingen een verzoening tussen Joranië i Palestij nen in de Saoedi-Arabi hoofdstad Djedda te doen misluk- litaire academie in Baguio, dat op 240 kilometer ten noorden van Ma nilla ligt, zei president Marcos dat de mensen op de voornamelijk door moslims bewoonde eilanden Manda- nao en Sulu in dorpseenheden ge organiseerd zullen worden om zich beter te kunnen verdedigen. Bij de gevechten die zich ongeveer Overlevende van Noors schip uit zee gehaald dium betrokken geweest bij groep, doch had zich er direct van gedistancieerd. Zyn misdaad be stond hieruit dat hij de autoritei ten niet had ingelicht. NEW YORK (AP, ANP) Van het ver gane Noorse schip „Norse Variant" Is tot nu toe één man opgepikt die duizenden uit drie dagen iin het water heeft gele- zich in de Atlantische Oceaan weken geleden in het zuidelijke 30 bemanningsleden deel van de Filippijnen hebben voorgedaan, zijn ruim 200 het leven gekomen hun dorpen gevlucht. Hun bewakers deden in het begin in verband met de militaire ope- al die tijd De verdediging trok dit alles ln dracht zich rustig te houden twijfel. "Feitelijke schade is er niet wachten op leden van de Iwtematio- aangericht, sabotage-acties zijn niet nale Commissie die toezicht moet uitgevoerd. Als hier al de zwaarste houden op de naleving van het be straf op staat, wat voor straf is er stand. dan voor werkelijke sabotagedaden?" Een uur later kwam er een andere vroeg de verdediger van Udi Adlv groep van 100 gevangenen op het vrijwel niets om hen tot bedaren te raties van de regeringstroepen tegen brengen. De gevangenen zagen er goed uit en droegen nieuwe gevange niskleding. Tenslotte kregen zij op- sche en politieke hervormingen te ten komen. dekluik heeft zich af. DAN VERED Sacharow is moreel niet gezond Europees parlement: Vakantie in Italië 10% duurder vliegveld aan. Zij moesten een eind van de eerste groep vandaan gaan zitten. De twee groepen elkaar opzettelijk. De 100 later arriveerden zagen er voor het rendeel slecht uit. Velen schenen cent duurder uitkomen dan verwondingen te hebben die nog niet genezen waren. Zuidvietnamese militairen ver- ROME (DPA) Een vakantie in Italië aal dit jaar gemiddeld tien pro- 1972. '•astgeklampt. De gezondheidstoestand van de ge redde 23-Jarige zeeman wordt in een communiqué van de kustwacht „goed" genoemd. Hij is op 250 mijl ten zuidoosten van Kaap May voor de kiust van de staat New Jersey uit zee opgevist. Een opsporingsvliegtuig heeft ook gemeld een tweede man in het water te hebben zien liggen .Maar enkele uren later meldde de Amerikaanse kustwacht dat dit bericht nog steeds niet was bevestigd. De kapitein van de ruim 13.000 ton metende „Norse Variant" die met een lading steenkool op weg was van Nor folk in de Amerikaanse staat Vir ginia naar Hamburg, seinde don- verantwoori geweest voor de aanslag Zwarte September op het 01 pisch dorp in München in de van vorig jaar, de moord op agent van de Israëlische inlichtli dienst in Madrid en de mislukt* ging van Aboe Daoed om ministeries te bezetten en mini te ontvoeren. Weer een andere El-Fatachle Salamech, werd door Daoed vei |p woordelijk gesteld voor het opb! van olietanks in Triëst stallaties in Nederland, moord op .pur Jordaniërs in Hamburg en het a blazen van een Israëlisch schip Amerika. Voorts is Salamech volgens verantwoordelijk geweest voor ging tot moord op Zaid Rifai. Jordaanse oud-ambassadeur 1"Tl den en een poging tot moord sisdhe Joden in Wenen, van jet-Unie op weg naar Israël. Aboe Yoessoef, nog een El Pat j135 leider, was verantwoordelijk vo kapen van een lijnvliegtuig varf Belgische luohtvaartmaatschi Sabena naar de luchthaven bij Tel Aviv. L iui klaarden dat de 210 die niet naar het streek van 7 tot 15 procent. Volgens een enquête van het Milane- blad „Conriere della Sera" varieert prijsverhoging van streek tot derdag dat zijn schip zich op 150 mijl VN-rapport: martelingen in Namibië GENEVE (Rtr) In een gepubliceerd VN-rapport noorden wilden, samen in een krijgs gevangenenkamp hadden gezeten. Hun vertegenwoordigers hadden de ten noordwesten van Kaap May Zuidafrikaanse politie beschu Hoofdoorzaak van de stijging is de in zinkende toestand bevond en dat invoering van de btw die op toe- de bemanning bezig was in de red- ristisch gebied zes procent bedraagt, dingboten te gaan. MOSKOU (RTR) De Russische veiligheidspolitie heeft Andri Sacha row, een van de geestelijke vaders van de Russische waterstofbom en BRUSSEL (ANP) Van de con trole op de rijtijden, de rustperioden, de controle op de werkboekjes etc. van chauffeurs die in het beroeps- goederenverkeer werken komt vrij- is gebleken uit de commissie i vervoer van eerst sinds hij zich voor dit laatste is gaan inzetten, zo verklaarden wel ingelichte kringen in Moskou. Tot niu toe leek het alsof Sacharow werd gespaard vanwege zijn voor aanstaande positie als internationaal erkend wetenschapsman en lid van de SowJ et-academie van wetenschap pen. Sacharow werd vrijdag op hethoofd- bureau van de KGB ontboden ter bespreking van een brief die hij en ten vrijwel genegeerd wordt. Jn zijn vrouw hebben geschreven, en waarin ze zich garant stellen voor Joeri SJikhanowitsJ, een wiskundige aan de universiteit van Moskou die in september van het vorig Jaar werd gearresteerd. Tijdens het veilhoor werd Sacha row toegevoegd dat hij "moreel niet gezond" is en dat zijn lidmaatschap van de onofficiële commissie voor de een "hoorzitting" var voor regionaal beleid het Europees parlement. Deskundi gen en vertegenwoordigers van de so ciale partners in deze bedrijfstak, maakten duidelijk dat de al uit 1969 stammende verordening van de EEG (de eerste sociale EG-verordening, voor het wegvervoer) door de lidsta- kele landen zijn nog niet eens uit voeringsmaatregelen genomen, en daar bestaat de verordening alleen nog maar op papier. deze hoorzitting opgemerkt dat de Europese Commissie in Brussel druk op de lidstaten zal moeten uitoefe mensenrechten neerkomt op belaste- nen om een efficiënte controle te ring van de Sowjet-Unie. verkrijgen. Van ondernemerszij de werd tij dens deze hoorzitting aangedrongen, op versoepeling van de verordening. Egyptisch kabinet afgetreden maanden aan het bewind is, heeft haar ontslag ingediend, zo is giste ren in politieke kringen in Cairo ver nomen. President Sadat zal, naar verluidt het aftreden Verzwakte rokers Dr. Michael Briggs, hoofd van de afdeling bio chemie van het Alfred-ziekenhuis in Melbourne in Australië, heeft zater dag in een medisch vakblad geschre- gemeen vX dat het roken van sigaretten om maxhnale rijtijd^ kan leiden tot onvruchtbaarheid van en maximaal toelaatbare af- Zwaar sigaretten roken stand gaat. De geldende voorschrif- Volgens deze kringen is het aftre den bedoeld om de president de mo- fP^ gelijkheid te bieden zelf de leiding het kabinet op zich te nemen en nieuw program voor de bin- buitenlandse politiek op te NAIROBI (Reuter) Tanzania heeft dit weekeinde geen invasie in Oeganda uitgevoerd. Zaterdag meld de Radio-Oeganda dat een Tanza- niaanse strijdmacht van 3500 man gereed stond om het land binnen te rukken. Gisteravond noemde de Tan- zaniaanse minister van Defensie, So- koine, de toestand in het grensgebied rustig. Van de berichten van radio- Oeganda zei hij dat deze "volkomen zijn. Het invasieleger zou volgens ra dio-Oeganda, bestaan uit Oegandese ballingen, Tanzaniaanse militairen en enkele van de 40.000 Aziaten die door zou zijn beraamd door ex-president Milton Obote, die twee Jaar geleden door Amin werd verbannen en nu in Tanzania woont. Vorig Jaar kwam het tussen beide landen bijna tot een oorlog toen Oe gandese ballingen op 17 september invasiepoging ondernamen. Deze vormt volgens dr. Briggs koolmo- ten zijn in de praktijk moeilijk na zetten. Men acht het niet uitgesloten mislukte. Door bemiddeling van Soe- noxide die voor een deel in de bloed- te leven en ze roepen, vooral voor dat het staatshoofd meer militairen dan kon tussen beide landen een ak- stroom wordt opgenomen en de vor- kleine en middelgrote vervoersbe- ln de regering zal opnemen in het koord worden bereikt, waarbij een ge- „het weed en mensonto martelen" van arrestanten in (Zuidwest-Afrika). De s* offers zitten alleen maar vast dat zij tegen de politiek Afrika in dit gebied rapport. Het rapport is opgesteld door groep van zes diplomaten en ten. die is ingesteld door de commissie voor de rechten mens en tot taak had na te g®iw politieke gevangenen in zu* Afrika en in de Portugese geö|IIa in Afrika worden behandeld. De groep heeft haar bewijst 1j^1 verkregen uilt de vertMfct, l 68 i nAfrika en Europa ooggetuigen. Gebleken is da tanten met het hoofd naar en met handen en voeten a<2 ken gebonden worden opgeba worden geslagen en geschopt- en helicopters geworpen en met trische stroom worden bewerkt. Volgens de VN-groep, die leiding stand van de ambassi i Senegal in Moskou, Ibrahim ye, leven de gevangenen in een ciaie afdeling van de central J vangenis in Pretoria onder on® lijke omstandigheden. De dood aantal niet-blanken in Zid|ten kaawse politiebureaus zou volg zfjn geweest van martelii ^-a: h< moon verhindert. het mannelijk sex-hor- drijven economische problemen op, kader militanter beleid ten demilitariseerde aldus deze werkgevers. aanzien van Israël. werd ingesteld. Oud-president Milton Obote van Oeganda, de grote rivaal van generaal Amin.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4