ïerkdienst ritisch >ekeken IN BALZAC'S MERCADET Zeskamp in uitverkocht huis Gewest in de raad Lasander exposeert bij Amro-bank OUD-KATWIJK IN LEIDEN Militaire oorlogs slachtoffers Fleurige distinctie op hoedenshow "apS £IDEN Als resultaat van een samenwerking tussen een apo# ep jongeren uit de Oecumenische Werkplaats en één uit het 3~n:gdhuis Breestraat 19, heeft zich een groep "Alternatieve idagsviering" gevormd. Onder auspiciën van deze groep A zondagochtend in het Jeugdhuis' een forumdienst gehou- i onder het thema "Horen, zien en zwijgen?" roepingswerk [6 en di xjF.n hf.r.v kf.r.k cademl inleiding door John volgde een forumgesprek, onder leiding stond waaruit wij j de verschillende menin- nen geloven?" In de reacties meen den we geen direct antwoord te horen, maar openbaarde zich meer Peter de weerslag van het geloof. Er werd bloem- meer contact met de medekerk gangers nodig geacht om hiermede laten volgen. De eerste vraag het galoof te stimuleren. In het forum gesteld luidde: "Hebt kerkdienst wilde een ander lid kerkdienst nodig de weerspiegeling vinden van het geen de mens in het dagelijks leven meemaakt. Voorts werden de kerk diensten geacht te passief en met te Weinig bewogendheid te worden on- de creativiteit ontbreekt. NED. HERV. KERK roepen te Nijkerkerveen dr. I. Wijngaarden, te Sprang j. jlndeweij te Emmeloord, te Am- C. den Roos te Gouda, J. T. ader te Middelharnis en dr. W. jvekot te Brielle. oeenomen Naar VeleenIJ- m mr, C. G. Mulder te Hille- n] erg, het beroep tot predikant erdeD ogewone werkzaamheden (al- secretaris Vrijzinnig Christe- Jeugdcentrale). M. W. S. Gra- Alkmaar. «md tot bijstand in het pasto- te Bodegraven en te Vlaardin- de Kamp kandidaat te moet' stoort, tot bijstand in het pas- uit te Hierden L. Blok te Aal- GEREF. KERKEN ij? roepen te Gees L. A. J. Wolt- '1\ kandidaat te zaandam. EEREF. KERKEN (vrijgem.) O «pen te Groningen H. W. Op- O te Gouda. lankt voor Roosenburg, M. fskerk te Meppel. GEREF. GEMEENTEN roepen te Gouda N. W. Schreu- intigj! iGoes te Scherpenisse A. Breg- >udeu te Rijsen. Randfourg (Zuid-Afri- in l.van Haren te Amersfoort. is lankt voor IJsselmonde C. de r te Nunspeet, voor Bodegra- Mol te Hardinxveld. Baptistengemeenten inkt voor Coevorden B. Stuut te in Duitsland. Het alleen maar zitten luisteren werd een bezwaar gevonden. Een ander forumlid achtte God niet voor discussie vatbaar. In de kerk kan men vragen over twijfels niet kwijt, zo luidde een opmerking. Op een vraag waarom men geen diens ten in de week zou houden, kwam de reactie dat de zondag juist een uitstekend rustpunt is om na te denken over de afgelopen week. Als tweede vraag aan het forum werden twee consequenties van de kerkdiensten aan de orde gesteld, nl. "Vind je dat politiek aan de orde moet komen en moet de kerk aan wijzing geven wat wel en niet De meningen waren: Als er in de week een afspiegeling moet zijn van de kerkdienst, dan gebeurt er niet veel in Je leven. Kerkdiens ten dienen er op gericht te zijn in de wereld rechtvaardige verhoudin gen te scheppen door zwakken en armen recht te doen wedervaren. Op deze vraag antwoordde een der de lid, in een politieke stellingna- me, niet alles te zien en van mening te zijn dat de verkondiging van één zijde kon 'worden ondervangen door in de kerk te gaan praten en voorts door steeds met onze medechriste nen die een andere mening hebben, in gesprek te blijven. In de kerk diensten wordt juist op de christen een appèl gedaan. Het is niet goed dat iedereen het met elkaar eens is. Verdeeld in groepen besprak men vervolgens in elke kring één van de voor deze morgen gekozen citaten, nog gelegenheid tot dis- de benoeming door de Kroon van een voorzitter, de gewestraad gehoord; O de communicatie met de deel nemende gemeenten door middel van het college van advies, alsmede door de verplichting tot overleg en mededeling; de mogelijkheid van uitoefe ning van gemeentelijke bevoegdhe den door gewestelijke organen; de voeding van de gewestkas door middel van bedragen van de deelnemende gemeenten in de vorm van een gelijk bedrag per inwoner. Men kan zich afvragen of het niet gewenst is een betere digheid tot stand te brengen tussen het bedrag dat elke gemeente aan het gewest zal zijn verschuldigd en de giroogte van de vertegenwoordi ging in het kiescollega. B. en W. vinden een gelijk bedrag per inwo ner als bijdrage aan het gewest wel aanvaardbaar, omdat volgens de regeling het verband tussen de hoogte van de bijdrage en de groot te van de vertegenwoordiging per gemeente in de gewestraad is losge laten. De leden van de nieuwe ge westraad vertegenwoordigen Immers het gehele gewest en niet slechts de gemeente waarin zij wonen. LEIDEN Je moet maar vooruitziende blik hebben.... Van de week belde Burcht-be heerder Plasmeyer naar de dactie van dit dagblad met de mededeling dat hij een terras bij Den Burcht ging openen, en of daar niet een aardig plaatje in zou zitten. Afijn, zaterdag tijgt Jan Holvast in een stralen de lentezon naar het Burohtter- rein, en ja hoor, ze zaten er al, de eerste Leidenaars. Wel met de winterjas binnen handbereik Je weet tenslotte maar nooit. LEIDEN De ontwerpregeling voor het gewest Leiden zal in de Leidse raad worden behandeld op 7 mei. Daaraan vooraf gaat behande ling in de commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden op 10 april. Burgemeester en wethouders ver enigen zich met de zeven algemene aspecten van de regeling het schappelijk Integratiekan de deelnemende gewesten met de concretisering in deelmannen; i het vrijblij- LEIDEN Hoewel er ditmaal geen ploeg uit onze omgeving aan te pas kwam werden de Zeskamp-spelen van de NCRV-televisie zaterdag avond in de Groenoordhal gehouden. Duizenden supporters uit bijna alle delen van het land waren daartoe naar Leiden gekomen. De wedstrij den, die deze keer in het teken van 'de overheid' stonden, omvatten on der meer een brandweerspel, een ka binetsrace, een postbodespel en een spectaculaire politiemotorshow. In het krijt traden de ploegen uit Ge leen, Hoogeveen, Kapelle, Land van Heusden en Altena, Raalte en Zand- voort. De zeskamp van zaterdag avond werd gewonnen door Raalte, terwijl Kapelle en Land van Heusden en Altena die het met een gedeelde tweede plaats moesten doen. Voor een lawaaierige, gigan tisch evenement als dit bleek de om streden Leidse hal overigens op nieuw zeer geschikt. De foto van Jan Holvast) geeft een beeld van één van de spannende Zeskamp-on derdelen, waaraan weer veel plezier werd beleefd. van het beleid van LEIDEN In de Lakenhal zal de Vereniging Oud-Leiden morgenavond haar Jaarvergadering houden. Extra attractie daarbij is, dat na afloop van de „echte" vergadering een show van Katwijkse klederdrachten wordt gegeven. Deze show is ingestudeerd onder leiding van de heer C. Varke- visser. Op deze foto een klein voor proefje: de Katwijkse vissersvrouw Lena, een beeld van omstreeks 1930. LEIDEN De Leidse amateur schilder Philip Lasander exposeert op het ogenblik in het kantoor van de Amrobank op het Bevrijdings plein. Op de donderdagavonden en zaterdagochtenden is hij daar ook zelf aanwezig. Hij is een bloemstil- leven aan het schilderen, en praat al doende, met de omstanders over het hoe en waarom van zijn werk. La sander brengt de olieverf met het pa letmes aan: dit geeft sterkere kon trasten en sneller een „schilderach tig" resultaat. Contrasten en felle, sprekende kleuren nemen een be langrijke plaats in in het oevre van Lasander. De onderwerpen zoekt hij hoofdzakelijk dicht bij huis: zeegezichten, landschappen met oer- hollandse knotwilgen, en stillevens, waar vaak bloemen bij te pas komen. Een enkele keer maakt hij een iets abstraktere voorstelling, maar het figuratieve is toch meer zijn stijl. In het „dagelijks leven" is Lasan der concierge van de bedrijfstechni- sche school te Leiden. Met schilderen LEIDEN Onder leiding van de heer Tieman werd zaterdag in de Doelenkazerne de jaarvergadering gehouden van de afdeling Zuid Hol land Noord van de Bond van Neder landse militaire oorlogsslachtoffers. Nadat de Jaarverslagen waren uit gebracht en goedgekeurd werden de voorzitter en de aftredende bestuurs leden, de heren Laue en Booy in hun functie herkozen. Naar aanleiding van een opmer king, dat er een groot verschil be staat tussen de pensioengrondslag en de pensioenuitkering, werd beslo ten hierover contact op te nemen met de daartoe bevoegde instanties. De Jaarvergadering werd 's- avonds voortgezet met een gezellig samenzijn, waar oude herinneringen werden opgehaald en contacten wer den hernieuwd. is hij pas op latere leeftijd begonnen in een tijd dat ik erg gespannen was hoewel hij op school al goede punten haalde voor tekenen en schil deren. Deze expositie zal tot en met 4 april duren, en op winkeltijden (dus ook donderdagavond) geopend zijn. wacht LEIDEN U hebt wel eens ge hoord van de naam Hanoré de Bal zac. U hebt ook meer malen gehoord van de Koninklijke Toneelvereniging „Liibberis Sacrum, die reeds bestaat sinds 1856. Deze vereniging heeft dn deze spanne tdjds blijk gegeven met goed toneel voor de dag te komen. Dit werd niet in de laatste plaats veroorzaakt door een verantwoorde van het te spelen toneelstuk, (dat deze keuze, waar ik zo vaak het accent op leg van wezenlijk belang is, blijkt wel zeer duidelijk, wanneer U zich even tracht voor te stellen, dat de „troupe van Hageman" Okla homa Motel zou spelen). Wanneer deze verbintenis tussen toneelstuk en toneelgroep op de Juiste wijze tot stand is gebracht is het nog slechts zaak de karakters op Juiste wijze on der de toneelspelers onder te bren gen. Dat Bob Hageman de rol van Mercadet krijgt toebedeeld, mag geen mens dan meer verbazen. Ook een Minard, gestalte gegeven door Louk Krassenburg blijkt dan spoedig één van de peilers van het Stuk te vor men. Anders ligt het met Julie (de doch/ter van Mevrouw en Mijnheer Mercadet). Zij behoort in haar rol een aanvulling te zijn, zowel ener zijds naar haar ouden-s toe en an derzijds naar haar geliefde. Naar de geliefde toe Tukt dit aardig, maar vooral dn de dialogen met haar moe der fAnny Beerbaum-Meyer) komt dat niet hélemaal uit de verf. Toch zijn er erg veel punten bin nen dit toneelstuk op te noemen, die het geheel bijzonder aantrekke lijk maakten. Zo was er bijvoorbeeld de rol van Bram Hasselbach als Justin, één van de bedienden. Een kleine rol, waarbij je als acteur erg attent moet zijn, omdaf, de inbreng zo beperkt blijft. Gebruik Je éénmaal 'n verkeerde intonatie of ga je te snel af, dan kun Je dat moeilijk in een la ter stadium nog goed maken. Hassel bach „zat echter lekker". Hij was een échte bediende, die zich bezorgd afvroeg hoe de rekeningen van Mercadet betaald moesten worden. Die verbondenheid tussen personeel en meester werd door hem goed aan gevoeld. Els Weinnk-Treiture en Ria Henzen-de Graaf vulden hem als resp. Thérèse en Virginie erg goed aan, waarbij toch graag de vraag of het accent, dat het in dit verband erg goed deed (dienstmeisje in Pa rijs) toneelmatig was of een onder deel van de eigen persoonlijkheid. Een opmeiking over het décor moet ook ditmaal weer gemaakt wor den. Hiervoor tekenden Marieke van Helden en Bob Hageman. Behalve, dat het décor de hele toneelruimte besloeg (daar hapert het nog wel eens aan bij andere gezelschappen niietzeggende lappen beschilderd met onduidelijke motieven, waar elke toneelspeler door dezelfde deur naar buiten en naar binnen moet), was het ook een kunststuk van symme trie. Het enige storende in het stuk was de fel-rode pruik van mevrouw Mercadet die, Juist omdat de kos tuums zo in de puntjes waren ver zorgd, erg afstak. De regie was in handen van me vrouw C. Hageman-Verhagen, die bij de opvoering van dit stuk te vens Jarig bleek te zijn. Een "Lang zal ze leven" te harer ere en de bijbehorende bloemen vormden de afsluiting van een echt ouderwetse en tevens gezellige toneelavond. A. C. KOEKEBAKKER JR Foto Jan Holvast Anti-abortus Het centrale co mité van de Duitse room-katholie- ken heeft zich krachtig uitgesproken tegen het toestaan van abortus tij dens de eerste drie maanden van de zwangerschap. Hiermee heeft deze organisatie van r.k. leken zich dui delijk gekeerd tegen de socialistische party, die vorige week heeft ver klaard abortus tijdens de eerste drie maanden van de zwangerschap wel te willen vrijgeven. Pierre Wattel toonde zijn collectie LEIDEN Kunst en mode vloeien tegenwoordig steeds meer inéén. Het is daarom een goede gedachte van Leidenaar Hans van der Vlist geweest om zijn verjaardag én het voorjaar te vieren met een exclusieve hoedenshow in zijn galerie aan de Botermarkt. De getoonde mo dellen waren alle van de Jonge, talentvolle Amsterdamse hoe- denontwerper Pierre Wattèl. De onuitputtelijk lijkende fantasie, van deze voormalige etaleur kwam alleen al tot uitdruk king in de grote collectie hoe den die op deze zonnige zondag middag werden getoond. Hoewel de mannequins, alle drie van uit eenlopende leeftijd, ook enkele sportieve baretten lieten zien, ging er van de meeste model len toch in de eerste plaats distinctie uit. De materialen, waarmee Pierre Wattèl werkt, zijn voornamelijk lakstro, sisal, vilt. organza en zijde. Zijn hoe den hebben als belangrijkste mo dekleuren lichtrood (tot cerise toe), groen, blauw en geel. Wat het karakter van zijn creaties betreft, die lopen uiteen van grappig en sjiek tot geraffineerd en extravagant. Grappig, en toch erg gekleed was op deze fleurige voorjaarsshow 'n zacht roze sisalhoed met een strak xar achter omgeslagen rand, en een in de nek afhangende bloemgarnering. In dezelfde ca tegorie vielen ook "Turks Fruit", een hoed van blauw lakstro met een brede rand en (uiteraard) fruitcorsage en een op de film "Blue Movie" geïnspireerde eenvoudige baret, eveneens van (donker)blauw lakstro mqt als leuk detail en kort uitstekende punt bovenop. Voor wie op een regenachtige dag toch goed gekleed de deur uit wil was er een witte lakba- ret met bijbehorende cape. Prak tisch en origineel! Bijzondere vermelding verdient Pierre Wat- tèls creatie "Black bird" een droom van een hoed, gemaakt van zwarte ganzeveren. Heel sjiek. In deze categorie viel ook "Madame de Pompadour" op, 'n heel aparte hoed van paars or ganza. Gedragen bij een zwarte, strakke japon levert deze crea tie 'n uiterst geraffineerde aan blik op. Extravagant was de zwart groene organza combina tie met een sleep tot op de grond Erg mooi, maar nauwelijks draagbaar of het moet wel voor een héél bijzondere gelegenheid zijn. Van Pierre Wattèl vielen verder nog veel sjaalbaretten, van zuiver zijde te bewonderen. Wat deze show niet te zien gaf: vlotte, gemakkelijk te dragen hoofddekseltjes voor het jonge meisje. Jammer! De drie modellen gingen gekleed in over het algemeen bijzonder gedis tingeerde Japonnen en mantel pakjes van de Voorschotense boetiek "La Mode" en droegen bijpassende schoenen van Hol- lants in Leiden. De bijouterieën kwamen voor het grootste ge deelte uit de zaak van Hans van der Vlist die overigens waarde ring verdienst voor zijn f, de initiatief.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3