EIDSCH DAGBLAD VS ONONTBEERLIJK h vandaag Hoop op redding van mijnwerkers bijna opgegeven VELDSLAG OP FILIPPIJNEN AVO-topman Luns over Europese defensie: Jerb'ezen PD in leelstaten AATSELIJK ftCHTVORST Koster luidt kerkklok: verstoring zondagsrust Laatste nieuws leidsch dagblad Pathet Lao wil negen Amerikanen vrijlaten Q Vakbonden gedagvaard Man neergestoken ALWEER SJAKIE van der velde Citroen ANDAG 26 MAART 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 33975 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De sociaaldemocratische heeft gisteren bij verkiezingen aantal districten en steden ie deelstaten Noordrijn-Westfa- i Neder-Saksen verliezen van geleden, vergeleken bij soort- verkiezingen in 1969. De chris- mocratische CDU en de libera- )P behaalden over de gehele 11- insten van resp. 2.7 en 1.3 aar de stembus was voor Kien, waar 1.7 miljoen jerechtigden wonen, noodzake- len wegens een nieuwe ictsindeling. Van de kiezers is ier 70% opgekomen, stad Bielefeld heeft de SPD absolute meerderheid verlo- Vooral voor de FDP is de stem- islag bemoedigend. ARAVANS ERWIJDERD ptJW VENNEP (ANP) Van- zal het provinciaal bestuur gUSjNoord-Holland, in samenwer- 1 J- geme~A- 1 ntal ;n van het van de heer D. van der aan de Hillegommerdijk in •Vennep. In de afgelopen week de gemeente reeds sta-caravans Jderd. provinciaal bestuur zegt tot lerwijderen op kosten van de Van der Blom gerechtigd te ïolgens een artikel van de pro- ïwet, waarin staat dat G. S. ^maatregelen kunnen toepas- ils niet op andere wijze aan een «k wordt voldaan. Ill [provinciaal bestuur is van oor- W dat een voorziening voor meer- recreatief verblijf (zoals kam en caravanterreinen) niet in (middellijke nabijheid van ste- centra moet worden gestimu- Ni Prins Bemhard heeft vanochtend het Europees-Amerikaans Congres in Amsterdam geopend. Er was een kort moment verwarring achter de bestuurstafel over de plaatsen. „Waar zit ik nou?", vraagt voorzitter Prins Bemhard hier. alge perioden en op de meeste a opn droog. In de nacht en och- plaatselijk mist. ikke tot matige wind uit rich- o tussen west en zuid. r taum temperaturen om het pont, maximumtemperaturen njsper 12 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) p: 6.27 uur; onder: 19.05 uur. op: 3.13 uur; onder: 10.58 u. fater te Katwijk te 8.39 en our, laagwater te 3.58 en 16.34 LONDEN De hoop op redding van de zeven mijnwerkers, die sinds woensdag zitten ingesloten in de ko lenmijn bij het Engelse Wakefield werd vanochtend vrijwel de bodem ingeslagen toen bleek dat de venti- latiedeuren, waarachter de ingeslote- nen mogelijk een luchtbel hadden kunnen vinden, geheel waren losge slagen. De redders deden hun ontdekking op nauwelijks een meter van de plaats waar de zeven volgens bere kening zouden moeten zijn. Vrijdag werd besloten om kikvors mannen in de mijn te laten afda len. Het betekende twee uur tijdver lies omdat het onmogelijk bleek door de meters-dikke laag modder te ko men. Men ging er toen toe over een tunnel te graven naar de plek waar de zeven opgeslotenen zouden zitten. De tunnel moest met de hand wor den gegraven. Steeds als een van de redders van vermoeidheid In elkaar dreigde te zakken, stond de volgende van de 300 vrijwilligers al klaar. In totaal hebben 1000 man aan het red dingswerk deelgenomen. Premier Heath bracht zaterdag een bezoek aan de rampmijn op het momeiït dat men nog steeds hoopte de mannen te kunnen bevrijden. De premier onderbrak er een vergade ring van de Conservatieve partij in Newcastle voor. Vakbondsleiders had den de mijnwerkers dringend ver zocht Heath bij deze gelegenheid niet lastig te vallen met vragen over hun looneisen. Volgens een theorie van de mijn- arts werd het zaterdag nog mogelijk geacht dat er meer luchtbellen in de mijn aanwezig waren, zodat de inge- slotenen het nog een paar dagen zouden kunnen volhouden. Opnieuw ontstond toen grote ver traging omdat de auto waarmee een speciale modderpomp uit Birming ham werd aangevoerd onderweg pan ne kreeg. KLEVERSKERKE (ANP) De koster van de Hervormde Kerk in Kleverskerke (Walcheren) die door het kerkbestuur is ont slagen omdat hij verleden jaar verklaarde overtuigd heiden te zijn, heeft gisteren zijn gram schap hierover kenbaar gemaakt door ruim een uur lang de klok van het kerkje te luiden. Hij zal vervolgd warden we gens verstoring van de zondags rust. Toen hij de toren weer uit kwam werd hij door twee agen ten meegenomen naar het bu- Voor de koster werd tweemaal een ontslagvergunning gewei gerd. Afgelopen vrijdag is deze eindelijk afgegeven door het ar beidsbureau in Middelburg. Kos ter Herman Uyterwijk (26) had naar aanleiding van de affaire klachten ingediend bij de offi cier van Justitie in Middelburg, wegens belediging van zijn per soon. Deze klachten zijn niet ontvankelijk verklaard. Alles bij elkaar reden voor de koster om zich te laten horen. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 9 april 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 214, Lelden. HONGKONG (Reuter) De com munistische Pathet Lao heeft van middag via haar persbureau laten weten dat zij bereid is de negen Amerikaanse militairen en burgers, die op dit moment door de commu nistische beweging in Laos worden gevangengehouden, "op elk gewenst tijdstip" vrij te laten. Over deze Amerikaanse gevangenen wordt al enkele dagen touwgetrok ken in de gemengde commissie inza ke Vietnam. De delegatie van de V.S. eiste dat samen met de laatste door de Vietcong en Noord-Vietnam gevangen gehouden Amerikanen ook de negen in Laos worden vrijgela ten. De V.S. dreigden de terugtrek king van hun troepen uit Vietnam stop te zetten als aan hun eis geen gehoor werd gegeven. Hanoi be schouwde het echter als een zaak van Amerika en Laos. Zie ook de buitenland-pagina. De oud minister van Buitenland se Zaken constateerde dat de Sow- jet-Unie en andere landen van het blijven versterken tot ver boven het peil dat voor zuiver defensieve doel einden vereist zou kunnen zijn. "De welvaart, die in West-Euro pa voortdurend toeneemt is geen vervangsmiddel voor veiligheid en doet die veiligheid ook niet toene men", waarschuwt mr. Luns. AFGUNST Het contract tussen het leven in West- en Oost-Europa kan de ko mende Jaren duidelijker worden. Dit kan bij de volkeren van Oost-Euro pa afgunst opwekken. Wij zullen een begerenswaardiger prooi wor den", aldus de NAVO-secretaris-ge- neraal. Leeuwarden (ANP) De eigenaar van de sleepboot „Temi 4", de heer T. Dijkhuizen uit Vhssingem, heeft de vakbonden gedagvaard voor een kort geding, dat vrijdag 30 maart zal dienen voor de rechtbank te Leeuwarden. De eigenaar van de sleepboot, die ter reparatie op een werf te Harlin- gen ligt, vindt dat de bonden hem onrechtmatig behandelen, omdat hij buiten het CAO-conflict staat. Bij de werf wordt ai een week gestaakt. De staiking hindert de exploitatie van de sleepboot, aldus de heer Dijkhuizen. Hij wil, dat de president van de rechtbank de stakende werknemers van de werf sommeert het werk aan de sleepboot te hervatten. De bondsraad van de bouw- en houtbond NKV heeft vandaag een telegram gestuurd naar het actie centrum van de drie industriebon den in Driebergen. Daarin zegt de bondsraad morele steun toe en be tuigt hii solidariteit met "de strijd van de industriebonden om meer vrijheid en een rechtvaardiger inko mensverdeling". Hoge Franse politieman beschuldigd van koppelarij MARSEILLE (AFP) Na Lyon en Rijssel heeft nu ook Marseille zijn geval van een hoge politiefunctiona ris die zich in zijn vrije tijd aan koppelarij zou hebben schuldig ge maakt. De politiefunctionaris in opspraak is de 57-Jarige hoofdcommissaris Germain Bezert, voormalig hoofd van de zedenbrigade. Bezerts naam is genoemd door het echtpaar Barthelemy. dat in decem ber van het vorig Jaar werd gearres teerd wegens het geven van gelegen heid in een gesloten huis in het hart van Marseille. Barthelemy, een ex-voetbalspeler van 41 Jaar. heeft verklaard dat zijn bordeel 'hoge politiebescherming' ge noot. Hij noemde de naam van Be zert, die ontkende, maar van de ze denpolitie overstapte naar een admi nistratieve functie binnen het korps Bezert heeft momenteel verlof voor het ondergaan van een slaapkuur in een kliniek in Marseille. Het parket van de officier van Justitie van Marseille bewaart over de zaak een absoluut stilzwijgen. BOOX BREESTRAAT 47 Literatuur uit het buitenland Periodicals baclc-issues half-price Een wekeliJxe gewoonte voor veelziJdigen I 20 PAGINA'S DEN HAAG ,,De Amerikaanse macht blijft ook in de toekomst van vitaal belang voor de Europese defensie. Om gekeerd is een vrij Europa belangrijk voor de Amerikaanse veiligheid". Dat zei de secretaris-generaal van de NAVO, oud-minister Luns, vandaag op het congres over de betrek kingen tussen Europa en Amerika, die in Amsterdam wordt gehouden. Het feit dat de welvaart in de westelijke wereld toeneemt en de betrekkingen tussen oost en west steeds beter zullen volgens mr. Luns niet onvermijdelijk leiden tot een grotere stabiliteit en veiligheid n Europa. Ons defensief vermogen blijft van even groot belang als het nu is "De gemeenschappelijke defensie kan ernstig worden geschaad als problemen op economisch, monetair en handelsterrein niet worden opge lost. Ingrijpende financiële conse quenties zijn dan onvermijdelijk. West-Europa heeft op dit ogenblik geen alternatief. Onze defensie is het Atlantisch bondgenootschap en het Atlantische partnerschip. Zon der dat bestaat er geen defensie", aldus mr. Luns. OPENING Het congres, waar ongeveer 350 Westeuropese en Amerikaanse poli tici, zakenlieden en wetenschaps mensen gedurende drie dagen met elkaar zullen discussiëren, werd vanochtend geopend door Prins Bernhard. De prins meende, dat de zorgwek kende verslechtering van de betrek kingen tussen West-Europa en Amerika niet aan één partij kan worden geweten'. „Deze betrekkin gen maken thans een delicate fase door. Van een oplossing van de pro blemen zal afhangen of wij in een samenhangend westelijk stelsel zul len leven, of dat de Atlantische we reld uiteen zal vallen in elkaar be concurrerende staten. "Economische en technisch", al dus de prins, „zijn de Westeuropese landen in staat tot een onafhanke lijke defensie maar zij zijn niet be reid zich die moeite te getroosten, terwijl dat op andere niet-militai- re punten wel gebeurt". Vele Europeanen zijn er volgens de prins van overtuigd dat wanneer West-Europa economisch, politiek en militair één wordt er een einde zou komen aan de totale afhanke lijkheid van de Verenigde Staten op militair gebied, aldus Prins Bern hard. Amsterdam (ANP) B. Boudouar uit Marokko is gisteravond met een messteek in de hartstreek in het Binnengasthuis in Amsterdam opge nomen. De man liep de steek op bij een ruzie, die ontstond toen hij een prostituee op de walletjes aansprak. De politie heeft twee Amsterdam mers, de 17-Jarige kok E.F:S. en de 31-Jarige cafetariahouder M. A. s. aangehouden voor poging tot dood slag. Êbk*. Good-old Sjaak Swart moest een gehavend Ajax bij Telstar over de brug helpen. Kort voor tijd scoorde de uitbundig bejubelde veteraan het winnende tjpelpunt. Waardoor de marge met Feye- noord gehandhaafd bleef. Een Feyenoord, dat in een grauw duel FC Den Haag versloeg, maar het in feite al voor „gezien" houdt en reeds uitkijkt naar de volgende voetbaljaargang. In Eindhoven nam PSV revanche op Sparta voor de beker-neder laag. De Spartaanse prestatie curve wil nog steeds geen op waartse nelgingen vertonen en het leek er in het Philips Sport park even op, dat de Rotterdamse „besmetting" zou overslaan op PSV. En nog veel meer sport. PAGINA'S 9—17 Lia Dorana: „Als je niet meer voor de televisie komt denken ze, dat je dood bent". PAGINA 5 Nog steeds getwist over vrijlating Amerikaanse gevangenen in Viet nam. PAGINA 4 Familiekiekjes van Herman Lut- gerink. PAGINA 19 Tweehonderd doden Met de arrestatie van acht Jongelui heeft de Rotterdamse politie het af gelopen weekeinde de zesde Jeugd bende binnen twee maanden opge rold. Het ging dit keer om acht jon- WASSENAAR gens in de leeftijd van 16 tot 18 Jaar. nnp Zij pleegden het afgelopen Jaar 23 Inbraken, waarbij voor 12.000 gulden LEIDERDORP voorkeur ging uit naar kleding. Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 Zoeterwoudseweg 23 v. d. Valk Boumanweg 180 tel. 1441 tel. 33741 tel. 34290 MANILLA (UPI, AFP) Filip pijnse regeringstroepen hebben vrij dag in een slag die zes uur duurde 200 opstandelingen gedood, zo heeft het opperbevevl in Manilla vandaag bekendgemaakt. De slag werd geleverd „tegen door maoïsten geleide mohammedaanse rebellen" in het zuiden van het eilandenrijk. De regeringstroepen verloren twee man aan doden en zeven aan gewon den. Brigade-generaal Ramos deelde mee dat de gevechten plaats hadden in de stad Labangan op 900 kilome ter ten zuidwesten van Manilla, La bangan ligt in de provincie Zam- boenga del sur. een haard van moei lijkheden in de zuidelijke Filippijnen, waar mohammedanen die afschei ding van de rest van de (katholieke) Filippijnen willen, actief zijn. De sterkte van de rebellenstrijd- macht werd door Ramos geschat op 8 9000 man „en *n handvol vreem de huurlingen" Een aantal rebellen had een „bui tenlandse vorming" gehad en was bewapend met een assortiment in België en Engeland vervaardigde wapens, geweren, granaatwerpers en wapentuig uit de tweede wereldoor log. Militaire kringen en net Rode Kruis hebben geschat dat door de gevechten op Mindanao centrum van de rebellenactiviteit 300.u00 mensen, christenen zowel als mo hammedanen, van huls en haard zijn verdreven.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1