Alcohol in V.S. ;roter probleem Jan heroïne" Spaarrente tot In 1980 tunnel onder het kanaal? Oeganda dreigt isolement geraken te EDERALE COMMISSIE NA NDERZOEK VAN TWEE JAAR: m Sowjet-Unie: "Joden mogen emigreren" 'Het zou zo zielig voor de visjes zijn" Svoboda herkozen jjpAG 23 MAART 1973 SHINGTON (AP) De Amerikaanse federale commissie inzake verdovende middelen [t in Washington een rapport gepubliceerd waarin zij zegt dat alcohol in de Verenigde tol op dit moment het grootste probleem vormt wat het gebruik van verdovende midde- betreft. Heroïne komt op de tweede plaats, marihuana ver achterop. BUITENLAND tege van verdovende middelen te- gaan slecht georganiseerd zijn, uitgaan van foute begrippen en (1 gevallen de situatie verslech- in plaats van verbeteren. De ussie pleit voor de instelling :n nieuw federaal anti-drug- dat ruime bevoegdheden be- na vijf jaar automatisch zou i worden opgeheven, tenzij *t >s anders beslist. nationale Commissie heeft in de apen twee jaar ten behoeve van esident en het Congres een on- EIDEi ingesteld naar het gebruik narihuana en andere drugs. voorgezeten door publikeinse oud-gouverneur, ;nnsylvania Shafet. heeft in de haar onderzoek 36 landen De kosten van het onder bedroegen drie miljoen gulden. iclusies 5 komt tot de volgen- iclusie: Irermatig gebruik van kalme- middelen, slaapmiddelen met idoor huisvrouwen, vormt Ame- verborgen drugprobleem. De zouden zich vrijwillig moeten ken in het voorschrijven van liddelen. rsonen die worden gearresteerd het bezit van heroïne zouden deling moeten krijgen, en tot gevangenisstraf of boete worden veroordeeld, indien sigeren mee te werken aan be ng. merendeel van het voorlich- aateriaal, dat over verdoven- Iddelen wordt verspreid is onbe- baar en zou uit de circulatie worden genomen. Nieuw ma- zou zorgvuldig moeten wor- ïderzocht op betrouwbaarheid, ouderwijzend personeel zou chting in de klas over verdoven ddelen het best kunnen staken, torlialiting die thans wordt ge- s in vele gevallen gebrekkig zelfs de belangstelling voor 't van de middelen stimuleren. dat de bruiken, tenzij dit gebruik leidt tot i het ge- misdaad of ander gedrag dat de sa menleving schaadt. Uitgaande van dit standpunt, komt de commissie tot de slotsom dat de grootste zorg in het huidige Amerika dient te zijn het gebruik van alco hol en heroïne. "Alcoholverslaving is zonder twij fel het ernstige drugprobleem in ons land", aldus de commissie. Het houdt nauw verband met geweld daden, verkeersongelukken, zelfmoor den, gebroken huwelijken en werkver zuim", aldus het rapport. Heroïne is door zijn gewoontevor ming ook een ernstig probleem, met name omdat het grote aantrekkings kracht bezit voor de Jeugd in de ar me wijken en voor anderen, die maatschappelijke moeilijkheden on dervinden. De commissie voegt hier aan toe dat slechts een gering percentage van de Amerikaanse bevolking ooit heroïne gebruikt, en dat het gebruik maar zel den in verband kan worden gebracht met misdaden die gepaard gaan met geweldpleging. De samenhang tus sen heroine-gebruik en diefstal wordt vaak overdreven, aldus dè kommis- lervatief land op ren door opzegging van het in 1967 gesloten Verdrag voor Oosafrikaanse Samenwerking. De Afrikaanse Gemeenschap is wel eens het best georganiseerde regionale samenwerkingsverband van heel Afrika genoemd, maar waarnemers vrezen zo langzamer hand dat alleen een wonder de gemeenschap nog kan redden. De moeilijkheden zijn begonnen na de regeringswisseling van twee jaar ge- Oeganda, toen generaal Idi a de macht kwam. President Nyerere van Tanzania eemeenschan er klaarde toen dat hij de afgezette ge^nscnap ne bevordermg vt r werkzaamheden. De die betrekkelijk ran instelling mag worden bestond uit negen leden door leden ent Nixon en vier leden door Amin ongres aangewezen. Jaar geleden bracht zij verslag ^ar^uana- aaL 5°™°! President Obote bleef erkennen niet het nieuwe militaire regime. Dat leverde problemen met de be palingen van het gemeenschapsver drag op, want daar staat in dat de drie presidenten samen de hoogste uitvoerende macht van de gemeen schap vormen, het Oostafrikaanse gezagsorgaan. langs op gewezen dat goed nabuur schap en economische samenwer king slecht gedijen als dat gaat ten koste van levens van mensen wier welzijn deze instellingen heten te be vorderen. „De rest van Oost-Afrika behoort Amin erop te wijzen dat de betrekkingen tussen volkeren soms het punt bereiken dat de getroffenen over politieke sancties beginnen te denken. En wij bereiken nu het punt waar het inconsequent zou zijn als wij wel sancties tegen Rhodesië be pleitten en niet tegen Oeganda'" zo besloot Githli een commentaar. marihuana voor de matige voor de Amerikaanse sa- ring zonder gevaar is. In het rapport wordt deze conclu- vestigd en wordt de aanbeve- gebruik van marihua- het bezit van kleine hoeveel- niet langer strafbaar te stel- portet Tföident Nixon heeft de het voorstel categorisch hand gewezen. Het congres lot nu toe niet veel aandacht Kenjatta diqersi kide rapporten zegt de commis- .p rfl| il de maatschappij verdoven- Melen niet moet verbieden al- mdat deze schadelijk zijn voor Daaifmiikers. In dat geval zou men in de eerste plaats slaap- ien alcohol en tabak moeten den. De commissie stelt, dat in to vrij moeten zijn in de be- al dan niet middelen te ge- ADVERTENTIE an de« judenl lendi» s kul Draak 4 Egiwj 18) 71» i Wedden .om'nfles whisky, datu VAT 69 1 lekkerder vindt? Sinds Amin aan de maohtkwam is er ge en'bijeenkomst van dit gezagsorgaan meer geweest, want Nyerere is bij zijn weigering om met Amin aan een conferentietafel te zitten geble ven. President Jomo Kenyatta van Kenia is de enige contactman, hij heeft afzonderlijke gesprekken met de twee anderen gevoerd. De recente verdwijning van voor aanstaande Kenianen en Tanzania- men die bij verschillende gemeen schapsinstellingen in Oeganda werkten, heeft de geest van samen werking in de gemeenschap bepaald niet bevorderd en. het ziet er naar uit dat Amin nu ook de medewer king van Kenia wel zal verspelen. Keniaanse vakbondsleiders dringen aan op opschorting van alle gemeen- sohapszaken „tot we van de veilig heid van Keniaanse en Tanzamiaan- se burgers die in Oeganda werken, opaan kunnen". Joseph Nyerere, lid van het parlement van de Oostafri kaanse gemeenschap (en Jongere broer van de Tamzaniaamse presi dent) is in februari met vakantie geweest in de Keniase hoofdstad Nairobi; hij vertelde dat hij dreige menten had ontvangen dat hij ver moord zou worden als hij Oeganda bezocht. Zulke zaken plus de lange lijst van Keniaanse en Tanzaniaan- se ambtenaren die in Oeganda „zoek geraakt" zijn, wekken grote bezorgdheid. Luchthartig Amin heeft liet er niet beter op ge- maaikit toen hij onlangs in een toe spraak tot het Oegandese volk de VIETNAM ANNO 1973 Ter wijl de grote heren van Noord- en Zuid-Vietnam en de V.S. doorgaan met harre warren over politieke zaken sust ergens in Saigon een be delaarsjongen zijn zusje, die in een Amerikaanse voed- seldoos ligt in slaap. Het jon getje zou misschien ook het liefst willen wegdromen maar de harde werkelijkheid xoeerhoudt hem daarvan. Hij moet bedelen om zichzelf en zijn zusje in leven te houden. In Zuid-Vietnam is men be gonnen met het terugbren gen van de honderdduh den vluchtelingen uit kampen naar de voormalige slagvelden. De repatriëring heeft iets in zich van de to nelen utt de tijd vanhet Amerikaanse Wilde Westen. De teruggekeerde Vietname- zen krijgen nieuw land om te bouwen. Huizen zijn er nog nietzij zullen zolang in ten ten verblijven. Joden sceptisch in open brief een nieuwe ambtstermijn van vijf jaar als president van T9jecho-Slo- w aki je. Svoboda was zelf niet aanwezig in de Vladislavzaal van het Praag se kasteel toen de afgevaardigden de geheime stemming hielden. Na dat de voorzitter van de federale vergadering In dra het unanieme resultaat had bekendgemaakt werd generaal Svoboda de zaal binnen geleid door partijleider Husak, die hem feliciteerde en daarbij zijn tranen nauwelijks kon bedwingen. De herverkiezing van Svoboda vijf jaar geleden in een algemeen ent housiasme gekozen is in de eerste plaats een vertaling van het una nieme respect dat hij bij alle Tsje- choslowaken en bij de bondgenoten van Praag, vooral de Sowjet-Unie. heeft afgewongen. Maar het bewijs wordt er tevens mee geleverd dat het in de huidige politieke omstan digheden in Tsjechoslowakije moei lijk is een waardig opvolger voor hem te vinden. De 77-jarige generaal had er geen geheim van gemaakt dat hij zich liever had teruggetrokken om van een rustige oude dag te kun nen genieten. Geen verlenging ambtstermijn Turkse president De ^ieuwe ontwikkelingen kwestie van de verdwijning van Ke- hand 11» JSST®, langfameT- niane» «1 Tanzanianen luchthartig hand een duidelijke terugslag te wegwuifde met de opmerking dat hebben in buurlanden Kenia en het immers maar om verwarde lie- Tanzania die met Oeganda verbon- den gaat die vermoedelijk nog ®an- t™ T in °e- hanger van ex-president obote zijn meenschap. De toekomst van deze ook. organisatie staat op het spel. Verscheidene leidende figuren in Hoofdredacteur George Githli van °nu «JKfZ' ?^.b!Ld0e O®"'"rr -nliten blj de oSïïenTa^ A. de Keniaanse regering, heeft Franse politie weer slaags met studenten PARIJS «RTR» De Parijse politie is gisteren slaags geraakt met betogende studenten en middel bare schoolleerlingen De studenten en middelbare- schoolleerlingen hielden een mars uit protest tegen de wet die uitstel van militaire dlenBt om studierede nen niet meer mogelijk maakt. De route die de betogers zouden vol- opgericht voor ordering van het welzijn van de 30 miljoen Oo^tafrikanen en als dat niet meer het doel van alle drie de deelnemers is. dan komt het mo ment dat het de vraag wordt of deze regionale samenwerking volge houden moet worden. De Franse re volutie heeft 2627 mensen onder de guillotine gebracht en dat schrikbe- wind was voorbij toen Robespierre in 1794 op zijn beurt naar het schavot geleid werd. De harde waarheid is dat Amins schrikbewind al een veelvoud van dat aantal mensenlevens heeft ge kost. gen, politie vastgesteld. Op een gegeven ogenblik weken de studenten ech ter van de route af en probeerden de studentenwijk, het quartier la- tin, binnen te gaan. Daarop greep de politie in. Linkse extremisten sloten zich toen bij de betogers aan. Men gooi de met benzinebommen naar de politie die dharges uitvoerden om de betogers uiteen te drijven. Er zouden in totaal 15 politiemannen gewond zijn geraakt voor een deel zelfs zwaar. 150 studenten en mid- delbaarschoolleerlingen zijn gear resteerd. Ook in de Franse provinciesteden hebben honderdduizenden Jongeren betogingen gehouden uit protest te gen de naar de minister van Defen sie genoemde „wet-Debré". TEL AVIV AFP De Sowjet- russische vice-minister van energie Maximow, heeft woensdag in Was hington tegen correspondenten van het blad "Maairiv" en de Israëli sche radio gezegd dat "de Sowjet- russische regering de diplomabelas- ting voor Joden die willen emigre ren niet zal opheffen, maar dat el ke Jood die een verzoek tot emigra tie indient weg mag". Maximow zei dit naar aanleiding van tegenstrijdige berichten in Was hington dat de diplomabelasting of wel zou zijn opgeheven, of wel voor lopig opgeschort om een gunstig kli maat te scheppen voor het komende bezoek van Brezjnjew aan de VS. De medestanders van senator Jadkson zijn er nog niet van dat de Sowjet-Unie de diploma belasting heeft opgeheven. Ribicroff zei voorlopig nog te willen wcahten voordat hij zijn mede-se natoren de raad geeft hun bezwa ren in te trekken. Senator Jackson zei woensdag avond voor de Israëlische militaire radio dat hij de AmerikaansSow- jetrussische handelsakkoorden pas zal goedkeuren wanneer de Sowjet- Unie de diploma belasting werkelijk heeft opgeheven, ook al wordt dat niet gepubliceerd. Veertig Joden in Moskou hebben in een open brief geschreven sceptisch te zijn inzake de schorsing van de et. Vorig jaar oktober was de be tekend is door de geleerden LewitsJ en Lerner, die beiden tevergeefs ge poogd hebben te emigreren, en eni ge Jooidse activisten. Arbeidsconflict in Denemarken verder verscherpl KOPENHAGEN <DPA> Het woensdag in Denemarken uitgebro ken arbeidsconflict dreigt zich van htieke partijen hebben zich krach ANKARA (RTR) De nationale vergadering van Turkije heeft don derdag het voorstel verworpen o m de ambtstermijn van president Cev- det Sunay met twee jaar te verlen gen. Voor die verlenging was een wijziging van de grondwet nodig, die met tweederde meerderheid moet worden goedgekeurd. Er waren twee stemmen te weinig. De twee grote politieke partijen, de Gerechtigheidspartij en de Re publikeinse volkspartij hadden dit voorstel ingediend om uit de impas se bij de presidentsverkiezing te komen. Na zeven stemmingen had nog geen kandidaat een meerder heid. De kandidaat van het leger, generaal Faruk Gurler. eindigde steeds op de tweede plaats en trok zich dinsdag terug. De kleinere po- overeenstemming met de lasting tijdelijk opgeheven 2 april af aanzienlijk te verscherpen, zeke-r Vakbonden en werkgevers zijn van plan op die datum nieuwe prikac- Senator ties en uitsluitingen te beginnen. Op het ogenblik zijn 258.000 werk- betrokken bij de acties. Tot dusver zijn vooral de ijzer en staalindustrie het vervoer en de kranten door de stakingen getrof fen. 153.000 werknemers zijn in sta king en 105.000 arbeiders zijn door de werkgevers uitgesloten. Donder dag waren er nog geen tekenen van toenadering tuss enbonden en werk gevers. Het conflict gaat om liet ge ven van een extra uitkering, wan neer de lonen per kwartaal wor den aangepast aan de prijsstijgin gen. Op de lijst van ondernemingen die van 2 april of het doelwit van sta kingsacties zullen zijn staan ook werd daar- "De toestand van de repatriëring drie grote glasfabrieken. Als tig verzet tegen verlenging ambtstermijn van Sunay. Het afwijzen van de grondwets wijziging betekent dat zich nu op nieuw het probleem voordoet "van de keuze tussen een "burgert-kan didaat en een kandidaat van het leger. Schietgraag Bij een verkeersop stopping in het hartje van Sao Pau lo (Brazilië) reden een taxi en een vrachtauto woensdag tegen elkaar. De schade was gering, maar de twee lichtgeraakte chauffeurs begonnen elkaar woedend uit te schelden. De woordenwisseling duurde maar kort. Beide mannen trokken vrijwel gelijk tijdig hun revolver en vuurden met een dermate grote nauwkeurigheid dat zij met doorboord hart morsdood neervielen. Dicht bij de plaats van de schietpartij had de dag daarvoor een automobilist 'n politie-agent die hem bekeurde, zonder mee», doodgescho ten. ADVERTENTIE De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 7'/i°/o voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren riaar :1 dezespaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK LONDEN De tunnel komt nader bij. De Engelsen raken een illusie kwijt. Over zo'n 2500 dagen zal de eer ste auto een Rolls Royce of een Citroën van Sangatte in Frank rijk naar het Engelse Folkstone rij den, of omgekeerd, honderd meter beneden de zeespiegel. Het is dan vers 1980. Tenminste als de leden van het La gerhuis nel zo enthousiast zijn als John Peyton, de Engelse minister voor transportaangelegenheden leek, die deze week zijn tunnelplannen be kend heeft gemaakt. Veel nieuws ver telde hij weliswaar niet in okto ber 1972 deed een planning officer van de Kanaaltunnelafdeling van de Britse spoorwegen in het openbaar vrijwel alles uit de doeken maar het zijn ministeriële woorden en die leggen doorgaans meer gewicht in de schaal. Maar of dat dit keer ook zo zal zijn moet worden afgewacht. Het Engelse blad The Guardian vond mi nister Peyton een tikje huiverig in zijn presentatie. Niet iemand die overtuigd is dat de heren in het La- gerhiuis de schatkist open zullen doen onder het gedisciplineerd uitroepen van "Pak maar John!". Vergissing De Times ging nog een stapje ver der, hoewel zeer beleefd. Het blad schreef dat de heer Peyton "zeer waarschijnlijk eèn vergissing beging" en kritiek in The Times is een klap op het hoofd met een rubber hamer; je gaat ei- niet dood van. maar het komt wel aan. Nu moet onmiddellijk gezegd wor den dat het tunnelproject niet zo maar een project is van zomaar een minister. Het is een prestigeobject dat de Britten al zo'n tweehonderd jaar bezighoudt. Het plan in zijn huidige vorm ls alleen al dertien jaar oud. In 1960 kwam de Kanaaltunnel-stu diegroep met een groot rapport, in 1961 gevolgd door de Kanaalbrugstu- aie groep en in 1963 kwam ene me neer Marpless op het toneel met een witboek over de tunnel. Daarvoor zijn er ettelijke studierapporten, gissingen en onderzoeken gepubliceerd. Maar op ü'e een of andere wijze lijkt het nu veel serieuzer, hoewel er ge noeg kritiek is. Variërend van die oude Engelsman, compleet met snor, pijp. drollenvanger, jachtgeweer en hond, die ernstig voor de televisie op het gevaar van een bom wees, die in de tunnel een ramp zou kunnen ver. oorzaken tot de man uit Wales dip een tunnel zo zielig voor de visjes vond, tot het wat nuchtere deskun dige commentaar in de Financial Times met als conclusie dat minister Peyton vergeten is de inflatie en het renteverlies te calculeren, waardoor de tunnel geen 3.6 miljard gulden, maar vijf miljard gaat kosten. Hoe dan ook, de kans dat men in 1980 in vijf uur ongeveer de helft van de tijd die nu nodig is voor de reis met trein en boot via Hoek van Holland en Harwich per trein van Rotterdam naar Londen kan reizen, lijkt dichterbij dan ooit. Maar voor dat het zover is dat de Hagenaar, de Rotterdammer of de Gouwenaar een dagje Londen via de Kanaalbuis kan gaan doen moet er eerst voor een slordige tweehonderd miljoen gulden worden gestudeerd op geologische, or ganisatorische en commerciële proble men door Franse en Engelse deskun digen. Concreet komt het hier op neer: als het Lagerhuis "ja" zegt worden op 13 juli de handtekeningen gezet tussen de Fransen en de Engelsen en kunnen de technische studies en proefboringen beginnen. Dat zal twee Jaar duren. Contractueel zal worden bepaald dat zowel de Franse als de Engelse regering zich dan nog van de operatie terug zullen kunnen trek ken. Verloopt alles naar wens, wordt er in 1975 aan de echte tunnel be gonnen: door de onderste krijtlaag van het Kanaal worden drie pijpen geboord. Twee elk met een enkel spoor (de auto's gaan op de trein. Zelfrijdeud wegverkeer zou in ver band met de uitlaatgassen te grote ventilatieproblemen opleveren» voor het vervoer heen en terug, gescheiden door een dienstentunnel met om de 250 meter dwarsverbindingen. Vanuit deze tunnel zulen de onderhouds- en controlewerkzaamheden worden ver. richt, terwijl bij calamiteiten ook een vluchtweg biedt aan reizigers en treinpersoneel. Naar scnatting zullen er dooi* de tunnel 3500 auto's per uur worden verroerd. Een rit Der auto door de tunnel komt een Nederlands automo bilist met drie inzittenden op tachtig gulden en dat is te doen. Maar of het allemaal zover komt. is niet te zeggen. De vakbonden boy cotten nu al de zogenaamde advanced passengers train met een snelhe.a van 250 lot 300 kilometer per uur die het mogelijk moet maken de reis tijd door de tunnel tot 3',2 uur te bekorten. Waren er vroeger militaire bezwaren tegen een tunnel (de Brit ten waren vooral bevreesd voor een inval bij verrassing) nu zijn het de vakbonden die het effect van een tunnel door te staken tot nul kunnen reduceren. Enfin, over 2500 dagen zult u het hopelyk gaan beleven.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9