HU zegt ee tegen ormateur Alleen ARP steunt regerings voorstel verhoging kijkgeld iswa Be j aarden verzekering wordt veel duurder Protesten tegen hoger salaris Neptune van ministers menwerking hangt n zijden draadje y ==|0G-protest tegen studieleningen Surinaams conflict nog niet uit wereld Kort geding over de naam Eerste zwaluw gesignaleerd 23 MAART 1973 fEMBSBEEB -EIDEi [AAG De christen-democratische samenwerking is B zijden draadje komen te hangen nu de CHU op haar loutje kabinetsformateur Burger heeft laten weten dat met hen niet zinvol is. leiders Andriessen (KVP) (ARP) toonden zich gis- dlep teleurgesteld over de van de CHU. Zij hebben de gevraagd het oorspronke- vanmorgen geplande ge- te stellen omdat zij zich hun fracties willen beraden, jctieleider Tilanus moti- j besluit in een brief waarin chtpartij vertrek transport 3D (DPA) Bij het vertrek ton zeer giftige beryllium- de afgelopen weken de m, de politie en de openba- j aan weerszijden van de >060 I-Duitse grens heeft bezig- is het woensdagavond tot gekomen. Dit is giste- politie van Wesel mee- II f ;de politie vielen de Neder- K« genaren van het giftige af- ll»|Duitse begeleider van het en verscheidene chauf- tot dusver nog onduidelij- f "Sa de talrijke fotografen en f 3JJJ tduitse televisieploeg aan, van het vertrek wilden f Dttjlaarbij werd een televisie een belichtingsapparaat van 20.000 a 30 000 mark f 4.75II Tegen de deelnemers aan f 4.7» tpartij is een gerechtelijk f 3.500.' k ingesteld. f 4.0ft tansport beryllium-oxyde f 6.5ft 25 Januari door de Neder - i' 4.0ft itoriteiten aan de grens bij f 2.7ft engehouden. Het goedje is f 1.7» pen vier weken in veilige f 3.2» sgebracht. De Nederlandse die e genaar is van het al. had vervolgens van de autoriteiten toestemming roor transport per vracht- Antwerpen, vanwaar het naar een onbekende be ing wordt gebracht. hij uitlegt dat Burger zijns inziens te weinig ruimte open laat om over leg te plegen over de personele sa menstelling en het program van een kabinet- Den Uyl. Hij herinnert Bur ger eraan dat de drie confessionele fracties hem op 23 februari al heb ben laten weten dat wij Juist een wezenlijke bijdrage willen leveren aan de samenstelling en het program van zo'n kabinet. Volgens Tilanus kan zijn fractie een kabinet- Den Uyl dat niet aan deze voorwaarden vol doet geen steun toezeggen. „Onze houding hoeft overigens geen gevolgen te hebben voor de christen democratische samenwerking", aldus Tilanus, die van mening is dat het hier gaat om een incidentele ge beurtenis, die de samenwerking op provinciaal en gemeentelijk niveau nauwelijks in gevaar kan brengen. Toch verklaarden Andriessen en Aantjes later de stap van de CHU in hoge mate te betreuren. „Ik vind deze brief, net als die van Burger aan de CHU, onverstandig en onnodig", aldus Andriessen en Aant jes vond dat Burger met zijn brief een provocatie had uitgelokt en dat de CHU daar precies zo op gereageerd Beiden waren het erover eens dat deze gebeurtenis een negatieve in vloed heeft op de samenwerking tus sen CHU, KVP en ARP. Andriessen meende dat de nieuwe situatie Juist zo teleurstellend is omdat de ARP en de KVP er nu net in waren geslaagd Burger ervan te overtuigen dat hij alleen met de drie confessionale frac tieleiders zou kunnen praten. De fracties van de KVP en de ARP zijn vandaag voor spoedberaad bij een geweest. NKV-voorzitter Mertens heeft in 'n interview met het blad Servio van de Katholieke bond van personeel in agrarische, voedings- en genotmidde- lenbedrijven gezegd dat als Burger niet slaagt ons land in een chaos te recht komt. „De vakbeweging zal daarin worden meegezogen en het land zal vervallen tot onregeerbaar heid". Volgens Mertens is er bij een mis lukken van Burger geen alternatief, want hij ziet de confessionelen nog niet met hangende pootjes naar de VVD teruggaan. (ANP) Het Lan- Overleg van Grondraden het overkoepelend orgaan tóelijke studentenbonden teravond "met klem" ge il tegen het voorstel van Van Veen om rentedragen- in te voeren voor studen- grond van het inkomen Iers niet voor een rijks te in aanmerking komen, studenten, die geen of een slage krijgen en van wie de iét in staat zijn de kosten studie te dragen, zijn ge- te gaan werken. Voert ■oor rentedragende lenin- ADVERTENTIE 'm 25 maart Amsterdam Kinderen 119-22 uur; tot 14 jaar f2,- Js10-I7uur.- TT biljetlen aan NS stations 57 AMSTELVEEN (ANP) Doordat de lonen in 1973 aan zienlijk meer zullen stijgen dan zich in oktober 1972 liet aan zien, zullen de kosten van de be jaardenverzekering en de vrij willige ziekenfondsverzekering dit jaar hoger zijn dan de zie kenfondsraad eind vorig jaar in zijn premie-advies had geraamd. Van 1973 op 1974 verwacht de ziekenfondsraad daarenboven voor de bejaarden verzekering een stijging van de kosten met 20 procent tot ruim f 1.300 per bejaarde (totaal ruim f 1306 miljoen voor 997.000 verzeker den). Hij raamt de kostenstij ging in de vrijwillige verzeke ring voor 1974 op 18 procent per verzekerde. De ziekenfondsraad heeft de ministers van Volksgezondheid en van Sociale Zaken donderdag geadviseerd, de premiestijging voor bejaarden en weinig draag- krachtlgen in 1974 evenals in 1972 en '73 te beperken tot 15 procent. Verder vindt de raad het noodzakelijk, dat de inko mensgrens voor de premiereduc- tieregeling van de vrijwillige verzekering in 1974 op de ge bruikelijke manier wordt ver hoogd. Volgens de voorlopige ramin gen van de raad zou de rijksbij drage voor de bejaarden verze kering volgend jaar f 462 mil joen moeten bedragen (waarvan f 46.5 miljoen voor de beperking van de nremiestijging), terwijl de reductieregeling voor de vrij willig verzekerden een bedrag van f 46 5 miljoen zal vereen De raad sluit de mo^elnkheid niet uit. dat deze bedragen no» aanzienlijke wijzigingen zullen ondergaan. PARAMARIBO (ANP) De commissie van goede diensten, in het Jeven geroepen om een oplossing te bevorderen in het geschil tussen vakbonden en regering, heeft giste ren verklaard, dat hot haar is ge bleken dat ten aanzien van bepaal de geschilpunten de standpunten van regering en vakbonden zeer ver uiteeniiggen. "Helaas zijn partijen ten aanzien van deze controversiële standpun ten niet nader tot elkaar gekomen, waardoor zoals is gebleken op de bijeenkomst van gisteren voortzet ting van de besprekingen in het huidige stadium niet mogelijk is. Door regering en vakbonden werd nogmaals vertrouwen uitgesproken in de commissie, die zich blijft be raden omtrent mogelijkheden om uit de huidige impasse te geraken", aldus de commissie. Het dagblad "De West" had gis teravond geschreven, dat de voor uitzichten voor het slagen van de bemiddeling tussen vakbeweging en regering verre van goed waren. Als Slecht nieuws voor lawaaierige brommers: vanaf 1 april a.s. zal de Amsterdamse politie de beschikking krijgen over 12 ge luidsmeters, waarmee het uitlaatgeluid van bromfietsen op eenvoudige wijze kan worden gemeten. Het apparaat wordt twintig centimeter van de grond afgehouden op een afstand van 50 centimeter van de brommer. Eerst wordt in een kring van 5 meter gemeten om de sterkte van de bijgeluiden te we ten te komen. Die worden dan later van de totale meting af getrokken. DORDRECHT De het alleen ging om vakbondskwes ties had men waarschijnlijk al een regeling kunnen treffen. Men heeft echter te maken met vakbonds- en politieke problemen". De vakbond van het verplegend en huishoudelijk personeel bij de overheidsziekenhuizen en verpleeg inrichtingen heeft een volledige sta king uitgeroepen door nu alle dis pensaties, die al bijna twee maan den van kracht waren, in te trek ken. En de bond van communicatie- personeel op het vliegveld van Zan derij kondigde aan met ingang van vrijdag zes uur 's morgens (10.30 u. Ned. tijd) het werk neer te zullen leggen. De overheid heeft al laten weten dat maatregelen zijn geno men, zodat de luchthaven normaal zal kunnen functioneren gedurende de driemaal 24 uur van de aange kondigde stakhugsduur. Ook almanak wist het niet NIJKERK (ANP) De bur gemeester van Nijkerk, die vo rige week een telegram heeft verzonden aan de directeur van de Dienst IJsselmeerpolders, waarin hij bedankte voor de milde roetregen (ontstaan door het verbranden van riet) heeft nu antwoord gekregen. Ir. dr. W. M. Otto, directeur van de Rijksdienst voor de IJssel meerpolders. heeft burgemees ter Hoekstra geschreven dat hij de overlast van het roet ten zeerste betreurt. Ondanks de nauwe contacten die de dienst met het KNMI onderhoudt, stond de voriee week de wind toch in de richting van Nijkerk. "Wij hebben uw advies opge volgd en ook de Enkhuizer al manak geraadüleegd. maar daarin konden wij niets vinden ovpr de windrichting", aldus dr. Otto. gen In dan zijn zij slechts voor de duur van him studie gedeeltelijk uit hun benarde inkomenspositie gehol pen. Dit systeem brengt daarentegen schulden met zich mee tot een be drag van 55.000 gulden. Deze moet men twee Jaar na het beeindigen van de studie gaan terugbetalen on geacht het inkomen dat dan wordt verdiend, zo stelt het LOG. „Er ont staat zo voor hen als afgestudeerden een zeer ongelijke uitgangspositie ten opzichte van de studenten uit de hogere en de laagste inkomensgroe pen". Ook vindt het LOG "dat voor de financiering van dit aanvullende stelsel private, naar winst strevende bankinstellingen worden ingescha keld, het feit tekent dat de overheid de verantwoording voor onderwijs als collectieve voorziening van zich probeert af te schuiven. Het LOG pleit voor welvaartsvaste toelagen. "De normen voor toekenning van een rijksstudietoelage zijn Jarenlang onvoldoende aangepast. Dit heeft zich geuit in het dalend percentage beursstudenten. In 1966 was dat 36 procent en in 1972 28 procent van het totaal aantal studenten". VLISSINGEN In Vlissingen zijn gisteren voor het eerst dit Jaar twee zwaluwen gezien. Het is vrij zeldzaam dat in maart al zwaluwen in ons land vliegen. Waarschijnlijk zijn de vogels met de warme zuidelijke luchtstroom in heel west-Europa is het droog en zonnig meegekomen. DEN HAAG De salarisverho ging met 7,4% voor ministers en staatssecretarissen per 1 januari, heeft protesten uitgelokt. De fracties van PvdA, D'66 en PPR in de Tweede Kamer betereuren het, dat het demissionaire kabinet-Bies heuvel dit besluit heeft genomen. Zij achten deze prijscompensatie "in het licht van de strijd die thans wordt gevoerd voor een verkleining van in komensverschillen onjuist". PvdA, D'66 en PPR menen, dat een progressief kabinet zowel de sala rissen van bewindslieden als de schadeloosstelling van Kamerleden opnieuw moet bezien. Het kabinet-Biesheuvel had eind 1971 besloten de salarissen te "be vriezen" van ministers en staatssec retarissen. Alleen de prijsstijging zou Zaandamse straks treinconductrice UTRECHT Voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog heeft een vrouw gesolliciteerd naar de baan van treinconducteur. Dat heeft de vervoersbond NKV bekend gemaakt. Het is de 23-jarige mevrouw Zoon Kuipers uit Zaandam, die nu nog kaartjes verkoopt achter het loket van de spoorwegen. Bij de vakbond vond men het eigenlijk een beetje vreemd dat de Zaandamse de eerste is die conduc teur wil worden. Men vraagt zich af waarom niet vee! meer vrouwen eer der naar die baan hebben gesollici teerd. worden gecompenseerd. Een voorstel van de KVP-fractie om ook de scha deloosstelling van Kamerleden in '71 niet te verhogen, is destijds op ver zet gestuit van PvdA, D'66 en PPR. Deze fracties wilden hier alleen aan meewerken als ook de neveninkom sten van de Kamerleden (die onver let zouden blijven) gepubliceerd zou den worden. Hierover is een, menings verschil met de KVP ontstaan als ge volg waarvan de inkomens van de Kamerleden vorig Jaar gewoon met de "ambtenarentrend" zijn meege- Minder verkeersdoden In de Ver enigde Staten neemt het aantal do den als gevolg van ongelukken op de grote wegen in verhouding tot het aantal afgelegde kilometers af. Vol gens de vereniging van gebruikers van de Amerikaanse autowegen vie len er in 1972 drie doden op elke af gelegde miljoen kilometer. Dit was de gunstigste verhouding sinds de uit vinding van de auto. In 1952 waren er vijf doden op elke miljoen km, in 1962 en 1971 was dit cijfer terugge lopen tot resp. 3,5 en 3,1. Langer leven Getrouwde men sen leveh langer, zegt een onderzoek van het Newyorkse levensverze keringsinstituut dat in het medisch blad „Pulse" is gepubliceerd. Aange toond is dat ongehuwde vrouwen en mannen een bijna tweemaal zo hoog sterftecijfer als gehuwden vertonen. Getrouwden zijn sterker. Zij hebben meer kans op betere gezondheids verzorging thuis. Bovendien bete kend getrouwd zijn dikwijls ook meer materiële welstand, aldus het rapport. DORDRECHT De Amsterdamse botenhamdel Neptunus, die in een kort geding had geëist dat een ge lijknamige firma uit Hardinxveld- Giessendam van de Hiswa in Amster dam zou verdwijnen, is door de rechtbank in Dordrecht in het onge lijk gesteld. Neptunus Amsterdam mag van nu af zelf zijn naam niet meer gebruiken op de motorkruiser op de Hiswa. Bij overtreding kost dat de firma vijf duizend gulden per dag. Aangevoerd werd dat de andere firma veel langer boten onder de naam Neptunus verhandelt dan de Amsterdamse. Bandleider wurgde zijn vrouw AMSTERDAM Tegen een 25- jarige bandleider uit Amstelveen heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam gisteren twee Jaar gevangenisstraf geëist. De man wurgde in september vorig Jaar zijn vrouw. De twee hadden heftige ruzie. De wurging was het einde van een gedwongen huwelijk. Hij vluchtte voortdurend naar het café en vis water voor haar treiter- en scheld partijen. Op de bewuste avond kreeg hij weer de wind van voren en werd hij met een vaas bedreigd. In het psychiatrische rapport stond dat de man ontoerekenbaar is. Vol gens de officier een vertroebeld beeld, omdat hij nog twee dagen met zijn dode vrouw en zijn zoontje thuis heeft gezeten voordat hij naar de politie ging. ■K- 4 tare In opdracht van Rijkswaterstaat is de Grontmij begonnen met het overplaatsen van een aantal 35 jaar oude essen langs de Rijksweg Utrecht-Den Haag. De bomen moeten wijken voor de derde rijstrook van de Rijksweg bij Harmeien. Op de foto: een beeld van het verplaatsen met wortels en kluit van van een van de bomen. DEN HAAG Bijna alle fracties hebben gisteren in de Tweede Kamer aangedrongen op een lagere verho ging van de omroepgelden dan door minister Engels van CRM wordt ge wenst. De bewindsman vindt voor de 108 gulden luister- en kijkgeld te- samen slechts een willig oor bij de AR. De KVP wil allereerst een duide lijke toelichting waarvoor de bewinds man een verhoging van 75 tot 108 gulden nodig acht. Mevrouw Garde niers merkte op: "Nog steeds heeft do Kamer geen optimaal inzicht in de financiën van de omroepen, maar zü gaat er wel over". WD en DS'70 vinden een verho ging tot maximaal 95 gulden accep tabel, terwijl de PvdA voor 99 pleit. Verder wil de PvdA en de PPR een toeslag op de kleurentelevisie. Hier mee stemde de D'66'er Beekmans niet in; "Over een paar jaar zijn we alle maal gekleurd", zei hij. "Dan kan men beter die heffing ineens door voeren". Pleitbezorger van de NOS was het PPR-Kamerlid Coppes: "We hebben hier een uniek be,stel. Het is open en democratisch". Coppes vindt het fout dat minister Engels een efficiëncy- bureau een onderzoek naar de NOS- uitgaven laat houden, nadat de be windsman het bestaande accoun tantsonderzoek "goed" had genoemd. W ereldomroep Vele fracties wensen dat de We reldomroep niet langer uit de omoep- pot wordt gefinancierd, maar dat daarvoor de algemene middelen wor den aangesproken. Daardoor zal 27 miljoen vrijkomen voor de program ma's. Het dreigement van de omroepen dat indien de gewenste verhogin gen niet zullen doorgaan hun pro gramma's zullen verschralen, werd minder zwaar genomen. Tegen-sug gesties waren: geen uitbreiding van de zendtijd en een televisieloze avo«d. Dit laatste werd door het Kamerlid Leyenhorst van de CH geopperd. Binnen de GPV wordt deze wens echter allang gekoesterd. Het PvdA- Kamerlid Voogd diende twee moties in, namelijk: dat vrijstelling van de omroepbijdragen vanaf 1 juli uit de algemene middelen moet worden be taald. In de andere motie vraagt hij om een vrijstelling voor alle bejaar den die buiten hun AOW aanvulling van de bijstand ontvangen. Mevrouw Gardeniers (KVP) wil dat de om roepbijdragen tot de noodzakelijke kosten van het bestaan zullen worden gerekend en op die grond zullen wor den opgenomen in de algemene bij standswet. Minister Engls antwoordt de Kamer dinsdag.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7