Narcissen komen in bloei Felle kritiek Amerika op Europa en Japan De uitzonderlijke zaak van een op hol geslagen politieman' Zwakke stee in solisten-team" Keukenhof wordt 28 april geopend Fancy-fair ten bate van nieuwbouw voor voetbalverenigingen VRIJDAG 23 MAART DEN HAAG RIJNSBURG Een 23- Jarige rijkspolitieman met een onbekend aantal glazen cola-tik in zün lijf springt 's nachts in zijn auto. „Ik ga naar Spanje, ik zoek de zon op", roept hij tot zün ont helde collega's, die hem even tevoren met vereende krachten naar bed hadden ge bracht. Vóór hy opnieuw kan worden ge vangen, scheurt Willem vol-gas weg. Hü komt niet ver. Een bocht in de Sandtlaan in Rünsburg blükt onneembaar voor zün gereduceerde stuurmanskunst. Door Sybe Stamm Zün auto ramt een aantal hekjes en een schutting en komt gekanteld in een heg tot stilstand. Maar wachtmeester Willem blükt nog .lang niet te zün uitgeraasd. Wanneer een dienstdoende collega ter plaatse verschünt, toont Willem zich wars van het gezag wat hü zelf geacht wordt hoog te houden. Hü wil niet mee naar het bureau. Als de eerste de beste rad draaier gaat hü me zijn collega op de vuist. Behalve rüden onder invloed en het in gevaar brengen van het verkeer wordt aan de jeugdige wachtmeester dan ook verwe ten dat hü verzet heeft gepleegd tegen de politie. De dagvaarding van officier van justitie mr. Schimmel specificeert zelfs dat wachtmeester Willem zün collega heeft mishandeld door hem plukken haar uit het hoofd te trekken. Schappelijk Dit is een uitzonderlüke zaak, zegt mr. Schimmel aan het begin van zün requisi toir. Hij lükt zich daarmee raak uit te drukken, maar de officier doelt op het gedrag van de verdachte, terwül de uit- zonderlükheden zo te zien vooral liggen opgestapeld m de gang van zaken by de strafvervolging van deze verdachte. Het is de officier zelf die onthult dat wachtmeester Willem bü zün aanhouding in eerste istantie „zeer schappelük" werd behandeld door zün collega. In hoeverre hier al sprake kan zyn van uitzonderlük- heid blyft onopgehelderd. Nadere infor matie omtrent deze schappelükheid wordt ter zitting van de Haagse rechtbank niet verstrekt. Wel zegt de officier: „Maar hü was niet voor rede vatbaar en hü ont ketende zelfs een vechtpartij". De officier leidt hieruit af „dat Willem zichzelf niet was: dat hü min of meer buiten zinnen was geraakt". Intussen staat het ieder vrü er naar te raden of er ook een proces-verbaal en een straf vervolging zouden zün gevolgd indien Wil lem tegenover zün zeer schappelüke col lega's wél voor rede vatbaar zou zijn ge weest. Uitzonderlijk lijkt het contrast tussen de bezorgdheid van Willems collega's die het nodig vonden hem naar bed te brengen omdat hü zich na het innemen van alcoholhoudende drank zo vreemd gedroeg en hun gebrek aan waarne mingsvermogen of geheugen als het er om gaat om vast te stellen hoeveel Wil lem dan wel had gedronken. Er komen alleen schattingen uit de bus. Zü variëren van vier tot zes cola-tik. In een op zichzelf uiterst lofwaardig streven naar zo veel mogelyk voorlichting nam de rechtbank op 25 juli vorige jaar het in dit soort zaken toch wel onge- bruikelijke besluit om de verdachte psy chiatrisch te laten onderzoeken. De zeldzame keren dat over een van dronken rijden verdachte delinquent psy chiatrische voorlichting op tafel komt, is dat vrijwel altyd gebeurd op kosten van de verdachte zelf. Wachtmeester Willem behoort derhalve tot de uitzonderlük ge lukkige overtreders van de wegenverkeers wet die ten laste van 's Rüks schatkist geestelük zün doorgelicht. Thuis best Dat een onderzoekende psychiater altüd wel iets vindt, is natuurlük allerminst uitzonderhjk. Wachtmeester Willem uit Roelofarendsveen was in de nacht van 6 mei vorig jaar tüdelük gedetacheerd in de bollenstreek. Met een aantal collega's was hü buiten diensttüd ondergebracht in een hotel in Rünsburg. ver van huis. Oost west, thuis best. En zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens. Zo kan het gebeuren dat de psychiater tot de conclusie kwam datde Jeugdige wacht meester door zorgen over zijn moe en zyn meisjezeer verminderd toerekenings vatbaar was geworden! De deskundige zielvorser zegt dit na tuurlek niet zo maar. Hü baseert zün op zienbarende conclusie op de overweging dat de gedetacheerde hotelgast door zor gen over de verhouding tussen zün moe en zün meisje en door het knagende heimwee is geraakt in „een depressieve ontstemmingstoestand", waarop hü geerde met een „vluchtreactie". Willems huisarts bleef niet achter. Hü meent dat Willem op de vuist is gegaan omdat hü ten gevolge van de aanrüding een lichte hersenschudding had. waardoor hü geestelük ietwat was „gedesintegreerd". Toonaarden Zeer uitzonderlijk is het requisitoir van de officier van justitie. Willem zelf heeft opgegeven maar drie cola's-tik te hebben gedronken. Terwül dagelüks officieren van justitie én rechters in alle toonaarden verkondigen dat de opgave van de ver dachte büna altüd te laag is, terwül zelfs zün welwillende collega's het er op hou den dat Willem vier tot zes consumpties op had, oordeelt mr. Schimmel dat Willem weliswaar beter niet had kunnen rüden, óók al had hü er maar drie op, maar dat niettemin de tenlastegelegde drank- invloed geenszins vaststaat, omdat ver dachte de proeven in het bureau immers heel behoorlük heeft volbracht. Het in gevaar brengen van het verkeer is volgens de officier te wüten geweest aan de geestelüke toestand waarin de ver dachte verkeerde. „Maar dat besefte hy' zelf niet", aldus mr. Schimmel, die ver volgens betoogt dat Willems verzet tegen de politie óók al een teken is dat hü zich- zelf niet was. Pleidooi De officier bepleit dat aan Willem geea vrijheidsstraf zal worden opgelegd, omdat hü «Willem) dan zou kunnen worden ontslagen. En hü heeft zich sinds gebeuren juist zo goed gerehabiliteerd, zijn promotie tot wachtmeester eerste klasse is vorig jaar ook al niet doorge. gaan. Mr. Schimmel laat tenslotte zyn horen: vrijspraak voor rüden oder drank invloed, een boete van tweehonderd gul- den voor het in gevaar brengen van het verkeer en vier maanden ontzegging van de rübevoegdheid, met aftrek van de vier maanden dat verdachte zün rijbewüs al kwüt geweest. Wegens verzet tegen de politie en mishandeling eist de officier een boete van driehonderd gulden. Advocaat mr. S. H. Attema doet het pleidooi van zün voorganger nog eens dunnetjes over. Alleen vraagt hü van rechtsvervolging in plaats boetes. Vonnis 5 april. I BOLLENSTREEK De lente is ln het land. Dat is heel goed te mer ken. Vooral in de Bollenstreek. Daar maakt men zich op voor het bol- bloemenseizoen. dat woensdag 28 maart officieel begint als "Keuken hof" in Lisse zijn poorten opent. Amsterdams burgemeester dr. I. Samkalden valt dit Jaar de eer te beurt in de bloemenlusthof van Ja- coba van Beieren deze handeling te verrichten. Het is een goede gewoon- Door Cees Combee Foto Jan Holvast te, dat de burgemeesters van de Bol lenstreekgemeenten en de raad van beheer van "Keukenhof" de no dige luister bijzetten aan dit lente- gebeuren. Het is het begin van de binnen- en buitenlandse invastie van bloembollenliefhebbers in de streek tussen Haarlem en Leiden. Het wat koudere weer van de laat ste weken heeft de groei van de bol- bloemen enigszins afgeremd. Nu is het echter zo. dat al hele velden crocusjes in bloei staan en dat de narcissen van plan zijn hun helgele trompetten te tonen. Een dag of twee zon en het is zover. Op tegen de noordenwind beschutte plaatsen in Lisse, Sassenheim, Noordwijk Voor hout, Warmond, Noordwükerhout en Hillegom zagen we al velden narcis sen het lentefeest inluiden. Een vro lijk gezicht na die lange, donkere, maar niet koude winter. Volop werk Op de bollenvelden in de streek is men volop aan het werk. Het dek- stro is voor het merendeel als van de akkers verdwenen en hier en daar ziet men de ziekzoekers hun werk al doen. Op enige velden was men reeds narcissen aan het snij den. De kans is daardoor groot, dat de liefhebbers van bloemen, van daag of morgen al een bosje narcis sen van de koude grond in hun huis kamers hebben staan. In de "Keukenhof", waar we ook al kleur waarnamen, is men koortsach tig aan het werk om alles in gereed heid te brengen voor het seizoen, dat volgende week woensdag wordt inge luid en dat een week of zeven acht zal duren. Het hangt begrijpelijk van de weersomstandigheden af hoelang de bloemen het houden. Komen er eind april, begin mei warme dagen, dan kan het soms ineens gebeurd zijn. Volop activiteit dus in Keukenhof. Niet alleen in de tuin zelf, waar be kwame tuinlieden bezig zijn de bor ders te verzorgen en het park te not- doen van alle ongerechtheden, maar ook in de gebouwen en gebouwtjes. De restaurants en de theetuin wor den ingericht, de consumptie- en de souvernierhuisjes aan de overzijde voor de ingang worden gevuld, en het foto- en bloemsierkunstpaviljoen wordt van de nodige attributen voor zien. Er is nog veel te doen om alles bij de officiële opening er piek-fijn te laten uitzien. In de kassen Hoewel men 29 maart dit is de dag na de officiële opening en dan is het publiek hartelijk welkom buiten nog niet veel bloemenweelde zal aantreffen, althans geen bordera vol kleurige tulpen en hyacinten, kan men toch genieten in het enorme kassencomplex, waaraan directeur Willem van der Lee en zijn trouwe medewerkers ook dit Jaar weer veel aandacht hebben geschonken en al hun liefde voor wat groeit en bloeit hebben ingelegd. Er zijn de kassen waar men allerlei variëteiten in bloei opgetrokken tulpen kan bewonderen en er is een ongeëvenaard mooie sier- kas. Een soort "Keukenhof" in het klein met borders vol bolbloemen, waterpartijen, allerlei soorten hees ters en planten en natuurlijk ook pa den. zodat men alles van zeer nabij kan bekijken. Een machtig stuk- Je tuinarchitectuur en het troetel kind van directeur Van der Lee. In de streek zelf kan men ook reeds het nodige van de voorbereidingen voor het bolbloemenseizoen waarne men. Overal langs de wegen verrij- SASSENHEIM De Sassenheimse voetbalverenigingen Ter Leede en Teylingen, de beide bespelers van het gemeentelijk sportpark aan de Menneweg, staan aan de vooravond van de bouw van het omvangrijke nieuwbouwproject dat in totaal rond 6 ton gaat kosten. Na aftrek van de bijdrage van de gemeente (voor de bouw van de kleedaccommodatie is 150.-00.- beschikbaar gesteld) res teert een geldlening van 420.000.- Na aftrek van alle büdragen zal zowel Ter Leede als Teylingen 200.000.- voor zijn rekening ne- technische! ding is door de vereniging in hanj gelegd van Th. Stikvoort. (meded» teur van een bouwbureau die i men met bouwkundige M. Berg administrateur W. J. Keuning bouwcommissie vormt. De voon ters van Ter Leede en Teylingen nen de vergaderingen missie als waarnemers bij. Het de bedoeling, dat een beroep to „j: wordt gedaan op de leden om dss j n werkelijk mee te helpen bij de bo L om de kosten (en dus de jaarlijl j,. lasten) voor de verenigingen drukken. Langs de weg tussen Sas senheim en Lisse en ook overal elders in de Bollen streek kan men reeds vel den narcissen in bloei zien staan. zen weer de borden, die de stroom van bezoekerssters) de weg naar Keukenhof en straks weer naar huis moeten wijzen. Ieder jaar weer een enorm stukje werk. want het is van het grootste belang dat het verkeer in juiste banen wordt geleid, zodat er zich zo weinig mogelijk opstoppin gen voordoen. Er breken drukke we ken aan voor de mannen van de rükspolitie. Ze weten echter van wan ten en doen dat werk graag. De hou ten tenten van de bloemenverkopers worden weer opgebouwd. Overal, langs de wegen. Gehoopt wordt op het doen van lucratieve zaken. Tuinen Grappig is het te constateren, dat ook de Lissenaren blijkbaar wak ker zijn geschud nu het bolbloemen seizoen nadert. Er wordt extra veel zorg besteed aan de voortuinen en vele bollenkwekers zijn bezig de af rasteringen rond hun akkers in de na bijheid van "Keukenhof" te repare ren en te voorzien van een nieuw verfje. Uit toeristisch oogpunt bezien is het van het allergrootste belang wanneer het er in de streek keurig uitziet. "Keukenhof" wordt dus 28 maart officieel geopend door dr. I. Sam kalden, de eerste burger van de hoofdstad, en ontsluit de dag daar op zijn poorten voor het publiek. Tij dens een bijeenkomst in het zelfbe dieningsrestaurant zullen vele spre kers het woord voeren. Lisses burge meester drs. A. J. Berends, die te vens voorzitter van "Keukenhof" is. zal een begroetingswoord uitspreken daarna krijgt burgemeester Sam kalden gelegenheid de opening te verrichten en vervolgens presenteert Leidens V.V.V.-directeur Roel Dek ker het streeknieuws voor de bollen- weken. vertelt het lid van de raad van beheer van "Keukenhof" Frans Benningen het één en ander over "Keukenhof 1973" en stelt de direc teur van de V.V.V. "Haarlem" J. A. Schipper de Haarlemse bloemen meisjes aan de genodigden voor. Het is vurig te hopen, dat het een goed seizoen wordt. Voor "Keukenhof" en heel de streek I Om de bouw mogelijk te maken heeft één van beide participerende verenigingen, Teylingen, voor van daag (vrijdag) en morgen een facy- fair in het KSA-gebouw uitgeschre ven. Om acht uur wordt het start schot gegeven en morgenochtend is de zaal reeds vanaf tien uur open om ook de kinderen (waarvoor een tekenwedstrijd is uitgeschreven) te laten genieten. Attracties op deze fancy fair: rad van avontuur, voet bal zuiver schieten, hometrainers, schiettent, ballengooien, recordsjoe len, spijker heuten, raden maar etc. Ter Leede en Teylingen hebben in middels reeds een bouwcommissie benoemd, die op het ogenblik de laat ste hand legt aan de voorbereidin gen (samenstellen van tekeningen en bestek, het contact zoeken met Bowling Bond NOORDWIJKERHOUT In Noord wükerhout is opgericht de „Bowling Bond Noordwükerhout". Dit gebeur de tijdens een büeenkomst, die werd geleid door H. Bouman, vice-voorzit- ter van de Nederlandse Bowling- en Kegelfederatie. Tot voorlopige be stuursleden werden gekozen P. Smit uit Oegstgeest (voorzitter), mevrouw C. Gerels-v. d. Ploeg uit Lisse (secr./ penn.), J. van Exter uit Noordwük i wedstrüdsecr.), H. J. Gehreis uit Lisse, A. v. Uden uit Hillegom en C. Mechelse uit Voorschoten. Meubelfabriek werd heropend WADDINXVEEN De uitgetxiuit de en vergrote showrooms i rgi meubelen van meubelfabriek Si ker BV aan de Wilhelminakade htf Waddinxveen is onder een zeerj i? te belangstelling heropend. M dan 200 personen konden door zoon van de directeur vai drijf. Wim van der Bas, worden kom geheten. Burgemeester C. A. v.d. Hooft in zijn openingstoespraak dat moed voor nodig is geweest op s|,a| afgelegen plaats dit bedrijf te tigen, vertrouwend dat het het bliek toch zal komen, dat dit is slaagd bewijst het grote aantal r levenden van fabrikanten, mi«tó standers, leveranciers en klas die bij deze heropening zijn. Wel opvallend in WaddinxRjfce, is dat de mensen die initiati van hun bedrijf ook in het va gingsleven actief zijn, kortom kerk, staat en maatschappij. Na de heropening van de be meester sprak de directeur C. Bas, waarna het showroorabd fC kon worden bezichtigd. Met verbouwing heeft het bedrijf beschikking over 2000 m2 toon >l« met daarnaast een opslagna n van 1000 m2. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft zich gisteren kritisch uitgelaten over het beleid op het gebied van handel en invoerrechten van de Europese Gemeenschap en Japan en gewaar schuwd dat de Verenigde Staten een krachtig onderhandelings standpunt zullen innemen met de bedoeling het evenwicht her steld te krijgen. De raad voor internationaal economisch beleid van president Nixon beschuldigt de EG en Japan ervan dat ze aan een "overschotsyndroom" lijden dat tot oneerlijke concurrentie heeft geleid en de belangen van de Verenigde Staten heeft geschaad. President Nixon heeft het Jaarver slag van de raad gisteren aan het Amerikaanse Congres gezonden. Hij heeft er de mededeling bijgedaan dat hij van plan is het parlement wets voorstellen te doen die hem machti gen invoerrechten te verhogen om hoofd te bieden aan wat hij noemt de oneerlijke concurrentie van de Adviesraad achter plannen Maredorp-oost LEIDEN Opnieuw heeft de ad viesraad voor de binnenstad een on gevraagd advies uitgebracht aan bur gemeester en wethouders. Hü stelt zich hierin achter de plannen van de kortgeleden opgerichte buurtver eniging Maredorp-oost, die de ad viesraad tekenend noemt voor het ontwakend besef voor de gevaren, die de binnenstad bedreigen. De speelplaats, die de buurtver eniging van de wük achter de Haar lemmerstraat in de Van der Werf- straat wil, hebben de kinderen brood nodig, aldus de adviesraad, die B. en W. adviseert het plan uit te voeren. De werkgroep verkeer heeft het verkeersplan van de buurtvereniging verbeterd en ingetekend. De raad vraagt het college ook dit plan, dat voorziet in het weren van „vreemd" verkeer, uit te voeren. handelspartners der Verenigde Staten Nixon verwerpt de voorstellen van protectionistische groeperingen voor invoerbeperkingen die niet afgestemd zijn op de behoefte aan uitbreiding Koopman in Sassenheim gearresteerd SASSENHEIM (ANP) De rijkspolitie in Sassenheim heeft de ze week de 27-jarige koopman in automaterialen H.B. uit deze plaats aangehouden op verdenking van fles sentrekkerij. De man zou zich in verschillende delen van het land goederen van allerlei aard hebben aangeschaft en niet hebben betaald. Tot nu toe is de politie gekomen op rond f80.000 aan niet-betaalde rekeningen. Veel goederen konden worden achterhaald en aan de eigenaren worden teruggegeven. Het onderzoek is echter nog niet afge sloten. Maandag zal de koopman aan de officier van justitie in Den Haag worden voorgeleid. Desi Arnaz jr. en Liza Minelli hebben in Londen meegedeeld spoe dig te gaan trouwen. Desi Arnaz is de zoon van Lucille Ball en Desi Arnaz, Lizza is de dochter van wij len Judy Garland. Zü is de grote ster van de film „Cabaret". van de internationale handel op eer lijke grondslag. Hoewel hij aandringt op waarbor gen voor de Amerikaanse buitenland se handel is Nixon toch van mening dat de arbitraire oprichting van han delsbelemmeringen in de Verenig de Staten de Amerikaanse economie schade zal toebrengen, ook al kan er op korte termijn mogelijk voordeel uit worden getrokken en kunnen be paalde groeperingen ervan profiteren. Geen openheid hoger personeel van Philips? UTRECHT (ANP) Bij het twee de onderhandelingsgesprek tussen Philips en de vakorganisaties over een nieuwe oao, hebben de drie in dustriebonden en de beambtenorgani- saties Unie BLHP (beambten, lei dinggevend en hoger personeel) en NBT (Nederlandse Bond van Middel baar en Hoger Personeel) Philips gezamenlijk gebrek aan openheid verweten met betrekking tot 't over leg over de positie van het hoger personeel. Ze stelden na een uren lange discussie en een schorsing vast, dat op dit punt vooralsnog geen overeenstemming mogelijk lijkt. Philips pleegt jaarlijks overleg met de federatie van hoger Philips perso neel over wijzigingen in de indivi duele contracten van het hoger per soneel. De industriebonden en be- ambtenorganisaties staan op het standpunt, dat óf de werkingssfeer van de cao ook tot deze categorie werknemers moet worden uitgebreid, óf dat ook zij moeten worden toege laten tot het overleg over de arbeids voorwaarden van het hoger perso neel. Philips ls daar evenwel niet toe bereid. Lukas Passion in Noordwijk V NOORDWIJK-BINNEN De 30ste Lukas Passion van Johan Admiraal in Noordwijk (St. Jeroenskerk) is minder druk bezocht geweest. Het kan zijn, dat men langzamerhand ook de Lukas met „zware" solistennamen aangekondigd wil zien, maar met een toegangsprijs van drie gulden is dat onuitvoerbaar. De Lukas Passion oji zichzelf is hier altüd aanvaard ge weest, Het tweelingkoor Cantate Do mino (Noordwük)-Halleluja «Kat- wük) heeft na de groei naar 130 toch de beproefde kwaliteit behouden. Het amateur-orkest (uit enkele Haagse ensembles gerequireerd) heeft echt voldaan, zelfs de fagot in een struikel- tenor-aria bracht het er redelük af, alleen had het fluitduo het even moeilijk in de eerste sopraan-aria. Inderdaad zit de op een aantal pun ten zwakke stee in het solisten-team. Irma Bogers, sopraanstem komt wat hard aan, soms lelük in de hoogte. Hoogtevrees is mogelük. Zü is voor het grote podium nog niet klaar. Haar aria's lüken zo weggelopen uit een Italiaans concerto grosso, zün dus in strumentaal van karakter en zü be hoeven een dienovereenkomstige stem. Zacht krygen van een hoog forte is zaak van een hardnekkige methodiek. De stem moet met waarneembare welving echt in de kern van iedere toon hebben vertoefd als een bü in de bloemkelk en niet slechts aanstoten. Theo van Eük, voor tenor-aria's, doet het niet kwaad, maar haalt de achterste rüen niet en doet het wat stüf. De diepreikende bas van Jules Hommes klinkt aannemelijk, al zegt hü het nog wat brokkelig in zyn ienog üidew Pilatus-dialoog met Jezus. Geno« drie zyn Nijmeegse muziekstude het is een mooi idee nadere podiumkans te gunnen, o de Lukas zelfs heeft zwakheden,»! overtuigend overheen gezongen af kunnen worden. „Verklaring van geen bezwaar")! dienen zonder meer Martha Kerkhoff voor haar alt-a: alles opperbest stond, gezien klankkleur en de gave weergave), han Kramer voor zün evangelie-w «nobel, onafgebroken boven dei staand, mooi van timbre) en H van de Brink, bas, als Jezus-th R- «waardig, sterk ingeleefd, ruim breedkiinkend, alles in de steraP zittend)Goed doet het ook de L« amateur Cor de Heiden als tenor" de kleine Petrus-partütjes, die hi) lemaal helder dragend in de n brengt. Het (denkelük Hammond-) van Jos Carpay kan best ge" worden, was alleen te zacht gefl streerd om de hele kerk te beSjrv in dat ene koraal, dat orgel en ofl na elkaar ieder afzonderlük r,r' naar het einde toe. De stille macht van deze P& ligt in haar op vele wüzen toegef ?.f veelvuldige koralen. Voorbeeld dfj goriaanse „Onze Vader"-wo^ :r ..Und führe uns nicht ir» Versuchfl d< De kracht in de volkskoren die Is tweede deel honen, sarren, scWjld. wen en tieren. Voorbeelden: dürfen wir noch- weiter Zeugnif „Erreget". Dat was zingen kunt® KEES

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4