LEIDEN SPANT NIET DE KROON Kret kan nog twee kanten op ^erkgelegenheidsnota 3 ft erwacht ruim aanbod ragen over lassengebied vïled® „In Nederland te weinig niertransplantaties" oep beids- arkt Jeiden 54 E uur- droogt Eurotransplant Leiden: De lente ontmet4711 Na bewogen hoorzitting over De Sitterlaan: Leidenaar Martin Hart: schrijven over homo fielen, voeren van ratten fllJDAG 23 MAART 1973 'ervolg van pagina 1 IDEM Naar provinciale maatstaven is het werkloosheidscijfer van het gewest Lei- ïmp, n(4,6 pet.) hoog, maar het gaat te ver om te beweren, dat Leiden daarmee landelijk ge- n de kroon spant. Het gewest Leiden heeft relatief veel werkloze bouwvakarbeiders, fwijl ook het landbouwpersoneel en de categorie minder-geschikten in sterkere mate ?S rtegenwoordigd zijn dan provinciaal het geval is. it staat in de werkgelegenheidsnota Zuid-Holland van de ll! (gionale Raad voor de Arbeidsmarkt, een provinciale com- van de Sociaal Economische Raad, die vanmiddag in raad is behandeld. De niet-seizoeiismatige arbeidsre serve in de provincie manifesteert zich in de grote gewesten Leiden, Den Haag en Rotterdam. Het is vol gens de nota nog zeer de vraag of algemene werkgelegen heidsimpulsen de meest gerede oplossing is. Veelal bestaat de indruk dat de werkloos heid hier een specifiek sociaal ver schijnsel ds, dat meer gebaat is met een gerichte muilti-disciplinaire aan- IStli Gisteren is tijdens e fcdering in het stadhuis e urgroep arbeidsmarkt Leiden" nstï SnK theri italleerd. De stuurgroep, stalleerd werd door mr. H. B. plaatsvervangend voor de Regionale Raad voor de Idsmarkt in Zuid-Holland, zal gaan bezighouden met de ver- de arbeidsmarktsitua- Leiden. Op korte termijn zal werkgroep worden geformeerd, de verschillende aspekten van jï robleem gaat bestuderen en aan- stuurgroep bestaat uit: dr. A. ('burgemeester) voorzitter; Westhoff, hoofdinspekteur/di- de Arbeidsvoorziening •Holland, secretaris; mr. dr. B. leveld, lid Regionale Raad voor adsmarkt in Zuid-Holland; H. den Haak, lid Regionale Raad Arbeidsmarkt in Zuid-Hol- M. G. van Rijswijk, direk- Arbeidsbureau Leiden; dr. J. H. if i jiev 23| rbei De nota constateert, dat het noor delijk deel van de provincie, de re gio's Den Haag, Leiden/Lisse en Gouda/Alphen a. d. Rijn, tot 1965 in groeitempo is achtergebleven bij de rest van de provincie. Het aandeel van het noordelijke deel in de pro vinciale werkgelegenheid daalde door de sterk stagnerende groei in t)en Haag en ondanks een groei in Lei den en Gouda. Na 1965 kwam er een duidelijke verandering. De groei van Den Haag bereikte het provinciaal niveau en Goud en Leiden bleven daar ver boven. Tot 1970 dus een toe nemend aandeel in de provinciale werkgelegenheid. Vanaf 1971 loopt de arbeidsreserve op. Wel was er een vlotte doorstro ming van het werklozenbestand doordat bedrijven snel grote aantal len opneemt. Eind vorig jaar was 80 pet. korter dan een half Jaar werk- Raad voor de Zending OEGSTGEEST Ds. A. de Haan, hervormd predikant te Almelo en lid van de Generale Diaconale Raad der Herv. Kerk, is aangezocht als secretaris binnenland van de Raad voor de Zending te Oegstgeest. Ds. De directeur Welzijnsraad Haan heeft dit verzoek in beraad. E. Abma, Sociologisch D« zendingsraad wil hem ter benoe- lut Rijksuniversiteit Leiden; Kruis, vertegenwoordiger Jnemersorganisaties; W. Borge- 8*g Ier, vertegenwoordiger Leidse Industrieelen; J. G. Daeter, inspecteur van de Ar- voorziening Zuid-Holland. ming voorgedragen aan de synode als opvolger van ds. P. J. Mackaay. Ds. De Haan (48) was eerder o. m. predikant in Hansweert, secreta ris van de Nederlandse Zendingsraad en verbonden aan de christelijke Zaire (Congo) beie T S - den Het lid van provinciale J. Bakker <KVP) uit ïhoten heeft de volgende vra- resteld aan GS: boen Gedeputeerde Staten ken- aesnomen van de brochure "Hol- ,80-H -utrechts plassengebied" sa- IKteld door de A.N.W.B., de «kommissie voor Natuur- en tohapsbescherming en het Ko- W iijk Nederlands Watersport Ver even het feit, dat een niet on- J$]k gedeelte van het in de besproken gebied wordt be- door het thans in procedure ontwerp-streekplan "Piassen- gebied", zou het geen aanbeveling verdienen om in een betrekkelijk ko te nota aan te geven of en, zo Ja, op welke onderdelen dit ontwerp- streekplan afwijkt van de in deze bro chure vervatte wensen ten aanzien van de recreatie en de natuur- en landschapsbescherming, zoals deze in de daarbij gevoegde wensenkaart zijn geschetst? Zijn Gedeputeerde Staten in ge val van bevestigende beantwoording bereid eennota van die strekking te doen samenstellen en wel op zoda nige termijn, dat de inhoud ervan mede in de beoordeling kan worden betrokken bij de vaststelling door de staten van bedoeld streekplan? Als toekomstverwachting voor de middellange termijn ziet de nota voor de regio Leiden een relatief ruim eigen aanbod. Aan gevuld met per saldo vestiging van werkimi- granten en waarschinjlijk een lichte vermindering van de autochtone uit gaande pendel komt er ruimte voor een groei van het aantal arbeids plaatsen met 7200. De werkgelegen heidsgroei zal izch met name kun nen manifesteren in de dienstensec tor en de bouwnijverheid, terwijl de industriële werkgelegenheid licht vermindert en in de landbouw een verder voortgaande daling optreedt. Grote woondruk In de regio moet rekening worden gehouden met een versterkte woon druk als gevolg vaai het tekort aan woongelegenheid in de regio Den Haag. Voor de Leidse arbeidsmarkt biedt dit geen verder perspectief, voor expansie. Ook de Gouds/Alphen - se regio speelt een belangrijke rol in de opvang van woonmigranten en wel uit de twee grote werkgebieden Rijn mond en Den Haag. De industriële werkgelegenheid kan zich op een vrijwel stabiel niveau handhaven, terwijl de bouwnijver heid lichte groeimogelijkheden heeft. De pendelstromen naar de twee grote werkgebieden zullen hoge ei sen gaan stellen aan het verbindings systeem. Selectieve investering Volgens de opstellers van de nota, is een stelsel van maatregelen no dig, dat niet globaal mag zijn. Van daar, dat de raad zioh afwijzend op stelt tegenover maatregelen, die niet genoeg naar tijd en plaats verfijnd, gehanteerd kunnen worden. Op die grond is de raad van oordeel, dat 't wetsontwerp selectieVe investerings regeling in de huidige vorm onaan vaardbaar is. In de wet dient te wor den geregeld, dat het vergunningen beleid in het Rijnmondgebied gede legeerd wordt aan het dagelijks be stuur avn het openbaar lichaam Rijn mond en voor het overige deel van de provincie aan gedeputeerde sta ten. In de nota staan aanbevelingen. Aan de lagere overheden (provincie, gewest en gemeente) Onderzoek naar vestigingsplaat sen van het bedrijfsleven. Zorgen voor een goed niveau van de technisch-economische infrastruc tuur. Het voeren van een gecoördineerd woningbouwbeleid. Het scheppen van een hoog ni veau van sociaal culturele voorzienin gen. Aan het bedrijfsleven: Meer letten op het regionale en kwalitatieve aspect van het arbeids aanbod. Verbetering in de omstandigheden om groepen als gehuwde vrouwen kunnen inschakelen. Openen van mogelijkheden om een slagvaardig scholingsbeleid te voe- ADVERTENTTE De gega,a zeem- „Mijn vader is doodgraver, maar noemt het grafmaker. En ik ben heel streng gereformeerd opge voed", zegt Martin Hart die er met zijn achtentwintig jaren uit ziet als een jongetje pas van dc middelbare school. Hij is afgestu- Door Rico Bulthuis deerd bioloog, gehuwd met een specialiste in oosterse talen. Bei den zijn als wetenschappelijk me dewerker verbonden aan de uni versiteit in Leiden. „Gereformeerd zijn betekende he lemaal niets mogen", zei hij. Al tijd op een jongensschool. Niet uitgaan, niet dansen. Ik speel nog altijd orgel". Hij lacht. „Ik leed vooral door het geloof aan de hel. Ik vond het verschrik kelijk dat al die meisjes die ik om mij heen zag en die niet vroom genoeg waren, later in de hel zou den moeten branden. Ontzettend hoor. dat branden! In mijn derde studiejaar, midden in de winter was ik dat geloof opeens helemaal kwijt. Nèt een ziekte die van me afviel. Ik was beter. Ik ben niet in de kerk getrouwd. Ik geloof dat ik toen ben gaan schrijven om veel dingen van vroeger aan mij zelf duidelijk te maken". In een grijsgeschilderde zolderka mer van zijn „klein herenhuis" aan een Leidse gracht werkt Mar tin Hart („Maarten Hart" heet hij) aan een studie over ratten en aan een proefschrift over „Door kruipen van stekelbaarsjes". Met cineast Haanstra was hij in het laboratorium twee weken lang be zig aan twee minuten film. Twee romans heeft hij nu gepu bliceerd: „Stenen voor een Ran suil" en zojuist: „Ik had een wa penbroeder". Liefde en jongens „Waarom", vraag ik, „handelen die beide boeken over homofiele jongens, hoe komt dat?" Hij zegt: „Eén van mijn vriendin nen zei, dat ik door mijn opvoe ding nog niet over meisjes kon of durfde schrijven, maar wel over de liefde. Dus dan maar Jongens. En dan, die homofilie is wel het grootste taboe in mijn niet erg genuanceerde familie van tuinders met een enkele oom als gerefor meerde dominee. Oei. Jongens met jongens, dat is heel verschrikke lijk... En later: „Ik denk dat ik LEIDEN Eurotransplant in Leiden heeft in 1972 in 356 nier transplantaties bemiddeld, tegen 261 in 1971. Voor de 356 transplan taties werden bij Euro transplant 445 donoren gemeld. Per getransplan teerd orgaan was „1.3" donor nodig, omdat wegens medische, Juridische en organisatorische redenen niet van alle donoren beide nieren kon den worden gebruikt. Nederland heeft in 1972 meer nie ren uit het buitenland ontvangen dan er uit Nederland naar het bui tenland zijn gestuurd. Van de 86 in 1972 in Nederland aangemelde do noren werden 77 organen gebruikt, waarvan 51 in eigen land. Neder land kreeg daarentegen voor 41 nietransplantatiea de organen uit het buitenland. In totaal zijn in Nederland in 1972 92 transplanta ties verricht, voornamelijk in Lei- dne, Groningen en Rotterdam, die er samen 64 voor hun rekening iiia- Met een aantal van 92 blijft Ne derland, aldus Eurotransplant, ver beneden het noodzakelijke uit te voeren aantal niertransplantaties. In 1972 hadden in Nederland reeds 200 patiënten moeten worden ge transplanteerd om met het be staande aantal beschikbare kunst nieren alle patiënten te kunnen helpen, die voor transplantatie in aanmerking komen. In 1973 zouden voor dat doel 300 transplantaties moeten worden verricht en in 1976, aldus een rapport van de gezond heidsraad., 400. In 1973 zouden ongeveer 400 do noren nodig zijn om het gewenste aantal transplantaties üit te voe ren, dat wil zeggen vijfmaal zo veel donoren als er in 1973 zijn aangemeld. Het aantal benodigde donoren is, aldus Eurotransplant, ruimschoots haalbaar, per Jaar komen volgens deze organisatie ongeveer duizend mensen in het verkeer om het leven van wie de nieren bruikbaar zou den zijn voor een nierpatiënt, die alleen in leven kan blijven of door tweemaal per week spoelen met be hulp van de kunstnier of door im plantatie van de nier van een an der. Voor deze mogelijkheid is zowel hulp van de Nederlandse artsen als van de bevolking nodig. Het blijkt om humane redenen extreem moei lijk familieleden van een ongevals patiënt voor wie wegens hersenlet sel ge enhoop op menselyk leven meer is, toestemming te vragen de nieren te gebruiken. Dit tevens omdat voor de conservering van de nieren spe ciale maatregelen dienen te worden genomen. ADVERTENTIE 4711 Lentemandje met een flesje 4711 echte Eau de Cologne en de fameuze 4711 crème-zeep. LEIDEN Na een tamelijk chaoti sche vergadering in een bomvol zaal tje van de Vredeskerk heeft Wethou der Kret (stadsontwikkeling en ver keer) nog maar twee mogelijkheden voor de reconstructie van de De Sit terlaan overgehouden, die in de ogen van de bewoners genade konden vin den. Eén daarvan was een variant op het plan van de raadsleden Taffijn, Ver boom en Amptmeijer. Dat zou bete kenen: twee geasfalteerde rijbanen, gescheiden door een middenberm, en naast het trottoir parkeerruimte. Het tweede plan was uit de koker van de Werkgroep-Milieubeheer. Dat ging ervan uit dat de bus over één baan in het midden van de straat zou kunnen rijden. Elkaar tegemoet komende bussen zouden elkaar dan kunnen passeren op de kruispunten, waar de busbaan als een trechter uitliep. Aan weerszijden van de bus baan zouden er niet te brede klinker wegen voor auto's en vrachtverkeer overblijven. Die stroken zouden op de plaatsen waar de busbaan zijn verdikkingen had. in een bocht gaan lopen. Op deze wijze dacht de werk groep het openbaar vervoer en de veiligheid - door de klinkers en de bochten zouden de personenauto's gedwongen worden om het langzaam aan te doen - te dienen. Bovendien zou het zware vrachtvervoer dat niet persé over de laan zou hoeven waarschijnlijk liever een andere weg kiezen, zodat de buurt ook niet voortdurend last ondervindt van trillingen door het voorbijrijden van zware auto's. Wethouder Kret zal deze twee plannen - als dat van de Werkgroep- Milieubeheer technisch uitgewerkt is - voorleggen aan de commissies voor stadsontwikkeling en volkshuis vesting en openbare werken. Hij en ir. Barendregt van de Dienst Ge meentewerken, waarschuwden ech ter voor twee dingen bij het plan van de werkgroep: men was er niet zeker van of de NZH over één baan zou kunnen rijden (volgens dr. Udo de Haesvande werkgroep vond de vorige directeur van de NZH, Jongejan, dat het kon) en men was bang dat er door het steeds over één baan rijden van de bus en door de mogelijkheid dat er toch het nodige zware verkeer over de klinkerwegen zou gaan rijden, grote technische problemen zouden ontstaan. Eisen De mensen uit de De Sitterlaan en omgeving spraken zich niet al leen uit voor deze twee plannen, zij deponeerden ook een pakket van ei sen op tafel. Een aantal van die ei sen was al eerder bekend gemaakt. In elk geval was men massaal tegen een functie van de laan voor door gaand verkeer. Voor verplaatsing van de bomen die aan weerszijden staan, sprak ongeveer de helft van de aanwezigen zich uit. Niemand bleek de wielrijders naast gepar keerde auto's te willen laten rijden, in verband met het gevaar dat ze door onverwachts opengeslagen por tieren zouden kunnen worden ge raakt. Men wilde voor de wielrijders liever een gemarkeerde strook op een af stand van de geparkeerde auto'. Een belangrijke vraag die er na deze vergadering nog open blijft: wat gaat er nu met de Burggraven- laan gebeuren? Wethouder Kret be- ipofde weliswaar dat de bewoners van de Burggravenlaan ook In spraak zouden krijgen als er aan de reconstructie van hun weg zou wor den begonnen, maar de bewoners ge loofden niet zo in zijn goede bedoe lingen. "Als de De Sitterlaan toch doorgaande route wordt, zal de Burggravenlaan gewoon moeten aansluiten op de De Sitterlaan. Van echte inspraak is dan geen sprake." afreken met af die zonden. Ik zou voor mijn gevoel wel tien verle dens kunnen wegschrijven". Iki ,.En allemaal zo somber?" ..Nou", zegt hij opgewekt, „laat ik nu eerlijk zeggen dat ik zelf nooit begrijp waarom mijn verhalen tot zulke drama's uitgroeien. Ik voel me altijd geweldig gelukkig als ik zit te schrijven". ..Ik had een wapenbroeder" speelt zich af in militaire dienst. Een roman vol ergernis, verdriet, cy nisme. Een kroniek van nederla gen waarin een homofiele Jongen ztfn vriendje per ongeluk of niet per ongeluk neerschiet. „Vond Je de dienst zo ellendig?" ..Nee. Helemaal niet. Ik heb nooit last gehad. Er heeft zich wel zoiets in mijn omgeving afge speeld, maar daar had ik niets mee te maken. Het heeft toen al lemaal in de krant gestaan"HU legt omstandig uit dat zyn ro man geen autobiografie is. Aller minst wat de moederfiguur be treft. In het boek een door zonde besef verminkte vrouw. Bijna een onmens. Frigide vrouwen „Zulke vrouwen bestaan bij dozij nen. Meestal frigide met een af keer aaai alles wat een mens ge lukkig kan maken. Ik heb ze wel gekend. Nee, mijn moeder is heel anders. Bc ben Juist erg op haar gesteld. Maar ik schrijf geloof ik uit een mij nauwelijks bekende bewustzijnslaag". En dan met een gebaar van ver ontschuldiging: „Toen ik twaalf was schreef ik een echte roman. Die heette: „Drie vrienden". Het liep slecht af. Er ging er één dood Dat ding is nog afgedrukt ook. In een korfbal-krant Je. Hahaï" Dan over de literatuur: „Vroeger dacht ik dat schrijven het belang rijkste was dat ik zou kunnen doen. Ik ben nog altijd erg gesteld op goede vertellers. Dickens, Tsje- chow. Toergenjew. van de Neder landers vooral op Van Oudshoorn. Een geweldige schrijver. En dan op de dichter Bloem Op Jaap Harten ook. Niet op het latere werk van Van het Reve. Nee. Ook niet. erg op Wolkers. Wei weer op Biesheuvel". „Wat zeg je, geëngageerd? O nee! Ik ben niet politiek of anderszins geengageerd. Dat is de dood voor alle kunst. De „Max Havclaar" is een p-oots werk. Niet omdat Mul- (atuli zo nodig geëngageerd was, maar omdat hij een geniaal schrijver was. Daarom!" Martin Hart kan fel uit zijn hoek komen. Dan merk Je dat hij ei genlijk ouder is dan achtentwin tig. Kale staart Dicht bij zijn huis hoog in een met steigers omgeven nieuwbouw, is zijn laboratorium. Daar laat hij een snuffelende rat over zijn hand lopen. „Die staart", zegt hij. „Die kale staart is het. Als er een pluim aan zat zoals bij een eekhoorn, zouden de mensen ratten vast lie ve dieren vinden" Hij voert me langs tientallen groene aquariums vol heen en weer schietende stekelbaarsjes. Zijn tweede wereld. Of zijn eerste, want literatuur is hier ver te zoe ken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3