ichoolkinderen er tellen over even van Jezus ARLEMENTAIRE STIJL ANNO 1973 oor het eerst in Israel SCHRIJVEN Snel hulp bieden aan het Vietnamese volk Nieuw Brunhilde IPAG 23 MAART 1973 «jjmjiiimuj.a IUZALEM (AP) Voor het wordt op een lagere school aël de leerlingen iets bijge- onderdste ationale ede vaart BOSCH (ANP) De 90-jari- ilging nationale bedevaarten :rt deze zomer zijn honderd- male bedevaart naar Lour- leiding van kardinaal Al en bisschop Zwartkruis van zal deze jubileumbedevaart 27 Juli in vier extra-trei- pelgrims naar Lourdes bren- Vereniging nationale bedevaar die behalve naar Lourdes. ook images naar Rome en Echter- organiseert, werd in 1883 opge- de 90 jaren van haar be- 3 heeft zü ruim 111.000 pelgrims Lourdes gebracht, o.w. 23.000 vereniging organiseert dit jaar tweede treinbedevaart naar /an 8 tot en met 15 mei. De- devaart zal onder geestelijke lei- staan van mgr. dr. A. Simonis, Rotterdam. Voor klei- poepen organiseert de nationa- de periode van mei tot en met nog 15 bedevaarten per "hg. bracht over het leven van Jezus en de ontwikkeling van het christendom. Ofschoon aan deze onderwerpen nog slechts zeer weinig aandacht wordt besteed is de verandering toch revolutionair te noemen. Gebruikt wordt gemaakt van een boekje van 35 bladzijden uitgegeven door het ministerie van onderwijs en het aantal lessen van een uur zal in totaal vier bedragen. Dit is niet veel, maar tot nu toe kreeg een kind in zijn 12 schoolja ren niet meer dan een half uur, alles bij elkaar, iets te horen Jezus, de zoon uit eigen land. In het boekje van het ministerie wordt het verhaal van Jezus zeer beknopt en zakelijk verteld. Als er wordt gesproken over de Romeinen en hun onderdrukking wordt gezegd: "In deze toestand werd Jezus gebo- Van zijn leven is niet veel bekend, van zijn Jeugd nog het minst". De ouders van Jezus worden beschre ven als godvrezende lieden die al tijd trouw het Joodse paasfeest op de heilige plaatsen in Jeruzalem bij woonden, "en man kan zich gemakke lijk voorstellen dat deze heiligdom men op de geest van de Galilese jongen uit Nazareth een grote in druk maakten". En toen kwam een keerpunt in het leven van Jezus, en wel nadat hij Johannes de doper had leren kennen. "Deze Johannes kwam naar Jeri cho, predikte openlijk de komst van het koninkrijk der hemelen en hij riep de Joden op zich erop voor te bereiden". Dan wordt er betrekkelijk veel aandacht besteed aan Jezus' lessen, de wonderen en dan komt men aan het verhaal der kruisiging: "De au toriteiten konden niet negeren dat deze man, die zei een messias te zijn, de openbare orde verstoorde en de verwoesting van de tempel voorspel de. Jezus werd gearresteerd door mannen gezonden door de hogepries ter, en werd verhoord. Tijdens dat verhoor riep Jezus zichzelf uit tot de Messias en de Zoon van God. Toen men dit vernam verscheurde de priester zijn gewaad en gaf bevel dat Jezus terecht moest staan voor de Romeinse heerser Pontius Pilatus. "Hij werd veroordeeld tot kruisi ging, als rebel tegen het keizerrijk". Later wordt dn het boekje iets ge zegd over de haat van de christenen jegens de joden die zij beschouwden als de moordenaar van Christus. "De Christenen gaven het hele Joodse volk de schuld van de krui siging van Jezus en gingen zelf ver dei- door de verantwoordelijkheid te laden op de Joden voor de genera ties die nog moesten komen". Over het boekje is door rabbijn Me- nahem Poroesj, een kerkelijke or thodoxe leidei-, gezegd: "Wij zijn er tegen omdat het de Joodse gevoelig heid schade doet. Er bestaat geen reden om dit soort zaken bij te bren gen aan de kinderen van het land Is raël". 'Wij hebben van de christenen te lijden gehad en kennis van hun his torie zal de slraëlische kinderen geen goed doen", aldus de rabbijn. Waar men in Israël nu eerst aan begint: schoolkinderen ver tellen over Jezus en de ontwikkeling van het christendomis men op de terreinen van missies en zending reeds talloze jaren aan bezig. Beroepingswerk Uniek in Werdd NED. HERV. KERK Bedankt voor Lanteren, D. van der Berg te Huisen. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Gees, J. Kruidhof, kandidaat te Zwolle; te Den Haag- Loosduinen, T. Dekker te Capelle aan de IJssel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Katwijk aan Zee, J. C. Lestrate te Meliskerke. VATICAANSTAD (AFP) Paus Paulus heeft kardinaal Ugo Poletti (59) benoemd tot kardinaal-vicaris van Rome. Deze functie is uniek in dc wereld. Als zodanig is kardinaal Poletti als bisschop van het diocees Rome waarnemer van de Paus. De waardigheid van de vicaris voor Ro me dateert uit de 12de eeuw. In 1558 vertrouwde Paus Paulus IV deze functie aan een kardinaal toe. Sinds dien is dat zo gebleven. Kardinaal Alfrink heeft als inter nationaal voorzitter van „Pax Chris- ti" de landelijke voormannen van deze vredesbeweging opgeroepen, zich sterker met het Vietnamese vraagstuk bezig te houden. In een brief vraagt de Utrechtse aartsbisschop, alles te ondernemen opdat de hulpprojecten die in vele landen op stapel staan daadwerke lijk worden ondersteund en zo snel mogelijk worden uitgevoerd. De plannen van de Wereldraad van Kerken op dit punt nemen snel vorm aan na gesprekken met verte genwoordigers van Nocrd- en Zuid- Vietnam (ook de voorlopige revolu tionaire regering) en het bevrij dingsfront in Cambodja, zo meldt de Wereldraad uit Genève. Deze maand ia nog eens één mil joen marken voor het Wereldraads fonds tot herstel en verzoening in Indochina beschikbaar gesteld door Kritiek van VU- theologen op proefschriften Binnen de theologische faculteit van de Vrije Universiteit te Amster dam blijken er bezwaren te leven tegen het feit, dat nogal wat proef schriften voor andere faculteiten voorzien zijn van stellingen die op het gebied der godgeleerdheid zou den liggen. De theologen zouden graag zien dat dergelijke stellingen met me deweten van hun faculteit werden ge formuleerd en aanvaard. Nu bevat elk academisch proef schrift een lijst stellingen, waarvan een aantal betrekking heeft op het onderwerp zelf, enkele andere op het hele vakgebied van de a.s. doctor, en tenslotte een paar aan het „volle le ven" zijn ontleend. Tot het volle leven behoort althans bij veeL promovendi aan de VU ook het kerkelijk leven. Het gaat daarbij niet om vakwetenschappelijke pro blemen op het gebied van Hebreeuws of dogmage-geschiedenis, maar veel al „algemene" zaken. In een stelling, gevoegd bij haar in het Engels geschreven proefschrift over een moeilijk biologisch onder werp. zegt mevrouw drs. Marijke de Jong-Brink, dat theologen op dit verschijnsel geen kritiek moeten hebben, maar „het ware te wensen" dat zij bij de verdediging van proef schriften met „theologische" stellin gen aan de discussie zouden deelne men. het diakonaat van de Duitse protes tantse kerken. Twee miljoen mark waren al uitgetrokken voor hulp in Indochina, waarvan een kwart mil joen bestemd was voor het weer op nemen van wezen in de maatschap pij. De Wereldraad wil beginnen met een program dat vijf miljoen dollar kost. In Laos en Zuid-Vietnam is men al aan de gang. Men kon ge bruik maken van de connecties die Aziatische en Noordamerikaanse kerken alsmede plaatselijke groepen daar al hadden opgebouwd. Ondergrondse evangelisatie BAARN (ANP) "Underground Evangelism International", een van oorsprong Amerikaanse, maar thans internationaal vertakte organisatie, die zich hulp en bijstand aan christe nen iin communistisch geregeerde landen ten doel stelt, is thans ook vanuit Nederland gaan opereren. In ons land zal dat gebeuren onder de naam "Vervolgd christendom", al dus de Amerikaanse zendeling Jo seph Bass, oprichter van Under ground Evangelism. Het zendingsgenootschap verspreidt seph Bass, oprichter van Under ground Evangelism. Het zendingsgenootschap verspreidt onder meer bijbels en christelijke literatuur. radioboodschappen en verzorgt waar nodig en mogelijk an dere vormen van hulpverlening. Het aannemen van een anti-commu nistische houding probeert men daarbij evenwel zoveel mogelijk te voorkomen. „Underground Evangelism" heeft twee miljoen bijbels laten drukken in acht verschillende talen, zoals die achter het ijzeren gordijn worden gesproken. Men wordt echter niet in de gelegenheid gesteld om ze vrij te verspreiden. Een half miljoen christenen in de communistische landen worden tel kens vanuit andere landen van een soort informatieve christelijke lec tuur voorzien. In Nederland wil "Vervolgd chris tendom" de mensen eerst informe ren over de wijze, hoe christenen in communistische landen (waar vele honderden in gevangenissen verblij- gen, omdat er nog altijd geen vrij heid van godsdienst is) moeten le ven. Het gaat hier om een derde deel van de wereldbevolking. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in. te korten. Vervuilende hoogoven mag doorgaan In het genoemde interview waarin de heer Wiegel een snotneus wordt genoemd is volgens de heer Schae- fer zijn partijgenoot Eibert Meester lid van de Eerste kamer een idioot die nodig eens een keertje on derzocht moet worden. Wel, deze fie meent zich te kunnen en/of woorden lees ik in een ziekenhuis, Nieuwe Revu van deze week, is interview gepubliceerd met de J. Schaefer lid van de Tweede "Schaduwminister" van «1 veroorloven om een politie- I igenstander, in dit geval de heer el, als een snotmens uit iden. Mij dunkt dat "het lek gaan" niet gepaard behoort an met het overboord zetten •male burgerlijk fatsoen, heer Schaefer heeft, althans aangehaald interview, eerbied voor de A.J.C. die hij i werkelijke vorm niet gekend Hij heeft wel eens gehoord, de A.J.C. Rode Valken, i niet van de z.g. Rode Valkenwet om. leerde: "wij hebben eerbied iedere eerlijke overtuiging ook avper die niet de onze is". Inte- ieel indien Je niet naar de pijpen de heer Schaefer wenst te dan- ben Je reactionair, een snotneus idioot. waarin ik reeds 8 weken verblijf voor een behandeling van een 2de hartin farct en nog enkele complicaties die het gevolg zijn van de strijd in de oorlog '40'45. Ik kan echter de heer Schaefer geruststellen. Ik zal nog nader worden onderzocht en een kuur als "oorlogsslachtoffer" moe ten ondergaan. EIBERT MEESTER Lid van de Eerste Kamer, Oud Alg. Secr. Penn. PvdA, Ridderhof laan 73, Koudekerk aan den Rijn. Radio werd Ook begrijp ik niet waar de heer De Best de fantasie vandaan haalt, om te beweren dat er aan niet-blan- ke studenten 2.500 gulden meer over heidssubsidie besteed zou worden dan aan blanke. Laat ik u dan zeg gen dat er aan blanke studerenden, de Best vindt het minstens vijf maal zoveel geld be- steed wordt als aan niet-blanken. De totnogtoe gepubliceerde onder- wijsstatistieken (ook van Zuid-Afrika DAT WIST IK OOK NIET BONN De grootste hoogoven van Europa in Duisburg wordt niet zélf) spreekt voor zichzelf. Er is gesloten. Gisteren heeft voor de ad- duidelijk sprake van ernstige uitbui- ministratieve rechtbank in Düssel- niet zonder meer wilt aannemen wat August-Thijssen-Hütte, een verge- ik best kan begrijpen, want men ^Jk bereikt met de arbeidsinspectie WAT KAN EN NIET KAN ins Philip zou el in Parijs illen betogen ttBOURNE (RTR) —Prins vriendelijk geweigerd LEIDEN „Ik vond het wel onvriendelijk ob een cadeau weg te gooien. Daarom heb ik gister, kend avond een tweetal bestuursleden van van Engeland, echtgenoot van de Communicatie Club Leiden togin Elizabeth, heeft in Mel- ■m° verklaard dat hij bereid zou et een spandoek over de ^ps Elysées in Parijs te parade- als de politiek van de Franse re- tag ten aanzien van kernproeven beïnvloed zou worden, wilde hij zover gaan, zei hij een persconferentie, belet bij Went Pompidou over de Franse "proeven in het gebied van de e Oceaan te vragen. i de De heer J. totaal overbodig werk, wat de tiegroepen voor de bevrijding van Zuidelijk Afrika doen, door te stel len dat deze vrijheidsbewegingen hun eigen mensen zouden vermoor den en het geld op te strijken dat hun door de wereldraad van kerken ge schonken is, maar laat ik u zeggen dat ik niet anders dan bewondering voor het werk van deze mensen heb. Denkt u alstublieft na alvorens u te werk gaat en raadpleeg dan eerst meer literatuur alvorens u wenst te reageren op zulke acties. U schijnt niet te beseffen onder wat voor omstandigheden de bevolking van Zuidelijk Afrika moet leven on der het niets tolererend blanke min derheidsregime. De enig moge lijke om onder het regime vandaan te komen is de guerrillaorganisatie. U heeft het over de racistische uit buitingen, die dan volgens u door niets gestaafd zouden zijn, en over de beste advocaten ter wereld die volgens u niet konden bewijzen dat er van uitbuiting sprake was, maar hebt u dan wel eens van de advo caat Joel Carlson gehoord, die we gens zijn anti-racistische overtuigin gen als ongewenst in Zuid-Afrika werd beschouwd en daarom het land moest verlaten? Deze man is be- zijn anti-apartheidshou ding in de door hem gevoerde zaken LEIDEN In huize Vreeburg kwam in Duisburg. De ATH verplicht zich stukje gaat schrijven, midden mei de geluidsbelasting eens wat minder van de hoogoven van 65 tot 55 phon te verminderen. Of de meer dan dui- dient goed geinformeerd te zijn alvo rens men moet u rechtse literatuur raadplegen. Bovendien eegt de heer Best. dat de berichten, die hij als openbarend schijnt te beschouwen, niet in de kranten kan aantreffen. Maar dan zou ik wel eens willen weten waar hij den meters afstand van de installatie wonen, met de beslissing erg geluk kig zullen zijn, is twijfelachtig. Tij dens de rechtzitting zijn ande- bezwaren van deze kolos, die tien- deze^ informatie dan^ wel^ vandaan dulzend i)zer per dag verwerkt, namelijk de afvalgassen en de stof- Naar aanleiding van vernielingen in het Haagweg- kwartier het volgende. Het schijnt tegenwoordig de gewoonte te zijn als het mis gaat de gemeente hiervoor de schuld te geven. Beter zou zijn als de ouders de kinderen de elemen taire begrippen bijbrachten wat kan en wat niet kan, er schijnt echt iets te haperen. W. NOPPE, Meerburgerkade 24(B), Leiden. heeft, want ik vindt het nL heel verkeerde mentaliteit oi het schrijven zeggen: Waar bemoeien wij mee? verspreiding nauwelijks aan de orde gekomen. Het was alleen de te hoge geluidspiek die de arbeidsinspectie GERRIT TOR tot haar aanvankelijke besluit had Vijf Meiplein 126, geleid, dat de hoogoven zou moeten Leiden, sluiten. Damesvoetbal Bern Een speciale commis sie van de UEFA heeft gisteren in Bern besloten nog geen Eu ropese competitie voor dames- voetbalploegen op te zetten. Men acht deze tak van de voet balsport nog niet voldoende ont wikkeld. Wel moedigt men vriendschappelijke internatio nale wedstrijden aan,-. De UEFA trok deze conclusies naar aanleiding van een en- quete, die men onder de aange sloten voetbalbonden heeft ge houden. De mogelijkheid bestaat dat er in 1975 een damestoernooi komt onder auspiciën van .de UEFA. Indien de speelsters nog geen 17 Jaar oud zijn (meisjes) mag de wedstrijd niet langer duren dan 2 x 30 minuten, bij een leeftijd van 17 Jaar en ouder (dames) neemt een duel 2 x 35 minuten in be slag. De UEFA adviseert de da mes te spelen met een kleinere en lichtere bal (een zogenaamd "viertje") dan men bij de he ren gewend is. voorzitter van de landelijke stichting waaawan de COL deel uitmaakt uit maakt uitgenodigd voor een gespre:i Daarin heb ik uiteen gezet dat de politie geen cadeaus mag aannemen. Ik helb de heren gevraagd om de zendapparatuur terug te nemen. Toen ze zeiden dat ik het spul naar de postbus van de CCL laten sturen". Zo heeft hoofdinspecteur Cornelis- de Leidse politie het probleem Hij heeft nl. omstreeks de Jaren 50- de damesgymnasti'ek. atletiek- 56 een aantal dwangarbeiders vrij volleybalvereniging „Nieuw Brunhil- weten te krijgen, die op overtreding de" in jaarvergadering bijeen. In ver- de pasjesweg (die ook alleen band met ziekte van de presidente, voor de zwarte bevolking geldt) onder dwangarbeid op boerde rijen te werkgesteld werden, waar ze datalet" w'ildenf heb onder mens-onterende condities moesten werken. Uitwijzing In Kaapstad is giste- Ul/Caaii oc via&cll Pm II H!S1 PmSB «.v.* PmmH --n een wetsvoorstel gepubliceerd dat bar, voegde hij hieraan toe, "Ik opgelost dat de CCL had geschapen de Zuidafrikaanse regering machtigt een gewone Jongen, door de politie een zend- en ontvang ~'1" vreemdelingen of genaturaliseerde fringshoofden zouden de Franse kernproeven ®en bereiken", prins reageerde op vragen die als president van de Australi- conserveringsvereinging waren !J Wd. Hij noemde 't ontmoedigend nü 'kernproeven in de atmosfeer nog hand was. nodig schijnen te zijn. De CCL treurde niet lang apparaat voor de 11 meterband aan burgers uit te wijzen die wegens be te bieden. De CCL wilde op die ma- S. den Ouden-Kloots stond de vergadering onder leiding van de vice-presidente, mevrouw J. Boom -Poptie. De dames N. Swanenburg- Nan- ning, E. Frans- Brandt en W. Meyer- Lacourt waren aan de beurt om als bestuurslid af te treden, zij werden herkozen. Helaas moest het bestuur afscheid nemen van mevrouw J. Boom -Poptie die zioh niet herkiesbaar nier een soort "noodlijn" maken, tot gevangenisstraf. De minister waarlangs leden die een ongeval of Binnenlandse Zaken dr. Connie Mul- ETÏÏLÏÏÏÏffiS Sf JSSS^St had gesteld. Haar weM ten afscheid een koperen pot met bloemen aange- misdrijf lit ie snel zouden kunnen wen. ook als boden als dank voor het werk dat zij gebeuren de po- der heeft het ontwerp al bi) het par- yoor verentein heeft verrioht nnen waaischu- lement ingediend. Tot de In het wets geen telefoon bij de voorstel genoemde misdrijven beho ren het onwettig verkopen, verschaf- de fen of- bezitten van drugs, de illega- 0 tastralie loopt met het voornemen afwijzing door de politie, men is met le verkoop van sterke drank aan niet- d de Franse kernproeven aan- pater De Ponti, zielzorger van de blanken, het onwettig verhande- agig te maken bij het Interna- Kooi, in onderhandeling over het lot len &le Gerechtshof in Den Haag, in van de apparatuur, die een waarde koop dat dit ze verbiedt. van f 600 vertegenwoordigt. edele metalen en edelstenen inbreuken op de z.g. immoraliteits- wet. nieuw bestuurslid werd gekozen juffrouw M. Louwrier. Tijdens de vergadering werd een feestcommissie gekozen die de organi satie van het 50-Jarige Jubileum van de vereniging in 1975 ter hand zal ne men. De vereniging kon terug zien op een goed verenigingsjaar. In het Amsterdamse Du Midi-theater is gisteren de "Week van de Franse filmu begonnen. De eerste dag werd opgeluisterd door de aanwezigheid van de sterren (v.l.n.j.) Claude Pinoteau, Marthe Keller, Jean Carmet, Isabelle Huppert en Bruno Pradal.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19