[ijnwerkers (7) |ermoedeIijk 1 omgekomen ITT bood CIA miljoen aan behoefte aan kredieten uit het Westen Jongen (16) krijgt twintig jaar voor roofoverval f AARGEWICHTEN KUNNEN MEER DRINKEN.China heeft erstroming in Engelse mijn: Piano- [koord ender Om verkiezing AUende te voorkomen Diplomabelasting in Rusland afgeschaft? Amerikaans veto over resolutie Panamakanaal JDAG 22 MAART 1973 (Van onze correspondent Ewout Janse) BONN Nog voor de zomer wordt waarschijnlijk in de Bondsrepubliek een wet van kracht, die het autorijden met meer dan 0,8 promille alcohol in het bloed verbiedt. Wordt een hoger percentage aangetroffen dan zal deelneming aan het ver keer als misdrijf worden aange merkt. De AD AC, de Westduitse zus ter van de ANWB, heeft nu het hachelijke denkbeeld gehad een tabel te laten samenstellen, waarvan af te lezen is, hoeveel Je kimt drinken voordat die 0.8- grens is bereikt. Weliswaar geeft zij die aanwijzingen onder voor behoud en met de nodige nuan ces, maar het gevaar zit er toch in, dat in de fidele sfeer van stamtafel of tapkast de cijfers De hoeveelheid „toegestane" alcohal hangt sterk af van het lichaamsgewicht van de betrok kene. Hoe zwaarlijviger een mens is, des te groter het kwan tum alcohol, dat nog kan worden opgenomen, voordat de wette lijke grens in het verschiet komt. Personen van 55 kilogram heb ben aan drieënhalve kleintjes pils al voldoende (of vijf bor rels van twee cl.) terwijl negen tig kilogram-gewichten zes pils jes kunnen nuttigen of acht borrels. De tabel is opgesteld door een instituut voor gerechtelijke ge neeskunde aan de universiteit van Miinchen. De directeur van het instituut haast zich overi gens te verklaren, dat dit alle maal maar globale waarden zijn: niet alleen het lichaams gewicht, maar ook de „geestelijk weer toestand" van de betrokke ne is van grote betekenis. In dit licht gezien kan men aan de tabel rustig nog een cijfer toevoegen. Dat zijn algemene gebruikswaarde de nul komma nul nadert. FIELD, ENGELAND Reddingsploegen zijn gisteren met man en macht bezig geweest rermiste mijnwerkers te redden die op 244 meter diepte in een kolenmijn in het Noord- van Engeland achter een muur van wa ter gevangen zitten. Een woordvoerder van de lie Kolenstaatsraad zei gistermiddag dat als de mannen nog in leven zijn. zij nog maar oor veertig uur hadden. De mijnwerkers zijn verrast door een plotselinge aanwas van m de schacht van de mijn, waar op dat moment 32 mensen werkten. 25 mijnwerkers cans te ontsnappen. J rif drie gistermorgen gebeur- Een alles met zich meesleu- itervloed stroomde de mijn- op 235 meter diepte binnen, saan door een hevige lucht- Op dat ogenblik waren er lerkers aan het werk in een ioneerde •vliegtuig Libië? INGTON (AP) Het offi- zwijgen in Washington over al van Libische straaljagers ongewapend Amerikaans [vliegtuig boven de Middel- ie wekt het vermoeden, dat el (C-130) een spionagemis- erde. lerikaanse autoriteiten heb- laard, dat het vliegtuig, 130 n de Libische kust, een mi- ht uitvoerde boven de le wateren. Tijdens die vol daglicht werd de ma- illen door twee straal de Libische luchtmacht, en uit de boordwapens van straaljagers troffen het lanse toestel niet. Het vlieg- taeen in een wolk en wist Athene veilig en wel te iet departement van defen- dat van Buitenlandse Zaken zeggen over de opdracht, Manning uitvoerde. Bekend 130s, die zijn uitgerust met sche „zwarte dozen" wor- tulkt voor het afluisteren zijschacht van iets meer dan een me ter hoogte. De afstand tussen hun werkobject en de lift naar boven was ongeveer 3800 meter. Eerrvan de geredden, de 22-jarige Terry Cotton, rende een kilometer om zijn leven te redden. Hij wist op een verhoging in de hoofdschacht te ■komen. „We waren net bezig de schacht te stutten. Mijn vader lag op zyn buik te werken, toen we 'n enor me klap voelden, waarna het water naar binnen hoosde. Een kameraad werd in de lucht getild. Ons gereed schap spoelde weg. Zeven electrische toestellen, elk honderd kilo zwaar, werden opgenomen als kiezelstenen. Van dat momentaf was het ieder voor zich". „Ren", riep zijn vader. Eenmaal in veiligheid merkte Terry dat zijn vader niet mee wat gekomen evenals zes anderen. Charles Cotton wordt vijftig Jaar vandaag. Reddingsactie Vrijwel direct daarna kwamen de reddinsacties op gang. Het werd een gevecht tegen de strijd. Mijnexperts zeiden dat het mogelijk was dat de zeven vermisten een luchtbel had den gevonden. Daarin zouden ze het veertig uur kunnen uithouden, tot 's- avonds zes uur. Tot vannacht om een uur was er geen contact tussen de ingeslotenen en de buitenwereld. Hoe wel het aanvankelijk leek dat het wa ter in de schacht begon te zakken, bleek later in de middag dat het wa terpeil ondanks 't koortsachtig pom pen gelijk bleef. In de avonduren werden zwaardere pompen aange voerd. Tenslotte bleken drie pompen in staat het waterpeil te doen zakken. Over de oorzaak is officieel nog niets bekend. Wel heeft de mijndirektie meegedeeld dat er op drie kilome ter afstand van de mijn ongeveer ter hoogte van de schacht waar de ramp zich voltrok een instorting heeft plaatsgevonden op dezelfde tijd waarop het water de mijnschacht in liep. Later vond ernog een instor ting plaats en inmiddels is er een derde „zwakke plek" gevonden. Een mijnwerker, die dinsdag in de rampschacht werkte, vertelde „toen ad te hebben horen borrelen. Dat hoorden we trouwens al een paar Na de normalisering van de Chi- Chinese personenauto is de Sjanghai nees-Amerikaanse relaties staat Chi- -sédan, die uitkomt in twee kleuren na voor de taak zijn technologische 'beige of zwart) en in stijl op de au- status aan te passen aan die van een to's van de jaren vijftig lijkt. Er zit Spanning, wanhoop en vermoeidheid strijden om de voorrang op het gezicht van deze Engelse mijnwerker, die nog net aan de ramp in Wakefield kon ontkomen. Grote beroering in Engeland BIRMINGHAM Een rechter in Birmingham heeft een jongen van zestien jaar, Paul Storey, wegens po ging tot moord en roof met geweld veroordeeld tot tweemaal 20 jaar ge vangenisstraf. Twee medeplichtigen, jongens van vijftien jaar, kregen twee maal tien jaar wegens mishan deling. De straffen worden tegelij kertijd uitgezeten. Zij overvielen een man van 35 jaar, sloegen hem met een steen op het hoofd en beroofden hem van vijf sigaretten, een bos sleutels en dertig pence (f 220). Het slachtoffer is nog steeds ar beidsongeschikt sinds de avond waarop hij werd overvallen, in no vember vorig jaar. Times heeft er gisteren een hoofd artikel aan gewijd. Het blad vraagt zich af of de hoge vonnissen als af schrikwekkend middel moeten dienen voor het steeds groter wordende aan tal gewelddaden, iln het bijzonder door jeugdige personen. Scotland Yard "publiceerde twee weken geleden een rapport, waaruit blijkt dat het aantal gevallen van .mugging" (straatroof) schrikbarend toeneemt. supermogendheid. Daarvoor is het echter nodig dat de huidige politiek van zelfvoorziening wordt opgegeven. En dat men kredieten uit het Wes ten accepteert. Bij een bezoek dat ik onlangs aan China heb gebracht ben ik behalve in Peking ook in Sjang- hai en Hangtsjow geweest. Uit ge sprekken bleek dat China nog niet bereid is de doctrine van zelfvoor ziening op te geven. Door Andrew Wilson Observer-dienst Loe Ying, hoofdredacteur van het Volksdagblad zei dat buitenlandse kredieten een uitnodiging zijn voor imperialisme. China had wat dat be treft zijn lesje geleerd uit de hulp van de Sowjet-Unie. Toch krijg je de indruk dat China te zijner tijd on der bepaalde voorwaarden kredieten zal 'accepteren. Consumenten Wat mij opviel bij een wandeling door Peking was dat China in de negen jaar dat ik er niet was ge weest, zich had ontwikkeld tot een consumentenmaatschappij. In 1964, waren er nog weinig gebruiksgoede ren, maar thans zijn er Chinese ver sies van vrijwel alles wat men in 'n warenhuis in het Westen kan krijgen, van sportfietsen met versnelling tot reflexcamera's en elektrische naai machines 'toe. De kwaliteit staat ach ter bij de Westelijke produkten maar niet veel. De aanwezige voorraden zijn redelijk. De winkels zijn vol men ziet geen lange rijen. De pirjzen zijn echter hoog: 20 yoean voor een vierkante meter stof (ongeveer 32 gulden; een yoean is ongeveer fl.60), 150 yoean voor een fiets en 250 youan voor een naai machine. En dat alles bij een ge middeld maand/loon in China van 50 youan (80 gulden). Wel is de koop kracht groter dan op het eerste ge- gezicht lijkt, omdat de meest noodza kelijke -levensbehoeften zeer laag in prijs zijn. Voor voedsel betaalt men gemiddeld 40 youan per maand. Bo vendien worden de meest begeerde goederen zoals fietsen, naaimachi nes en transistorradio's verkocht vol gens een systeem van "werkpunten", die de arbeiders toegewezen krijgen door oommissies op fabrieken, en communes. Kleding wordt gedis tribueerd volgens een strikt bonnen stelsel. Prijzen en rantsoenering dra gen er toe bij dat de feitelijke hoe veelheid goederen wat beperkt wordt. Fietsen Het tweede wat mij opviel, was het sterk toegenomen gemotoriseerde verkeer. Er zijn geen statistieken, maar ik kreeg de indruk dat er in Peking en Sjanghai wdl drie keer zo veel motorvoertuigen zijn als in 1964. De meeste zijn van Chinees fabri kaat en niet meer, zoals voorheen, afkomstig uit de Sowjet-Unie. Er zijn nog veel meer fietsen en een groot deel daarvan is nieuw. De gewone ADVERTENTIE Een piano? Daar ko- wij niet aan toe". lagBender-K&Dvoor- igveronderstellen dat sen die zoiets zeggen, V ejsvan een piano mis- een tikje verkeerd tn? w nog geen 3100 ijl namelijk hebt u al iianovan een kwaliteit Bender- K D volledig ir kan staan. En dan W een merk want ™bt u bij ons in over- i •7 I(wij voeren minstens f «rken). et moet dus wel -lopen, wilt una oen I I en bijzonder infor- «gesprek niet tot een W komen. lerscduwaer 'deskundig in klank NiHogewoerd 90 JERUZALEM Volgens de cor respondent van het Israëlische blad Yedioth Achronot in Moskou, Viktor Louis, hebben de Russjsche autori teiten de wet op de diplomabelasting voor Russische Joden in feite buiten werking gesteld, zonder hem echter formeel op te heffen. De „journalist" Viktor Louis, die o. m. ook voor een Londens avondblad werkt, is in feite een agent van de Russische inlichtingendienst en hij wordt vaak gebruikt als onofficiële spreekbuis van de Russische rege ring. T" Israël wordt in officiële krin gen met grote voorzichtigheid gerea geerd. Er wordlt een afwachtende houding aangenomen. Gezien de volstrekte onbereken baarheid van de Russische autori- eiten inzake de emigratie van Rus sische Joden, zei een regeringsfunc tionaris dat hij eerst wilde afwachten hoeveel ""-'ssische Joden er in Wenen zullen aankomen zonder de belasting te hebben betaald. Aan de andere kant wijzen Israëli sche regeringsfunctionarissen erop dat de arrestatie van Joden die emigra tievisa aanvragen doorgaat zodat niet gesproken kan worden van een al gemene liberalisatie. De Russische maatregel is een di rect gevolg van het wetsinitiatief van de Amerikaanse senator Jackson om de Amerikaans-Russische handels overeenkomst afhankelijk te stellen van de afschaffing van de diplo mabelasting. Israël heeft de in Ame rika geuite beschuldiging dat de Is raëlische regering de feitelijke initia tiefnemer achter de schermen is ge weest, van <Je hand gewezen en gezegd dat het hier om een puur Amerikaan se zaak gaat. Kennelijk zaten zowel de regering in Moskou als Washington zozeer met de zaak In hun maag, dat beide partijen duidelijk hebben gemaakt dat zij de Amerikaans- Russische toenadering niet willen laten versto ren door de diplomabelasting. WASHINGTON (Reuter) Hoewel functionarissen van de inlichtingen dienst CIA en van het Amerikaanse bedrijf ITT (International Telephone en Telegraph) in 1970 herhaalde lijk voorstellen aan de Amerikaan se regering hebben voorgelegd ten einde de verkiezing van de Marxist Allende tot president van Chili te voorkomen, is de regering niet tot actie overgegaan. John McCone voor malig CIA-directeur en nu een van de directeuren van ITT, heeft dit gis teren verklaard voor de Amerikaan se senaatscommissie voor buitenland se zaken. In geval van een overwinning van de marxist Allende in Chili dreigde ITT door naasting beroofd te wor den van investeringen ten bedrage van 150 miljoen dollar. In oktober 1970 werd Alende inderdaad gekozen en bijna een Jaar later, in septem ber 1971 nationaliseerde hij de Chi leense ITT) ITT had onder meer aan de pre sidentiële adviseur Henry Kissinger een miljoen dollar (3 miljoen gul den) aangeboden als bijdrage aan mogelijke regeringsplannen om de verkiezing van Allende te voorkomen. Kissinger nam het aanbod dankbaar in ontvangst "en zei dat ik nog van hen zou horen. Maar dat gebeurde niet, dus neem ik aan dat geen plan was aangenomen in het kader van het nationale beleid", aldus McCone. McCone, van 1961—1965 directeur van de CIA. zei dat hij de toestand in Chili herhaaldelijk had besproken met Richard Helms toen CIA-direc- teur en onlangs benoemd tot ambas sadeur in Iran. De een miljoen dol lar had hij aangeboden toen bleek dat Allende bij de verkiezingen op 4 september 1970 de meeste stemmen had gekregen. Omdat Allende geen absolute meerderheid had gekregen moest zijn verkiezing door het Chi leense parlement in oktober worden bevestigd. Dat had KcCone willen voorkomen door een andere kandi daat te steunen „die de principes vertegenwoordigt, welke aan ons land ten grondslag liggen. Helms had geantwoord dat verscheidene minis teries de zaak bestudeerd hadden, maar dat was besloten dat er niets gedaan moest worden. Later had Helms echter tegen McCone gezegd dat "een geringe poging" gedaan zou kunnen worden binnen de flexibili teit van de begroting (van de CIA)". Een andere ITT-functionaris Hal Hendrix, verschafte opheldering over een ander memo, dat een "goedingelichte Chileen" als bron had. Volgens dit schrijven had de Ame rikaanse ambassadeur in Santiago, Korry, van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Washington in 'n boodschap "het groene licht gekre gen voor optreden namens president Nixon". De boodschap gaf hem ma- John McCone vroeger CIA-directeur nu directeur ITT te doen een actie als in de Domi nicaanse republiek uitgezonderd om te voorkomen dat Allende aan ximale bevoegdheid al het mogelijke de macht kwam, aldus Hendrix. een zescylinder motor van 90 ok in. De topsnelheid bedraagt 130 km u. Men 12 liter benzine kan men er 100 km. mee rijden. Er bestaat ook een grotere wagen voor VIP's (zeer belangrijke personen)de Rode Vlag. Maar als Je onder de kap kijkt, zie Je dezelfde zes cylinder motor als bij de Sjanghai-sédan. In China zijn geen particuliere auto's. Ze worden allemaal ge bruikt als officiële wagen of als taxi's. Dat neemt niet weg dat Sjanghai als gevolg van de uitvin ding van de elektrische claxon nog de lawaaigeste stad is die lk noit heb bezocht. China fabriceert ook een zeswie- lige vrachtwagen van 15 ton en een soort jeep die door ruw terrein kan rijden. Men maakt voorts bulldo zers en trekkers met aanhangwa gen van 32 ton. Fabricage cijfers zijn niet te krijgen, maar wel con stateerde ik dat de produktie nog veel te gering is voor de grote be hoefte van China. De Chinezen zijn nu op zoek naar een fabriek in het buitenland voor de produktie van lichte vrachtwagens. (Engeland komt hiervoor in aanmerking, maar de grootste kans heeft Japan) De Industrietentoonstelling in China is de etalage van het land. Men zag er ditmaal machinaal ge reedschap van veel betere kwaliteit dan negen Jaar geleden. Ook waren er bijv. hitte bestendige alliages voor vliegtuigen die er op wijzen dat China behoorlijke copieën kan fabriceren van de Russische Mig-21 straaljager en de Toe-16 bommen werper. Industrie Maar China zit te springen om uitrusting voor zijn voornaamste industrieën, zoals zware lokomotie- ven, zware machines voor de bur gerluchtvaart, zware machines voor de staalproduktie en machines voor de voedselproduktie. Wanneer er contante betaling zou worden ver langd, heeft China echter niet ge noeg aan zijn goudreserves om er heeft tot dusver vooral het over schot geëxporteerd van zijn produc tie voor de binnenlandse markt. Een aantal van deze goederen zoals textiel, speelgoed en huishoudelijke artikelen wordt geregeld overge scheept naar Hongkong en Singa pore. Naar verwachting zullen er meer gezonden worden naar gebie den als Oost-Afrika, waar ze ge bruikt kunnen worden om meer bui tenlandse deviezen voor te krijgen voor de aanleg van de Tanzam- spoorweg. Als China de deviezen wil bemachtigen die nodig zijn zijn voor de aankoop van fabrieksappa- ratuur in het Westen zal het aan zienlijke veranderingen moeten aan brengen in zijn industriële produk tie. Maar het zou misschien wel tien jaar duren eer de exportcapaciteit van phina is opgebouwd. Intussen liggen Japan en het Westen nog ver voor. China is zich daarvan bewust. Westerse bankiers die al Jaren vruchteloos kijken of zij China kre dieten kunnen leveren, hebben nu wellicht een reële kans dat de Chi nezen Ja zullen zeggen. China even wel zou zijn basisdoctrines moe ten veranderen, maar het heeft dat ook al gedaan met betrekking tot de nieuwe relaties met Amerika. Die hebben er al toe geleid dat het Ro de Boekje van Mao stilletjes is ver wijderd uit de kiosken in hotels en vliegtuigen. PANAMA (AFP) De Verenigde Staten hebben vandaag in de veilig heidsraad hun veto uitgesproken te gen een resolutie over het Panama- kanaal, waarin sprake is van 'vol ledig respect voor de feitelijke soe vereiniteit van Panama over zijn gehele grondgebied'. 13 van de 15 leden van de veiligheidsraad stem den voor de resolutie. Groot-Brittanië onthield zich van stemming. Het is het derde Amerikaanse ve to iin het 27-jarig bestaan van de Ver enigde Naties. Soali meende dat de Panamese re gering probeert via de veiligheids raad invloed uit te oefenen op bepa lingen in een toekomstig verdrag, dat onderwerp van tweezijdige on derhandelingen moet zijn. Bovendien noemde hij de tekst van de resolute 'onevenwichtigonvolledig en houdt deze geen rekening met de legitime belangen van de Verenigde Staten'. De Verenigde Staten willen de ver antwoordelijkheid blijven dragen voor de defensie en de exploitatie van de Waterweg, voor een nader te bepalen periode, zo luidt het standpunt van Washington.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9