AN AGT: „IK BEN GEEN vaker bedreigd LIJVER IN DE POLITIEK" Gezin Biesheuvel WINKELS DOOR DIEFSTALLEN ELK JAAR HONDERDEN MILJOENEN GULDENS ARMER de vertrouwde zeep voor verstandige hygiëne I,stitieel boeit hem meer dan de politiek itse rechter hoort derlandse getuigen en SS-commandant Acht jaar geeist in Schiedamse moordzaak [RPAG 22 MAART 1973 BINNENLAND PAOINA 7 blijver in de politiek. Het is of was voor een korte reeks van jaren. Er zijn men- féikhalzen naar het ministerschap en elke formateur krijgt een groot aanbod van bin- buiten de praktische politiek van personen die zich er geschikt voor vinden. Ik ben looit op uit geweest om minister te worden en ook niet om het te blijven. Wel zou ik voltooiing brengen wat ik begonnen ben." gry young men", de studenten, die „Ik weet niet of ik een politicus ijkman van Agt, minister üe (42), praat zeer nuch- zijn ministerservariragen. Juli 1971 één van de veel meer verering toe dan de mi nisters fcbams in den lande genie- ers in het kabinet. KVP werd hij in 1969 door zijn vriend, de zo treden oud-staatssecretaris onder gebukt te gaan. Het verlies ,1J tTïa.-n Aimf ic ir« riia vud„o.i,rT A.nA*, Uit U„ mi0E Vc©l Stee. Van Agt is in die van privacy is wel iets wat hij be- srhalf jaar uitgegroeid tot treurt. Hij kan wiet over straat lo- ieerlands bekendste minis- pen zonder te worden nagestaard of ia de laatste plaats door aangesproken. „Misschien is het •vaa-Breda-debatten van door dat vreemde baar, maar zoals een zaak waar hij liever het nu zit hoef ik het bijna niet te kammen", zegt hij. hij vergelijkt met „lastige horzels ben, want ik weet niet wat het Is. die prikken in Je lijf, maar je ten- Ik heb niet het gevoel dat ik een minste wakker houden". Meer verering Jongen ben geworden dan ik was". Hij zegt dat hij met geen mogelijk heid zou bunnen lobbyen voor een Met een glimlach„in mijn studen- mfa teutijd droegen wij de hoogleraren "«2? dat hij moeilijk ban liegen. Die laatste algemene bekende eigen schap plus zijn volslagen gebrek Mr. Van Agt de laatste om daar maaikteD xjoit hem op het Binnenhof tot een man vrienden en weinig vijan den. Van Agt gaat gehukt onder een verlegenheid dn de directe contac ten. Spreken in de Kamer vindt hij echter heeridjk. In tegenstelling tot zijn collega-ministers luistert hij Zelfs in een klein Spaans dorp aandachtig naar iedere spreker, waar hij de enige tien dagen, diie Qeen invloed hij tijdens zijn ambtsperiode met met de verwachting vier vakantie is geweest doorbracht, „Als de mensen wat goeds te vertel- illen blijven en ben wat werd hij door de spaarzaam- aan we - bd over het voortijdig ein- zige Nederlanders aangesproken, lier jaar zijn nodig om Tegenover die soms hinderlijke be- betekenis te kunnen afle- van mijn plannen water gekomen, zoals moet wel bijna van beton zijn rerp over de voorlopige ongevoelig te blijven voor het by- dat naar ik hoop zantinisme (overdreven eerbetoon) openbare behandeling zal rond je heen. Hierbij de bnik aan meer zit nog in het de mensen die „Excellentie" tegen sprek met mr. Burger. Daar mocht liever die dingen uit de je zeggen, het gereserveerde plaatsje ik heel weinig over zeggen, maar op tafel brengen". pp de eretribune van Ajax, de vele iedereen vroeg ernaar, wat dan te fi i lii len hebben, dan wil ik dat horen. Welke politieke kleur die mensen hebben, heeft op mij geen invloed, kendiheid staat wat hij noemt „de Ik probeer ze allemaal zo goed mo- verlokbingen van het vak". „Je gelijk te antwoorden". Hij vindt zijn eerlijkheid wel eens lastig. „Je mag soms wiet „Ja" zeg gen en Je weet dat „nee" zeggen liegen is. Neem vorige week dat ge- minister werd, wist hij uitnodigingen van het Corps Diplo- doen?" rerk betrof bij rat hem te wachten stond, lang was hij rijksamlbte- st op datzelfde departe- Justitie voordat hij tot aan de universiteit te Politicus is hij nooit geworden. Hij matique. Je moet oppassen niet aan die weelde te gaan wennen". Geen politicus werd benoemd. ïem de politiek is afgelo- aan de KVP-verkiezingscampagne, De KVP mag zich dan weliswaar in de handen knijpen een dergelijke minister te hebben gevonden, zijn vrouw is er aanzienlijk minder ge lukkig mee. Van Agt werkt niet al leen iedere avond tot een uur of wanneer dat is laat hij den wil Van Agt pro- lig te keren naar de we etij ke wereld en „the an- kwam als*vakminister, deed mee één op zijn departement door. Ook in de weekends gaan er tassen met werk mee waar Nijmegen. ondanks de ontstellend lange dagen die hij op het departement maaikt, maar het justitieel werk boeit hem Ongewis meer dan de politiek. Kortgeleden is rechter de rechtbank in Düs- ree weken in Nederland m in Utrecht en Zutphen horen over de misdaden voormalige commandant van het concentratie- terbork. fcein wderzoek tegen deze nazi, eenmaal tot acht Jaar ge werd veroordeeld, wie nieuwe feiten bekend pn, loopt al geruime tijd. tELDRAAD ELDNOOD ivel> 'Reuter) De Wereld- Kerken heeft een vergade- dsinkl geannuleerd en zijn ?d vrijwillig af te zien van BBerhoging. Hiermee wil de verlies bestrijden dat de heeft geleden tengevol- monetaire crisis. De de- de Zwitserse frank heeft raad ruim 5 ton gekost, 12 het totaalbudget, verplaatsen van de ver- het centrale comité treldraad, welke in augus- Islnki zou worden gehou- Genève hoopt de organisa- L ton te besparen. De rechtbank in Düsseldorf gaat de mogelijkheid na tegen Gemmeker een nieuwe aanklacht in te dienen wegens hulp bij massa-moord tegen Joodse Nederlanders. Rechter-com- missaris Steffen, die met het on derzoek is belast, deelde ons mee, dat hij in deze zaak zeer nauw samen werkt met het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam. Vermoedelijk zal hij ook de komen de zomer weer naar Nederland gaan om aanvullend getuigenmateriaal te verzamelen. Het onderzoek is enigszins ver traagd, doordat een andere rechter, die lange tijd deze zaak heeft be handeld vorig Jaar met pensioen is gegaan. Rechter Steffen roemt de medewerking van Oorlogsdocumen tatie, de Nederlandse justitiële au toriteiten en het Filmmuseum in Amstelveen, dat hem gisteren een aantal filmkopieën met opnamen van Westerbork heeft toegezonden. Een probleem is, dat de getuigen verklaringen voldoende grond moe ten opleveren voor het eisen van een zeer zware vrijheidsstraf. An ders zou, gezien de bestaande rechtsbepalingen Gemmeker geacht kunnen worden met zijn eerste ge vangenisstraf voor zijn misdaden te hebben geboet. Gemmeker is van 1942 tot het eind van de oorlog commandant van Westerbork geweest. „We hebben wel eens overwogen om waar Den Haag te verhuizen. In die tijd viel het Kafbinet en heb ik de ongewisheid van het ministersambt ondervonden. We wonen in Nijme gen verrukkelijk. Nat/uurlijk vindt mijn vrouw het niet leuk dat ik de hele week in Den Haag zit. De kinderen beginnen op een leef tijd te komen, waarop Je serieus met ze bezig moet zijn. In feite ben ik voor hen deze Jaren goeddeels verloren, maar als het nodig is, dan moet vader maar naar de kinderen toe en niet omgekeerd. Ze hebben bij ons huis alles: ruimte om te spelen, bossen en een hockeyveld". Tijdens zijn ambtsperiode heeft hij te maken gehad met de Alpha en Omega van het leven. Samen met zijn collega Stuyt kwam hij met een wetsontwerp over de abortus en over de wel of niet toelaatbaarheid van de euthanasie ontbrandden fel le discussies. Dat abortuswetsontwerp vindt een deel van Nederland te ver gaan en een ander deel meent dat het niet ver genoeg reikt. Noodsituaties Van Agt: „Ik heb wel oog voor de noodsituaties waarin zwangere vrou wen kunnen verkeren. Niemand heeft mij horen zeggen dat ik abor tus ontoelaatbaar vind. De vraag is of er wettelijke waarborgen moeten zijn of niet. We hadden kunnen zeggen: we regelen het helemaal niet. Ik ben bang dat we dan Enge land achterna gaan, waar de trein te ver is doorgereden. De particu liere klinieken daar adverteren bij gebrek aan patiënten op het vaste land. Nou, oJat gaat mij te vei-! Het is duidelijk dat in Engeland een wiet gering aantal Lagerhuisleden die in 1967 DE ABORTUSWET steunden dat nu beslist niet meer zouden doen". In vergelijking van abortus met eu thanasie noemt hij het eerste in zoverre ernstiger dan het laatste DEN HAAG (ANP> Minister president Biesheuvel en zijn gezin worden steeds meer bedreigd, reden waarom de regering het Haagse ge meentebestuur heeft laten weten dat er voor de premier een beveiligde ambtswoning nodig is. Dit heeft minister-president Bies heuvel verklaard in antwoord op vragen van het eerste-kamerlid Van Wijk (PSP). De bedreigingen, aldus de premier, bestaan uit anonieme, schriftelijke of telefonische aankondigingen van te plegen gewelddaden tegen hem en zijn gezin. Dergelijke berichten wor den ontvangen op het Catshuis, op 't kabinet van de minister-president of in diens Darticluiere woning. De heer Biesheuvel zegt voorts dat voor alle zekerheid veiligheidsmaat regelen niet achterwege kunnen blij ven. Het staat vast dat het aantal be dreigingen. die vroeger een inciden teel karakter hadden, in de laatste Jaren een opmerkelijke toeneming vertoont, aldus de premier. Gerechtelijk onderzoek in 4 bars naar discriminatie AMSTERDAM Tegen vier bar- elgenaars uit Amsterdam en him portiers heeft de Amsterdamse offi cier van Justitie mr. F. H. von Meyenfeldt een gerechtelijk vooron derzoek gevorderd, omdat zij ver dacht worden van discriminatie. Naar aanleiding van een reportage over discriminatie van Surinamers in Amsterdam in Avro's Televizier Ma gazine van 8 januari, gaf hoofdoffi cier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker de politie opdracht om te onderzoe ken of er sproke was geweest van discriminatie wegens ras. Volgens het Wetboek van Straf recht staat daarop gevangenisstraf van maximaal een maand of een boete van duizend gulden. Dit artikel 429 is echter nog nooit toegepast. In de reportage raam de directeur van de Surinaamse rijksvoorlich tingsdienst met twee landgenoten en een Nederlands meisje een proef of zij in ©en aantal bars werden toege laten. Ze werden geweigerd. Nadien kreeg een Avro-verslaggever wel zon der meer toegang. dat de ongeborene lm tegenstel ling tot hen die euthanasie verlan gen geen inspraak kèn hebben. HIJ aoht het behouden van mense- Brieven lijk leven, ook wanneer het onvol komen en gebrekkig is, een klem mende plicht, maar er kunnen zich omstandigheden voordoen waarin het uitoefenen van medische macht niet langer verantwoord is. voorlichting wordt gegeven, waarom een besluit is genomen". Katholiek De uitspraak van bisschop Gdjsen, dat iemand die meewerkt aan een wetsontwerp over abortus zich niet langer katholiek mag noemen, heeft hij zich wel aangetrokken. „Zou ik dat niet doen dan zou ik me aan de uitlatingen van de bisschoppen niets gelegen laten liggen. Naar ge weten ben ik ervan overtuigd dat ik hieraan mócht meewerken en ik wil me graag katholiek noemen". De blinddoek van Vrouwe Justitia dient om aan te geven dat er recht moet worden gesproken zonder aan- ziens des persoons. Zij weegt de schalen en weet niet wiens belan gen aan welke kant liggen. „Blind doek en klassejustttie zijn onver enigbaar", zegt mr. Van Agt. Hij geeft toe af en toe sterke twij- fes te hebben, want de grens van goed en kwaad zijn heel wat min der scherp gemarkeerd dan zo'n tien Jaar geleden. „Je moet er van uit gaan dat je zo min mogelijk moet verbieden. Van dit vak kan ik 's nachts echt wel eens wakker lig gen. Bij veel problemen dringt zich de dubbele vraag op of en in welke mate de overheid regelend behoort op fce treden en hoe zulke regels functioneren; welke psychologische en sociologische effecten ze met zich mee zuilen brengen. Overigens moe ten regels niet alleen na uitvoerige lraspraak worden gegeven, maar ook Is het van belang dat achteraf „Ons departement krijgt aanzienlijk meer brieven van mensen binnen die menen dat ze onrechtvaardig zijn behandeld dan andere departe menten. We proberen alle schrijvers te beantwoorden. Daarin gaat ont stellend veel manuren zitten. Een moeilijkheid vormen de brieven van gestoorde mensen. Het is vooral zo moeilijk dde mensen duidelijk te maken waarom ze zo zijn behan deld. Heel veel weten ook niet de weg binnen het overheidsapparaat. Daarom willen we ook op justitie een klachtenman instellen". Boomplanting in anti-Schipholbos HAARLEM (ANP) De burge meesters van Haarlem, Haarlemmer meer en Haarlemmerliede gaan za terdag de actie tegen de uitbreiding van Schiphol persoonlijk steunen: zij zullen een boom planten op een ter rein waarop een vijfde baan voor Schiphol is geprojecteerd. Er staan inmiddels 5000 bomen. Het is de bedoeling het anti-schiphol-bos uit te breiden met ruimte voor nog eens 10.000 bomen. VVDM schrijft minister „Marine laat lange haren toch knippen" UTRECHT De algemene leden vergadering van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen heeft gis teren in Utrecht besloten een brief naar minister De Koster (defensie; te sturen. De VVDM'er willen op heldering over het feit, dat 58 re- cruten en vijf hofmeesters op de Van Braam Houckgeest marinierskazerne in Doorn door het kazernecomman do naar de kapper zijn gestuurd. Zij kregen de opdracht hun hi». te laten knippen of straffe van in trekking van het weekendverlof. De VVDM meent dat in strijd is met de in 1971 afgekondigde richtlijnen door de toenmalige minister van de fensie Den Toom, waarbij de haar dracht werd vrijgelaten. Volgens de VVDM ondervind^ be stuurders van de vereniging steeds meer tegenwerknig van marinecom mandanten. Zij zouden onder de meest uiteenlopende voorwendsels bij de marine worden geweerd. DEN HAAG (ANP) De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren 1 n de „Schiedamse roofmoord" tegen bei de verdachten acht jaar gevangenis geëist. De rechtbank in Rotterdam legde de twee vijf jaar gevangenis op. De procureur-generaal eiste con form de uitspraak in Rotterdam tegen de 31-jarige autohandelaar B. H. F. bovendien onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de rege ring. De autohandelaar en zijn mede dader A. V. (29) beiden uit Rot terdam stonden terecht voor dief stal met geweldpleging met dode lijke afloop. Hun slachtoffer was de Schiedamse winkelier J. van der Bosch. ADVERTENTIE Unicura N.V. Amsterdam heeft de secretaris-gene- e Wereldraad, dr Philip beroep gedaan op zijn [ijkejp te zien van de trendver- hun salaris met 7,5 pro- april a.s. Bovendien werd ver ocht om zoveel te bezuinigen. dat kieskringen erhoging issen van bisters KG Divert KVP in ons 1 fd tegen de at AG Diverse kieskrin- KVP in ons land hebben tegen de aangekondig- van de ministersalaris- 'irammen aan de fractie- 115 KVP hebben inmiddels «en Utrecht, Den Haag de verhoging afgewe est in de telegrammen "brief van de bisschop- op versobering wordt en de instabiele finan- khe situatie. UTRECHT Jaarlijks wor den er in de Nederlandse win kels artikelen gestolen met een waarde, die ligt bussen de 250 en 500 miljoen gulden. Een on- derzoek in een groot aantal Ne derlandse warenhuizen heeft uit gewezen dat deze winkeldief stallen voor tenminste zestig procent warden gepleegd door winkeldieven die jonger zijn dan 18 jaar. Zeer gewild bij winkeldieven is het verpakte vlees dat in super markten vaak letterlijk voor het grijpen ligt. V. D heeft daarom besloten van het zelfbedienings- systeem af te stappen en in het levensmiddélenbedrijf weer sla gersbediening in be gaan voeren. Het aantal zeer jeugdige win keldieven is verhoudingsgewijs erg groot. Uit een Duits onder zoek bleek dat dertien procent van de winkeldieven jonger is dan veertien jaar. Volgens de veiligheidsfunctio naris bij V en D, drs. P. A. M. Vehmeijer, schrikken de meeste detaillisten bij het opmaken van de balans. "Daarna verdringt en vergeet men de zaak eenvoudig Evenals de heer A. M. Koppe- jan, hoofd bedrijfsbeveiligdng bij De Beijenkorf en oud-commis saris van de Amsterdamse po litie, bepleit hij dat elk bedrijf een speciale man aanstelt die zich met de beveiliging bezig houdt en die personeel attent maakt op de fijne kneepjes van het dievenvak. Eveneens moet men gespitst zijn op het aannemen van be trouwbaar winkelpersoneel. Uit een onderzoek in Frankrijk is namelijk gebleken dat ongeveer 40 procent van de winkldiefstal- len door het winkelpersoneel zelf wordt gepleegd. In 1953 werden in ons land 1500 gevallen van winkeldiefstal bij de politie aangemeld, in 1970 waren dat er 11.000 en vorig jaar vermoedelijk 13.500. Uit be paalde onderzoekingen is ge bleken dat slechts één op de vier gevallen van winkeldiefstal aan de politie wordt doorgegeven, zo dat men het totaal aantal keren dat jaarlijks 'n winkeldief wordt betrapt jaarlijks op circa 55.000 zou kunnen stellen. Naar wordt aangenomen wordt ten hoogste één op de tien winkeldieven be trapt zodat het totaal aantal winkeldiefstallen per jaar op minstens een half miljoen kan worden geschat. Jaarlijks wordt een half tot één procent van de omzet "ach terover gedrukt". In feite gaat er dagelijks voor minstens een miljoen aan artikelen door de handen van de winkeldieven en dat is toch een gigantisch be drag, betoogde hij. De detaillis ten zouden met name iet6 kun nen gaan doen aan ideeële re clame. De heer Koppejan: "De win keldief kan men ook weer niet te veel verwijten daar de detail list via de moderne distributie systemen (supermarkten waar de artikelen letterlijk voor het grijpen liggen) dev kat min of meer op het spek bindt. De detaillist dient er zich van be wust te zijn dat hij ook een Hij heeft de indruk dat het meeste winkelpersoneel er in feite weinig voor voelt om min of meer voor agent je te spelen. Men zal de winkelbediende er goed op moeten voorbereiden dat hij in bepaalde situaties iets onaangenaams zal moeten doen. "Iedereen vindt het erg verve lend om op een gegeven mo ment een medemens als dief te kijk te zetten. Winkelpersoneel laat dan ook winkeldieven vaak lopen omdat men eenvoudig niet weet hoe men zo'n varkentje moet wassen."

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7