ervoer n openbaar n particulier \L volgend jaar weer in 'Tweekamp' hiswa Binnenstad onder de loep BALLY F FINALE GEHAALD WORDT OF NIET: v IBERDAG 22 MAART 1973 I k nbfi I DEN Volgens het verslag van het gemeentelijk binnenstadsonderzoek zijn op ver bis igebied ingrijpende processen werkzaam die vooral ook van grote betekenis voor de itnstad zijn. De sterke ontwikkeling van het privé-autoverkeer, de sterk stijgende par- lehoeften, het omvangrijke vrachtvervoer en de afneming van het langzame verkeer |en in de binnensteden met beperkte verkeersruimte tot congestieverschijnselen, mi itegen maatregelen moesten worden getroffen. Maatregelen als verkeerslichtenrege- t« en, eenrichtingstelsels, doorbraken en wegenaanleg, uitbouw parkeerruimten, par- maatregelen, afsluiting van straten voor bepaalde verkeersmiddelen, instelling voet- rten, aanwijzing busbanen etc. ontlasting voor binmenstadswegen werd bereikt door de tanten van city-elementen, In dit op- -iadf ouw van rondwegen in de buitenwijken. Desondanks doet 2>cilt s°nden beperkingen van voet- 'B (het auto™rkeer de druk op de binnenstadswegen den^S^ei^heid^an^I l L nelijks afnemen. De verkeersomvang m de binnenstad doelen zo groot mogelijk te houden, ft constant en verdreven verkeer met niet-binnenstads- naast maximale faciliteiten voor i wordt kennelijke vervangen door groei van op de bin- toelaatbaar te achten verkeersmid- id gericht verkeer. 40) Prikkelingen op verkeersgebied to's, hoewel omvang h' mede bepalend voor verval of zwaarlijk blijven. binnenstadsgebieden, jbl] bereikbaarheidsmogelijkhe- Ruimte mJf| van binnenstadsprojectem be- jA kunnen zijn. leem'i rote bereikbaarheidsmoeilijkhe- Toor bepaalde verkeersmidde- ullen ongunstige gevolgen voor mstadsfuncties kunnen hebben, uiten in vertrek uit de bin- ad of verval van city-elemen- idaap «Ike processen al enige tijd taam zijn. Een aantrekkelijke ilgens Leids binnenstadsonderzoek: ADVERTENTIE schoenen een lust om op te lopen Van Dalen Donkersteeg 21, Leiden delen. Aan- en afvoer Bij het bedieningsverkeer voor de bevoorrading van bedrijven en win kels en de afvoer van produkten is sprakevan een toenemend goede renvervoer, wat in city-gebieden tot een betere organisatie van aan- en afvoer zou moeten leiden, omdat aan dit verkeer vele bezwaren kle ven. Ontwikkelingen kunnen gaan in de richting van uitbouw expeditie- Voor vrachtautos' die vestigingen in de city bedienen bestaat een noodzaak van geringere beperknig, hoewel de omvang en asdruk een groot bezwaar kunnen blijven. Wan neer lawaai en stank wat meer wor den bedwongen, wat technjisch zeker straten, inrichting speciale los- en grotere concentratie afvoer, binnenstadsver- met kleinere vervoerseenhe- De city ring mag dan verkeer om het directe centrum van de stad Leiden door een lang zaam op gang gekomen bebording gebeurt dat meer en meer zo'n "mes" snijdt aan twee kan ten. De cityring gaat n.l. als een mes door peri ferie van de city en oversteken is een probleem gewordeno.a. op de Hogewoerd en de Haarlem merstraat om de drukste punten te noemen. Het voetgangersverkeer vraagt hier om maatregelen. Dat betekent natuurlijk meer verkeerslichten en dat is ook niet alles. Op een ander punt van de cityring blijkt dat. Het kruispunt Langegracht-Lammermarkt-Nieu- we Mare heeft zóveel lichtendat je door de groene lampen de rode niet meer ziet. Dat is lastig en gevaarlijk voor de deelnemers aan het verkeer en het is irritant voor de omwonenden. De bewoners van de Nieuwe Mare worden gek van de herrie", zoals ze dat zeggen. Ze kunnen soms hun huis niet uit omdat er geen trottoir is '.ubbeldik en dus langs de huizen opstelt. Fietsers, bromfietsers en voetgan gers komen in het gedrang, ook op de Lammer markt, waar de trottoirs als parkeerterrein wor den gebruikt (foto boven). Nog even terug naar de verkeerslichten op dit punt. Ze staan niet alleen hier, maar ook bij de vijftig meter verderop liggende brug naar de Singel en Haarlemmerweg. De twee installaties zijn niet op elkaar afgestemd. Dat betekent file vorming bij het rode licht voor de brug. Vooral in de spitsuren staat die file tot over de cityring heen (foto onder). Dat is onhoudbaar. Kan de brug niet worden gebruikt voor opvang van een beetje van dit verkeer? Misschien loopt het iets soepeler. In elk geval zijn maatregelen nodig. HANS MELKERT Foto's Jan Holvast mogelijk zal zijn, en de omvang vrachtauto's en ook van bussen in van aan. binnenstadsver keer wordt be tal enige bereikbaarheidsoffers perkt, zullen enkele storende facto- den, inrichting van een adequaat bo- tutobezoekers kunnen compen- wat zijn geminiseerd en speelt decentrum en voorschriften m.b.t. de maar de beperkingen zullen vooral de-ruimtebehoefte nog een tijd waarop deze activiteiten al dan kunnen compen- relaties wegvallen. Het grote rol. En juist in dit opzicht is niet zijn toegestaan, de beperkingen'"zullen de privé-auto door parkeerbehoefte Met betrekking tot een bodecen- Ie ver mogen gaan omdat dan een grote ruimteverbruiker. Een trum is er een tendens tot verplaat- in- utging van dit sterk autoverkeer aan trekkend element naar de periferie wvan de binnenstad, op een per auto te^doen fimcfcionereiT^grote evenwel tot een minimum dienten te goed bereikbare plaats. Icht voor bereikbaarheid met worden beperkt. Vooral de uitbouw Bij opslagfuncties, nauw verbonden zal daar- van parkeermogelijkheden in meer met distributieproblemen, moet on- iterde openbaar vervoer zal niet sta(1 zaI blijvende beperkingen iing kunnen zijn om de bin- privé-autoverkeer inhouden. lagen nabij city-doelen zal de beper kingen kunnen miniseren, waarbij ontwikkelingen zouden minder echter ook een voldoende capaciteit richting van óf-óf kunnen gaan van toevoer- en afvoerwegen aan dacht moet hebben. City-activiteiten zijn veelal beperkingen zouden kunnen wegend voetgangersactiviteiten en vaart derscheid worden gemaakt tussen opslagfuncties die wel en die niet aan de binnenstad zijn gebonden. In het algemeen werkte de verkrotting van binnenstadspanden de opslag functie in de hand. Bij stijgende wel- ook i ty-activiteiten en de mate jkfig kan mede de mate e beperking voetgangersstromen overheer- behoefte kunnen optreden. De ont- behoort rijverkeer op het twee- wikkelingen kunnen ertoe leiden de niet-binnenstadsgebonden opslag de bepalingen hiervoor zeker recht- naar elders buiten de binnenstad te vaardigt. Speciaal dé auto zou zon- verplaatsen en de binnenstadsgebon- het gebruik der beperkingen snel de vijand van den opslag te bevorderen. !nlddelen kunnen storend zijn de plan te komen, wat de beperken- vervoersmiddel binnien het zichzelf kunnen worden. In totaal zou enigevermindering 1 Sterke neiging tot uitbouw van de opslagfunctie in de binnenstad voetgangersgebieden is waarneem- voorkeur verdienen, mede uit ver baar, waarbij grote aandacht aan de voersoverwegingen. Omzetting van vooral door groter ruimtege- omvang van het gebied moet worden pa'^huisruimte in woningen is dan voor parkeren meer dan geschonken. Maar te horen zijn ook ook zeker denkbaar en aanvaard- bussen minder dan privé-au- bezwaren van de zijde van exploi- baar. ■gebied bepalen. Fietsers zouden minder beperkingen kunnen on- dan bromfietsers, privé- Werken aan woonwagen- centrum: 1.082.000 LEIDEN Het aannemingsbedrijf J. van Noort en zoon uit Benthui zen is als laagste inschrijver uit de bus gekomen bij de open-bare aanbe steding van een centrumgebouw68 schuurtjes, twee ketelhuisjes, een uitbreiding van het bestaande trans formatorhuisje, een toegangsdam met onderheide duiker en een onder- heide pompput ten behoeve van het woonwagenkamp aan de Haarlem merweg. Het bedrijf zal voor het werk een bedrag van f 1.082.000 nodig hebben. De op één na laagste inschrijver, de fa. Groen en Bregmian, eveneens uit Benthuizen, dacht f 1.126.000 nodig te hebben. Hoogste inschrijver was J. L. M. van der Peet uit Rijns burg. Hij raamde het karwei op f 1.456.700,-. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Enschede, R. Hensen te Groningen te Putten H. Binnen- kamp te Hardinxveld. Aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Drumpt, D. J. Baars aanstaand emeritus-prdi- kant te Groede-Nieuwvliet, naar Well en Ammerzoden B. van 't Veld kan didaat te Amersfoort die bedankte voor Vlagtwedde en Zwammer- dam. GEREF. KERKEN Beroepen te Giessendam-Beneden -Hardinxveld, L. van Dalfsen kan didaat te Hasselt in Overijssel. Te Silvolde-Gendrlngen, G. Bakker, kandidaat te Hengelo in Overijssel. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Broeksterwoude A. W. Drechsler te Den Haag te Zwijn- drecht P. op den Velde te Zierikzee. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hilversum R. Boo gaard te Leiden. Bedankt voor Haarlem A. Hofman te Scheveningen. EVANG. LUTH. KERK Bedankt voor Haarlem, H. Mudde te Den Helder. lad B Leidt: van Dommelen ainistn l Holvast 21501. DEN Hoe Stegen het team van Leeuwar- ook afloopt, het Leidse Stedelijk lum zal ook volgend Jaar enthousiast gaan deelnemen de tv-quiz "Tweekamp". Mak- zal het voor het volgende niet worden om de prestaties bet huidige te evenaren of zelfs W wertreffen. In de voorronden, ?n ad£ tvoor een enorm aantal scholen had opgegeven, eindigden de fenaars dit Jaar op de vierde ulder. voor: plaats, en in hun poule binden zij dinsdagavond de strijd aan tegen Leeuwarden. Mocht Leiden ook die slag overleven, dan heeft men de fi nalepoule bereikt, waarin de vier beste teams van Nederland om de hoogste eer zullen ©aan kampen. Wie met 'Jo Osselton, Miemke Abts- ma, Wim Spierdijk, Anja van Gen- nip en Wim Röell, samen met Bela Mulder, A-rie Teeuw, Bernard Ver met en Fee Ludjendijk, het Leidse team, over de geleverde en nog te le veren prestaties gaat praten, ver wacht wellicht een groepje Jongens en meisjes dat de boeken en het on derwijs zeer toegedaan is te ontmoe ten, ongeveer van het soort waar je op school nooit goed mee overweg kon. De praktijk blijkt iets anders te zijn. Of ze nu wel de allerslimsten en al- lerbesten zijn, wordt door de leden van het team zelf al sterk in twijfel getrokken. Er is op school eigenlijk ook niet zo'n strenge selectie voor de quiz geweest. De "coach" van het team, lerares Nederlands mevrouw' Obbema, had laten weten dat men mee kon doen, er schreven wat mensen in, waaruit werd gekozen Ook wat dit betreft zal het volgen de team van het Stedelijk Gymna sium het niet eenvoudig krijgen: het huidige team zal het volgende gaan coachen. Het mag volgende keer niet meer zelf meedoen, omdat de VOORDEEL... voor U ■lderdo tornn KONTILLA medium diy per fles f3,75 M0NTILLA medium dry, 2 literfles f8,95 Bekende fles met het oortje. UNDWIJN rouge - blanc literfles f2.99 12 inééns dertiende gratis. LUïi<: 5TEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6-TEL 30068 «AARLSTR 204- TEL 21611 gratis thuisbezorgd in Leiden en omgeving. Donderdagavond koopavond tot 9 uur geopend! PAASVEE IN LEIDEN LEIDEN In de Groenoordhal wordt dinsdag 3 april de Jaarlijkse Ve bo-paasveetentoonstelling gehouden. De voorzitter van de Ned. Bond van vee- en varkenshandelaren, de heer J. W. Diepeveen, zal de tentoonstel ling om tien uur openen. Weggewerkt De 78 ton zeer giftig beryllium-oxyde. dat in de afgelo pen weken in Nederland en West- Duitsland veelvuldig voor kranten koppen gezorgd heeft, is thans weg gewerkt. De op 25 januari door de Nederlandse autoriteiten aan de Ne derlands-Duitse grens bij Elten te gengehouden zending van de giftige stof. is gisteren in zes vrachtauto's via België vertrokken, ter verzending over zee. 16t/m 25 maart RAI-Amsterdam Geopend: Kinderen l0-17en19-22uur; tot 14 jaar f2,- zondags10-17uur.r TT biljetten Toegang f 4,- aan NS stations meeste leden dan in de eindexamen klas zitten, en dus vau deelneming vindt het team, "de quiz heeft met school weinig te maken. Het gaat er vooral om weetjes, en om dingen die je uit liefhebberij bestudeerd hebt". Verbaasd Ook waar het om de quiz ging, heeft het team zich tot nu toe niet onder scheiden door een zeer boekenwurm- lachtige houding. Integendeel, weet Wim te vertellen, het kwam voor dat wij de avond voordat er een wedstrijd werd opgenomen bij één van de leden van het team een aar dig glaasje alcoholica hadden ge dronken. Het Leidse team heeft dan ook wat verbaasd aangekeken te gen de ernst waarmee 6ommige an dere scholen de quiz benaderden. As sen bijvoorbeeld krijgt een week vrij voor belangrijke wedstrijden. De mensen uit Drente moesten ech ter wel om negen uur naar bed voor een quiz. "Maar", vertelt Wim Röell, "over het algemeen zijn de teams niet zo serieus, hoor". De quiz is voor het Leidse team tot nu toe dus niet het hoogst be reikbare in dit leven. Dat neemt niet weg, dat er bij tijd en wijle nijver op de specialiteit wordt gestudeerd. Jo bijvoorbeeld heeft eens een uit één deel bestaande „encyclopedie" doorgeworsteld. „Vrijwel alle vragen die ik kreeg bleken daar trouwens in te staan", is haar verweer tegen het nauwelijks onderdrukte gegrinnik van haar teamgenoten. Mienke, kunst-„specialiste" heeft meer dan ooit ervaren, dat de krant als infor matiebron nuttig kan zijn. Jo: „Ze zat bovendien in de trein nog schilde rijen te bestuderen". Wim Spierdijk heeft eveneens de kranten met meer dan gewone aandacht gevolgd, en heeft er bovendien nog een stel sport- jaarboeken bij gesleept. Het team oefende af en toe met bandrecorders ,(wel een verschil met Assen, waar Een kleine vergadering over de komende wedstrijd tegen Leeuwarden. V.l.n.r Mienke, Wim Roëll, Anja en Wim Spierdijk. mevr. Obbema, men video-recorders tot zijn beschik king had staan). Deze hele voorbe reiding echter valt in het niet bij die van Jo: voor elke opname sliep ze me het boek onder haar hoofdkussen. Passchier erg aardig De zenuwen tijdens de opnamen vallen volgens het Leidse team nog al mee. „Je krijgt 's morgens 'n soort proefopname. Daarin worden welis waar oude vragen gesteld, maar het helpt toch wel. Bovendien zie je Je zelf niet op de monitor als de echte opnamen aan de gang zijn, en de blijven ook buiten beeld. Daarbij kwam dat Dick Passchier erg aardig was. Trouwens, Judith Bos viel ook wel mee". Het schoolleven draait natuurlijk toch, quiz of geen quiz, gewoon door. „Ach", zegt Wim Spierdijk daarvan, „natuurlijk heeft het meedoen wel wat tijd gekost die je anders op een andere, voor de school op het eerste gezicht misschien nuttiger manier zo kunnen hebben besteed. Maar daar staat tegenover, dat Je door het mee doen wel gestimuleerd wordt bij je studie". Wat dat betreft is er dus op school niet zoveel veranderd. Dat is wel op andere manieren het geval. Ze Anja: „Ik kwam op een gegeven moment na een toneelvoorstelling op school de zaak uit, en opeens zeiden allerlei mensen die ik helemaal niet kende me gedag". Een ervaring die de meeste deelnemers aan de quiz wel zullen delen. Het mooiste verhaal over herkenning op en buiten school komt echter van sport-speciallst Wim Spier dijk: „Ik loop in de stad. Een man passeert me, draait zich als hij al langs me is om. en zegt spottend: „Indirecte vrije trap

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3