School van toerisme in '74 meao-verbaiwl voor start in agenda Leiden krijgt unieke opleiding gevonden voorwerpen Wetswinkel in Leiden-noord Wim Madderon werkte is tweede ster kwijt winkeliers vergaderen dinsdag fraai programma af bestuur van 'ons belang' abortus Politie pakt - zonder het te weten - rovers ll STAD EN RAND DONDERDAG 22 MAART ij (Vervolg van pagina 1) LEIDEN Op verzoek van het ministerie van Onderwijs wordt de in Leiden te stichten middelbare dagopleiding voor toeristisch personeel ingebracht in de middelbare school voor economisch en administratief onderwijs. Deze wordt dan een scholengemeenschap met een gemeenschappelijke brugklas. Voor beide takken is het noodzakelijk, dat vóór het begin van de cursus 1974 het nieuwe gebouw aan de Kanaalweg er zal staan. LEIDEN Vorige maand zijn de volgende gevonden voorwerpen bij het politiebureau gedeponeerd: sleutels, herenpolshorloge, broche, school etui, bankbiljetten, autocon- (taotsleutels, kinderbril, overall, badhanddoek, harenbril, muts, re genbroek, damesportemonnaie, dek zeil, medicamenten, doosje inh. kaas, blokfluit, dameshandtas, trouwring, damesring, schoudertas, scheerap- paraat, beurs, armbandje, dames polshorloge, aktetas, geldsbedrag, weekendtas, grammofoonplaten, schooltas, vulpen, herenportemon- naie, kinderhandschoenen, heren handschoenen dameshandschoenen. Terug te halen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwste eg 8. ingang poort op woensdagen tussen 2 en 5 uur. LEIDEN Sinds enkele maanden heeft Leiden-noord een eigen afdeling van het Juridisch Ad vies Bureau, beter bekend onder de naam "wets winkeltje". De eigenlijke wetswinkel, die in het Volkshuis aan de Apothekersdijk zitheeft in het jaar dat ze bestaat, zo'n tweeduizend dosiers aangelegd. De medewerkersbijna afgestudeerde juridische studenten, vonden het opvallend dat er in verhouding tot het totaal, maar zo weinig mensen uit probleemwijk Leiden-noord om ad viezen kwamen vragen. Een aantal van hen is daarom de wijk ingetrokken en heeft in de Ze vensprong, het buurthuis aan de Bernhardkade, een afdeling ingericht. Daar kunnen de buurt bewoners sinds december elke vrijdagavond van zeven tot negen uur. Maar het merkwaardige is, dat de bewoners van Leiden-noord ook daar niet snel naar toe gaan. De enige medewerker die het druk heeft, is de belastingadviseur omdat in deze tijd vele blauwe enveloppen op deur matten terecht komen. Maar er zijn vele andere zaken waarvoor men terecht kan op de Bern hardkade, zaken die vooral in Leiden-noord zullen pselen, maar het lijkt ivel of de buurtbe woners niet durven komen. Een van de medewerkers: "In deze buurt verdient 66% van de bevolking minder dan tiendui zend gulden en 84%, minder dan 15.000 gulden per jaar. Je verwacht dus dat er veel problemen zullen zijn met bijstands- en ontslagzaken. Ik geloof dat de mensen vaak niet weten dat ze rech- hebben. dat ze veel over zich laten heengaan. Zaken als een afgewezen bijstandsaanvrage, een ontslag op staande voet, keuringen, ziektewet, daarover kunnen we juridische adviezen geven. Maar ook over gevallen van echtscheidinghuurmoeilijkheden (en dat laatste zou dan even tueel kunnen ivorden opgelost door mensen die alleen hier komen als groep voor hun recht te laten opkomen) en sociale verzekeringen willen we de mensen graag op hun rechten wijzen. Op de foto van Jan Holvast de medewerkers van het wetswinkeltje. Pauze-orgelconcert "de kievit" Leiden wacht op adviezen van een landelijke commissie, die onlangs een hoorzitting heeft gehouden. Om reeds nu maatregelen te treffen om zo ge degen mogelijk van start te gaan is een opening gemaakt naar het toe ristische bedrijfsleven door de instel ling van een plaatselijke adviescom missie. Wethouder Duyverman van onder wijs heeft vanmorgen deze commis sie geïnstalleerd, die bestaat uit drs. H. W. Engelhart, adviseur voor het voortgezet onderwijs (voorzitter), J. Verweij van de afdeling onderwijs (secretaris), mr. H. A. C. Brander horst, secretaris van de Kamer van Koophandel, VVV-directeur R. A. Dekker, Holiday Inn-directeur R. J. H. Gol, Raiffeissenbank-directeur L. Kool, meao-school-directeur W. Lems en Tweed Kamerlid mr. F. Portheine. Vrienden van Wassenaar verontrust De toeristische opleiding zal open staan voor hen, die minimaal een mavo-opleiding hebben. Er komt een toelatingsgesprek, waarin vooral con tactuele eigenschappen worden ge test, alsmede kennis en gevoel voor talen. In de brugklas wordt verder gedetermineerd. Het tweede en derde jaar wordt de opleiding toegespitst op het toerisme met veel talen, toeristische aardrijks kunde, contactuele vaardigheid, maatschappijleer e.d. In elk jaar zit een stageperiode. Met het diploma kan men de prak tijk in van het groeiend toeristisch leven (VVV, reisbureaus e.d.). Ook kan men naar de hogere beroepsop leiding in Breda, waarna men aan sluiting heeft op de universiteit. De opleiding is bestemd voor de Leidse regio met 500.000 inwoners, maar het is goed denkbaar, dat ook leerlingen uit de grote steden zullen komen. Leiden ligt wat dit betreft gunstig. Het ligt in de bedoeling, dat de opleiding uitgroeit tot tweehon derd leerlingen. Er is overigens belangstelling uit het gehele land. Andere plaatsen i Leeuwarden en Enschede met na me) overwegen het Leidse voorbeeld te volgen. Leiden LEIDEN Er was weer eens een orgelconcert in de Stadsgehoorzaal, waar Wim Madderom zich horen liet. Zijn leermeester was Albert de Klerk. Als Mozart's "Fantasie in f K.V. 608, komponiert für ein Orgel werk in einer Uhr" op het program ma van een jongere voorkomt, is het voor tweederde zeker, dat men dan met een discipel van De Klerk te maken heeft. Een groot snoepje voor grote organisten, die op 'n groot rijk orgel de grootst denkbare imita tie van zo'n mechanisch apparaat verwekken kunnen. Zo'n op de uur slag van een klok via orgelpijpven tielen en cylinderpennen afrollend muziekje was in Haydn's en Mozart's dagen een statusbewijs van nobil- jons en parvenu's. Voor composi teurs een snabbel, voor Mozart een vernedering in bittere armoe. Het Köchel Verzeidnis-nummer 608 verwijst naar zijn laatste levensjaar en zijn talent was toen zo rijp, dat niets anders meer dan meesterwerk uit zijn pen kon vloeien. De drie al dus ontstane orgelmechaniek-fanta- zieën hebben het historisch accentje, dat ze door een graaf Deym besteld waren, die na een duel de wijk naar Nederland nam en zioh hier als mijnheer Müller vestigde. T^rug naar Madderom. Uit hele fragmenten van zijn fr»aie pro gramma, viel het ontwaken van een welbespraakte concertorganist wel vast te stellen. De ongelijk uitvallen de gedisponeerdheid komt dan op re kening van een nog niet bestendig praeludium met Fuga in e van de Baoh-voorganger Nicolaus Bruhns, werd een wat stijf begin en de fris se schrijftrant ervan wil juist die on geremde worp. Prachtstuk van een geniale zonderling, van wie nauwe lijks werk over is en die de kunste maker was, die een eigen kantate LEIDEN Naar aanleiding van het bericht in onze krant van gis teren deelt voorzitter De Ru mee, dat het bestuur van woningbouw vereniging "Ons Belang" niet is af getreden, maar heeft meegedeeld de functies ter beschikking te stellen in een in april te houden ledenver gadering. totaal solo uitvoerde: de continuo op het orgelpedaal en de rest met de keel en op de viool. Bach's Triop op "Allein Gott in der Höh" en Wal- ther's orgelbewerking van een ver moedelijk vioolconcert van een ver der niet meer bekende 'Signor Meck' kwamen veel vrijmoediger te voor schijn. De minieme weerstandjes en minieme tempo-ongelijkheden (in Walther) deerden weinig. Walther's derde deel kreeg de echte gang mee en in Mozart trof de zelfs gedurfde en gedecideerde aanpak. KEES VERHOEF WASSENAAR Auberge „De Kie vit", het gerenommeerde restaurant in Wassenaar is zijn tweede ster in de nieuwe Guide Michelin kwijtge raakt. Deze sterren worden verleend aan restaurants die een toppunt van sfeer, bediening en gerechten hebben Hoe streng de eisen zijn blijkt wel uit het feit, dat de hoogste onder scheiding: drie sterren, in Nederland nog nooit is verleend. De enige res taurants in Nederland die nu nog twee sten-en hebben, liggen beide in Limburg, namelijk Chateau Neer- canne an Maastricht en Prinses Juli ana in Valkenburg. WASSENAAR Het bestuur van de Vereniging van Vrienden van Was senaar heeft in een open brief aan het college van B. en W. zyn veront-, rusting uitgesproken over geruchten, onder meer in de pers, over plannen van Rijkswaterstaat tot reconstruc tie c.q. verbreding van de Rijksstraat weg door Wassenaar. Over deze plannen zou overleg met B. en W. gaande zijn. Het bestuur wijst erop, dat elke zogenaamde ver betering van de Rijksstraatweg in strijd is met de in Wassenaar alge meen aanvaarde gedachte dat de Rijksstraatweg zo snel mogelijk ont last moet worden van het doorgaande verkeer en het karakter moet krijgen van een plaatselijke weg. Verontrust toont het bestuur van de Vrienden van Wassenaar zich vooral ook over de sfeer van geheim zinnigheid waarin het overleg over de plannen blijkbaar moet worden ge voerd. De veronderstelling ligt voor de hand, aldus de brief, dat een zekere vrees van Rijkswaterstaat voor her haling van de acties die vanuit de burgerij van Wassenaar zijn gevoerd tegen de plannen voor het zogenaam de „sterviadukt" de oorzaak van de geheimzinnigheid is. Elke beslissing over de Rijksstraatweg heeft echter directe invloed op het leefklimaat van de 'burgerij van deze gemeente en de burgerij heeft er daarom recht op in een zo vroeg mogelijk stadium over deze plannen te worden inge licht, is de mening van de „vrienden". Het bestuur verzoek het college van B. en W. haar invloed aan te wenden om te bereiken dat de bewoners van Wassenaar kennis kunnen nemen van de feiten en niet wat de Rijksstraat weg betreft voor een voldongen feit worden geplaatst. HAZERSWOUDE Abortus pro- vacatus is het onderwerp dat de Leidse arts C. v.d. Pias-Korenhof zal aansnijden tijdens de op dinsdag 27 maart te houden vergadering van de Hazerswoudse afdeling van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen. De bijeenkomst, die om 19.45 uur begint, wordt gehou den in het Nedex-lands Hervormd V erenigingsgebouw z.v. H. Gijsman en J. S. W. Boekkooi, Anna H. d.v. J. Dubbelaar en H. Barnhoorn, Hildegonda K. M. d.v. H. J. Wellner en C. P. M. v. Haaster. Ly- dia M. d.v. S. Zanen en A. E. v/Eeg- hen, Mariska E. C. d.v. P. v. Rijnen li, C. Kuijt (69), lingerhout (91), geh. gew. l Hofe (93), geh. gew. Met medewerking van Bert van Dommelen en Henriëtte van der Hoeven Onder redaktie van RONNY VINK telefoon 25260 Bruidsoaar Grapje Collega P. Bok signaleerde vorige week een merkwaardige parkeerre- geling van Samson-Sijthoff grafi sche bedrijven BV met de Leddse politie op de openingsdag vaai de tijdschriften-eenheid. Op verzoek van de politie deelt de directie van het bedrijf nu mee, dat de "verre kening van parkeerboetes tevoren" als een grapje is bedoeld. Het was de bedoeling op deze wijze aan te duiden, dat bezoekers zich over de parkeertijd geen zorgen behoeven te maken "omdat de Leidse politie zo vriendelijk was parkeerrruimte in de Doezastraat te reserveren". de partij na de verkiezingen moet hoor je als Leidenaar al bijna niet gaan werken, en dat de andere dan meer kan zeggen dat de afgelopen vier n jaar hebben bewezen dat het anders DQKKGn moet. Voor de economisch geïnteres seerden in de PvdA is er nu ook de kans zich te onderscheiden op het veld van politieke eer. "Onze partij moet naar buiten treden met een eigen visie op de economische pro blematiek". vindt men in de PvdA. Onder leiding van de raadsleden Van Aken en Van Baaren wil men een groep vormen die "tot verant woorde aanbevelingen zal moeten komen". Bakken naar hartelust, dat deden afgelopen week de kleuters van De Krakepit in de bakkerij van J. Tijs- sen aan de Hoge Rijndijk. Na het bakken mocht er gegeten worden, verbrand of niet gaar, het smaakte de kleuters allemaal uitstekend, vooral toen bakker Tijssen daar nog een frisdrankje bij deed. Toen de kleuters naar huis gingen kregen zij nog een kleine tractatie mee. Containers Zo ziet (onze) Joop Walenkamps visie eruit van het bruidspaar Ine Hennekam en Pieter Taffijn, onze streekredaoteur. Op vrijdag 13 april Jawel, vrijdag de dertiende verbindt burgemeester Vis het paar in de echt. Er zijn politieke banden tussen ambtenaar van de burger lijke stand en bruidegom: beiden zitten in de VVD en maken deel uit van de Leidse gemeenteraad. U ziet, het bruidspaar van de dag. Dat vond Radio Nordsee ook, die donderdag 29 maart een half uur heeft uitgetrokken (van half elf tot elf) voor een interview met het bruidspaar van de dag. In deze rubriek komt op deze dag Leiden goed aan bod, want bruidegom Taffijn heeft er behoorlijk over uitgeweid. PvdA De jongens van de PvdA blijven nijver aan het werk. Him clubblad "De partijgenoot" meldt dat er een overlegorgaan in het leven is geroe pen dat tot taak krijgt verkennin gen uit te voeren ten aanzien van de politieke situatie, wat op het mo ment betekent dat er wordt nage gaan welke bestuurlijk model door de PvdA het meest wenselijk wordt geacht. Een tweede commissie zal nagaan hoe het PAK van 1970 tot 1974 heeft gefunctioneerd. Het mooie van dit systeem is, dat de ene commissie dan kan zeggen hoe De milieuvrouwen zijn weer op het „oorlogspad" geweest. Dit keer was de Leidse wethouder Leythen hun „slachtoffer". Bij hem klopten ze aan om meer containers voor af- valglas. Zoals u waarschijnlijk weet staat er één aan het Diamantplein en één aan de Boerhaavelaan. Maar ga maar eens als milieubewuste vrouw uit de binnenstad met je hele „glashandel" naar toe. Dat kost Je wel wat tijd. Om het die vrouwen wat gemakkelijker te maken stapten mevrouw de Wit en mevrouw Van Roy, beide leden van het Vrouwen gilde, naar Leythen, die enthousiast genoeg was voor de plannen maar het financieel niet zo gemakkelijk zag zittenmaar dat laatste ls in Leiden al een allerdaags geluid dat Plattelands vrouwen De plattelandsvrouwen van de af deling Zoeterwoude Rijndijk-Leider dorp Meerburg komen vanavond weer bijeen in de „Drie eendjes". De ko mende vakantie zal dan onderwerp van gesprek zijn. Mevrouw C. W. Hoogland-Van Lunteren zal dia's laten zien van een reis naar Noor wegen. Kinderboetiek Leiden heeft er een kinderboetiek- Je bij. Anne Molenaar zus van couturier Frans Molenaar opent vanmiddag haar kinderboetiek op de Nieuwe Rijn 26. Kleuters en peu ters die voor een bijzondere gelegen heid in bijzondere kleertjes gestoken Kaarten IDE' Donderdag De Rondedans (Bernhardkade) t,, zitting bestemming grond bi] WASSENAAR De Wassenaarse politie heeft gisteren per onge luk twee mannen achtervolgd en opgebracht die zo Week achter af een bedrag van f 5.000 uit de cabine van een vrachtwagen hadden gestolen. De politie werd gealarmeerd door een vrouw die de twee had gezien, terwijl zij zich "verdacht ophielden" Net toen een patrouillewagen arriveerde, stapten de mannen in en reden volgas weg. Na een achtervolging van een kwartier botste de auto van het tweetal op een vrachtwagen en kon niet meer verder rijden. De mannen werden aangehouden. Net toen de agenten de twee wat zij gedaan hadden was nog onbekend binnen gebracht, kwam de melding van een chauffeur van een cash- en carrybedrijf dat uit de cabine van zijn vracht wagen vijf mille werd vermist. De twee mannen werden gefouilleerd en uit hun sokken kwam het geld, netjes verdeeld te voorschijn Na verhoor Week dat zij waren getipt door een chauffeur van het bevoorradingsbedrijf van de zaak in Utrecht. Deze werd later In Bodegraven gearresteerd. De 22-jarige straatmaker F. B. en de 23-jarige koopman A. C. E., beiden uit Utrecht, hebben bekend en zijn ingesloten, evenals d:e 24-jarige Utrechtse chauffeur H. B. Franse middag 2 uur tie De Sitterlaan 8.30 Kreatief Sentrum Fotografie 8 uur nam. Morsweg 10 Werkgroep wonen Oegstgeest (Geversstraat 65) j( Stadhuis Spreekuur sociale Breestraat 19 Sociëteit Twer Muiderkrlng 38 Modelflat Leiderdorp Wilheiminastraat en nest VRIJDAG Lammenschanswe», Bevolkingsonderzoek t.b.c. 2—4» #?et 5.30—8 uur nam. °b Microtheater Vestestraat 40) 1= jjeiisl "Wat 1 1" 8.30 ZOETERWOUDE De voorberei dingen hebben enige tijd gevergd, maar de Zoeterwoudse winkeliersver eniging in oprichting krijgt op korte termijn dan toch een naam en een bestuur. Tijdens een bestuursverga dering van het NKOV- afdeling Zoe terwoude is voor de leden (tot nu toe hebben zich zestien middenstanders aangemeld) een bijeenkomst uitge schreven voor dinsdag 27 maart. V.a. 20.00 uur zal op die dag in het Don Bosco huis o.a. ook worden gespro ken over de entreegelden van de deelnemers en over de reclame-actie die de start van de nieuwe vereni ging zal gaan begeleiden. Burgerlijke stand Kreatief Sentrum (Breestraat Duntry Fair 8 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 66) it voor kamerbewoners 8."" -1 uur 's nachts. Breestraat 19 Sociëteit alleens: u- Iiaiu.i. 19 Jeugdhaven, SoocK Oegstgeest (Lijtweg 7) Spreekuc Jaarden Soc. Med. Adviesbureau Molensteeg 12 Receptie 100-jarlj tbehi den i rteg' Tra sn, f - i maa (roei relij Zaterdag Groenoordhal NCRV Oegstgeest (Lijtweg 9) Werelds; Oegstgeest (Geversstraat 65) Je (be' -T™, Breestraat 19 Sociëteit Twe- kamerbewoners den) 912 1 allei Bij molen De Valk Postzegelmaó Schaakzoider (Morsweg 114) li 'eugdschaaksocietelt 25.30 uuri !,h Muiderkrlng 38 Modelflat 10-: oorm. en 2—5 uur nam. Doopsgezinde Kerk Zovendf ventisten bijbelstudie 10 prediking 1* J. G. v. Evert, G. Nagtegaal (94), geh. gew. m. C. v. Muijden, P. A. Bakx (55) echtg. v. B. 0. Boer, R. v. Schalk (7), zoon, A. v. Nieuwkoop (79), man, D. A. A. J. v. Limpt (0), dochter. De Vink Dansen 's nachts. Breestraat 19 Jeugdhaven, Soos) kei 8—11.30 uur nam. Rijnlandslyceum Oegstgeest) II ris Sacrum met "Mercadet" 8.15 Maranathakerk (Lage Mors: ceptie 25 jaar Vrouwenbond 1 Doelenkazerne Jaarvergader, van Nederlandse militaire Apotheken sSf m terde 3 'f Kok, Rapenburg 9, apotheek schoten, Leidseweg 66 en ap Van Beest Smallenburg, Loevesti Leiderdorp. Wetswinkeltje Adres Leïds Volkshuls Apotbtl dilk 33 Openingstijden: dagelllb 0ty*a 10 uur voorm tot 1 uur nam fb Ir* ve maandag) Dagelijks te bereltn [g b öens de kantooruren tel. 30775 ei derdagavond van 7-9 uur. Zaterd maart gesloten. Vogelasiel Anna Paulownastraat 15 Li ^en Gewonde- en uitgeputte vogels ei 5 vooi 34687 Gezinsverzorging durig zieken en gezinsverzorging. 45. tel. 49441 (maandag J .erkerkeilike opleidingsschool •dnsverzorglng. Rljnsburgprwes Dienstverlening Humanltas, gracht 246a Spreekuur maanC Hoedenshow In galerie Van der Vlist nu eens geen sieraden of schilderen maar hoeden van de Amsterdamse ontwer per Pierre Watbel. Op zondagmiddag (half vier) zullen een aantal manne quins de nieuwste hoeden van Wat- tel laten zien. Het wordt een show van ongeveer een uurtje met een kleine sherry-pauze. Zaalvoetbal De leden van de KPJ afdeling Zoe terwoude gaan zondag deelnemen aan een zaalvoetbaltoernooi in de Rijn- streekhal in Alrthen aan den Rijn. Het toernooi zowel voor dames als voor heren wordt georganiseerd door de KPJ uit Alphen aan den Rijn en begint om 11.00 uur. Op vrijdag 30 maart gaat het be slissende moment aanbreken voor de kruisjassers en klaverjassers die deel nemen aan de kaartavonden van de KPJ-afdeling Zoeterwoude. Op de laatste avond zal worden gestreden om de definitieve verdeling van de fraaie prijzen. Te winnen zijn o.m. een cassette-recorder een koffiezet apparaat, een electrisch kacheltje en verzilverde couverts. Het kaarten be gint om 20.00 uur in het Don Bos co huis. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leidsch Dagblad Witte Singel 1 - Leids Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon redactie 01710-215®!, DEN - Hoofdredacteur Han Mulder. Maandabonnement f Sfffiaslun Kwartaalabonnement Per post f2) Abonnementsgelden bij vooniJ he betaling te voldoen. Bij autofl overtre: tische overschrijving geen a' nistratie- en incassokosten. Nabezorging tot 20.00 uur. Zaterdag tot 18.00 urn- Telefoon 01710-30500 VOOI Verspreidingsgebied stadsedl Benthuizen. Lelden, Lelderid Oegstgeest. Voorschoten, mdnti mond. Wassenaar en Zoeterwow| 41 Correspondenten Oegstgeest: N. van Weizen, zenboslaan 2. tel 01710-51401 Voorschoten: J. Peeters. W* weg 139. tel. 01717-2421. Warmond: D. Roest. Warmus* 12. Varmond: J. Luyten. Her£! laan 20. Hoge Rtlndtik. tel 01' 33694. Zoeterwoude: G. ?ebied VOO 'Z )F Jol Ï0J x- Bekeni IANDV

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2