[inister Poljanski moet de ndbouwcrisis oplossen achten op woonruimte i goed sociaal beleid Anders dan andere zers schrijven oorstroming «eon PERDAG 22 MAART 1973 PAGINA 27 egin vorige maand heeft j-Unle een nieuwe minis- LandbouwDimitri Pol- ls opvolger van Wladi- kjewitsj, die na acht Jaar beeft moeten ruimen als de mislukking van de eemd, die wisseling van Issen. Want van tweeën enorme graantekort is in- als de Kremlin-propa- voorgesteld heeft, een an ongunstige weersom- den of het is een uitvloei uiterst gebrekkige com- produjktiesysteean. In geval (slecht weer) zou irlijk dwaasheid zijn ge- rittende minister te ver- mdat hij noch zijn opvol- its aan de natuur anderen. Als de Neder igst door regen en storm tuurt men minister Lar- niet de laan uit! Nu van MatzkjewitsJ heeft Hen, ligt de gevolgtrekking »nd: de debacle in de Sow- landbouw is, althans in geen gevolg van natuur- maar van ernstige efouten en in feite van ïmunistische systeem met wchozen" (staatsboerde- "kolchozen" (coöperatieve sis van "vrijwillig- ïa ruim een halve altijd niet in geslaagd bevredigende voedselvoor- zorgen. Geen wonder ook, and zal zich het vuur uit lopen als de passende be de staat wordt opge- n loden last drukt de tie op de produktie, niet de landbouw trouwens, gehele linie. Wie gedetailleerd wil worden leze het uiterst inte- k van Roger Bernheim ilistischen Eirungenschaf- owjetunion", dat ik een en (op 13 april 1972) al lerlg heb besproken en ge- lernheim spreekt met ken- taken, want hij was van 970 correspondent in Mos- ,Neue Zürcher Zeitung" revens zijn uitsluitend officiële documenten. loochenbaar feit is, dat lstlsche systeem bij het geringste, met name in de tot catastrofale gevolgen m de hulp van de kapi- aartsvijanden in Ameri- idere landen van de vrije reft een ernstig tekort aan ilddelen kunnen voorko- desondanks toch oenering nodig blijkt om de elkaar te knopen. Nu voorstanders van het com munistische produktiesysteem ln de laatste tijd afstand te nemen van de teleurstellende resultaten in de Sowjet-Unie, in het bijzonder op agrarisch gebied. Maar dat gaat natuurlijk niet op. Tientallen Jaren is er propaganda gemaakt voor de zegeningen, die dit systeem voor de bevolking van de Sowjet-Unie zou hebben gehad en het gaat daarom niet aan de keerzijde te vergeten: 's werelds grootste massamoorde naar, Stalin, de kolossale imperialis tische landwinst van een staat die altijd de mond vol heeft gehad over het kolonialisme van anderen, het vredesgeroep om de wapenleveran ties te maskeren, het volstrekte ge mis aan vrijheid voor de bevolking, de psychiatrische behandeling van opponenten, de concentratiekampen, de falende landbouw enz. enz. Neen, niet „loskoppelen", maar er- veer zesduizend schepen. Twee der de van dit aantal is buiten de Sow jet-Unie gebouwd en vier vijfde van het aantal motoren in die zesdui zend schepen werd eveneens buiten de Sowjet-Unie vervaardigd. De rest kwam wel binnen de grenzen tot stand, maar met buitenlandse technische hulp. Geen van de Sowjetrussische schepen beschikt dus over door de Russen zelf ver vaardigde motoren. Hetzelfde geldt voor de automo bielindustrie: alles komt uit het Westen, hoofdzakelijk uit Amerika. De Sowjetrussische strijdkrachten hebben de beschikking over 300.000 vrachtauto's, alle afkomstig uit de door de Verenigde Staten gebouwde fabrieken. Die voor vrachtauto's in Gorki en in Karna (deze laatste is de grootste ter wereld) zijn ook uit de Ver. Staten afkomstig. Gorki Door C. J. Rotteveel kennen dat het ontbreken van een markt-mechanisme (met alle voor- en nadelen vandien) opnieuw tot rampspoedige gevolgen heeft ge leid. Want het is toch te gek om erover te praten, dat een van de twee supermachten in deze wereld anno 1973 tot rantsoenering van le vensmiddelen moet overgaan. Een belangwekkende vraag ls waaro-n nu Juist de landbouw in de Sowjet-Unie tekort schiet en de industriële activiteit over het geheel genomen betere uitkomsten laat zien. Overigens moet men zich van die laatste geen ail te voorbeeldige voorstelling maken. Weliswaar kan de zware industrie op indrukwek kende resultaten wijzen, maar de lichte Industrie vertoont grote ge breken, die aanwijsbaar het uit vloeisel zijn van verregaande bu reaucratische bedilzucht en een omvangrijke corruptie. Maar indus triële prestaties zijn gemakkelijker dan agrarische. In de eerste plaats door het uitgebreide spionagestelsel in het Westen, waar vrijwel alle nieuwe uitvindingen in vakbladen worden gepubliceerd, zodat Moskou slechts een forse voorraad scharen aan het ambassadepersoneel in westelijke hoofdsteden heeft moeten uitreiken om zonder eigen inspan ning deelgenoot te worden van de nieuwste resultaten van de Wester se industrie en wetenschap. Nog een andere factor speelt een be^^grijke rol: de aankoop van buitenlandse machinerieën, vaak enorme fabriekscomplexen, maakt het de Sowjet-Unie gemakkelijk in zeer korte tijd geweldige vooruit gang te boeken. Zo beschikt Sow- j et-Rusland thans over de grootste koopvaardijvloot ter wereld, onge- werd gebouwd door Ford en Ka- ma, producent van honderd duizend tien-tonners per Jaar, door een an dere Amerikaanse firma, maar Was hington weigert te zeggen door wie. Niet geheim is, dat de ZIL-130, de standaard leger-vrachtauto in de Sowjet-Unie, uit een fabriek komt, die gebouwd is door de Arthur J. Brandt Company in Detroit. En dan te bedenken, dat al dit ma terieel gebruikt is in Vietnam en voor Egyptes bewapening tegen Israël. Amerika's eigen soldaten en zijn bondgenoten hebben dus te maken gehad met en werden gewond of ge dood dóór vijandelijk materieel, dat in feite afkomstig is van Amerikaan se producenten. Hetzelfde geldt voor de Sowjetrussische tanks van het ty pe T54 voor Vietnam en Egypte: een uitvinding van de Amerikaan Christie. De Sowjet-Unie kocht dit oorlogswapen van de United States Wheel Track Laver Corporation. Het Kremlin heeft dus royaal gebruik gemaakt van de weinig-kieskeurige Amerikaanse zakenmethoden. Niet temin blijft het een fedt, dat een be langrijk deel van de Sowjetrussische zware industrie niet van de Russen zelf afkomstig is maar uit het bui tenland. Dank zij spionage en het kopen van buitenlandse technische kennis is de Sowjet-Unie in staat industrieel 'n vuist te maken. Maar op agrarisch gebied liggen de zaken anders. Daar komt het veeü meer aan op eigen prestaties, daar kan moeilijk leentje buur worden gespeel,d behalve dan tijdens de recente landbouwramp, waarvan de gaten moesten worden aangevuld met Amerikaanse, Cana dese, Franse en Zweedse voorraden. In de landbouw komt het in hoge ma te aan op het leveren van een per soonlijke prestatie. Maar als de be loning ontbreekt, blijft ook het resul taat achterwege. Van belang is, dat niet alleen MatzkjewitsJ als zondebok de woes tijn is ingestuurd, maar dat ook de leider van de technische verzorging voor de landbouw SJewtsjenko aan de diijk is gezet. Zijn taak was de aloude landbouwmisère zoveel mogelijk uit de weg te ruimen en door het gebruik van technische hulpmiddelen de op brengsten te vergroten. Dat is hem wel ten dele gelukt, maar het ge brek aan belangstelling onder de agrarische bevolking voor het werk op de sowchozen en kolchozen heeft hij toch niet kunnen elimineren. De landbouwmachines werden schande lijk veronachtzaamd en als ze stuk waren mankeerde het aan onderdelen, waardoor allerlei produktieplan- inen volkomen in het honderd liepen. Een paar cijfers zeggen genoeg: per Jaar wordt één vijfde van het to tale aantal machines afgeschreven, een ontzaglijk hoog cijfer dat het rechtstreeks gevolg is van de ten he mel schreiende verwaarlozing. Bo vendien zijn er in verhouding tot an dere grote landbouwstaten veel te weinig machinerieën: in Amerika bij na vijf miljoen tractors tegenover twee miljoen in de Sowjet-Unie; in Amerika ruim 3 miljoen vrachtauto's op agrarische bedrijven tegenover 1.2 miljoen in Sowjet-Rusland. Voorts 845.000 maaidorsers tegenover: 623.000. Gevolg: in de Sowjet-Unie, zijn dertien maal zoveel arbeidskrach ten op agrarisch gebied nodig als in de Verenigde Staten: veertig miljoen tegenover 3% miljoen. Het falen van die veertig miljoen moest dan nog goed gemaakt worden door de presta ties van de drie miljoen. Maar die laatst en waren dan ook uitgebuite kapitalisten Maar zeker niet alleen het gebrek laan mechanische hulpmiddelen heeft de. Sowjetrussische landbouw parten gespeeld. Als de aanwezige machinerieën inderdaad beschik baar waren geweest, zou ook slecht weer niet al te veel verschil hebben gemaakt. Ook in Amerika zitten de weersomstandigheden wel eens te gen. Maar een enorme percentage rvan die machines voor de Sowjet russische landbouw is onbruikbaar door slecht onderhoud. In de omge ving van Kizilski standen drie honderd vrachtwagens, maar er wa ren er maar 78 in gebruik, de rest was stuk en reserve-onderdelen wa ren niet te krijgen. Dat is niet zo maar een verhaaltje, maar ontleend aan een artikel van eind september op de voorpagina van het partijblad "Prawda", dat trouwens nog veel meer van dergelijke voorbeelden publiceerde. De transportleiders hebben ernstig gefaald, waardoor de machines niet functioneerden en het vervoer in een groteske chaos ontaardde. Nu is dat gebrek aan zorgvuldig heid niet uit de lucht komen vallen. Het is een oude klacht over commu nistisch - Rusla nddie al voor de Tweede Wereldoorlog werd ge hoord. In februari van het vorig Jaar wees de "Prawda" er weer eens op: er was chronisoh gebrek aan zaaigoed en machines en ge mis aan onderdelen. Het komt er dus op neer, dat de Russische boeren het eenvoudig "vertrappen" zich in te spannen voor agrarische produk tie waarvan zij de resultaten naar de staat zien verdwijnen. Dat is al tientallen jaren zo: de landbouw ls al heel lang hét zorgenkind van de Sowjet-Unie. Of de voorstanders van collectieve produktie nu hoog of laag springen, het feit blijft en de Sow jetrussische landbouw toont dit al héél lang zonneklaar aan dat een goede prestatie pas bereikt wordt als de beloning navenant is. "Egoïsme", behoefte aan bezit of hoe men het ook wil noemen is nu eenmaal in de menselijke natuur "ingebouwd" en wie dat feit poogt te verdonkerema nen en dan zijn zitvlak brandt, moet zoals Brezjnew op de blaren zitten. In mijn artikel van vorig Jaar heb ik nadrukkelijk onderstreept, dat de Russische boer allerminst lui is. De boeren mogen over een minuscuul stukje eigen grond beschikken: op geïrrigeerde gronden 0.2 hectare, el ders maximaal een halve hectare. Welnu, dit agrarische privé-bezit omdat drie procent van het land bouwgebied in de Sowjet-Unie. Drie procent privé-bezit, maar let nu goed op: die drie procent leverde in het Jaar 1971 63 procent van de tota le oogst aan aardappelen, 38 procent van de groenten, 50 procent van de eieren en 33% van vlees en melk. In die cijfers staat ons levensgroot het verschil voor ogen tussen het collec tieve gedoe van het communisme en de vrije produktie van het "kapitalis me". Maar het steil-orthodoxe Kremlin wil de waarheid maar niet onder ogen zien en zit vastgekleefd aan marxistasche-ienistische dogma's. Collectief is goed, privé is slecht. En dat ondanks een treurige erva ring van vijftig jaar! Toch heeft zelfs de dogmatische Kremlin-top begre pen, dat er iets gedaan moest wor den om het "eigenbelang" te prik kelen. In de "Prawda" werden eni ge maanden geleden geldprijzen en andere premies aangekondigd als be loning voor de boeren voor het ver groten van de graanproduktie en Dimitri Poljanski, nieuwe minister jet-Unie. Landbouw in de Sow- de veeteelt van het lopende Jaar. Ook wordt er wat gedaan aan de voorzie ning van de landbouwende bevolking met consumptiegoederen als radio, televisie en wasmachines en aan de minimum-lonen en pensioenen. Niet temin verdient de collectieve boer nog maar drieduizend gulden per Jaar, vergeleken met een landelijk gemiddelde over alle beroepen van Ook is er sprake van proeven met een nieuw systeem, ingevolge waar van de kolchos-boeren niet meer be loond worden voor de hun toegewe zen taak, en de tijd die zij daaraan besbeden, maar voor de resultaten van de oogst .Maar het communis tische bloed kruipt waar het niet gaan kan: er is een duidelijk maxi mum vastgesteld, zodat men op zijn vingers kan natellen, dat dit maar weer een halve maatregel is. Poljan ski, de nieuwe minister van Land bouw, zou een voorstander van dit nieuwe stelsel zijn. Het enige voordeel van de agrari sche debacle in de Sowjet-Unie schijnt te zijn, dat de Kremlin-heren een toontje lager zingen. Hun hou ding was voorheen onverdraaglijk, door aanmatiging en zelfgenoegzaam heid, schreef de goedingelichte "Christian Scdence Monitor" kort geleden. Zij sloegen een toon aan als of zij de waarheid in pacht hadden. Daarin is, nu zij diep in de nesten zitten en alleen dank zij het kapita listische Amerika him volk voor hon gersnood kunnen behoeden, enige verandering gekomen. De ontspan- ningspolitiek lijkt er enigszins door bevorderd. Tenslotte: voor het Westen bete kent de Jongste agrarische geschie denis in de Sowjet-Unie een ernstig# waarschuwing, met name voor die Westerse politici, die onnozel genoeg zijn om te lonken naar een staats economie. Wie nu nog meent te moe ten vasthouden aan het verwerkelij ken van collectiviteitsdromen, rlch- te de vertroebelde blik naar "t stra lende Sowjetrussische voorbeeld, 't Kremlin zegent het kapitalistische systeem, dat, met een minimum aan landbouwpersoneel, nog in staat bleek de JammeMJk falende collec tieve landbouw van de Sowjet-Unie bij te springen. Vijftig Jaar lang, heeft het Sowjetrussische kol chos en sowchos-systeem gelegenheid ge had zijn superioriteit te bewijzen. Ohroesjtsjow wilde het kapitalisme maar bij voorbaat begraven. Brezj new zal, maar dan wel héél, héél diep in ztfn hart, dankbaar zijn dat zijn voorganger daar geen kans voor heeft gehad. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. ADVERTENTIE week las ik in uw courant lieden die te klein be ren doordat de echtelijke een beetje uit de hand pen Iets wat in deze tijd 8n afdoende middelen on- 'i lijkt zo brutaal wa- ipenbare lokaliteit te bezet- de bedoeling een grotere te af te dwingen. Dit is voorbeeld van de manier sommige lieden proberen ntwoordefldjkheid op hun sen af te schuiven, touwden die nog inwonen die met trouwen hebben omdat ze nog geen woon- gen, worden door lieden die met ttiumi medemensen geen rekening houden en die daarvoor als belo ning voorrang op een woning krij gen, gedwongen langer in een uit zichtloze toestand te verkeren dan bij een goed sociaal beleid nodig zou zijn. Een goed sociaal beleid in deze zaken betekent dat mensen dde al Jarenlang op een eigen woning wachten, niet worden achtergesteld ten opzichte van degenen die zich zelf vrijwillig in moeilijkheden brengen. Een goed sociaal beleid is ook, dat de beter gesalarieerden niet in woningen met lage huren mogen wonen of dat zij, die een houding tot hun huur verwonen, een bedrag in staatskas moeten storten dat de ge subsidieerde woningbouw ten goe de komt. Dit laatste stelde indertijd minister Schut voor. U weet wed dat is die minister die door enige, met een nare mentaliteit behepte politi ci zo werd verguisd. Toen later bleek dat de aantijgingen tegen de heer Schut ten onrechte waren geuit, zwegen deze politici en deden alsof ze niets hadden gezegd. Wat mij nog opvalt is dat zoge naamd sociaal voedende mensen voel blijkt dan ook vreemd te zijn aan de begrippen rechtvaardigheid en fatsoen. burant van vrijdag 16 maart M bericht, dat er 5000 zijn gebouwd doordat W zacht was. Het is alleen dat deze huizen niet of bestemd zijn voor men- k lagere inkomens. Het is zo Jammer dat de men- e laagste inkomens een he- hun hele gezin op het "^vesting moeten zitten om tn aan een betaalbaar en "•baar huis te komen. °let iedereen huur te la- 1 naar de orde van groot- 1 Inkomen. Wat voor de 'rd -Hinder leuk is dan ft dat de doorstromingsre geling hierdoor beter tot zijn recht zou komen. Het verschil n.l. tussen werkelijke huur en het te betalen percentage (17%) zou in de vorm van een bepaalde belasting gegoten kunnen worden. Hierdoor wordt mijns inziens be reikt dat 1. een fonds wordt gevormd voor het opknappen van oude pan den; 2. de bouw van betaalbare wo ningwet-woningen wordt bevorderd; 3. aandacht aan de veiligheid in en om de woningen kan worden besteed 4. dat minder geld gebruikt wordt, voor huursubsidie. J. P. DAM. Kamperfoelielaan 27, Oegstgeest. ADVERTENTIE den®** ZOMER sparthuis centrum Ik las vorige week in uw courant ook nog over iemand die een boek (heeft geschreven over psychisch vunzige personen, die souteneurs worden genoemd. Volgens de schrij ver van dit overbodige en ongewens te boek zijn deze verachtelijke lie denzielige mensen. Het vaJlt mij mee dat de schrijver van be doeld boek zijn zielige souteneurtjes nog niet aanprijst als beschermhe ren van sociale werksters op de di van. Peter Mus beschrijft onze schijn- democratie als volgt: We hebben een systeem, met een heed mooie naam, die u wel kent: demooratie! Het is een goed systeem voor de vele profiteurs bedrijvers van terreur en misdaad en politieke ratten. Want deze nare lieden, die we echt wel kunnen missen, worden heel goed beschermd, ja, zelfs geholpen en verzorgd van de wieg tot het graf We hebben een systeem met een heel mooie naam, die u wel kent: democratie! Het is een slecht systeem voor allen die van mening zijn dot vlijt, orde en fatsoen het mensdom voorwaarts brengen. Want deze zwaar belaste mensen, die we echt niet kunnen missen, worden heel slecht beschermd, Ja, zelfs bedrogen en besteden van de wieg tot het graf! PR. DE LEEST, Johannes Vermeerplantsoen 26, Voorschoten. zonder... Ed. Laurens Continental

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 27