ioetermeer en tie .ai&el-tv rrote neus Post voor Holmes mm/mm DERDAG 22 MAART 1973 EXTRA TERMEER „Het lijkt wel of ze op het ministerie alles wat van het bedrijfsleven vies en fout vinden. Dat vind ik idioot. Je kan het bedrijfsleven toch interesseren lie plaatselijke kabeltelevisie zonder dat het meteen allemaal reclame wordt. Stel, dat Nutricia er twintigduizend gulden tegenaan zou gooien, dan hoeven ze toch niet de hele dag met Chocomel óp het kastje?". reactie van burgemeester J. W. Wegstapel van Zoetermeer. Zijn gemeente is één de zes gelukkigen, die van CRM-minister Engels mag gaan experimenteren met een tselijk teevee-programma. Bij voorbaat heeft de bewindsman echter zijn banvloek Mproken over iedere vorm van inmenging van het bedrijfsleven. Op die basis ziet de Wegstapel de zaak nu niet direct financieel rond komen. gemeenteraad staat met uitzondering van de SGP unaniem achter een poging de •tv een kans te geven. Men is alleen bang voor de financiële konsekwenties. Ik nadrukkelijk in de raad gezegd dat er van mijn kant geen voorstel zal komen als er ngrijke bedragen mee gemoeid gaan. We hebben met onze aanvraag een graantje wil- meepikken in de experimentele periode en erop gegokt, dat het ministerie in het be- al betalen". ok was goed. CRM tekent voor 'esteringskosrten en voor de van het programma gedu- het eerste halfjaar. In het halfjaar wil het ministerie t van de programmakosten zijn rekening nemen, burgemeester van Zoetermeer natuurlijk allemaal hij kan de minister Uk volgen. hebben van begin af willen merken met de NOS, waar we feel besprekingen mee hebben de NOS over een goed Qleerde technische dienst be- moet Je daar toch van profi- ln plaats van allemaal nieuwe fringen doen? In dat opzicht wij dezelfde rechten hebben omroepverenigingen, die kun- over de NOS-appa- overdragen en dat hoeft ook niet zolang de plaatselijke stichting die de locale televisie gaat beheren door haar eigen programmaraad het pro gramma iaat samenstellen. „De minister wil volledig autonome stichtingen." Daar zijn wij vóór. Maar Je moet wel even de bomen in het bos laten staan." De samenstelling van een stichting en een programmaraad is het eer ste, waar men nu in Zoetermeer op uit is. De gemeente wil langzamer hand wel van haar bemoeienis met de zaak af. „Ik heb over een programma niets te zeggen. Ik heb het idee alleen maar aangekaart bij de minister. Het moet ook geen communicatie medium worden maar voor dé Wegstapel beslist niet onderschat ten. „Wij hebben naast Nederland I en Nederland II heus geen behoefte aan Zoetermeer I en Zoetermeer II. Maar deze gemeente heeft vorig jaar achtduizend nieuwe mensen gekregen. Wil Je in een moderne stad alle moderne communicatie middelen gebruiken, dan kan Je te levisie en radio daarbij niet mis- De burgemeester zegt niet te kun nen beoordelen of er werkelijk be hoefte üs aan die kabeltelevisie. Dat kan pas worden bekeken als alles een half jaar draait. „Wel zie Je dat op de burgeravon den, die we een keer per maand hou den, ontzettend veel is te vragen. Als de gemeente zouden we bijvoor beeld een zetel kunnen bezetten in de programmaraad, zodat wij ook meespreken in de educatieve taak. Ik denk aan scholen, aan de politie. niet dat het door adverteren kan. Dat zou een te grote aderla ting worden voor de plaatselijke Door Anton Pfeiffer vertegenwoordiger van de pers, wiens deskundigheid als inbreng welkom zal zijn. De zaak zal moe ten worden geleid door capabele mensen, die met enig professionalis me te werk kunnen gaan. Het cul turele maatschappelijke en sociale leven zal in die programmering het kernpunt moeten vormen. Dwars tegen de mening van de mi nister in vindt burgemeester Weg stapel dat de plaatselijke midden stand met een soort sponsering de kabeltelevisie mede Instand zou kunnen helpen houden. „Maar ik Ook is hij het niet met de minister eens, dat de locale programma's niet op de gemeentekas mogen drukken. „Het is een stuk samenle- vings opbouw. Daar steken we elk jaar tonnen in. Waarom dan niet via de teevee-kanaal?". De heer Wegstapel is verbolgen over het verwijt dot Zoetermeer op z'n eigen houtje is gaan werken zonder in het bredere verband van de agglomeratie te denken. „Via de agglomeratie was er geen draad van terecht gekomen", oor deelt hij. „Laat eerst die agglome ratie zelf maar eens gestalte krij gen. We bereiken niets met een commissie die niet vergadert. In drie Jaar is ze één keer bij elkaar Zoetermeer is blij, dot het bij de eerste zes hoort. Was dat niet zo geweest dan zou er echter geen man overboord zijn. „We hadden het dan bij het rijtje van andere teleurstellingen gezet, maar we zouden niet in grote droefheid zijn geraakt", zegt de burgemeester. Hij denkt dat met hord werken rond september de tJJd rijp zal zijn om voorzichtig te starten. Tot nu toe heeft men nog niets aan pro grammavoorbereiding gedaan. „Alles was zo onzeker dat we niet op goed geluk zijn gaan voorberei den. Stel dat het een machtiging zou krijgen maar geen stuiver van het ministerie: dan zouden we er toch nooit aan zijn begonnen en dan had Je volkomen zinloos een hele kolonie mensen verzameld. Burgemeester Wegstapel: „Ik kan de minister moeilijk volgen." „Eerst zien wat we er van terecht Als de reactie van de 5 „we kijken toch niet" dan moeten we nuchter zijn en stoppen. Dat is helemaal geen schande. We moeten het idee nuttig gebruiken of anders niet. We willen niet een eigen teevee alleen als sta tussymbool. Voorlopig heeft Zoetermeer dus een vergunning, waarvan men de moge lijkheden gaat uitbouwen zonder het eens te zijn met heel wat voor waarden, die de minister Engels daaraan stelt. Ook daar tilt 1 pel niet al te zwaar aan: „Ach, komt toch een andere minister." „Een grote neus duidt op Poot man geniaal, hoffelijk, fctueel, viriel, dapper". de Bergerac mag zich mis- met die bewering hebben ge- weinig mensen die met een rondlopen die ze zelf afschu imden zullen er door worden gesteld. de populariteit van de neusohirurgie". Het is e operatie die tot doel ie vorm van de neus te ver- n, hopelijk, daardoor de ei- nieuw zelfvertrouwen en geven. psychiaters stelden daar vroe- iv, dat het verzoek tot -j vooral van patien- een minimaal schoonheids- - een teken is evenwichtigheid, altijd ontevreden zouden "tö het resultaat van de in- G. Hay, een psychiater Zuid-Manchestér, en drs B. B. Hea ther, een klinisch psycholoog, heb ben onlangs zeventien Jonge patiën ten (twaalf vrouwen en vijf man nen, gemiddeld 23,4 Jaar oud) psy- i de zeventien vonden de n „algeheel succes" en waren ronduit tevreden. Drie hadden enkele klachten, hoe wel ze toegaven dat ze er wel bij Er was slechte één klacht dat de operatie geen verbetering had opge leverd: de chirurg gaf toe dat de neusoperatie technisch gezien mis lukt was en misschien moest wor den overgedaan. Psychometrische tests toond en ook aan dat er positieve veranderingen waren opgetreden in de levenshou ding van de patiënten. Ze waren over 't algemee minder vijandig, voelden zich minder „ziek", waren minder geneigd tot zelfmedelijden en werden minder gekweld door ob- LONDENSherlock Holmes woont nog steeds in goede gezondheid in zijn bekende appartementen in Baker Street. Zijn secretaresse kan dat zwart oo wit bewijzen. Cyrano de Bergerac: een grote neus duidt op een groot man. Dagelijks ontvangt ze lawines brie ven lieden overal ter wereld, die niet in staat blijken een simpel feit tot zioh te laten doordringen, namelijk dat de grote speurder dood is. Hij heeft in feite nooit bestaan. De lange, pijprokende Britse speur der met de haviksneus as zuiver en alleen ontsproten aan de verbeelding van Sir Arthur Conan Doyle. Toch zijn er duizenden bewonde raars, voornamelijk in de Verenigde Staten, die een andere mening zijn toegedaan. Ze blijven doorgaan met het sturen van brieven naar 221 Baker Straat, London, waar hij vol gens de boeken kamers had gehuurd bij mrs. Hudson. De brieven koanen alle met een steeds zwaardere klap op het bu reau terecht van mrs. Jill Nicholson, een vieve en aantrekkelijke Schotse, i op de reclameafdeling van het hoofdkantoor van de Abbey Na tional Building Society, een grote hy potheekbank. De firma is zo gelukkig, of ongeluk kig dot ligt er maar aan hoe Je het bekijkt, gevestigd te zijn op de num mers 218 tot 230 in Bajker Street. En de Britse posterijen leveren de post voor Holmes daar getrouw af. Ten einde raad heeft de directie besloten om mrs. Nicholson een gedeelte van haar dagtaak te laten fungeren als privé-seoretaresse van Holmes. Ze leest en beantwoordt gemiddeld zes brieven per dag. Een man uit San José, Californië, wilde weten waarom „U (Holmes) niet bent belast met de opdracht om een einde te maken aan de ver schrikkelijke golf vliegtuigkapingen". „Ik reis elke week per vliegtuig, ben wil dat helpt. Volgens mij bent u de enige die er een einde aan zou kunnen maken". Net als alle briefschrijvers kreeg ook hij het boekje, vergezeld van een brief waarin werd uitgelegd Kortgeleden ontving mrs. Nichol son een brief van een 75-Jarige we duwe uit Ohio, wier man haar een erfenis van 50.000 dollar had nagela ten „om mij en m'n lieve poezen een verzorgde oude dag te garanderen". De brief ging verder: „De laatste tijd krijg ik dreigbrieven en telefoon tjes. Ze dreigen m'n poezen te zul len doden als ik niet betaal. Na het derde telefoontje heb ik 500 dollar be taald, maar ze laten me nog steeds niet met rust. Ik weet dat u het erg druk hebt, maar ik weet me geen raad Als Edgar Hoover nog maar direc teur was van de FBI zou ik hem wel waarschuwen". Ze bood Holmes een honorarium van 1000 dollar en een gratis vlieg ticket als hij zich met het onderzoek zou willen belasten. In haar antwoord adviseerde mrs. Nicholson de oude dame om onver wijld de plaatselijke politie in te schakelen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17