De banken vertikken liet chiphol kan de groei nooit verwerken ^f^jfrrrrrrr Upprrppg Jiipoog aar Gend Loos an pAG 22 MAART 1973 De gewapende roofoverval op de PTT-bestehvagen, die op een vroege donderdagmorgen in het begin van deze maand op de provinciale weg van Lei den naar Roelofarendsveen bij na 43.000 gulden armer werd, stelt opnieuw het geldtransport aan de orde. Kan men met een flinke bun del bankbiljetten nog wel vei lig over straat? Zo ja, hoe dan? De PTT piekert er al jaren over. Van Gend en Loos heeft een antwoord klaar. Of het af doende is zal de tijd leren. Ze ker is in ieder geval, dat de Nederlandse banken er wel vertrouwen in hebben. Hun knipoog naar Van Gend en Loos blijft in deze krant dan ook niet onopgemerkt. CHT De Nederlandse banken vertikken het van ifnog geld te vervoeren voor anderen. Werd als service klanten tot nu toe bijvoorbeeld 's avonds het kassageld wtwinkelbedrijven opgehaald of werden de contanten salarisbetaling bij een firma afgeleverd, volgende maand [gelopen. ijen geld gaat nog over Voor een betere beveiliging i, bankkantoren en geld- predikt de bankiers- i;, Daar sta je dan met je "Geen nood", verzekeren kdirecteuren, "want Van Loos is er altijd nog, ge- fd in geldtransporten", kent ze, die grijze bestel- Vorig jaar werden er maar- kondervijftigduizend veilige hten" mee gemaakt, jawel, id een opmerkelijk cijfer nu gkamerhand met een rolle- op zak al niet meer veilig at staan met een stapel ftten. Van Gend Loos heeft lijk wat op gevonden, want banken zich, bang voor :je, terugtrekken wrijft rroersonderneming zich in bij de straks ongetwij- groeiende klandizie. Het heeft wel een tijdje geduurd voor het zover was. In 1868 al na men de AMRO-Bank, de Algemene Bank Nederland en de Nederlandse Middenstadsbank Van Gend en Loos in de arm. Of er nu niet een systeem was uit te denken om geld Door Daan Overhoff veilig te vervoeren. Van Gend en Loos stak twee en een half miljoen gulden in het project en ging aan het werk. zonder dat iemand het merkte door kruisten grijze bestelwagens met 'n bom geld achterin drie jaar lang het Zuidlimburgse land. Als proef. "Omdat het nog maar experimente ren was", leggen ze bij Van Gend en Loos uit, "bleven we buiten drukke gebieden". Aan de andere kant moet Zuid- Limburg een ideaal werkterrein voor overvallers zijn. De radio, waarmee om hulp moet worden ge vraagd, zou in dat heuvelachtig ge bied slecht kunnen werken en met het geld zouden de heren over al lerlei grenzen kunnen vluchten". Niemand echter, die ook maar pro beerde Van Gend en Loos buiten gevecht te stellen en daarom startte de speciaal opgerichte dochteron derneming Van Gend en Loos Ser- vise BV in maart 1971 in het open baar met geldvervoer over het hele land. De AMRO-bank, ABN en de Nederlandse Middenstandsbank wa ren de eerste klanten. Nederland werd daarvoor verdeeld in vijftien rayons, waarin, afhanke lijk van de belangrijkheid van het gebied, een bepaald aantal beveilig de geldtransportauto's rijdt. Zestig in totaal. Elk rayon heeft zijn "commandopost", die via de radio contact houdt met de auto's. Rijdt een bestelwagen een ander rayon binnen, dan wordt hij aan de vol gende "verkeerstoren" doorgegeven. Een gepantserde auto voor geldtransportenmaar niet van Van Gend en Loos in 't stads verkeer. De radio is niet de enige beveiliging waar Van Gend en Loos prat op gaat. De geldtransportauto's zien er dan wel net zo uit als al die andere bestelwagens, maar ze zijn bepan- serd. De laadruimte is verdeeld in kluizen, die door de chauffeurs niet zijn open te maken. Over nóg een algemene beveiliging wil men niets kwijt. "Noem het een dubbele controle", fluistert Van Gend en Loos, "als een alarm op de een of andere manier niet via de radio doorkomt, wordt de politie toen nog altijd op een andere ma nier gewaarschuwd". Van Gend en Loos heeft met zijn uiterlijk alledaagse bestelauto geko zen voor de anonimiteit in het geldvervoer. "Wij willen niet reke nen op de attentie van het pu bliek", vinden ze bij Van Gend en Loos, "zijn er moeilijkheden rond een herkenbare auto dan zullen mensen misschien te hulp snellen, maar er kunnen ook onschuldige slachtoffers vallen. Wij hebben geen onzekere factoren ingebouwd. Wij zijn uitgegaan van veiliger reacties dan die van het publiek". Al met al krijgen de chauffeurs het, zo er zich problemen voordoen zwaar te verduren. Zij moeten ner veuze overvallers de heuse waarheid verkopen, dat zij de kluizen niet kunnen openen en op steun van de naaste omgeving hoeven zij niet te rekenen. Niet het prettigste baantje. "Toch wordt de veiligheid van een geld transport misohien nog wel het meest door onze chauffeurs gega randeerd", beweert Van Gend en Loos, "voor dat baantje moeten ze minimaal vijf jaar bij ons hebben gewerkt. Over de man, zijn omgevin gen, zijn verleden zijn met zijn me deweten inlichtingen ingewonnen. Daarnaast heeft hij een speciale opleiding gevolgd en wordt zijn waakzaamheid op peil gehouden door herhalings- en aanvullende cursussen. Als er niets gebeurt ver slap je namelijk op den duur. Een autobestuurder, die al Jaren schade vrij rijdt, zal ook pas na een ket tingbotsing weer genoeg afstand gaan houden. Tenslotte worden de chauffeurs dan ook nog regelmatig intern gecontroleerd" De kapitaalvervoerders hoeven zich overigens nergens nerveus om te maken, want zij en heel Van Gend en Loos weten niet wat en hoeveel er wordt getransporteerd. "Wij brengen alleen pakjes van de ene naar de andere plaats", verzekert Van Gend en Loos, "en daar kan oud papier of een miljoen inzitten. Wij weten het echt niet. Het tarief voor vervoer verschilt ook niet, of wij nou een kwartje of een ton wegbrengen. Des ondanks ligt Van Gend en Loos goed in de markt, want de klantenkring heeft zich inmiddels tot zo'n honderd banken en grote bedrijven uitgebreid. Kleinere geld- transportondernemingen, die vooral in het westen opereren kijken er met scheve ogen naar. "Van Gend en Loos werkt met zijn bijna monopoliepositie de criminali teit juist in de hand", roepen zij' als wij bij een bank komen kunnen wij er niet binnenrijden omdat er een wagen van hun staat. Dan moeten wij met het geld over de straat met alle risico's van dien. Bovendien wordt Van Gend en Loos bevoordeeld. Het is een overheidsin stelling, die door de bankiersvereni ging wordt gepousseerd. Daar kun nen wij als particulieren niet tegen op". Een Jammerklacht, waar Van Gend en Loos de schouders over ophaalt. "Wij zijn een dochteronderneming van de Nederlandse Spoorwegen", geeft men toe, "en als zodanig zijn de aandeden van ons in handen van de overheid. Ma^r wij hebben een eigen CAO, een eigen op de cdm- mercie ingestelde bedrijfsvoering. Wij waren domweg de eerste, wij hebben er geld ingestopt en dat moet er zo snel mogelijk uitkomen. En wat dat binnenrijden van die banken betreft, dat is pas bij een tiental in heel Nederland mogelijk, zodat wij het wat dat betreft even moeilijk hebben als de particuliere ondernemingen". Van Gend en Loos lijkt die moei lijkheden overigens wel aan te kun nen, want pas één keer, eind vorig jaar in Den Bosch, werd een geld transport overvallen. De politie was binnen twee minuten ter plaatse en de poging werd een falikante mis lukking. Wie aan Van Gend en Loos rijk wil worden moet, zo te zien, van goede huize komen. bouwt een groot aantal nieuwe vliegvelden. De formi- stroom passagiers en vracht vraagt om een snelle toe- dafhandeling. Met deze eisen voor ogen blijken de nieuwe ivens niet altijd een compleet succes te zijn. ft van het Centraal Sta tu snelle metro naar de Ben. Na een kwartier sta 'ie roltrap, die direct naar minal voertwaar je vlucht i. Je stopt de gecodeerde itskaart en het instapbil- «n elektronische check-in- Dan geef je je koffer af, natisch via een trans- in het vliegtuig ver- Zelf wandel je de paar me de toegang tot het aar minuten later vertrekt Mg. Je leunt onbezorgd W en denkt glimlachend wn de tijd nog niet zo len dat je minstens 'eerder moest opstaan om t vlucht te halen. tr u het nog niet begrepen deze gang van zaken een Bet en droom van zowel februikers, als van lucht- Tpers. En wat nog erger Seen hoop dat de hierboven situatie ooit werkelijk- tót. Daar is een groot aan een voor aan te dragen. is er het probleem van de Het aantal luchtreizigers elke vijf jaar. Dan is er Neem van de vliegvelden de allergrootste en mo- tochthavens hebben moeite enorme stroom passagiers te vangen: De bestaande uitbreiden? Of compleet 'en? Wat de uitbreidingen betreft doet Europa zijn best. De luchthaven Frankfprt RheinMain wordt deze maand officiéél geopend. Roissy bij Parijs zal volgend Jaar april dienst gaan doen. Met de constructie van Londen's derde vliegveld. Maplin Sands aan de Thamesmonding, zal binnenkort worden begonnen. De Door Jan Kees Kokke Italiaanse regering heeft in principe besloten om een tweede Fiumicino bij Rome aan te leggen. En ook Nederland maakt plannen voor een nieuwe nationale luchthaven, hoe wel over de Diaats, waar dit moet gebeuren, nog geen definitief stand punt is ingenomen. Verschillende luchthavens, die op het tweede plan staan, zijn al in een vergevorderd stadium van con structie. Malmö in Zweden zal eind dit Jaar worden opgeleverd, het vliegveld bij Lyon in Frankrijk in 1975 en de luchthaven bij Gothen burg tegen 1977. Er is evenmin een tekort aan plannen, zoals bijvoor beeld voor de enorme vliegvelden, die op papier staan voor Hamburg en Münster. Het grootste probleem, waarmee de ontwerpers worden geconfronteerd, is dat van de toegankelijkheid van de luchthaven. Heathrow, 23 km Drukte bij een van de vertrekpieren op Schiphol, dat jaarlijks 6 miljoen luchtreizigers ziet passeren. van Londen, zit bijvoorbeeld nog steeds te wachten op een aanslui ting met het Londense ondergrond- senet. Dat zal pas in 1975 gebeuren. Tot dan is Europa's grootste lucht haven alleen bereikbaar per auto of bus. Orly, 14 Ion van Parijs is, theore tisch althans, beter af. Sinds 1871 heeft het vliegveld een treinverbin ding. Maar niet meer dan drie pro cent van de reizigers naar Orly geeft de voorkeur aan de trein bo ven de auto of bus... Voor de nieu we Franse luchthaven Roissy bij Parijs, die vier maal zoveel passa giers als de elf miljoen per Jaar van Orly moet gaan verwerken, lij ken opstoppingen helemaal onver mijdelijk. De plannen voorzien voorlopig slechts in een driebaans toegangsweg. Het falen van de Franse ontwerpers om goede verkeersverbindingen te maken wordt vooral duidelijk, wan neer een vergelijking wordt getrok ken met wat de Duitsers op dat ge bied hebben gedaan. Frankfurt RheinMain ligt niet alleen op het kruispunt van een aantal grote ver keerswegen. maar is bovendien in tien minuten van het Centraal Sta tion per trein of metro te bereiken. Er is geen vliegveld met betere ver bindingen. Maar zelfs Frankfurt, dat 30 mil joen passagiers per Jaar moet ver werken, heeft scherpe kritiek moe ten doorstaan van zowel gebruikers. als van de Duitse pers. De luchtha ven is te groot en te ingewikkeld om goed te functioneren. In het ul tra-moderne bagagesysteem gingen bijvoorbeeld per dag duizend stuks bagage verloren. Na enige vruchte loze pogingen om de problemen op te lossen, zag de directie geen an dere oplossing dat het systeem od te heffen. Een investering van bijna 100 miljoen gulden ligt er nu onge bruikt bij. De moeilijkheid is dat vliegvelden tegenwoordig de omvang aannemen van een kleine stad. Er werken dui zenden mensen. Er is een eigen po litie, winkelcentra, kerken en zelfs klinieken. Moeten de passagiers worden aangemoedigd om langer op de luchthaven te blijven, of moeten zij zo snel mogelijk doorstromen? Moeten ze dicht bij de grote steden worden gebouwd, met alle geluids hinder van dien, of moeten ze ver van de bevolkingscentra komen? Of moeten er helemaal geen uit breidingen komen? Dat vindt prof dr. J. Pen bijvoorbeeld: „Wat heeft het voor zin dat de Verenigde Na ties een congres houden over het milieu, als de bedrijfsblinde lucht havens intussen rustig door mogen werken aan hun idiote plannen" Wat moeten we er nu van denken als we ministers op de milieutoer zien gaan, terwijl -nstanties, die rechtstreeks van het ministeriële beleid afhankelijk zijn, blijkbaar aannemen, dat ze de meest milieu- bedervende bedrijfstak wel tien keer kunnen uitbreiden? Als dit soort plannen getolereerd wordt, kunnen we wel ophouden met zwakke po- gingkjes om hier en daar nog wat te redden". De ambitieuze plannenmakers dok teren inmiddels rustig door aan nieuwe ontwerpen En dat terwijl de discussies rond de ludhthavcn- problematiek overal oplaaien. Niet alleen in Nederland. In Japan ont stond een grimmig burgeroorlogje bij de bouw van de nieuwe luchtha ven. In Engeland had het heel wat voeten in de aarde voordat een plekje werd gevonden waar het nieuwe vliegveld voor Londen kon worden aangelegd. De bestaande luchthavens zijn een twistappel geworden van de eerste orde. Onderschatting van het be lang en de groeipotenties van het luchtverkeer, foutieve planologische beslissingen op alle niveaus, veront- tachtzaming van de technologische mogelijkheden om de milieuhinder van het ludhtverkeer te verhinde ren, zijn de belangrijkste oorzaken van de huidige problemen. De laatste ontwikkelingen voor de aanleg van een nieuwe Nederlandse luchthaven bewegen zich in de richting van de Markerwaard. In het Jaar 2000 zal ons land naar verwachting 95 miljoen passagiers moeten verwerken Schiphol, waar nu jaarlijks bijna 6 miljoen lucht reizigers passeren, kan die groei nooit verwerken Een ander recent voorstel voor de aanleg van een nieuwe nationale luchthaven, is het plan van Alpha Engineering in Beverwijk om een luchthaven in de Noordzee te bou wen. De voornaamste overweging daarbij is dat de geluidshinder dan vrijwel te verwaarlozen zou ziln. Het eiland zou 15 km voor de kust van Noord wijk moeten komen. Het ingenieursbureau Alpha heeft ie kosten van dit project berekent >»p 3160 miljoen gulden. Het blijft echter de vraag, of wij ons een groeiend luchtverkeer, voor al gezien de milieubelastende facto ren in ons dichtbevolkte land wel kunnen veroorloven

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15