Latholieke minderheid mag u meeregeren ijnlijke onthullingen voor regering-Nixon Feest bij Citroen Van der Velde Citroen fitboek van Britse regering over Ulster Grootste hoogoven van Europa door sluiting bedreigd Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin PORION ftng tot sabotage in Chili en de Watergate-affaire BUITENLAND PAGINA 9 Duisburg in stank en last BONN De grootste hoogoven van Europa wordt door sluiting be dreigd. Morgen beslist de adminis tratieve rechtbank in Düsseldorf of de aan August-Thyssen-Hilte (ATH) toebehorende kolos in Duis burg wegens ontoelaatbare schade aan het milieu gesloten moet wor den. De arbeidsinspectie in Duis burg had al eerder beslist, dat deze hoogoven, die 350 miljoen mark heeft gekost, zijn oorverdovende en vuilverspreidende werkzaamheden moet staken. Het machtige staalconcern ATN, dat zich tot Duisburg ongeveer zo verhoudt als Philips tot Eindhoven, en 35.000 werknemers in dienst heeft, meende dat het allemaal zo'n vaart niet zou lopen. En hoewel vijftien procent van de bouwkosten werd besteed aan milieubeschermende maatregelen, is het in het afgelo pen jaar de bewoners van de arbei derswijk Marxlohe, die op enkele honderden meters van de oven waren, toch te gortig geworden. Dag en nacht ontwikkelt de smeltinstallatie een lawaai dat dertig procent boven het toegestane Vrouw (72) mag in Israël niet meer trouwen JERUZALEM Een 72-jarige vrouw in Tel Aviv is door een rabbinale rechtbank tot ..Fem me fatale" verklaard. Dit houdt in dat zij op grond van de Jood se wet niet kan trouwen. Reden zij is reeds driemaal getrouwd geweest, en alle drie haar echt genoten zyn overleden. Met een vierde man sloot zij buiten Is raël een burgerlijk huwelijk, dat op grond van de Joodse wet in Israël niet geldig is, en ook deze man is overleden. Aangezien zij met haar nieu we 67-Jarige vriend een geldig Joods huwelijk wil sluiten en Is raël geen burgerlijk huwelijk kent, heeft zij van de rabbinale rechtbank toestemming nodig om voor de vierde maal te her trouwen. Op grond van de Jood se wet hebben de rabbijnen dit verboden, aangezien, zo rede neren zij, aan deze vrouw ken nelijk ongeluk kleeft. De vrouw protesteert heftig tegen deze beslissing: „Het is onrechtvaardigd. Ik ben nog jong en zeer verliefd", zo ver klaarde zij. maximum ligt. Bij westenwind Is het .vanwege de afvalgassen nauwe lijks mogelijk om adem te halen, door de rook worden meubilair en was bedorven. Een burgerinitiatief uit deze wijk heeft niet zonder succes de strijd tegen ATH aangebonden. Tijdens on derzoekingen is komen vast te staan dat men met dit nieuwe type hoogovens te weinig ervaring heeft gehad om doeltreffende maatrege len voor hetmilieu te kunnen ne men. De directie van ATH heeft ver klaard althans een deel van de be zwaren te kunnen opheffen, als de hoogoven maar de kans krijgt op volle toeren te blijven draaien. Om begrijpelijke redenen voelen de benarde omwonenden daar weinig voor. Ook speculeert ATH erop, dat een sluiting van de hoogovens de bewoners van Marxlohe zeer zou duperen, omdat er ontslagen zou den moeten vallen. Maar ook tegen over deze dreiging houdt het bur gerinitiatief voorlopig braaf stand. ADVERTENTIE Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpcn. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklamel Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN. VOEGEN, UITVLAKKEN. PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORION. de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. [NGTON De subcommissie van de Senaat voor bui- se betrekkingen heeft bij een eerste onderzoek vastge- at er inderdaad gesprekken zijn gevoerd tussen presi- ïreen van de International Telephone and Telegraph (ITT) en een topfunctionaris van de Amerikaanse se inlichtingendienst (CIA) over het saboteren van aezingen van de Chileense president Allende in 1970. bevestigd door William Merriam, de vice-president die vertelde dat Green en de Cl A-agent in juli van een geheime ontmoeting hadden in een hotel in Was- aaatsonderzoek heeft ver- methoden werden voorgesteld om de Kezen dat de CIA een me- presidentsverkiezingen te saboteren. kreeg van ITT-funotio- Deze methoden zouden door de CIA i Chili, waarin bepaalde zijn goedgekeurd. Niettemin ontkent ITT nog steeds dat het zich schuldig gemaakt zou hebben aan handelin gen die niet door de beugel konden. De inmenging van de ITT en de CIA in de Chileense politiek werd verleden jaar aan de kaak gesteld door president Allende zelf, in een rede voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. De metho den waarvan de ITT zich had willen bedienen, bestonden onder meer uit het sluiten van Amerikaanse banken het ontwrichten van de nationale economie en het veroorzaken van onrust onder de arbeidersbevolking in Chili. Het plan werd niet, of maar gedeeltelijk uitgevoerd en zonder suc ces, omdat een aantal Amerikaanse bedrijven er geen heil in zag. ITT vice-president Merriam zei ook dat zijn mammoetbedrijf, dat enor me investeringen heeft in Chili over deze kwestie ook contacten had ge had met de voormalige minister van Justitie Mitchell, de voormalige mi nister van Financiën Connally, de voormalige minister van Handel Pe terson en een Witte-Huisadviseur, Colson. Deze namen werden deze week ook genoemd in verband met een an dere affaire waarnaar een onderzoek wordt ingesteld: de vlak voor de ver kiezingen voor de ITT zo voordelig in der minne geschikte amti-trust- ITT de annexatie van <.00-11 ADVERTENTO lelinj De lelijke eend werd ZILVER EEND. Daarom welkom op onze JUBILEUM EXPOSITIE met alle Citroëns op 22 - 23 - 24 maart en WIN een WEEKEND naar PARIJS voor 2 personen. LEIDEN: Zoeterwoudseweg 23 WASSENAAR: v. Zuylen van Nijeveltstraat 372 LEIDERDORP: v. d. Valk Boumanweg 180. een groot levensverzekeringsbedrijf kon handhaven. Uit 34 kisten met ITT-documenten, die door de federa le instantie voor de handel in waar depapieren werd opgevraagd, zou vast te stellen zijn dat ex-minister Mitchell, bijTOorbeeld, uren nadat hij een bijdrage van honderdduizen den dollars van ITT aan het verkie zingsfonds van president Nixon had ontvangen, op hoog niveau gesprek ken voerde over de anti-trustkwes tie. De broeierige ITT-zaak is maar een onderdeel van andere schanda len, die op het ogenblik onderzocht worden door senaatscommissies en die inmiddels hebben geleid tot een koppige confrontatie tussen presi dent Nixon en o.a. senator Ervin, die het onderzoek leidt naar de poli tieke sabotage in het Democratische partijihoofdkwartier. De spil waar het dn deze confrontatie om gaat, is Patrick Gray, de door Nixon be noemde opvolger van Edgar Hoover aJs hoofd van de binnenlandse veilig heidsdienst (FBI) en wiens benoe ming nog door de Senaat bekrach tigd moet worden. Zoals gebruikelijk verscheen Gray voor de Senaat om aan de tand ge voeld te worden en uit de vragen van de senatoren bleek alras dat men hem minder dan politiek onpartijdig vond - een vereiste voor de top-FBI- post. Gray ontkende eerst, maar zei zich later toch te herinneren dat hij inderdaad in de verkiezingscampag ne voor Nixon een politieke toe spraak had gehouden in Ohio, omdat het Witte Huis hem dat had ge vraagd. Daarmee viel de eerste 6ohaduw over zijn benoeming. Daarna begon de Senaat hem te vragen hoe onpar tijdig dan zijn onderzoek wel was geweest naar de Watergate-affaire, waar een groep saboteurs werd be trapt terwijl zij afluisterapparatuur installeerden in het partijkantoor van de Democraten een sabotage, die gesteund en gefinancierd weid door de commissie voor de herverkie zing van Nixon. Uit Gray's eerst gereserveerde ge tuigenis en later vrij openblijke ver klaringen kwam vast te staan dat hij de FBI-rapporten over deze affaire ter hand had gesteld aan John Dean, een jonge, door Nixon in heit Witte Huis aangestelde advocaat. Ook is gebleken dat Dean de inhoud van de ze rapporten weer bekendmaakte aan de betrokken saboteurs, zodat zij zich konden wapenen in eventue le verdere verhoren door een recht bank of een senaatscommissie. Ver der bleek dat deze Dean er prijs op stelde aanwezig te zijn wanneer de FBI employés van het Witte Huis ondervroeg - in sommige gevallen vroegen deze employés de FBI daarna in het geheim nogmaals on dervraagd te mogen worden, maar dan zonder de intimiderende aanwe zigheid van de advocaat van Nixon. Natuurlijk wilde de Senaat nu ook advocaat Dean ondervragen, maar bij de eerste de beste gelegenheid trok president Nixon op een perscon ferentie van leer tegen de senaats commissie en beriep zich op "de doc trine van executive privilege" dat zou voorschrijven dat er een duide lijke scheiding moet blijven tussen het Witte Huis en het Congres en dat betekende dat geen Witte-Huis- adviseurs of -assistenten zich aan een verhoor behoefden te onderwerpen, wanneer de president dat niet nodig vond. Onnodig te zeggen dat Nixon het niet nodig vond dat advocaat Dean zou moeten opdraven. Paradoxaal zei Nixon in dezelfde adem de Senaat uiteraard alle me dewerking toe. Dat was de druppel die de emmer voor senator Ervin deed overlopen en in een tv-vraag- gesprek zei hij dat wanneer het Wit te Huis zou blijven weigeren, hij Dean desnoods zou laten arresteren door de wacht van het Congres. Ame rika had opwindende visioenen van een worsteling tussen de wachten van de senaat en die van het Witte Huis. opengebroken hekken, een wedloop naar ie vertrekken van Dean waar bij op het hoogepunt misschien zelfs president Nixon zich lichamelijk zou opstellen om zijn adviseurs te be schermen. Niets van dat alles, in plaats daar van zei perschef Ziegler in een goc' -beeld van verbale acroba tiek waarin deze public-relationsre- Ex-minister Mitchell gering altijd heeft uitgemunt, dat de "sensationele verklaringen over het dwingen van Witte-Huisadviseurs om te getuigen, niet het centrale feit mocht overschaduwen, namelijk dat de president de gewenste inlichtingen zou geven, zolang die informatie echter overeenstemt met de verant woordelijkheid van de president om de doctrine van gescheiden bevoegd heden te handhaven". Zoals bij al deze politieke kaas- en broodspelen móeten er koppen rollen en in dit geval zal dat zeer waarschijnlijk het offer van de car rière van Patrick Gray zijn. Het Wit te Huis is minder dan enthousiast over de inlichtingen die Gray aan de Senaat gaf (hem is inmiddels overi gens bet zwegen opgelegd door de minister van Justitie) en heeft al een hint gegeven dat er een mogelij ke nieuwe kandidaat voor de top- FBI-post is: Jerry Wilson, de hoofd- comm'-carts van politie in Washing ton. De Senaat zal Gray's benoeming waarschijnlijk niet bekrachtigen of zo lang mogelijk uitstellen totdat de Watergateraffaire naar zijn genoe gen is uitgeplozen en dat zou wel eens een Jaar kunnen zijn. (DPA, UPI) Vertegenwoordigers van de roomskatholieke minderheid in zullen in de toekomst rechtstreeks in Belfast kunnen mee-regeren. Dit is door de Britse regering in haar witboek" vastgelegd, dat gisteren is gepu- en dat verdere voorstellen inhoudt ter oplossing van de crisis in Noord-Ierland. het huidige bewind in Noord-Ier land wordt vervangen door ver scheidene bestuurscomités. Deze comités vervangen de oude minis teries van Noord-Ierland. De hoofden vian elk comité, dat zoda nig gekozen wordt dat zowel de protestanten als de katholieken „aan hun trekken" komen, zullen het nieuwe bestuur voor Noord- Ierland de nieuwe wetgevende vergadering van tachtig leden zal „zo spoedig mogelijk" op grond van het stel sel van evenredigheid worden ge kozen teneinde het r.k. bevol kingsdeel de mogelijkheid te bie den een grotere mate van mede zeggenschap in het bestuur te verkrygen een permanente bestuursraad zal erop toezien, dat de rechten van van de mens in de Noordierse provincie gewaarborgd worden. in belangrijke kwesties op het ge bied van de binnenlandse veilig heid van de provincie, de verkie- fEIT/BEIROET (UPI/Reu- Koeweit en Irak hebben Seren over en weer beschul- het uitlokken van de ge- die in een streek aan hun Bier lange, gemeenschappe- hebben gewoed, zoals gis- rd gemeld. Na een spoedzit- parlement en ministerraad reit werd door eerstgenoem- rklaring uitgegeven, waarin ring De ontvoerders van enote van een Argentijnse il hebben voor haar vrijla- f van ruim 700.000 félst, De 26-jarige in Italië Pinucoia Emrica Cella die werd maandagavond sa- haar man en een 3-jarig door vijf mannen in de irate ontvoerd. Haar man en den kort daarop vrijgelaten, rige Collegari is president- van een metaalfabriek die voor een plaatselijke Öging fabriceert. zingen en de benoeming van be paalde rechtere en ambtenaren blijft het Britse gezag zoals tot dusver gelden. Ook de buiten landse politiek en de defensie van Noord-Ierland blijven in handen van de Britse regering. Noord-Ierdand, ook wel Ulster ge noemd, zal zolang met Engeland verbonden blijven als de meerder heid van de bevolking dat wil. Noordierland heeft een bevolking van 1,5 miljoen van wie tweederde protestants en eenderde rk. Londen wil de samenwerking tus sen Noord-Ierland en de Repu bliek Ierland bevorderen. Als doel is gesteld de vorming van een „Ierse raad" met vertegenwoordi gers van Dublin en van Belfast. Engeland zal het rechtstreekse bestuur vanuit Londen voortzetten totdat het nieuwe constitutionele bestel langzamerhand in praktijk zal zijn gebracht. Wetgeving Irak werd bezworen zijn troepen on middellijk uit de doorlaatpost Al Sa- mitach terug te trekken en alle mili taire activiteit in het grensgebied te beëindigen. De streek waar de ge vechten plaatshadden is vlak kust land in het uiterste noordoosten van Koeweit, het verder door olie zeer rijke sjeikdom van 830.000 inwoners aan de Persische Golf. De streek is omstreden sinds Koeweit in 1961 on afhankelijk werd. De gevechten moeten in de Arabi sche landen de nodige deining ver oorzaken, omdat Koeweit voor een groot deel de kosten op zich neemt van de strijd van de Arabische wereld tegen Israël. Overigens lijkt de regering van het sjeikdom erop uit zoveel mogelijk olie op de golven te gieten. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken gaf tenminste een verklaring uit, waarin op de bevolking een beroep werd ge daan niet te betogen tegen Irak en waarin werd gezegd dat de regering het probleem „door wijsheid" zou trachten op te lossen. In het witboek wordt ook ver klaard. dat het Britse parlement het recht behoudt tot wetgeving in alle aangelegenheden die Noord-Ierland raken. De nieuwe wetgevende verga dering van Noord-Ierland zal zich hoofdzakelijk moeten bezig houden met zaken als vervoer, onderwijs, het boswezen, de landbouw en de plaat selijke belasting. Na de verkiezingen voor een nieuw parlement van Noord-Ierland zal En geland vertegenwoordigers van de partijen in Noord-Ierland en de re gering van de Republiek Ierland uit nodigen tot een conferentie ter be spreking van de toekomst van Noord-Ierland. Het thans verschenen witboek komt een jaar nadat Engeland op 24 maart 1972 een einde maakte aan vijftig jaar protestants meerder- heidsbewind in Noord-Ierland en rechtstreeks bestuur over de provin cie vanuit Londen instelde. De Ierse regering van premier Cos- gnaven heeft gisteravond de voorstel len van Groot-Brittannië inzake inzake Noord-Ierland toegejuicht en verklaard dat ze elementen bevatten die zouden kunnen leiden naar een oplossing van de moeilijkheden in Ulster. De Ierse regering betreurt het wel dat over de plannen voor een uit Een op wacht staande Britse soldaat bij een van de afgesloten straten in Belfast leest het witboek van de regering in Londen over de toekomst van Noord-Ierland. vertegenwoordigers van Belfast en DuJblin bestaande „Ierse raad" niet meer bijzonderheden worden gege ven. De militante Noordierse protes tantse leider Craig heeft het Britse plan voor Noord-Ierland van de hand gewezen en verklaard, dat zijn rechtse beweging. „De Ulsterse voor hoede" ervoor zal zorgen, dat van de uitvoering van het Britse plan niets terecht komt. ('De organisatie van Craig onderhoudt betrekking met het para-militaire „Defensieverbond van Ulster" fUDA) en het „Loyalistische Arbeidersverbond" (LAW). Volgens Craig (haagt het Britse witboek niets bij tot de oplossing van het Noordierse vraagstuk. De rechtse protestantse dominee Paisley, hoofd van de kleine .Demo cratische Unionistische Partij", heeft zijn „grote teleurstelling" uitgespro ken over het witboek. De voornaamste katholieke poli tieke groepering, heeft verklaard zich een etmaal lang van commentaar te zullen onthouden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9