Vonhoff opent Rijnsburgse diensten centrum Zeven Amerikaanse koren en bands naar Katwijk PRIJSUITREIKING FLORIADE Jaaruitvoering in Voorschoten: 800 bezoekers Honderd kinderen gestorven STREEK WOENSDAG 21 MAART 1973 KATWIJK AAN ZEE Het heeft wel heel wat inspanning gekost, maar toch krijgt Kat wijk van 23 tot en met 27 april zijn Tulip Time Internationaal Music Festival 1973". Er zal aan worden deelgenomen door zeven Amerikaanse jeugd-brassbands en -koren en door zestien Nederlandse muziekgroepen. VVV-directeur Chris Verplancke had aan vankelijk op een grotere Amerikaanse deelneming gerekend, doch door de dollar-crisis en andere oorzaken is dit aantal beperkt gebleven tot zeven. Het ligt in de bedoeling om in samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toerisme van dit festival een jaarlijks evenement te maken. Die brassbands en koren worden gevormd door leerlingen van de „high schools" uit de Verenigde Staten. Dollarcrisis Dollarcrisis en ook het feit, dat er thans meer organisatoren in Ameri ka optreden om schoolbands- en ko ren naar Europa te brengen zijn er de oorzaak van. dat niet de verwach te vijftien groepen in Katwijk zullen "neerstrijken", maar het aantal be perkt is gebleven tot zeven, waarbij er mogelijk nog enige zullen komen. Deze laatste informatie hebben wij niet van Verplancke. doch van de Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn zijde van een N.B.T.-functionaris. Men moet echter dit eerste Kat- wijkse festival als een aanloop be schouwen en bedenken, dat het bij een succesvol verloop voor de komen,- de jaren wel eens verstrekkende ge volgen kan hebben door uit te mon den in een veel grotere deelneming en belangstelling van de Amerikaan se zijde. Katwijk geeft met dit eerste mu ziekfeest dus eigenlijk zijn visite kaartje af. V.V.V.-directeur Ver plancke kennende zal aan de orga nisatie niets mankeren en dus zullen de Amerikaanse gasten met heel veel indrukkenover Katwijk en wijde omgeving, zoals de bloeiende bollen velden en Keukenhof, na afloop van dit vijfdaagse verblijf weer naar hun land terugkeren. In Amerika is deze trip geïntrodu ceerd als een "muzikale" vakantie reis met verblijf bij Nederlandse fa milies. In dit geval Katwijkse. Ver plancke nadrukkelijk: "De Jeugdige Amerikanen betalen hun logies met ontbijt en diner zelf. Ik verwacht, dat er met leiders en leidsters een kleine zevenhonderd man komen. De namen van de deelnemende groepen en het totale aantal zijn nog niet binnen. De inschrijving in Amerika is namelijk nog niet gesloten. Fijn, dat ik zoveel medewerking uit de zakenwereld heb ondervonden, om dit festijn naar Katwijk te halen. We willen er duidelijk mee bereiken een greep op de Amerikaanse toeristi sche markt te krijgen. Alle begin is moeilijk, doch ik verwacht wel dat het een succesvol festival zal wor den. Aan ons zal het niet liggen. We doen al het mogelijke de gasten boor devol goede indrukken over Katwijk naar Amerika terug te laten keren". Muzikale degens Het "Tulip Time International Music Festival 1973" zal maandag avond 23 april waarschijnlijk worden geopend door ambassadeur mr. J. W. Middendorf in tegenwoordigheid van vele officiële genodigden. Die ope ning zal niet geschieden door het doorknippen van een lint of het hij sen van vlaggen, maar door het af schieten van "vlaggen-bommen" op het buitenterrein van de sporthal "Cleyn Duin" aan de Stadhouders- dreef. (V): tijdens deze opening zal de muizekver. „UNI" de volksliederen spelen. Daarna zullen de deelnemers (sters) worden ontvangen in de met een zee van bloemen de versie ring wordt verzorgd door de veiling "Flora" in Rijnsburg badende sporthal. De muziek op deze avond zal worden verzorgd door de Leidse Harmonie, die ook een zogenaamde boerenkapel zal formeren. Op dinsdag- en donderdagavond, zullen de muzikale degens worden ge- kruisd in de sporthal. Deelneming is mogelijk, doch aanmeldingen van koren en orkesten moeten wel 1 april bij de V.V.V. binnen zijn. Er zal gestreden worden om twee wis- selprijzen ter waarde van f 750,- na melijk zilveren tulpen op een mar meren voetstuk, die beschikbaar worden gesteld door het Nationaal Bureau voor Toerisme. Alle deel nemende groepen ontvangen een Delftsblauw bord met een afbeelding van een Katwijkse boomschuit. Het buitengebeuren vindt plaats: woensdagavond 25 april. Daarvoor heeft zich reeds een achttal korp sen aangemeld. Na afloop hiervan, wordt een lampion- en fakkeloptocht naar de Boulevard gehouden om ook de plaatselijke bevolking bij dit unie ke gebeuren te betrekken. Als sluit stuk van deze dag wordt een groots vuurwerk afgestoken op de zeereep, bij restaurant "De Zwaan". De slotavond op 27 april zal wort verzorgd door de Koninklijke Lud machtkapel, het Chr. Mannen^ "Jubilate" en het jeugdkoor "De i teklokjes, alsmede de beide geklasseerde ensembles, die de T ren tulpen van het NB.T. hebbes wonnen. De technische leiding v* festival is in handen van W. Lj uit Roosendaal en de jury bed uit twee Amerikanen, man. een Belg en de Nederig Henk van Lijnschoten. Het efd zal door de commissaris der gin in de provincie Zuid-Holland M. Vrolijk, worden gesloten. V.V.V.-directeur Chris VerpiaAwie* "Radio en mogelijk ook teler 'rage zullen ruime aandacht schenken jerlai dit festival met de organisatie van we al sinds oktober vorig bezig zijn. Door dit unieke geoe. en door de propaganda die er gaat van ontvangst en verblijf we een greep te kunnen doen op Amerikaanse toeristische markt", erdat RIJNSBURG Staatssecretaris H. J. Vonhoff van het ministe rie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft gistermiddag onder overweldigende belangstelling het dien stencentrum Rijnsburg-Valkenburg "De Bogaard" aan de Smidsstraat in Rijnsburg officieel geopend. Hij deed dat met een toespraak en een rondwandeling door het gebouw, dat behoort tot het bejaardencomplex "Avondzon". Vonhoff kon eerst tegen vijf uur in Rijnsburg aanwezig zijn, omdat in de Eerste Kamer de begroting van CRM ward behandeld. Bij zijn aankomst kon de staatssecreatris mededelen, dat deze be groting met vlag en wimpel de eindstreep had gehaald en dat dus ook de subsidie voor dit dienstencentrum veilig was. "Ik hoop, dat u dit geld niet voor een deel zult gebruiken voor drank om aan dit openingsfestijn luister bij te zetten, want de eerste letter van CRM betekent cultuur en heeft dus niet te maken met consumptie", zei Vonhoff lachend. Door Cees Combee Foto Jan Holvast chitectenbureau Kraan en Markslag stelde, dat men vroeger geen tref centra bouwde om het ontmoeten te bevorderen. Vandaag echter openen we hier zo'n trefcentrum, dat speci aal gebouwd is om mensen elkaar te laten ontmoeten. Op een plaats waar de identiteit van het oude dorp Burgemeester B. H. Koomans kon Rjjnsburg nog aanwezig is. Een his. voorzitt r van de Stichting „Dienstencentrum Rijnsburg-Val kenburg" een groot aantal genodig den begroeten. Hij wees erop, dat dit centrum zijn naam te danken heeft aan het feit, dat heel vroeger op deze plaats de boomgaard heeft gestaan van de abdij. "Laten we onze krachten samen bundelen. zodat zij, die zoveel voor onc hebben gedaan, nu liefde van ons ontvangen door te proberen hun eenzaamheidscomplex op te heffen en ze naar hier te krijgen om hun moei lijkheden te bespreken en samen iets te doen, zoals bejaardengym- nastiek, zang, spel en wat al niet meer", zo besloot Rijnsburgs eerste burger zijn toespraak nadat hij dank had gebracht aan allen, die aan de totstandkoming van het centrum had den medegewerkt. Ir J3. T. F. torisch gebonden plek midden dorp. Daarom is het een feestelijke dag voor heel Rijnsburg en in het bij zonder voor hen, die elkaar hier zul len ontmoeten. De leidster van het dienstencen trum, mevrouw A. M. D. van der Vlis-Stelwagen, zette in een korte toespraak doel en functie van een dienstencentrum uiteen en belichtte in het bijzonder de wijze van func tioneren van zo'n centrum, speciaal in Rijnsburg. Het doel is de oudere inwoners diensten aan te bieden en bepaalde voorzieningen te treffen, zodat zij zolang mogelijk zelfstan dig kunnen blijven en toch niet ver eenzamen in hun woon- en leefsitua tie. Mevrouw Van der Vlis-Stelwagen betoogde, dat een onderzoek heeft uitgewezen, dat de vraag naar bed- Staatssecretaris van CRMH. J. Vonhoff (midden), opende gistermiddag het Rijnsburgse dien stencentrum "De Bogaard". Met burgemeester B. H. Koomans, secretaris P. M. Martijn en leid ster mevrouw A. M. D. van der Vlis-Stelwagen maakte hij een rondgang door het gebouw. den in een bejaardencentrum in een plaats waar een dienstencentrum aanwezig is belangrijk kleiner is dan in een gemeente, die niet over zo'n centrum beschikt. Verheugd was zij over de massale belangstel ling van de zijde van de oudere Rijnsburgers. Op de eerste dag van de opening waren er al hondervijftig aanwezig, hetgeen wil zeggen twintig procent van alle bejaarden. Het zangkoor is gestart met veertig leden en de handvaardigheidsgroep en de gymnastiek hebben elk vijfentwintig deelnemers (sters). Mevrouw Van der Vlis sprak de hoop uit, dat de he ren meer belangstelling zullen tonen voor dat laatste onderdeel van de activiteiten. Staatssecretaris Vonhoff was blij, dat er steeds meer belangstelling voor het bejaardenwerk kan worden geconstateerd. Er is kennelijk een behoefte aan meer en breder con tact. De inbreng van de ouder wor dende mens is een grote en gewichti ge. Het is een stuk wijsheid. Nadruk kelijk moet er worden gewaakt, dat een dergelijk grote groep tot apart heid gedoemd is. Daarom is een dienstencentrum zo'n belangrijk mid del om te komen tot het zolang mo gelijk zelfstandig blijven van deze grote groep uit onze bevolking. Tenslotte beklemtoonde Vonhoff, dat er naar moet worden gestreefd verbetering van de A.O.W. te be werkstelligen en zei hij geen al te groot voorstander te zijn van een be jaardenpaspoort, dat zeker wel voor delen biedt, maar aan de andere kant kan leiden tot onderscheid. "Ik wil", zei de staatssecretaris, "geen groep bevoogden. Daarom sta ik wat aarzelend tegenover zo'n paspoort. In Rijnsburg is men gestart met een mooi stuk werk en daarmee felici teer ik u graag". Nadat ds. A. G. Baayen, voorzit ter van de Stichting Bejaardencen trum "Avondzon" als "verhuurder" van het pand aan het dienstencen trum nog een kort slotwoord had ge sproken, maakte staatssecretaris Vonhoff met burgemeester Koo mans, mevrouw Van der Vlis-Stel wagen en secretaris P. M. Martijn een rondwandeling door het gebouw met zijn vele lokaliteiten voor allerlei activiteiten in het kader van de dienstverlening aan de Rijnsburgse bejaarden. VOORSCHOTEN Het bezoe kersgetal bij de jaaruitvoeririg van het Voorsohotens Chr. Vocaal En semble is de Moeder Godskerk na derde weerom de achthonderd. Louis van Wijngaarden commandeert dit vendel van vier dozijnen, een vaste limiet. Aan de orde waren Mozart's tevede der Vesperae (Solennes de Confessore) en Dvorak's Stabat Ma ter. Voor allebei is een in de bege leiding doorkneed orkest nodig, in Dvorak uiterst dwingende eis. Het Gewestelijk Orkest heeft die taak stelling in de ruimste zin aanvaard. Het is beter dan ooit, de strijkers eenheid frappeert, het blazersteam moet in alle geledingen worden be wonderd. Het geringste detail is af gerond. Het bewind van de nieuwe eigen dirigent, Fnits Kox, die alles instudeert, betekent een allergeluk kigste greep. Dvorak is primair orkestman zijn Stabat Mater is een concertwerk, wie alleen ai door z'n afmetingen li turgisch onbruikbaar zijn .Het orkest geeft er de doorslag. Het Vocaal En semble bleek er als was in de han den van de koorleiding en uit alles bleek een volledig geestelijke toeëi- gening van het werk. Wat Dvorak het solo-kwartet aanbiedt zijn glansrijke rollen, die echter niet zo maar zaak van schitteren worden, maar in niets minder de geestes- en gemoedstoe- ëigening vooropstellen. In luttele jaren had Dvorak uit zijn groot gezin drie kinderen aan de dood moeten afstaan. Dit Stabat Ma ter is hem uit de ziel geperst. Mag nifiek in deze Sequentia zijn de uit ongeveer 1300 stammende tekst woorden van Jacoponedi Todi. De componist hecht heel zijn we zen aan smartwoorden als dolorosa, laorymosa. animam gmentem et do le tem, tristas et afflicta in tanto supplicio, moriendo desolatum. Hier snijden de pijnen. Mens en tekst en werk dekken, elkaar. De eenheid ervan smeedt de Tsjechische muzikant, die eens met een strijkje zwierf van herberg naar herberg en het eens uitsprak: ik blijf die ik ben, een eenvoudige Tsjechische muzikant. Dat heeft het latere gevolg, dat Dvorak (met heel de brede lyriek van zijn ro mantisch hart) zo recht afgaat op de luisteraar, op de ontvankelijk heid avn diens natuur, terwijl Mo zart zich allereerst onderwerpt aan de wetten der muziek, daarbij god delijk ingevingen ontwikkelt, maar tevens luchthartig zijn kan, want er wel mee samenhangt dat hij, soms geërgerd, de smaak van zijn diende te dienen. Dat conflict is in deze Vesperae (met weggelaten PS. Niettemin redken PS. 112 (met de alles in de diepte plaatsende trom bones). het Laudote Dominium en het Magnificat naar het hoogste Mozart-niveau. Het koor heeft de discipline, in de eerste inzet al markant aanwezig, in alles gehandhaafd in een onbe rispelijk groeps evenwicht, bij heid, in gave afwerking en heldere stemvoering. Wel leek Dvorak dit koor het meest "op het lijf geschre ven". Het slotkwartet (Dvorak heeft ze alle vier een eigen grote solo- beurt) is de Voorsohotenaren ver trouwd. Het betreft een viertal, dat elkaar door en door kent wat een begunstiging van de homogeniteit inhoudt. Ank Reinders en Rijkje Wolleswinkel, sopraan en alt Chris van Woerkom (een in de Leidse re gio vermaarde Passions-evangelist- specialist) en Ruud v.d. Meer, te- AMSTERDAM In aanwezigheid van H.M. de Koningin zal donderdag 29 maart de prijsuitreiking plaats vinden aan de bekroonde deelnemers van de internationale tuinbouwten toonstelling Floriade 1972. Daarna valt het doek voor het zo geslaagde evenement, dat ruim vier miljoen enthousiaste bezoekers trok. De hon derden prijswinnaars kunnen vanaf het RAI-parkeerterrein per pen delbus naar het Koninklijk Paleis op de Dam rijden. Onder hen zullen vertegenwoordigers van buitenlandse regeringen zijn en bestuursleden, van grote organisaties, die de war me en koude kassen en andere gro te projecten op de tentoonstelling hebben ingericht en verzorgd, voorts de kwekers van bollen, bloemen en boomkwekerijgewassen, die bijzon dere prestaties hebben geleverd. Aan de toekenning van de prijzen is zeer veel werk voorafgegaan. 280 Juryleden uit Nederland en 126 Ju ryleden uit vele landen ter wereld, die vrijwillig hun diensten ter be schikking hebben gesteld, zijn met hun beoordelingslijsten, soms voor dag en dauw, langs de inzendingen gegaan. Ging 't om buitenbeplantin- gen dan moest dit herhaaldelijk ge beuren en in weer en wind. Bij de rozen is men zelfs al een Jaar vóór de officiële opening van de Floriade met de jurering begonnen. P. J. H. N. Adolfs uit Aalsmeer, de secreta ris van de internationale Jury, heeft alle punten verwerkt en medege deeld, dat er 2573 prijzen ten deel zijn gevallen aan 598 deelnemers van de op de Floriade georganiseerde hon derden internationale prijsvragen. In totaal werd aan prijzen vierhonderd duizend gulden besteed. De hoogste onderscheidingen zijn de ereprijzen, 99 in getal. Dit zijn in zilver uitgevoerde obelisken staan de op een voetstuk van Mexicaans marmer. Aan de voorzijde van dit voetstuk glanst een gouden medaille met het Floria de-symbool. De top- prijzen onderschelden zich door een diamant gezet in het hart van dit symbool. Ontwerper van deze kostba re originele Floriade-ereprijs is de Haagse kunstenaar C. van Roem- burg. Aan de achterzijde van de prach tig verzorgde medailles zijn de naam en de woonplaats van de winnaar gegraveerd. De Koninklijke Begeer in Voorschoten heeft daartoe 45.250 let ters moeten grai«eren. Bij de prij zen behoren mosgroene étuis, waar op in goud het Floriade-vignet is aangebracht. Oorkonden met bijbe horend protocol gedrukt bij de Stads drukkerij van Amsterdam en uitge voerd in een speciale letter, zullen bovendien bij de deelnemers de her innering aan de Floriade levendig houden. Verder zal nog een aantal specia le prijzen worden uitgereikt, zoals de medaille van H.M. de Koniingin, die door de Jury is toegekend aan de Gemeente Amsterdam. Vijf grote prijzen, beschikbaar gesteld door de Stad Amsterdam zijn ten deel geval len aan de vijf takken van de tuin bouw, nl. de bloemisterij, de bloem bollencultuur, de boomkwekerij de voedingstuinbouw en de zaadteelt. De landen-prijzen werden gewonnen Stakingsactie van grote omvang in Denemarken KOPENHAGEN (DPA/UPI) In Denemarken is vandaag een reeks stakingsacties begonnen van een om vang die het land sinds 1936 niet meer heeft meegemaakt. Stakingen van ongeveer 153.000 arbeiders heb ben onder meer de metaalindustrie, het particuliere vervoer, de uitvoer van landbouwprodukten en de dag en weekbladpers stilgelegd. Als gevolg daarvan worden 105.000 arbeiders uit gesloten. De onderhandelingen over nieuwe arbeidsovereenkomsten met een loop tijd van twee jaar tussen werkgevers en werknemers mislukten vorige week. Een door de staat aangewezen bemiddelaar, Weschelmann, slaagde erin beide partijen op veel punten tot elkaar te brengen, maar een be trekkelijk ondergeschikte zaak werd het breekpunt. Er was overeenstemming over een loonsverhoging van 7 tot 8% voor twee jaar, maar de werkgevers wei gerden akkoord te ga^n met het be middelingsvoorstel om de arbeiders bij de loonindexering elk kwartaal tevens een geringe extra-uitkering te geven. Alternatieve zondagsviering LEIDEN De werkgroep "Alter natieve zondagsviering", waarin 'i groep van het jeugdhuis aan de Bree- straat en een groep van nische werkplaats samenwerken, houdt zondag een forumdienst ov het thema "Horen, zien en zwijgen" De dienst, die in het jeugdhuis aan de Breestraat 19 wordt gehouden, be gint om half twaalf. Hittegolf in Brazilië SAO PAULO (AFP) Sinds I maart zijn er in Sao Paulo in Bn en wel voornamelijk in de krotte Den ken van de stad 108 kinderen gi ven als gevolg van uitdroging, keerde voeding en de slechte hjj pp, hij sche omstandigheden. In Sao pstu: geving heerst al enige tyc u de ig of i hittegolf. In 1972 bezweken e kinderen aan uitdroging inSaoPfcen De stad, die 11 miljoen inm heef t, kampt elk jaar met ets j brekkige watervoorziening. Burgerlijke stan van Leiden See v GEBOREN n Kh zij Nicolaas Franciscus Schalk en A. G. Klei Catharina dr v: A. M. Kikkert; Christina Dirkle dr laats. Esderts en D. Selier; Mark Mt n Cornelius zn v; A. AI. AI. van Ka en J. Roodbol; Michèl Ingmar h indere: Vergeest en A. A. H. E geren" bas, bezitten alleen een fij ne expressiviteit in de dynamische schakering en een overtuigende ar tistieke zeggingskracht. Buigzaam heid van het zangorgaan, ernst in de inleving, rust in de opvatting, welving van de toon, ach zoveel meer nog: een ideale keuze. Voor R.K. lezers diene, diat het programma de psalm nummering van de Lutherse bijbel en van de Joodse vertalingen volgde. In de Vulgata ligt de nummering echter een punt lager. KEES VERHOEF. door België, Duitsland, Frankrijk, Hongarije, Ital'ë Japan en Tsjecho- Slowakije. 55 Floriade-certificaten voor "nieuwe" cultuur-variëteiten, waar van in de naaste toekomst bijzonde re waarde kan worden verwadht, worden extra gewaardeerd met een plaquette. Legpenningen worden ge schonken voor de inzendingen van 69 samenwerkende afdelingen van de Koninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde en de inzenders van de orchideeëngroepen op het bal- con van de Amstelhal, welke op die plaats zes maanden onafgebroken in stand werden gehouden en steeds weer het publiek imponeerden. Tijdens de officiële plechtigheid worden een aantal prijzen aan win naars uitgereikt door de burgemees ter van Amsterdam, dr. I. Samkal- den. In aansluiting daarop kunnen ande re winnaars hun prijzen in ont vangst nemen in een daartoe spe ciaal ingerichte vleugel van het Ko ninklijk Paleis op de Dam.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4