Postagent schap Noord- Hofland gaat dicht RAAD WIL ZANDWINST VOOR SOCIALE BOUW IN ENDEPOEL II IN WARMOND agenda I Spreektijdbeperking leidt tot discussie van ruim een halfuur 4 STAD EN RAND VOORSCHOTEN Het districtspostkantoor 's-Gravenhage heeft besloten met ingang van 1 april het postagentschap in de Voorschotense wijk Noord-Hofland te sluiten. De wijkbe woners zijn allerminst te spreken over deze volgens hen "mis plaatste 1 april-grap". Bijna vier jaar geleden werd het noodwlnkel van Drogisterij Van Groen aan de Abraham van der Hulstlaan. Het betekende voor de wijk een uitkomst, omdat zowel het postkantoor te Voorschoten als te Leidau ongeveer vier kilometer uit de wijk gevestigd zijn. De heer Van Groen werd bereid ge vonden in zijn pas gevestigde drogis terij een ruimte in te riqhten voor van de wijk groeide de klantenkring van de drogisterij en het postagent schap. Thans is het postagentschap een volwaardige dagtaak geworden, evenals de drogisterij. Een simpele berekening leerde de accountant van de drogisterij, dat het agentschap van de P.T.T- allerminst winstge ver'1 was. Vorig jaar leverde dit agentschap ron f 6.000.-- op, te wei nig om hiervoor zelfs maar een win keljuffrouw in dienst te nemen. Bij de laatste controle door het district postkantoor verzocht dhr. Van Groen om het agentschap mee te laten stij gen in de omzet, zodat hiervoor een vaste kracht aangetrokken zou kun nen worden. Het districtskantoor, vond een verhoging niet nodig, heeft naarstig gezocht naar een eventuele andere vestiging en tenslotte beslo ten tot sluiting van het agentschap. De heer Van Groen was eerst in de wijk de "kwaje pier", thans begint bij de wijkbewoners door te dringen dat de heer Groen gewoon zakelijk 'n gesprek wilde met de P.T.T., waar van het resultaat puur negatief is ge weest. De heer Van Groen zegt zelf "Ongeveer 70% van de tijd ben ik aan het werk voor de P.T.T. en 30% voor mijn drogisterij. Hoewel ik het zeer belangrijk vind dat de wijkbe woners voor hun postzaken in de ei gen wijk terecht kunnen, moet ik ook denken aan mijn eigen zaak, dat is ook in het belang van de wijk". De andere winkeliers in het nood- winkelcentrum van Noord-Hofland staan volkomen achter de heer Van Groen en ook de wijkcontactraad "Noord-Hofland" vindt de zakehjke aanpak van de drogist begrijpelijk. De secretaresse van de wijkcontact raad, mevrouw A. van Otten-van An gelbeek, zegt: „De drogist treft geen enkpl* schuld. We kunnen alleen maar blij zijn dat hij bereid is ge weest beneden het minimum-loon te werken voor een staatsbedrijf. Maar er moet wel een goede oplossing ko men. daar zullen we zeker naar toe werken". Bestuur Ons Belang afgetreden LEIDEN Het bestuur van wo ningbouwvereniging „Ons Belang" is aan het eind van een gisteravond gehouden ledenvergadering afgetre den. Dit gebeurde naar aanleiding van een motie van wantrouwen, die werd ingediend, omdat het bestuur geen gevolg heeft gegeven aan de wens van de leden om de huurharmo- nisatie niet door te voeren. De motie werd ingediend door Lan- gerak en gesteund door v.d. Blom, die een enquête onder de leden heeft gehouden over huurharmonisatie. Het bestuur stelde, dat huurharmonisa tie moet worden doorgevoerd, omdat de bestuursleden persoonlijk aan sprakelijk zouden zijn voor het te kort en omdat de minister de ver eniging zou liquideren als harmonisa tie niet wordt doorgevoerd. Dit werd bestreden, o.a. door het eerder afgetreden bestuurslid Maas tricht, die meedeelde, dat het minis terie wellicht akkoord gaat met het niet doorvoeren van harmonisatie. In de na de pauze emotionele ver gadering werd eerst het rapport van besproken. Ruilbeurs in Ant. Clubhuis LEIDEN De ruilclubs Konings- kerk. Boshuis en „De verzamelaar" houden zaterdag in het Ant. Club huis aan de Mare hun jaarlijkse ruil beurs. Op deze beurs, die het vorig Jaar door circa 450 verzamelaars werd bezocht, kunnen o.a. postze gels, munten, sigarenbandjes, luci fersmerken, prentbriefkaarten etc. worden geruild dan wel gekocht. De 17-jarige Peter van den Assen heeft vanmorgen het eerste Leidse kievitsei aangeboden aan burgemeester Vis. Na een week zoeken v ond hij het kievitsei in de buurt van de Haagsche Schomo. Verleden jaar werd het ei op precies dezelfde plaats gevonden. Wel was de kievit er dit jaar een dag vroeger bij. (Foto Jan Holvast) Sinds 1969 komt er geen kievits ei meer over de drempel op Soestdijk. Koningin Juliana nam toen, geruggesteund door prins Bernhard, het besluit dat de tra ditionele aanbieding van het eer ste kievitsei uit de protocollen zou worden geschrapt. De hoop bestond dat ook com missarissen en burgemeesters het voorbeeld zouden volgen, maar dat is in de praktijk een ij dele hoop gebleken. Links en rechts komen dezer dagen weer eier- speurders opdraven om ten ge meentehuize een eitje te mogen presenteren. En dat terwijl de kievitstand de laatste jaren in Nederland is ach teruitgelopen. Natuurlijk is dat niet alleen te wijten aan het raapgrage volkje, dat polders doorkruist. Ook het steeds inten sievere gebruik van landbouwver giften en maaimaehines draagt een triest steentje bij. Als het alleen om dat ene eitje ging zou het niet zo erg zijn. maar het trieste is dat iedere eierraper naar de "eerste" zoekt. En daarbij wordt links en rechts nog al eens wat vertrapt. Boven dien is gebleken, dat de eierscha len van voeels steeds dunner wor den waardoor ze sneller breken. Toe, bureemeesters en commissa rissen. het moet toch een zacht eitje ziin om er volgend jaar een tje extra van de kip te nemen. WARMOND. Het enige, maar dan ook belangrijke discussiepunt in de raadsvergadering was het opgestel de woningbouwplan Endepoel II. De bijeenkomst had ten doel het stand punt van de raad te vernemen van het door B en W en het Instituut Stad en Landschap vastgesteld plan. Na een uiteenzetting was het woord aan v.d. Kroft (K.V.P.), die mede sprak namens de fracties van de P.v.d-A. en de protestant christe lijke groepering.: "Het is een schit terend plan, waarbij vooral opvalt de gunstige ligging van alle wonin gen en daarbij behorende tuinen t.o. v. de zon, dus een optimale bezon ning, de geringe bouwdichtheid van het plan. 28 woningen per h.a. die in het plan Endepoel I 40 bedraagt, het vele groen, de aangebracht speel- voorzieningen enz. Vanaf het moment dat met de voor bereiding van dit plan werd begon nen stond voorop dat zo snel moge lijk en op de meest efficiente wijze tot sociale woningbouw moest wor den gekomen. Daartoe werd een werkgroep gevormd bestaande uit de gemeente Warmond, het Instituut Stari r>n Landschap, de woningstich ting "Warmunda" de N.V. Panagro (men ging uit van industriële wo ningbouw) en Marienhaven. Deze werkwijze moest er borg voor staan dat op het moment van vaststelling van het plan, gewaarborgd was dat sociale woningbouw in dit plan op ba sis woningbouw Panagro mogelijk zou zijn. Dit is echter niet het geval want de woningstichting "Warmun da" heeft laten weten dat op basis van dit plan Panagro de woningen die zouden moeten worden gebouwd niet mogelijk is", aldus het raadslid. Hij vroeg zich af hoe het komt dat, ondanks het feit dan vanaf het begin alle partijen vertegenwoordigd waren, pas in de slotfase bleek de onhaalbaarheid van de oorspronke lijke bouwplannen. "Over dit plan heeft op geen enkele wijze voor overleg met de raad of de commissie 'van ontwikkeling van de gemeente plaats gevonden. Dit plan is voor de raad geheel nieuw. Wat de economische haalbaarheid betreft is uitgegaan van de volgen de kavel prijzen: woningwetbouw, rekening houdende met prijsstijgin gen, f 12.150 premiekoop woningen f 17000. Voor Endepoel I waren deze bedragen resp. f 5600 en f 13000. Ten opzicht van Endepoel I zijn de kavel prijzen voor de grond woning wetbouw in Endepoel II meer dan verdubbeld. Ofschoon de prijs voor de premie koop-woning wel accep tabel lijkt as volgens v.d. Kroft pro blematisch of met deze grondprijs de doorstroming voldoende op gang zal kunnen worden gebracht. De stichting van premie-huurwoningen zal niet mogelijk zijn. Na onderling overleg zijn de frac ties unaniem van mening dat voor het plan Endepoel II de volgende uitgangspunten moeten gelden: De huur voor woningwetwoningen zal niet meer mogen bedragen dan f280 per maand. Met de bouw vah premie-woningen wordt niet begon nen als ook niet de bouw van wo ningwetwoningen vast staat. De wo- ningwetwonnigen zijn ailleen be stemd voor eigen woning zoekenden, de premiewoningen en Zijn alleen be stemd voor onze eigen inwoners c.q. economisch aan Warmond gebon- denen. Er zullen per ha. ong. 38 woningen mogen worden gebouwd. Deze laatste drie punten zijn voor al van belang met het inmiddels tot ontwerp verheven streekplan Plas- sengebied. Daarin wordt als maxi mum groei van Warmond tot 1980 de stijging van 230 woningen ge noemd, buiten krotopruiming en Marienhaven. Het aantal van 230 woningen ligt lager dan in het con cept ontwerp streekplan, ondanks de bezwaren die hiertegen door Warmond zijn ingediend. Dit zou wel eens kunnen beteke nen dat Endepoel n de laatste 1 ningbouw in Warmond is, zeker tot 1980. Er moeten kwalitatief goede woningen komen. Zowel bij de aan leg van de nieuwe riolering als plan Zwanburg worden kwaliteits eisen gesteld aan de aannemers en het produkt dat geleverd of gemaakt wordt. Dit moet dan zeker ook ge beuren bij de bouw van woningen. Er mag geen discrepantie ont staan tussen type woningen Ende poel I en Endepoel II. In de be- heersverordening van het zandwin- ningsbedrijf bepaald dat het aan de raad is voorbehouden om een be stemming te geven aan de winsten ontstaan uit de zandwinning in de Zwanburgerpolder. Deze wordt in de tweede nota. nadat alle posten zorgvuldig bekeken zijn geraamd op 8 miljoen gulden. Waarom kani hier van niet een groot bedrag worden aangewend voor de woningbouw in Endepoel II? De raad stelde duidelijk, dat hij nog moet zien, dat Gedeputeerde Staten een besluit van de raad in de ze niet goedkeurt en, vooral omdat ze de wetenschap hebben dat een be roep van de raad bij de Kroon zeker gewonnen wordt. V. d. Kroft diende het volgende voorstel in: Ten behoe ve van de sociale woningbouw in En depoel II wordt beschikt over de winst van de zandwinning tot een be drag van f 475.000. B. en W. zullen de bezwaren in ern stige overweging nemen, zo niet overnemen, met uitzondering van 't punt waar gesteld wordt de bouw van 38 woningen per ha. Dit punt vonden B. en W. onaanvaardbaar. Nadat wethouder Tulp had medege deeld dat hij zou aftreden indien de raad bij dit voornemen bleef, besloot de raad dit punt terug te nemen, waardoor een wethouderscrisis voor komen werd. B. en W. waren het niet eens met de meniing van de raad, dat het voor gelegd plan financieel onhaalbaar LEIDEN Zoals te verwachten viel kwam de commissie voor alge mene en bestuurlijke aangelegenhe den gisteravond nog niet tot een dui delijke uitspraak over spreektijdbe perking voor raadsleden. Er werd wel ruim een half uur over het on derwerp gepraat. Opmerkelijk bij die discussies was, dat KVP-fractie- leider Driessen, die ooit in de raad kwam met een voorstel om tot spreektijdbeperking te gaan komen, nu maar weinig heil meer in maat regelen daartoe bleek te zien. „In deze raadsperiode lijkt beperking van de spreektijd me onmogelijk," oordeelde hij. „Er is een duidelijke rivaliteit tussen bepaalde partijen wanneer er duidelijk gemaakt moet worden dat een voorstel van het col lege niet deugt. Bovendien kan het gebeuren dat een kleine fractie, die eigenlijk naar verhouding weinig tijd zou moeten krijgen, inhoudelijk meer te zeggen heeft dan een grotere met meer spreektijd". Burgemeester Vis constateerde in elk geval, dat het niet blijkt te hel pen als de raad een „gentlemans agreement" sluit. „Als er spreektijd beperking komt, moet de voorzitter de bevoegdheid hebben om daar de hand aan te houden." aldus Vis. Vis zal ook nog achter het har monium moeten, als hij PSP-er Amptmeijer tevreden wil stelen. Nu Leiden geen financiële armslag heeft om geld aan Vietnam te sturen, wees de PSP-er op het optreden van Met medewerking van Onder redaktie van Pieter Taffijn, Hans Melkert en Sam piatteei RONNY VINK telefoon 25260 Mata Hari Onze bevallige collega Ida Overde- vest is deze week benoemd tot ere lid van de stichting "Mata Hari" museum. Ze heeft die eretitel gekre gen omdat ze enkele weken geleden een reportage schreef over de perike len binnen de stichting en het op sta pel staan van een museum. Haar commentaar op de oorkonde die ze kreeg toegestuurd (zie illustratie): "Wel druk hè? Het lijkt wel een soort wasmachine". Zeskamp is iedereen het wel over eens. Ook de leerlingen van het Stedelijk Gym nasium. De gymnastiekzaal van het gymnasium heeft een kleine ruimte die als primitieve was- en kleedgele genheid dienst doet. Daar moet ver betering in komen. Accoord. Maar heeft u zich wel eens gerealiseerd wat dat kost? Volgens een voorstel van b. en w. aan de raad kost 'n een voudig optrekje met veel haakjes en kranen en een ruimte om toestellen op te bergen de lieve somma van bijna een-en-een-kwart-ton. Oftewel: f 118.500. Af te betalen in tien ja ren. Een oud Nederlands gezegde noemt dat: "Niet gepiest en toch nat". Omdat de "voorstelling" van de NCRV-zeskamp, zaterdagavond in de Groenoordhal, totaal is uitver kocht, is de mogelijkheid geschapen de generale repetitie 's middags mee te maken. Dat kost één gulden. De repetitie begint om één uur. Kaarten aan de kassa van de hal. Poe Schoon ALPHEN AAN DEN RIJN De achtendertigjarige bouwvakker C.R. uit Etten Leur (bij Breda) is gis teren een vingertop kwijtgeraakt toen hij met zijn hand bekneld kwam te zitten tussen de staal draad van een bouwlift. Het onge val gebeurde aan het Stortemelk. De man is overgebracht naar het zie kenhuis Rijnoord. Verschillende lezers hebben mij de ze week beschaamd naar mijn schoenpunten doen kijken. Vol vro lijkheid schreef ik in een filmrecen sie dat die goede oude Edgar Allen Poe, van beroep griezelverhalen schrijver, The Strange Case of dr. Je- kyll and Mr. Hyde zou hebben ge schreven. En ik heb, sinds ik het ver haal enkele jaren geleden las, ook altijd in de overtuiging geleefd dat dat de waarheid en niets dan de waarheid was. Maar nee hoor. De ware schrijver was Robert Louis Balfour Stevenson, een Schotse schrijver uit de laatste helft van de vorige eeuw. Deze man hield zich vooral bezig met het schrijven van verhalen over "het goed" en "het kwaad". Politiek en voetbal In verband met voetballen op de televisie is de openbare fractiever gadering van het PAK niet vanavond, maar morgenavond om 8 uur in het stadhuis. Kindermusical De ouderavond, die op 28 maart in de Drie Oktoberschool wordt ge houden, krijgt een bijzonder aan trekkelijk karakter. Leerlingen van de school voeren dan een kindermu sical op. Boerenbankroof Het is te hopen dat de Esperan tisten hun verwarring over de nieu we naam van de gecombineerde Raif- feisenbank/Boerenleenibank de baas worden. De nieuwe naam ludt im mers Rabo-bank en rabo is in het esperanto het woord voor roof. Drab In de Noordwijkse raad zegde wet houder Jansen toe binnen twee maanden met een nota over de Noordwijkse watervoorziening te zullen komen. Wel fluor if niet is geen discussiepunt meer in Noord- wijk. Belangrijk vond men of Noord- wijk met de Amsterdamse Drinkwa terleidingmij. zo ver zal komen dat de badplaats van het drab van de Leidse Duin watermij. af zal kunnen. WOENSDAG 21 MAART Woensdag 2—4.30 Breestraai Oegstgeest (Geversstraat1 5.308 uur nam. Kreatief Senti Davis Group 8 raadsvrouw 1011 u„. Stadhuis Spreekuur sociale vrouw 4.30—6 uur nam. ,:j Breestraat 19 Jeugdhaven. leuM k fé 7.30—10.30 uur nam. J 11 Breestraat 19 Spreekuur Chr b gratiecentrale 78 uur nam. Speeltuingebouw Ten Katestrav Bejaardensociëteit Humonltas 2-4 Oegstgeest (Kenn«dvlaan in formatie-avond Baha'i 8 uur nam Rijksherbarium (Schelpenkade' Kon. Ned. Mij. voor tuinbouw plantkunde. Spr. dr. P. W. Leenho over "Hoe krijgen planten naam 8 uur nam. De Lakenhal: Concert Resli Kwartet. 8.15 uur nam Donderdag De Rondedans (Bernhardkade) h« rl schoof 8b uSurni'ailng grond blJ klec'< Kantine Clos en Leembruggen id» Binnenvestgracht Vredes'kerk Hoorzitting reconatj Bevolkingsonderzoek tbc 9-3jf voorm. en 24.30 uur nam. Kreatief Sentrum (Breestraat Oegstgeest (Geversstraat 65) Jey Sociëteit v.a. 16 Jaar 8 uur -12, Stadhuis Spreekuur sociale n leteit 19 Sociëteit Twen! (voor kamerbewoners en alleens:! den)9—12 uur nam. Mulderkring 38 Modelflat 12 uur voorm. en 25 en 7—9 Breestraat 19 Jeugdhaven, je Clubhuiswerk handenarbe* Leiderdorp (Wilhelminastraat tie-avond Bal lierennest (R: en sjoelen 8 VRIJDAG Zuiderkerk (Lammenschanswei, 3evolkingsonderzoek t.b.c. 2—5.]; '.308 uur nam. Microtheater Vestestraat 40) t 'ium met "Wat nu, wat nu" 8.3F Kreatief Sentrum (Breestraat 's nachts. Breestraat 19 Socle telt TwerÉiO' kamerbewoners en alleenst *hi -12 uur nam.). traat 19 Jeugdhaven, Soosï ffk de Amsterdamse wethouder Lam- mers, die achter het klavier plaats nam om acties voor Vietnam te steu- ne. Vis zei de suggestie van Ampt meijer „met genoegen te zullen on derzoeken". PvdA-er Van Aken vroeg zich af of het niet zinvol zou zijn als Vis zich, evenals zijn Amsterdamse ambtsgenoot heeft gedaan, naar Pa rijs zou begeven om zich daar te oriënteren. Hij dacht bovendien aan technisch advies of technische bij stand die geen geld zou hoeven kos ten. Lelden zal niet voor 1 mei klaar zijn met de behandeling van de ontwerp-regeling voor het gewest. Pas op 10 mei zal de zaak in de commissie voor algemene en bestuur lijke aangelegenheden worden afge rond. In een voorstel van Van Aken om een vergadering te beleggen waarin „deskundige buitenstaanders" «zoals de samenstellers van het be leidsrapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor het ge west) voor de randgemeenten een uit eenzetting zouden kunnen geven over het gewest, zag men geen heil „Op die manier wek je de indruk dat Leiden weer pogingen doet om ziel tjes te winnen voor een instelling waaraan het een deel van zijn fi nanciële nood kwijt kan. Van Aken zei te overwegen om een dergelijke avond dan te laten organiseren door de PvdA. Oegstgeest (Lijtweg 7) Spreekuu: jaarden Soc. Med. Adviesbureau Molensi j i El ensteeg 12 Receptie 100-jarl: staan firma Ladan 35.30 uu Prytaneum (Rapenburg 6) tie-avond Baha'i Geloof 8.15 Rijnlandflat Leidse Smalfilm Apotheken 1 nat u i Into Kok, Rapenburg 9, apotheek ,S schoten, Leidseweg 66 Van Beest Smallenburg, l Leiderdorp. Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau reas «u* APM1> dijk 33 Openingstijden dagelljki 10 uur voorm tot 1 uur nam (b> ve maandag) Dagelijks te berelkH dens de kantooruren tel. 30776 ei derdagavond van 7-9 uur. Zaterti maart gesloten. Gewonde- en uitgeputte vogels 34687 Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging L Aanvragen ouip oeiaarden ei durig zieken en gezinsverzorging 45. ^tel. 49441 (maandag f Aanvragen Dienstverlening Humanltas w gracht 246a Spreekuur maajjd"*" 2.3C nuur nam., woensdag voorm. tel 26277 Release Hulpverleningsdienst Release: we F' - 8-10 Rijn 20a cel 24555 Ma rijdagmlddag Moeders vo< Actie "Moeders gaven zuster E moeders oor moedert" Janssen-! Hofdilck 32. Oegstgeest. tel. 53652. SOS-dienst SOS-Teleionlsche Hulpdienst (01710)—25202 Voor alle die In lijkheden verkeren berelkbati werkdag van acht i uur vjn doorlopend d.w.z. van vrildag ai maandag acht uur v Koord-studio Koord-studio, gewoon huls ftfjfibt ne vragen Hooigracht 62a. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leldscb Dagblad B Witte SlngeJ 1 - Lek* ;,n Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon directie en admmuf^ tie 01710-25041 Telefoon redactie 01710-2150 Hoofdredacteur HaD Muldtf Maandabonnement Kwartaalabonnement 11 Per post Losse nummers Abonnementsgelden bi) -t' betaling te voldoen Bij auW tische overschrijving geen nistratie- en Incassokosten Nabezorging tot 20.00 uur Zaterdag tot 18.00 uur TelefooD 01710-30500 iMl fcd(

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2