erk van en staat Duitsland? riekse politie slaat (800)studenten in «.ijmjmiuij» 1*2 i Vrouw in het ambt 3 Tekort humanisten bii Koptische patriarch naar Paus Bisschop beschermt kritische priesters Ziekenfonds wil niet opdraaien voor kosten huisarts-nieuwe-stijl Met bijl in verkeer Parafarcegooit te veel overhoop jjSDAG 21 MAART 1973 jm, r istlji het aartsbisdom München is scherp gereageerd op de ook over de Vaticaanse initiatieven s.'fe verklaringen van liberale jongeren in West-Duitsland, "^l^rinwijzingen sterker dezen een totale scheiding van kerk en staat m de worden dat binnenkort een regeling verwacht mag worden tussen het Vaticaan en Oost-Duitsland, wordt niet dellen ofschoon zij wel zeggen de de ongerustheid in West-Duitsland "w srepubliek eisen. een reactie daarop zegt de ef van het aartsbisdom Mün- politieke opvattingen der regerin* Aotooi Maier, dat deze Brandt te steunen. in West-Duitsland it ia ring alleen maar een poging is kerken als geestelijke macht schakelen. De intolerantie van t i-kerkelijke propaganda heeft i elijk al een "inquisitorisch ka- aangenomen. zo schrijft An- sier in "Ordürariatskorrespon- Maier haakt met zijn kritiek recente verklaring van de nokraten, de jongej-ensectie Westduitse liberale partij deze verklaring, vastge- De Baptistengemeente van Preto ria, Z.-Afrika, heeft mej. Margaret Boyce benoemd tot „pastoraal me dewerkster", waarmee ook voor deze hun "Kirschenpapier" eisen geloofsgroepering het toelaten ti hele scheiding van kerk en de verwijdering van al het en religieuze uit het open- ce liven. Practisch vertaald bete- steeds groter. In kerkelijke persorganen verwijt men het pauselijk s taats-secretariaat en men neemt hier de recente overeenkomst tussen Praag en het Vaticaan tot voorbeeld dat het met grote stappen over de belangrijke problemen heen gaat en dat het kost wat kost een regeling tot stand wil brengen ook al wordt het een rege ling waarin vele punten niet gere geld zijn. Aan de kerkelijke kritiek heeft zich ook kritiek uit politieke hoek ge voegd. Willi Weiskirch heeft namens de CDU de Romeinse diplomaten na drukkelijk gewaarschuwd dat door de oprichting van zelfstanige diocesen in Oost-Duitsland de verbinding tus- de christenen in Duitsland-West tl* De kerk aan het Zusterplein (terzijde van het slot van Zeist)waar de Westeuropese synode van de Evangelische Broedergemeenten deze week bijeen is. de opheffing van het gods- tderricht op de scholen, de ing van de theologische fa- vrouwen tot enige kerkelijk ambt, wat dichterbij is gekomen. Mej. Boyce, dochter van de adjunct- en Duitsland-Oost zou worden ver directeur-generaal der posterijen, broken. Letterlijk zegt Weiskirch „De was werkzaam als gediplomeerd communistische leiders lopen niet zo physiotherapeute en volgde daarna warm voor het r.-katholieke paars, een cursus van twee jaar aan het op de universiteitn en de af- Baptisten theologisch semenarie in Jo- ag van de Kirchensteurer, de hannesburg voor kerkelijke werkers. In de gemeente in Pretoria zal zij zich in het bijzonder concentreren op het doen van huisbezoek. In de Zuidafrikaanse Baptisten unie is het ambtsdragerfcchap voor vrouwen nog punt van discussie. Een aantal gemeenten, die nog zeer in de minderheid zijn, stelde inmid- ibd ^ins iee hebben de Jungdemokra- oude antd-olericale traditie, de FDP na de tweede wereld- probeerde kwijt te raken, hersteld. |k zegt Anton Maier in zijn De herinnering aan Evolutieleer en bijbelstudie ATLANTA (UPI) Op de scho len in de Amerikaanse deelstaat Georgia mag de evolutie-leer alleen onderwezen worden als tenminste even veel tijd wordt besteed aan de bijbelse versie van het scheppings verhaal. Dit heeft de senaat van Georgia besloten. De schoolkinderen gen". Want, aldus Weiskirch, het is moeten de kwestie van twee kanten de bedoeling van de communistische kunnen horen en daarom moeten politici om eerst de kerkrechtelijke scholen evenveel tijd besteden aan banden tussen beide delen van Duitsland volledig te verbreken, om daarnia de officiële erkenning van de D.D.R. te bereiken. de „goddelijke schepping" als aan evolutietheorieën, zo meende de in diener van het wetsontwerp, die repu blikein Armstrong Smith. van het nazi-regiem tegen dels het diakenschap open voor vrou en is onder veel- r-katholieken levend geworden. Er ber s dat de ontwikkeling con- van anti-kerkelijke propa- omslaa-t in kerkvervolging, zij niet ook van de kant van bestreden wordt. Wanneer staat en de vrijheid van zijn welijke gemeenteleden. E Te? 015 herinnert aan de regerings van in deze uitdrukkelijk >p, jfcelijk partnerschap vraagt. - aldus Maier - is dit aan k».. ,BZk aa^iJtekenelecS de ta septemtor van het *eId 15 lereoek aan de kerken om ovïrieden assjaisch-kathoUeke bis- leiden. -ne* de st,aat 'te zoeK<'n naar schop van Rezayeh, Zaya Dachtou, Momenteel is onder de 11.000 leden I sing der problemen en taken wat Rachidi niet verdroeg. van Ihet Humanistisch Verbond dan «dl*?* en samenleving. Maar Tegenover de politie heeft de pries- ook een actie begonnen waarmee men aldus Maier, klaarblijkelijk er-moordenaar verklaard dat hij al ten minste 3!-i ton op tafel hoopt te stel politieke groeperingen geruime tijd door Geverguiz bedreigd brengen. Dat gaat via brieven („Zeer len in de Westduitse media, werd en handelde uit zelfverdedi- geachte medemens") waarvan elk lid dood, kan men alleen beroepskrach- inzicht van Brandt absoluut ging. er vijf krijgt om ze onder buiten- ten inschakelen. edige taferelen in Athene n «n ist( 1 QUI n lM r nester schiet confrater dood geestelijke verzorging TEHERAN (AFP) Martin Ra- aan hetzelfde euvel gaan lij- chidi. een 55-jarige priester van de is het te >laat". assyrisch-katholieke ehalldeeuwse kerk van Rezayeh, heeft 'bondSSr d® 37:Jarllge, boofmter, Cba- n Geverguiz, met revolverschoten het leven beroofd. De behoefte aan humanistische geestelijke verzorging in ziekenhuizen verpleeginrichtingen en bejaarden centra is zeer groot en neemt nog steeds toe. Niettemin is er thans maar één raadsman aan het werk in Ondanks zijn jeugdige leeftijd was de gezondheidszorg (een ziekenhuis Geverguiz benoemd tot opvolger van in Velsen). Hoe komt dat? Omdat er meer mensen op te kerkelijke kennisssen te verspreiden. Niet dat dit bedrag voldoende is," het is amper genoeg om de huidige opleidingskosten te dekken. Er is een vierjarige interne cursus van het Verbond. De raadslieden die daar door zijn afgeleverd werken uitslui tend in gevangenfissen en bij de krijgsmacht. Bij elkaar zijn dat zo'n twintig man, aangevuld met welwil lende amateurs. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amsterdam, H. Bin- nenkamp te Hardinxveld: aangeno men naar Hoogvliet, E. C. Poepjes te Hoog-Leerkerk, naar Hengelo 'Overijssel) J. H. ten Broecke te Bijlmermeer, naar Tienhoven L. Ko- revaar kandidaat te Utrecht, naar Amsterdam (studentenpredikant) dr. S. E. Hof, evangelisch luthers pre dikant te Delft. Beroepen te Well en Ammerzoden: B. van 't Veld, kandidaat te Amers foort; te Wageningen: I. J. Wisse te Rijnsburg; te 's Gravenpolder: G. H. Verhaere, kandidaat te Kolham; te St. Maartensdijk; A. J. Wijnmalen, te Maartensdijk in Utrecht. Gereformeerde Kerken Beroepen te Arnemuiden en te Oost-Capelle L. van Dalfsen, kandi daat. te Hasselt te Urk, N. J. Go- ris te Zutphen: te Hollum (Ameland) J. van de Brink te Laren. Aangenomen naar Vleuten, W. ten Kate te Alblasserdamnaar Oss. P. Verschoor kandidaat te Amsterdam Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Almelo en Harder wijk: J. H. Velema, te Apeldoorn. CAIRO 'AP) De Koptische pa- triawrch Shenouda III zal op 3 mei in het Vaticaan aankomen voor een bezoek van een week op utnodiging van Paus Paulus. Dt zal de eerste ontmoeting zijn tussen een paus en een Koptische patriarch sinds de vijfde eeuw. toen op het concilie van Chalcedon de wegen zich scheiden. De laatste jaren is er sprake van een groeiende toenadering tussen beide kerken. Voordat hij Patriarch werd, nam Shenoeda deel aan een congres in Wenen, waarop men leerstellig over de omstreden natuur van Christus nader tot elkaar kwam. In 1968 zond Paus Paulus de reli kwieën van de heilige Marcus, de patroon van Egypte, die in Venetië werden bewaard, naar Cairo. Shenoeda is 50 jaar en werd in 1971 gekozen tot patriarch van de Koptisch-Orthoxe Kerk, welke in Egypte ongeveer 6 miljoen leden telt. Maar in ziekenhuizen en bejaar dencentra, waar men bezig is met ingrijpende vragen van leven en Geref. Gemeenten Bedankt voor Kruiningen, A.Breg- te Den Helder. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Haarlem. H. Mudde PAMPLONA (APP) De aarts bisschop van Pampona in Spanje, mgr. Jose Mendez. heeft geweigerd elf priesters uit Navarra voor be rechting ter beschikking te stellen van de justitie. De elf priesters hebben op 4 februari preken gehouden waarin ze heftig kritiek uitten op de maatschappelijke en politieke situ atie in hun provincie. Het concordaat tussen de heilige stoel en Spanje staat laatstge noemde niet toe priesters te ver vervolgen zonder toestemming van hun bisschop. Mgr. Mendez deelde verder mee dat vier andere priesters die het zelfde als de elf hadden gedaan, in een klooster in Oliva wachten op het proces dat de justitie tegen hen heeft aangespannen. Deze priesters hebben geweigerd de boetes van 75.000 pesetas te betalen die de rechtbank hun al had opgelegd. Niet roken in kerkelijke vergaderingen Een rookverbod in de hervormde kerkorde heeft het in de classis Mid delburg niet gehaald. Een voorstel van de 3fiddelburgse predikant J. E. L. Brummelkamp in die richting werd met vier stemmen voor ver worpen. Ds. Brummelkamps motie luidde volgens de PZC "De classicale vergadering van Middelburg, overwegende dat de kerk een voorbeeld voor de wereld behoort te zijn. Overwegende dat niettemin reeds in zijn voorgegaan, zoals het Ame rikaanse congres, de Verenigde Na ties afdeling Europa, het Italiaanse parlement enz. enz. (de Nederland se Staten-Generaal liet hij erbui ten). maar die zijn misschien niet „Wereldlijk' genoeg - Red Overwegende dat de volksgezond- held zulks vereist en overwegend dat de naastenliefde het gebiedt. Stelt voor een artikel in de kerk orde op te nemen waardoor in alle kerkelijke vergaderingen, van syno de tot en met kerkeraad enz. enz. het roken als een onzedelijke daad wordt gebrandmerkt". Hoewel de motie werd verworpen, schijnt het moderamen van de Wal- cherse classis van plan te zijn op de uitnodigingen het verzoek op te ne men voor de pauze niet te roken. De gereformeerde synode doet dat ook. (RTR) De recente tonrust in Griekenland ■teren een nieuwe wending met bloedige botsingen in Barbij circa vijftig demon en politiemannen werden 'oen eenheden oproerpolitie jonde iische faculteit bestormden 1710y<sterende studenten te ver- Ongeveer 800 studenten *n zitstaking in het gebouw ep"hS D ^ens een protestdemon- ra J waarbij meer academische ïerstii 'Werden geëist. ,1 studenten boycotten se- doel luari de colleges. Zij eisten 'zeer f tóneming aan het beleid en mre« ïmmering en de intrekking 1 waarin zij bereidgd wer- oproep voor militaire dienst rij van de colleges wegble ven E de demonstratie van gis- s ava Ramelden de studenten zich a«;aoi» Van het gebouw van de zoi't faculteit in het centrum len I Wekse hoofdstad, hingen zij uur 5 ionaie vlag halfstok en zy „vrijheid, vrijheid", de Junta", „het volk is soe- en riepen zij op tot solidari- de bevolking. De senaat van cu van Athene deed een op de betogers zich vreed- verspreiden, zeggend dat toestemming had voor de 1st. De rector magnificus m. i 1 op een ultimatum voor tien van het gebouw en ten- l fot arsclluwde hij dat hij de po en p zou roepen die het ge- lek afgegrendeld. Honderden oi' innen met wapenstokken Vden< Bn na een s^'fftelijk ver- Jruilof 1 de senaat waarna de bot- cafj Stomen waarbij ca. 40 stu- 'Urcbt en ejj politiemannen licht 'y fcwoud. vermijden. Ei- werden ongeveer veer tig studenten aangehouden, maar de meesten werden vrijgelaten nadat hun persoonsbewijzen waren gecon troleerd. Volgens de politie werden slechts 12 studenten bij de botsingen gewond. De veiligheidspolitie heeft een voormalige hoogleraar in de econo mie voor verhoor aangehouden. Het is de 55-jarige prof. John lou die bekend stiaat als een aarts tegenstander van het regime. Hij is wnd.-gouverneur geweest van de Bank van Griekenland. Volgens waarnemers zullen de bloedige incidenten van gisteren mo gelijk de studenentonrust doen toe nemen en de oplossing van hun vraagstukken door de universiteit en de staatsautoriteiten betmoeilijken. alleys, veel studenten, met het gezicht stromend, de ItBrenmen om arrestatie te UTRECHT Die Ziekenfondsraad is het er niet mee eens dat de zie kenfondsen zouden moeten op draaien voor het salaris van de huis arts nieuwe stijl in opleiding: zes jaar medicijnen en een jaar specia lisatie tot huisarts. Als dat zou ge beuren, zouden de ziekenfondsverze kerden wel en de particuliere pa tiënten niet meer voor hun huisart senhulp moeten gaan betalen. De kosten van de zevenjarige oplei ding oude stijl zijn voor rekening van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Nu het zevende stu diejaar wordt vervangen door een specialisatie, ziet de raad niet in waarom de kosten daarvan niet door de overheid zouden moeten worden gedragen. De raad is blykens een brief aan minister Stuyt (volksgezondheid) niet gelukkig met de twee opleidingen naast elkaar: de algemene artsen- opleiding van zes jaar en die met een jaar specialisatie. Roemeens bezoek De Roemeense president en party leider Ceaucescu, die van dinsdag 10 tot vrydag 13 april een staatsbezoek aan Nederland brengt, zal niet alleen met leden van de regering spreken, maar ook met de eerste- en tweede-kamercommis sie voor Buitenlandse Zaken. Vrijgesteld In de Sowjet-Unie hebben gisteren 35 Joden uit Moskou toestemming gekregen naar Israël te emigreren zonder de diplomabelas ting te betalen. Maandag kregen ne gen Joden al een dergelijke vergun ning. De vrijstellingen worden in verband gebracht met het recente bezoek van de Amerikaanse minister van Financiën Schultz, die uitbrei ding van de Russisch-Amerikaanse handel heeft besproken. LEIDEN Een manier van han delen van vrachtautochauffeurs bracht een 21-jarige koopman uit Leiden in aanraking met de Haagse politierechter. Hy versperde met zyn auto de doorgang in een straat in Rynsburg, omdat hy samen met een collega in een cafetaria een flesje ging drinken. Het duurde niet lang of er stelde zich een hele stoet wach tende auto's achter de auto van de koopman op. Toen het een bestuurder te mach tig werd, stapte hij uit en begaf zich naar de koopman en vroeg hem de auto weg te halen. In plaats daarvan begon de jongeman op te spelen en liet de toestand zoals die was. De andere autobestuurder, een oliehan delaar uit Rynsburg, haalde daarop de sleuteltjes uit de geparkeerde auto. Toen de koopman naar buiten kwam, ging hy stevig te keer, ging terug naar zijn auto en haalde daar uit een hakbijl tevoorschijn. „Hier de sleuteltjes!", riep hij. zwaaiend met de byl. Na de sleutel tjes te hebben afgegeven, verzette de koopman zijn auto wat, zodat de an dere auto's konden passeren. Doch de oliehandelaar deed van het gebeurde aangifte gedaan by de politie. Naar de oliehandelaar aan de politie rechter meedeelde, had hy aan verdachte gevraagd te erkennen, dat hy fout geparkeerd had, doch dat weigerde hij. De officier van Justitie vond het een ergelyke manier van optreden door de koopman, waarop eigenlyk gevangenisstraf past. Vanwege het nog blanco strafregister, wilde de officier nog volstaan met f 250 boete en voorwaardelijk zes weken gevan genisstraf. De raadsman, mr. M. Thoolen zag het hele geval als wat overtrokken en gespannen, ook doordat verdachte zich had opgewonden. Het vonnis werd f 150 boete en voorwaardelijk vier weken gevange nisstraf met proeftijd van 2 jaar. Eerste toneelstuk van Ger Thijs Het is niet de kunst om honderd procent inspiratie te kunnen op brengen, maar één procent inspi ratie voor honderd procent te kunnen uitbuiten. Het is de kwaal van beginners, dat zij uit een angst om niet voor vol te worden aangezien, hun geestelijke bagage bij hun eerste roman, toneelwerk etc. onmiddellijk willen uitpakken. Nu, de jeugdige acteur-regisseur Ger Thijs kan imponeren en het is ook zeker terecht dat Theater in het Arnhemse Theater aan de Rijn hem de gelegenheid gaf om zijn eersteling "Parafarce" in te studertn. Maar wat hij er alle maal mee overhoop heeft gehaald is alleen voor een snob met een blijde glimlach te begroeten, want de ondertitel van zijn werk zou kunnen luiden „Drie acteurs op zoek naar een kale zangeres, die zich in een Feydeau heeft verstopt als Droste-verpleegster". Dat is dan nog maar een beknopte sa menvatting van wat men van Thijs bedoelingen zou hebben kunnen achterhalen. Maar toch heeft de auteur door alle woordbrij heen, die hij over de toeschouwers uitgiet, wel het een en ander in zijn vingers. In de eerste plaats verwerkt hij de invloed van vele buitenlandse voorbeelden niet zoals andere Ne derlandse collega's, met een spruitjesgeur en dat is al de helft gewonnen. Hij toont bovendien een vernuft voor oorspronkeleijk constructies, maar hij speelt dan wat balorig met een teveel. Een overmaat, welke hem over zijn doel heen doet schieten. Het uitgangspunt is een Feydeau- situatie: een operettezangeres, haar uitgestreken echtgenoot, haar minnaar. Mogelijkheden voor ac teurs om een prachtige pastiche te leveren met. overromantisch char- geerwerk van die minutieuze ma chinerie van Feydeau. die van mensen perfecte trekpoppen maakt. Die kansen werden door Eric van der Donk. Margreet Blanken en Ton Kuyl met mooie karikaturen bekwaam uitgespeeld ..Parafarce" ging echter wat pie pen in de breedademige reflexies van de spelers, die zich verzetten tegen hun poppenfuncties, tegen het repeteerkarakter van de altijd weerkerende situaties. De radeloze verveling is het moderne element in „Parafarce" Thijs heeft dat element dramatisch niet kunnen of durven op de been te houden en er verder een intellectueel ver stoppertje van trachten te maken. Totdat na de pauze zijn construc tieve rnuft wat uitgebrand raakte en de echte toneelschrijver naar voren moest treden. Toen kreeg „Parafarce" plotseling meer vlees en bloed, zag men hoe Thijs tot snedig-ironische tafereeltjes in staat is en die als regisseur ver mag effectief uit te werken. „Pa rafarce" is in zekere zin mislukt, naar als veelbelovende begin inte ressanter dan veel beter gelukte voorstellingen. P. Ruivenkamp Ook in 1973 nog centrale financiering DEN HAAG Plannen waarvan de kosten worden geraamd op 1,2 mil jard gulden liggen klaar bij ge meenten en provincies. Minister Geertsema heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Hy deed dit tij dens de verdediging van het rege ringsbesluit de centrale financiering te handhaven. Dit houdt in. dat ge meenten en provincies niet zelfstan dig op de kapitaalmarkt kunnen le nen. Wereldkampioene strijken De uit Zwolle afkomstige mevrouw Janny Maassen-Borgeling is in Melbourne wereldkampioene marathon-stryken geworden met de recordtyd van 89 uur en 32 minuten. Zij verbeterde daarmee het record van 70 uur en 24 minuten dat op naam stond van Lorna Moodie uit zuid-Australië. Spencer Davisgroup in Leiden LEIDEN De Spencer Davisgroup. sinds kort weer in de oude bezetting bijeen, treedt vanavond op in het Leidse Kreatief Sentrum. Drummer Pete York. pianist en organist Eddie Hardin, sologistarist Ray Fenwick en Spencer Davis zelf vormden in 1967 de tweede Spencer Davis group, die weliswaar een zekere roem wist te oogsten, maar die toch nooit de enorme populariteit wist te bereiken van de eerste versie, mpt Muff en vooral Stevie Winwood, la ter het grote muzikale brein achter Traffic. In 1969 viel de tweede Spencer Da visgroup uit elkaar. Spencer rommel de eerst wat rond met Dee Murrav. Dave Hynes en Nigel Olson, vormde vervolgens een akoustisch duo met Alun Davies, later met Pete Jame son. Hardin en York inmiddels vorden een instrumentaal duo. dat een fraaie langspeler op de markt bracht, maar dat vervolgens snel in de vergetelheid wegzakte. Ook voor Spencer zelf verliepen de zaken niet naar wens. Hij groepeer de een aantal grootheden rond zich als Larry Knechtel. Jim Ketner en Sneaky Pete Kleinow, maar zag de ze band na korte tijd en na een roemloze toernee door Nederland op geheven. Verleden jaar augustus werden in Los Angeles de contacten tussen Spencer en Eddie Hardin hersteld. Samen trommelden de heren Pete York en Ray Fenwick weer op, waarmee de oude band weer bijeen was. Die werd nog aangevud met ex-Tastebassist Charlie McCracken. Deze Spencer Davisgroup dus van avond in het Kreatief Sentrum vanaf 8.00 uur. Kerk achter Makarios De Hei lige synode van de Orthodoxe kerk van Griekenland heeft gisteren met algemene stemmen besloten haar be trekkingen tot de primaat van de Cyprische kerk, aartsbisschop Maka rios, onveranderd te handhaven Zij is van mening dat de door de drie metropolieten van de kerk van Cy prus gevolgde procedure om Maka rios als aartsbisschop te kunnen af zetten. niet steunt op het geldende kerkelyke recht.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15