EHBO-pïoegen op het „Leidse front' lagersLeidse slachthuis en veemarkt handhaven hiswa gesprek ver Aerk- oosheid nbraken in Leiden Gymnasiasten in Geboren Leugenaar WANDELTOCHT IS HAL ECHT NODIG? José werd toch één EZERS SCHRIJVEN JNDAG :uic 1 0[ Maat# gezoü ïiansïi lt' c. 9—i egei jjlDEN Twee vergaderingen Den Haag zijn in het vooruit- waarin de Zuidhollandse werk- mheidsproblematiek de opvallende Leidse ikke? Psheld ter sPrake zullen ko' ;m s vrijdagmiddag vergadert de raallin *a]e raad voor de arbeidsmarkt de situatie op de arbeidsmarkt ,Het werkgelegenheidsnota Zuid- and met een beleidsrapport v'< 10 igelijks bestuur. !9 maart gaan de Zuidholland- ners van koophandel, waaron- i voor Rijnland, naar de hoor- van de bijzondere commis- lt de Tweede Kamer inzake de selectieve investeringsregeling. arbeidsmarktsituatie in het onder de slechte Leidse situatie de argumenten, waarop n de kamers tegen deze steunt. De visie van de kamers koophandel is al vele malen ter ke gekomen in de vergaderin de kamer voor Rijnland. 30775 19 MAART 1973 MB Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te St. Pancras: J. G. v. d. Vlist te Zevenhuizen (Z.H.) te Gaast en Exmorra S. Boonzaaijer, kandidaat te Utrecht, te Oudewater: K. Schipper te Dordrecht. Aangenomen naar Heerde (Gld) G. Zonneberg te Scheveningen. VRIJ EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Zeist: B. Sijl te Kampen. Velzenwonend in Voorschoten en als secretaresse roerk op het makelaarskantoor "Eigen Haardin Oegstgeestis DothwileraucmcJ toch eerste geworden in de televisiequiz "Herkent u 1 e melodie?" van de NCRV. Daar zag het aanvankelijk helemaal 06 p naar uit. José roist maar twee vragen goed te beantwoorden zij eindigde met 20 -punten, terwijl de andere twee kandidaten mgrijk méér hadden. Toen kwam het raadcaroussel, waarbij vsomstandigheden uit muziekstukken moesten worden gehaald, deed het heel knap. Ze ivist er zeven van de negen en haar instanders maar drie. Daardoor werd ze winnares van een ope- •eekend". rQd) UI U TOOI l» AM tn 2aEl; «SS? Inbrekers hebben in if gelopen weekeinde hun spoor uur^t Leiden weer getrokken. n de Boerhaavelaan werden behal- emkele flessen drank een paar fci- vlees ontvreemd alsmede een LEIDEN Het Outspan-congres is voorbij. Naar het idee van "inspan-meisje Brigitte van der Putten is het een redelijk succes geweest". Je ontkomt er natuurlijk met zo'n congres nooit helemaal aan, dat je een beetje voor eigen parochie preekt. Maar er was ook een aantal mensen dat duidelijk tegen onze actie was. Het grootste deel van de aanwezigen bestond geloof ik uit jongeren, die informatie wilden. Met die mensen is veel gepraat, ook infor meel tijdens de koffie en zo. Daarom is het congres toch wel nut tig geweest, dacht ik". Voor Brigitte en haar tien collegaatjes gaat het inspan-werk nu pas goed beginnen. De komende weken gaan ze overal heen waar sinaasappelen ge- en verkocht worden, om de mensen te wijzen op "wat ze aan het doen zijn door Outspan-sinaasappelen te ko pen". De korte ervaring die ze in het werk heeft een paar maal proefdraaien voor tv- en fotoreportages heeft haar inmiddels twee dingen duidelijk geleerd: "De mensen zijn vrijwel altijd bereid om naar ons te luisteren, maar ze hebben geen idee van wat er aan de hand is. Veel mensen die wij aanspreken vooral huis vrouwen, maar ook handelaars etc. weten niet eens dat Outspan uit Zuid-Afrika komt. Wij proberen hen zo simpel mogelijk duidelijk te maken dat zij door Outspan-sinaasappelen te eten meewerken aan de instandhouding van de slavernij in Zuid-Afrika. Veel mensen reageren daar positief op. "Als dat werkelijk zo is dan steun ik de actie", zeggen ze dan. Wie meer informati wil, ver wijzen we naar de BOA (Boycot Outspan Actie). Er wordt ons dikwijls gevraagd of de negerslaaf zelf niet de dupe wordt van dit soort acties. Ons antwoord daarop: "De negerslaaf in Zuid-Afrika krijgt toch al niet genoeg om in zijn pure levens onderhoud te kunnen voorzien. Hij steunt de actie, heeft hij aan gekondigd. omdat hij toch al lijdt. Dankzij deze actie zou dat een lijden kunnen worden met een hoop op een betere toekomst". De bedoeling van de actie, in Leiden gestart omdat hier het Afri kaans Instituut is gevestigd, dat de Zuid-Afrika-werkgroepen in heel Nederland, liefst in heel Europa, mee gaan doen. Volgens Brigitte zal de actie in elk geval in Groningen, Arnhem en Sittard en in een aantal andere plaatsen waar Wereldwinkels gevestigd zijn, worden overgenomen. Op de foto de vrbannen Zuidafrikaanse sociologe, Journaliste en strijdster tgen de apartheid, Ruth First, spreekster op het congres tussen twee "inspan-meisjes". LEIDEN In de „Holiday Inn" lagen zaterdagmiddag mensen met brandwonden en kneuzingen, schaaf wonden en verstuikte polsen. Dit werd veroorzaakt door het district Zuid-Holland van de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Eerste Hulp Bij Ongelukken", die de jaarlijkse districtwedstrijden organiseerde. In totaal namen dertien plaat sen aan de wedstrijden deel. die in twee groepen elkaar de eer betwist ten. Dit alles vond plaats onder de toeziende ogen van artsen en kader instructeurs, die erop toe moesten zien, dat alles volgens de regels ver liep. Om het helemaal eerlijk te la ten verlopen kregen alle deelnemende plaatsen dezelfde slachtoffers en de zelfde opdrachten toegewezen. Tevens werd de theoretische kennis getest door een viertal vragen, waar bij steeds uit vier mogelijkheden ge kozen kon worden. Er was een jury aanwezig, die scherp de tijd in de gaten hield en de behaalde punten noteerde. Uiteindelijk zou dit aan het einde van de dag moeten resulteren in twee overwinnaars (van elke groep één), die elkaar zouden bestrijden voor de beste klassering. De best ge klasseerde zal worden uitgezonden naar de nationale wedstrijd op 19 mei in Emmen, waar de landelijke kampioen zal worden aangewezen. De spanning was dan ook te snij den, toen Dordrecht als beste van de eerste groep en Rockanje als beste van de tweede groep tegen elkaar in het strijdperk traden. Uiteindelijk werd Dordrecht winnaar. De beste leider in poule A was mevr. G. M. Kortlever-de Bruin en in D. P. Delissen. (Foto Jan I J 7? werd in de nacht van zaterdag klein geldsbedrag, ondag- onder meer ingebroken in Uit de etalage van een ijzerhandel l de Lammenschansweg gele- in de Donkersteeg verdween een v°2el1 woningen alsmede in een huis slagboormachine. De daders verniel de Tomatenstraat. De daders, die den de etalageruit, woningen via de achterzijde zijn Ook van een modezaak aan de enkele Maarsmansteeg werden twee etala- ig kun- gerudten vernield maar er is hier ;rzoJ^vinden. In de overige woningen niets weggenomen. en geldsbedragen variërend van Het Leidse politierapport vermeld- erd tot driehonderd gulden buit- de ook een aantal 'heterdaadjes'. Zo Een inbraak in een woning werden twee jongens van veertien leverde de daders en zestien jaar in de nacht van zater- ledrag van driehonderd gulden dag op zondag- betrapt, toen zij bezig Ismede een kijker ter waarde waren vernielingen aan te richte.n in de school aan de Storm Buysing- anltas. bonderdviJfendertig gulden. *orts werd ingebroken in het straat, van een bouwmaterialenhan- de Havenkade. De buit be> bijna vierhonderd gulden. een woning aan de Verver- hangklok, een klok en een aantal antieke meegenomen. De waarde gestolen goederen zou onge- achthonderd gulden bedragen, een inbraak in een restaurant Een twintigjarige Leidenaar werd in het afgelopen weekeinde op heter daad betrapt bij een inbraak in een radiozaak aan de Aalmarkt. Een vijfentwintigjarige inwoner van deze stad werd in zijn kraag ge pakt toen hij in wilde breken in het kantoor van de Welzijnsraad aan de LEIDEN De traditionele Sleu telstadwandeltochten, die de Leidse wandelsportvereniging „Willen is kun nen" zaterdag en zondag organiseer den, vormden een goed geslaagde ope ning van het Leidse wandelsportsei- Het minder fraaie weer was er de bet aan, dat ditmaal slechts 655 deel nemers (waarvan 85 voor het 40 km-parcours) aan de start versche nen (v.j. 9151 om vanuit de vereni gingszaal in de Maria Gijzensteeg (Haarlemmerstraat) over de afstan den van 5, 10. 15, 20 en 40 km (door de bollen- en duinstreek) hun sportie ve wandeltrip te maken. Lange af standtippelaars uit Friesland, Lim burg, Noord-Brabant, Zeeland en België (twee dames, die de 20 kan- tocht volbrachten) voor wie de 40 km tocht een welkome training voor de komende Vierdaagse vormde, gaven het geheel een nationaal tintje. Alle deelnemers uitvallers waren er niet ontvingen ditmaal een me daille met een afbeelding van de „Hooglandse Kerk" en alle groepen een verguld exemplaar met dito af beelding. De organisatie was bij de heer C. Verstraten ook nu weer in goede handen. Waar nodig werden „voet euvels" en blaren verzorgd door le den van de Leidse afdeling van de Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O. In groepverband namen onder an dere deel de wandelsportverenigingen „Quick Steps", „Vreugdeoord" (Al phen a. d. Rijn), „D.E.S." (Gouda), „V.D.Z." (Amsterdam) ,X>e Tippe laars" (Schiedam), „De Keytjes" en „Zuid-West" (uitLeiden). LEIDEN Ter gelegenheid van het dertiende lustrum van U.S.A. de leerlingvereniging van het stedelijk gymnasium, werd zaterdagavond in het L.A.K.-'theater een opviering gegeven van het toneelstuk „Een ge boren leugenaar" (Billy Liar) van de hand van Keith Waterhouse en Willis Hall. De vertaling was van Paul Rodenko (Nieuwe Griffels, Schone Leien!) en de regie voerde Rob Soholten, die als dramaturg ver bonden was aan de Haagse Komedie en een studie dramaturgie volgde in Amsterdam. Het toneelstuk speelt zich af in een universiteitsstad in 't westen van het land, maar reeds spoedig bleek, dat hiermee Leiden werd bedoeld. Zo was er in het toneelstuk sprake van „Rreatief", „Rapenburg" en „Scra- bee. Het herkenningseffeot is het zelfde als in het boek „Kort Ameri kaans" van Wolkers. Uitdrukkelijk zij vermeld, dat hiermee de verge lijking dan wel ophoudt. Het toneelstuk was zonder veel diep gang en persoonsontwikkeling, terwijl ook de sfeervolle achtergrond ont brak. Maai- dat was bij dit toneel stuk zeer zeker geen vereiste. Het pre tendeerde niet meer te zijn dan een luchtig spel over een jongen, die zich door zijn leugens steeds weer onmo gelijk maakt. Tussen de teksten door kon men de bedoeling van Water- house en Hall proeven: een komisch gegeven op originele wijze bewerkt. waarbij de uitspraken van de groot moeder (Christien Emrnink/ Katie WdUems) als nietszeggende tussenop- merkingen het contradiotionele moes ten accenturen. Een fijne rol werd gestalte geven door Robbert jan Hageman, die als Wim Visser met bijzonder veel woordgebruik zichzelf gemakkelijk kon waarmaken. Moeilijker was dit voor Rita (Nienke van Bekkum), die pas in een later stadium ten tonele wordt gevoerd door de auteurs. Toch was Nienke erg vrij in haar spelbe leving en zij deed op de meest on verwachte ogenblikken denken aan het spontane van Trudy Labij. Ook Arthur, die waarscijnlijk door Wa- Selskip Fryslan LEIDEN. De heer J. Singelsma was uit Friesland naar de Kleine Burcht overgekomen om daar op uitnodiging van het Selskip Fryslan iets te laten zien en horen over deze noordelijke provincie. Na een alge mene inleiding over diverse proble men in het hedendaagse Friesland, volgde een interessante film, die in 1920 was opgenomen en diende als propaganda voor de staatspensione- ring. Na de pauze volgden kleuren films over de ontsluiting van de Lau- werszee en de Friese klederdracht sinds 1790. terhouse en Hall iets minder verzorgd is neergezet, deed erg aardige dingen. Een „Barend Servet" binnenkomst is behalve eigentijds als opening erg moeilijk. Het kosttp Marcel Maas. die deze rol speelde echter weinig moeite het „peu nerveu" oVer de lip pen te brengen. De muziek van Beethoven, Super sister en Ekseption was alleen op die ogenblikken functioneel, waarop het een gesproken tekst inleidde. Daar waar het idende om twee passages van elkaar te scheiden deed het erg vreemd en wat onwezenlijk aan. Voorts zou het zinvol geweest zijn het gedeelte van Supersister te ver vangen door een extra gedeelte van Focus. Deze muziek is ongetwijfeld bedoeld om een bepaalde sfeer op te roepen (dan wel voort te zetten). Twee groepen, die gevoelsmatig een identieke sfeer oproepen, is in dit kader wat teveel van het goede. Illustratief voor de belangstelling, voor het stuk bestaat moge zijn. dat de zaterdagavondvoorstelling de 4de opvoering was van Billy Liar. Waar schijnlijk mede veroorzaakt door enerzijds haar tijdloos gegeven (niet in een bepaalde periode, tijdens be paalde omstandigheden, voorkomen de tussen bepaalde personen* en an derzijds het enthousiasme van Rob- bertjan, Nienke. Truke, Elzeline, An ne Petra, Arie, Katie en Marcel. A. C. KOEKEBAKKER JR. oenhttAun Wit# Witte lhuis. en Gn willen uw aandacht vestigen et belang van het openbaar se gemeente. Aller - willen wij onder uw aandacht Ben, dat de slagers verplicht om de slachtingen te doen uit- L op het slachthuis, 't Weg- van deze mogelijkheid zal slagers in moeilijkheden bren- -== Slachten in andere dus ver plegen plaatsen zal prijsver- AGBU tod en tijdrovend werken. yiU volgens willen wij wijzen op ^^®lt, dat de koelruimte in het ntensief wordt ge- Dagbls' fet, omdat daar het geslachte U kan blijven hangen tot het Giro 51 lblik: dat de slager één en an- jodig heeft. De koelruimte in ibedrijven is hierop afge- Het wegvallen van de koel- 01710*° lte in het slachthuis zal grote kringen vereisen voor voorzie- in de slagerijen hieromtrent ïfen. eigens is het Leidse Slachthuis 'D°g noodslachtplaats. Dit is noodzakelijke voorziening die Jemist kan worden, bil' torse vleesg ossiers handelaren, Bü valprodukten, darmhandelaren de slagersinkoopcentrale oe- hun bedrijf op het slachthuis uf 111 hebben daarvoor grote voor in getroffen op het gebied [installaties, koelruimten, voor- toagazijnen, kantoren, machi- 11 e d. die grotedeels verloren h gaan bij opheffing van het slachthuis. Sommige van die voor zieningen zijn nog van zeer recente datum, waarmee we bedoelen: nog geen half jaar of een jaar oud. Bijzonder willen wij aandacht vragen voor het feit. dat ruim 90 mensen in het slachthuis hun brood verdienen. Het komt ons voor, dat dit punt wel heel zwaar moet we gen bij een eventuele beslissing om trent het voortbestaan van het slachthuis. Wanneer wij één en ander sa men vatten, lijken ons vele redenen gewichtig genoeg, om het Leidse slachthuis te laten voortbestaan! Voorts lijkt het ons goed, om u onze mening onder ogen te brengen betreffende het voortbestaan van de Leidse veemarkt, gekoppeld aan de opheffing van die van Rotter dam. Als opheffing van de Rotter damse veemarkt een feit wordt, is de Leidse markt nog de enige be langrijke in de Randstad. Waar uiteraard de Randstad een bijzon der groot vleesverbruik heeft (zo wel voor de bevolking als voor de seizoen drukte in de badplaatsen) zal de aankoop van slachtvee voor de gehele Randstad praktisch in Leiden worden geconcentreerd. Het is een logisch feit. dat men de in koop niet verder zoekt als men ze in de eigen naaste omgeving krijgen. Wij hebben uit kringen va: handelaren vernomen dat zij Leiden zullen komen. Zij n.l. dat Leiden een unieke gelegen heid heeft, een grote parkeerruimte, en goed bereikbaar zonder verkeers moeilijkheden. Indien de markt naar Leiden wordt verplaatst, houdt dit in, dat de veehandelaren in grote getale de weg naar Lei den zullen vinden. En indien hier de service geboden wordt, die Lei den inderdaad kan geven, zijn wij er van overtuigd, dat in de toekomst praktisch de gehele Rotterdam se markt naar Leiden wordt over gebracht. De mogelijkheid zit er levensgroot in, dat de Leidse markt in de toekomst die van de Rotter damse zal kunnen overtreffen. Hoewel wellicht van ministeriële zijde de overname van de Rotter damse markt niet als een monopo lie voor Leiden zal worden aange merkt, zijn wij er van overtuigd, dat grote meerderheid van de ge bruikers van de Rotterdamse markt dus naar Leiden zullen komen. Dit betekent, dat de monopolie-positie hoewel niet wettelijk maar toch feitelijk wel tot stand komt. Een ander aspect wel van min der belang maar toch niet weg te cijferen is de,aantrekkingskracht van de markt op toeristen. Het is u bekend, dat de schapenmarkt een internationale faam bezit, en dat zowel in de "schapentijd" als ook in de zomer duizenden binnen- en bui- i vee- tenlandse gasten de markt bezoe- naar ken. 'inden Namens de slagersfederatie van kan Leiden en Omstreken verzoeken wij u dringend de Leidse veemarkt niet op te heffen, maar te verplaasen naar de maandag en de dinsdag. Als de Leidse veemarkt blijft be staan. wordt het slachthuis aan trekkelijker voor vleesgrossiers, grossiers en exportbedrijven. Dit zal dan tevens ook een grotere vraag naar werkkrachten met zich mee brengen. G. P.BERGERS, voorzitter, A. C. J. DUINDAM, secretaris, Slagers federatie voor Leiden In de open brief van Groenoordhai directeur T. Daey Ouwens naar aan leiding van het artikel van de chef sportredactie René Vos over de komst van de Rotterdamse vee markt naar de Groenoordhai zaten voor mij nog wel enkele vraagpun ten. ondanks de geruststellende ver klaringen van terzake gezaghebben de figuren in deze krant van afgelo pen zaterdag, die de indruk vesti gen dat Leiden niet over de "Rot terdamse koeiepoep" zal uitglijden! Met name zou ik graag wat meer duidelijkheid willen hebben over: 1. Moet er inderdaad een hal van ca. 1 miljoen gulden worden gebouwd om de Rotterdamse veemarkt onder te brengen? In dat verband zou ik willen verwijzen naar hetgeen de di recteur van de genoemde veemarkt die laatstgenoemd artikel in dit blad heeft gesteld: Geen investe ringen doen en dan zal het wel goed lopen. Overigens is 20.000 gulden winst per Jaar niet zo bar veel dacht ik, om een investering in de groot te van 1 miljoen gulden te rechtvaar digen. 2. De vereniging Noorderkwartier, zal vermoedelijk één van haar velden moeten missen. Is daar dan een compensatie voor? Ik kan me niet voorstellen dat deze vereniging ineens met hetzelfde ledenbestand op één veld terecht kan. 3. Terzake van de Leidato werd ge steld, dat er een oplossing zal worden gezocht in overleg met de veehan del voor het parkeren van parti culiere auto's. Als de 15 ha. van de Rotterdamse veemarkt moeten wor den geperst in de beschikbare 8 ha. van Leiden lijkt me dat zeker een zaak waarover diep zal moeten wor den nagedacht. 4. Is de suggestie van René Vos om een zwembad in de Groenoordhai te construeren zo gek? Misschien dat de indoorsport beoefenaren zullen mopperen maar de zwemsport is er ook nog en die categorie van sport beoefenaren komt dan ook eens goed aan bod. Als het bouwkundig een onmogelijke zaak is en dat is het vandaag de dag toch niet zo gauw zou het voor de lezers van dit blad toch plezierig zijn te weten waarom dat dan wel zo is. Wat mij persoonlijk het meest zwaar op de maag ligt is de niet te gengesproken mededeling van René Vos dat er voor de Rotterdamse vee markt nog een hal zal moeten wor den bijgebouwd van 1 miljoen gulden. En hoelang drukt een dergelijke in vestering op het gemeente budget? FRANK BONTE Joh. Wagnerlaan 10 Leiden. Gesprek met Indianen De lei ders van de opstandige Indiaanse be weging, die het dorp Wounded Knee in Zuid-Dakota bezet houdt, hebben gisteravond in een houten kapel twee uur onderhandeld met de onder handelaar van de Amerikaanse re gering. Deze onderhandelaar, de on derminister var. Justitie, Harlington Wood heeft verklaard, dat de be sprekingen zullen worden voort gezet. ADVERTENTIE 16 t/m 25 maart RAI-Amsterdam Geopend: Kinderen 10-17en 19-22uur; tot 14 jaarf 2.- zondags10-17uur. TT biljetten Toegang 14,- aan NS

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3