HATTRICK VAN INVALLER ZEGE HAD ROYALER MOETEN ZIJN Beter Amstelveen kan niet op tegen fel Ter Leede: 3-2 Waar Pluimgraaff is, is hoop: Quick Boys naar 4-0 Situatie KLEINE WINST LISSER BOYS Voor lijfsbehoud vechtende Sassenheimers buigen 2-1 achterstand om naar zege somher MAANDAG 19 1 KATWIJK Eens te meer kon zaterdag de vraag worden gesteld: wat zou Quick Boys in deze moeilijke tijden moeten beginnen zonder Leo Pluymgraaff? Na afloop van het zo be langrijke duel tegen lijstsluiter DOTO kon het antwoord ver bijsterend eenvoudig worden gegeven. Nerveus Quick Boys zonder spits Leo zou een ploeg zijn zonder hart. Een team dat zelfs de ontstellende zwakte van een opponent niet zou kun nen blootleggen, een formatie die dan nog wel zou kunnen winnen, maar niet eerder dan na een schier eindeloze reeks kansen. Door Paul de Tombe Het is maar goed dat in Katwijk nog een voetballer met de naam Leo Pluimgraaf f rondloopt. Want ter wijl Q Boys tegen DOTO negentien lange minuten één (goal) op acht vrije kansen liep, draaide invaller Pluimgraaaff alleen al in de tweede helft drie op vier. Dankzij zijn ga ve hattrick kon op Nieuw Zuid einde lijk weer eens een forse overwin ning van 4—0 worden gevierd. Nou ja, gevierd.Veel reden om in juichstemming de kantine op te zoeken had de steeds kleiner wor dende Katwijkse aanhang nou ook weer niet. Natuurlijk, 40 is een leuk resultaat, maar zo'n ruime ze ge wordt wel even anders bekeken, als de cijfers meer de hulpeloosheid van DOTO uitdrukken, dan de door tastendheid van Quick Boys. En zwak was DOTO. De ploeg die op Nieuw Zuid eigenlijk had moe ten vechten voor de laatste theore tische kans. voetbalde ontroerend onbehoplen. De verdedigers werden al uiterst nerveus als de bal ook maar in de buurt kwam, laat staan als ze dat voorwerp in het bezit kre gen. Misverstanden, foutieve passes, on bezonnenheid en alles wat een mo derne voetbalploeg allang heeft uit gebannen, karakteriseerden het spel van de hekkesluiter. Vanaf het be gin tot het einde werd het duel één lange lijdensweg voor die Pernisse Jongens, die lijdzaam leken af te wachten tot welke hoogte de negatie ve score nu weer zou gaan oplopen In de eerste helft moet dat hen voor honderd procent zijn meegeval len. Quick Boys (toen nog zonder Pluimgraaf f, die volgens afspraak pas in zou vallen als het niet zou 'draaien"), weigerde vooral in de persoon van Wim van der Plas de meest riante mogelijkheden te be nutten. Alleen Jan van der Plas wist snel te scoren en dat d'eed hij dan nog ineens" in een hoekschop, wat in het voetbalspel bepaald niet tot de meest reeële kansen wordt ge rekend. Toen de rust was bereikt, had het al 4—0 moeten staan; het scorebord wees 10 aan. "De spanning vreet aan een aantal mensen", verklaarde trainer Halkes later. "Ze kunnen het best maar in de competitie draait het niet. Dat is één doorlopend gevecht tegen de spanning". Dat gevecht werd in de tweede helft gewonnen door Leo Pluim- graaff. Met zijn komst (voor Koos Klinkenberg) manifesteerde zich 'n fors brok zelfvertrouwen in het elf tal. De laconieke spits niet snel, maar wat een "Tor-instinct" heeft die man toch kreeg vier kansen en benutte er drie (9e, 30e en 33e mi nuut). Waarin Jan van der Plas en de ver dedigers Haasnoot en Den Hollan der volkomen vrij voor DOTO-doel man Ringeling niet slaagden, daar had Pluimgraaff uit soms moeilij ker posities wel succes. "Maar Leo heeft dan ook zelfvertrouwen", wist Halkes. "Zelfs als hij twee weken bijna niet heeft kunnen trainen in verband met zijn werk, kan hij zijn specialiteit uitoefenen. Die speciali teit hadden we nodig in de tweede helft, omdat DOTO niet die tegen stand bood, die ik had verwacht. Die jongens hebben de hoop kennelijk al opgegeven". Quick Boys nog lang niet. Waarom ook. Waar Pluimgraaff is, is hoop. Quick Boys Schaap, Remmel- zwaal, Haasnoot, Den Hollander Ver does, Floor van Duyn, Pan (in de tweede helft uitgespeeld vervangen door Johan van Duyn), Mouter, Jan van der Plas, Wim van der Plas, Klinkenberg (Pluimgraaff). De eerste treffer van Quick Boys in de maak. Jan van der Plas heeft een indraai ende hoekschop geprodu ceerd die over het hoofd van Koos Klinkenberg zal gaan, maar ook over de graaiende handen van DOTO-doelman Ringeling: 10 is een feit. (Foto Jan Holvast) GOUDA Wat zuiver voet- balkunde betrof, verhielden Noordwij k en Jodan Boys zich tot elkaar als een reus tot een juchtige kabouter. In de eerste 'helft stapte Noordwijk met ze venmijlslaarzen door de Goudse defensie, die indrukwekkend war hoofdig optrad. Met twee tref fers van Albert Spaanderman waarvan de eerste een schoon heidsprijs waard was leek Noordwijk zorgeloos op de zege af te stevenen. Door Ruud Paauw Maar zorgeloos verliep die tweede helft nu Juist niet voor de roodwitten. Dat kwam omdat zij te rustig voetbalden en ver zuimden de slopershamer op Jo dan Boys los te laten. Door een halverwege de tweede helft ge scoord tegenpunt van de nog al tijd povertjes spelende Gou wenaars, ging Noordwijk een wat onrustige slotfase tegemoet. Ach, echt in geveer kwam die 1-2 voorsprong niet. Maar de Noord- wijkers, met hun surplus aan techniek en inzicht, hadden na tuurlijk in dat laatste kwartier allang „binnen" moeten zijn. Een gelijkspel zou voor Jodan Boys een wel heel weelderige beloning zijn geweest voor een allerma- gerste voetbaldemonstratie. Het op een zeer ongenoeglijke ranglijstplaats vertoevende Joda Boys stak roekeloos, om niet te zeggen onbesuisd, van wal. De Gouwenaars drongen sterk op. Kennelijk om zo snel mogelijk de in het programmablad uitge sproken prognose („In de Jodan Boys gelederen leeft de goede hoop vanmiddag beide punten te kunnen pakken") te gaan waar maken. Noordwijk (zonder de gebles seerde Bröring) nam van die onverstandige speelwijze met in teresse kennis. Zonder moeite boorden de roodwitten links en rechts gaten in het Goudse pa troon. En na 12 minuten al werd het 0-1. Een doelpunt fonkelend als een edelsteen: een lange trap van Van K ester en, een door- schuivertje van Glas, waarna Al- bert Spaanderman op de 16 me- terlijn met de bal een vrij veld voor zich kreeg. In plaats van op te rukken wat iedereen ver wachtte loste hij ineens een snerpend hard schot op heup hoogte. Doelman Rodenburg keek alleen maar uiterst verbluft hoe de bal door het doel vlak vloog. Jodan Boys bleef onstuimig aandringen, maar deed dat zo ordeloos dat Plaatzer en Cees Spaanderman zelden of nooit in benauwdheid kwamen. In de 27ste minuut vergrootte Noord wijk de voorsprong tot 0-2. Goed weik van Jan Willem Bogers op links, een pass naar de kop van de aanval, waar verdediger Alphenaar blunderde. De goed doorzettende Albert Spaander man (hij was zeer actief deze middag) schoof de bal daarna langs de woedende doelman Ro denburg. De koele doelmatigheid waar mee Noordwijk voor ruslt had ge opereerd, verdweeen echter in de tweede helft. De inspiratie ebde weg. Had Jodan Boys enige in telligentie in zijn aanval kunnen leggen dan zou Noordwijk nog een kwade tweede helft te ver werken hebben gekregen. Maar wat de Gouwenaars ook in de strijd wierpen, het waren alle maal botte, verroeste wapens. De tegenstoten die Spaanderman en zijn maten ondernamen, leverde enkele goede kansen op (Bairten, Duyndam, Karstens) zonder dat daar doelpunten uit voort kwamen. Halverwege de tweede helft werd Jaap van Kesteren bij het wegwerken van een bal wat wild besprongen en moest per bran card van het veld worden ge bracht. Ode beenblessure bleek later mee te vallen). Het onge val met Van Kesteren kostte •tien minuten oponthoud. Kort na de hervatting van het spel scoorde Jodan Boys tegen. Bij 'n hoekschop van Roelofs waagde Constant Smit zich ver zijn doel uit, werd aan de trui getrokken (wat de arbiter ontging) en daarna kon Henzen gemakke lijk scoren. Met een wat onrustig hart dook Noordwijk de slotfase in. Er hoef de tenslotte ook tegen dit zwakke Jodan Boys niet veel meer te gebeuren of er dreigde puntverlies. Dat Noordwijk dat laatste kwartier zo goed en ge makkelijk doorkwam, sankt het in niet geringe mate aan het ijzersterke centrumspel van Kar stens, die na rust de beste man van het veid was. De mooiste kansen in dat laat ste gedeelte waren noor Noord wijk. Albert Spaanderman lever de uit een vrije schop vlakbij de 16 meterlijn een fraai „ba- nanenballetje" af dat tegen de paal ketste. Het wonderlijkste moment van heel de wedstrijd kwam even voor tijd. Albert Spaanderman trok van links scherp voor, de toeschietende Gerard Duyndam kon de bal net niet meer bereiken en viel Vlak bij het open doel. De achter hem staande Aad Glas schoot daarop keihard 'in en trof Duyndam vol op het lichaam. Via de Noordwijker wipte de bal over doel CAPELLE Het duel Capelle Lisser Boys kende twee gezichten. In het eerste half uur stond Lisser Boys de opponent teveel vrijheid toe wat resulteerde in een 10 ach terstand, daarna legde de Lisser ploeg 4e aanval van Capelle beter aan banden, kreeg zelf meer vrij heid en dat leidde tot de winst van 1—2. Nadat Capelle al in de tien de minuut door Boudewijns (die Van Mechelen omspeelde) de lei ding had genomen, ging Lisser Boys een betere mandekking toepassen. De tegenaanvallen werden boven dien gevaarlijker: in de 43e minuut kopte Piet Boot de bal naar de vrijstaande invaller Möhlmann en hij scoorde beheerst de gelijkmaker: 11 .Na de rust kreeg Capelle aan vankelijk wederom de beste kansen, maar het eindschot ontbrak. Lisser Boys bleek bij de uitvallen veel gevaarlijker. Eén van die uitvallen leidde tot de winstgevende treffer: in de 57e minuut knalde De Koo- ker keihard in en Capelle-doelman Baartman was kansloos: 12. AUTOSPORT De Britse autocou reur Peter Gethin heeft zaterdag op Brands Hatch een race voor formule 5000-wagens gewonnen en gisteren zegevierde hij op hetzelfde circuit in de „Race der kampioenen". Aan de laatste wedstrijd, waarin Denis Hui- me als tweede eindogde, namen zo wel formule 1 bolides als f 5000-wa gens deel. SASSENHEIM Toen Amstelveens zaterdagtopscorer Wim van Laar in de zeven tiende minuut van de tweede helft zijn ploeg met een verschrikkelijk hard schot naar 1-2 schoot, leken de kansen voor Ter Leede verkeken. De treffer van Van Laar luidde ech ter een tumultueuze slotfase in, waarin Ter Leede de 12 achterstand in een 32 zege omboog en Amstelveen-aanvoerder Verburg uit het veld werd gestuurd. Ter Leede toonde zaterdag middag nadrukkelijk karakter en wilskracht om tot het uiterste voor de kansen op behoud van het eerste- klasseschap te vechten. De gesprek ken van de afgelopen weken en de voorbereiding van de ploeg in de uren voor de wedstrijd in Noord wijk, dat alles leidde ertoe dat Ter Leede uitermate wilskrachtig was. Zo wilskrachtig dat het team tot het laatste fluitsignaal van de Valken- burgse arbiter Ouwersloot keihard bleef werken. Nanne Sluymer, vaak bekritiseerd vanwege zijn niet altijd even sterke mentaliteit, speelde een zeer goede eerste helft en zo was het ook met spelers als Sino Molema (door trainer Duindam verkozen bo ven de technisch begaafdere Cor Vreugdenhil omdat deze de voorbe reiding in Noordwijk niet kon mee maken), die door inzet veel com penseerden. Duindam: „Het gaat misschien nu wel om de werkers". Ter Leede met de afgelopen week ook in het studentenelftal uit gekomen Sjoerd Boot weer als sterke linksachter, de Jonge maar talentvol le Piet van der Helde op het mid denveld en Cees van der Zwart als aanvaller nam tegen het beter voetballende Amstelveen in de ze ventiende minuut de leiding. Doel man Rijp maakte zijn eerste van de twee grote fouten. Hij greep half mis op een voorzet van Nanne Sluy mer en de meegekomen Cees van de Zwart kopte Ter Leede naar 1—0. Vijf minuten later echter was Ter Leede al weer terug in de realiteit. Een opeenstapeling van fouten (Mo lema, Van der Heide en Ligtenberg verzuimden weg te wenken) bracht Van de Heuvel plotseling in kansrijke positie: 11. Het pleit voor het karakter van de Ter Leede-ploeg van zaterdag middag, met een opnieuw uitblin kende Dick van Biezen, dat deze te genslag werd verwerkt. En dat de te genslag van de tweede Amstelveen- treffer (doelman Van Harskamp was iets te gejaagd bij het uittrappen van de bal en Van Laar kon vrijuit oprukken: 12). geen desastreuze gevolgen kreeg. Trainer Duindam wilde na Van Laars treffer al naar noodmaatregelen grijpen. Hij liet Vreugdenhil en Krop de matohwin- naar voor Ter Leede in Amstelveen) zich gereed houden om in te vallen. De trainingspakken konden echter aanblijven, ook al viel Vreugdenhil later toch in voor de aan zijn knie geblesseerde Nico van der Fange. Die daarvoor de man was geweest, die met een 'knap genomen vrije trap de basis voor de gelijkmaker had ge legd. Dat was in de 24e minuut van de tweede helft. Molema schoot in eerste instantie in de Amstelveen- defensie; de terugspringende bal werd door Van der Heide in het doel geprikt. Tien minuten daarna volgde de winnende treffer van Spaargaren. Een (,jte lage") hoekschop („ik ga mee naar voren voor de hoge ballen") werd ineens op de schoen genomen en doelman De Rijp kon het leer niet klem vast krijgen. Tergend langzaam rolde de bal over de doellijn. Die 3—2 is in de laatste tien mi nuten nog slechts éénmaal in gevaar gekomen. Het met tien man spelen de Amstelveen kort na Ter Leedes derde doelpunt trad Amstelveen- aanvoerder Verburg te ruw op tegen Sjoerd Boot; een overtreding die door arbiter Ouwersloot te zwaar werd bestraft met uitsluiting kwam echter niet meer aan 33 toe. Ter Leede: Van Harskamp; Van der Niet, Spaargaren, Ligtenberg, Boo Van der Fange, (Vreugdenhil) Van Biezen, Van der Heide, Molema; Van der Zwart, Sluymer. RIJSOORD Het ziet 5 Rijnsburgse Boys na de bij Rijsoord geleden 1—0 n: wel erg somber uti. Met nog dire competitiewedstrijden boeg zal het voor de Rijm een uiterst lastige zaak wori nog aan degradatie te ontsnap De geelzwarten kregen hun zoveelste "schlemielige' laag van dit seizoen te slikt nogal fortuinlijk tot stand doelpunt van de thuisclub, tfe ten voor het einde van het alle Boys-illusies op gelijkspel de bodem in. Tot die fatale 80ste voor de geelzwarten alle r« het eindsignaal met vertnxi gemoet te zien. hadden zich in geen ej de minderen getoond var ders. Sterker nog, in de was het initiatief mer Rijnsburgse handen ter gelijkopgaande eerste he! kansen voor de Boys wart Rijnsburgse Boys, verd start gegaan vrij snel in de gaten de offensieve kracht niet al te best was vaker gingen de "wapen" van de uitval geen spits Paulus len in kansrijke positie den. Doelpunten bleven ook toen Henk de Moo rust na gced aangeve Hartevelt een pracht! vuurde. De uitstekende R lie Schouten was kanslo tot zijn opluchting de bal kruising van paal en lat In de tweede helft had se Boys overwegend het het spel. Veel kansen geelzwarte overwicht niet Rijsoord-achterhoede bleek de "makelij". Pauhis vaarlijke lob) en Gerrit (schot over lat) waren dichtst bij doelpunten, ten voor het einde sloeg voor de geelzwarten toe. Ab van der Mey bleef na te) Rijsoord-overtreding licht in de mening er was gefloten. Het bleek evenwel afkomstig veld. De aanval van de buitte dit misverstand Rijnsburgse Boys S. de Ouwersloot, A. v. d. Mey, bergen, J. v. Egmond, K, d. Mooy, G. v. Egmond, N. Zwaan, R. Hartevelt venbode) Amstelveen-aanvoerder Verburg (later uit het veld gestuurd) in duel met Ter Leede's Sluymer. Sluymer gaat winnen, Ter Leede ook. (Foto Jan VOORBURG Het heeft er veel van weg dat Katwijk de race om het kampioenschap van de vierde klasse A gaat verliezen. In de wed strijd tegen DEVJO manifesteerde zich andermaal het grote probleem: het gebrek aan stootkracht. Het beslist niet veel sterkere DEVJO won met 20. Nadat die Voorburgse ploeg in de eerste helft onverwacht de lei ding had genomen, opende Katwijk na de pauze een groot offensief. Dat had echter weinig effect omdat het de Katwijkse gelegenheidsvoorhoede aan stootkracht ontbrak en omdat DE"'O de aanvallen vaak al op het middenveld bekwaam ontregel de. Katwijk bleef echter aanvallend doorstrijden voor een beü taat, verwaarloosde daarbj j meer de defensie en kreeg* nlng voor die roekeloze gebracht en daarmee einde van de wedstriid Guyt tegen een officiële wing opliep.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 12