Voorlopig nog vraagtekens rond het 'plan Huybregts' Ajax neemt revanche op NAC (4-0) Poulidor zorgt voor sensatie in Parijs-Nice Voorstanders winnen opiniepeiling toch vele bezwaren Het plan In sublieme demonstratie hoe voetbal gespeeld moet worden IJshockeyt^ moet nog Honderdste treffer van Randstad Ladies SPORT MAANDAG 19 MAART! Ze gingen boos het bos in. Toen bij de stemming bleek dat de meerderheid van de 18 eredivisie-vereningingen voor het -plan waren, verlie ten v.l.n.rW estrik (Ajax, Van Praag (Ajax), Dé Stoop (FC Amsterdam) en Thijs Jansen (ook FC Amsterdam) de vergadering. ZEIST Jacques Hogewoning, de zakelijke voorzitter van de sectie betaald voetbal, zei het zaterdag in Zeist heel eerlijk: „Het plan Huybregts, dat systeem, is inderdaad niet ideaal. We weten het: er kleven zowel aan de kop als aan de staart knap veel schoon heidsfoutjes aan. Liever spelen we dan ook een normale competitie. Maar vandaag-de- dag hebben we helaas geen normale competitie meer". Tijdens de discussie over het plan gingen de tegenstanders er van fel tekeer FC Amsterdam-voor taal noch teken van hem gehad. Ik zie hem nu in Zeist weer voor 't eerst". sritter Dé Stoop: „Ajax gaat in ons Waarna de voorzitter van Feyen- voetbal weliswaar als een olifant in een porceleinikast tekeer, waarbij het nota bene nog alle medewerking van het sectiebestuur krijgt die het. bijvoorbeeld trouw steunde toen het om de Super Cup wilde spelen maar in dit geval ga ik, terwijl lk toch bepaald geen Ajax-vriend ben, volledig achter Jaap van Praag staan. Want het Nederlandse voet hal zou zich vernederen als we de kampioen geen kampioen meer zou den kunnen noemen. Nu kan het verdorie gaan gebeuren dat nummer zes in de eindrangschikking nog kampioen kan worden" Jaap van Praag: „Louis Davids heeft het eens gezongen: „Wie de meeste punten heeft, die heeft de pot". Zó moet het blijven. Het zou toch krankzinnig ztfn als je tien wedstrijden verloor en Je later toch kampioen van Nederland werd. En onderaan zit het even slecht. We hebben eens gesteld „die onterende degradatiewedstrijden laten we ver vallen". En wat doen we nu? We voeren ze weer in". Klaas Molenaar (AZ'67) daarente gen: „Het gaat om het spannings element. Méér spanning betekent méér publiek en méér geld. Dus moeten we het maar doen". Nadat de opiniepeiling door de voorstanders was gewonnen (hoewel, kan men 10—8 eigenlijk wel een overwinning noemen0) ging het Amsterdamse duo Van Praag- Stoop dus nog fanatieker te keer Hoewel Dé Stoop eveneens opmerk te: ..Ik waardeer het van Feyenoord dat het toch tegenstemde". Jaap van Praag haakte daar on middellijk op in: „Maar het is voor mij onbegrijpelijk en onverteerbaar, dat enkele grote clubs het niet eens nodig vonden om tijdens de discus sie hun mond open te doen. Waar om deed Guus Couwenberg bijvoor beeld zijn waffel niet open". Loopjongen De voorzitter van Feyenoord. in te genstelling tot zijn Amsterdamse collega's de kalmte zelve: „Waarom zou ik? Ten eerste voel ik me niet de loopjongen van Van Praag. En ik begrijp Van Praag eigenlijk niet. Bij Ajax—Feyenoord kwam hij naar me toe en zei „lk wil Je graag eens spreken over dat plan Huybregts". Ik heb toen geantwoord: „Dat is prima. Neem het initiatief maar tot zo'n gesprek". Maar daarna heb ik ZEIST Het omstreden „plan-Huy- bregts", dat het spanningselement in de eredivisie moet doen toene men. De achttien clubs worden ingedeeld in twee groepen van negen. De in deling van deze groepen vindt plaats op basis van de eindstand van het seizoen daarvoor. Groep A wordt gevormd uit de nummers één, drie, vijf, zeven, negen, elf, dertien, vijftien en een promoverende club, terwijl groep B is samengesteld uit de nummers twee, vier, zes, acht, 4den, twaalf, veertien, zestien en eveneens een club die is gepromo veerd. Alle verenigingen spelen wèl tegen elkaar dus in totaal 34 wedstrij den maar de behaalde punten tellen uitsluitend voor de stand op de ranglijst van de eigen groep. De nummers één en twee van iede re groep plaatsten zich voor de hal ve finales om het kampioenschap van Nederland. Nummer één van groep A speelt tegen nummer twee van groep B en nummer twee van groep A tegen nummer één van groep B. Deze duels worden in uit en thuiswedstrijden beslist. De finale gaat dan tussen de win naars van beide krachtmetingen. De clubs die moeten degraderen worden op dezelfde manier uit de twee ondersten van elke groep aan gewezen. Hier wordt ook kruiselings twee wedstrijden gespeeld en de verliezers van die ontmoetingen gaan naar de eerste divisie. oord vervolgde met: E.ji waarom moest ik wat zeggen? Het was im mers slchts een opiniepeiling. En in de discussie vond ik alle voor- en nadelen prima uitkomen. Zou ik dan als een koe iets moeten her kauwen dat een ander al had ge bracht?". Herman Choufoer van FC Den Haag: „Ik zei ook niets, omdat de verliep zoals ik het Guus Couwenberg: ..Volgens mijn persoonlijke mening, let wel: per soonlijke mening gaat het niet door. Die 108 lijkt me geen basis". Op 31 maart komt het bestuur be taald voetbal weer in Zeist bijeen Dan zal er ongetwijfeld niets na ders worden bekend gemaakt. Doorgehakt Blijven er dus voorlopig vraagtekens zweven boven het omstreden „plan Huybregts", bij de vraag „volgend v. Jaar een competitie voor de B-elf- wilde. En daarna: «In de FBO heb ballen of wordt er weer met de be- ik die 10—8 al voorspeld". Van Praag, met minachting in z'r> stem: „De FBO. Ik ben bli] dat ik daar uit ben. Want nu hoorde Je de FBO ook weer nieit" Hogenwoning: „Nogmaals, nogmaals er is niets beslist. Het bestuur gaat de zaak nu bekijken. En daarbj is alles mogelijk. Het plan kan bij voorbeeld ook een Jaar worden uit- taalde Jeugd gewerkt?" werd de knoop aardig doorgehakt Na veel praten en een amandement nam men hierbij wél een definitief besluit: Volgend seizoen komen de jeugdelftallen terug, al kan men voor hetzelfde geld stellen: de B- elftallen bijven. ma r gaan nu C- teams heten en worden in een jeugdiger Jasje gestoken. Met 30—8 werd dit voorste aange nomen: een competitie tussen C (Jeugd)-elftallen, waarin spelers van WIELRENNEN Gerben Karstens zestien tot en met 21 Jaar. tenmin- heeft gisteren de Omloop van het Waasland gewonnen. Karstens legde ste twee contractspelers beneden de negentien Jaar en een dispensatie- de 210 kilometer tussen St. Niklaas mogelijkheid voor drie oudere spe en Kemzeke af in 5 uur en 10 minu ten. Hij had aan de eindstreep een voorsprong van 11 seconden op de jonge Fransman Jean Claude Meu nier. In een latere peiling naar de inte resse voor de facultatieve competitie van de „ouderwetse" B-elftallen bleken alleen Feyenoord, NAC. Ex celsior en FC Den Haag er even tueel nog iets in te zien. Met ande re woorden: een B-competitie lijkt praktisch onmogelijk. ROB VENTE FC Amsterdam-voorzitter Dé Stoop in vurig betoog tegen het plan van de man achter hem: Jan Huy bregts NICE Raymond Poulidor heeft op 38-jarige leeftijd voor een sensa tie van de eerste orde gezorgd. Hij zegevierde zaterdag voor de tweede achtereenvolgende maal in de weg wedstrijd Parijs-Nice. Eddy Merokx die 940 km lang de leiderstrui had gedragen, leed in het afsluitende tijd- ritje over bergachtig terrein in Tur- bie een zware nederlaag. Hij ver loor ten opzichte van winnaar Joop Zoetemelk meer seconden dan hem ooit is overkomen in een tijdrit. Het verschil was zo groot dat Zoetemelk eveneens langs Merckx schoof en achter Raymond Poulidor beslag •legde op de tweede plaats in de eind rangschikking. Poulidor (bijnaam "Poupou") dankte zijn uiteindelijke zese aan *n vergissing: hij reed met een te groot verzet, maar durfde onderweg niet meer van fiets te wisselen uit angst voor tijdverlies. HIJ stampte door en bereikte uitgeput, maar winnend de finish. In de halve etappe, die aan de apotheose voorafging, had hij op een reserve-fiets gereden, omdat de zijne bij een botsing op de weg naar de start onklaar was geraakt. Deze eerste alve etappe werd gewonnen door Rik van Linden en bracht geen verandering in de klasseringen. Eddy Merckx voerde aJls verkla ring voor zijn nederlaag aan. dat. hij verkouden was. Reden waarom hij van/daag niet in Milaan-San Remo startte. Hij voegde eraan toe: "Maar dat ik zo zwaar zou verliezen, had ik niet voor mogelijk gehou den". Daarna feliciteerde hij op spor tieve wijze de "eeuwige tweede" van de nieuwe wieler-équipe, die met zijn 38 jaar de oudste deelne mer was. In de afsluitende tijdrit was Joop Zoetemelk met 20.44.6 niet minder dan 40.5 seconden sneller dan Eddy Merckx. Poulidor verloor zeven se conden (20.51.8) vier seconden te wei nig om de Nederlander in het bezit, te stellen van de eindoverwinning. 1. Raymond Poulidor (Fr) 21.11.45 2. Zoetemelk (Ned) 21.11.49. 3. Eddy Merokx (Belg; 21.11.57: 4. Ovion (Fr) 21.12.04; 5. Mortensen iDe<n) 21.12.12; 6. Ocana <Sp) 21.12.26: 7. Grossfkost (Fr) 21.12.39; 8. Van Sprin- gel (Belg) 21.12.45; 9. Délisle (Fr) 21.12.56; 10. Hezard (Fr) 21.13.27 35 Kuiper (Ned.) 21.18.08,48, 48. Vianen (Ned.) 21.22,36. De Brabander Piet van Katwijk heeft zaterdag de amateurklassiekeir de Ronde van Noord Holland ge wonnen. Hij zegevierde in de mas- AMSTERDAM Een bijzonder speels en actief Ajax heeft afdoende revanche genomen voor de eerder in dit seizoen ge leden nederlagen tegen NAC. De score van 40 is nog een zwakke afspiegeling van de grote meerderheid die Ajax ten toon heeft gespreid. Vooral de eerste helft was een sublieme demonstratie hoe voetbal gespeeld moet worden. Met ragfijne combinaties, afgewisseld met kort en lang spel, schitterende schoten en kogelharde kopballen, werd de NAC-ploeg getest. Een beproeving die de Bredanaars erg goed doorstonden, vooral door SHO-speler wist het niet meer.. OUD BEIERLAND Tijdens de wedstrijd SHO-Kozakken Boys (eerste klasse zaterdag voetbal) heeft Kees van Benne- kom van de thuisclub na een keiharde charge van Hans van der Heuvel, minuten lang last gehad van duizelingen. Niette min speelde hij verder en be ging kort daarop zelf een zeer grove overtreding tegen Pruis- sen. „Eruit" gebaarde scheids rechter Schroots uit Dordrecht. Later zat Van Bennekom er zo versuft bij in de kleedkamer, dat het nodig werd geoordeeld een arts te consulteren. Die con stateerde bij Van Bennekom 'n hersenschudding. Zijn medespe lers vertelden dat hij het veld was uitgestuurd. Van Bennekom weigerde dat in alle oprechtheid te geloven en wist zelfs niet meer dat hij had gevoetbald. het uitmuntende werk dat doelman Van Dongen verrichtte. Maar tegen de twee kopballen van Swart (13e minuut) en Haan (23e minuut) had hij geen enkel verweer. Keizer, ongelooflijk actief, stimuleerde zijn ploeg en stuwde Ajax naar grote hoogte. Reeds in de eerste fase van dit eenzijdige duel werd het duide lijk dat Ajax er op uit was om zich te revancheren. In een zeer hoog tempo rolden de aanvallen het doel gebied van NAC binnen en met veel kunst en vliegwerk kon de ploeg overeind blijven. Dertien hoek- sohoppen in deze eerste helft accen tueren de superioriteit van de Am sterdamse brigade. In de tweede helft, liet Stefan Kovacs zijn ploeg tempo terugnemen. Cruyff, die licht hinkend de rust was ingegaan, werd vervangen door Arnold Mühren en in de loop van deze tweede drie kwartier werd ook Keizer nog ingewisseld voor bruide gom Rep. NAC kon zich iets losma ken uit de verstikkende omarming Stuy die in de eerste helft vijf maal in actie was geweest op terug speelballen, werd iets meer in het spel betrokken (13 maal), waarvan vier keer door een Bredenaar maar potten breken konden de vol gelingen van Peeters niet. Toen Swart er negen minuten na rust 30 van had gemaakt freewheelde de roodwitte ploeg rustig naar het einde. Tenslotte staat over enkele dagen de return tegen Bayern München voor de deur. Twee mi nuten voordat scheidsrechter Pijper, die erg lankmoedig optrad bij enke le grove charges van NAC-ver- dedïger Bakker, het einde aankon digde van deze ontmoeting schoot Rep de vierde Ajax-treffer achter Van Dongen. Sjaak Swart scoort. NAC- doelman Van Dongen is kansloos, Ajax leidt met 3—0. Joop Zoetemelk i tijdens het tijdritji weos in hij Merckx nederlaag bezorg sale eindsprint over van verleden jaar Win (Axel). De Ronde van land ging over en finish in Zaandam, Van Katwijk was 4.09.1. pe uit Nij verdal werd dero al ebe F eSp DEN HAAG Het u" ijshockeyteam heeft gisfe ondervonden dat het zal moeten bijleren Jaar enigszins succesvol B-toernooi te kunnen In Zuidslavië krijgen i ders elke wedstrijd te ffl tegenstanders die tenmi^ii zijn als Noorwegen, teams moet Nederland I leggen. Voor vierduizea de Uithof (het publiek ^me de trappen) verloor Ora :v|a 3, waardoor Noorwegen mPioe: op de eerste plaats elffi Mv; Nederland en Hongarijf ktrix ste team had het nietm Denemarken dat met U gen werd. Het als vieróf Bulgarije won met 6-5 rijk, China kwam plaats door een 711 Brittanrtlë, dat na Frad nemarken de lijst sluit. Wielrennen De 1 Vlaemimck heeft de "Dwars door Italië" Tweede werd zijn landj Verbeek op 42 seconden, Voetbal De eredfó K tussen Excelsior en Pf voor zondag 1 april op: ma staat, zal reeds 31 maart worden ges;» I zoek van Excelsior op 3,echt( maai had 1 •1 ov& LEIDEN Het eigen doel was bij de voetballende dames in de afde ling Leiden dit weekeinde bijzonder in trek. De verdedigingen van Lug- dunum, Weteringse Girls 2, Oranje Groen, Unitas Leiden en UDO 2 ver baasden hun doel vrouwe met een ga ve treffer. Een pechdag dus voor die defensies. Een "geluksdag" was het voor de Randstad Sport Ladies, die het fraaie uitzicht op de titel behiel den en de magische limiet van hon derd doelpunten overschreden. KRV, dat met twee invalsters naar Lugdunum trok. deed het erg kalm aan. Waarschijnlijk willen de Kat- wijkse meisjes zich sparen voor de strijd om de Leidse titel. Het werd bij de groenwitte gastvrouwen 1-5. Voor KRV scoorden Inge de Jong, Janny Pronk 2x en Marian Haas noot. Eén doelpunt gaf de Lugdu num verdediging weg. Alphia maak te er tegen KRV 2 niet veel drukte van, zeker niet nadat de rust met een 0-2 voorsprong voor de Alphense bezoeksters (treffers Henny Schone- wille) was ingegaan. De eindstand was dan ook 0-2. Hoewel Woubrugge maar tien vrouwen voor de wed strijd tegen RCL had kunnen op trommelen, wonnen de Woubrugse gastvrouwen met 2-0 door doelpunten van Magriet Koetsier en Inge Zui- dam. Weteringse Girls 2 had tegen Oegstgeest zo weinig in te brengen dat de verdediging uit pure armoe de een bal langs de eigen doelvrou- we werkte. Daarmee stond na het laatste fluitsignaal een 0-7 zege voor Oegstgeest op het scorebord. De treffers kwamen van Coby Strijk (2x) en Tinneke Strijk (4x). Zondag Weteringse Girls, dat bij Oranje Groen op bezoek moest, had het bij de Leidse meisjes vrij gemakkelijk. Jeanne Kuiper scoorde 2x, Mary v. d. Meer lx en Corry Bollen lx. Bij een van de doelpunten was door Oranje Groen-verdedigster Sonja Klein wel de helpende hand geboden. Tegen het sterke UDO kon een dap per Unitas maar weinig beginnen. Nadat de rust met een 0-2 achter stand voor Unitas was ingegaan, lie pen de UDO-dames uit naar 0-6. De doelpunten maakten: Gonny Zand- goed* bergen (2x.) Maria Dfange, Ciska de Frank (lx en öe d ders (lx). Eén doelpuni kening van de Unite* Spel. Lisse ging er bij óf Öpunt ves flink tegenaan. Het overwinning die werdi door José Kortekaas, f1 rion Dijker en Sheila jr j UDO-meisjes schoten gen doel. Randstad 1^ e j-j der een tegenpunt te W de ren. Ciska Hogervorsts maal, Marion de Groot Ruiter lx. VVSB ckers 69 met 5-1. Naöffcp; Inneke van Kins (4x)- es nai Bax slaagde er in de^der vrouwe te passeren, dedigingsfout leverde a genpunt op.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10