resident Nixon aarschuwt oord-Vietnam Spaarrente tot Nimeiri zwicht voor zware druk etergde Belgische boer schiet er op los Toestand op Filippijnen nadert kritieke fase te Nazi-spelletjes met joodse jongen ioi voert oorlogsmaterieel aan Luns zeer verbolgen over stap van Denen corona speelt een hoofdrol El Fatah overleeftKhartoem BUITENLAND pUSSEL De rechter-com- s in Leuven heeft gisteren sloten dat tegen de landbou- jrR- kSegers, afkomstig uit 'fc jrp Herent, geen arrestatiebe- 1 zal worden uitgevaardigd, «wel hij woensdag een schot gel loste op drie werknemers in een plaatselijk metaalbe- jjf en daarbij de electricien 1 Vander Maelen een lichte igwond toebracht. De onderzoeksrechter kon enig - jgrip opbrengen voor het feit ,t de boer zich tot het uiterste 22) getergd voelde door de overlast die hij ondervond van de stank en de rook die door het metaal bedrijf Coral-Metal werd ver oorzaakt. Zijn akkers liggen op ongeveer vijftig meter afstand van de fabriek en in de afgelo pen twintig jaar moest Segers herhaaldelijk constateren dat zijn gewassen weer eens het slachtoffer waren geworden van de milieu-vervuiling door Coral- Metal. Hij wendde zich herhaaldelijk tot de politie, die ook vele keren proces-verbaal opmaakte, maar tot een werkelijke sluiting van het bedrijf kwam het in al die Jaren slechts één keer, op last van gedeputeerde staten van de nrovincie Brabant. Dit succes was van korte duur, want de toenmalige socialistische minis ter van arbeid, Louis Major, on dertekende prompt een konink lijk besluit waarbijde beslissing van de provinciale overheid on gedaan werd gemaakt. Dit, on danks het feit dat het land- en tuinbouwinstituut in Leuven de klachten van boer Segers Juist had bevonden. Een arts uit Herent, dr. Ram- pelman, verklaarde gisteravond dat zich vooral bij mistig weer 'n gevoel van verstikking meester maakt van sommige inwoners van Herent. Hij had echter nooit acute verstikkingsgevallen te be handelen gekregen, waarschijn lijk, zo zei hij, omdat de slacht offers uitgingen van de redene ring, het is geen ziekte, het komt van de damp" en daarom geen dokter raadpleegden. dat zij dikwijls met een zakdoek voor mond en neus naar het station van Herent zijn gelopen. Het bedrijf placht vooral 's nachts zijn kwalijke dampen te lozen. „Ik heb mijn bezinning ver loren, omdat ik nergens begrip vond bij de overheid" zei Se gers gisteravond na zijn vrijla ting. Hij had zich woensdag met zijn Jachtkarabijn op het fa brieksterrein begeven. De wond van de electricien was gelukkig niet ernstig. LONDEN Een joodse vader houdt zijn drie kinderen nu al zes weken van een christelijek lagere school in het Engelse Stogursey thuis, omdat zijn oudste zoon Mark (9) volgens zijn zeggen herhaalde lijk het slachtoffer is geweest van nazi-spelletjes van zijn schoolkame raden. Hij zou door oudere schooljongens gedwongen zijn voor een diepe kuil te ga?n liggen, waarna ze hem met stokken met scherpe punten prikten en sloegen, terwijl ze hem uitschol den voor Joden-jongen. Ze zouden hem ook gedwongen hebban vu*le vloeren schoon te likken. De vader, eer: tser boren fabriekarbeider die vier jaar in een concentratiekamp h' U gezeten, heeft zijn beklag gedaan bij zijn plaatstelijke afgevaardigde in 't Lagerhuis, Tom King. Deze heeft contact opgenomen met de lokale on- derwljsinstanties. Het hoofd van de school wilde geen commentaar geven. De vader: "Ik ga liever de gevang^ni" in dan rai'n kinderen naar een school te sturen waar deze dingen gebeuren". (Van onze correspondent mr. H. Leffelaar) INGTON President Nixon heeft Hanoi gewaar- zijn bezorgdheid over de aanvoer van N oord Vietnamees ïateriaal naar het zuiden niet „lichtvaardig" op te ïixon, die deze opmerking maakte op een persconfe- verder dat Hanoi ook via regeringskanalen is aan- om de bestandsvoorwaarden in acht te nemen. De t sprak over "ernstige gevolgen" wanneer Noord-Viet- niet houdt aan de voorschriften, maar hij zei niet aatregelen in dat geval genomen zouden worden. ngton bestaat er echter aan dat de president ln geval weer Amerikaan- ementen zou gelasten op de aanvoerroutes van het oorlogsma terieel, ook wanneer het zou beteke nen dat doelwitten in Noord-Vietnam bestookt moeten worden. De president toonde zich minder bezorgd over de voortdurende ge wapende conflicten tussen Noord en Zuidvietnamese troepen en de aanvoer van manschappen uit het noorden. Hij zei dat het moeilijk was vast te stellen of deze nieuwe troepen andere vervingen, zoals is toegestaan onder de bestandvoor- waarden. De voorwaarden permitte ren ook het vervangen van oorlogs materieel dat al in positie was voordat het vredesakkoord werd on dertekend, maar verbieden de aan voer van nieuw materieel. ge, die op het ogenblik verbonden is aan de nationale veiligheidsraad. Beiden spreken vloeiend Chinees en vergezelden de president en Kissin ger op hun reis naar Peking. De benoeming van een Chinese af gevaardigde voor het te openen kan toor in Washington wordt binnenkort verwacht. Verder zei president Nixon te ver wachten in de zomer en in de herfst een reis naar het buitenland te ma ken, voornamelijk om dat na zijn reis naar Peking de indruk zou zijn ontstaan dat de Amerikaanse rege ring minder belangstelling had voor de andere delen van de wereld. Het is te verwachten dat een van deze geprojecteerde reizen de president naar West-Europa zal brengen. Gevraagd naar een rechtvaardi ging van de door Nixon gewenste herinvoering van de doodstraf voor bepaalde misdaden, zei de president dat Amerika de doodstraf niet kan afschaffen wanneer het die straf wel eist voor de Palestijnse terroristen die twee Amerikaanse diplomaten in de Soedan vermoordden. Deze eis werd kort na de moorden gesteld door minister van Buitenlandse Za ken Rogers. IJsbeer-moeder Sally leidde gisteren in de Londense dierentuin haar baby Paddiioack voor de eerste keer naar het water voor een verfrissend bad. Maar Paddiwack bleek daar bitter weinig voor te voelen. Het enige waartoe hij zich na veel moeite liet overhalen, ivas het natmaken van de voorpoten. Voor de rest kon het ivater hem gestolen worden. Speculaties Berkhouwer nken aan ïscisten? rSBURG (ANP) Het ïerlid mr. C. Berkhouwer ffzitter van het Europese gekozen dank zij de drie neo-fascisten, aldus de Christen-democrrat Lui- II in een verklaring die aatsburg heeft gepubli- geldige stemmen die ouwer, gesteund door de liberalen en gaullisten meer dan de vereiste d van 84, het eerste ka- Schuijt, kandidaat van en-democraten en Conser- w 71, en de Italiaanse com- )tti er tien (De stemming n). iten-democratische fractie ndien een verklaring uit- blgens welke de verkiezing fcrkhouwer in feite het re- van een politiek monster- om opportunistische rede- i verkiezing lijkt op een takkoord van zo sterk ie groepen als socialisten, ïaulllsten en enkele niet ten van verschillende herkomst, schijnt niet te fceerd op een politieke ba- verklaring, rkhouwer beschouwt deze ols "een stoot onder de slechte verliezers", een rtoe hij dr. Schuijt na liet rekent. hsiders is Girardins stel- Olands-politieke overwegin- afgetreden De Franse Maurice Schumann en Re- resp. van Buitenl. Za- Justitie, zijn afgetreden, tfsteren door het presiden- bekendgemaakt. Beiden blagen bij de landelijke Rn van de afgelopen zon- In verschillende Amerikaanse dag bladen werd gisteren gespeculeerd over de betekenis van de versterking van de Noordvietnamese troepen in het zuiden. Over het algemeen werd aangenomen dat Hanoi voorlopig niet van plan is om de regering van president Thieu in Saigon door een militair offensief ten val te brengen, maar dat de nieuwe troepen en het oorlogsmaterieel bedoeld zijn om de vredesovereenkomst van 27 Januari te waarborgen wanneer Saiigon zou besluiten de Noordivietnamese troe pen te verdrijven. In dit verband wordt gewezen op Hanoi'" bereidheid om de anti-lucht doelraketten die rondom de voorma lige Amerikaanse basis Khe Sanh in stelling werden gebracht, na de pro testen van Washington te verwijde ren. Ook wordt geschreven dat Ha noi na de zware bombardementen minstens een Jaar nodig zou hebben om een militair offensief voor te be reiden. De president zou volgens sommige berichten besloten hebben een be slissing over de te nemen tegen maatregelen (mocht Hanoi de infil tratie voortzetten) uit te stellen tot het eind van deze maand. Peking De president maakte verder be kend dat het Amerikaanse „verbin dingsbureau" in Peking 1 mei zal worden geopend. De staf van 20 Amerikaanse functionarissen zal worden geleid door de 75-jarige be roepsdiplomaat David Bruce, die in de afgelopen Jaren ambassadeurs- posten heeft bezet in Londen, Pa rijs en Bonn. De' staf bestaat verder uit de diplomaat Jenkins en Holdiüd- Juwelen gestolen Onbekenden hebben gisterochtend vroeg bij een inbraak in een Juwelierswinkel in Brussel voor ongeveer 630.000 gul den aan Juwelen buit gemaakt. Het stalen rolluik voor de etalage van de winkel is naar alle waarschijnlijkheid met een aan een auto bevestigde ka bel losgetrokken. Daarna vernielden de inbrekers de etalageruiten en ver dwenen met 'hun bult in een auto. Neergeschoten Oostduitse grenswachten aan de Berlijnse muur hebben gisterochtend een man die tradhtbe te vluchten, neergeschoten, zo heeft de Westberlijnse politie mee gedeeld. Volgens ooggetuigeverklarin gen poogde de man de grens over te steken naar de Westberlijnse stads wijk ReinickertfJjrf. Oostduitse grens wachten losten verscheidene schoten op de vluchteling, die daarop ken nelijk zwaar gewond in elkaar zeeg. Slavernij in V.S. MIAMI (Reuter) De politie heeft gisteren een inval gedaan op een ruim zestig kilometer van Mia mi gelegen boerderij en daar 27 ar beiders bevrijd die volgens hun ver klaringen slaven waren. Sommigen werden al Jarenlang op de boerderij vastgehouden. In verband met deze zaak ziijn twee mannen gearresteerd, de een een koppelbaas en de tweede een "bewaker". De "slaven" waren 25 negers, een negerin en een blan ke. Sommigen van hen verklaarden dat ze slechts enkele dollars per week kregen uitbetaald. Door de strenge bewaking was het niet mogelijk de boerderij te ontvluchten. De zaak kwam pas aan het licht tijdens een routinebezoek van de po litie. De politiemannen merkten dat verscheidene arbeiders hun iets dui delijk probeerden te maken, doch dat z ij doodsbenauwd waren. Men be sloot toen tot een onverwachte in val bij de boerderij. CANBERRA <RTR> De Filippij nen hebben de ZOAVO-leden (Zuid- ooötaziatische verdregsorganisatie en andere landen mededeling gedaan van "moeilijkheden" in het land, zo heeft een woordvoerder van het Austra lische ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag bekendgemaakt. Om tussenkomst is niet verzocht. De' mededeling was een week geleden ontvangen. De inhoud is vertrouwe lijk. De opstand van de mohammedanen in het zuiden van de Filippijnen heeft een kritiek stadium bereikt. Als niet spoedig wordt ingegrepen, kan het gehele eiland Mindanao in een strijdtoneel veranderen, zo me nen waarnemers op de Filippijnen. Volgens officiële cijfers zijn de afge lopen twee weken 175 rebellen in ge vechten gedood, tegen 25 man bij de regeringstroepen. Mindanao, na Lu- zon het belangrijkste eiland van de Filippijnen, is de bakermat van de Filippijnse Islam, die 3,5 miljoen aanhangers telt op een bevolking van 38 miljoen, overwegend katho lieken. Officieus wordt het aantal opstandelingen op Mindanao geschat op 10.000. De revolutionaire mohamme daanse troepen" zijn vooral actief in de provincie Cotabato, waar ze vol gens hét Filippijnse leger bruggen vernielen, dorpen aanvallen en leger patrouilles overvallen. De laatste tijd krijgt het probleem van een gods dienstige minderheid het karakter, van een afscheidingsbeweging, die volgens de autoriteiten gesteund wordt door enkele Arabische landen. Op het eiland Luzon is de situatie nog ingewikkelder, want daar heb ben de Mohammedaanse opstande lingen zich aangesloten bij de mao ïstische groepering "nieuwe volks leger" ,een militaire tak van de Fi lippijnse communistische partij. President Marcos erkent het pro bleem en heeft herhaaldelijk bespre kingen gevoerd met mohamme daanse leiders. Hij heeft hervormin gen ingevoerd om de sociaal-econo mische omstandigheden van de mos lem-bevolking te verbeteren en de opstandelingen herhaaldelijk amnes tie aangeboden. Maar tot dusver is nog geen teken van "dooi" te be speuren. De hartstochten, de haat en de verdenkingen zijn jarenlang gegroeid en de situatie wordt verder vertroe beld door de mengeling van gods dienstijver en maoïstische guerrilla- taktiek. De Filippijnse autoriteiten zijn ervan overtuigd dat de opstande lingen hulp uit het buitenland krij gen. Bij de guerrilla-eenheden zouden buitenlandse adviseurs zijn en er zouden radiocontacten in "buiten landse talen" zijn opgevangen. BRUSSEL ANP) De NAVO ts bijzonder teleurgesteld over het be sluit van de Deense regering haar plannen voor het terugbrengen van de diensttijd van 12 tot 9 maanden verder door te voeren. De hoogste chef van de NAVO, secretaris-gene raal Luns, heeft dat in Brussel ge- In zeer welingelichte NAVO-krin- gen verluidde dat het bondgenoot schap vooral bang is voor een mo gelijke "besmetteHjkheid" van zulke bezuinigingsmaatregelen. Men stak er niet onder stoelen of banken dat men er regelrecht bevreesd voor is dat er in een nabije toekomst ook in andere landen, met name Nederland, teveel op defensie bezuinigd kan gaan wor den. NAVO secretaris-generaal Luns legde er de nadruk op bijzonder te leurgesteld te zijn over het feit dat de Deense defensie-minister Olesen, één dag nadat het comité voor de verdedigingsplannen van de NAVO aanbevelingen bad gedaan, die a\t- bevelingen botweg van de hand had gewezen. Die aanbevelingen komen niet van militaire autoriteiten, maar van de regeringen van de NAVO-lan- den zelf, aldus Luns. Zoals bekend wil de Deense rege ring de getalssterkte van de Deense strijdkrachten tot 8.000 man ver minderen. Er zijn nu 13.000 dienst plichtigen. Dit, plus het terugbrengen van de dtensttijd, is een doorn in het oog van de NAVO. ADVERTENTIE in President Nimeiri JERUZALEM In tegenstelling tot de verwachtingen is El Fatah betrekkelijk ongeschonden uit de moordaffaire in Khartoem gekomen, ondanks het feit dat deze actie in de wereld als een grote blunder werd beschouwd. De Israëliërs had den verwacht dat dit een einde zou maken aan een groot deel van de activiteiten van El Fatah in de Arabische wereld. Na de aanslag veroordeelde de Soedanse president Nimeiri in krachtige taal de moord en stelde El Fatah voor deze aanslag die door de Zwarte September was ge claimd verantwoordelijk. De actie was georganiseerd, zo zei Nimeiri, op het Fatah-kantoor in Khartoem. Nimeiri kondigde aan dat de acht terroristen hun straf niet zouden ontlopen en dat alle Fatah-actdvi- teiten in Soedan zouden worden verboden. Daar is de Soedanese pre sident nu wel van terug gekomen. Weliswaar zullen de acht daders terecht staan, maar hoogstwaar schijnlijk zullen zij niet de dood straf krijgen zoals eerst werd aan genomen. Ook zal het Fatah-kan- toor niet gesloten worden. Dat heeft Nimeiri beloofd aan de minister van Binnenlandse Zaken (Irak) die heeft bemiddeld tussen El Fatah en de Soedanese regering. President Nimeiri is gezwicht voor de druk die op hem is uitgeoefend door vrijwel de hele Arabische we reld om geen drastische maatrege len te nemen tegen het Palestijnse verzet. Na het openlijk aan de kaak stellen van de Zwarte Sep tember als een onderdeel van de Fatah vindt Nimeiri dat hij zijn plicht heeft gedaan, ten aanzien van Amerika dat zware straffen had geeist. De daders van de aanslag zullen waarschijnlijk levenslange gevange nisstraf krijgen en mogelijk na een Jaar, als de gemoederen wat zul len zijn bedaard, worden vrijgela ten. Behalve de Soedan heeft ook Jor danië de aanvankelijk scherpe toon tegen het Palestijnse verzet na de aanslag in Khartoem wat gema tigd. Koning Hoessein heeft gehoor gegeven aan de vele oproepen uit de Arabische wereld om de ter dood veroordeelde Fatah-leider Aboe Daoed en 15 medestanders gratie te verlenen. Wat heeft ko ning Hoessein tot deze edelmoedig heid bewogen, kan men zich afvra gen. Het antwoord is: hij heeft niets te verliezen. Door Aboe Daoed en de zijnen in leven te laten kan hij ze als troef uitspelen. ADVERTENTIE De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 714% voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eeris bij" een van onze kantoren naa €■■■9 deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9