urger wil desnoods wider AR, CH en KVP n kabinet formeren "Verpleegster stekort beperkt mogelijkheden hart centrum" Studenten weer in actie tegen 1000-gulden ■wet :N2cbonden achter formateur uit bij overvallen 1972: 4.5 miljoen [<mm Vonhoff: "Geen sprake Chinezen van afbraak van het roofden hotel 'De Wereld' juwelen GXD(i£?) Prof. dr. J. Nauta over Dijkzigt: iet stoer doen bij ebruik van de sauna i<ÏÏÊf/0) ag) S 16 MAART 1973 BINNENLAND 6.95 7.95 HAAG Kabinetsformateur Burger is van plan des- onder de hulp van de confessionelen een kabinet te n. Hij weet zich daarbij gesteund door de vakbonden, ij gisteren met de voorzitters De Boon (NVV), Mertens en Lanser (CNV) langdurig gesproken had. Hertens als Lanser ver- De drie vakbondsleiders hadden met afloop al hun invloed Burger een deel van het beleid be- ianwenden om de ERP en sproken van het door hem beoogde ractie over te halen alsnog kabinet. Positief bleken zij te staan voorstellen in te gaan. tegenover Burgers plannen op het der Andriessen (KVPt gebied van volkshuisvestiging, inko- :hter: .Burger kan veel, mensbeleid, werkende jongeren, on- it zich wel houden aan derwijs en democratisering van de it. Die luidt dat hij een onderneming. Tot diep in de nacht vergaderde steun van een meer- de confessionele fractieleider over het Kamer. En als hij zon- antwoord op Burgers brief. Hoewel it formeren hoeft hij ook werd besloten dat men pas vandaag zal beslissen, reageerde Aantjes: „Deze brief bevordert de zaak niet". Volgens hem geeft de brief de in druk dat de formateur niet eens meer de ARP bereid zouden wil praten. ier te praten zonder dat Burger blijkt namelijk niet alleen weer bij de formatie bezwaar te maken tegen het weer meedoen van de CHü, maar ook te- zei gen een hervatting van het gesprek het programma en over de ze- wel werd kort daarop be- telverdeling. Bovendien verwijt hij aakt dat de voorzitters van Andriessen dat deze alleen maar ^centrales door Burger wa- fractieleden heeft aanbevolen die in- „niet progressief" zijn. l Naar aanleiding hiervan reageerde iben de indruk dat er met PvdA-fractieleider Den Uyl: „Hij itielijst terdege rekening is moet niet proberen allerlei conserva tieve figuren in mijn kabinet te krij gen. Ik betwijfel het zo langzamer hand of zij wel uit zijn op een pro- worden om minister te gressief kabinet met de PvdA, PPR en ik me niets aantrekken D'66. VVD-senator Van Riel sprak giste ren in IJsselstein over de forma tie: „Burger treedt op als een rijke boer op* het volkstoneel: hardvoch tig en opzichtig sluw". PPR-fractieleider De Gaay Fort man zei gisteravond op een verga dering van de „kerngroep" in Utrecht, dat Burger aan de „kruidenierspoli tiek" een einde moet maken. De for mateur zou buiten de fractievoorzit ters om zijn kabinet moeten comple teren en het resultaat aan de fracties voorleggen. ■steun te rekenen", lelijk over Burger gisteren dstisch gestemd over de lie reactie dat noch de i betrokken, ziet het niet omgeving van de forma- verklaarde CNV- voor- ser na afloop. En Mertens „Als ik door Burger ge- sorteerders en rovers e vlucht /AMSTERDAM Drie met ewapende jongemannen, gisteren geprobeerd Na langdurige en verwarde discus sies besloot de „kerngroep" de for- PTT-auto voor het matie-Burger te blijven steunen. in Weesp te beroven. De Voordat het zover was had De Gaay Fortman naar hij zelf zei „stoten onder de gordel" moeten incasseren. PPR-voorzitter Wouter van Sam sig- naleerde „een vijandige sfeer". Oor- irdam hebben twee met zaak van de irritatie waren de afwij- gewapende mannen onge- kingen van het progressieve regeer- akkoord die de formateur zich heeft veroorloofd. Vooral het niet volledig terugdraaien van het collegegeld tot 200 gulden viel zeer slecht bij de PPR. nislukte doordat postsor- hulp snelden en de ro- vlucht jaagden, overval op een sigarenzaak ïduizend gulden buitge- le winkelier, die agent is rodienst, zag het tweetal in wagen er vandoor gaan. G (ANP) Roofover- 247 (hier in begrepen 69 gevallen, ;n in 1972 voor ca. f 4,5 waarin het bleef bij een poging)In buit gemaakt, zo heeft mi- 53 gevallen richten de overvallers n Agt (Justitate) verklaard hun activiteit op banken, postkan- »rd op vragen van het ïerlid Van Wijk (PSP), 'vijftig procent van de ge- toren werden 28 keer het mikpunt. Noord- en Zuid-Holland en Noord- Brabant zijn de onveiligste oorden jn deze misdrijven opgelost, geweest, met resp. 71. 49 en 40 over- Opnieuw zijn studenten massaal in actie gekomen tegen de 1000-gulaen- wet. Naar schatting 3.500 tot 4.000 studenten betoogden gistermiddag in Den Haag tegen de, wat zij noemen "ernstige aantasting van de finan ciële positie v?> de student". De demonstratie, de vierde met dit onderwerp in Den Haag. had een or. delijk verloop. De politie kon de werkzaamheden beperken tot het re gelen van het binnenstad-verkeer, dat enige tijd flink in de knoop zat. Er was voor de betoging 150 man politie op de been. De demonstratie startte op het Ma lieveld. Na een lange route door de Haagse binnenstad verzamelden de studenten zich op het Binnenhof waar zij via een geluidswagen werden toe gesproken. Zij zwaaiden met spandoeken die de ADVERTENTIE dit eiken bankstel Breugel Dit magnifieke eiken bankstel bestaat uit een royale driezitsbank en 2 heerlijk zittende fauteuils: is voorzien van losse, voorgevormde kussens bekleed met diverse stoffen. De normale winkelprijs van dit bankstel is 1190.-. Nu met volledige garantie slechts ,995.- Koopavond: elke donderdag tot 9 uur Haarlemmerstraat 150-154 - LEIDEN 's maandags gesloten Den Haag/Rotterdam/Voorschoten 11 L WAGENINGEN 'ANP» Er is geen sprake van dat het voormalige hotel "De Wereld" in Wageningen, waar in 1945 de capitulatie van de Duitse legers werd getekend, zal wor den afgebroken. Staatssecretaris Von hoff van CRM heeft dit gisteren ver klaard in Wageningen na afloop van een gesprek met het college van be stuur van de Landbouwhogeschool, dat het voormalige hotel in eigendom heeft, het gemeentebestuur van Wa geningen en vertegenwoordigers van Rijksmonumentenzorg. Volgens de heer Vonhoff zal de totale restaura tie van het historisch gebouw, dat momenteel gedeeltelijk in gebruik is bij het bureau "studium generale- vormingswerk van de Landbouw Ho geschool, een bedrag van 1.2 miljoen gulden gaan vergen. Dit bedrag zal voor ongeveer de helft moeten komen van rijk, ge meente en provincie. Voor de andere helft zal de Landbouwhogeschool ga rant moeten staan samen met een nog op te richten nationale stichting. Inbreker in slaap gevallen ROTTERDAM (ANP» Het per- •aeel van een coffeeshop in Rotter dam heeft gisteren achter de bar een nan aangetroffen, die zijn roes lag uit te slapen. Het bleek de 41-jarige loswerkman J. N. uit Dordrecht, die 's nachts via een ruit naar binnen was geklommen om de kassa te lichten. Deze bleek sleobts 15 gulden te bevatten. Vermoedelijk teleurge steld over de geringe buit sloeg de man vervolgens de aanwezige voor raad drank aan. Aan deze stichting zouden Nederlan ders, die vinden dat het voormalige Wageningse hotel moet blyven be staan, een bijdrage kunnen geven. De burgemeester van Wageningen, mr. J. van Huis, heeft zich inmiddels bereid verklaard de leiding van de nieuwe stichting op zich te nemen. De staatssecretaris stelde zich op het standpunt, dat de huidige functie van "De Wereld" als vormingscen trum kost wat kost behouden dient te blijven. "Dit gebouw heeft name lijk als monument alleen dan waarde, als het zo bruisend voor de gemeen schap blijft functioneren als het nu doet", zei de heer Vonhoff. De direc tie musea, monumenten en archieven van CRM zal in de kamende maan den bekijken op welke wijze de his torische functie van de capitulatie- zaal kan worden ingepast in de hui dige functie van "De Wereld". Narcoticateam arresteerde vijf Chinezen AMSTERDAM De narcotica brigade van de Amsterdamse poli tie heeft vijf "Hongkong-Chinezen" gearresteerd. Zij werden gepakt toen zij met veertien kilo korrelheroïne een hotel in de binnenstad in wilden Eerder werden twee tussenhandela ren gegrepen, een 38 jarige Amster dammer en een 21-jarige Amerikaan se militair, en twee Duitse meisjes van 18 en 17 Jaar die mogelijk ook iets met de heroïne te maken heb ben. ASSEN Vier Chinezen zijn gis teren aan de Duitse grens aangehou den kort nadat zij in Assen de eige naar van het. Chinese restaurant Ty Woo van dertigduizend gulden en voor zes mille aan juwelen hadden beroofd. Een van de vier zogenaamde Sin- gapore-Chinezen blijkt ook betrok ken te zijn geweest bij de roofoverval die onlangs werd gepleegd op een Chinese zaak in de Amsterdamse Binnen Bantammerstraat. Het viertal drong 's morgens vroeg het huis van de Chinese res tauranthouder in Assen binnen. Zij lieten zijn kinderen de slaapkamer aanwijzen en dwongen hem met messen en pistolen zijn geld af te geven. Daarna bonden zij de man vast. Een douanier rook onraad toen hij in de auto waarmee de rovers de grens over wilden vluchten een pa troon zag liggen. De wagen werd on- derzooht en daarbij kwamen de wa pens en de buit te voorsohijn. De vier Chinezen die in Assen zijn aangehouden blijken ook de (mis lukte) overval te hebben gepleegd op het Chinese restaurant Kota Radja aan de Stationsweg op woensdagavond. Twee van de vier aangehouden hebben in elk geval bekend enkele uren voor de overval op het Chinese restaurant in Assen in Leiden te zijn geweest. Zoals bekend hebben zij in het Leids restaurant een ober en een kok met een pistool bedreigd en een dienstertje met kettingen aan een pilaar vastgebonden. De over val in Leiden mislukte omdat een andere restaurantbediende kans zag te ontsnappen en de politie te waarschuwen. ADVERTENTIE motto's "gratis onderwijs voor ieder een", '^boycot de 1.000 gulden" en "Van Veen, ga ne/ir huis" tot onder werp ihaddtn. Ook waren spreekko ren met deze kreten te horen. Een delegatie van vijf man bood in het gebouw van de Tweede Kamer het WD-kamerlid dr. K. v. Dijk, lid van de commissie wetenschappelijk onderwijs, een petitie aan waarin weer eens op de grieven wordt gewe zen. De demonstratie werd georgani- door het Landelijk Overleg Grondra- den (LOG) uit Amsterdam. Op de foto: met spandoeken trok ken de studenten gisteren door Den Haag. Een visser, die de laatste vis dag van net seizoen nog ten volle wilde benutten, had er kennelijk geen oog voor. Deze eiken salonkast Ruth Dit prachtige salonmeubel is vervaardigd van Slavonisch eikehout en is 220 cm. breed. De deuren zijn voorzien van prachtig houtsnijwerk: werkelijk een lust voor het oog. De normale winkelprijs voor dit meubel bedraagt 845.- maar bij Leski betaalt u slechts o5J5i— Koopavond: elke donderdag tot 9 uur 's maandags gesloten Haarlemmerstraat 150-154 - LEIDEN Den Haag/Rotterdam/Voorschoten as tot dusver het topjaar, tollaten in vorige jaren: 2. 3, 5 en 7. Overvallen eisten in 1972 het leven van drie mensen, 13 liepen ernstige verwondingen op. In 1971 is een per- ,2 miljoen, 1970, f2,0 mil- soon door een overval om het leven gekomen. Het i rial overvallen in 1972 was was toen zeven. 1 zwaar gewonden HSTERDAM (ANP) Een labader moet niet stoer doen langer dan een ander in de sauna blijven. Ook wat de Peratuur betreft moet hij risico's nemen, zo luidt waarschuwing in een rap- over een onderzoek in het Itraal Ziekenhuis Alkmaar onderzoek met proefper- n werd ingesteld door dr G. Hilvers, klinisch ohemi- en blochemicus, in samen ging met de aenestesist C. m. afcrmiddag heeft de Neder- ke sauna vereniging, die 'n kndig gebruik van de sau- "Xirstaat, het rapport op 'n inkomst in Amsterdam door rinenstellers laten toelich- ZiJ waarschuwen ervoor de l*ratuur in de sauna niet te laten oplopen, hoog- 18 tot 90 100 graden celcius De rapporteurs hebben gecon stateerd, dat in de sauna het stofwisselingsproces niet zoals vaak wordt aangevoerd ver snelling ondergaat, doch dat in tegendeel bij een hoge tempe ratuur de stofwisseling op een laag pitje wordt gezet. Hieruit volgt, zo zeggen de onderzoe kers, dat een te lang vertoeven in een te warme sauna beslist nadelig zal zijn voor het goed functioneren van met name de hersenen, omdat er geen zuur stof wordt opgenomen. Zij raden aan gemiddeld niet langer dan twaalf minuten in de sauna te blijven en daarna 'n kwartier lang buiten te rusten, om de lichaamsfuncties gele genheid te geven zich te herstel len. Eerst daarna kan men op nieuw de sauna in. ADVERTENTIE Deze moderne eethoek De hier afgebeelde eethoek bestaat uit eea royale tafel, 120 x 80 cm, met wit formica bovenblad en 4 heerlijk zittende stoelen, die bekleed zijn met gezellige moderne stof. Het geheel is afgewerkt in palissandcr kleur. Zolang dc voorraad strekt wordt deze komplete eethoek in alle Leski-zaken verkocht voor j ii j j j i slechts 298.- Koopavond: elke donderdag tot 9 uur 's maandags gesloten Haarlemmerstraat 150-154 - LEIDEN Den Haag/Rotterdam/Voorschoten DEN HAAG In het hartchi- rurgisch centrum van het Acade misch Ziekenhuis Dijkzigt in Rot terdam staan ruimten leeg omdat er geen geld is om verpleegsters aan te trekken. En dat terwijl men met tien tot vijftien verpleegsters meer het aantal hartoperaties in een jaar kan verdubbelen. De Rotterdamse hartchirurg prof. dr. J. Nauta zei dat gistermiddag op de hoorzitting van de Tweede Ka mer over de hartchirurgie ter illus tratie van de nog steed kritieke hartsituatie in Nederland. Prof. Nauta vindt het hoog tijd worden dat de hartcentra in de academische ziekenhuizen alvast een voorschot krijgen op het totale bedrag dat zij nodig hebben om goed te kunnen draaien. Dat kan als de ministers Stuyt (Volksgezondheid) Van Veen (On derwijs) en de Ziekenfondsraad met de aanbevelingen uit het rap- Het rapport Nieveen van oktober vorig Jaar pleit voor tenminste 250 hartoperaties waarbij de hart-long- machine wordt gebruikt per Jaar in de hartcentra van Rotterdam. Lel den. Amsterdam. Utrecht, Nijmegen en Groningen. Volgens prof. Nauta, die achter het plan Nieveen staat, is dat echter niet op korte termijn te verwezenlijken. De hartpatiëntenvereniging drong aan op een voorlopige oplossing voor de situatie in het zuiden van het land Maar dan zou men eerst moe ten zorgen dat ook de Eindhovense hartchirurg Van der Schaar en zijn team weer hartoperaties kunnen verrichten. De vereniging gaat zelf een jaar lang geld inzamelen om mee te be talen aan de uitbreiding van de hartcentra in ons land.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7