Dr. E. H. na bij na J. Warns 32 jaar verlaat Zeehos Grote bloemensho in Honselersdijk INBREKERS WERKTEN OP BREED TERREIN Uiver blijft Befaamd specialist op het gebied van been- en gewrichts-tuberculose met pensioen Spelen met lucifers f 1500 schade Na ongelJ overledei Negatieve rente STREEK VRIJDAG 16 MAA: BOLLENSTREEK De rond veertig inbraken en diefstallen in verschillende winkels te Den Haag, Rijswijk, Sassenheim en Lisse waren niet primair het motief voor de officier van Justitie om het gedrag van een viertal verdachten gisteren tijdens een zitting van de Haagse rechtbank scherp te veroordelen. Wel de diefstal met geweldpleging op 11 oktober vorig jaar bij een 65- jarige veehouder aan de Veurselaan in Voorburg. te halen werd toen maar gedeelte lijk beantwoord. Warvt de diefstal le verde „slechts" f 22.000 op. De eisen van de officier van Justitie verwekten enig rumoer op de publieke tribune, waar met gegil en kreten werd gerea geerd op de straffen van acht maan den, waarvan drie voorwaardelijk, tot tweemaal een Jaar en zesmaan den en een Jaar gevangenisstraf, die de officier het viertal wenste aan te meten. De verdachten, in leeftijd varië rend van 20 tot 25 Jaar drongen op die elfde oktober van het vorig Jaar via het keukenraam de woning van de veehouder binnen op het moment dat deze een dutje deed. De inbrekers trokken een trui over 't gezicht toen de man door het lawaai ontwaakte. Zij voegden de bejaarde man toe: „Handen omhoog of ik schiet". De man werd gedwongen op de vloer te gaan zitten en terwijl de overvallers de woning doorzochten werd hij in het toilet opgesloten. „Ik dacht dat ze best in staat waren om me neer te schieten" aldus later de verklaring van de veehouder. Benevens de talriike inbraken in Den Haag gingen de verdachten ook aan het werk in Sassenheim, waar een manifacturenzaak aan de rijks weg (10 november) het doelwit vorm: de. en in Lisse, waar uit een pak huis aan de Herenweg vaasjes en klokken werden meegenomen. En dan waren er nog de enkele, nog niet ten laste gelegde inbraken in de omgeving van Voorhout. „Er was geen middenstander voor jullie vei lig", constateerde de rechter mr. J. Berkhout. Vrijwel alle verdachten waren al eer der met de justitie in aanraking ge komen, maar toen zij de gevangenis de rug toekeerden gingen a over tot hun orde van del motief was veelal doen" en niet zelden was del daarvan terug te voeren c de vrienden" Van de zijdel verdediging werd opgemerli verdachten vrij vaak in vertoefden waar ongewenstj ten werden gelegd. Uitspraak op 29 maart. Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn KATWIJK AAN ZEE Dr. E. H. J. Warns gaat het Rotterdamsch Zeehospitium verla ten. Hij is 5 maart 65 jaar geworden en is dus eind van deze maand aan zijn pensioen toe. Warns is een fervent bestrijder van de tuberculose geweest en heeft zijn gaven bijna 32 jaar in dienst gesteld van het Zeehos. Al jaren is hij de enige been- en gewrichtstubecu- lose-specialist in ons land. Hij hield spreekuren in Leiden, Rotterdam, Schiedam en Dor drecht. Van I mei 1942 tot 1 november 1971 was hij geneesheer-directeur en daarna bouw- coördinator voor de nieuwe paviljoens van het Rotterdamse Zeehospitium. Aan al die activiteiten komt 30 maart een einde. Dan trekt Warns zich voorgoed als medicus terug en gaajt zich wijden aan zyn hobby's: schelpen verzamelen, reizen en muziek. tegen de materie. Daarmee begonnen school onder In november moest het we pas in 1947. Het eerste genees- hele Zeehos worden geëvacueerd. Het middel was streptomycine. In de oor- was de eerste inrichting die uit het logs jaren was het in Amerika reeds westen weg moest De 170 patiënten bekend, doch eerst na de Tweede We- werden ondergebracht in het Fami- reldoorlog konden wij, als artsen hier, lie-hotel in Paterswolde. Dit aantal groeide tot 200 uit."Het hadden er", zegt Warns, "wel 2000 kunnen zijn, want de tuberculose stak ernstig de kop op". Drie jaar bleef men in Pa terswolde en op 20 augustus 1945 keerde men weer in Katwijk terug, jarige loopbaan als tuberculose-spe- Tot voldoening van bestuur, directie ciaist praten. Wat hij erg prettig en patiënten was er geen enkel ge- vindt is, dat er thans doetreffende bouw afgebroken en kon men de zaak methoden zijn om tot de ziekehaard weer gaan opzetten, door te dringen en dat de patiënten niet meer gedoemd zijn de zeer lange Omschakelen kuren mee te maken. Van dat kuren heeft hij heel wat ellende gezien en meegemaakt: mensen die aan deze ziekte leden werden met de vinger 1 nagewezen en als een besmet iemano ,v^n beschouwd gezinnen werden uit el kaar gesleurd en kinderen verwaar - loosd doordat vader of moeder lang- - ons zin Krijgen en dat konden we d verpleegd werd warns heeft We hadden toen een capaciteit van in Rijns burg wel kopen. In een wipje - oen u^-ion on w^nnHor Lmm zit ik nu bij mijn vrienden hier en gesteld van de aan tbc lijdende mens- L heid. Dankbaar is hij, dat deze ziek- dan altijd schelpen. Daarvan ben terUo-gedrongen en dat het door men weer terug. Eerst verdwenen de allerlei medicijnen mogelijk is de pa- wachtlijsten en^ daarnakwamen^ er tiënten thuis te verplegen. De vriendelijke, rustig pratende dr Warns doet een fikse trek aan zijn Corona en vertelt dan uitvoerig over In zijn riante woning, zuidelijk van het hoofdgebouw van het Zeehos, hebben we een bijzonder prettig ge sprek gehad met dr. Warns. Die in een duinpan gelegen woning gaat hij straks verlaten om z*n intrek te ne men in één van de mooie huizen in 't Rijnsburgse Frederiksoord. „Is dat na 32 jaar Katwijk geen grote over gang?", vroegen we. Het antwoord liet niet lang op zich wachten: "Neen, beslist niet. Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg zijn naar mijn gevoel één gemeente en dan komt na een groen strook, Oegstgeest. Ik had hier heus wel willen blijven wonen, maar mijn vrouw en ik konden geen huis Ellende Uren kan dr. Warns over zijn 38- De scheidende geneesheer-directeur nadrukkelijk: „We zijn het Zeehos direct sterk uit gaan breiden en gaan kinderen tot een algemeen sanato rium voor alle soorten t.b.c. Met die reorganisatie waren we in 1952 klaar. een enthousiast verzamelaar' Specialisatie Dr. Warns werd in Amsterdam ge boren, studeerde aan de Gemeente lijke Universiteit en was vervolgens negen maanden huisarts in de hoofd stad. Daarna ging hij zich speciali seren op het gebied van de tubercu losebestrijding. Een jaar werkte hij in een sanatorium in Gennep en ver volgens zes jaar in het sanatorium '"Julianaoord" in Laren tot hij 1 mei 1942 werd benoemd tot geneesheer directeur ran het Rotterdamsch Zee- hosoitium in Katwijk aan Zee als op volger van dr. J. van Dorp-Beuker Andrae. Hij zou bijna 32 jaar aan het Zee hos verbonden blijven en tenslotte blij kunnen constateren, dat de tu berculose dermate is teruggedrongen, dat er nu nog slechts acht patiënten in de longkliniek worden verpleegd. Er zijn jaren geweest direct na de tweede wereldoorlog dat alle 360 dat alles zien veranderen in die lange 360 bedden bedden en bijzonder tijd, waarin hij zich in dienst heeft wachtlijsten door de sterke toeneming van de t.b.c. in de na-oorlogse jaren. Heel langzaam liep het aanal opna- KGB zegt maar wat Zes jonge Joodse Russen hebben van de staatsveiligheidsdienst <KGB> te ho ren gekregen dat zij krachtens een decreet van 25 december ji. alle ac tiviteit moeten staken waardoor de bedden bezet waren. Niet dat er geen k^en wden i-,«-stoort, t.b.c.-patiënten meer zijn, want dat Hef h d is beslist niet het geval. Wel is het m het gebouw va<n de KOBjeen h<m- zo dat de meeste zieken, wanneer gerstaking te houden uit protest te- hun kwaal tijdig wordt ontdekt, gen het uitblijven van een emigra- d ankzij de moderne geneesmiddelen tie vergunning. De zes Jongelui die thuis kunnen worden geholpen en weer vrij snel van hun ziekte af zijn. naar Israël willen gaan, verklaarden dat zij nergens in de staatscourant Dr. Warns heeft dat hele proces het genoemde decreet hebben kun- meegemaakt. In niet geringe mate nen vinden. Toen zij bij de KGB om Diefachtige Leidenaar aangehouden heeft hij er mede toe bijgedragen, opheldering vroegen, dat er goede behandelingsmethoden daar de tekst beschikbaar te stel- kwamen. Toen hij zich ging speciali seren waren er in feite geen andere behandelingsmethoden tegen tuber- Muntenvondst Bij graafwerk- culose dan rusten, rusten en nogeens zaamheden is bij Payde in Estland rusten en soms een operatieve in- op 50 cm diepte een grote koperen greep, waarbij men vaak aan de „bui- j --- - - - tenkant" van de ziektehaard bleef. Nu dringt men tot die ziektehaard veren munten die in het begin van de door. Al Jaren overigens en met sue- elfde eeuw in Keulen waren gesla- boekdelen. Zeehos-arts Warns met een beetje Polen en Zweden gemaakt. Voorts spijt: „Toen we de Juiste behande- bevonden zich in de ketel goedbe- lingsmèthoden nog niet hadden, wa- waard gebleven zilveren en tinnen ren er veel patiënten en nu we de sieraden. Volgens deskundigen moet tuberculose doeltreffend kunnen be- de ketel begraven zijn tijdens de strijden zijn er aanmerkelijk minder. Lijflandse oorlog (1557-1582). Toen Gelukkig overigens. In die begintijd streden Polen, Zweden en Rusland probeerden we de ziekte terug te drin gen met algemene maatregelen in- plaats van doeltreffend op te treden besloeg. om Lijfland, een gebied dat het hui dige noord-Letland en zuid-Estland SASSENHEIM Het vooral bij vrachtrijders bekende Sassenheimse wegrestaurant De Uiver zal niet ver dwijnen. Het restaurant in Sassen- Schieten -en nog op zondag ook DEN HAAG/LISSE "We zijn te gen woord iger fel op overtredingen te gen de vuurwapenwet", zo luidde de informatie van de officier van jus titie bij de Haagse politierechter. Dat moest de 30-Jarige verdachte uit Lis se die terecht stond, tot zijn grote vak ^ook helemaal doork schrik ervaren. Het was allemaal niet zo kwaad bedoeld, zo zette hij uiteen, hij houdt nu eenmaal van schieten en met het beoefenen van die liefhebberij was hij in bezig, bij welke bezigheid hij werd betrapt. "Het kon niks geen kwaad" vond verdachte, doch daar ging het niet Hoogveen, "i"ji om. In deze ti]d met al die roofover- mikken we 00k op passaJ vallen kunnen we geen vuurwapens uiver wordt aantrekkelijker heim zijn de afgelopen i deuren van petit restaui d'Or en het meer oude De Oude Post wel voc. sloten is met o.m. een terieur zelfs aantrekkelijk maakt en zal zaterdag offid den heropend. Nieuwe man in De Uiver Hoogeveen, na een aantal 1 vingen" in Sassenheim tem In combinatie met Verf zoals vorige week gemeld J braakliggende gronden achter! Uiver plannen heeft, heeft f veen het wegrestaurant Hoogeveen: "Ik kom uit hetl vak en uit Sassenheim. Ik J aantal jaren als steward l land Amerika Lijn gewerkt"! het Rijnhotel, de Karsenbool laatste vier Jaren in ZeeuwJ deren. Nu ik deze kans kreeg! senheim terug te keren 1 café-restaurant daar verkoel! auiuen De uiver heeft tot ver buJ senheim bekendheid verwJ pleisterplaats voor vracj "Dat willen we graag zo 1 in de omloop hebben", deelde de of ficier mee en ook aJl had verdachte dan beslist geen overval in de zin, verbod is verbod en de jaohtbuks mocht hij zonder vergunning hebben. "Wanneer u zo graag wilt schieten, dan moet u lid worden van een sohietvereniging of zo en dan een met de tijd meegaan". De I grotere -groep". Niet alleen het interieur h nieuwe aanblik gekregen, 1 terlijk is er te zien, dat li niet weer gaat leven. De parkeer! opnieuw geasfalteerd bij« Hoogeveen: "De laatste tijij een stilstand vergunning vragen" zei de rechter. "U speelt nu met iets waarmee u niet mag spelen en dan nog boven dien op zondag. De officier eiste twee weken gevan genisstraf, het vonnis werd tien da gen gevangenisstraf en verbeurd verklaring van het vuurwapen. Badminton Joke van Beusekom en Marjan Luesken zijn winnares geworden in het damesdubbelspel van de open Deense kampioenschap pen. In de finale versloegen zij het Deense duo Karin Jörgensen en Ul- la Strand met 17-14, 17-14. De Japan se Hiroe Yuki greep de titel bij de dames door winst op Imre Nielsen- Rietveld (11-7, 11-6), bij de heren toonde de Indonesiër Hartona zich de sterkste. Hij versloeg de Deen Delfs met 17-14,15-12. heropening van De Uiver de vooravond van het bloembd zoen 1973. Een betere start lijk denkbaar. LEIDEN De 27-jarige de Jong uit Hazerswoude i middag in een ziekenhuis t overleden aan gevolgen van keersongeluk. Dondeuc raakte De Jong levensgeva wond toen hij werd g( personenauto bij het over de Hoge Rijndijk in zijn i zelfs bedden vrij- Daardoor konden we omschakelen op de verpleging van getroffenen door de kinderverlam- ming. Dat was in de zomer van 1956. zijn Zeehos-periode. Toen hij kwam We werden op dat gebied het eerste was het een sanatorium voor Rotter- revalidatiecentrum. Begonnen werd daimse kinderen. Op 1 mei 1942 wa- met 34 bedden in het Blankenheim- ren er een 170 patiëntjes. Toen trad paviljoen. Langzamerhand werd het hij in dienst Warns direct aan de hele paviljoen voor deze polio-patiën- slag, want de Duitsers sloten de Kat- ten ingericht, namelijk een vleugel wijkse boulevard af en bevolen tevens dat het langs die boulevard gelegen oor kinderen en een voor ouderen. In 1960 kwam één van de Zweedse Blankenhsim-paviljoen met 60 kin- barakken leeg waardoor op voorstel deren zou worden ontruimd. Deze van dr Vos kon worden begonnen Jeugdige patiënten bracht hij in de mpt het opnemen van patiënten met algemene longziekten. Na een paar - jaar besloeg deze longkliniek alle ba rakken". Even onderbreekt dr Warns het ge sprek om een frisdrankje in te schenken en de telefoon aan te ne- Dr. E. H. J. Warns, die na bijna 32 jaar het Rotter damsch Zeehospitium in Katwijk aan Zee gaat ver laten. Hij was tot 1 novem ber 1971 geneesheer-direc teur en daarna bouwcoör- dinator voor de paviljoens van spastici. men. Dan vervolgt hij: „Er kwamen in de paviljoens steeds meer onbezet te bedden en aangezien de verpleeg- prijs over het beschikbare aantal bedden werd berekend moesten we HONSELERSDIJK De ope- altijd met tekorten werken. In 1960 ningsdatum van de grote Jubileum- kwamjie echtgenote van Rotterdams bloemenshow van de Coöp Centrale Westlandse Snijbloemenveiling in Honselersdijk nadert en daarmee De een mogelijkheid bestond zware „r de betengstëllmg toe. chm r»r» Lp npmpn Flr wprri ppn LEIDEN Een 30-jarige Leide naar is op heterdaad betrapt bij een inbraak in een overhemdenfabriek aan de Rooseveltstraat. De man bleek al twee maal eerder een inbraak bij dit bedrijf te hebben gepleegd, waar hij in totaal honderdzestig overhem den wegnam. De diefachtige Leide naar, een bekende van de politie, was kort voor zijn laatste inbraak in de overhemdenfabriek ook de Maria- ces. De statistieken spreken daarvan gen De overige munten werden in Potgieterlaan binnen '- de late middeleeuwen in Lijfland, spastici op te nemen. Er werd een heel plan uitgedokterd en eindelijk was het zover, dat we met medewer king van de directie van het stadion „Feyenoord" de „zeehal" op de hoek van de Boulevard en de Seinpost straat voor dit doel konden inrich ten. De hal kreeg het idee van een bungalow. Thans hebben we zes van deze paviljoens en daardoor kunnen we aan 74 spastici onderdak verle nen. Van de Phelps-Stichting hebben we bij het realiseren van deze bouw plannen veel medewerking ondervon den. We werden het eerste centrum voor polio-revalidatie. Ook onze mytylschool geniet grote bekend heid". Wanneer dr. Warns zo spreekt, dan heeft hij het steeds weer over de ge weldige steun ontvangen van zijn medewerkers (sters) van hoog tot laag. Hij ziet dankbaar terug op die lange periode in Katwijk, waar hij show zal 21 maart om twee uur worden geopend door mr. Vrolijk, de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland. Van 22 tot en met 25 maart kan op het publiek gratis op de grote tentoonstelling terecht. Vanaf 1 maart is er door drie ar rangeurs, samen met een bouwbe drijf. gewerkt aan de technische voorbereiding, onder meer voor een grote waterpartij waar overheen een versierde zwevende brug zal komen. In de 5.000 meter grote tentoonstel lingsruimte zullen in de nacht van 20 op 21 maart vele tienduizenden bloemen in velerlei soorten worden opgesteld. Hieraan zullen ruim honderd bloemenarrangeurs en binders meewerken. Naast aan talrijke snijbloemen is er veel aandacht besteed aan bloei ende potplanten, terwijl er ook i zich veel vrienden heeft verworven, uitgebreide orchideeën inzending is. Aan een groots afscheidsbetoon heeft hij geen behoefte. Daarom heeft hij het bestuur dringend ver zocht tijdens de afscheidsreceptie op vrijdag 30 maart, 's middags van 3 tot 5 uur in het personeelsrestaurant van het Zeehos. geen toespraken te laten houden. Dat er een stroom van bezoekers (sters) zal komen om dr. en mevrouw Warns de hand ten af scheid te drukken staat wel vast. In verband met de recente ontwikkelingen op de internationale valutamarkten hebben de deviezenmlnisters de Nederlandsche Bank gemachtigd om een speciale commissie te doen heffen op de toene ming van guldenstegoeden van niet-ingezetenen. Deze commissie is met ingang van 26 maart tot nader order vastgesteld op 0,25 per week, aldus de Nederlandsche Bank. Het doel van deze maatregel, welke een aanvulling vormt van de reeds bestaande beperkingen op de kapitaaal invoer, is het ontmoedigen van een excessieve vraag naar guldens door niet-ingezetenen bij het Nederlandse bankwezen, waardoor de opwaartse druk op de koers van de gulden groter zou kunnen zijn dan door de betalingsbalansverhoudingen wordt ge wettigd. De schepper van de vermaarde stripfiguur "Blondie", Murat B. Is op 72-jarige leeftijd overleden in het medische Apollo Center in hel nabijgelegen St. Petersburg. Haast 40 jaar is Blondie in meei dan 1500 kranten in de hele wereld verschenen en elke dag werd de strip een schuurtje aan de Raadhuisstraat gelezen en bekeken door naar schat- ALPHEN AAN DEN RLJN Een vijfjarige jongen, die met lucifers had gespeeld, was er de oorzaak van dat afbrandde. Een centrifuge en een wasmachine werden eveneens door het vuur vernield. De schade wordt geschat op ongeveer vijftienhonderd gulden. Bovendien werd een aangren zend schuurtje eveneens door de vlammen aangetast. ting 75 miljoen mensen in een kleine i landen. "Chic" Young was ook de schepper gelegenheid mee te doen aan door- Het zijn niet zomaar bloemen die wor'1-" getoond: meer dan 250 Westlandse bloemenkwekers komen met hun beste produkten. Verder is er nog een grote inzending voor jaarsgroenten van de Bond West- land, het overkoepelende orgaan van de Westlandse groenteveilingen. De Stichting Tuinbouwhistorie komt met een eigen stand, maar le vert ook veel antiek materiaal ter opsiering van de show. Het Proef station in Naaldwijk zal in een bloemrijke opstelling de binding tussen praktijk en onderzoek uit beelden. De tuinbouwscholen tonen hun kunnen. Door de negen gewas- senwerkgroepen van de Westlandse bloementeeltstudieclub zal aan het publiek voorlichting worden gege ven, ondersteund met informatief voorlichtingsmateriaal. De Konink lijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde geeft het publiek de van de eveneens zeer vermaard ge worden Dag wood Bumsteair Blondie en Dagwood "huwden" zeer op 13 februari 1933 en verschenen van die dag af samen in de populaire strip, plus na verloop van tijd met een heei stel kinderen en honden. De veilingklok in Honselersdijk. lopende bloembindwedstrijden. De CCWS wordt ook door vele Rijnsburgse bloemenhandelaren en burg niet oi nauwelijks kan kopen, ken ongeveer 2000 kopers de fnge\ -grossiers bezocht, want het is nu Een bijzonderheid is, dat men in Hon- die thans met een jubileum^ Ebo eenmaal zo dat men voor verschillen- selersdijk als eerste en nog enige vei- een grootscheepse receptie eun de soorten bloemen wel in het West- ling de bloemen volledig verpakt maart, 's middags van half n heli land terecht moet, die men in Rijns- aanvoert. Over het algemeen bezoe- zes uur, het gouden feest gaat

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4