U bespot het marxisme in uw colleges te Leiden" I Jaren vijftig herleven bij Frank Govers agendf. Opruimen van afvalglas krijgt geen voorrang Prof. Prak aan Karei van t Reve: DE PEUTERS EN MUZIEK Stichting Eigen Woningbezit in Warmond opgericht Inbraak in opslagplaats VRIJDAG 16 MAAKT 10 H ZOETERWOUDE De leerlingen van de pedagogische academie De La Salie zijn vandaag voor het laatst bezig geweest in de St. Bernardus-school. De speelplaats is inmiddels herschapen tot een dambord, hinkelbaans verkeerstuin. Hier ziet u een beeld van de loerkzaamheden Oplossing mag gemeente geen geld kosten DËLFT In een ongemeen felle brief heeft de Delftse hoog leraar, prof. ir. W. L. Prak gereageerd op de kritiek die de Leidse prof. Karei van 't Reve vorige week had geleverd op de inhoud van een advertentie waarin de Technische Hogeschool Delft sollicitanten opriep voor de benoeming van een politiek econoom. Van 't Reve toonde zich in een open brief aan minister Van Veen bezorgd over de passage in de advertentie waarin gevraagd werd om "grondige kennis van, en inzicht in het his torisch en dialektisch materialisme". De nieuwe docent, aldus de advertentie, moest uit deze wetenschappelijke beschou wingswijze zijn werk opvatten. In zijn brief aan de minister vraagt zondere leerstoel in de Thomistische Van 't Reve wat de bewindsman met wijsbegeerte in uw eigen faculteit, ter deze zaak denkt te doen. „Van uw wijl met deze leerstoel ten dele iets antwoord hangt het enigszins af of ik soortgelijks werd beoogd als met de in de nabije toekomst zal moeten gewraakte bouwkunde-advertentie gaan uitzien naar een andere betrek- namelijk om de Thomistische be king, dan die welke ik op 't ogenblik schouwingswijze in het onderwijs een bekleed", aldus de Leidse hoogleraar, plaats te geven?", aldus prof. Prak. Onderscheid Het weerwoord van prof. Prak, die verantwoordelijk is voor de adverten tie, noemt hij zelf al even opvallend als de kritiek van Van 't Reve. „Er behoort een onderscheid te worden gemaakt tussen het marxisme als wetenschap en de politiek van socia listische staten. „Hoewel u zulke on bekend schijtn te zijn, is niet elke marxist ervan overtuigd, dat Rus land een paradijs is", vindt prof. Van 't Reve. Prof. Prak in zijn brief: „U laat niet af te wijzen op het onver draagzame en agressieve karakter van het marxisme. Maar zijn uw geschriften en ook nu weer deze brief, wel zo verdraagzaam gesteld? En zou de kritische houding, die u als vanzelfsprekend bij iedere academi cus veronderstelt en waarvoor u ons kapittelt dat wij deze vermelden, misschien óók eens op uw eigen hou-, ding ten opzichte van kunnen worden toegepast?" LEIDERDORP De „Stichting Kinderspeelzaal Leiderdorp", hield gisteravond een bijeenkomst voor ou ders en kleuterleidsters van peuters van 2 t.m. 4 Jaar in de Scheppings- kerk. Tijdens het huishoudelijk ge deelte werd aandacht besteed aan o. a. de nieuwe functies in de speelzaal n.l. die van algemeen hoofdleidster en administrateur om zodoende het bestuur te ontlasten en anderzijds beter te kunnen functioneren. Ook werd mej. Biekler door bestuur en ouders uitvoerig in het zonnetje ge zet voor haar 5-jarig leidster zijn. Hoofdmoot van deze leerzame avond was de inleiding door de directeur van de Streekmuziekschool „Rijnak koord", Ad. J. Hoogenboom over de muzikale vorming en ontwikkeling van het kleine kind in de speelzaal en thuis. Verrast giechelend moesten de ouders op 'n gegeven moment liedjes zingen in de vergaderzaal. Maar door het enthousisme waar mee directeur Hoogenboom de dames voorging en leidde werd het een suc ces. Kinderen worden beter ontwik keld als zij een muzische vorming ontvangen aldus .Rijnakkoord"- di recteur Hoogenboom, en de ouders kunnen daar al aan meedoen door thuis met de jonge kinderen te zin gen of goede platen te draaien. De harmonische ontwikkeling en de emotionele vorming van het Jonge kind zijn daar uiterst nauw mee ge baat. OEGSTGEEST De ra/ad van 'Oegstgeest had gisteravond maar een half uur nodig om de korte agen da te behandelen. Wel had deze ver gadering een wat ongebruikelijk slot. De voorzitter van de gemeentelijke personeelsvereniging Gerrit Heere vertelde dat een boekhandel in Oegstgeest ballpoints heeft laten ma ken met het wapen van Oegstgeest er op. Na een lang en vermakelijk verhaal bood hij de raadsleden zo'n pen aan. Het afvalglas vond burgemeester Van Eysinga niet zo verschrikkelijk milieuvervuilend en hij wilde dan ook aan het ophalen van dit afval glas geen voorrang verlenen. Papier ophalen vond hij veel belangrijker. Niettemin beloofde hij mevrouw Van Lookeren Campagne dat getracht zal worden een oplossing te vinden voor het glas op zakelijke basis zo dat het de gemeente geen geld hoeft te kosten. Bü 't voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening van f 1.023.000,- om de van r.k. Jenaplanschool te fi nancieren, kreeg wethouder Tem- minck van verschillende zijden waar derende woorden te horen voor het snelle af komen van deze lening. D'66-er Olivier bracht in verband met deze bouw nog eens onder de aandacht dat hij de voorkeur blijft geven aan openbare aanbesteding on danks dat de raad voor deze bouw een andere oplossing had gevonden. Uit publicaties was z.i. komen vast te staan dat openbare aanbesteding een besparing kan geven van gemid deld 10%. De D'66-fnaotie had het moeilijk met het aanvaarden van een hoger presentiegeld- voor de raadsleden. Olivier wilde dit liever behandeld hebben bij de begroting. Nu komt er een voorstel van ruim f 4.500.-, terwijl de financiën krap zijn. Zijn fractiegenote van Lookeren Campagne was overigens de enige die tegen de verhoging stemde. Daar verwacht wordt dat voor de bouw van het gymnastieklokaal aan de Kamperfoelielaan nog deze maand de financieringsmiddelen beschikbaar zullen komen moest de raad nog even een voorbereidingsbesluit ne men voor het gebied nabij deze laan. Er worden twee nieuwe straatna men toegevoegd n.l. op de plaats waar het nieuwe bejaardencomplex zal verrijzen. De naam wordt "van Wijckersloot'hplein". De weg ten wes ten de WARMOND Om tot de zenlijking van een project van eigen gelijkheid de woningen door dit be drijf te laten bouwen. Het stichtings- woningen te komen is de "Stichting bestuur stelt het op prijs om dcge- Eigen Woningbezit" opgericht. Een nen, die voor een eigen huis belang- stichting die ten doel heeft het eigen stelling hebben, nader omtrent de woningbezit in Warmond te bevorde- plannen te informeren- Zij biedt ren en het ontplooien van aktiviteiten daartoe gaarne de gelegenheid op die voor de leniging van de woning nood, de verbetering van de volks huisvesting en de verhoging van de leefbaarheid in haar werkgebied be vorderlijk zijn. De oprichting is in nauw overleg gegaan met het gemeentebestuur. Het bestuur wordt gevormd door burgemeester W. F. de Vreeze (voorzitter), de gemeente-secretaris P. J. Baas (secretaris) en de heer Th. A. P. Hoek, directeur van de Raiffeisenbank (penningmeester) Volgens het bestuur is in de afge lopen Jaren gebleken dat er in toe nemende mate belangstelling is ge groeid voor een eigen woning. Ener zijds is daaraan niet vreemd de wens om "baas in eigen huis". Bij voldoende belangstelling kan in het in voorbereiding zijnde be stemmingsplan Endepoel II een com plex premie-koopwoningen worden gaat heten: Wilthoeflaan". LEIDEN Er is dezer dagen in gebroken in de opslagplaats van een Coöperatie aan de Oranjegracht Ontvreemd werden dozen met koffie, boterhammenworst en rijst. Tot de inbrekersbuit behoorden ook een schrijf- en een telmachine. Men is binnengekomen via een lichtkoepel op het platte dak. Kritiek De Delftse hoogleraar zegt van de nieuwe man die men wil aantrekken dat een kritische bezinning op zijn toekomstige beroepspraktijk wordt be vorderd door kennismaking met maatschappij-kritische stellingna men in het algemeen en met de mar xistische in het bijzonder. Vanuit de marxistische beschouwing krijgt de student een scherpe kritiek te horen op de algemene economische rela ties tussen investering, huur, rente voet en rentabiliteit. „Om effectief te zijn", zegt prof. Prak in zijn open brief, „moet deze kritiek met overtuiging door de be trokken docent worden gebracht en niet, zoals u dit in een reeks colle ges in Leiden hebben gegeven onder voortdurende bespoting van deze be schouwingswijze". Verbaasd Prof. Prak zegt er tenslotte ver baasd over te zijn, dat zijn Leidse collega zelfs de consequentie aan de advertentie wilde verbinden om op te stappen als minister Van Veen (on derwijs) onvoldoende garanties zou ge ven dat ook aan hem de eis gesteld zou worden vanuit de wetenschappe lijke beschouwing van het dialekti- sche materialisme te doceren. „Ten slotte werd u ook niet gevraagd met uw geloofsbelijdenis voor de dag te komen bij de instelling van een bij- Burgerlijke stand Lelden Geboren: Theodorus J. M. C. Schrijver. Michel Z.V. J. J. AMSTERDAM De rock and roll is terug, niet alleen in de mu ziek wereld maar ook in de mode. Frank Govers bracht in zijn nieu we voorJ aars en zomercollectie dit stukje jeugdsentiment prachtig over. Hij liet zijn mannequins strak ke boothialstruitjes dragen (zwart met wit gestreept) met daaronder een strakke fluwelen kniebroek met een klein «plitje opzij. Het kortje jasje, deze zomer erg belangrijk gaf Govers ook een nieu we uiterlijk. Hij maakte het kort, net in de taille vallend met grote revers. Onder deze rode, groene pe- trolkleurlge jasje liet hij witte wijd- uitlopende pantalons dragen. Maar dat jasje gaat natuurlijk ook wei eens uit en dan ziet Govers het he lemaal in een gestreepte blouse met geblokte debareur. Opvallend was dat hij op ai deze debareurs hele smalle plastic ceintuurtjes liet dra gen. In de collectie van Frank Govers zit ook ieder jaar weer een werk van zijn moeder. Dit keer waren het de truitjes met diepe v-hals in ten- nisstijl met daaroverheen een tong- vallend vest. Mooi, draagbaar en modieus zijn de jurken die Govers brengst. Che- misiers en natuurlijk veel meters- wijde plisseé-rokken. Dat denim lang niet meer alleen voor spijkerpakken is wist u na tuurlijk aan, maar Govers nam de nim voor avondkleding. Hij maakte een van lichtblauwe denim een lange rok en liet daarop een witte broderie-blouse vol strookjes dra gen. Grappig daarbij was dat hij de elastische ceintuur met grote sluiting die zo'n 15 jaar geleden erg populair was weer van stal haalde. De totale collectie toonde dat Frank Govers de tijd goed aanvoelt en dat -knap in zijn mode weet te vertalen. HENRIETTE V. D. HOEVEN Wendela A. M. d.v J. M. Broek en jvl. w. z-anavnet, naomi j. d.v. Koopmans en S. Hlrsch, Esther t-4 yo ~t~f'/iTM/ïf'/ill i.v. F. Koopmans en S. Hlrsch. lllkZi dit! UJlllLllUll O. d.v. F. Koopmans GetrouwdJ. M. Groenendijk, Tlsseur, Boekholt, I Leeflang, 1 S. Hlrsch. Koert en A. f. v. Egmond H. M. Vermond en A. G. C. W. v. Driest en W. No- Loef en C. M. v. Klaveren. LEIDEN Op de Leidse veiling zyn vanmorgen de eerste tomaten aangevoerd. Koper werd commissio nair J. Deyn voor E. Oostendorp uit Oegstgeest voor f 39,90 per bakje van 6 kilo. Ook de Provence kwam in de show van Govers even om het hoekje kijken. Hij liet voor de vakantie wijde gebloemde rokken zien met daarop eveneens gebloem de schorten. De mouwtjes in de blouse zijn tekenend voor de mode uit de vijfti ger jaren. Met medewerking van Sam Platteel Onder redaktie van RONNY VINK telefoon 25260 Rudolf Steiner Wie nou eens een keer wil weten wat voor onderwijs op de Rudolf Steiner-school wordt gegeven kan za terdag vanaf half tien naar het Overleden In Huize Roomburgh is de oudste ingezetene van Leiden, de heer J. Fleur overleden. Hij werd ruim hon derd jaar. Nu de naam van de heer Fleur uit de registers van de burger- gebouwd. De mogelijkheid om door straat schoolgebouw aan de César Franck- ly'ke stand is weggevallen, is een paar bewoners niet leuk vonden. Bij de gemeente kwamen verder klachten binnen over vernielingen aan de school en hoewel de afdeling stedebouw alle begrip heeft voor de klachten is er ook nog het probleem Rpi IVPTl^ van onvoldoende speelruimte voor de i-cru. v Jongens en meisjes. dans aan de Bernhardkade komen, waar de gemeente met kloppend hart wacht op inventieve ideeën. bemiddeling van de stichting een openbare lessen gegeven. Alle leerlin. eigen huis te verwerven bestaat in het algemeen alleen voor inwoners van Warmond. Daarnaast zal aan gaan. Die dag worden er vrouw C. P. N. Boeg-Franse, wonen- de Boerhaavelaan, de oudste zullen toneelstukjes opvoeren, gedich ten reciteren, musiceren en de Ijpog- de aanmeldingen ste klas zal een eigen bewerking op- de gemeente War- voeren van het Engelse stfïk: "Deir- dre and the sons of Ushna". Verder vullend ook aandacht kunnen den besteed van hen die mond economisch zijn verbonden. In overleg met het gemeentebestuur, zijn inmiddels een aantal percelen bouwterrein voorlopig gereserveerd. Met het aannemersbedrijf Panagro N.V. wordt gesproken over de mo- Rondedans Bij kleuterschool De Rondedans in De gemeente wil graag eens met de bewoners praten over de uiteindelijke bestemming van de twee stukjes grond. Zij doet de suggestie om van de twee veldjes, die er nu trooste loos bijliggen, een speelterrein voor de grotere en kleinere jeugd te ma ken. Het ministerie van CRM heeft al een subsidie toegezegd voor dit (-tDI 1H projekt. VJTUUU. De jeugdbibliotheek van "Reuvens" aan de Plantage, heeft nieuwe ope ningstijden: met ingang van 19 maart zijn die als volgt: maandag, dinsdag en vrijdag van twee tot half zes, woensdag van twee tot vijf en zaterdag van half tien tot twaalf Persen me aantrekkingskracht op kinderen en die speelden daar dan ook naar hartelust. En ze voetbalden ook, wat Iedereen die wat wil zeggen over de speelveldjes kan donderdag 22 maart om acht uur naar de Ronde- In de Leliestraat 21 was het deze week alles goud wat er blonk. Het echtpaar A. Nieuwenhuijsen heeft er temidden van hun kinderen en klein- kinderen, familie en bekenden het gouden huwelijksfeest gevierd. Er waren bloemen, geschenken en uiter aard vele goede wensen. Om het dagelijks brood te verdienen was de bruidegom lange tijd werkzaam bij de betonfabriek van Oosthoek in Lei derdorp en bij de Kettingfabriek van de Kon. Ned. Grofsmederij. Even een gedachtensteuntje: dit weekeinde het Boycot Ontspan Con gres. Begint vanavond om acht uur in het gebouw Stationsplein 12, met een inleiding van Ruth First, socio loge, journaliste en strijdster tegen apartheid. Om negen uur begint een forumdiscussie. Het begin van een congres met het motto: Pers geen Zuid-Afrikaan uit, Micro-theater (Vestestraat 44 perium met "wat nu. wat nu"i Kreatief Sentrum (Breestraat 1 t né-club 9.15 uur nam. Zuide'rkek (Lammenschanswï| m volkingsonderzoek t.b.c. 2-4.30 8 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Sa m voor kamerbewoners 8.30 uur ]1 X uur 's nachts. Leiderdorp (Fred. HendrikplA 25) Gespreksavond Baha'l Breestraat 19 Sociëteit (voor kamerbewoners en a den) 9-12 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven, i kei 8-11 uur nam. Koningskerk Ruilclub 7.30-1 De Lakenhal Maatschapp.. Letterkunde Spr. mr. R. "Waarom monumentenzorg?" Zaterdag tram (Breesti Swing-avond 8 uur na Oegstgeest (Gemeen reldwinkel 11 uur voo Oegstgeest (Geversstraat 65)1 sociëteit v.a. 15 jaar 8 uur J 's nachts. Breestraat 19 Sociëteit kamerbewoners en alle< —12 uur nam. Bij molen De Valk Posts Schaakzoïder (Morsweg ^114)1 Feugdschaaksoclei Muiderkring 38 luiderkring 38 Modelflat 1 irm. en 2—5 uur na- Doopsgezinde Kerk entisten bijt prediking 11 1 De Vink nachts. Breestraa kei 8—11.30 1 Parochiehu Sleutelstadwandeltocht ventisten bijbelstudie -rediking 11 uur voorm. De Vink Dansen 9 uur hts. straat 19 Jeugdhav* hiehuis Maria Gijz t! middag. Zondag Oegstgeest (Geversstraat 65) teit voor kamerbewoners t nam. 1 uur 's nachts. n=s Leiderdorp (Wilhelminastraat pg Gespreksavond Baha'i 8.15 uur n Middelweg 19c Lelds Poppen kindervoorstelling 2.0 uur nam Breestraat 19 Sociëteit wel voor kamerbewoners staanden) Breestraat 19 Jeugdhaven, Jirakel 11 uur voorm. 1.30 uur I Ant. Clubhuls Dansen Parochiehuis Maria Gija Start Sleutelstadswandeltocht Doktersdiensten Leiden Tot zaterdagochtenpr: tel. 54954 en M. Snuverink, schans weg 46, tel. 32098). Voorschoten Dokter 1. Swen, Veurseweg 20, tel. 2356 verp leging Gezondheidscent! Gezondheidscentrum Wijngaardenlaan) Leiderdorp Dokter F. Kermfel en zo. spreek uur 12.30 84a, te' Oegstgeest - ?rans Halslaa juster C. Me: 228, tel. 55480, bgg. 54500). Warmond Dokter F. WaleJpS Dorpsstraat 45 (tel. 017112220, gj zuster C. v. Manen, Teijlii Apotheken De avond- nacht- en zondag p schoten, Leidse weg Van Beest Smallenburg, Loevest a Leiderdorp. Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau rechtskundlgo bijstand. Adres Leids Volkshuls Apothitto dilk 33 Openingstijden dagelllt ej y 10 uur voorm tot 1 uur nam (l A maandag) DagMIJks te maart gesloten. SOS-dienst SOS-Telefonlsche Hulpdiens (01710)—25202 Voor alle die In lilkheden verkeren berelkbaai werkdag van acht uur n.m tol uur vm doorlopend ln het weeto d.ws. van vrlldag acht maandag acht uur v.m k Vogelasiel Anna Paulownastraat Gewonde- en uitgeputte vogels 34687 Gezinsverzorging durig zieken en gezlnsverj 45, tel. 49441 (maandag 1 zlnsv^rzorglng, RIJnsburgerweg Dienstverlening Hum&nltas, u gracht 246a Spreekuur maande? JEN 2.30 nuur nam., woensdag 9.30 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEUJE? u, EN OMSTREKEN Uitgave: Leldsch Dagblad B Witte Singel 1 - Leldfl Postbus 64 - Giro 57055 Telefoon directie en admlnlsff^ tie 01710-25041. Telefoon redactie 01710-2160tjp< Hoofdredacteur Han Muidei Maandabonnement 1 Kwartaalabonnement f Pei post Losse nummers f 0 Abonnementsgelden bi) betaling te voldoen Bij auto® feil tlsche overschrijving geeo adn Gi nlstratie- en Incassokosten Nabezorglng tot 20.00 uur. Zaterdag tot 18.00 uur peg TelefooD 01710-30500 PI*

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2