rank van Rooij: een unieke guur in de hockeywereld 'ercentage clubliefde nihil bij trainers China verrast; kans Nederland weer gestegen n van de eerste betaalde hockeycoaches partaan naar strijd 16 MAART 1973 j^Bayern München was mar één minuut oud, toen iht al op geel sprong: Roth, han Cruyff met benen, bal onderuit haalde, kreeg van ritserse scheidsrechter Ru- jcheurer voor deze eerste chtste handeling al meteen e kaart daarna had Scheu- >t niet erg moeilijk meer. paar werden er nog wel overtredingen begaan die listens zo "geel" uitzagen le allereerste overtreding maar Scheurer vond Scheepmaker lijkbaar welletjes: hij had [ezicht laten zien, de spelers wie de baas was, hij kwam a niet meer noemenswaard leilljkheden, en geen van de hoorde Je na afloop dan >ts negatiefs over hem zeg- proeg me later wel af of die kaart waarmee Scheurer al de aftrap zijn groot oef uitspeelde, een ideetje lemzelf was geweest of mis- van Leo Hom, die bij de taak heeft de scheids- uit het buitenland aan- m bezig te houden (een die hij nu ook voor het Ne- jds elftal gaat vervullen, de hij me). Dat bleek ech- let het geval. "Uit principe Ik met de scheidsrechter over de komende wedstrijd, over koetjes en kalfjes, al daarbij natuurlijk wel 1 voetbalzaken ter sprake, man als Scheurer hoef ik niets te vertellen, •Bayern was naar zijn zijn honderdste wed- In het buitenland. Ik heb pens meteen tegen AJax ge- toen ik hoorde dat Scheu rer de wedstrijd in Amsterdam zou fluiten, dat hij momenteel een van de drie of vier beste scheidsrechters ter wereld is. Dat ik gelijk had. heeft hij in de wed strijd zelf afdoende bewezen, dacht ik", aldus Leo Horn. In de Neue Zürcher Zeitung lees ik nu dat de FIFA besloten heeft Rudolf Scheurer, die leraar van beroep is, op de voorlopige lijst van scheidsrechters voor de wereldkampioenschappen 1974 in West-Duitsland te zetten. In 1968 heeft hij bij de wereldkampioen schappen in Mexico zijn debuut gemaakt, zijn optreden bij AJax- Bayern maakte nog eens extra duidelijk waarom de FIFA hem er zo graag bij wil hebben. Toch blijkt de Zwitserse scheidsrech- terscommissie hem niet te heb ben aangemeld voor de WK in 1974, vanwege de „leeftijdspara graaf". In Zwitserland wordt een scheidsrechter, net als bij ons, op 48-Jarige leeftijd afgevoerd, en Scheurer blijkt reeds 48 jaar te zijn en zal dus in 1974 al 49 of zelfs vijftig jaar oud zijn als de wereldkampioenschappen worden verspeeld. De FIFA stelt zich ten aanzien van die leeftijdsgrens ech ter soepeler op dan de Zwitserse (en ook Nederlandse) scheids rechtercommissie. Het gaat haar minder om de leeftijd, dan om de fysieke en psychische be kwaamheden van de man in kwestie, ook al zou hij de 50 Jaar al gepasseerd zijn. Dat lijkt me een verstandige houding, tenslotte zijn we door die leeftijdsgrens in Nederland onze beste scheids rechter Lau van Ravens, kwijtge raakt. Een tijdje geleden heb ik in deze rubriek geschreven over een Russisch onderzoek, waarbij is uitgezocht op welke leeftijden in de verschillende takken van sport de beste prestaties ver wacht mogen worden. Daarbij bleek bijvoorbeeld, dat de ideale leeftijden bij zwemmen, schoon- springen en kunstrijden op de schaats laag waren („het zijn nog kinderen", roepen we dan onthutst uit), terwijl die leeftij den in andere takken van sport (bijvoorbeeld zeilen en paardrij den) beduidend hoger kunnen lig gen. Het onderzoek had zich he laas niet uitgestrekt tot de scheidsrechters, maar ik kan me levendig voorstellen dat de idea le leeftijd van de scheidsrechter in het betaalde voetbal eerder tussen de 40 en 50 Jaar, dan tus sen de 30 en 40 Jaar ligt. Een goe de lichamelijke conditie is voor een scheidsrechter uiteraard on ontbeerlijk, maar zoals het Lau van Ravens tot op zijn laatste wedstrijddag niet aan een uitste kende conditie ontbrak, zo leek ook Scheurer fysiek niets te kort te komen. We moeten immers niet vergeten, dat scheidsrechter wel iswaar omringd worden door be roepsvoetballers die hooguit tot hun 35ste meegaan, maar die Jongens moeten steeds opnieuw het alleruiterste uit hun lichaam persen (om een sprintje te win nen, om zo hoog te springen dat de bal nog net gekopt kan worden, om een tegenstander fel te kun nen tackelen, om zelf tegen een tackel bestand te zijn, etc.), ter wijl de scheidsrechter fysiek nooit tot het uiterste hoeft te gaan. Je kan Je daarom zelfs af vragen. of het niet belangrijker zou zijn om onze topscheidsrech- ters tijdens de halfjaarlijkse con ditietest een „ogentest" af te ne men (is hij in staat om in een oogwenk ontwikkelde situaties te overzien, vanuit stilstand, maar ook in draf of in volle sprint? Hoe is zijn waarnemings vermogen bij invallende scheme ring, en hoe bij fel kunstlicht?), dan om hen binnen een bepaalde tijd een bepaalde afstand te laten lopen. W>at de verontaohitzaming van Scheurer als kandidaat voor de door de Zwitserse scheidsrechterscommis- sie betreft, vraagt de Neue Zür cher Zeitung zich dan ook af of hier misschien sprake is van een „Schdldbürgerstrelch", of anders wellicht van een .Paragraphen- reiterei"? Een Schildburger is een „onnozale hannes", een Schildbürgerstreich is een dwaze streek, en onder .Paragrafenrui- terij" verstaan de Zwitsers de zucht om koste wat kost aan para grafen en regels vast te houden. De NZZ raadt de Zwitserse scheidsrechterscommissie aan wat meer tolerantie te betrachten en liever aan de praktijk te denken dan aan de paragrafen. Dat lijkt me een goede raad, niet alleen voor de Zwitserse scheidsrechters commissie. Ik heb u enige tijd geleden in schrille bewoordingen de adembe nemende race geschilderd waarin de sportpagina van Vrij Nederland met een handicap van drie dagen (zondagavond moet 'het stuk ge schreven zijn dat woensdag in de kiosken komt) nog juist enkele uren te kort kwam om de abso lute vaderlandse primeur te heb ben van Knobels komst naar AJax. Dit keer is het wel gelukt met Wiel Coervers benoeming tot op volger van Happel bij Feyenoord, ook al werd Coervers naam als mogelijke kandidaat al in enkele kranten op maandag en dinsdag genoemd, toen het strik in Vrij Nederland waarin Coervers be noeming als vaststaand feit werd geannonceerd (ook al had Coer- ver het toen nog niet willen beves tigen) al was geschreven. Er blijkt •"er eens uit, dat de 1-3 neder laag van Feyenoord tegen FC Twente niet de doorslag heeft gegeven voor Happels vertrek, al illustreerde deze debacle wel de wenselijkheid ervan. De verbin tenis tussen een trainer en een club moeben we zien als een ver standshuwelijk dat versneld wordt afgedraaid: zodat het niet meer helemaal goed zit, zodra het niet meer .klikt" tussen beide echt genoten, is het het beste dat een van de twee het huis uittrekt. R; het mensenhuwelijk schijnt de orisis na gemiddeld zeven Jaar op te treden, bij zo' voetbalhuwelijk komt die crisis al na gemiddeld drie Jaar, waarbij uitzonderingen de regel bevestigen. Uiteraard is het bij zo'n voetbalhuwelijk de trainer die wegtrekt, terwijl .moe der met de kinderen" (in dit geval Guus Brox met Eddy, Dick, Ri- nus, Theo, Wim etc.) gewoon thuis blijft zitten wachten op de volgende kostwinner, incasu Wiel Coerver. Overigens houdt het vertrek van Happel (naar Anderlecht?) wel in dat er komend seizoen meer trainerswisselingen in de eredi visie te verwachten zijn dan afge lopen seizoen, toen alleen Jezek (FC Den Haag), Hinder (PSV), Schwartz (Sparta) en Rijvers (FC Twente) vervangen werden 1 door Theundssen, Rijvers, Steegman en Köhn. Het staat nu al vast dat Kovacs (AJax), Happel (Fey enoord), Knobel (MVV)Peetere (NAC), Coerver (NEC) en Van der Hart (AZ'67) naar een ande re olüb zullen vertrekken, terwijl het niet ondenkbaar is dat ook Brand (Haarlem) en Castenmil- ler (Excelsior) gaan verhuizen. Het percentage clubliefde, dat men zich kan veroorloven, is het hoogst bij de clubbestuurder, al aanzienlijk kleiner bij de betaalde speler, en nihil bij de trainer. "Het Ahoy sportpaleis, dat in feite uit vier indoor-arena's be staat, is van een kwaliteit diie een Britse atleet groen van Jaloezie kan maken", schrijft The Obser ver van afgelopen zondag. "In heel Engeland, met zijn 56 mil joen inwoners, is maar een in- dooratletdek-arena en dat is een oude RAF-hang ar in Cosford. Hier, dn een stad met minder dan 750.000 inwoners, zijn ze erin ge slaagd om voor de recreatie en het plezier van de inwoners een Wiel Coerver: naar Feyenoord complex te bouwen voor liefst 9 miljoen pond". Nu hoort u het eens van vreemd. De Europese indoor-atle tiek kampioenschappen werden overigens, over twee lange dagen verspreid, door in totaal 4.500 mensen bezocht. Ik zou dat ge tal niet graag hoofdelijk willen omslaan op de blijkbaar 70 mil joen gulden dde de Ahoyhal heeft gekost, maar wil er toch wel op wijzen dat er tussen twee en vier uur 's middags in datzelfde Rot terdam op die ene zondag 45.000 toeschouwers bij FeyenoordFC Twente zaten: het tienvoudige dus van het aantal toeschouwers bij de Europese indoor-atletiek- kampioenschappen. Voor hun reoreatie en plezier prefereren die Rotterdammers blijkbaar nog steeds dat goeie ouwe voetbal zelfs van dat goeie ouwe Feyenoord. 'VEN Frank van Rooij (49) kan gerust als een unieke figuur in de hockey- itempeld worden. Een baanbreker in de zo selecte hockeykringen, maar niette- onopvallende, rustige man, die echter weet wat hij wil. Die ook de landelijke roten wel eens tegen de haren heeft ingestreken, maar uiteindelijk toch het ge- zijn kant bleek te hebben. Frank van Rooij is leraar lichamelijke opvoeding aan leente-lyceum in Eindhoven en daarnaast gaat al vele jaren al zijn vrije tijd op ïockeycoaching. Hij heeft vele clubs onder zijn hoede gehad, maar hij werd de jaren ook veel in het buitenland gevraagd. idstrainer van de Deense hockeybond ter voorbereiding op het Europese kam- lap in september 1970 in Brussel; als trainer-coach van de Belgische topselectie Jploeg klaar te stomen voor de Olympische Spelen in München; als bondscoach Spaanse nationale elftal. Vooral dit laatste was een bijzonder vererende aanbie- Spanjaarden immers bereikten twee jaar geleden al de eindstrijd van het wereld enschap in Barcelona, waar zij uiteindelijk alleen moesten buigen voor de Pakiö- ank van Rooij zou vorige maand met de Spanjaarden zijn begonnen. WK ijshockey de weekends overvliegen lona en in de Paas- en tëantie en in de grote va- SpanJ aarden instrueren. >nd", aldus een wat spij- De Spartaan heeft voor fkndse kampioenschappen rffen tweede klas, die zon>- tóstricht worden gehouden, aantal atleten ingeschreven, die onder leiding staat van fóch Th. Brandt, bestaat «enloren en zeven junioren. Romy n bantam gewicht) tit, Arie Swagers en Joop Ichtgewicht)Koos Moene, !eze. Harrie Paalvast. Wil dst, Bram du Prie, Hennie foengewicht.)Herman Phi- t Zwart, Wijnand van To<n- tewaargewicht), SamHols- rtdem Turnhout (midden- fcht) en Peet van Amster- argewicht) tige Van Rooij, „maar toen werd de president van de Spaanse hockey bond plotseling van zijn functie ontheven. Dat gebeurt daar van ho gerhand en dat zal ook wel te ma ken hebben gehad met de tegenval lende resultaten van de Spanjaar den in München. De nieuwe presi dent koos een andere weg en nam een man uit eigen kring en dat be tekende het einde van mijn Spaan- Door Piet Kienhuis se avontuur. Ik was eigenlijk niet van plan veel buitenlands werk meer te doen, maar die Spaanse aanbieding vond ik wel iets aparts. Ik zou de Duitser Ernst Willig op volgen, die na zeven laar opstapte en nu het Belgische elftal is gaan trainen". Van Rooij zal nu de rest van het seizoen zijn oude club Hattem on der zijn hoede nemen, die hij ook al in heit seizoen 1970-71 trainde. "Een kwalitatief goede ploeg en een uitstekende sfeer", prijst hij. „Het laatste restje van de competitie en dan de wedstrijden om het lands kampioenschap. Ik heb echter geen enkele afspraak voor het volgende seizoen, want Hattem van hier uit is ook 140 km heen en 140 km te rug". Voetbal Frank van Rooij is overigens niet altijd vastgebakken geweest aan het hockey. Behalve dat hij in het eer ste van de hockeyclub HTCC heeft gespeeld, is hij enige Jaren als voet baller uitgekomen voor Quick Nij megen, dat toen in de le klas uit kwam. In beide takken van sport werd hij met zijn elftal natioaal bekerwinnaar. De KNVB-beker werd veroverd in het seizoen 1948-49. .3eide sporten deed ik erg graag, maar ik ben uiteindelijk toch de hockeyrichting uitgegaan, hoewel", bekent Van Rooij grif, „ik eigenlijk meer zie in voetbal. Als kijkspel is het natuurlijk veel aantrekkelijker, en Je mag er ook meer. Je kunt Je als speler beter ontplooien, zonder dat de scheidsrechter Je bijvoor beeld remt in Je techniek, zoals bij hockey eigenlijk wel het geval is. Bij hockey heb Je echter een ander slag mensen. Misschien dat ook dat de doorslag heeft gegeven". Pionieren Frank van Rooij wierp zich in sep tember 1959 op de hockeytraining. Eerst zo'n zeven Jaar bij zijn oude Club HTCC. "Dat was eigenlijk pio nieren", herinnert hij zich. „Het hoe en het wat, daar wist Je eigen lijk erg weinig van. Er was in feite nog helemaal niks hier op dat ge bied. Toen ben ik terecht gekomen bij Hugo Budinger aan de Sport- hochscihule in Keulen, die een cur sus voor hockeyleidere gaf namens de Duitse hockey bond. Ik heb ver scheidene Jaren die cursus gevolgd en ben enthousiast teruggekomen. De hockeytraining hier te lande werd destijds in hoofdzaak door oud-spelers gedaan, die het zo maar een beetje uit de losss hand deden". Frank van Rooij was een van de eerste betaalde hockeycoaches in Nederland. Na HTCC was hij ach tereenvolgens werkzaam bij MOP In Den Bosch, bij Kampong, in het seizoen 1967-68, welke club hij de nationale titel bracht, weer bij HTCC en bij Hattem. Totdat hij in 1970 in het buiten land werd gevraagd. „Een moeilijke zaak daar bij die Denen, die in to taal niet meer dan een 800 leden tellen", herinnert hij zich. „Ik vond eigenlijk niet meer dan vier, vijf spelers van internationaal peil. De rest deed Je de-das om". Niettemin hield Frank van Rooij met dat handjevol talent het Ne derlands elftal tijdens de Europese titelstrijd op 0—0 na slechts enikele maanden van coördineren en voor bereiden. „Op beohnlsch gebied kan Je op zo'n korte termijn natuurlijk weinig doen", is Van Rooij's erva ring, „maar op tactisch gebied was wel wat te bereiken. Ik ga nu In de TILBURG De sensatie van de vijde ronde in het toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey voor C-landen kwam gisteravond uit Tilburg. China toonde zich sterker dan Frankrijk (21) en zorgde er voor dat Nederland, dat in R'dam geen enkel mededogen had met De nemarken (140) een riant uit zicht op promotie naar de B-groep. De Oranjeploeg staat nu op de twee de plaats met twee punten achter stand op Noorwegen, dat Hongarije geen, kans gaf (6—0), maar met twee punten voorsprong op Honga rije en Frankrijk. Nederland moet nog tegen Noorwegen op het ijs, zo dat de mogelijkheid voor de bezet ting van de eerste plaats nog ge heel open is. De kans dat het Nederlandse ijs- hockeyteam volgend Jaar zijn krach ten mag meten met de subtop van het wereldijshockey (onder andere West Duitsland, Roemenië en Zwit serland) wordt steeds groter. De keurtroep van Wayne Hunter, die zich sinds het echec in de openings wedstrijd tegen Frankrijk bewonde renswaardig heeft hersteld, schoof gisteravond in Rotterdam Denemar ken achteloos opzij (140). Deze vierde achtereenvolgende overwin ning voor Nederland was vooral van belang voor het doelsaldo. In het geval dat drie landen gelijk eindi gen promoveert het team met de meeste doelpunten voor en de min ste tegen. Nederland heeft nu 42—15 na een duel waarin de hoofdrol werd vervuld door Corkl de Fraauw. Deze 21-jarige Canadese Hagenaar Ledenaanwas AV. Leiden (HIJS) ontwikkelde zich tot de gro te spelverdeler, uit wiens passes steeds een bedreiging ontstond voor de Deense goalie. Ook nam hij nog een behoorlijk portie van de doelpun ten voor zijn rekening (5). Zijn inzet tot aan de laatste seconden bleef hij sjouwen werkte inspirerend op het gehele team. Naast De Graauw onderscheidden zich ook Si mons (3 doelpunten), De Heer (3 doelpunten) en Hunting (2). Spannend De kans van Nederland werd be paald riant doordat China in Til burg Frankrijk versloeg. In de Til- burgse Pelikaanhal werd een enorm spannend gevecht geleverd dat de 1000 toeschouwers tot grote opwin ding bracht. Dat China reeds in de eerste minuut door Wang Tsjoeng Hsiem de leiding nam, was al vrij sensationeel, maar het kon de Fran sen, de vorig jaar nog in de B-groep geklasseerd stonden, nauwelijks de ren. Naarmate de gelijkmaker uit bleef werden ze echter steeds ner veuzer, wat hun spel uiteraard niet ten goede kwam. Frankrijk verkeek zich dan ook lelijk op de furieus spe lende Chinezen en bovendien hadden de Fransen niet alleen af te rekenen met hun tegenstander, maar net als in het duel tegen de Hongaren ook met het publiek, dat de Chinezen fanatiek aanmoedigde. Die twee tegenstanders kon Frank rijk niet aan. Na de gelijkmaker van Vassieux, zorgde Jang van Tsjoe voor de Chinese gelijkmaker: 21. Bulgarije won met 9—2 van Gnxxt- Brittaimlë. STAND: 1. Noorwegen 5 5 0 0 10 39- 8 2. Nederland 5 4 0 1 8 42-15 3. Hongarije 5 3 0 2 6 28-18 4. Frankrijk 5 3 0 2 6 151-5 5. Bulgarije 5 2 1 2 5 22-18 6. China 5 1 2 2 4 14-20 .7 Denemarken 5 0 14 1 9-39 8. Gr. Britt. 5 0 0 5 0 9-45 Frank van Rooij Verrassing In het voorjaar van 1972 had Van Rooij een nieuwe verrassing voor het oranjeteam in petto, dat tiet te rug was van een uitvoerige trip door Kenia. Met het Belgische elf tal versloeg hij Nederland in Brus sel met 10, na slechts een week of zes voorbereiding. Tot laaiend en thousiasme van de Belgen, die zoiets in Jaren niet meer hadden beleefd. Frank van Rooij is een pertinent voorstander van de combinatie trai ner-coach. „Dat is de enige basis waarop ik wil werken. Ik acht dat gewoon een noodzaak en Je vindt dat ook terug in een rapport van de NSF. Die combinatie is volgens mij noodzakelijk wil Je het goed kunnen doen". Een combinatie die niet te vinden is aan de top van het Nederlandse hockey, waar Tania trainer is en Ab van Grimbergen coach. Van Grimbergen zal zijn (onbetaalde) functie echter na het wereldkam pioenschap, eind augustus in Am stelveen, neerleggen. Misschien dat het dan zo langzamerhand tijd wordt voor één professionele kracht. In Frank van Rooij heeft men in ieder geval een lichtend voorbeeld dicht bij de hand. LEIDEN De AV Leiden heeft in het afgelopen jaar een flinke groei doorgemaakt. Vooral de Jongeren groep, die nog niet zo lang geleden tot stand Is gekomen, heeft zich vrij snel uitgebreid. Dat deelde voorzitter Koelemey mee tijdens de jaarverga dering in de zaal van de Doopsge zinde Kerk. Ook werden een aantal goede prestaties geleverd. Zo kwam Daphne ten Hove by het kogelstoten tot een afstand van 8.41 m, waarmee zU in haar leeftijdsgroep (pupillen A) tweede van Nederland werd. ZU kreeg daarvoor de Eli Vermond-beker. Een tweede wlsselprUs, de Lepelaar-beker, werd uitgereikt aan Marjan Bruins- ma, die by het hoogspringen tot 1.55 m. kwam. Stimulans pry zen ontvin gen: Mariet Boot, Wilma Neuteboom, Maryke Wesselaar, Barry van Haar lem, Ba bette Vriend, Eli Vermond, Loes Berding, Suze Emanuel, Sandra v. d. Graaf, Loes Nesselaar, Peter Paulus, Rob v. d. Mark, Hans Kooter, Bas Kooter en Paul Fasel. JOS COLER HERKOZEN ROME Sir Stanley Rous heeft tijdens de buitengewone vergadering van de UEFA in Rome verklaard dat hij zich herkiesbaar stelt als pre sident van de Wereld Voetbal Unie (Fifa). De ambtstermijn van Sir Stanley (75) loopt volgend Jaar af. De Engelsman is sinds 1961 voor zitter van de Fifa. Nadat de Italiaan Artemio Franchl ggv-^r, werd tot voorzitter van de UEFA, werd de Oostenrijker Heinz Gero benoemd tot vice-voorzitter Sandor Bacre, Denis Follows en Joz Coler werden tot vice-president ge- of herkozen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13