:vp en arp niet zonder chu in kabinet jCagenaar leeft s de toeristen pas weg echt Vader al weken ondergedoken met 2 kinderen uit weeshuis Hallo,hallo. Denkeven mee, win1000gulden in onze maart-ronde. Steden moeten ruimte maken voor de taxi rzet tegen bouw van tweede hotel op eiland Minister Udink: Bruno Maderna moet rusten Magazijn zag zwart van het ongedierte Moordenaar Hans van Z. naar asiel? Nieuwe PTT- bussen simpel te "kraken" iG 15 MAART 1973 BINNENLAND HAAG De fractie voor las van de KVP en ARP, driessen en mr. Aantjes heb- formateur mr. Burger gis mond schriftelijk meegedeeld de formatiepogingen niet ónen worden voortgezet waai- jr daarin niet tevens de frac- eider van de CHU, Tilanus rdt betrokken. Ms formateur Burger tot die icessie bereid is zijn de frac- leiders bereid tot nader over- over punten als programma, lel- en portefeuilleverdeling. Ze zien overigens nog wel moge lijkheden in een door Burger be oogd kabinet. In een televisie-uitaending van de NCRV zei mr. Aantjes gister avond: "Kabinetsformateur Bur ger moet de CHU een ministers- zetel aanbieden. Gebeurt dat niet, dan heeft het geen zin met KVP en ARP te blijven praten over het vormen van een kabi net-Den Uyl", Het aanibdeden van enkele staatssecretariaten aan geestverwanten van de CHU noemde hij "geen compensatie" voor een ministerszetel. "Formateur Burger moet niet proberen de samenwerking van de drie christen-democratische partijen uit elkaar te trekken", aldus mr. Aantjes. Tilanus liet gisteren duidelijk merken dat de brief van Burger niet heeft bijgedragen tot een prettig klimaat. "Wij hebben di rect na de verkiezingen gezegd dat er een formateur uit socia listische kring moet komen en een kabinet van zo breed moge lijke samenstelling. Allicht zit ten er in onze fractie mensen, die niet ten volle achter een ka binet-Den Uyl staan, maar in andere fracties is dat eveneens het geval." KVP-minister Van Agt liet gisteren weten vurig te hopen dat de formatiepoging van Bur ger slaagt. Naar zijn mening is het een goede zaak dat er een regering bot stand komt waar van de PvdA deel uitmaakt. Overigens zei hij niet tegen de wil van de politieke KVP-leider Andriessen te zullen ingaan. Op een vrijdag te houden PvdA- partijraad zal onder meer een resolutie ter tafel komen over de kabinetsformatie. In de resolutie wordt gezegd dat er een progressief kabinet tot stand moet komen, waarvan het be leid een aansprekend alternatief zal zijn voor de rampzalige po litiek van het kabinet-Bies heuvel. tf/DE KAAG Een ei^ chique eiland met boeren, „vissers, renteniers en een dominerende scheeps- soort Waaldrecht van goeie komaf. Na de inpoldering laarlemmermeer door Leeghwater, verhief zich uit een statige hap land, dat men De Kage noemde. Dat „De mond van de hel", want alleen boosaardige men en er zich Vestigen, zo ging het verhaal. Maar het »rs: de drie oudste families van het eiland De Kaag e Alkemade nu) heetten Loogman (een eerzame Nieuwkoop (visser-in-hart-en-nieren) en Zwetsloot zijn Jacob van Nieuwkoop, voorvader begin 1800 sg zijn stek koos, zegt tegen ons: „U ijk niks over De Kaag want ieder artikeltje we rotzooi voor ons, de Ibewoners...." Jacob van Nieuwkoop men het veerpontje van naar het eiland De slechts één keer per tellen. In plaats van nu, twee minuten heen- en tmaal rond, al naar be- Kagenaar houdt er van nd te blijven", zegt Van hij hoeft niet zo nodig rerkant. Ik lééf hier op iet meest in de winter- als de toeristen er niet laar het eiland gegaan, dorpsraad van De Kaag irotesteren is tegen de bouw van een tweede iet eiland. De gemeente Alkemade overweegt, zoals we in deze krant al meldden goedkeuring te hechten aan een plan van een Haagse onderneming om een mo- tel/botel-achtig hotel te bouwen, noordelijk van het veerpontje. Met gebouw zou vier verdiepingen hoog worden en 80 tot 90 meter breed zijn. De dorpsraad van De Kaag ziet zo'n tweede hotel er is al een hotel aan de andere kant van het eiland niet zitten. Het zou het watersporteiland letterlijk en fi guurlijk de wind uit de zeilen ne men: niet alleen zou het nieuwe hoge hotel een echt windscherm zijn voor de bochten-rondende wa tersporters, maar ook zou het eiland nog meer volk moeten verdragen in het toeristenseizoen. „En dat terwijl het hier Juist een van de weinige rustige plekken in de Haarlemmermeer is", zegt Jacob van Nieuwkoop, ,het is al erg ge noeg dat we hier ook een dancing hebben. Voor .herrie komen de men sen toch niet hier naar toe". Van Nieuwkoop, exponent van de anti-hotelgroep, praat met ons bij „Tante Kee". Dat is een rijk inge richt pannekoekhuis aan de Kaagse Plas, waar drie Zwetsloot-telgen de baas zijn: Marie, Chris en Gerard. Opgelet, 't Is moeilijk dese beer. Hij is 44 x 37 cm, lichtgeel en nogal dorstig. Je ziet 'm vaak zwemmen in een emmer water, samen met'n Enka spons. Hij is familie van de blauwe Enka Wissewas en de oranje Enka Vloerdoek, maar dan wel de betere tak. Meer verfijnd haha. Voor spiegelruiten enzo. Verder krijgt-ie nooit gaten in z'n lijf. Nou? Voelt u 'm al? Niet? Jammerjammer. Tot de volgende keer dan maar weer, in deze krant. Dagdag. Weet u't? Dan vóór r april uw antwoord opsturen in gesloten envelop plus één Enka-verpakkings- merk met Precies als hieronder. Merken zonder tellen niet mee! Bij uw antwoord ook een Enka slagzinnetje bedenken. Een deskundige jury honoreert de beste oplossing met 1000 gulden. De overige inzenders/sters ontvangen allen een kleurige Enka-sticker. Enka Postbus 60 Arnhem. Winnares februarl-ronde: mevr. B. Olsson, Apefdoorn. Slagzin: Geen klua te kras met •en Wissewae. De pontjesbaasH van De Kaag. „Tante Kee", dat meest pittoreske etablissement van het eiland, is bij iedere watersporter in Nederland bekend. Want wie er nog nooit met zijn bootje afmeerde, hoorde in ie der geval ooit de opgetogen verha len van collega's in de sport. Marie Zwetsloot zegt niet veel te snappen van het succes van het fa miliebedrijf. Jawel: John Ford n, de autobouwer, is eens in één week drie keer teruggekomen om te dine ren bij „Tante Kee" (Ford was in de buurt van De Kaag wegens de voltooiing door werf Van Lent, van zijn Jacht- met-de-gouden-badkra- nen) en jawel: er kwamen ook wel ééns olïesjeiken te eten, maar wèèr- om... „We woonden hier in een stalhuis in 1925 en vader was schipper. Moeder (Tante Kee) was erg zuinig en toen ze eens pannekoeken voor ons bakte, kregen wij ze niet te eten omdat er een vertegenwoordiger langs kwam, die vijf cent per stuk voor die pannekoeken betaale. Zó is onze zaak begonnen", vertelt Marie. Met „Tante Kee" is waarschijnlijk alles begonnen op De Kaag-Neder land ontdekte een gaaf eilandje in een grote plas, waarboven zoals nu Schiphol zijn straalvliegtui gen nog niet deed accelereren; waar Je leuk varen en vissen kon en waar de grondprijs aan de redelijke kant was. Eerst waren er drie boerderijen, toen kwamen de visser, de schipper, de slager en de bakker. En daarna streken de kapitaalkrachten er neer en de recreatie-exploitanten. En de artiesten: „We hebben hier Schilperoort van de Dutch Swing College, Bromsnor en Swiebertje, de pa en ma van Joan Haanappel", zegt de pontbaas, toch wel trots Maar het is mooi zo. Marie Zwets loot zegt tevreden diat het bord, dat de bouw van het nieuwe hotel op De Kaag Jarenlang heeft aangekon digd, verdwenen is sedert kort. ,Dus het zal wel niet doorgaan", zegt ze. Maar bij „Tante Kee" doet Jacob van Nieuwkoop ook met spijt in zijn stem mededeling van het feit, dat men begonnen is aan de sloop van het dicht bij de pond gelegen café „De Goudvis": „Dat was nou zo'n echt ouderwets gezellig zaakje. Iedere Kagenaar ging er vroeger naar toe als de barbier op het ei- Na première Satyricon AMSTERDAM (ANP) De Ita liaanse dirigent Bruno Maderna zal zich op dringend medisch advies moe ten beperken tot het dirigeren van de wereldpremière van zijn eigen opera •Satyricon' en het werk 'Aventures et nou velles aventures' van Ligeti, op vrijdag 16 maart in het Circusthea ter in Scheveningen. Over zijn lichamelijke gesteldheid zijn overigens geen nadere medede lingen verstrekt, In overleg met Ma derna is besloten de overige voorstel lingen eenn in Scheveningen en vier in Amsterdam) te laten leiden door dirigent Lukas is. Maderna zal zelf na depremière terstond naar zijn tegenwoordige wonplaats (Darmstadt in de Bonds republiek) terugkeren. land was". ,De Goudvink" moet weg vanwege de uitbreidingsdrang van Jachtbou wer Van Lent, schimpt men. Een miljonairsschip moet steeds groter zijn. „Dat is de geest van de tijd", zegtb Jacob van Nieuwkoop. Bij „Tan te Kee" kijkt men op dat moment met meer ontzag naar het zilver van Oranje Nassau op Jacob's rever dan naar wat eerder die middag in het Kaagse water gelaten is: het goud van de oliesjeik. Een mooi schip, maar kun je er palingen mee van gen in de Kager plas? ROERMOND De economische po litierechter in Roermond heeft een exploitant van een Chinees-Indisch restaurant uit deze stad veroordeeld tot vijftienhonderd gulden boete we gens overtreding van de warenwet. Controleurs van de keuringsdienst voor waren waren een kijkje gaan nemen in het restaurant nadat een bezoeker na het eten van een loem pia onwel was geworden. De controleurs vonden de vloer be dekt met etensresten, het hakblok zat vol vuil, op een tafel kropen tor ren rond en in het magazijn zag het, volgens de rechter, "zwart van on gedierte". De kakkerlakken en kre kels, die vrolijk rondliepen in de keukens wei-den door het personeel met vergif bestreden. DEN HAAG Minister Udink wil dat de gemeentebesturen van de grote steden de fysieke hindernissen voor taxi's op zullen ruimen. Ook zul len zij bij verkeerscirculatieplannen aan het taxivervoer voorrangsposities moeten geven. De bewindsman heeft dit woens dag in de Kamer meegedeeld tijdens de voortgezette behandeling van de wetswijziging autovervoer personen. De minister wil in het wetsontwerp op verzoek van enkele kamerleden ook opnemen dat t verlenen van ver gunningen door de gemeente kan worden overgedragen aan het bestuur van een openbaar lichaam, maar niet aan de rijksverkeersinspectie. LEEUWARDEN De minister van Justitie, mr. Van Agt, heeft het plan om de tot levenslang veroordeelde Utrechtse moordenaar Hans van Z. vanuit de gevangenis over te brengen naar het Van Mesdagasiel in Gro ningen om daar te worden verpleegd. Dit zei de procureur-generaal in Leeuwarden, mr. W. C. van Binsber- gen, tijdens een zitting van het ge rechtshof. Vorig Jaar ontsnapten uit het Van Mesdagasiel 33 delinquenten. De bewinsdanan zei tijdens het de bat dat er niet te hooggespannen ver wachtingen mogen worden gewekt over de totale kostenbesparingen als de taxi's per zitplaats mogen worden verhuurd, want het gebruik en het exploitatieresultaat van de buxi in Emmen zijn teleurstellend. Vandaag zal de Tweede Kamer moeten stemmen over de motie Van Thijn (PvdA)die van de regering een rijksbijdrageregeling voor taxi- telefoon)centrales wenst om de kos ten voor de rijders wat te drukken. ARNHEM De nieuwe brieven bussen die de PTT plaatst bij huizen en gebouwen die meer dan tien me ter van de weg afstaan zijn gemak kelijk te .Jcraken". Het statenlid H. Alberts heeft de Gelderse gedeputeerden hierop gewe zen. Onbevoegden kunnen volgens hem zonder veel moeite brieven van 24 bij 34 centimeter uit de bussen peuteren. De heer Alberts maakt zich zorgen dat vertrouwelijke stukken daardoor weieens in verkeerde handen zouden kunnen komen. Hij heeft Gedepu teerde Staten gevraagd de zaak met de PTT op te nemen. DEN HAAG „Ik heb voorlopig voldoende geld om het uit te zin gen". Dat zegt de 39-Jarige cafeta riahouder H. Wever uit het Friese De Kmype op het schuiladres waar hij met zijn zoontje Henk van zeven en zijn dochtertje Eesther van vijf jaar is ondergedoken. Na het overlijden van zijn ex- vrouw haalde hij zijn twee kinde ren op uit het Burger Weeshuis In Amsterdam voor een „wandelingetje". Dat was op 3 Januari. Ondanks een opsporingsbevel zijn Henk en Esther nog steeds niet gevonden. „Ik ben nooit uit de ouderiijke macht ontzet, ik ben alleen maar van mijn vrouw gescheiden," verweert Wever zich. Voor haar dood liet zijn ex-vrouw echter in haar testament vastleggen dat de kinderen door haar zuster Maud Miaitray in Amerika zul len worden opgevoed. Zij zou ook voogdes moeten worden. De vader is •toeziend voogd, maar vindt dat er weinig toe te zien valt als de kin deren in Californië zitten. De Raad voor de Kinderbescher ming geeft toe, dat Wever noodt uit de ouderlijke macht is ontzet. Dat zou niet betekenen dat de kinderen hem niet kunnen worden afgenomen. Een vertegenwoordigster van de raad in Amsterdam laat blijken dat zij geen gunstige indruk heeft van de vader. Dat hij nu zelf voor de kin deren wil zorgen vindt zij eerder ge- tulgen van egoïsme dan van begrip voor het belang van de kinderen. „De moeder kan toch zelf het beste be oordelen wie het meest geschikt is om haar kinderen op te voeden," zegt zij. Maar Wever houdt vol: .De moe der en ik zijn destijds met hevige ruzie gescheiden. Daarom was ik voor haar de laatste die de kinderen mocht opvoeden". Na de dood van zijn ex-vrouw heeft Wever bij de rechtbank een verzoek ingediend om tot voogd te worden benoemd. Op advies van de Raad voor de Kinderbescherming wees de rechtbank en later in hoger beroep het hof het verzoek af. „De raad heeft me opzet tel Uk zwart gemaakt," zegt Wever verbe ten. „Ik ben de vader en ik /echt voor die twee. Ze mogen ze wat mij betreft ook door pleegouders la ten opvoeden als ze mij daarvoor te licht bevinden. Maar dan wèl in Ne derland". Tante Kee", beroemd op de pannekoek.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7