yenoord moet ifbeker tot [>dem ledigen... Zwoegend, ploeterend en beukend PSV kan geen doelpunt maken atste strohalm door NEC (1-0) uit handen gerukt Kees Rijvers na victorie Sparta een ontgoocheld man Den Haag: koude douche aan slot 15 MAART 1973 PAGINA 23 EN 'Vergeleken met de strijd tegen FC Twente', Dick Schneider merkte het spoor van emotie op, was er verschd Waarmee Feyenoords zwartebander fereerde aan ten toon gespreide ijver. Inzet echter, die tegen een op dat onder- goedwillende NEC niet had kunnen beletten dat Feyenoord na bittere slok- Ajax en Twente de verraderlijk door het Coerver-team voorgehouden gifbe de bodem diende te ledigen. Feyenoords enig overge- >n eigenlijk, die niet had tonen dat de deuken in hechte harnas van zelf- waarin ooit zo meniig omferend werd besloten, werden. Inzet tenslotte, dat Feyenoord die tegen op alle elementaire voet superieur NEC als teerde, de vraag arader de: wat nu Europa Cup- 1970? Ernst Happel, hij ïwens niet de indruk erg lat probleem wakker te n. Het klonk ook bijna uit zijn mond: 'het sei- ;en en met vakantie de wijze waarop hij de iteerde die in de bom- rt uit de startblokken reemding wekte. In de halve Theo van Duiven- ervleugelverdediger. venbode, tegen Twente Zoef - Kerkhof aan alle jrbijgerend en op wiens ie Vos in de ogen van ve il# 'n optie leek te heb- Duivenbode dan maak- tzondering op de totale laar schoot tekort waar stoppen van lepe Franske etreft. Evenals de verde- chts, Wim Rijsbergen, die Daele uit de basis ver- ardoor Dick Schneider lis voorstopper rond- bleek bovendien - als >rce majeure want Van m inderdaad niet spelen islef ingestelde middenvel- in Jansen en Jan Bos- ziekenboeg en als ge- van nature veel aanval- estelde mannen als De Door Ger Stolk en De tweede etappe door Italië" (Tirenico- is gisteren gestaakt we- eeuwatorm. jd afgebroken toen er nog est worden gereden. Van Fiuggi naar Pescas- 187 kilometer. De sneeuw- riel de renners bij de be- ?an de pas over de Forca OOmeter). - De Koninklijke Ne- imateur sohermbond heeft Leeuwen (Amsterdam), lifels (Amsterdam) en Ro- (Haarlem) ingeschreven eugdwereldkampioenschap '|dag 20 tot en met maan- ln Buenos Aires wordt ge Nederlanders komen uit sabel. Begeleider van de itre G. Visser. De Antilliaanse bokser lack, die enkele Jaren ge- tijd Europees kampioen tergewicht was, komt weer rland. bedoeling dat Mack, die In Spanje heeft gewoond, 'i het sportpaleis Ahoy' in weer in een Nederlandse imen. Jong, Hasil en Sc/hoenmaker in het middenrif onevenwichtig. Tegen het straf dekkende, beweeglijke NEC bleek dat ook catastrofaal. Waardoor Feyenoord dus. na in twee luttele weken tijd wat de va derlandse competitie betreft door een ongenaakbaar AJax naar een kanslo ze plek te zijn gereden, door een doelpunt van Cas Janssens zich de laatste strohalm om het seizoen met Iets te besluiten - de beker - uit han den zag gerukt Gerechtigheid Ach, de objectiviteit gebiedt dat te zeggen, het was niet meer dan ge rechtigheid. NEC was het team dat in hoog tempo richting Treytel raas de. NEC turfde de kansen, en NEC ook kneedde de meeste klasse in zijn spel. Feyenoord, nog duidelijk down van twee competitie-klappen, poogde in het prille begin nog wel via intimidatievoethgl greep op het spel te krijgen, maar de hautaine houding die in een eerder competi- tietreffen nog voldoende bleek om 't onervaren NEC van zijn stuk te brengen stuitte nu af op een centi meters dikke laag zelfvertrouwen. Professioneel zijn van Van Duiven- de en de als achterste middenvel der dienst doende Lex Schoenmaker ballen wegtrappen na gemaakte overtredingen deed geforceerd aan. Wat voortreffelijke Charles Cor- ver ook aanvoelde waardoor gele kaarten achterwege bleven. Rinus Is rael die zijn poging om NEC te im poneren door heel laconiek op Trey tel terug te koppen bijna door een doelpunt van Thijssen gevolgd zag, was er ook een groot voorbeeld van. Nee, NEC, dat in de door veel clubs begeerde Jan Peters een grootse middenvelder had, bleek vergele ken met de laatste competitiewed strijd tegen Feyenoord een stuk aan volwassenheid te hebben gewonnen. Zelfs nadat men vrij vroeg in de tweede helft in gunstig uitgangspunt kwam. Wiel Coerver: "de wedstrijd die we met 23 hier van Feyenoord ver loren gaf al een vertekend beeld. Van het tekort aan ervaring waar door we toen de boot ingingen was nu geen sprake. Dat kwam ook om dat Cas Janssens toen niet door had dat Van Daele, die toen als ausput- zer stond, steeds naar voren ging. Nu ging Cas met Israel mee". Coer ver, die achteraf toegaf angst voor Theo de Jong te hebben gehad, zorg de trouwens voor de verrassing de doorgaans als aanvallende midden velder spelende Chris Kronshorst op zijn ex-pupil te zetten. Kronshorst slaagde ook vaak in zijn opzet om De Jong mee te trek ken wanneer hij op rechts aanviel. Pas veel later wisselden Van Dui- venbode en De Jong van tegenstan der Wanneer Thijssen terug bleef en Kronshorst de aanval zocht. besluiten Joop v. Daele alsnog onder wapenen te roepen. Waarna Feyenoord chaotisch de afgebroken strohalm trachtte te grijpen. Eerst met Van Daele aan het front en la ter met Rinus Israel als stormer. Hoe weinig leverde het evenwel op. Behoudens die keren dat Harrie Schellekens schutterde galmde de angstkreet der duizenden dan ook sporadisch door De Goffert. Zoals Ernst Happel wel wilde toe geven. „Op die foutjes van de keeper na hebben we geen kans ge- nad", snibde hij later. Waar Wiel Coerver tegenover kan stellen dat NEC zelfs op 2-0 had kunnen finishen wanneer doorzet ter Cas Janssens wat meer fortuin Formaliteit had gekend. Hoe dan ook, de stand bleef zo. De enige echte kans van Feyenoord? Inderdaad toen Schelle kens en de meeverdedigende Frans Thijssen te traag communiceerden. Israels in moeilijke situatie afgevuur de kopbal kon evenwel op de lijn via een noodsprong van Schellekens nog achterhaald worden. Harrie Vos waa toen al opgeroepen voor gebles seerde Wim Rijsbergen, waardoor v. Duivenbode van links naar rechts werd geschoven Stamelde Wiel Coerver later: „Als we nu maar een beetje geluk hebben met de loting. Ik bedoel geen Spar ta maar een club als AZ". Een schiet gebedje dat verhoord zou worden. Afgesproken Coerver: "Dat was afgesproken. Kijk, Kamps is niet geschikt voor dat werk.". NEC's doelpunt voor zet van Deinsen, Treytel die de bal wegstompt en Kamps die tot bij Janssens retourneert deed Happel Basketbalfinale in Voorschoten DIEMEN Fiat Stars heeft zich gisteravond in Diemen geplaatst voor de finale van de basketbalbekercom- petitie door een overwinning met 9084 op Levi's Flamingo's. De finale zal op 20 maart in Voorschoten wor den gehouden. En Feyenoord? Het verdere sei zoen lijkt nog een formaliteit. Tenzij, ja tenzij Ajax toch niet zo ongenaak baar zou blijken als op dit moment wordt aangenomen. In dat geval zal Feyenoord echter geen stap verder achterop mogen raken. Maar dat het vermoeide, breekbare team dat van Twente en NEC verloor de door Ajax wreed afgekapte zegedraad weer langdurig zal opnemen lijkt een utopie. Want Feyenoord, dat de compe titie-marathon begon als gold het een horaderdmeter-roffel. ligt nu de echte stayers naar voren komen, in kansloze positie. Feyenoord. het voor malige topclub Feyenoord is inmid dels een sub-topper geworden. Een realiteit die zondag na de Twentse tik is geschreven en die nu na de be- kerdood, andermaal dient te worden opgemerkt. En er lijkt heel wat voor nodig om die achterstand weer weg te werken. Molentoernooi LEIDEN Op woensdag 28 maart zal de eerste wedstrijd worden ge speeld voor het 24ste Zilveren Molen- toernooi van LFC. Deelnemende ver enigingen dit jaar zijn: Ajax (1ste amat. elftal), Elinkwijk, LFC, Lugdu- num, Quick Boys (Molenhoudster 1972), Sparta (le amat. elftal), U.V.S. en Volendam (1ste amat. elftal). Se dert 1950 (1ste Zilveren Molentoer nooi) heeft Quick Boys de kostbare prijs (waarde f.1600,-) vier keer ge wonnen. De reglementen schrijven voor dat de molen 3x achtereen of 5x in totaal gewonnen moet worden om definitief in het bezit van een vereniging te komen. Het kan dus in het bijzonder voor Quick Boys een spannend toernooi worden en voor LFC. de organiserende vereniging, mogelijk een duur jaar. De loting vindt maandag plaats. EINDHOVEN Sparta maakt nu een grandioze kans om de KNVB-beker te winnen meesmuilde Kees Rijvers na afloop. En daarna, met een stem waar de teleurstelling van afdroop: ,,Maar voor hetzelfde geld had mijn elftal nu in de halve finale gestaan Het viel te begrijpen dat Kees Rijvers na de victorie van Sparta een ontgoocheld man was. Want had PSV niet vrijwel de hele wedstrijd door een groot overwicht bezeten? En had de ploeg niet een handvol riante mogelijkheden op een treffer gecreëerd? Het was BETEN ND... HOVEN Al leidde der Kroft PSV—Sparta (felijk voor het Eindho- mbliek was hij de gebe id, omdat hij weigerde sclub een strafschop mee it daardoor kwam, is niet i maar na de wedstrijd b auto van de Haagse ar- de parkeerplaats bin tstadion beschadigd, der Kroft: "toen ik in de skamer zat, kwam Ben de manager van Be waarschuwen dat er i> mijn auto waren ge- Ik geloof overigens niet. t lets met die wedstrijd te had. Want met de auto van der Kuylen was hetzelfde gebeurd. Ik dan ook dat een of ande- Bniak het heeft geflikt. Nis, zij schijnen bij PSV 'e het is geweest". PSV-bestuur toonde zich Grassen-kwestie" een ele- gastheer. De scheidsreeh- e er heilig van overtuigd 't de thuisclub geen enke- lalty verdiende: "Ben eldei zei namelijk direct: auto snel maken en rekening maar naar Door Rob Vente Maar het zwoegende, het ploeteren de, het beukende PSV ging niette min ten onder. Doordat Sparta met een hartveroverend enthousiasme zijn vroeg genomen voorosprong ver dedigde, waarbij Plm Doesburg een ware heldenrol vertolkte. Alzo, een 10 zege voor Sparta. Een overwin ning, die het moet gezegd wor den dankzij karakter, vechtlust tot stand kwam en niet via oogstre lend voetbal. „Maar dat is niet erg", oordeelde Nol Heijenman. „De grote winst bij ons was dit keer diat we er allemaal ouderwets voor knokten. En ais we dat nu de ko mende weken blijven doen, komt het goede voebtal weer vanzelf". Voor Leo Steegman begon het duel al heel ver voor de aftrap. De trai ner: „De klap van afgelopen zondag tegen FC Amsterdam was bij ons keihard aangekomen. In het trai ningskamp heb ik er daarom alles aan gedaan om de mentaliteit weer bij de spelers op te vijzelen. Via in dividuele gesprekken en zo". Verder zorgde Steegman voor een verrassing: hij zette Jan KÜJnJan in plaats van Bosveld in debasis- opstelling. Steegman: „Uit die wij ziging moet Je overigens niet de conclusie trekken, dat ik Bosveld verantwoordelijk stel voor ons mati- weken. Maar ik vond dat er wat moest ge beuren zonder al te veel aan het elftal te sleutelen. Daarom gaf ik Kldijtnjan weer eens een kans. Die verdiende hij trouwens vanwege zijn goede spel in het B-elftal". Uitgerekend Jan Klijnjan was het die bij het fanatiek en aanvallend gestarte Sparta in de eerste twee minuten al twee corners de basis legde voor de treffer die later de winnende zou blijken. In de vierde minuut gaf Jan Klijnjan een mag nifieke pass op Willy Kreuz. De Oostenrijker ontdeed zich handig van Krijgh en schoot hard in. Via het been van Van den Dumgen suisde de bal daarna achter de ver bouwereerde Van Beveren. Kees Rijvers: „Dat vroege doelpunt kwam voor Spaita psychologisch gezien geweldig uit. Natuurlijk. Een ploeg die niet goed draait, maar weet dat het over een sterke ach terhoede beschikt, gaat mentaal meteen groeien als er snel een goal wordt gemaakt". Inderdaad, Sparta toonde ineens weer een geweldige onverzettelijk heid. En dat was trouwens nodig ook. Want PSV, dat overigens in Nordqvist een zwakke schakel had, kwam fanatiek opzetten. De ene Eindliovense aanval na de andere rolde op het doel van Doesburg af. Maar al verdedigde Sparta sterk, toch kreeg PSV kansen. Willy van der Kuylen zelfs twee zeldzaam fraaie. In de 20ste minuut toen de buiteraspefljval van Sfparta bij een pass van Van Dinter niet op tijd was dichtgeklapt verscheen hij volkomen vrij voor Doesburg. Zijn schot ontstellend ver naast leverde hem slechts een fluitcon cert op. Even later manoeuvreerde Lubse het vroegere PSV-kanon in iideale positie. Maar wéér faalde Van der Kuylen. Kees Rijvers: „Als Je zulke droomkansen mist, mag Je na afloop niet eens mopperen als Je Beuken In de tweede helft ging de Eindho- vense ploeg onvervaard door met beuken op de Sparta-veste. Steeg man: „Dit PSV speelde twee klas sen beter dan het PSV dat ik afge lopen vrijdag tegen FC Den Haag zag". Maar het succes bleef uit. Want toen büvooroboeeld Willy van der Kuylen wél zuiver richtte, tikte Doesburg de bal met een fabelach tige reactie uit zijn doel, en de ij verige Pleun Strik was niet gelukkig met zijn schoten. Kees Rijvers: „Maar maken we er eentje, dan win Je de partij. Want dan zijn we niet meer te houden". Maar PSV scoorde niet, al liet Kees Rijvers stormram Oekle Hoekema opdraven voor de overigens goed draaiende Van D tot er. En toen, toen allies mislukte, gang men to het Etodhovense kamp naar een schul dige zoeken en vond die in scheids rechter Leo van der Kroft. Van der Kroft, die uitstekend leidde, maar het vertikte naar de witte stip te wijzen, toen PSV'ers in het Spar- De PSV'er Nordquest (links) m duel met de Spartaan Nol Heijernvcin. lieten elf Spartanen uiteindelijk juichend het veld. Bdj die elf be vond Wiily Kreuz zich toen niet meer. De Oostenrijker, die vanwege zijn blessure (kniebanden) niet honderd procent fit was, had hal verwege de tweede helft al afge haakt. Bert Jansen verving hem en hij kwam bij een uitval wa rempel nog bijna tot een doelpunt ook. taanse strafschopgebied tuimelingen maakten. Kees Rijvers: „Er deden zich vier gevallen voor die rijp waren voor een penalty. En eigenlijk had ik dan wel verwacht dat we er eentje zouden krijgen". Maar Van der Kroft liet PSV te recht geen enkele maal vanaf elf meter richten en aangezien de ploeg niet in staat was om op een normale manier te doelpunten, ver- DEN HAAG Een verbijsterend slot gisteravond voor de gref;<?e toeschouwers in het winterfrtsse Zuiderpark. Een ijskoude douche voor de zesduizend getrouwen die gerenommeerde cupfighter Den Haag in de laatste minut-n toch nog beslissend zagen opge rold door een na rust als herbo ren NAC. Het was Christje Bou- man, die de gedachtencans- "en alle Hagenaars radicaal de and^e richting opstuwde en een ahr-nht sluitstuk zette on het b«»keraven tuur. dat het hele seizoen voor fc Den Haag had mo-rten goedma ken. Door Piet Kienhuis FC Den Haag wilde per sé zonder verlenging die halve finale binnen stappen en wie prakkizeerde er over uitschakeling. Niemand toch! NAC was in de eerste helft bijna plat gespeeld door de hevig opgeladen Hagenaars, die echter hun produk- tiviteit opnieuw tot slechts één tref fer - na 20 minuten uit een scrim mage door Van Eeden - hadden zien beperkt. En dat hoewel de Bredase defensie to die benarde periode meermalen bepaald panie kerig in het wilde weg stond t,e schoppen en in Marl van Dong°n zich bovendien niet gedekt '~t door een keeper die de koelbloedig heid of het talent In eigen persoon was. „Jawel", glimlachte NAC-achterspe ler Arle Bakker na de wonderbaar lijke „ontsnapping", „als het er naar uit ziet. dat we gaan verlieren, winnen we nogal eens". Waarvoor dan die andere wondcr- ke ontsnapping van rappe Chrisie Bouman op de valreep nodig was. Een bijna wanhopige uitbraak, die echter met opmerkelijk resultaat werd beloond. Waarmee oromnt, de nacht over het koude Zulderpark daalde en in feite over de rest van het Haagse seizoen. Drift Heel FC Den Haag ging op dat moment zo volkomen op in de drift beslissend af te rekenen met dit toch nog vervaarlijk de kop opste kend NAC, dat alle voorzichtigheid of voorzorg uit het boze oog werd verloren. Nu stond de Haagse de fensie meer deze avond gevaarlijk scherp-aangetrokken opgesteld, het geen voor rust overigens geen enkel gevaar had ingehouden, omdat de angstige Bredanaars toen steeds hun „uitvluchten" in buitenspel za gen gesmoord. Maar NAC had volkomen overrom pelend zijn kleinmoedigheid 5 mi nuten na rust van zich afgeschud met tóch de gelijkmaker, die het patroon van de wedstrijd radicaal veranderde. Het was rechtsbuiten Vreijsen, die het bijna ongezien presteerde de bal net binnen de lin- kerpaal te krijgen, nadat bij de FC Den Haag nogal was getraineerd met het schoonvegen van het doel gebied. En met deze 11 was het plotseling gedaan met de superiori teit en het geolied bewegen in de Haagse ploeg. Maar er waren immers nog veertig minuten te spelen, een ruime tiid- spanne die echter uiteindelijk toch beter benut werd en kón worden door het slimme NAC omdat Den Haag zich uitsluitend richtte op winst. En toen liet Chrisje Bouman dan ineens zijn hielen zien. Hij goochel de zich trappend en koppend in de vrije ruimte, hoewel hij uiteraard nog wel achterna werd gezeten. Zijn boogbal kon de aanstormende Ton Thie nog wel afbuigen maar niet genoeg om de FC binnen de beker te houden: 12. Daarna hervatte het oorlogsgeweld zich ln het Bredase doelgebied nog wel uiterst hevig en precair, maar het was te laat. FC Den Haag had verzuimd zich voor rust veilig te stellen en daarom vond ook de Haagse trainer Evert Teu- nissen het terecht, dat zijn team was uitgeschakeld. „NAC counterde na die gelijkmaker uitstekend en dan ligt het voor de hand dat je teveel risico gaar nemen. „Een trieste zaak", concludeerde hij. Temeer triest omdat de Hagenaars ook in die tweede 45 minuten nog kansen genoeg hebben gekregen om de schade te herstellen. Maar het werd na die tegenslag meteen alle maal hoekig, angstig en te dwin gend en bovendien heel NAC ge loofde er plotseling weer in. Maar de Bredase doelman Van Dongen hielp toch nog een aardig handje om te trachten de tegenstander als nog bij de laatste vier te krijgen. Hij jongleerde er vervaarlijk op los, maar er was niemand, ook invaller Bres (na rust voor Bregman), Ha- rald Berg of vooral René Pas niet die daardoor werden geïnspireerd de bal tussen de palen te schoppen Hetgeen bovenal zo triest was om dat FC Den Haag in de eerste helft bepaald glansvoi had geopereerd, met uitzondering dan van het af ronden van de soepele combinaties. En dat is toch nog altijd het voor naamste. Maar als men dat zelfs niet kan met tegenover zich een uit het lood geslagen achterhoede en eer» zeer weifelende keeper, ja dan is men tóch nog geen volwassen cupfighter.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 23