ctor Campora president Argentinië Drugmisbruik: bijna een epidemie kse ambassade boos Engelse tv-ploeg Panamakanaal ter discussie in Veiligheidsraad in achter de schermen aan de macht °ch toestel n botsing imbo Jet ste gezin Overleg kennelijk vastgelopen Opnieuw blokkade van Wounded Knee Rapport voor Internationale Controleraad voor de Narcotica I Br BUITENLAND ippi angers van Peron vierden vanochtend (Neci. tijdop onstuimige wijze de overwiivning van listische kandidaat, Hector Campora. toffers martelingen geïnterviewd 'KI Hoewel de Turkse erfli Londen heeft gedreigd EE rotest in te dienen bij ring, heeft ïhappij ITV gister- Oei lumentaire uitgezonden ;322i ;en in Turkse politieke "De documentaire gemaakt met ama- en verborgen micro- Turkse autoriteiten (ÜPI) Een vlieg- Belgische luchtvaart- labena heeft gisteren Ing in Spanje gemaakt ren de Atlantische Oce- ng was gekomen lerikaanse Jmnbo Jet, ibureau Europa Press, t deed zich voor in een Jorridor waar de laatste gebruik van gemaakt inkele luchtvaartmaat- le niet over Frankrijk L ie Caravelle landde op IJe van Santiago de in het noordwesten van werden zes gewonde een stewardess van I. Het vliegtuig vloog naar Barcelona, het de vlucht die in 3 steeds geen uitzicht op linde aan de staking van erkeersleiders. Integen- oten gisteren hun actie tot donderdagochtend ten. De verkeersleiders weken voor hoger loon van staking. een ploeg van ITV twee maanden ge leden had geweigerd de film te la ten maken. De leden van de televi sieploeg kwamen als toeristen het land binnen. De interviewer per auto, via Griekenland, de camera man en de producer elk afzonderlijk per vliegtuig. Het team vond het spoor van tach tig ex-gevangenen interviewde er 28 en vond zes personen bereid hun ervaringen voor de camera te ver tellen. Een Jonge advocaat, Mukka- rem Erdogan, die sommige politie ke gevangenen had verdedigd, en daarna zelf gearresteerd werd, ver telde systematisch op de voetzolen te zijn geslagen en elektrische schokken te hebben gekregen. De echtgenote van een politieke gevangene, die op dit ogenblik op zijn proces wacht, zei dat men haar man de nagels van zijn handen hadden verbrand, dat zijn geslachtsorganen waren bewerkt met elektrische schokken en dat zijn rechtervoetzooi verbrijzeld was door stokslagen. Een jong meisje vertelde dat zij ge durende drie uur met elektrische schokken was bewerkt. De draden waren bevestigd aan haar oren, tenen en vingers. De beschuldiging tegen haar: het in het bezit hebben van een verboden boek. Later werd zij vrijgesproken. Van de 28 geïnterviewden vertelden er 24 te zijn gemarteld. Behalve stokslagen op de voetzolen en elektri sche schokken waren er ook gevallen bij van sexuele mishandelingen. Een woordvoerder van de Turkse ambassade zei gisteravond laat: "Het zijn allemaal verzinsels voor pro- paganda-doeleinden". Hij kon nog niet meedelen of de Turkse regering een officieel protest zou indienen. Duitse kuststeden gaan vervuiling Noordzee te lijf BRE3MEN (DPA) In Bremen hebben zich 57 Duitse kustplaatsen, provincies en organisaties aaneenge sloten in de „Schutzgemeinschaft Nordseeküste," om te voorkomen dat de Noordzee de afvalemmer van de fabrieken aan haar oevers wordt. Alle inwoners van plaatsen die zich bij de organisatie hebben aan gesloten, gaan twee cent per Jaar be talen als hun bijdrage aan het zuiver houden van de Noordzee. Het doel van de organisatie is de Duitse kust „op z'n minst in haar huidige toestand te bewaren als leefruimte voor de daar wonende mensen en miljoenen vakantiegan gers". In West-Duitsland schat men dat per jaar vijftig tot honderduizend ton olie en olieresten bij het schoon maken van tanks voor noodzakelijke werkzaamheden op de werf en door kleine lekken in de machinekamers van schepen in de Noordzee terecht komen. BUENOS AIRES De Peronistische kandidaat Hector Campora is bij de zondag gehouden verkiezingen tot presi dent van Argentinië gekozen. Dit heeft de aftredende pre sident, Lanusse, vanochtend vroeg (Ned. tijd) bekendge maakt. Generaal Lanusse zei dat, hoewel de Jongste officiële uitslagen laten zien dat de Prejuli van Campora nog niet de absolute meerderheid van meer dan 50% heeft behaald, „de uit spraak van het volk duidelijk is". Lanusse sprak niet over een tweede ronde, die feitelijk gehouden zou moe ten worden ais geen kandidaat de absolute meerderheid in de eerste ronde heeft gekregen. Hij noemde dr. Campora en Solano Lima (kandi daat vice - presidentschap) „de win nende combinatie". Toen de uitslagen van 950 stem bureaus nog moesten binnenkomen was de stand: Frejuli 49 Radicalen (Balbin) 21,1 Federalistisch Volksverbond 14,7 Revolutionair Volksverbond (Alende) 7,3 In het hoofdkwartier van Frejuli in Buenos Aires, waar de vreugde uiter aard zeer groot is, las dr. Campora een felicitatietelegram van Peron voor. Hij zei vervolgens alles in het werk te zullen stellen Peron zo spoe dig mogelijk naar Argentinië te doen terugkeren. Campora zei te hopen dat dit nog voor 25 mei zou zijn, de datum waarop hij als staatshoofd wordt beëdigd. Dr. Hector José Campora is in Ar gentinië vooral békend om zijn on wankelbare trouw aan de voormalige dictator Juan Peron. Volgens tegen standers gaat zijn volgzaamheid zo ver, dat hij, toen Peron hem eens vroeg hoe laat het was, antwoordde: „Het is zo laat als u het wilt." Na in zijn Jeugd lid van de toen sterke Conservatieve partij te zijn geweest, trad hij kort voordat Peron in 1946 aan de macht kwam, toe tot diens beweging. Toen Peron in 1955 werd afgezet en verbannen, wend Campora gevangen gezet en gebrand merkt als een landverrader. Hij bleef de oud-president echter trouw en be loofde tijdens zijn campagne voor het presidentschap dat hij, als hij zou worden gekozen, zou regeren namens Peron. In feite was zijn leuze: „Cam pora aan de regering, Peron aan de macht". Als beloning voor zijn trouw had Peron dr. Campora al vanuit zijn bal lingschap in Spanje benoemd tot zijn persoonlijk vertegenwoordiger in Ar gentinië. Bijgevolg werd Campora in november 1971 landelijk leider van de Peronistische rechtvaardigheids- partij. Toen Peron een Jaar later zijn ballingschap beëindigde en een be zoek van vier weken aan Argentinië bracht, kreeg hij het verbod zelf kan didaat te zijn bij de presidentsverkie zingen. Hij wees daarop dr. Campora aan als kandidaat van het be vrijdingsfront, waarin de Peronisten en hun medestanders zich hadden verenigd. Dit besluit stuitte op verzet van vele Peronisten die liever een Jongere en krachtiger figuur hadden gezien. Tenslotte legde men er zich bij neer terwille van de eenheid in de toch al verdeelde beweging. Dr. Hector Campora noemd. De Peronisten willen tevens de diplomatieke betrekkingen met Cuba herzien. Op binnenlands terrein is Frejuli voornemens tot strenge valutabepalingen, overheidscontrole op de buitenlandse handel en een grootscheepse landhervormingscam pagne over te gaan. In Buenos Aires ging de politie vanochtend tot actie over om te trachten duizenden in jubelstemming verkerende Peronisten te verdrijven, die zich voor het hoofdkantoor van de party hadden verzameld. Volgens ooggetuigen zijn by deze chargees, waarby rubberkogels, traan gas en motoren werden gebruikt, ver scheidene gewonden gevallen. PANAMA STAD (RTR, AFP) Op uitnodiging van de Panamese regering gaat de Veiligheidsraad zich deze week in Panama-stad bui gen over Latijnsamerikaanse pro blemen. Panama heeft hoge ver wachtingen van deze vergadering, omdat het nu een ongeëvenaarde gelegenheid krijgt zijn grieven over de status van het Panamakanaal voor te leggen aan een internatio naal forum. De Verenigde Staten hebben zich verzet tegen deze ver gadering buiten de VN-zetel New York, omdat de Amerikaanse rege ring het geschil over het kanaal als een zaak van twee landen be schouwt. Het Panamakanaal werd tussen 1904 en 1914 door de Amerikanen aangelegd om de schepen de lange route rond Kaap Horn te besparen. In 1903 had Panama een verdrag met de VS gesloten waarbij het "voor eeuwig" de souvereiniteit over het 80 km lange kanaal en een strook land van 8 km aan weers zijden ervan, afstond en de VS te gen een geldelijke vergoeding voor altijd de beschikking over het ge bied kregen. De "Panama-kanaalzone" kreeg Reorganisatie De vorig Jaar door Peron gevormde Frejuli heeft een versteviging van de banden met Europa en vermindering van de economische afhankelijkheid van de VS in haar program staan, zy wil verder een reorganisatie van de organisatie van Amerikaanse staten, die „weinig doeltreffend" wordt ge- WOUNDED KNEE (RTR) De Amerikaanse federale autoriteiten hebben gisteren opnieuw een blok kade ingesteld rond Wounded Knee. De spanning in en rond de kleine ne derzetting die door ongeveer 200 mi litante Indianen (van de Oglala- Sioux-stam) is bezet is hiermeer tot een nieuw hoogtepunt gekomen. In een verklaring van het ministerie van Justitie heet het dat "deze actie is ondernomen omdat de Indianen de periode dat ze vrije toegang hadden tot Wounded Knee hebben gebruikt om hun positie te versterken met meer wapens en meer munitie. De politie zal de toegang tot Wounded Knee beperken zolang als nodig is om de orde te hersfellen". Het beleg rond Wounded Knee, uitgevoerd door 300 politiemannen en FBI-agenten, werd vorige week zaterdag op last van het ministerie van Justitie opgeheven en de meeste agenten trokken zich terug naar het nabijgelegen Pine Ridge. Met dit be sluit wilde men de kort tevoren geda ne aankondiging van de regering on- dat een principe-akkoord was bereikt dat tot een einde van de confrontatie zou kunnen leiden. Het ministerie weigerde, na de hernieuwde afkondiging van het be leg, commentaar te geven op de vraag of hieruit mocht worden ge concludeerd dat de onderhandelin gen met de Indianen over het neer leggen van hun wapens op niets wa ren uitgelopen. Russell Means, leider van de EIM militante Indianen maakte zondag bekend dat de Indianen een soeve reine staat hadden gevestigd in Wounded Knee. Hij zei ook dat zij van mening zijn in staat van oorlog te verkeren met de Verenigde Sta ten. De militante Indianen gingen op 28 februari tot de bezetting van Wounded Knee over uit protest te gen de politick die Washington ten aanzien van de Indianen voert en om de aandacht te vestigen op de slechte omstandigheden waaronder zij in het reservaat Pine Ridge le ven. een neutrale status en werd tegen betaling van tol opengesteld voor handels- en oorlogsschepen van alle landen, met beperkingen voor de marine van oorlogvoerende landen. De zone is van strategisch be lang voor het zuidelijk commando van de Amerikaanse strijdkrachten. Koloniaal Panama eist nu zelf de soeverei niteit over dit gebied op en be schouwt de huidige toestand als een ongewenst koloniaal overblijfsel. Voor dat standpunt krijgt Panama ongetwijfeld de steun van de overi- en Latijnsamerikaanse landen en waarschijnlijk ook van de Afrikaan se en Aziatische landen. Washington verzette zich tegen de zitting in Panama, omdat de Ame rikanen verwachten dat de bijeen komst zal worden gebruikt voor het uitoefenen van druk op de VS. Bo vendien zouden tijdens de zitting de al lang bestaande anti- Amerikaan se gevoelens in Panama hoog op kunnen laaien, wat tot pijnlijke in cidenten kan leiden. Maar voor het kiezen van een vergaderplaats geldt het veto van de permanente leden van de Veiligheidsraad niet en de Panamese uitnodiging werd zonder stemming aanvaard. Het is overigens niet voor het eerst dat de Veiligheidsraad buiten New York vergadert. Tijdens de oprichting in Londen en in 1948 en 1951 in Parijs. Maar een nieuwe traditie werd ingeslagen met de zitting over Afrikaanse problemen, die in 1972 in de Ethiopische hoofd stad Addis Abeba werd belegd. De ontwikkelingslanden zijn van mening dat de delegaties in de Vei ligheidsraad, het gezaghebbende or gaan van de VN, ook maar eens blootgesteld moeten worden aan een ander "klimaat" dan dat van een rijke Amerikaanse wereldstad. En tevens krijgt de bevolking van de arme landen de indruk dat de vol kerenorganisatie ook belang stelt in hun problemen. Nieuwe functie De voormalige Poolse minister-president Jozef Cy- rainkiewics heeft weer een functie gekregen. Naar gisteren in Warschau werd bekendgemaakt is hij benoemd tot voorzitter van het Poolse vredes- comité. Cyrankiewicz moest na de onlusten in 1970 zijn premierschap opgeven en werd tot president een zuiver representatieve functie be noemd. Ongeveer een Jaar geleden moest hij ook dit ambt opgeven. Vryiating Op het vliegveld Gia Lam bij Hanoi zullen woensdag a.s. 108 Amerikaanse gevangenen 107 militairen en één burger worden overgedragen. Dit heeft een Ameri- - kaanse militaire woordvoerder giste ren in Saii (AFP) Een timmer- rasilia, Raimundo de tnaamd, gaat er prat *ste gezin in het land lesticht: hij heeft niet 93 kinderen (52 jon- meisjes) van wie 32 uundo is 62 jaar, weegt iaat schuil achter een lf. Zijn lichaam staat is van messteken en resultaat van de vele uit zijn jeugdjaren. vrouw MadaZena heeft kinderen van hem en tien andere kinderen to opgevoed. Het enige de timmerman is iele schare hij moet '0 kinderen zorgen 1 die dagelijks 60 bro- vr melk en 3 kilo rijst Het drugmisbruik in de hele we reld heeft het laatste jaar zo'n om vang aangenomen, dat men kan spreken van een epidemie. Dit staat in een rapport van nationale en re gionale autoroteiten voor de Inter nationale Controleraad voor de Nar cotica. De Raad is gisteren in Ge- nève met een discussie over het stuk begonnen. Het rapport noemt het „een onheilspellende verande ring" dat steeds meer wordt overge gaan van het misbruik van één soort drugs op dat van verscheidene soorten. „Het vergiftigende effect van een bepaalde drug k&n optre den en wordt vaak vergroot door het gebruik in combinatie met een andere drug", aldus het rapport. Het probleem is zo minder gemak kelijk te overzien, omdat in de si tuatie die nu ontstaat (als de leve ring van een speciale stof aan ban den wordt gelegd) het gebruik lou ter een andere vorm aanneemt. Een ander „verontrustend hoofd punt" in het rapport is het opnieuw verschijnen van cocaïne op de ver boden markt, dat in het bijzonder in Europa merkbaar is. Dit is een bijna onhandelbaar probleem we gens de omvangrijke kweek van de cocaïnestruik in het Andesgebied in Zuid-Amerika, met name in Bolivia en Peru. Het kauwen op het coca blad is iets waaraan men in deze streken al Jaren genoegen beleeft. Het is een direct gevolg van de ar moede en de ondervoeding (coca verzacht de hongerpijnen) en de opheffing ervan kan nauwelijks worden verwacht voordat er drasti sche economische en sociale hervor mingen op grote schaal worden doorgevoerd, waarbij men dan ook rekening zou moeten houden met periodieke natuurrampen zoals aardbevingen en droogte ,Het rapport vervolgt: „De verzwak kende en ontmoedigende uitwerking van het overdadige kauwen op co cabladeren, gekoppeld aan het feit dat deze gewoonte herhaaldelijk ge paard gaat met alcoholisme, maakt een zo snel mogelijke beëindiging van de kweek van de cocaïnestruik noodzakelijk, al was het alleen maar om redenen van menslievend heid". Volgens het rapport verdwijnt het gebruik van cocaïne bij de bereiding van medicijnen bijna, en zolang als het gebruik van cocabladeren wettig blijft als smaakmaker van sommige dranken is de vereiste hoeveelheid maar een schijntje van de totale oogst van cocabladeren. Het rapport meldt dat er in Peru enige hervormingen zijn bereikt in de afgelopen Jaren en dat er nog meer in het verschiet liggen. In Bo livia zijn er nog geen geweest, hoe wel er tussen de Boliviaanse rege ring en de Raad ongeveer tien Jaar geleden een formele overeen komst was bereikt met betrekking tot de vermindering van de kweek en het gebruik van cocaïne, maar een regeringswisseling was er de oorzaak van dat deze overeenkomst verwaterde". Door de Raad wordt er nu een afvaardiging gezonden naar Peru en Bolivia om de heersende toestand te bestuderen. Hetzelfde probleem heeft men bij het afsnijden van de toevoer van opium en daaruit gemaakte stoffen door het kweken van de papaver te beperken. Maar in dit geval is er volgens het rapport voornamelijk in Turkije en Thailand een aanzienlij ke vooruitgang geboekt. Turkije heeft besloten het kweken van opium helemaal af te schaffen na het eind van het oogstjaar 1972, hetgeen door het rapport als een „belangrijke gebeurtenis" wordt om schreven. Zelfs als de afschaffing van de opiumkweek in Turkije een feit is, waarschuwt het blad: „De mogelijk heid blijft bestaan dat Turkije in zekere zin een belangrijke door gangsroute voor het clandestiene verkeer houdt. Nu al gaat er een aanzienlijke hoeveelheid hennep via dat land naar Europa, en wanneer de toevoer van opium uit het bin nenland is lamgelegd, bestaat de mogelijkheid dat deze wordt ver vangen door opium of wat waar schijnlijker is door ruwe morfine, uit meer oostelijk gelegen streken. In Thailand loopt het vijfjarige project voor de vervanging van de oogst uitstekend. Het project wordt gesteund door het Fonds voor de Controle van het Drugmisbruik van de Verenigde Naties met een bedrag van meer dan zes miljoen gulden en door de Thaise regering met meer dan vijftien miljoen gulden, in contanten, in natura en met dienstverlening. In de hooglanden van het noorden van Thailand kwe ken semi-nomadenstammen al ge neraties lang papaver. Elke plotse linge verandering in de landbouwme thoden van deze volkeren zou zware ontberingen tot gevolg hebben. Het belangrijkste doel is dan ook om de papaverkweek geleidelijk op te hef fen ten gunste van andere gewas sen en economische activiteiten. Het Thaise project is ook bedoeld als model voor andere landen, met name voor het aangrenzende Birma en Laos. Geen van beide landen is echter al gereed voor zo'n project wegens militaire operaties en guer rilla-activiteiten. De Controleraad voor de Narcotica schat dat er on geveer vierhonderd ton opium wordt gesmokkeld uit het gebied van de „Gouden Driehoek", waar Birma, Laos en Thailand aan elkaar gren zen. Dergelijk probleemgebieden zijn ook het noordelijk deel van °"kis- tan samen met districten in Afgha nistan, het oosten van Perië en Nepal. Acties Intussen nemen acties van de poli tie op internationaal niveau tegen de illegale drughandel toe. Het Amerikaanse Bureau voor de Narco tica en de Gevaarlijke Drugs heeft kortgeleden bekendgemaakt dat het in samenwerking met dergelijke or ganisaties uit andere landen in 19*72 een hoeveelheid heroïne in beslag nam met een „zwarte marktwaarde" van bijna vijf miljoen gulden. Al leen in Thailand al legde men de laatste drie maanden beslag op bij na elf ton opium, morfine en heroï ne. Bovendien werden dankzij internationale samenwerking in 1972 625 narcoticahandelaren gear resteerd, tegen 395 in 1971. Interna tionale agenten namen in 1972 7849 kilo ruwe opium in beslag, tegen 648 kilo in 1971. De heroïnevangst nam toe van 422 kilo in 1971 tot 1087 kilo vorig jaar. Maar de hoe veelheid in beslag genomen morfine daalde van 1022 kilo in 1971 naar 947 kilo in 1972. De Amerikaanse douane kondigde in februari aan dat drie Ameri kaanse douaneteams samenwerkten met collega's in Panama, Venezuela en Argentinië om hun opsporings methoden te verbeteren. In de ko mende 18 maanden zullen nog meer Amerikaanse teams naar 56 andere landen worden gezonden om met de pla"*~"lijke douaniers samen te werken. Observer-dienst

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9