Noordwijkse presentatie in de NBT-trein druk bezocht Rijnsburgs Floragaat plastic tulpen in Holland ist dasnel vervangen door echte Honderden bezoeke op antiekbeurs in Hillegoms Treslong "*DWU»K •t* /J V Liethorp Vroeger Stakingswals rolt verder in Engeland SLIPPARTIJEN OP NAGELBRUG Minister De Koster: noodlottige bezuiniging PAGINA 4i iMjBl ilj, i DINSDAG 13 MAAI HILLEGOM Honderden bezoe kers werden afgelopen weekend ge teld op de grootste antiekbeurs var Nederland HAMBURG/BREMEN/NOORDWIJK ,,Der Rollende Hollander Die naam hebben de Noord-Duitsers spontaan gegeven aan de oranjekleurige promotietrein van het Natio naal Bureau voor Toerisme „Holland ist da". Twee steden heeft men nu bijna „gedaan": de drie dagen Hamburg waren een grandioos succes wat het aantal belangstellenden en de gelegde contacten betreft en in Bremen, waar men tot vanavond blijft, hebben de Neder landse toeristenmakers evenmin over bezoek te klagen. Noordwijks VVV-directeur Wim Rovers richtte gistermiddag zelfs een telefonische noodkreet naar zijn assistent Richard de Groot om voor het einde van de week te zorgen, dat er nog enige duizenden folders m Dortmund komen. Daar arriveert de N.B.T.-trein namelijk vrijdag. Op de zondag gehou den „open dag" voor de Hamburgers waren er bijna vijfduizend belangstellenden voor toeristisch Nederland door de niet al te ruime paden van de trein geschuifeld. W«3 - - Hoewel aanvankelijk werd gedacht dat de trein in Hamburg op het station Hamburg en zeker een half uur met de bus van het centrum verwijderd niet zo'n gunstige plaats had ingenomen bleek het te gendeel De entourage was nu niet bepaald om over naar huis te schrij ven. De zes wagons tellende oranje trein met aan de zijkanten de woor den "Holland 1st da" stond op een doodspoor met rechts een opslag plaats van stenen en pannen en links een onooglijke goederenloods. Door Cees Combee Foto's Ton Meinsma Toch zijn de toeroperators. de di recteuren van reisbureaus en de af gevaardigden van huisvrouwen- en kegelclubs in groten getale gekomen en ook de individuele belangstellen den lieten niet afweten. Dat kwam mede door de enorme propaganda, die kranten, radio en televisie had den gemaakt en door de persoonlijke uitnodigingen, die vanuit het kan toor Keulen van het NJ.T. waren verzonden. De N.DJI, wijdde vorige week vrijdagavond een tien minuten durend televisieprogramma aan de aankomst van de trein en aan deze actie, waarbij Noordwijk met zijn stand ruime aandacht kreeg. Plastic tulpen WIM ROVERS in NBT-trein in gesprek se Mark. Deze cijfers hebben alleen betrekking op hotels. Daarbij zijn niet gerekend de Duitsers, die zijn ondergebracht bij particulieren, zo als dat vooral in Katwijk en ook in Noordwijk veel wordt gedaan. Neen, we moeten blijven doorgaan met aandacht te vragen voor onze va- kantiegebieden". Uit de gesprekken, die we aan "boord" van de trein hadden werd wel duidelijk, dat de Duitsers meer en meer prijsbewust worden en dat de goedkope aanbiedingen naar bij voorbeeld de warme en zonnige stranden van Spanje, Joegoslavië en Roemenië veel aftrek genieten. Bo vendien zal er gezorgd moeten wor den voor slecht-weer-recreatie. Ook daarop komt steeds het Het moet worden gezegd, dat NBT' reclameman Leo van der Spek de stands een leuk aanzien heeft gege ven en dat de gasten charmant wer den ontvangen door promotor Paul Warnaar en diens in Volendams oos- tuum geklede gastvrouwen. Charles Belmon, de directeur Keulen van t Nationaal Bureau voor Toerisme, was van 's morgens vroeg tot 's a- vonds laat in de weer om de Noord en Midden-Duitsers rond te leiden en voor te stellen aan de verschillende exposanten. Jammer was het, dat er in de va zen, hier en daar in de wagons op gesteld, of aaai de wanden gehangen geen levende, maar plastic tulpen 6tonden. Dat deed naar onz mening toch wel afbreuk aan de faam van Nederland als het land van de bloemen. Misschien hehbben de bezoekende Duitsers dat niet op gemerkt, maar ons viel het wel op. Gelukkig is dat euvel ook verhol pen: de bloemenveiling "Flora" zou zorgen, dat er op de stations, die in de loop van deze week en volgende week nog moeten worden aangedaan, tulpen uit Holland zouden arriveren om daarmee wat meer fleur te ge ven aan de expositieruimten. Noordwijk had tenminste nog echte bloemen in de stand. Fraaie boeket- VOORHOUT Na een drietal ten gerbera's van de kweker Colijn slippartijen op de Nagelbrug in en daarnaast nog toeveD droogbloe- Voorhout, met als gevolg een duik men van Van der Lippe, welke laat- in de Leidse vaart, begint men zich sten naast Var Werghels badchoco- nu in Voorhout af te vragen of er lade en zeebad-schelpen veel aftrek niet iets aan het wegdek want daarover beschikken bijvoor beeld de Duitse Noordzee en Oostzee kust- badplaatsen wel. Toch heeft deze "Holland-Promo tion" *pker veel voordelen. We spra ken talloze mensen uit het gebied rond Hamburg, die nog nooit Keu kenhof en de bloeiende bollenvel den hadden gezien en dat gratig eens zouden doen. De meesten had den van de bloemen badplaats Noordwijk nog nooit gehoord. Nu hebben ze gezien, dat de Duitse Spoorwegen in samenwerking met de Nederlandse aantrekkelijke ar rangementen kunnen aanbieden en dat er eveneens mogelijkheden zijn om als vereniging of club geza- menliik te reizen en dan door mid del van de Nederlandse VW's een reis met alles erop en eraan te la ten samenstellen. Veel succes Hamhurgs burgemeester Peter Schulz, die door een congres niet bij de opening aanwezig kon zijn, kwam later een kijkje nemen in de "Hol land ist da"-trein. Hij had grote waardering voor de activiteiten van het NBT en al die mensen, die nauw betrokken zijn bij het toerisme in Nederland. Nadrukkelijk voegde hij eraan toe: "We hebben prettige re laties met Holland. In september komt het Nederlandse bloemencor so naar mijn stad. Dat zal me een feest worden in het kader van de Internationale Gurtenbau-Ausstel- lung. Fijn die enthousiaste mede werking. Ik wens het NBT graag veel succes met deze veertiendaag se promotiereis door Noord- en Midden-Duitsland. Daar gaat het toch om". WV-NoordwiJk-directeur Wim Rovers: "Veel had ik me voorge steld van deze reis, maar wat ik deze eerste dagen heb meegemaakt grenst aan het ongelooflijke. Ik heb talloze waardevolle contacten kunnen leggen. Er bestaat grote belangstelling voor de Noordwijkse presentatie, 't Is goed dat we de aandaoth van de Duitsers en wat mij betreft begrijpelijk de Noordzeekust steeds weer vesti gen op ons land. Ze moeten weten dat het er gedurende alle seizoenen goed toeven is. Aan de kust om de zuivere zeelucht". dagen was het parkeerterre laatste plaats bezet. In de Treslong stonden zo'n vijft i die in Treslong. Beide met opschriften als ..De Kerkhaen" antiek .J> „De Oude Waegh" „Alp! „Omega Romantica". Voor de in totaal 3.500 i was een duidelijke verklari antiekmarkt in Treslong be veel moois en ouds lijk ogen en oren te kort kon men in de „Antyckhoel lystad een mes zien liggen in vroeger tijden het hoofi romp gescheiden werd. niet maar wel oud. Fons en bracht uit Limburg een hou mee uit het Jaar 1600. Vijfhuizen presenteerde haen" zg. batik-stempels. Bijzondere vermelding v stand met oude prenten wa zien waren „t Huis Oud Al de markt en het stadhuis t en zowaar ,,'t Vermaacklij gom" (de Dorpskerk). Voor liefhebbers een Bachara je 31 lieve sommetje van f 2:. Bachtiari en een oude Kelim en is Elders stond een forn 7 UX, 1 tige oude klokken. Ook de 1 kwam aan haar trekken: den, tie grappige strijkijzers s gen, haar beschikking. Een a dijk' met het opschrift „Ultima Naar aanleiding van een artikel in het Leidsch Dagblad van 3 maart j.l. over de noodklok die luidt voor ruiter- vereniging Liethorp, wil ik een weer woord schrijven. lste. Er is praktisch geen enkele ruitervereniging, die over een eigen accommodatie beschikt, aangezien dit niet rendabel is. Doorgaans is een ruitervereniging ondergebracht in een bestaand manegebedrijf. De vereniging huurt dan bv. een avond of enkele uren de manege en paar den ten behoeve van de leden van de vereniging. Zo is bv. de Leidse rij en jachtclub en de Leidse Studenten in een manege te Wassenaar en de Scheveningse Rij- en Jachtclub in een manege te Scheveningen. 2de. Ondanks het feit, dat de ruiter vereniging niet over een binnenma- nege beschikt en van de gemeente overgrootmoeders tijd. En in grond ter beschikking heeft gekregen. hal stond een verzamelii fe is de prijs voor het rijden bij deze nnHp kiniriron r»«ir vereniging beslist niet lager dan in een manege, waar de eigenaar er een bedrijf van maakt en daarin dus zijn kost moet verdienen en waar de ei- T genaar bovendien nog btw moet af- Jes^f viel op de vooravoi* zondag te bewonderen. En was er te over. ist z Tot zover antiek van eigeftmm: Want ook uit verre lande i' va: antiquiteiten aangevoerd. Ei ,vaak ka: Japanse meshoofden va is, moerai-zwaarden behorendjele 1 oftewel Menuki. Een oud ft." dragen. 3de. Het huren van paarden kan ogenschijnlijk duur lijken, maar als de vereniging over eigen paarden zou beschikken vergt dit een enorme in vestering, terwijl dan toch ook de kosten van voer, verzorging en stal- ling doorgaan, ook als er geen ge- tje, zilver- 'en* goudwerk! bruik van wordt gemaakt. Een paard in vele stijlen en uit veridus is nu eenmaal geen machine en tijdperken en alles wat het al n vraagt zeven dagen per week verzor- ..Kijk ging. deed 4de. Weet het bestuur van Liethorp laren van Nederland in Afcjke wel, welk een enorme investering er Curiosa waren dik tevreden e go voor een manege-bedrijf nodig is en welke bedragen jaarlijks aan kosten van onderhoud en lonen moeten wor den uitgegeven. Is dit door een klein aantal leden op te brengen. Hoeveel subsidie zou de gemeente jaarlijks be schikbaar moeten stellen om finan cieel rond te komen, buiten het in gebruik geven van de grond. 5de. Indien de gemeente subsidie zou geven worden daardoor reeds geves tigde bedrijven benadeeld. Immers 'n bedrijf dient zelf uit de kosten te komen en kan niet bij de gemeente Eén van de manden van de stand van Noordwijk in de NBT- trein "Holland ist da": paarden op het strand en de schelp op de VVV-poster met links een boeket van gerbera's en op de voorgrond een droogbloemenboeket. Uw srtukje over het sen heb ik met plezier geleï ik als jong meisje in de Ja,^" '25 verscheidene malen in di loof naar familie in Woubrugge reden. De standplaats was markt en de passagiers aankloppen om subsidie. Bovendien achterin stappen. Dat was draagt een vereniging geen btw (16 klim. Met een looppad in pet.) af en een bedrijf wel. Dit zou toch oneerlijke concurrentie zijn. 6de. Laat Leiderdorp zich eerst goed beraden en eventueel alternatieve mogelijkheden zoeken, alvorens tot de *s- maakte altijd dat ik bouw van een dergelijk duur project kwam te zitten, vlak bij de over te gaan, temeer daar er op een paar honderd meter afstand van Lei derdorp (op de Hoge Rijndijk) dage lijks gelegenheid is om binnen als buiten paardrijlessen te nemen en er in de nabije omgeving, zoals Alphen. Voorschoten, Wassenaar diverse goed geoutilleerde manege-bedrijven ge- ;e H Het ergste vond ik de pont made, waar nu een behoorl: geh Een bestuurder van een per sonenauto reed, eenmaal de brug gepasseerd, na een slippartij het water in. De bestuurder wist zich LONDEN (UPI) De stakingswals van niet-medisch personeel in zieken in Engeland rolt verder, ondanks een huizen, waardoor in honderden in- vestigd zijn. nieuwe waarschuwing van de zijde richtingen het wassen, het schoon- H. BONTEBAL, van de regering dat men er niets maken en het koken in het gedrang Kagerdreef 28, mee zal bereiken. zijn gekomen, is een scheur ontstaan. Sassenheim. ,3edrijfsstakingen zijn vruchteloos In Manchester begonnen besprekin- en zinloos. Zij veroorzaken ongemak gen over verbetering van de huishou- Schaatsen Johan Wardenier uit en zorgen. Zij brengen niet alleen de delijke diensten in door de staking Marknesse heeft bij Brandbu de natie schade toe, maar ook zij die er- getroffen ziekenhuizen. "hadelandloppet" gewonnen, een aan deelnemen en hun bedrijven", Alle stakingsacties zijn gericht te- schaatswedstrijd over 70 kilometer, verklaarde minister van Werkver- gen overheidsbedrijven om beëindi- De tijd van Wardenier was 1 uur 55 schaffing MacMillan. ging van de vier maanden oude loon- Maar de algemene stakingen en stop van de regering te verkrijgen, prikacties duren voort en breiden zich Minister MacMillan zei dat de sta- uit. kers geen schyn van kans hadden. Honderdvyftig douanebeambten „Niemand zal van de huidige be legden hun werk neer. Het bagage- drijfsstakingen een cent beter wor- verkeer op London Airport werd er- den", zei hij, dezelfde woorden bezi- minuten en 12 seconden. De tweede plaats was voor Jan Roelof Kruithof uit Havelte, de derde voor Sint Bek- kema uit Boornbergum. Wardenier versloeg dit duo in de eindsprint. De eerste twintig plaat sen waren voor Nederlanders. Het door vertraagd, maar niet zo, dat gend als premier Heath twee dagen Noorse ex-kernploeglid Per Willy Mocht er iets mis gaan. da nu_ er zo uit. Maar de verbindt jej busje was al een grote voo n daar wij anders altijd metp harding" moesten, de boot af de haven de Rijn opvoer schillende aanlegplaatsen Zwaantje en 's Molenaarsbi daar was het een half uur lo Woubrugge. Of met het spoo dt af de Herensingel naar Roelo veen, daar uitstappen en dai uur lopen, het powtje ovei Paddegat naar Woubrugge-N Dus zoals u ziet een hi vooral met de boot was je ,r tijd kwijt. En als Je dan d p A* vanuit de Bollenstreek met d tram naar het station moest vandaan naar de haven n je" pen..Zover ik weet voer zondags niet en dan gingen de trein. L. K. VAN ROYEN-Vfnog „Vc weer het „smokkelpaxadijs" onstond van twee weken geleden, toen alle douanebeambten er een dag het bijl tje bij neerlegden. Ambtenaren vingen prikacties aan, waardoor vertraging optrad bij de be taling van de sociale verzekerings- Guttormsen eindigde als 21e. vla het achterraam uit de wagen te "ff=n waterwerk kwam bij de directie dames had. Heeft het eigenlijk wel zin om "Hol land is da" te presenteren in Ham burg en Bremen, omdat deze steden niet zo ver zijn gelegen van de Duit se Noordzee- en Oostzeekust? Deze vraag legden wij voor aan Hubertus H. Hillig van het Hamburgse bu reau voor toerisme. "Zeker wel. De vakantieganger? hier willen ook wel eens wat anders dan steeds naar de eigen kust te gaan. Ze raken er op uitgekeken. Vooral in het kader van arrangementen zie ik mogelijkheden. Ik heb gelezen dat er door het NBT in samenwerking met de plaatselij ke V.V.V.'s hulsvrouwen- en kegel- arrangementen naar Nederland en naar kustplaatsen als Katwijk en Noordwijk worden georganiseerd. Dat is iets waar men hier wel oren naar heeft. Mogelijk valt de animo voor langere vakanties ook nog erg mee. Vooral misschien in de tijd, dat de tulpen bloeien. Jullie moeten ech ter niet. direct dit Jaar succes ver wachten". Intensief bewerken NBT-Keulen directeur Charles Belmon lachend: "We zijn ge noodzaakt de Duitse markt elk Jaar weer intensief te bewerken en aan dacht te vragen voor Holland brug mankeert. DEN HAAG „Een noodlottige bezuiniging". Zo noemt minister De Koster de bezuiniging van 140 mil joen gulden, die de progressieve drie in dit Jaar op Defensie willen toe passen. als zij in de regering komen. Allerlei wapenbestellingen zijn vol- gens de minister al te lang uitgesteld, vakantieland. Je moet ieder Jaar eerst om het werk van de commis- andere mensen benaderen. Van sie-RJjckevorsel niet te doorkruisen, de rond 5.900.000 overnachtingen in daarna door de kabinetscrisis. 1973 van buitenlanders in Neder- in de exploitatie-sector lonen landse hotels waren er een kleine enz. kan volgens hem niets meer 1.700.000 afkomstig uit Duitsland worden bezuinigd. Op het lijstje dat aanslag op de investeringen, waar- De ontvangsten uit dit Duitse be- formateur Burger heeft gekregen over onze NAVO-bondgenotea zullen zoek bedroegen 505 miljoen Duit- wordt de bezuiniging dan ook voor- moeten worden ingelicht". werken. In de nacht van maart werd de Rijkspolitie gealar meerd dat precies op dezelfde plaats een auto de vaart in was gereden. Op 6 maart, omstreakc vijf uur overkwam twee dames hetzelfde lot. De auto bleef nog net op de vaart- rand hangen. Alleen de voorwielen staken in het water, zodat de vrou wen zonder nat te worden uit de auto gehaald konden worden. éen had snijwonden aan de hand. De bestuurster verklaard in de twee de versnelling te hebben gereden; onmogelijk te snel gereden dus. Omdat deze drie ongevallen allen op dezelfde plaats zijn gebeurd, is het waarschijnlijk dat er lets met het wegdek aan hand is. Het is niet uitgesloten, dat de rechterzijde van de afloop van de brug een flau we bocht is uitgesleten. Het wordt in ieder geval tijd dat ver- keersdeskundigen aandacht gaan besteden aan het wegdek van de brug om verdere ongelukken te voorkomen. Tot die tijd dienen alle bestuurders (sters) van auto's stil te liggen. De besturen van de bonden van arbeiders in de gasbedrijven ver gaderden om zich te beraden over het jongste aanbod van de British Gas Corporation. Intussen stonden ruim 4.300.000 huizen „op een laag pitje", hadden 50.000 gezinnen in het geheel geen gas voor verwarming en huis houden en was de gastoevoer naar tweeduizend zaken afgesneden. In het solide front van de bonden Veel oorlogstuig V.S. in Europa onbruikbaar appt WASHINGTON (RTR-AFP) Een grote hoeveelheid militair mate rieel dat de Amerikanen voor het ge val van oorlog ten behoeve van hun krijgsmacht in West-Europa hebben mende uit de richting Noordwijk en opgeslagen is onbruikbaar, de Nagelbrug passerend, op hun Dit is bekendgemaakt in een ver slag van het „general accounting of fice", te vergelijken met onze Reken kamer, aan het Congres. Volgens het GAO is voor een waar de van ongeveer twee miljard gul den aan kanonnen, tanks, munitie en vrachtwagens in Europa opgeslagen schaf van mobiel luchtafweergeschut om te worden gebruikt als bij een beperkt (51 miljoen gulden) en zullen militaire conflict Amerikaanse mili- de Starfighters niet worden vervan- tairen naar dit werelddeel worden gen (30 miljoen). overgebracht. Een groot gedeelte Minister De Koster: „Een ernstige daarvan is echter niet direct bruik baar als gevolg van het ontbreken van reserve-onderdelen en onder- houdsproblemen. KATWIJK AAN DEN RIJN Vrijwilligers zijn druk bezig de hervormde school, die in latei werd gebruikt als kerkzaal voor het houden van allerlei hervormd kerkelijke activiteit'- rtlid i slopen. Dit gebouwtje is gelegen tussen de hervormde Dorpskerk en de oude pastorie, die iDen eens onder slopershanden zal vallen. Daarmee verdwijnt weer een oud stukje Katwijk aai Gron Rijn, waaraan vooral de ouderen uit de Rijnse gemeenschap prettige herinneringen beivo' sn er (Foto Jaap van

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4