•muien richten ravage aan Londen i Vy 1 Alle kandidaten met eigen lied Synode zet Makarios af als aartsbisschop Persvrijheid is delicate zaak voor de DDR leek wel weer oorlog" Nieuwe spanningen op Cyprus Angst voor infiltratie Zondag verkiezingen in Argentinië BUITENLAND (Van onze correspondent) Scotland Yard is van oordeel dat het verboden Ier- inse leger (IRA) verantwoordelijk is voor de twee ;xplosies gistermiddag in het centrum van Londen, zestigjarige man is omgekomen en 243 men- inhuizen, moesten worden opgenomen. Sommigen rtig gewond. Acht mannen en twee vrouwen, die stonden van Londen Airport naar Belfast in Ier en zijn aangehouden. Woordvoerders voor de IRA •htend verklaard dat acht verzetsstrijders, die de in hadden uitgevoerd veilig en wel in Ierland zijn Zij gaven tpe dat de Londense recherche de rest had gearresteerd. oor kpeciale afdeling van in Noord-Ierland. Nu maken we het 's morgens om half zelf mee." tijd) een personen- Even voor de explosie bij The Old :t met ongeveer hooi- Bailey ontplofte er een bom bij het :ven genoeg om ministerie van Landbouw, nabij Tra- itoffers te maken falgar Square. Ook over deze bom binnenstad. Tien- had de politie een melding ontvangen, len togen op onder- Ze zette onmiddellijk een gedeelte ;e de algemene spoor- van het regeringscentrum in White- irdoor veel forenzen hall af, maar kon niet voorkomen dat •en gekomen, was het veertig voorbijgangers werden ver in werk. Via de radio wond. Vele mensen werden met een ik gewaarschuwd dat shock naar ziekenhuizen vervoerd, larlijke situaties zou- Het medisch personeel in de Londense itaan. Tevens werd er ziekenhuizen, dat officieel in staking te kijken naar ver- was, kwam onmiddellijk terug. Een politieman over de explosie: „Ik kon de luchtdruk tweehonderd meter ver- r 's middags kwam er der voelen." melding by Scotland in andere delen van de stad vond t er een bom zou ont- de politie ook bommen, die onscha- gerechtsgebouw The delijk konden worden gemaakt. In allerijl werd het ge- Westminster, vlak bij het centrum In één van de zalen van de conservatieve party, werd een .k bezig. Eén van de bom in een auto gevonden. Valse rechter zei rustig: we bommeldingen kwamen binnen bij direct voor iets heel „The Times" het gebouw werd na X Daarna ging hij de melding ontruimd de Londense leden van de jury. effectenbeurs en Windsor Castle. Bij advocaten." Vrijwel de National Gallery werden drie kof- homent ontplofte de fers gevonden die explosieven bleken [to, die acht minuten te bevatten.** gerechtsgebouw was ravage was verschrik- de avond een ziekenhuis, waar de van het vele etages meeste schoolkinderen waren opge- p|w werden vernield, nomen. Sommigen van hen zijn in- 71lout en ijzer werden middels naar huis teruggekeerd. leter verder terugge- De bom die bij The Old Bailey ont- :els en kantoorpan- plofte, was bijna even zwaar als die nabijheid werden precies een jaar geleden in een offi- Een café tegen- ciersmess in Aldershot ten zuidwesten lailey werd totaal ver- van van Londen ontplof te, waarbij JTp straat lagen gewon- zeven militairen werden gedood. Ipn stferf ln.t^r in een Tientallen mensen raakten gisteren gewond als gevolg van bomexplosies in het hart van Lon den. In allerijl samengestelde reddingsploegen hadden de handen vol. ATHENE (AFP) De Synode van de zelfstandige Cyprische Kerk heeft Eerste minister Heath bezocht in gisteren president Makarios van Cy prus zijn titel van aartsbisschop van Nicosia ontnomen en hem tot de lekenstaat teruggebracht, zo meldt het Griekse persbureau ANA. Maka- ten stierf later in een a politieman, die de fotograferen op het explosieve lading ont- aar gewond. Door heel li de ambulances en Bij de gewonden wa- ngers, cafébezoekers, gevers en schoolkin- Overall, chef van de ing van de „Dailey stond vlak voor de ,fé in Fleetstreet. Ik ,n, toen het gebeurde. >rlog. Het is vreemd: Iwe van Voor het eerst i een jaar is gisteren le militair in de be- k gedood. Volgens een nvoerder in Tel Aviv pische terrorist" giste- granaat geworpen in joertuig, dat door de Gaza reed. Een mili- het leven en een twee- Indonesië die dorpen in Zuid- ii hebben aan 21 per- e vier in verwachting en negen kinderen >t. Dit bericht het Antara. Zestig wo- Lield. :N, aute [erold De IN1 >or e groep „Plataforma unun", een communis me beweging, opge- het avondblad Hierro mee. Het aantal edraagt vijftien. Zij Hierro de meeste ar- i'an de laatste tijd in 1 Itgelokt. In Pretoria zijn ui toe en drie kleur lin- eld. Drie van hen wa- veroordeeld wegens ten in 1971, de vierde big van een vrouw. en president Er is ontdekt om president van Bolivia tijdens de Q te vermoorden. Zo wa{iaanse politie gisteren Bij dit komplot wa tt betrokken. Een van Sadaval, een van de )ppositie. die maandag ffd, drie maanden na- i geheim uit balling- entinië) was terugge- I woensdag op een po- Santa Cruz doodge- 'aaDlijk om te voorkomen, ïenzwering tegen pre- zou onthullen. Maar rd doodgeschoten, al- heeft hij ons „waarde- len" over dit komplot Sjeik Moedjib: 291 van de 300 zetels DACCA (DPA) Op grond van de tot dusver binnengekomen uit slagen van de woensdag in Bangla DesJ gehouden parlementsverkiezin gen kan de Awami-liga van pre mier Moedjiboer Rachman rekenen op 291 van de 300 zetels en de oppo sitiepartij en de onafhankelijken samen op 6. De verpletterende overwinning van sjeik Moedjib is voorspeld door neutrale waarnemers. Maar zij hebben zich wel afgevraagd of de ze eerste parlementsverkiezingen in Bangladesj wel een echt democra tisch karakter hebben gehad. Radio en televisie worden door de regering gecontroleerd, evenals het grootste deel van de dagblad pers. Via deze publiciteitsmedia is er tijdens de verkiezingscampagne voortdurend op gehamerd dat de verkiezingen het karakter hadden van een referendum waarbij de bevolking zich voor of tegen Bangla DesJ moest uitspreken. In de weken voorafgaande aan de verkiezingen is het vaak tot felle vechtpartijen gekomen tussen voor- en tegenstanders van de Awami-liga. En is daarbij een groot aantal doden Zoete sluimer van ambtenaren BONN (UPI) Als het waar is dat, zoals de Engelse schrij ver Joseph Addison zei, de slui mer van deugdzame mannen zoet is, dan moeten de Westduit- se ambtenaren tot de voorbeel- digste mannen van de Bondsre publiek gerekend worden. Het Wickert-instituut voor het oeilen van de openbare mening enquêteerde 2.000 Westduitsers Hieruit bleek dat ambtenaren 't beste slapen en zefstandigen het minst goed. Maar negen procenit der onder- ambtenaren bekende dat Edith Irving: 2 jaar Een recht bank in Zurich heeft gisteren de 38- jarige mevrouw Edith Irving veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens haar aandeel in de valse autobiografie van de Amerikaanse industrieel Howard Hughes. Edith Irving, wier echtgenoot in de Ver enigde Staten tweeeneenhalf jaar uitzit voor het verkopen van de ver zonnen autobiografie, werd schuldig bevonden aan fraude en het gebruik van valse documenten. Koreaanse dialoog De commissie van coördinatie, dat door Noord- en Zuid-Korea werd gevormd om te die nen als kanaal voor een dialoog op officieel vlak, komt na een reces van drieëneenhalve maand van 14 tot 16 maart weer bijeen in de Noordkore- aanse hoofdstad Pjongjang. Men ver wacht dat de oommissie zich zal be zighouden met de infiltratie vorige week zondag van drie Noordkoreaan- se agenten op een eilandje ter hoogte van de zuidkust waarbij een Zuid- koreaanse nachtwaker werd gedood. rios heeft volgens de Synode de kano- nieke wetten overtreden op grond waarvan hij religieuze en politieke functies in zich kon verenigen. Mgr. Makarios. die dertig dagen de tijd krijgt om in beroep te gaan, heeft in een communiqué zijn afzet ting als aartsbisschop van de hand gewezen. Volgens Makarios hebben de drie metropolieten die de Cyprische Sy node vormen, eigenmachtig gehan deld. en is him besluit dientengevol ge van nul en gener waarde. De Cyprische Synode maakt be zwaar tegen het gelijktijdig bekleden van een geestelijk en wereldlijk ambt door Makarios. De nu ontstane tweespalt binnen de Griekse Kerk zal zonder twijfel de toch al broze toestand verergeren op het eiland, waar een burgeroorlog niet ver van de deur staat als ge volg van de botsing tussen de aarts bisschop en gewapende troepen van zyn grootste politieke rivaal, gene raal Grivas. Dat is de man die voor alles aan sluiting van het eiland bij Grieken land wenst. Grivas had eerder dit Jaar een terreurcampagne ingeluid tegen de regering in Nicosia welke, volgens Makarios, tot doel had chaos te stich ten die dan moest leiden tot een uit eenvallen van de staat en de omver werping van het gezag. De drie metropolieten zijn mede standers van Grivas en willen even als hij komen tot Enosis (het een- worden met Griekenland). Hoe de vaak-geplaagde Turkse minderheid op het eiland gaat rea geren op de nieuwe ontwikkeling kan nog niet worden voorspeld. "1 k Makarios religieuze en politieke functies LEIDENBonn Een handvol W'estduitse journalisten, dat in het kader van het Interduitse basisver drag toestemming krijgt van Oost- Berlijn om zich als correspondent in de Duitse Democratische Repu bliek te vestigen, wacht geen benij denswaardig lot. Hun beroepsbezig heden zullen neerkomen op een voortdurende dans op eieren de geringste breuk kan op een waar schuwing of zelfs intrekking van de werkvergunning komen te staan. In een pas bekend geworden journalis tenverordening heeft het Oostduitse ministerie van buitenlandse zaken uit de doeken gedaan, hoe men zich daarginds persvrijheid voorstelt. De verordening vormt een treffende bevestiging van de uitspraak van de Westduitse mnister Bahr, dat de betrekkingen tussen de beide Duits- landen na de inwerkingtreding van het basisverdrag eerst „buitenge woon moeilijk" zullen zijn en zich vervolgens geleidelijk zullen ontwik kelen tot „gewoon moeilijk". De verordening past in het bijna pani sche streven tot afgrendeling van de DDR en komt in de verste verte niet tegemoet aan het oogmerk van Bonn „vrijere uitwisseling van men sen en denkbeelden" door het ver drag te bewerkstelligen. In acht grillige artikelen wordt de westerse correspondenten (en rei zende verslaggevers) opgedragen zich te houden aan de normen van het volkenrecht en aan de wetten en andere voorschriften van de DDR. Zij moeten zich „onthouden van verdachtmakingen en beledigin gen van de DDR, haar staatsorganen en haar leidende persoonlijkheden, alsmede van de met de DDR ver bonden staten". Voorts dienen zij ..waarheidsgetrouw, zakelijk en cor rect" te berichten en zich niet aan „kwaadwillige vervalsing van de fei ten schuldig te maken". Op zichzelf is dit alles een gouden leefregel voor journalisten overal ter wereld. Maar alleen al een begrip als „waarheid" heeft ten oosten van de Oder-Neisse een Marxistische onomstotelijheid, waardoor het van de westerse waarheidbevinding we zenlijk verschilt. Wie de persprak tijk van communistische landen kent, beseft dat de geringste vrij moedige kanttekening bij of inter pretatie van het gebeuren daarginds reeds als „belediging" kan en zal worden uitgelegd. Kortom, elke uitspraak die niet valt binnen de enge grenzen van de officiële voor- lichtingspolitiek van staat en partij kan de westerse journalist op een uitwijzing komen te staan. Vergunning En waar moet die Westduitse jour nalist, gewend aan het liberale kli maat van Bonn, zijn nieuws dan wel halen? Voor berichtgeving over staatsorganen en -instellingen en over „volkseigen" ondernemingen en bedrijven, zo zegt de verordening, is een vergunning noodzakelijk. Voor vraaggesprekken met leidende per soonlijheden moet een aanvraag worden ingediend bij het ministerie van buitenlandse zaken. Wanneer niettemin de verslaggever zich tot vrije nieuwsgaring zou trachten te verstouten wacht hem wederom waarschuwing of uitwijzing en kan zijn bureau worden gesloten. Schijnbaar in de geest van het in- ter-Duitse basisverdrag stelt de ver ordening vast, dat de uitwisseling van journalisten „in de regel op ba sis van wederkerigheid" plaatsvindt. In feite is deze uitspraak niet meer dan een loos woordenspel. Want bij de eenvormige berichtgeving, die de DDR voor haar burgers gewenst acht. kan zij in West-Duitsland met een klein aantal journalisten vol staan. Op het ogenblik zijn het er vier, die alle in de westerse journa listiek gebruikelijke faciliteiten ge nieten. Wat de DDR betreft zou de „we derkerigheid" al zijn tol stand ge komen. als uit de Bondsrepubliek eenelfde aantal journalisten zich in Oost-Berlijn neerliet. Een dergelijke ruil doet natuurlijk aan de geluk kig nog bestaande veelvormigheid van het Westduitse perswezen geen enkel recht wedervaren. In totaal heeft Bonn 25 aanvragen voor ac creditering in Oost-Berlijn inge diend. daarvan zijn er tot nu toe na zeer langdurige overweging elf ingewilligd. Op de lange weg van de „buitenge wone" naar de gewone" moeilijkhe den heeft minister-onderhandelaar Bahr met zijn Oostduitse collega Kohl nog heel wat te bespreken. Ondermeer, dat in Bonn het begrip „wederkerigheid" voor journalisten naar geest en inhoud geheel anders wordt uitgelegd dan in Oost-Berlijn. Daar is de angst voor infiltratie nog steeds de sterkste en de slecht ste raadgeefster. Russen vragen gratie voor Palestijn Doead MOSKOU (AFP/UPI) - De Sow- jet-Unie heeft een beroep gedaan op Koning Hoessein van Jordanië gratie te verlenen aan Abe Da eed en andere Palestynen die ter dood .:ijn ver oordeeld. In een boodschap van het presidium van de Opperste Sow jet aan de koning wordt 'om humani taire redenen' gevraagd de doodstraf te annuleren die is uitgesproken tegen de prominente figuur van de Pales tijnse verzetsbeweging Aboe Daoed en de andere gearresteerde Palestijnen. „De geheiligde doelstellingen van het Palestijnse verzet mogen niet worden benadeeld door fouten die nu en dan door haar leden worden be gaan. De meest recente fout was de actie in Khartoem". Dit schreef net Egyptische blad „Al Goemhoeria ui een hoofdartikel over de door leden der Palestijnse guerrilla-organisatie Zwarte September gepleegde moorden op twee Amerikaanse en een Belgi sche diplomaat. Het was de eerste maal dat de Egyptische pers het drama in de Soedanese hoofdstad openlijk veroordeelde. Overleg hervat in Wounded Knee WOUNDED KNEE (Reuter/AFP) De opstandige Indianen in Wounded Knee in Dakota en de Amerikaan-.e federale autoriteiten hebben donder dagavond een wapenstilstand bereikt, verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Justitie in Washington. Hij zei kort nadat de termijn van donderdagavond zes uur plaatselijke tijd waarbinnen de Indianen zich hadden moeten overgeven, was ver streken. dat de onderhandelingen, tussen beide partijen waren hervat. Al eerder had een regeringswoord voerder meegedeeld dat men niet van plan was na het vruchteloos verstrij ken van de termijn het bezette Woun ded Knee binnen te rukken. BUENOS AIRES (Reuter/UPI) Campora aan het bewind - Peron aan de macht'. Dat is wel de contro versieels te leuze van de verkiezings campagne in Argentinië. De 63-jarige Heotor Campora is de kandidaat van de ex-dictator die op "n afstand poogt het 'justitalistische bevrij dings front' (Frejuli) te leiden naar een overwin ning van zondag te houden verkie zingen, door Peron "de smerigste' uit de geschiedenis genoemd De militairen die het land bijna zeven jaar hebben geleid, besloten het land via verkiezingen naar een burgerbewind te laiten terugkeren. De president, generaal Lanusse. ver klaarde onlangs dat hij de macht zal overdragen aan de winnaar, wie dat ook moge zijn. 'Het is mijn taak zelfs met de lelijkste partner te dansen'. Maar het optreden van Peron heeft in sommige sectoren van het Argen tijnse leven, met name onder de mi litairen, veel wantrouwen veroor- Onder het argument dat Peron In geval van een overwinning van het 'Frejuli' aan de touwtjes zal trekken en dat dit in strijd is met de grond wet, heeft de junta het verkiezings hof gevraagd om ontbinding van het 'Frejuli'. De uitspraak zal vermoede lijk pas na de verkiezingen bekend worden. Bij de verkiezingen van zondag gaat het behalve om het presidentschap ook om de vernieuwing van het ge hele congres (kamer en senaat) en de bezetting van de meeste lokale posten, in totaal circa 12.000. Negen kandidaten Er zijn negen presidentiële kan didaten. De kandidaat van Peron, de voormalige tandarts Campora, zal om gekozen te worden, in eerste in stantie de absolute meerderheid moe ten behalen. Hij zou naar verwach ting ca. veertig procent krijgen en zij i slapeloosheid leden. zaakt. In een boodschap tot zijn aan- het daarna vermoedelijk moeten op- L 1 Wee naman tonan OiaorHa OolKiv. Ha 1ai_ •naai zoveel zelfstandigen heb ben er last van. Wickert heeft ook vastgesteld, dat de Duitsers die in het noor den wonen, beter slapen dan die Beieren in het zuiden. De oorzaak is dat in Beieren de zwoele wind die föhn heet, waait, en men 's nachts uit bed moet als gevolg van het consumeren van grote hoeveelheden bier. hangers wekte Peron zijn aanhangers op, zich voor te bereiden op heftige protesten wanneer hun kandidaten niet kunnen winnen. Veel Argentijnen betwijfelen het of president Lanusse (die vier Jaar ge- vagen zat wegens zijn rol bU een mislukte coup in 1951 tegen de toen malige president Peron) de macht zal overdragen aan de 'schaduw' van zijn oude vijand. nemen tegen Ricardo Balbin, de lei der van de radicale partij op wie het anti-peronistische blok zich dan zou concentreren. Alle kandidaten hebben hun eigen lied in de verkiezingscampagne dat dag en nacht via de tientallen com merciële radiostations weerklinkt. Het thema daarvan geeft over het algemeen weinig inzicht in het be leid van de betrokken politieke par tijen. Daar de politieke activiteit na het aan de macht komen van de mi litairen in 1966 zeer verzwakt is en de staat van beleg nog voortduurt, bestaat er weinig mogelijkheid voor de kiezers tot rechtstreeks contact met de politici op bijeenkomsten in de openlucht. Daarom wordt er in de campagne veel de nadruk- gelegd op de per soonlijkheid en het image van de kandidaten en op pogingen om de sympathie van de jonge kiezers te winnen. „Nueva fuerza" (nieuwe kracht) is een kleine rechts georiënteerde partij die gedomineerd wordt door sober geklede zakenmensen. Zij toon de in reclame-spots goedgewassen jongelui met middelmatige haar lengte in een discotheek onder het spelen van het lied „wij zijn de nieu we macht". De 49-jarige Ezequiel Martinez, een conservatief en pas uit de dienst ge komen luchtmachtofficier die in wijde kring wordt beschouwd als de man van Lanusse, is de voorvechter van een poging om het militaire be wind achter een „dunne dekmantel" van burgerbestuur voort te zetten Hij is de „jonge president" in het verkiezingslied. „Met Manrique, met Manrique kan Argentinië niet verliezen" is het thema van een andere conservatief, Francisco Manrique, de onafhanke- Generaal Lanussi: "Het is mijn taak zelfs met de lelijkste partner te dansen". lijke die in grote kring beschouwd wordt als de beste kanshebber tegen

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9