com? lil j oenen ti Duitse meters film feest bunker 5^ idel gestolen spullen :afé's in Leiden ;e politierechter Sex op kantoor alleen als FC Bayern wint... 'Fantastische Vertellingen' van Poe bij Imperium Door Piet Ruivenkamp Toen de Duitsers een dertig Jaar geleden dwars door Schevenin- gen een ongenaakbaar geachte At- lantikwal trokken vol betonnen ge vaartes en metalen asperges werd er in de duinen bezuiden Scheve- ningen een feestbunker gebouwd. Er kon daar herdacht worden dat zij jg niet achter een glazen laars bier in een Braukeller zaten. Er kon over moedig gezongen worden over varen naar Engeland. Jaren later viel het oog op dit weinig animerende bouwsel, waar padvinders inmiddels hun clubhuis van hadden gemaakt, voor het Rijksfilmarchief. De plaats van een duinpan aan de Baden Powell- weg, ruim verwijderd van de stede lijke bebouwing, was er uitermate geschikt voor. De filmgeschiedenis heeft namelijk meer dan een halve eeuw op een vulkaan gedanst. Wat men in de wandeling huiselijk „het celluloid" noemde (met zijn uitste kende helderheid en soepelheid zeer geschikt voor het filmvermaak) was in feite een uiterst brandbaar cellu- losenitraat. Bolknak Er zijn talloze ongelukken mee ge beurd. Bekend is het verhaal van een trotse bioscoopeigenaar, die met bolknak in het hoofd bezoekers voorging in zijn filmcabine. Er is nieits meer van hen gevonden, de ca bine ging de lucht in. Het eerste filmfestival in Brussel na de oorlog deed een ministerie in vlammen op- M gaan vanwege enkele slordig neer gezette filmtrommels. Twintig jaar geleden kwam een brandveiliger materiaal op grote schaal beschikbaar maar dat nam niet weg dat veel historisch waar devol materiaal nog een zeer onvei lige basis had. Er is in het verleden wat gemakke lijk omgesprongen met unieke beel den, die geschoten waren sinds de uitvinding van de cinematograaf in het laatst van de vorige eeuw. De film ontwikkelde zich maar moeilijk uit zijn status van kermisattraktie. Er bestond een centraal Nederlands filmarchief, dat lang niet alle be langwekkende filmbeelden onder zijn hoede kon krijgen. Zo is er bijvoorbeeld nu een aanmerkelijke leemte in de filmdocumentatie over de Jaren dertig, waar de economi sche crisis wel het hare toe zal hebben bijgedragen. Laten schieten Na de oorlog belandde de erfenis bij het ministerie van ok. en w. met onder meer het materiaal, dat de regering in Londen had laten schieten. Met het groeiend besef hoe waarcevol het bewaren van oude filmbeelden kan zijn is het Rijksfilmarchief opgezet. Het bleek intussen zinnig te zijn deze instelling onder te brengen bij de Rijks Voorlichtings Dienst. On der de hoofdafdeling produktie en communicatie sinds 1 Januari een bredere opzet dan de vroegere afdeling film met aan het hoofd de heer S. I. van Nooten heeft het rijksfilmarchief nu als officiële naam onderafdeling filmarchief. Met een kleine staf leidt de heer J. E. M. van Drunen in de duinen het veel zorgvuldigheid eisende conser- veringswerk. Drieënhalf miljoen me ter film ligt er in kluizen opgebor gen en dat bezit groeit natuurlijk snel zodat een forse uitbreiding van de opslagruimten, die nu al te klein zijn onontkoombaar is. Dynamiet Is het materiaal van vroeger op zichzelf al zeer brandbaar, het kan soms in korte tijd plotseling tot een geel poeder ontleden en dan wordt het pas echt explosief, te vergelij ken met dynamiet. Het is goede om daar een zesde zintuig voor te heb ben ontwikkeld of op zijn minst een gevoelig reukorgaan. Rollen, die tientallen Jaren de tand des tijds hebben doorstaan kunnen plotseling de geest geven. Dat proces werkt dan als een rotte appel in een mand en het is zaak snel in te grijpen. Men heeft wel proeven ge nomen met het verbranden van en kele honderden trommels film: er kwam een steekvlam van 75 meter hoogte tevoorschijn. Wat statische electriciteit bij argeloos terugspoelen kan al een ontbranding veroorza ken. Er is tegenwoordig een wat ruimer budget beschikbaar. Dat is ook wel nodig, want de vergankelijkheid speelt een grote rol Officieel blijft filmmateriaal maar een twintig Jaar houdbaar, hetgeen betekent dat men het geregeld voor veel geld moet kopiëren. Ook al heeft bij Haghe Film de heer A. J. Oor een apparatuur ontwikkeld om zeer ge trouw te kunnen dupliceren kwali teitsverlies treedt er toch altijd op, zodat men blijft hechten aan het oorspronkelijke materiaal. Armslag Er is nu meer armslag. Medewer kers van het Instituut Film en We tenschap kijken al het materiaal na op zijn waarde, een gigantisch werk. Het is de bedoeling dat de duizenden rollen van driehonderd meter elk uiteindelijk via de com puter gecatalogiseerd worden, zodat geïnteresseerden er snel uit kunnen putten. Dat wordt dan ook door fil mers uit de gehele wereld gedaan. Vooral sinds de opkomst van de te levisie bewijst het archief zijn dien sten. De oorlogsseries van prof. L. de Jong putten voornamelijk uit materiaal, dat in de Scheveningse bunkers is opgeslagen. Het rijksar chief bepaalt zich natuurlijk voor namelijk tot wat in historisch op zicht van waarde is, terwijl het Ne derlands Filmmuseum zich toelegt op wat strikt cinematografisch van belang is. Pionier Uit het allerdiepste verleden heeft men nog beelden van de inhuldi ging van koningin Wilhelmina in 1898. Veel materiaal uit de jongste historie dankt men aan de volijve rige pionier Willy Mullens, die de camera kwiek in de aanslag had als er maar ergens iets gebeurde. Men beschikt nu ook over het oeuvre van Otto van Neijenhoff en Max de Haas. Maar er ligt in de kluizen ook nog het onversneden materiaal, dat in de oorlog geschoten is door de Kriegsmarine toen die een bra- vourtochtje naar Nova Zembla on dernam net zo goed als een reeks NSB-journaals. Veel filmers hebben hun niet gebruikte filmmateriaal beschikbaar gesteld, wat onder meer voor het vastleggen van het Delta- projekt van belang is. Buiten de filmrollen beschikt men in de bunker ook nog onder meer over wat merkwaardige curiosa. Met wat fantasie ziet men op een zware transportabele filmprojektor nog de lakeienzweetdruppeltjes. Het appa raat heeft Jaren dienst gedaan in het paleis Noordeinde. Op de forto een beeldje uit de film die Haagse filmpionier Willy Mullens nam toen er een bus in de Loosduinse vaart was gereden: de Haagse brand weer rukt uit. t Turks Fruit nog Lido blijft draaien, iemand verbazen. De beken geleden bege- fst lovende kritieken ig, wordt algemeen fle beste Nederland- poit gemaakt is. Een kt van Oegstgeeste- pven. Robert Altmans [drie Jaar nog altijd j mensen aanspreekt, week in Trianon, dat aide van de stof- satire, en de rol puld het beste tot peater aan de Haar- plukt de vruchten Oijke beleid van de |t geheime sexleven Julia kwam, het is bekend, op wonderlijke wijze door de keuring en de heren die de pu bliciteit verzorgden voor de film zouden hun vak niet goed verstaan hebben als ze daar niet handig de aandacht op hadden gevestigd. Voor de derde week in Leiden. Goede films in andere steden BUTCH CASSIDY AND THE SUN. DANCE KID (Roy Hill): Du Midi, De Carpensierstraait, Den Haag. CABARET (Fosse): De Uitkijk, Prinsengracht, Amsterdam; Kriterion, Westeinde, Den Haag. CANTERBURY TALES (Pasolint) Roxy, Kalverstraa/t, Amsterdam; Are na, Kruiskade, Rotterdam. FAMILY LIFE Loach-Garnett) Lijnbaantheater, Rotterdam; Camera, Oudegracht, Utrecht. THE FRENCH CONNECTION (Friedkin): Studio 2000, Den Haag (onder Congresgebouw). LE GENOU DE CLAIRE (Roh- mer)De Uitkijk, Congresgebouw Den Haag. IMAGES (Altman)Studio K, Roe- tersstraat, Amsterdam. KLUTE (Pakula)Studio '62, Rot terdam. MODERN TIMES (Chaplin)Leid- sepleintheater, Amsterdam. ROMA (Fellini)Kriterion, Roe- tersstraat, Amsterdam (ook nacht- voorstellingen) Calypso, Marnix- straat, Amsterdam; Asta, Spui, Den Haag; Kriterion, Groothandelsge bouw, Rotterdam. SLAUGHTERHOUSE FIVE (Roy Hill)Studio, Oudegracht, Utrecht. SUPERFLYRex, Lange Poten, Den Haag. TURKS FRUIT (Verhoeven)Tus- i. Reguliers Breestraat, Am- Passage, Passage, Den Haag; Thalia, Kruiskade, Rotterdam; Rembrandt, Oudegracht, Utrecht. Aanbevolen nachtfilms: TRI STAN A (Bunuel)Centraal, Oude Binnenweg, Rotterdam. SACCO EN VANZETTI (Montal- do): Leidsepleintheater, Amsterdam. Terug in Leiden STUDIO Eén van de allerbeste westerns aller tijden is Butch Cassi- dy and the Sundance Kid. Vanwe ge de humor, de spanning en niet in het minst vanwege het spel van Paul Newman, Robert Redford en Katherine Ross. George Roy Hill regisseerde de zaak vakkundig. CAMERA Een voorbeeld die de niet altijd even fijnzinnige, maar wel aansprekende humor die Gérard Oury vroeger in zijn films wist te leggen, is te zien in Wie het laatst lacht. Een kleur van sterren, onder wie Engelsman David Niven, en de Fransen Belmondo en Bourvil. Nachtfilm r ADVERTENTIE Dit zeer fraaie eiken wandmeubel Vervaardigd van uitgezocht Slavonisch eikehout en zeer praktisch ingedeeld. Overal is aan gedacht: aan uw boeken, uw TV, uw glaswerk, uw servies- Nu extra voordelig voor 1090.— Haarlemmerstraat 150-154—LEIDEN Den Haag-Rotterdam-Voorschoten CAMERA Een al wat oudere film in de nachten bij Camera. Alain Delon, Joanna Shimkus en last but not least Lino Ventura treden op in de polioier Les Avonturiers van Robert Enrico, een film die behalve de benodigde bloedstollende momen ten een fijne sfeer biedt. REX Het theater aan de Haar lemmerstraat neemt vrijdag- en za terdagnacht de Vrouwen Privé. Het is niet moeilijk te raden waar dat op uit draait: vele minder of meer ap petijtelijke dames geven zich op alle mogelijke manier bloot. Het verhaal doet er minder toe. Haagse bioscopen Kindermatinee CAMERA Helden uit de moder ne strip zijn deze week te zien in Camera. De smurfen staan altijd ga rant voor lachen en spanning. Voor de allerjongsten en de al wat ouderen f Een 27-Jarige café- 3 verklaarde voor de (chter, dat hij hele- •epen, dat de t.v.- had gekocht, van waren. Dat ver- nu hü zich ter pioest verantwoorden >olitierechter. [ta Alphen aan den pen kleuren-t.v. aan reiden. Toen betaling hten. ging de wtnke- f uit en daarbij bleek pmiddels het toestel per had verkocht, zij per door een tussen- |de caféhouder ver- pne die hem het toe pt wi, dat het toestel Pstig was, waar het I in beslag was geno- b Zoiets zou dan wel De politierechter vond het een vreemde geschiedenis, dot in een café dergelijke handel wordt gepleegd. Volgens de politie, zou verdachte be kendheid hebben dat men wel meer spullen bij hem kon verkopen. „Ik ben er in gelopen door de mooie verhalen", aldus verdachte. ..Het is al moeilijk genoeg om uit de handen van de poltie te blijven". De officier verklaarde dat het be kend is, dat in de Leidse binnenstad in koffiehuizen en zo nogal eens ge stolen spullen worden verhandeld. Hü wilde in dit geval echter volstaan met een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met proeftijd van 2 jaar, waartoe de rechter veroordeel de. Hik en stotter Een 25-Jarige student uit Leiden zat in de ellende en dat was voor hem reden om diep in het nachte lijk uur per auto naar de kamer van zijn vriendin te rijden. Maar onder weg werd hij door de politie aange houden, omdat het vermoeden was ontstaan, dat de autobestuurder on der invloed van drank verkeerde. Inderdaad had de student volgens zijn verklaring een glas whiskey ge dronken. De politie vond hem in elk geval niet in staat de auto naar be horen te besturen, zoals een politie man ter zitting van de Haagse poli tierechter verklaarde. Daarom eiste de officier twee we ken gevangenisstraf en voorwaarde lijk zes maanden intrekken van het rijbewijs. De raadsman bestreed het bewijs en constateerde, dat vaak reeds een vooroordeel bestaat by po litiemannen wanneer iemand wordt aangehouden. Het formulier spreekt trouwens ook over: beschonken auto bestuurders. „Maar in de wandeling wordt dat het hik- en stotberform" genoemd wist de politierechter. Deze vond hetgeen tenloste was gelegd wel bewezen en veroordeelde tot twee weken voor waardelijke gevangenisstraf en 12 maanden intrekken van het rijbewijs, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met proeftyd van 2 Jaar. Formulier Een 52-Jarige timmerman uit Lei den liet na op het formulier tot aan vraag van een uitkering te vermel den, dat hü f100,- had verdiend als broodbezorger, iets dat vaker zou zUn voor gekomen. Terzake plegen van valsheid in geschrifte had hy zich voor de Haagse politierechter te ver antwoorden, waar verdachte het feit toegaf. Hij zou dat hebben gedaan, omdat hy anders niet zyn kostgeld had kunnen betalen. Maar de schade is intussen vergoed en daarmee wilde de officier rekening houden, door ditmaal nog voorwaardelijke gevan genisstraf van een week te eisen, be nevens f. 100,- boete. Voor de politierechter was er even wel een Juridisch probleem. Verdach te had nl. het formulier blanco aan de betrokken ambtenaar gegeven, die dat ivulde, waarna verdachte het ondertekende. „En dus heeft hü niet een door hemzelf ingevuld formulier ondertekend", zo constateerde de po litierechter die op grond daarvan verdachte vrysprak. Asta: „Fellini Roma", 18 Jr., dag. 2.30, 7.00, 9.30 uur; zo. 1.30, 4.00, 7.00, 9.30 uur. Cineac: „De baas maakt het beestach tig bont", a.l. dag. 9.30, 11.30, 1.30, 3.30 uur; zo. vanaf 11.30 uur; „Zij zijn naakt", 18 Jr., elke avond 5.30, 7.30, 9.30 uur. Corso: „De peetvader", 14 Jr. Dag. 2.00, 8.00 uur. Du Midi: „Butch Cassidy and the Sun dance Kid", 14 Jr., dag. 8.15 uur; zat. en zo. 7.00, 9.30 uur. Euro- Cinema: „El Cld", a.l. dag. 1.30, 7.45 uur; zat. zo. en woe. 3.45, 7.45 u. Flora: „Het geheime sexleven van Romeo en Julia", 18 jr., dag. 2.00, 7.00, 9.15 uur; zo. ook 4.30 uur. Kriterion: „Cabaret", 18 Jr., dag. 3.00, 7.00, 9.30 uur. Metropole- Tuschinskl: „BIJ de bees ten af", a.l. dag. 2.00. 7.00. 9.30 uur; zo. ook 4.15 uur. Odieon: „Nummer 14, Johan Cruyff" a 1. dag. 12.15, 2.15, 6.45, 9.15 uur; zo". 1.45, 4.15, 6.45 9.15 uur. Olympla: „Puppet on a chain", 14 Jr., dag. 2.00, 8.00 uur. Passage: „Turks Fruit", 18 Jr., dag. 2.30, 7.00, 9.30 uur; zat. en zo. 1.30, 4.00, 7.00, 9.30 uur. Rex: „Superfly", 18 Jr., dag. 9.30. 11.30. 1.30, 3.30, 5.30, 7.30, 9.30 u; zo. vanaf 1.30 uur. Studio de Luxe: „The poseldon ad- venture", 14 jr., dag. 2.15. 7.00, 9.30 Zo. 1.30. 4.00, 7.00, 9.30 uur. Studio 2000: „The French Connec tion". 14 Ir., dag. 7.15, 9.45 u; dins dagavond besloten voorstelling. De Uitkijk: „Le Genou de Claire", 14 Jr., dag. 2.30, 7.15, 9.30 uur; zo. 1.45, 4.00, 7.15 9.30 uur. Titel: Seks in kantoortijd; voor naamste rollen: Emily Reuer-Rei- nard en Clemenz-Karin Field; regie: Ernst Hofbauer; theater: LUXOR. Die Duitsers kunnen kennelijk geen genoeg krijgen van hun Rap port-serie. Na de Schiulmadohen- en Ha/usfrauenrapponten is Seks in kan toortijd het nieuwste wanprodutot van de Constantin - filmmaatschappij Wanprodutot Ja, want waarbij Je moeite hebt om de ogen open te hou den verdient nauweiyks een andere waardering. Het is een slaapverwekkende toe stand, vooral door de vele nauwelijks ter zake doende "Interviews"Als we de makers van deze film mogen ge loven is geen enkele vrouw meer vei lig op haar werk, omdat haar man nelijke collega's haar constant las tig vallen. Slechts een enkele keer komt er een aardig moment in voor maar dat wordt dan abrupt afgebro ken door de interviewer, die dan zo nodig weer een hoogbejaarde chef fin een paar waanzinnige vragen moet stellen. Een opmerking veroor zaakte enige hilariteit. Dart was toen de vragensteller een vrouw vroeg of zij bang was dat haar man haar zou bedriegen tijdens zijn werk. Haar antwoord: "Nee, want hij kan alleen als de FC Bayern heeft gewonnen". Schamper gelach Enfin, we zullen maar rustig wach ten op het volgende rapport, want dat komt ongetwijfeld LEIDEN De Leidse toneelgroep Imperium zal op 10 maart in het Mi crotheater aan de Vestestraat de pre mière geven van Edgar Allan Poe'3 „Fantastische Vertellingen". „Er Is", zegt de groep, „naar ge streefd om iets van de bizarre, maar tegeiyk speelse sfeer van deze ver halen tot nieuw leven te brengen." De première begint om half negen, evenals de andere voorstellingen, die zullen plaatsvinden op 16, 17, 23, 24, 30 en 31 maart; op 6, 7. 13, 14, 27 en 28 april en op 5. 11 en 12 mei. ADVERTENTIE Deze eiken wapenstoel Deze prachtige eiken wapenstoelen zijn bekleed met eersteklas skai (geen plastic) en voorzien van een mooi eiken schildje in de rug. De normale verkoop prijs van deze fraaie stoelen is 480.- per 4 stuks, maar nu als extra voordeeltje voor 3QQaW (Leverbaar in rood, tabak. Haarlemmerstraat 150-154 - LEIDEN Den Haag-Rotte rdam-Voocschoten hoekkombinatie Marian Deze luxe hoekkombinatie bestaat uit een driezits bank, een tweezits bank en een fauteuil; voorzien van losse kussens en verstelbare armleggers. Het geheel is gestoffeerd met de beste ribcord die er te koop is. Deze hoekkombinatie is niet alleen zeer fraai om te zien, maar heeft door de losse kussens en goede afwerking ook een zeer goede zit. De vastgestelde winkelprijs van deze kombinatie is ƒ1695.- Tijdelijk zeer voordelig: voor Haarlemmerstraat 150-154 LEIDEN Den Haag-Rotterdam-Voorschoten

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13