[oorden waren werk van Fatah leidse spaarbank Relatie Moskou-Peking slechter Indianen krijgen steun Weer zuivering van Tito in van senator Mansfield J°eg°"Slavie lent Nimeiri van Soedan in radiorede: "rt maart dart? „Verdragen niet goed uitgevoerd" 7% rente op spaardeposito's voor 3, 4 of 5 jaar vast naar keuze van de spaarder.! Spoedberaad over boycot Franse vliegvelden Hoessein schort executie op China breidt contacten met buitenland uit Sjeik Moedjiboer vrijwel verzekerd van overwinning BUITENLAND PAGINA 9 ADVERTENTIE (ANP) President Nimeiri van Soedan heeft fiartoem van de Palestijnse verzetsbeweging El [beschuldigd de actie tegen de ambassade van jen subversieve activiteiten in Soedan op touw pt. De president deelde mee dat hij het besluit bm aan de werkzaamheden van de Palestijnse [zijn land een einde te maken. Itfat, de leider van fevrij dingsorganisa- (1 zijn radio- en te- het optreden van Zwarte September i veroordelen, ie land dat op dit biedt aan de lei- in Khartoem (die jrdag, voor de _ü-Arabische am fibisch toestel uit- ftenland) vroeg Ni- te wijzen, zodat „1 ter verantwoor- troepen. wat in Khartoem omschreven -• misdadig en t ma~ utie of moed". jp veertig minuten is, sprak over een sdaad, uitgebroed 'oordiger van El i, voor zijn vlucht jatah is de groot- zetsorganisatie. Zij it dfi VT^we^ a^e Arabi- ik ison a eerst dat een Ara- ider Arafats orga- jn jmet Zwarte Sep- 134erantwoordelijk is n bloedbad in Mün- Q. Olympische Spelen, fin land El Fatah „onbeperkte facili- ►end, „kritiek van roederstaten naast ide Palestijnen had undamentele rol te gemeenschappelijke n tegen Israel. ten en Tners a elkaar Jean Lecanuet ^5Jean Jacques Ser- e leiding heeft van (ezindien", een cen- iie deelneemt aan Frankrijk) heeft ididaten van deze cht zich terug te tweede ronde van 1 als „de handha- adidatuur het risico iu brengen dat het len en communisten behaalt". De tweede verkiezingen wordt Tn, Jperaad. Davitamon 10. in irecies de '3' ines die u nodig hebt. ijks zo'n „En op het ogenblik waarop wij het begonnen te hebben over con creet Arabisch-Palestijns optreden, had het afschuwelijke incident van Khartoem plaats, aldus Nimeiri. President Nimeiri zei dat Soedan de algemene zaaik van de Palestijnen blijft steunen. Vergissing e, de secretaris-ge- Democratische Unie k (UDR) liet later (ullistósche kandida- tweede ronde moe it ten gunste van fcgezinde kandida- pmmunistisch of so- i bestaat". De ver- panuet en Peyrefitte i Gaullisten en her- i elkaar zullen steu nende tweede ronde tullen hun kandida te die kiesdistricten bingszinde kandida- maken de over- i op de kandidaten blok en de hervor- ïllen hetzelfde doen waar de Gaullis- de sterkste positie Een woordvoerder van de Pales tijnse guerilla-organisatie El Fatah in Beiroet heeft verklaard dat de Soedanese president een ernstige vergissing begaat door te beweren dat El Fatah betrokken was bij de gijzeling van diplomaten in Khar toem. „We zouden van harte wensen dat president Nimeiri had gewacht met zijn beschuldigingen tot ons on derzoek is afgesloten. Hij zal spoedig merken dat hij een ernstige vergis sing heeft gemaakt," aldus de woord voerder. Hij herhaalde een eerdere verklaring dat El Fatah niets te ma ken had met de actie in Khartoem. Onze correspondent in Beiroet meldt: Na de dreigende verklarin gen van Zwarte September, dat ook na het drama in Khartoem de acties in het Midden-Oosten en daarbuiten op spectaculaire wijze zullen worden voortgezet, neemt onder Westerse diplomaten de zorg voor hun per soonlijke veiligheid sterk toe. Er bestaat geen twijfel over dat de regeringen van Saoedi-Arabië en Li banon de Palestijnen meer proberen te controleren. Hetzelfde geldt voor Egypte en ook Syrië. Maar of deze landen nu ook openlijk afstand zul len nemen van de terreur van de commando's, lijkt twijfelachtig. In Cairo en Damascus bestaat nog de opvatting dat daarmee ook Israël zal worden bevoordeeld en dat is een prijs die hoog wordt geacht. BUITENLAND Amerika en Hongarije De Ver enigde Staten en Hongarije hebben gisteren in Washington een akkoord gesloten dat financiële aanspraken regelt die dateerden uit de Tweede Wereldoorlog. De weg is nu geopend voor terugkeer naar normaler betrek kingen tussen beide landen. Krach tens het akkoord zal Boedapest in 20 gelijke termijnen 18.900.000 dollar uit keren in verband met aanspraken van Amerikaanse burgers op oorlogs schade, naasting of onteigening van Amerikaans bezit en andere dollar- schulden. Russische snoepreisjes Het Krem lin heeft de Sowjetrussische ministe ries laten weten dat er streng moet worden opgetreden tegen ambtenaren die dure snoepreisjes maken. De Iz- westia, het blad van de Sowjetrussi sche regering, berichtte gisteren dat de officiële zaken reizen Jaarlijks honderden miljoenen guldens vergen. De Izwestia haalt dan het geval aan van 'n cementfabriek in West-Sibe- rië die haar vertegenwoordigers in totaal 49 reizen liet maken om ken nis te nemen van de ervaring die men elders in cementfabrieken had opgedaan. De fabriek heeft echter tot nu toe geen enkele vernieuwing in gevoerd. In de Presbyteriaanse Kerk in Washington liggen de stoffelijke resten opgebaard van de Ameri kaanse diplomaten Cleo Noel en Curtis Mooredie dit weekeinde in Khartoem door Palestijnse terroristen werden vermoord. Pijnlijk generatieprobleem WENEN Na een korte pauze de partizan* WOUNDED KNEE (AFP, Rtr) De 200 Indianen die al een week het dorpje Wounded Knee in de Ameri kaanse staat Zuid-Dakota bezet hou den hebben gisteren een onverwach- LONDEN (RTR) Engeland en Frankrijk zijn in Londen een spoed beraad begonnen in een poging een einde te maken aan de boycot van vliegers en luchtvaartmaatschappij en van Franse luchthavens, vol gende op de botsing in de lucht bo ven Nantes op maandag, aldus heeft Engelands minister van lucht vaart, Heseltine, meegedeeld. De IFALPA- de internationale fe deratie van pllotenbonden zei te gen haar 64.000 leden gisteren, dat de eerste indruk was dat de botsing bo ven Nantes naar men zich zal her inneren tussen twee Spaanse vlieg tuigen en met verlies van de 68 inzittenden van één daarvan te wijten is geweest aan de luchtver keersleiding op de grond. De Franse regering wijst dit af en blameert de respectieve gezagvoerders. Niette min gaf IFALPA haar leden het boy cotparool. te belangrijke bondgenoot gekregen in de persoon van senator Mike Mansfield, fractieleider van de De mocraten in de Senaat. Mansfield sprak zich uit over opheffing van het Federale Bureau voor Indiaanse Za ken en instelling van een onafhan kelijk bureau. Het Federale Bureau in Washington wordt hevig bekriti seerd door de Indiaans-Amerikaanse Beweging. Een honderdtal Indianen heeft het bureau vorig Jaar enkele dagen bezet gehouden. Mansfield pleitte ook voor uitvoe ring van de verdragen, die in het verleden tussen de Indiaanse stam men en de federale regering zijn ge sloten en die volgens de Indianen worden geschonden. „Ik ben er heel zeker van dat talrijke verdragen niet te goeder trouw zijn uitgevoerd", ail- dus de senator. De opstandige India nen hadden een onderzoek van de Senaat naar de naleving van deze verdragen geëist. Intussen hebben de belegerde In dianen in Wounded Knee een nieuwe eis gesteld. Ze dreigen het bestand met de federale troepen, die het dorp omsingeld hebben, te verbreken als het opperhoofd van de Oglala-Sioux, Richard Wilson, niet onmiddellijk Minder graan De F.A.O., de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N., heeft laten weten, dat de graanvoorraden op de wereld de af gelopen tijd sterk geslonken zijn. In '70-'71 bedroegen de tarwevoorraden in de exportlanden 50 miljoen ton. In '72/'73 30 miljoen ton. In twintig Jaar zijn de voorraden nog niet zo gering geweest als nu. wordt ontslagen. Ze beschuldigen hem van wanbestuur over de 12.000 Indianen in het Pine Ridge reservaat en besohouwen hem als een marionet van het Bureau voor Indiaanse Za ken. De bezetters verlangen verkiezing van een nieuw stamhoofd. Dit is meegedeeld door de advocaat van de bezetters, Raubidoux, die in de ,ge- demilitairiseerde zone" tussen de twee partyen heeft oveflegd met fe derale functionarissen. AMMAN (AFP, ANP) Koning Hoessein van Jordanië heeft giste ren 5 minuten voor het ogenblik waarop de vonnissen zouden worden voltrokken de executie van 17 Pa lestijnen opgeschort. Onder hen is een der leiders van El Fatah, Aboe Daoed. Koning Hoessein blijkt bereid gra tie te verlenen als de Palestijnse ver zetsbeweging belooft haar anti- Jor daanse campagne te beëindigen. De koning heeft deze bereidheid uit gesproken in een boodschap aan de emir van Koeweit, die maandag een speciale afgezant naar Amman had gestuurd om erop aan te dringen dat het leven van Aboe Daoed, zou wor den gespaard. Daoed en zestien ande re verzetsstrijders werden op 13 fe bruari gearresteerd op verdenking van samenzwering tegen de Jordaan se regering. WENEN Na een korte pauze heeft president Tito zijn radicale zui veringen voortgezet, waarmee hij de liberalen en de naar zyn mening te Westers georiënteerde technocraten in de communistische partij hoopt klein te krijgen. In de autonome provincie Vojvodina de belang rijkste voedseUeverancier van Joego slavië is het bestuur van het So cialistisch Verband (een politieke massa-organisatie) afgetreden, be staande uit voorzitter Atjic, vice- voorzitter Sweta Popovic en secreta ris Pralic. Him wordt verweten de nieuwe koers niet voldoende te heb ben ondersteund. Die nieuwe, scherpere koers heeft overigens nergens onverdeelde in stemming gevonden in Joego-Slavië. AH in oktober 1972 kanden de Servi sche partijleiders Nlkezic en Perovic slechte met grote moeite tot aftre den worden gedwongen, omdat niet alleen het centrale comité van Ser vië, maar ook het voetvolk in de par tij zioh hiertegen hardnekkig verzet ten. Die tegenstand is er sindsdien niet geringer op geworden en daar voor schynen Atjic en zyn aanhan gers thans te moeten boeten. Dit conflict legt tegelijkerbij d even wel ook een generatieprobleem bloot. De hardere koers wordt vooral door de lokale veteranenorganisaties on dersteund. De oude partizanen eisen zware straffen voor het .fnactionisme' en „privabisme" van de Jongere ge neraties. Zij geloven dat het com munistische Joego-Slavië. waarvoor zij eens hun bloed hebben vergoten, eenvoudig wordt verslingerd door de roekeloosheid van de Jonge liberalen, die het zoveel makkelijker in hun leven en carrière hebben gehad dan De betrekkingen tussen China en de Sowjet-Unie, die eind vorig jaar wat beter leken te worden, ver slechteren weer. In Moskou is men in toenemende mate bevreesd en geërgerd over de contacten tussen China en de buitenwereld, die 7ich steeds verder ontwikkelen. Het laatste bezoek van Nixons ad viseur Kissinger aan Peking en diens gesprek met voorzitter Mao hebben de Russen nerveus gemaakt, maar vooral de onverwachte verbetering van de relaties tussen Japan en Chi na speelt een belangrijke rol. Copyright LD/AD/Observer Het was het laatste Jaar de politiek van de Sowjet-Unie om toenadering te zoeken tot de Japanse regering, met het doel een verzoening tussen China en Japan te voorkomen. De Russen legden hierbij een haast aan de dag, waaruit bleek hoe on gerust zy wel waren. Gromlko, him minister van Buitenlandse Zaken, bezocht Japan aan de vooravond van Nixons reis naar China. Deze politiek lijkt nu te mislukken. De Chinezen hebben stappen onder nomen om de Japanners gunstig te stemmen. De Japanse premier Ta- naka ging naar Peking en werd daar op een voor de Russen pijnlij ke wyze onthaald en gefêteerd. Intussen raakten de Russisch-Ja panse relaties in het slop van een discussie over Japans wens vier ei landen in het noorden terug te krij gen, die de Russen aan het etod van de oorlog hadden geannexeerd. De Russen menen, dat Kissinger op listige wyze de harmonie in oost- Azië orkestreert. Als Japan, de Ver enigde Staten en China een derge lijke harmonie met elkaar bereiken zal die een gemeenschappelijke vyandschap jegens de Sowjet-Unie als grondtoon hebben. In Russische radio-uitzendingen wordt de laatste tijd veel aandacht besteed aan_ het weerleggen van be richten van China en zijn nieuwe vrienden over een toenemende Rus sische bedreiging aan de Chinese grens. Deze berichten worden aan gehaald als „bewijs", dat Mao en zijn „kliek" in werkelijkheid onder één hoedje spellen met de kapitalis ten. Recente geruchten in Landen, dat Engeland zou overwegen 200 verti- kaal-opstijgende Jagers van het type Harrier aan China te verkopen brachten een typische reactie van radio-Moskou teweeg: „De buiten landse politiek van de Maoïstische leiding stemt overeen met de doel einden van het Britse imperialis me" In het algemeen ontkent de Sow jet-Unie dat er een Russische be dreiging van China van het noor den uit bestaat en verkondigt daar entegen dat China van het Zuiden uit wordt bedreigd door Amerika nen. De maoïsten zyn, aldus Mos kou, te blind en te opportunistisch om dat in te zien. „In de Aziatische landen ten zuiden van China", aldus een Russische radio-uitzending in het Chinees, „bestaat een netwerk van Ameri kaanse militaire basis die China omringen". „De Verenigde Staten bezetten sinds lang Taiwan en er zijn geen tekenen, dat zij zioh van dat eiland willen terugtrekken. De zogenaamde defensiestrijdkrachten van Japan laten de herleving van het militarism e zien en bereiden al toekomstige militaire acties voor te gen China". Aldus deze Russische propaganda. Weinig invloed Dit soort beschouwingen, die specu leren op de onuitgesproken twijfel van partijleden in China, voor wie het diplomatieke toneel het afgelo pen Jaar te snel is veranderd, zal echter op de leiding van de partij niet veel invloed hebben. Wat betreft de rest van het gebied beweren de Russen dat China niet zozeer bedreigd wordt als wel zelf een bedreiging vormt. Onlangs be gon de Russische pers veel krachti ger dan tot dusverre steun te geven aan het Indiase standpunt in het grensgeschil met China over de grens in de Himalaja. En Russische kapiteins hebben aanzienlijke risi co's genomen en zijn door mijnen velden gevaren om hun ladingen naar de haven van Haiphong te brengen. Ook hier ligt een in vloedssfeer waar het opkomende Amerikaans-Chinees-Japanse bond genootschap vermindering van in- De Chinezen lijken evenwel niet geïnteresseerd te zijn in expansie. Als de Russen nog doen alsof zij een agressieve Aziatische horde zijn, die het mament afwacht dat zij DJenghls Kan voorbij kunnen stre ven, dan zien de Chinezen van hun kant het verre superieure wapenar senaal van de Sowjet-Unie, dat opge steld staat aan hun grenzen. De Chinezen weten dat zij zwakker zyn; hun belangstelling voor de straaljager van het type Harrier staat in verband met hun installa tie van nucleaire raketten voor middelbare afstand, opgesteld in af doende beschermde lanoeerplaatsen. Dit zijn raketten, die de vijand kunnen treffen na een veronderstel de eerste aanval van de Sowjet-Unie te hebben doorstaan. Op langere termijn bezien de Chi nezen met misnoegen de besprekin gen in Wenen over wederzijdse troepenvermindering, als gevolg waarvan er veel Russische divisies in Europa zouden kunnen worden vrijgemaakt voor dienst aan de Chinese grenzen. de partizanen zelf. Bovendien kunnen de oudere generaties het maar moei lijk verkroppen dat niemand meer een beroep doet op hun ervaring om dat zij, in tegenstelling tot de huidige leiders, in hun jeugdjaren niet heb ben kunnen studeren, maar oorlog moesten voeren. De bijna 81 jaar ou de Tito blijkt zich bij zijn zuiverin gen voor een goed deel op dit soort persoonlijke wrokgevoelens te laten meedrijven. Het einde van de politieke onrust in dit deel van Joego-Slavië is nog niet in zicht. Men vreest dat de minister presidenten van Servië en de Vojvo dina (Bojavic en NadJ) wel eens de volgende slachtoffers van de zuiverin gen zouden kunnen worden. Beiden krijgen nu al verwijten te horen dat ze het bestuur van het Socialistisch Verbond hebben ondersteund. Maar ook de bekende en overal zeer ver eerde hervormer Crvenkovski, die lan ge tijd Tito's plaatevervanger is ge weest in het staatspresidium en die niet uit Servië, maar uit Macedonië afkomstig is, heeft dezer dagen tot aller ontsteltenis zelfkritiek geoefend. Zijn aftreden zou in Belgrado geen verrassing zijn, waaruit blijkt dat het conflict tussen Tito en de liberale technocraten een principiële zaak is, die niet beperkt blijft tot een enkele deelrepubliek. NIEUW DELHI (RTR) De pre mier van Bangla Desj, Sjeik Moed jiboer Rachman, schijnt verzekerd te zijn van een overweldigende meer derheid bij de eerste parlementaire verkiezingen die vandaag in zijn land worden gehouden. De oppositie, die verdeeld is en geen groot en thousiasme bij de kiezers kon op wekken, zal volgens de meeste opti mistische schattingen slechts 20 a 30 zetels krijgen van de 300 waar voor gestemd wordt, zo menen waar nemers. Verwacht wordt een geringe op komst van mogelijk slechte 35 pro cent van de 35 miljoen kiesgerechtig den. De belangstelling is gedoofd ais ge volg van het feit dat de uitslag bij voorbaat schijnt vast te staan. Velen die hij de verkiezingen van 1970, toen Bangla Desj een deel van Pa kistan was, voor de Awami Liga op kwamen, zullen naar verwacht wordt, nu thuisblijven. De beslissende factor bij de ver kiezingen is de persoonlijke aantrek kingskracht van sjeik Moedjiboer, die ondanks alle tegenslagen, zoals de prijsstijgingen en de voortdurende problemen van recht en orde, de steun van de massa behoudt. De on beantwoorde waag is of sjeik Moed- Jifo, met een nieuw mandaat, stap pen zal willen of kunnen doen om de Impasse over de vrijlating van Pakistaanse krijgsgevangen in In dia, de repatriëring van Bengali's uit Pakistan en de Bthari-minderheid uit Bangla DeaJ te doorbreken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9