Ihelm >rdt nog voor bromfietsers in '73 verplicht leidse spaarbank Burger wil vrede herstellen bij ARP wordt Nieuwe NVV-topman: iets sneller naar „conflict a k: Autogordel moet worden gebruikt f niet-kamerleclen fstreeks kiezen Europarlement VJlTMSBNMh vlleda zeem 95 grat^i Mr. M. W. Schakel (ARP): "KAMERLEDEN ONDERGRAVEN EIGEN RECHT 7% rente op spaardeposito's voor 3, 4 of 5 jaar vast naar keuze van de spaarder.' 7 MAART 1973 Eir zoaiden in Ne- 500 dodelijke on- kèle duizenden ver- nen worden voor- inzittenden van 'n fael gebruikten. Jjzelf een voorstander telde gisteren tijdens Tiandeling van Ver haat mee, dat een lorden ingesteld naar |en om autogordels llen. De bewindsman feveer twaalf urgen te verkeersveiligheid neer de bestuur- van brom- loop van dit jaar verplicht tot het valhelm, zal het worden gestdmu- tankauto's die ge- vervoeren een ijzing aan de bul- betreffende de ln- snelheid van auto's |(ebouwde kom op de wegen aan ban- De hoogte van worden bepaald i snelheids- en in- nelwegen wfl de mi- tnumsnelheid van 70 kilometer per uur invoeren. Vermoe delijk kan deze bepaling in 1974 al van kracht worden. De minister wil verder in de dichtstbevolkte delen van het land een intensiever gebruik van het openbaar vervoer en minder van de eigen auto stimuleren. Daarvoor wenst de regering de volgen de maatregelen: autovrije zones in de stadscentra, belastingheffingen op stilstaande wagens, een eenheids- tarief voor het openbaar vervoer of het nu tram, bus, metro of trein betreft en een verschil in de heffin gen op auto's in de grote stadscen tra en provincies. Hoewel minister Udink het met een deel van de talloze moties eens was, bleef hij zich verzetten tegen de motie Aantjes, waarin gepleit wordt om in het uitvoeringspro- gramma 19731977 de aanleg van rijksweg 15 op te nemen. Staatssecretaris Kruisinga deelde mee dat een beslissing over de vijf de baan van Schiphol niet door het demissionaire kabinet kon worden Op Verkeer en Waterstaat werkt men thans aan een nationaal lucht vaartplan voor alle regionale vliegvelden. Vandaag zal over alle moties warden gestemd. Meer over die moties vindt U in Standpunt op pagina 7. \i- Het tweede-kamer- diende ontwerp Westerterp-Bos, waar- Testerterp (KVP), tot van de sclüMftelijke behandeling reeds jtaajtssecretarls voor voltooid is. Dit zal nu in de ijskast iken, heeft vandaag verdwijnen. ïtsontwerp ingediend Het nieuwe initiatief-ontwerp wil i kiezen van Ne- l het Europese par- een herziene reeds eerder inge- t Uit kringen van [pie is gisteren verno- iskische separatisten die het meest be- j zijn geweest bij de januari, van de tel Felipe Huarte. |en zouden deel uit- zeer actieve groep jhe afscheidingsbewe- Igeding tegen Ombudsman v/M(ANP) „Er is ülKderland en wij ken- m het buitenland die i jeer Samuels met zijn ezenlijks doet aan de kanker". M. G. Rood, de VARA en Marcel wie de Amsterdamse ;ls (85) een kort ge spannen Aanleiding •uitzending van de 10 februari. De heer 154 voor het leven de nomen voor het uit- geneeskunst. van de oud-arts, mr. noemde de tv- .~.ate ernstig beledi- Jjk voor zijn cliënt, zijn gehele leven van de wetenschap het bestuderen van ziekten die verband [ewenste celvorming, •wijk. Hij is overtuigd bnden te hebben. Hij fel gepubliceerd. Het is ijk een dergelijke the- Vjjgen. Als het waar zou .chirurgen geen werk, lat is volgens hem de cliënt wordt doodge- t Jmedische kringen in er'jemde het in dubbele zaak. Eiser is een hij doet kan in geen ■tioor de beugel. Zelfs yj^ie in het uiterste sta- zegt hij: „Ik kan u ot nd op de wereld kan liet op ingaat gaat u fotr. Rood. |ent recepten met de elders werkende arts s Jaar geleden heeft kJ »nder diens voorken- Mr. Rood ci- uit een brief van de betrokken medicus. By de heer Sa muels kan men een apparaat kopen voor f. 7.000.—, dat in de handel voor aanzienlijk minder, f.3.915— ver krijgbaar is. Volgens mr. Rood ver koopt de heer Samuels het apparaat aan mensen die in him stervensfase zijn. Een medewerkster van het tv-pro- gramma die niets mankeert is naar Samuels geweest die haar had onder zocht. Volgens Samuels was zij niet in orde. Het zou een langdurige zaak worden. Zij zou ook thuis behandeld kunnen worden met het f. 7000.— kostende apparaat. Het meisje zei dat ze daarvoor geen geld had. Samuels zou daarop gezegd hebben dat ze dan maar een rijke man moest vinden. Hij noemde haar tot drie keer toe het adres van zijn bank waar ze bij het noemen van zijn naam een persoonlijke lening zou kunnen krijgen. Mr. Rood legde een rekening van f.30.voor het geneeskundig onderzoek van het meisje over. Uitspraak 12 maart. Prinses Irene en haar gezin hébben gisteren in Paleis Soestdijk enige tijd geposeerd voor foto grafen en cineasten. V.l.n.r. Prinses Irene, Margarite, Ccvrlos jr, en prins Corel Hugo met Jaime. dat ook niet-leden van de Eerste en Tweede Kamer op een zetel in het Europees parlement kunnen warden In het oude ontwerp staat dat al leen leden van de volksvertegenwoor diging daarvoor in aanmerking ko men. Tot nu toe worden de Europese parlementariërs gewoon aangewezen uit de fracties van de nationale par lementen. Westerterp heeft zijn ont werp nu pas als kamerlid inge diend omdat hij het niet passend vond dat als lid van het kabinet- Biesheuvel te doen. De Nederlandse regering staat namelijk achter de me ning dat de Europese ministerraad moet beslissen over het houden van rechtstreekse verkiezingen. DEN HAAG Wordt Wim Kok (34) als nieuwe voorzitter van het NVV de man, die de tegenstellingen binnen de grootste vakcentrale van ons land binnen de perken zal kun nen houden? Kok, van wie nu zeker is dat hij de opvolger van drs. Harry ter Heide wordlt, zegt: „Ik ben eigen. wys genoeg om te denken dat het me wel eens zou kunnen lukken. Bo vendien: de tegenstellingen binnen het NW zyn niet zo groot als som mige mensen denken". Voorlopig houdt Kok, die de ko mende maand wordt benoemd tot voorzitter van het NVV en in sep tember de functie zal gaan uitoefe nen, zich in zyn uitspraken op de vlakte. Hij geeft een analyse van het conflict binnen het NVV van vorig Jaar oktober, dat leidde tot het ver trek van Ter Heide, maar kiest géén partij. In dat conflict was zijn voorganger Ter Heide de man, die het standpunt huldigde dat uit de directe belangen behartiging het werken aan de her vorming van de maatschappij voort kwam. Daarentegen legde Arde Groe- nevelt, de voorzitter van de machtige Industriebond-NVV, meer accent op de maatschappijhervorming. Kok zegt: „Je mag 't werk van alledag, de belangenbehartiging, niet opoffe ren aan mooie, verheven idealen. Maar de belangenbehartiging mag ook geen excuus zyn om de maat schappijhervorming niet aan te pak ken". En met zo'n uitspraak kim je natuurlyk veel kanten op. Uit een serie uitspraken valt op te maken dat Kok waarschynlyk iets sneller voor het conflict zal kiezen dan een man als Ter Heide. Hy zegt echter ook „Ik ben niet voor het soort conflict dat ieder redely k over leg by voorbaat uitsluit". Natuurhjk is hij voorstander van het uitvoerig raadplegen van de le den, de befaamde achterban. Niette min vindt hy dat vakbandsleiders ook met eigen initiatieven moeten kunnen komen, gebaseerd op het vertrouwen dat de leden in deze leidiers stellen. „De achterban moet dan echter ook kunnen zeggen: we lusten je niet meer, stap maar op". Kok vindt dat er nog heel- wat te doen is op het gebied van de inko mensverhouding in ons land. „Maar voor my is een nog wezenlyker punt het onderwysbeleid. Dan ben Je pas werkelyk by de bron. Een goed, de mocratisch onderwysbeleid kan op Wim Kok (34) langere termijn ook veel veranderen in de inkomensverhoudingen" meent hy. Hy vertelt dat er in het NVV een grondige discussie op gang zal komen over de werking van de Sociaal-Eco nomische Raad. Daarby komt ook de vraag aan de orde of er wel Kroon- leden (onafhankelyke deskundigen) in dit topadviescollege moeten zitten. „De vakbeweging zal terdege moeten nagaan of haar standpunten in de adviezen niet teveel worden afgevlakt, ook al zyn compromissen zeker niet altyd verwerpelyk". De vakcentrales blyven fel gekant tegen het toekennen van een zetel in de SER aan de Nederlandse Centrale ADVERTENTIE schone zeTE bennen. De gegarandeerd 9^'® iponsl van Hoger Personeel. Het debat over die affaire, waarby de vakcentrales dreigden de SER te verlaten, wordt volgende week vrydag voortgezet. Kok: „Deze categorale organisatie hoort om meer dan een reden niet in de SER thuis, althans niet in de werknemersvertegenwoordiging". Hy verwacht niet dat het tot een 'ont ploffing' van de SER zal komen. „Het gezond verstand zal wel zegevieren". In de SER-vergadering van vorige maand ging Kok, zoals hy hetzelf noemt, onderuit. Zyn instorting bleek vooral een kwestie van oververmoeid heid te zyn. Een nieuw medisch on derzoek heeft uitgewezen dat er geen enkele aanleiding is om te veronder stellen dat hy lichameiyk niet op gewassen zou zyn tegen de slopende functie van NVV-voorzitter. Kok ziet zichzelf als een 'idealis tisch pragmaticus'. Komend uit een 'rood nest' volgde hy de opleiding aan het instituut 'Nyenrode' voor buiten landse betrekkingen, die nog wel eens wil resulteren in lucratieve banen in het bedryfsleven. Kok ging echter naai- de bouwbond-NVV en vandaar uit begon zyn opmerkelyke opmars naar de hoogste post in het NW. Voorlopige conclusie van de eerste confrontatie met de man, die spoedig het NW zal leiden: meer dan zyn voorgangers zal Kok uitvoerder zyn van liet beleid, dat de aangesloten vakbonden verlangen. Of dat een voordeel is voor de vakbeweging en met namen voor het NVV zal de praktijk moeten uitwyzen. 19? Het AR-tweede-kamerlid Mr M. W. Schakel deed gisteravond een feCde aanval op het mis bruik van het recht der Kamer leden om moties in te dienen Hij sprak hierover met onze verslaggeefster Reoy Dijkman "Het parlement is bezig eigen recht te ondergraven" "Er is met die moties een ver snelde ontwikkeling gekomen na de verkiezingen van 1967. Ik geef toe dat daarbij ook het verharden van de regeringskant en van de oppositdezijde de mo gelijkheid om invloed uit te oe fenen. een rol spelen, maar met een dergelijke vloed van moties bereik je juist het tegendeel." Mr. Schakel, die ruim negen jaar Kamerlidmaatschap erop heeft zitten, schoot gisteravond tijdens de begrotingsbehande ling van Verkeer en Waterstaat fel uit over de onzinnige hoe veelheid moties - tussen de tien en twintig - die zich opstapel den. Zelfs moties waar de Mi nister het volledig mee eens was. lagen er tussen. "Ik heb in al die jaren twee maal een motie ingediend," vertelde hij. "Wanneer men op deze wyze hiermee omspringt dan devalueert men dit recht. Ik vind dat je als parlementa riër met argumenten, steekhou dende beweegredenen, een de bat moet kunnen winnen. Het gaat tenslotte om twee volwas sen mensen tegenover elkaar die op basis van gelijkwaardig heid argumenteren en niet per manent met de vuiist op tafel slaan in de vorm van een mo tie." Schakel was gisteravond in tweede termijn de tiende spre- cer, maar de éérste die zonder motie kwam. "Het doet mij langzamerhand denken aan dt barakbiljetten die de Duitsers in 1918 van hun persen haalden, die waren ook praktisch waar deloos." liohtrte het Kamerlid toe. Voor hem is de PPR de onbe twiste kampioen bij het indie nen van moties. "D'66 is er zeer sterk in geweest, maar dat begint wat terug te zakken en de PvdA weet er ook wel raad mee." Hij heeft zich vooral geërgerd aan de moties over het Amster dam-Rijnkanaal. "De Minister dacht geheel in lijn van de Ka mer en antwoordde tot volle te vredenheidmaar de motie wordt overeind gehouden." "Hetzelfde," vindt Schakel, "gebeurt de laatste tijd met schriftelijke vragen. Het parle ment is bezig om via overma tig gebruik van haar rechten haar eigen positie te ondergra- AD VERTEN TIE DEN HAAG (ANP) In overleg met de Kamer zyn voorbereidingen getroffen om het Binnenhof te Den Haag parkeervrij te maken. Dit heeft kamervoorzitter Vondeling gister avond meegedeeld. Tydens het voortgezet debat over de begroting-1973 van het departe ment van Verkeer en Waterstaat pleitte Jhr. De Brauw (DS'70) er voor om het Binnenhof weer tot een men- selyke ontmoetingsplaats te maken. De parkerende auto's zullen hier moe. ten verdwynen, zei hy. Er is in de Haagse binnenstad voldoende ruimte als er een goed parkeerbeleid gevoerd wordt. DEN HELDER De "mottenbal- lenvloot" van de marine die in de haven van Den Helder ligt zal plaats maken voor vissersschepen en bevoor radingsschepen obednoeindavalnre radingsschepen van de booreilanden. De geemeente zal voor 3,5 miljoen gulden nieuwe kaden bouwen voor de reserve-oorlogsvloot. De gemeente en de vissery praten al sinds 1930 met defensie over vry- making van de bestaande kaden. Twintig mynenvegers nemen 550 me ter kade in beslag. De nieuwe aanleg steigers zullen waarschynlyk nog dit jaar gereed komen. DEN HAAG Na de KVP wil nu ook de ARP meewerken aan de tot standkoming van een kabinet-Den Uyl. Over de manier waarop is echter nog uiterst moeizaam overleg te ver wachten. Formateur Burger heeft de omme zwaai van de ARP gisteren uitgelokt door mr. Biesheuvel op zyn laatste dag als fractievoorzitter voor een ge sprek uit te nodigen. Vanmorgen is daarop topberaad binnen de ARP ge volgd in het ministerie van Algemene Zaken. Aan dit beraad namen de door Burger aangezochte kandidaat ministers Boersma en De Gaay Fort man sr. deel. De drie andere deelne mers waren demissionair premier Biesheuvel, Aantjes, de nieuwe voor zitter van de AR-fractie in de Twee die Kamer en .mej. Van Leeuwen, vtce-voorzitter van die fractie. In de loop van vandaag zou Aan tjes de formateur laten weten, dat de betrekkingen tussen de ARP en hem „genormaliseerd" kunnen worden. Op zyn „oudejaarsdag" als fractieleider verklaarde Biesheuvel, dat er vorige week een „enorme barrière" tussen formateur Burger en de ARP was op gericht door het aanzoeken van Boersma en De Gaay Fortman buiten de fractieleider om. Na afloop van het twee uur duren de gesprek tussen Burger en Bies heuvel werd namens de formateur meegedeeld, dat „voorshands" geen concreet resultaat was bereikt. Bies heuvel verklaarde, dat de inzet van het gesprek was te komen tot een op lossing die „bevredigend is voor de fractie" en „uitvoerbaar voor de for mateur". Sterk legde Biesheuvel er de nadruk op, dat het initiatief voor het gesprek van Burger is uitgegaan. „Ik zou het miezerig vinden om te wach ten tot je weg bent als fractievoor zitter", had Burger gezegd volgens Biesheuvel. Ook zed Biesheuvel, dat de ARP met een probleem zit, dat de andere christen-democratische fracties niet hebben. Burger heeft KVP-fractie- leider Andriessen niet gepasseerd, wat hy wel met Bisheuvel heeft ge daan. En CHU-fractielelder Til anus hoeft zich niet gepasseerd tc voelen, omdat de for mat ur geen kandidaat- ministers uit de CHU heeft benaderd. Van de kant van de PvdA zyn gis teren geruststellende verklaringen afgegeven. Het Gewest Amsterdam heeft zich gedistantieerd van de brief van voorzitter Pelie Mug. Mug had aan het party bestuur om een buiten gewoon congres gevraagd. Naar zyn mening zouden er tydens de formatie teveel concessies aan de christen-de mocraten worden gedaan. Het gewesteiyk bestuur twyielt er echter niet aan, dat „de beloofde toetsing van de formatie-Burger aan congres-uitspraken van de PvdA zal geschieden. Het Is de bedoeling van het party bestuur daarvoor de party- raad byeen te roepen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7