NOG STEEDS MYSTERIE MRATIES MATA HARI-MUSEUM IN LEIDEN? TEGEN MATA HARI-MUSEUM t Houweling greep dschaaktitel ;bri T> Edna en haar collega's na drie maanden Leiden naar de Antillen Aan Langegracht zelfde pand Voormalige Leidse Zoutkeet gaat plaatsmaken voor nieuw gebouw Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin AG 7 MAART 1973 )e uit Oegstgeest komende en In Zwijndrecht wonende Jo- h Hendrik Steussy is al sinds prilste jeugd een mateloze /onderaar van Mata Hari. een ware Sherlock Holmes kt hij in de geschiedenis om wat ook maar iets met haar naken heeft op de kop te tik- i. Oók de schedel van Mata ;i die nu nog in Parijs ver ft. Hij is nu al bezig om de ten van de schedel te weten :omen, opdat men hem geen in de zak zal verkopen, teussy is conservator van het ta Hari-museum. Een mu seum dat overigens nog in op richting is. Daarom is een stich ting in het leven geroepen, die eenvoudig Stichting Mata Hari Museum wordt genoemd. Steus sy heeft om voor zijn museum de Ihanden vrij te hebben zijn restaurant in Loon op Zand ver kocht. In het museum wil Steus sy alles wat hij van en over Mata Hari heeft verzameld tot nu toe 46 dozen vol ten toonstellen. Het ministerie van CRM heeft gezegd wel iets in het museum te zien, maar aan gezien zij de subsidiekraan voor dergelijke activiteiten heeft dichtgedraaid, zij geen geld be schikbaar kan stellen. Van de gemeente Leiden heeft Steussy een aanbod gekregen 't museum in een voormalig fa briekspand aan de Vestestraat te vestigen. Het gebouw is echter nogal oud en vervallen, terwijl de Stichting weinig geld heeft om te verbouwen. Steussy gaatechter verder met zoeken. Want en dat is een eigenschap die hij ook in Mata Hari zo waardeert hij is een volhouder. Hij hoopt door de publicatie in diverse dagbla den nog meer over Mata Hari te weten te komen. Zijn reis naar Parijs hoopt hij te benutten om het pas openbaar gemaakte dos sier over het proces van Mata Hari in te zien en meer duide lijkheid te krijgen over de re den van executie. Want Joseph Steussy kan zich moeilijk voor stellen dat Mata Hari het land waaraan zij zo verknocht was, heeft verraden. ..Zij was geen gewetenloze spionne, maar ook geen heldin. Zij was gewoon eer. erg impulsieve, zelfstandige en vooruitstrevende vrouw met een ongebreidelde fantasie. Een dol le mina in haar tijd". De auteur van het boek „De moord op Mata Hari" ver?et zich fel tegen het idee om in Nederland een restaurant an nex museum voor Mata Hari op te richten. Sam Waagenaar van wie in 1964 een boek over Mata Hari uitkwam en die ja renlang documenten van de danseres-spionne heeft achter haald en bestudeerd en haar persoonlijke dagboek bezit, meent dat er ten onrechte, nu 100 jaar na haar geboorte, 'n club van Mata Hari-fans wordt opgericht in Nederland. Wagenaar zegt dat hij be wijzen heeft dat Mata Hari ook voor de Duitsers zou hebben gespioneerd en hij is van plan binnenkort daarover nadere gegeven uit te werken, misschien in een nieuw boek. Hij meent dat de restaurateur Hendrik Steussy er geen goed aan doet een club voor Mata Hari op te richten, met een lidmaatschap van tien gulden per persoon. Ook meent hij dat een hapje Mata Hari niet zal smaken in het restaurant dat Steussy zou willen begin nen. Waagenaar vindt het goed koop dat op deze manier de naam van Mata Hari in Ne derland wordt misbruikt. „Nu wordt zij weer als een lellebel afgeschilderd, maar de dame heeft misschien veel meer op haar kerfstok dan wij nu we ten. Ik zie niet in waarom zij nu plotseling oommercieel moet worden uitgebuit". Waagenaar, die onlangs een boek heeft geschreven over de geschiedenis van de Joden in Rome, dat na Italië binnenkort ook in Amerika en Engeland zal worden uitgegeven, besluit met: „Ik zal mij fel blijven verzetten tegen de pogingen van de heer Steussy". pator Steussy met op de achtergrond een hedendaagse ting van Mata Hari. (Foto archief Mata Hari-museum) sensationele slotronde Zenuwslopende spanning waren de hoofdingre- de drie koplopers in de le van de strijd om de rdschaaktitel voorschotel- t ingaan van die laatste ,e de stand aan kop: 1. ïgs met 5, 2. Bert Houwe- I Vu en 3. Joan Baart met bediende zich tegen Guus van de Aljechin-verdedi- begon met een actie van umpiorinen, maar Joan deze pionnenfalanx. In ise van Guus sloeg Joan ag toe en ver pionnen, waarna Guus De partijen Bert Folkert Jan Geertsema an Osnabrugge—Léon Ko- ;n afgebroken, zodat Joan te zitting nog niet wist, an toe was. Bert had bij en van zijn partij een fBL LEIIADVERTENTIE IEN ?bla< 51 el i eklacliten verhelpen of ig, gebeurt bij ons door Ook verkoop kleitren- ieds vanaf 998 wit t.v.'s vanaf 60.— ONS NIEUWE EFOONNUMMER: 4 9 10 8 ETECHNIEK 77 Straat 77 - Leiden LEIDEN Het mysterie Mata Hari blijkt nog steeds voort te duren. Nog zoeken mensen naar de werkelijke achtergronden van de in 1917 voor het Franse vuurpeloton gestorven gedood verfde "meesterspionne". Greetje Zelle, zoals zij heette toen zij ongeveer een eeuw geleden in Leeuwarden werd geboren, is op 16-jarige leeftijd van de Leidsche Kleuter kweekschool aan het Rapenburg gestuurd, omdat zij een verhouding zou hebben gehad met de directeur van de school Wybrandus Haanstra. Is Mata Hari een gewetenloze spionne geweest die de Franse generaals in bed geheimen wist af te troggelen er onder meer het herfstoffensief heeft veroorzaakt? Of werd zij misbruikt door de Franse en Engelse autoriteiten en was zij gewoon een hartstochtelijke vrouw die hield van avontuur en mannen. Een vrouw die haar tijd vooruit was en deed zoals haar gevoel haar dat ingaf? op haar biezen pakte en zonder geld naar Parijs afreisde. Op een boven- étage en met een gehuurd orkestje begon zij toen haar loopbaan als Oosterse naaktdanseres onder de naam Mata Hari. Zij was de eerste naaktdanseres van het vasteland. Overigens droeg zij tijdens haar dansen wel altijd een beha omdat Door Ida Overdevest Dat Mata Hari een avontuurlijk leven heeft gehad, ds zeker, nadat zij van de Leidse Kweek was gestuurd, woonde zij een tijdje bij een oom in zij zich ervoor schaamde dat haar ex- Den Haag. Daarna trouwde zij door een huwelijksadvertentie die hij in een dagblad had geplaatst met de KNIL officier Rudolf Mc. Leod met wie zij naar Nederlands Indië vertrok. Zij leerde daar Oosters dan sen en trad op onder de naam Bin- tang Besar, wat Grote Ster betekent. Maar het was niet alleen „melattie- geur en maneschijn" in de kolonie. Een huisknecht vergiftigde uit wraak om het ontslag van een baboe (kin derverzorgster)het zoontje Norman. Uit hun ritme geslagen keerden de Mc-Leods naar Nederland terug en gingen in de Breestraat in Amster dam wonen, in het zelfde huis waar nu Pistolen Paultje woont. Vanaf toen liep het huwelijk spaak. Greetje, zoals ze toen nu heette, lonk te veel naar andere mannen wat de oorzaak was van grote ruzies. Het echtpaar scheidde. Greetje ging toen naar Koos Speenhoff (van „daar ko men de schutters") om advies te vragen over haar carrière. Naaktdanseres man tijdens een ruzie een tepel had afgebeten. Zij had veel succes bij de Franse gegoede stand en trad op voor de kopstukken in de Franse po litieke wereld. Karakteriserend te gen welke achtergrond Mata Hari haar kleren aflegde is misschien het voorbeeld van een bericht in een Amerikaanse krant dat een vrouw gearresteerd was voor het roken van een sigaret op straat. Bevallingen moesten in die tijd in Nederland ook nog onder een deken en door een vroedvrouw gedaan worden. In 1914 begint de oorlog en ook het verhaal van „Mata Hari's drama". Zij is bij het uitbreken van de oorlog in Berlijn en vlucht naar Nederland. Maar moet bij de grens haar baga ge achterlaten. Enkele maanden la ter vraagt de Duitse gezant in Den Haag haar voor hem te spioneren. Zij stemt toe, omdat zij f 20.000,- voor schot krijgt. Ze ziet dit als een ver goeding voor de verloren bagage. Dubbelspionne Ook het hoofd van de Franse spio- Een groep passagiers op de "Koningin Wilhel mina" in 1897. De jonge vrouio links is Mata Hari. Ze is 22 jaar en met haar veel oudere man, kapitein McLeod (achter haar) op weg naar Indië. (Foto uit "Tempo Doeloe") Op zijn verzoek trad zij voor het nagedienst Ladou, die 2 jaar later eerst op als naaktdanseres. Het is niet zeker welk advies Speenhoff Greet je gaf; zeker is wel dat zij kort daar- beschuldigd zal worden van hoogver raad, vraagt Mata Hari voor hem te werken. Zij aanvaardt deze rol van dubbelspionne. In die tijd is zij ook vaak in Londen, waar zij door Scot land Yard verhoord wordt op ver denking van spionage. Van enkele Belgische bewonderaars van Mata Hari is de theorie dat ook Engeland de danseres verzocht heeft gegevens door te spelen. Enge land had er namelijk in die tijd wel belang bij te weten hoe het in het Franse leger in die tijd precies bij stond. Dit zou ook een verklaring zijn voor het feit dat Mata Hari door La dou plotseling werd gearresteerd. Ac tiviteiten voor het Duitse leger zijn namelijk nooit bewezen. Men heeft dit op het proces proberen te bewij zen met een flesje onzichtbare inkt die zij van de Duitse gezant zou heb ben gekregen. Mata Hari hield ech ter vol dat zij die vloeistof zelf had bereid en gebruikte na een coïtus om zwangerschap te voorkomen. Toch werd Mata Hari gefusilleerd. De Nederlandse gezant in Parijs Cort van den Linden heeft nog een gratie verzoek ingediend, maar toen was de executie al voltrokken. Alleen het hoofd van Mata Hari is bewaard ge bleven. De rest van haar bewonder de lichaam werd aan de snijtafel van het academisch ziekenhuis in Parijs gebruikt. Haar familie en haar voor aanstaande vrienden uit Parijs had den door de sfeer van verdachtma kingen en golf van verraad blijk baar niet meer de moed het lichaam op te eisen. kandidaat-vrijpion als sterkste troef en scheen winstkansen te hebben. Léon daarentegen, hield een taktisch eindspel over, waarin hij drie pion nen minder bezat dan Henk, maar er leken remise-grappen aanwezig te zijn. De spanning steeg ten top, toen Bert in tweede zitting zijn vrijpion tot da me kon laten promoveren, echter on der opoffering van een toren. Zijn opponent Geertsema verdedigde zich zeer taai. Zelfs een pionoffer gevolgd door een loopoffer konden Geertse ma er niet onder krijgen, zodat de partij ten slotte in remise eindigde. Henk bleek in zijn partij tegen Léon de beste zet afgegeven te heb ben, namelijk het snoepen van een vierde pion, dat tevens een paard- offer inhield. Léon probeerde nog op eeuwig schaak te spelen, maar dit mislukte volledig, zodat Henk deze partij op zijn naam schreef. Het resultaat van de laatste ronde bracht de drie kanshebbers dus op een gedeelte eerste plaats. Daar David Schweizer zijn duel tegen Arie Los won, werd Bert Houweling op grond van het grootste aantal weerstands- punten Leids jeugdkampioen. Léon Konings werd tweede, terwijl Joan Baart de derde plaats bezette. Enigs zins verrassend was de vierde plaats van Henk van Osnabrugge, die slechts een half punt bij de koplo pers achterbleef. De uitslagen van de zevende en tevens laatste ronde zijn: Guus van DijkJoan Baart 01; Harm FrielinkKees Rentes 01 Rudi DobbelaarPeter Jansen 10; Henk van OsnabruggeLéon Ko nings 10; Bert HouwelingFolkert Jan Geertsma Arie LosDa vid Schweizer 0—1. De eindstand luidt: 1. en Leids jeugdkamp.: Bert Houweling 5 put. (281£); 2. Léon Konings 5 (28); 3. Joan Baart 5 (27); 4. Henk van Os nabrugge 4%; 5. Folkert Jan Geerts ma 4; 6/7. Rudi Dobbelaar en Kees Rentes 3%; 8/10. Guus van Dijk, Aide Los en David Schweizer alle 3; 11. Peter Jansen lYs en Haam Frielink laatste met één punt. Tussen haakjes het aantal weer- standspunten. LEIDEN Edna Sintiago (20), aantrekkelijke rijksgenote van over zee (op foto), deelde onlangs in Lei den bonnen uit voor fout parkeren en door rood licht rijden. Tot haar niet geringe verbazing waren de reacties „heel normaal". Geen van haar „klanten" vond het vreemd een prent te krijgen van een meisje van de Nederlandse Antillen. Een omstan digheid die haar de hoop schenkt dat zij straks, op Curacao, eveneens ge accepteerd zal worden als agente van politie. Edna is één van de twaalf meisjes van de Nederlandse Antillen die op de politiesoihool „De Boskamp" in Leusden werden opgeleid tot agente. Zij slaagden alle twaalf, reden voor de gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antillen, de heer S. G. M. Rozendal, om hen in zijn Haag se residentie alle lof toe te zwaaien. „U bent nu zeer goed gewapend, zo wel letterlijk als figuurlijk, voor de moeilijkheden die u in uw werk zult ondervinden", zei de heer Rozendal veelbetekenend. Vrouwelijke politieagenten zijn nieuw voor de Nederlandse Antillen. De meisjes kwamen ruim vijftien maanden geleden naar de politie- school in Leusden voor hun opleiding. Ze liepen, zoals wij hebben gemeld, drie maanden stage bij de politie korpsen van Leiden, Vlaardingen en Hilversum. Aan het eind van deze maand keren zij naar de Nederland se Antillen terug. Edna Sintiago, afkomstig van het 3.000 zielen tellende dorp Rincon op Bonaire, gaat de eerste twee Jaar bij de verkeerspolitie van Curacao wer ken. Wat zij daarna gaat doen weet zij nog niet. „Misschien bij de zeden- of kinderpolitie", zegt zij. „Maar eerst moet ik maar wat meer ervaring bij de verkeerspolitie opdoen. In Leiden werk ik ook bij de verkeerspolitie". Waarom wilde Edna bij de politie? „Omdat ik geen zin heb de hele dag op een kantoor te zitten tikken en omdat ik het interessant vind om mensen te ontmoeten. Het lijkt me afwisselend werk", luidt 't antwoord „Bovendien is het bij ons moeilijk voor meisjes om een vaste baan te vinden". Als de twaalf meisjes straks terug zijn op de Nederlandse Antillen zul len ze nog „bijgeschoold" moeten worden voordat ze aan het werk kun nen gaan. Onder meer zijn de dienst voorschriften daar anders en wijkt het strafrecht op een aantal pun ten af. Dan zal het twaalftal worden beëdigd. „In het begin zal het werk wel moeilijk zijn" weet Edna nu al. „Maar we hebben geleerd hoe we over kritiek moeten denken". LEIDEN De voormalige Leidse Zoutkeet aan de Oude Singel, hoek Koolstraat gaat verdwijnen. Het pand, dat al Jarenlang leeg staat, en dat zeer vervallen is, zal plaats maken voor een nieuw gebouw, waar van de begane grond bedrijfsruimte wordt. De etages zullen éénkamer woningen worden voor werkende jongeren en jonggehuwden. Van dezelfde architect die het schetsplan voor dit gebouw maakte, ir. M. P. Schutte uit Leiden, is ook het plan voor een ongeveer gelijk pand aan de Langegracht, hoek Lange Zandstraat. De schetsplannen voor de beide panden zijn inmiddels bij het gemeentebestuur van Leiden in gediend. De eigenaar van de grond en het gebouw aan de Oude Singel is het Koudekerkse bedrijf „Rijnlandse Bouwmaterialen N.V.". Volgens architect Schutte zal het uiterlijk van het gebouw aan de Oude Singel aangepast zijn aan dat van de rest van de Singel. Daartoe heeft hij „er geen blok van gemaakt, maar de hoogte zoveel mogelijk gevarieerd". Het schetsplan vermeldt gevelhoog ten van resp. 8%, 9, 11 en 14 meter, dezelfde hoogten die ook verder op de Oude Singel gebruikelijk zijn. De bedrijfsruimte op de begane grond zal gedeeltelijk als showroom, en gedeeltelijk als verkoopruimte Worden ingericht. De etages bieden ruimte voor 23 appartementen. Op de Langegracht kan men 45 appartementen maken. Er is enig contact geweest tussen de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren en de Koudekerkse belegger, over het eventueel betrekken van kamers door bij de stichting aangesloten werken de Jongeren. Volgens directeur Kors- wagen is dat echter geen intensief overleg geweest. Het heeft in elk ge val nog geen resultaten opgeleveKl. Ook het pand aan de Langegracht vertoont een in hoogte wisselende gevel. Evenals op de Oude Singel zijn er schuine daken gebruikt, om de' faijade nog meer te laten passen in de omgeving. ADVERTENTIE Om een idee te geven: Houtrofc herstellen/Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten. ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plék in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd* baar, dus geen restenverlies.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3