t leidse spaarbank 2 dagen Brussel )ollar devalueert niet Krappe winst voor Liam Cosgrave •ordeel over Allendes socialistische experiment ORGEN VERGADERT EUROPESE TOP Israëlisch toerisme is ernstig getroffen Diamanten verdwenen in vogelvlucht in vogelvlucht 7% rente op spaardeposito's voor 3, 4 of 5 jaar vast naar keuze van de soaarder. 'AARTPag MAART 1973 amerverkiezingen in Chili van buitengewoon groot belang ADVERTENTIE IAGO - Allende is in november esident geworden, vooral dank- feit, dat de huidige oppositie, Shrlsten-democraten en de i Nationale Partij, geen ver- front konden vormen. Dat l zrilj ditoaal wel gedaan en indien van Altarude zetten al- aJlles om de marxistische pre en diens Unidad Popular eenheid) een nederlaag toe te iaat echter ditoaal niet om residentschap, maar om ver ing van de Kamer en de helft |e Senaat. In Chili, en trou- tn geheel Noord- en Zuid-Ame- pljn verkiezingen waarbij het doen is om presidentschap, ïil van secundair belang. echter wordt beslist over het »-Allende en de Chilenen zijn dat goed bewust. De verkie- brijd was zo heftig dat er bij es enkele doden zijn gevallen. Allende bezit nu al de meerderheid in Kamer en Senaat en wanneer de verenigde oppositie erin zou slagen tweederde van de zetels te bezetten zou zij alle maatregelen van Allen de kunnen blokkeren en de presi dent zelfs tot aftreden dwingen. Wanneer de linkse Unidad Popular echter 40 procent of meer van de stemmen behaalt kan zij van een overwinning spreken en wordt de „weg naar het socialisme" voortge zet. De coalitie van Allende bestaat uit een aantal linkse partijen en groe pering en waarvan de op Moskou gerichte communisten zeker niet het meest aan de linkerkant staan. Al lende heeft zijn land al een eind het pad van het socialisme opge voerd: de lonen van de laagstbe taalden zijn aanzienlijk opgevoerd, de inkomens genivelleerd, terwijl de werkeloosheid is gedaald van 6 tot 3.5 procent. Voor de armen, die vaak in ellendige verblijven moesten wonen, zijn nieuwe huizen gebouwd, die voor de bewoners betaalbaar zijn. Kopermijnen Van het grootgrondbezit is een groot gedeelte onteigend, waarbij pressiegroepen vaak verder gingen dan de regering wilde. Banken en talrijke industrieën zijn genationali seerd. Bovenal eohter is dit geschied met de kopermijnen. Chili's voor naamste rijkdom. Deze mijnen wa gen in Noordamerikaanse handen. Allende heeft echter de tactische fout gemaakt om zelfs maar niet over schadevergoeding aan die vroe gere eigenaars te willen praten om dat, zo zei hij. die door de Jaren ehen buitensporige winsten hadden gemaakt die naar die Verenigde dat weigerde Chili verdere hulp te verlenen. Handels- en krexüetover- eenkomsten die Allende wist af te Sluiten met communistische landen wogen hier niet voldoende tegenop. Bovendien daalde de prijs van ko per op de wereldmarkt. De (inflatie in Chili steeg tot een hoogte waarbij, die in Nederland slechts kinderspel is. De reserves aan buitenlandse valuta in 1970 nog 450 miljoen dollar, daalden tot het nulpunt en de betalingsbalans kwam in een crisissituatie te verke ren. Stakingen teisterden het land, ook onder de bevoorrechte arbei ders, als die in de kopermijnen. De stakingsgolf in oktober jl. was fataal: de reservevoorraden aan le vensmiddelen slonken weg en nieu we zijn nauwelijks aangelegd. Voor de winkels kan men lange rijen huisvrouwen, zien, in de hoop het nodigste voor niet al te onbetaalba re prijzen te kunnen komen. De stakingsgolf veroorzaakte bovendien dat zaan graan het was in oktober lente in dit land op het zuidelijk halfrond niet werd aangevoerd. De oogst zal daardoor dit Jaar mi niem van omvang zijn. In die meeste Latijns-Amerikaanse landen maken militairen in derge lijke crisissituaties de dienst uieo het buurland Argentinië is daarvan wel haast het tklassieke voorbeeld- Voorzorg In Chili is dat echter dn strijd met de traditie en de mogelijkheid van een militaire staatsgreep is en blijft miniem. Wel heeft Allende uit voor zong mia de stakingsgolf van enkele maanden celeden enkele militairen in zijn kabinet opgenomen. Allende ziet zijn regime als een ex periment. Hij weet zich verzekerd van de sympathie van talrijke limksgeoriënteerden in het buitenland en hij vraagt zijn landgenoten hem tijd te gunnen. De armen, die door Allende uit hun ellende zijn verheven zullen Unidad Popular ongetwijfeld blijven steu nen, ook als zij beseffen dat de slechte toestand van Chili's econo mie hieraan afbreuk doet. Maar de groepen van de bevolking die zich niet hecht met de linker zijde verbonden voelen, zullen Al lende waarschijnlijk niet steunen. Een duidelijke zege van Allende ligt niet in de lijn der verwachtingen en zou de feitelijke situatie ook niet onmiddellijk verbeteren. Maar een evidente zege van Allende's tegen standers die variëren van ultra rechts tot gematigd links zou ook geen directe oplossing brengen. Niettemin is het oordeel over Allen de's socialistisoh-e experiment van het hoogste bela.g, niet alleen voor Chili, maar ook voor het toekijken de buitenland. Uitgaan, winkelen, eten en drinken in het Parijs van België. Volledig verzorgd, dus incl. hotel, maaltijd en reis: fC7 I J station. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS" op de stations. voordelig uit met NS r STERDAM/BONN/WASHINGTON (ANP, AP) dollar zal niet devalueren. De Amerikaanse president tlaarde gisteren op een persconferentie dat ,,de dollar nog niet zo gek doet". Daarbij zei Nixon er ter verdui- iking bij ,,de toestand van de Amerikaanse economie Ie mate van inflatie in de Verenigde Staten in aanmer- genomen". I negen lidstaten van de Europese Gemeenschap zijn in koorts ige besprekingen gewikkeld, die morgen in Brussel zullen wor- \voortgezet. De Nederlandsche Bank zal maandagmorgen om Iveer negen uur beslissen of de wisselmarkt al dan niet opengaat. goedkopere uitvoer uit de V.S. naar Europa zou ertoe kunnen leiden dat Amerika heen kwam over zijn grote tekorten op de betalings- en de handelsbalans, welke voor een voornaam deel schuldig zijn aan de monetaire woelingen op de hele we reld. Maar de EG-valuta's zouden alleen maar gezamenlijk kunnen gaan z^ve- ven als de koers van pond en lire worden verankerd en een vaste waarde krijgen ten aanzien van de andere Europese muntsoorten. In kringen rond de Britse premier Heath, die donderdag en vrijdag Bonn heeft bezocht, is men van oor deel dat dit een „ideale oplossing" zou zijn maar of Groot Brittannië ertoe kan overgaan om het pond weer een vaste koers te geven, of zijn economische positie dit zou toelaten, is nog geenszins zeker. pn zei, dat de Verenigde Staten ar zullen blijven streven het jndere landen eens te worden dat deze zwevend was gemaakt in 1969 en 1971. De krachtige reputatie van het Duitse geld zou bevestigen ieen internationaal monetair koersveranderingen naar boven toe dat flexibel genoeg llen op de dollar en andere jenheden te pareren. „Wij zul- I huidige val van de dollar over- verzekerde de president van (ministers van Financiën van landen van de EG zullen in Brussel vergaderen over inetaire crisis. Men komt, onder terschap van de Belgische mi- i Willy de Clerq, bijeen in het Kwartier van de Europese mi- raad, om vier uur. |ven wil de nieuwste monetaire over enkele dagen wordt it, gaan oplossen. West-Duits- ij ut a<>n te dringen op het naar boven toe. van de va- i de EG ten aanzien van de nse dollar. ^redenen hiertoe zijn, aldus mers te Bonn, dat: Was- heeft doen uitkomen niet te zijn de dollar opnieuw a devalueren, t naar boven zwevend maken i revaluatie van de markt ten i de dollar de Duitse uit- i landen als de V.S. duurder laken en elders minder concur- monetaire ingreep van een de EG alleen de voorge- monetaire eenheid der ge- jchap in gevaar zou brengen tot die eenheid wordt al door het zweven van het pond en de Italiaanse lire, en revaluatie van de mark na- te trekken," waardoor specula tie in dollars tot bedragen in de mil jarden lopend worden aangemoedigd. Als alle EG-valuta's gingen stij gen, dan blijven zij onderling gelijk en «ou ook worden voorkomen dat het ene lid meer winst uit de han del kon halen dan een ander, zelfs als de uitvoer van de EG als een ge heel in de V.S. minder concurrerend zou worden. Niet alleen West-Duitsland, dat het zwaarst te verduren heeft gehad van de spe culaties die de wisselkoersmarkten dwongen tot sluiten, zou daarom niet alleen de verantwoordelijkheid op zich willen nemen voor een oplossing van !het probleem. Verdere nadeel voor de voorgenomen monetaire unie zou kunnen worden voorkomen, en (Van onze correspondent) JERUZALEM De directeur-ge neraal van het ministerie van Toe risme Hanoch Givton heft in een ra dio-interview gisteravond gezegd, dat het neerschieten van het Lybi- söhe vliegtuig ernstige gevolgen heelt voor het Israëlische toerisme. Givton zei dat er geen abrupte daling is in het aantal toeristen dat Israël be zoekt, maar dat de gevolgen op lan gere termijn merkbaar zullen zijn. Hij zei, dat veel congressen die in Israël zouden plaatsvinden zijn gean- nulleerd. Ook verwachtte hij annule ringen van groepsreizen. Givbon ont hulde verder, dat het toerisme in Is raël zwaar getroffen is door terreur- TOKIO (AP) De politie in To kio heeft gisteren bekend gemaakt dat een deel van een lading diaman ten die per vliegtuig uit België aan kwam is verdwenen. Donderdagavond kwam het toestel te Tokio aan zon der een deel der kostbare lading. Uit een metalen kist, die plaats bood aan 10 houten kistjes, elk be vattend 1.000 tot 1.500 karaat diamant waren drie houten kistjes verdwenen De waarde van de inhoud der kistjes bedraagd ongeveer 22.000 dollar. De metalen kist was opengebroken klaarblijkelijk met het mes van Duitse makelij dat in de buurt ervan werd gevonden. In de grote doos vond men een portefeuille met daar in twee Thailaudse bankbiljetten. Het vliegtuig, een machine van de Sabena, vluchtnummer 351, was woensdag naar Tokio gevlogen, via Athene, Bombay, Bangkok en Ma nilla. De politie gelooft, dat de edel stenen zijn gestolen, nadat dema- chine te Tokio was aangekomen. In terpol is gwaarschuwd. acties die het vorig jaar hebben plaatsgevonden. Tot eind mei was er ,en aanzienlijke stijging in de stroom toeristen die Israël bezoekt, maar deze stroom werd abrupt afgebroken door het bloedbad in Lod op 30 mei, en kreeg vervolgens nauwelijks tijd om zich te herstellen door de moord op de Israëlische sportlieden in Münohen. Artsimowitsj overleden MOSKOU (TASS) De Sowjet- russische academicus Lew Artsimo witsj, een bekend natuurkundige, ia op 1 maart op 64-Jarige leeftijd in Moskou overleden. Artsimowitsj heeft zich hoofdzake lijk gewijd aan vraagstukken van atoom- en kernfysica. Hij heeft een aantal experimenten uitgevoerd bij het onderzoek naar snelle elektronen en heeft ook belangrijk werk ver richt op het gebied van elektronen- optiek. Ook heeft hij onderzoek verricht aan plasma van hoge temperatuur, in verband met het zoeken naar be heerste kernfusie. Liam Cosgrave wordt ge lukgewenst door zijn doch ter Mary. |elijk met de Fransen gaan mor- Dk de Chilenen naar de stembus, aeenhalf miljoen kiezers zullen beslissen over de samenstelling Je Kamer van Afgevaardigden leden) en tevens de helft van jftig eerste-kamerleden kiezen, p staan de partijen tegenover r: na twee Jaar marxistisch be- van president Salvador Allende 3 kortweg Allende wil de jitie van christen-democraten en partij proberen diens min- gering het veld te laten Aan argumenten ontbreekt Want Allende's bewind heeft i niet het succes gebracht i voorstanders in Chili en daar- i verwachtten. Het ergste kbarende inflatie van 160%, >evig wereldrecord. Verder is er i tekort aan levensmiddelen rijst, olie, suiker, boter en Grote rijen kopers-in-spe staan 5 voor de winkels, waar weer iets is aangekomen. Niet alleen wensmiddelen is er gebrek, het_ geldt voor sigaretten, bier, wijn, i tal van andere artikelen, Dat deze schaarste voor- vrouwelijke kiezers en dus op Ift van het totaal drukt, ver- I Allende's kans op een verkie- vanzelfsprekend niet. Om t erger te maken dan het al is |hy dan ook besloten nog niet jhtsoenering over te gaan, al zou de gegeven omstandigheden ittige maatregel zijn. Wie zoekt J de oorzaken van de tekorten, op allerlei instanties en bevol- >epen: de regering is schuldig starre bureaucratie, fabri- i dooi rechtstreekse leveranties aan de zwarte markt, arbeiders van genationaliseerde bedrijven blijven op dit punt niet achter, winkeliers ten slotte maken van de schaarste ge bruik door de prijzen te verhogen. Maai' deze keten van factoren is in laatste instantie het gevolg van de overheddspolitiek, die even idealistisch als onbekwaam is. Op zijn manier streeft Allende naar eerlijker verde ling van inkomen en naar verminde ring van de armoede. Maar zijn schie lijke nationalisering van bedrijven heeft de produktie doen dalen, terwijl de vraag naar goederen tegelijkertijd aanzienlijk is gestegen. De arbeiders lonen zijn. namelijk met 50% ver hoogd, waardoor een run op de win kels ontstond. En die werd nog ver groot door de werkverschaffing voor 200.000 werklozen, hetgeen tot gevolg had, dat de koopkracht van een mil joen Chilenen aanzienlijk omhoog ging. Op zichzelf lofwaardige sociale beslissingen. Maar de produktie heeft die gestegen koopkracht niet kunnen opvangen en toen ook nog de over heidsuitgaven belangrijk begonnen te stijgen, rees de inflatie de pot uit zo als nergens ter wereld. De oppositie partijen hebben reeds aangekondigd dat zij zeker vier jaar nodig zullen hebben om de financieel-economische schade op te ruimen, die het bewind- Allende in twee Jaar heeft aangericht. Die oppositie richtte zich in haar propaganda van de afgelopen weken in het bijzonder tot de huisvrouwen, omdat die de kwalijke gevolgen van een onvoorzichtige hervormingspoli tiek dagelijks aan den lijve onder vinden. Het vastlopen van Chili's econo mische machinerie heeft tot gevolg gehad, dat het land voor veel meer dan een miljard aan buitenlandse levensmiddelen heeft moeten invoe ren. En dat betekende weer een enorme hap uit de deviezenvoorraad, die nu vrijwel tot nul is gedaald. Voorheen zorgden de kopermijnen voor tachtig procent van de buiten landse valuta, maar sinds Allende heeft gemeend die Amerikaanse mij nen zonder vergoeding te moeten nationaliseren is de produktie steik afgenomen. Tal van leidende mijn- deskundigen zonder uitzondering Chilenen hebben de benen geno men, omdat zü het onder "natio naal beheer" niet meer zagen zitten. Behalve die kopermijnen is er nog meer genationaliseerd: een derde van de industrie en veertig procent van de grond. Dit alles, gecombi neerd met de verkieziiugs emotie van de afgelopen weken, heeft tot tal van botsingen geleid. Daarbij vielen verscheidene doden en tegen de hon derd gewonden. Om de orde nog zo veel mogelijk in de hand te houden werden vijfhonderd arrestaties ver richt, hetgeen de massale ontevre denheid eerder vermeerderd dan ver minderd heeft. Het ongenoegen on der de Chileense bevolking weegt niet op tegen de voldoening over verminderde werkloosheid, verbete ring van sociale maatregelen, bestrij ding van analfabetisme en vooruit gang op het terrein van de gezond heidszorg. Hoe prijzenswaardig Al lende's pogingen tot een evenwich tiger verdeling van inkomen zijn, de prijs blijkt te hoog. En daarmee heeft hij oud-president Eduardo Frei Mon- talva (Frei) een krachtig wapen in handen gegeven om zich te roeren aan de spits van de christendemo cratische en nationalistische oppo sitie. Frei is kandidaat voor een se naatszetel en heeft kennelijk mede het oog gericht op de presidentsver kiezingen van 1976. Volgens hem heeft Allende het land naar een catastrofe geleid, "zoals er in de Chi leense gesohiedenis nog nimmer is voorgekomen". Vermoedelijk is Al lende het slachtoffer van linkse pro paganda, die hem dwong tot haas tige stappen "op de weg naar het socialisme". Daardoor moest de scha duw van Fildel Castro's débacle op Cuba zo snel mogelijk worden weg gevaagd. Een succes in Chili had ook de lardbouwcatastrofe in de Sowjet-Unie enigermate kunnen doen vergeten. Maar Allende's haast en zijn "hakken met de botte bijl" riepen een enorm verzet op. Nu wordt zijn falen verontschuldigd met de mededeling, dat hij ten val ge bracht is door het "offensief" van zijn tegenstanders. Het zou eerlijker zijn als men sprak over "tegen-of fensief", omdat de actie is uitgegaan van de "Unidad Popular", Allende's party. In oktober van het vorig jaar leidde die tot een reeks stakingen, toen artsen, technici, studenten, ban ken en vervoer er het bijltje bij neer legden uit protest tegen de nationa liseringsplannen. Tal van arrestaties van "opstandige" elementen en ten slotte de (neutrale) steun van de legerautoriteiten hebben die onlus ten binnen de perken kunnen hou den. Maar daarmede is de tegen stand tegen Allende's politiek niet verdwenen. Die zal zich waarschijn lijk weerspiegelen in de uitslag van de verkiezingen van morgen. Rl. DUBLIN (Reuter/DPA) Volgens de gisteravond bekendgemaakte einduitslag Van de parlementsver kiezingen in Ierland heeft de nieuwe regeringscoalitie van Fine Gael en Labour 73 van de 144 zetels behaald. De tot nu toe regerende Fianna Fail van premier Jack Lynch ver wierf 69 zetels en die Onafhankelij- ken kregen er twee. Met deze uitslag komt aan de ge durende 16 Jaar ononderbroken een- partij-regering van de Fianna Fail een einde. De toekomstige Ierse mi nister-president, Liam Cosgrave, is inmiddels met de voorbereidingen voor de vorming van een nieuwe re gering begonnen. Cosgrave staat bekend als een man die het gezag tot elke prijs wil handhaven. Hij moet niets van de IRA hebben. Toen Lynch enige maanden geleden bij het parlement wetsvoorstellen i nddende die een strenger optreden tegen de terroris ten beoogden, stond Cosgrave. in te genstelling tot de meeste leden van zijn Fine Gael, achter de premier. Er gingen toen geruchten dat hijals partijleider zou aftreden. De twee bomaanslagen in Dublin vlak voor de definitieve stemming in het par lement over de omstreden wetsvoor stellen, versterkten eohter de positie van Cosgrave. De Jurist Liam Cosgrave is van 1954 tot 1957 minister van Buiten landse Zaken van de Ierse republiek geweest. Hij was ook leider van de eerste delegatie van zijn land naar de volkerenorganisatie. In tegenstel ling tot het merendeel van zijn land genoten is hij erg gesloten en nuch ter. De Londense Guardian schreef gisteren dat Cosgrave buiten zijn land vrijwel onbekend is en in de Ierse Republiek doorgaat voor een van de vervelendste politici. Cosgra ve is sinds 1965 leider van de Fine Gael Conservatief Cosgrave ia minstens even conser vatief als Jack Lynch. De opvattin gen van zijn Pine Gael op econo misch en sociaal gebied zijn vrijwel gelijk aan die van de Fianna Fail van Lynoh. Hoe de Labourpartij, de co alitiepartner van Fine Gael, over de te voeren politiek op deze terreinen denkt, is niet bekend. De Labourpar tij heeft haar grootste aanhang on der de industriearbeiders in de ste den. De verkiezingsuitslag moet voor Londen wel een teleurstelling rijn. Omdat in verband met de situatie in Noord-Ierland een nauwe samen werking tussen Dublin en Londen noodzakelijk is, hadden de Britse re geringsleiders graag een duidelijke overwinning gzien van de partij van Lynch of de oppositie. De krap pe overwinning van de oppositie en het gebrek aan politieke stabiliteit in de Ierse Republiek zullen die sa menwerking moeilijk maken. Maar er blijft één troost over. De radicale republikeinen en de aanhangers van de müitante vleugel van de IRA heb ben een verpletterende nederlaag geleden bij de verkiezingen. Z4J heb ben nergens kans gezien het aantal stemmen op zich te verenigen dat no dig is voor ook maar één padements- ADVERTENTLE

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9