Alternatieve energie: ill een perspectief in utiiristisch concept Aantasting van het milieu is altijd onvermijdelijk Verliezen en besparingen -CENTRALE (UIMTE ie •ERDAG 3 MAART 1973 J een vorig artikel (dit blad van 1 7 februari j.l.) hebben energie in welke vorm dan ook onvermijdelijk blijken (j kernfusie de favoriet genoemd in de speurtocht naar te zijn. feuwe energiebronnen, die de mensheid nodig zal hebben In het kort willen wij in deze beschouwing enkele van die n voor het westen het huidige welvaartsniveau te hand- alternatieve energiebronnen de revue laten passeren. Wij iven en de welvaart in de ontwikkelingslanden tot dat pretenderen niet, dat dit overzicht compleet is, noch dat wij beau op te trekken. de voor- en nadelen exact tegen elkaar afwegen. Het gaat ht wil niet zeggen, dat er geen andere bronnen zijn, die slechts om een globaal overzicht en een aangeven van de dusver nauwelijks zijn aangeboord, maar deze zijn stuk problematiek. Deze problematiek ligt ook in sterke mate Lor stuk niet bij machte, in de behoefte van de toekomst bij de moeilijkheden betreffende de opslag en het transport voorzien. In combinatie misschien voor een belangrijk van energie, omdat alternatieve energiebronnen veelal pas el, maar dan zullen er nog ontelbare miljarden in ont- efficiënt zijn, wanneer zij afgetapt worden op grote afstan- kkelingsprojecten moeten worden gestoken, en ook bij den van de plaatsen waar die energie nodig is en in tijd on- ,t gebruik van die bronnen zal een aanslag op het milieu afhankelijk van het moment waarop de behoefte aan ener- het argument van velen tegen de toepassing van kern- gie ontstaat. PAGINA 19 energie zijn grote installaties nodig, oie alleen op sporadische gunstige punten een redelijk rendement af werpen. Bijvoorbeeld bij La Rance in Frankrijk, waar de getijde-ver schillen tientallen meters bedragen. Engeland zou in tien procent van zijn behoefte aan stroom kunnen voorzien door twee gunstig gesitu eerde centrales in inhammen langs de kust, waar de getijdewerking zeer sterk is. De in de eb- en vloed-ver schijnselen opgehoopte energie zijn veauverschillen niet groot zijn, valt er weinig uit te halen zonder zeer omvangrijke, kostbare en ook weer milieu-overwegingen onaanvaardbare installaties, die voor ons land bijv. vrijwel de gehele kustlijn zouden verknoeien. Denkbaar is voorts de tweede ge noemde methode. Plaats op de juis te diepte in de baan van zeestromen 'of in het Nauw van Calais waar dagelijks viermaal een sterke getijde stroom werkzaam is> krachtcentra les om de waterbeweging in elektri sche energie om te zetten. Nagegaan moet dan wel worden, wat de in vloed van dergelijke installaties is op 't verloop van stromingen. Serieus, onderzoekingswerk op dit gebied is nog niet gedaan. Waarschijnlijk om dat deze vorm van energie-winning, een technologie vergt, waar we nog niet aan toe zijn. Ingrepen als deze zullen hun effect op het milieu niet missen. Het na tuurlijk verloop van stromingproces sen wordt sterk beïnvloed. Het is niet onmogelijk dat er betrekkelijk geringe veranderingen in de aard, snelheid en baan van de Golfstroom gaan ontstaan, die uiteindelijk via-via leiden tot klimaatveranderingen in Canada, in Noord Europa, en dan via-via-via ook weer in andere delen van de wereld. De derde mogelijkheid, gebruik maken van de temperatuursverschil len op verschillende diepten, is even min serieus onderzocht. In Amerika zijn er wel eens enkele proeven ge nomen. maar die hebben geen per spectief geopend. Vooralsnog lijkt de ze energiebron zeker voor een reeks decennia nog onbruikbaar, althans op een dusdanige schaal dat van een wezenlijke bijdrage tot oplossing van 't wereld-energieprobleem gesproken zou kunnen worden. Daarmee zijn we eigenlijk door de mogelijkheden van zonlicht, wind en water heen. Resteren de niet op het eerste gezicht al bruikbaar lij kende maar toch niet zo hoopvolle energiebronnen. Die lijken, hoe fu- turisch ook, echter meer perspectief te bieden. Wij willen er enkele noe men. Wij zijn daarin niet volledig. Vrijwel onuitputtelijke energievoor- raden liggen opgeslagen in de aarde zelf: in de hitte op diepere bodemla gen. Zeer simplistisch gesteld: wan neer men door een buis water in de bodem stuwt tot tientallen kilome ters diepte kan het door de daar heersende temperatuur tot stoom worden verhit. Via een U-bocht kan men aan de oppervlakte van het in gepompte water stoom onder zeer hoge druk oogsten voor het aandrij ven van turbines. Technisch nu nog niet mogelijk, maar het naspeuren waard. In geologisch betrouwbaar vaste formaties diep in de aarde, zoals de zoutlagen in het noordoosten van ons land, kan men na uitloging van een holte een kernbom laten exploderen. De enorme vrijkomende hitte wordt in die holte als het ware opgeslagen Die energie kan men ook weer af tappen bijv. via een water-stoomsys teem. of via veel geavanceer de technieken, nu op veel geringer diepte dan bij het aftappen van de natuurlijke hittebron van de aarde. Op heel ander terrein ligt de mo gelijkheid, organische brandstof te kweken. In (omvangrijke! waterbas sins kan men algen laten groeien, die na droging een prima brandstof vormen voor uiteraard in daar voor te ontwikkelen energiecen trales. Deze laatste fantastisch aandoende mogelijkheden lijken veel aantrek kelijker dan wat voordien werd ge zegd over zon, water en wind. Maar voor die wegen geldt hetzelfde als voor de kernfusie: zij zijn nog niet gebaand. Er zal nog heel wat onder zoek moeten plaats vinden en ont wikkelingswerk worden verricht voor dat men hiermee succes oogst. Het lijkt onwaarschijnlijk, dat men langs deze wegen eerder tot een oplossing van het energieprobleem komt "dan door middel van kernfusie. En goed koper zal dat ontwikkelingswerk ze ker niet zijn! Er gaat veel energie verloren. Bij die prodaiktie, bij het transport en bij het verbruik. Dat is onvermijdelijk. Enkele eenvoudige voorbeelden willen wij geven. Wanneer kolen naar een conventionele centrale wor den vervoerd voor de opwekking van elektriciteit, kost dat vervoer ener gie, zodat het rendement van de brandstof voor die centrale niet 100 procent meer is. Bij de produktie van elektriciteit uiit die kolen (of aardgas of olie maar daar geldt het zelfde aanvoer-verlies voor) komt ook nog weer een energie-verlies Eén onderdeel van dit verlies (vrij komende warmte die in koelwater wordt afgevoerd) is een doorn in het oog van de milieubeschermers. Wanneer uiteindelijk de opgewekte energie naar de verbruikers wordt vervoerd (industrie, vervoer wonin gen, openbare voorzieningen etc) wordt er weer verlies geleden. Elek triciteit heeft nu eenmaal met warm te opwekkende weerstand in leidin gen te maken, en soortgelijke verlie zen vinden ook bij ander energie transport plaats. De verliezen bij de consument zijn bijzonder groot. Om het eenvoudig te houden zullen wij ons tot het huis houden beperken. U gebruikt elek triciteit om bv een lamp te laten branden. Die lamp geeft ook warmte af. die U helemaal niet nodig hebt, maar onvermijdelijk is bij het ge bruik van gloeilampen. Die onge vraagde warmte is energieverlies. U kookt aardappelen of groenten. Daarbij ontsnapt waterdamp uit en warmte langs uw pan. Dat is ener gie-verlies. U wilt die aardappelen gaar hebben, maar zit eoht niet te snakken naar de warmte van de wa terdamp en de warmte, die uit de vaspit langs de pan stroomt en slechts voor een deel gebruikt wordt om te koken. Dan wordt het warm in de keuken, en U zet een ventilator aan. Dat is energieverbruik om ver spilde energie weg te werken...... Uit deze simpele voorbeelden blijkt, dat het niet alleen gaat om effectieve energie-produktie, maar ook om effectief energie-verbruik, - transport en -opslag. Over transport en opslag later meer. Zuinig gebruik van de beschikba re energie kan wel een belangrijke bijdrage leveren tot energiebespa ring. Wij willen enkele zaken noemen uit het dagelijks leven van de gewo ne man. Het gebruik van hogedruk snelkookpannen laat minder energie ongebruikt verloren gaan dan nor male pannen op een gasfornuis. Gas ontladingslampen (zoals tl-buizen), leveren vrijwel uitsluitend licht en niet de overtollige warmte van con ventionele gloeilampen. Voor eenzelf de hoeveelheid licht hebben zi1 min der stroom nodigmaar ze ziln in huis wel aanzienlijk ongezelliger. Lopen of fietsen in plaats van auto rijden of brommen sDaart benzine, dus energie, waartegenover de ex tra benpdigde lichaamsenergie ver waarloosd kan wordenen het ls veel gezonder. Stads- of wijkverwar- ming kan enorm veel energie uitspa ren vergeleken bij individuele-woning verwarming, maar de investerings kosten zijn hoog. Het zijn slechts enkele voorbeelden die, gezien het totaal energieverbruik slechts weinig gewicht in de «"haal kunnen leggen. De grote slok-op ls de industrie. Daar ligt de bezuiniging op energieverbruik of liever ge- zigo het efficiënter omspringen met energie waardoor er minder verspild wordt veel ingewikkelder. Het ls niet doenlijk op dit gebied voorbeel den te geven die aanspreken, omdat de zaken hier van bedrilf tot bedrilf aiders liggen Belangrijk kan zon bezuiniging hier wel zijn. Pyreneeën is een wetenschappelijk station gebouwd waar me»t behulp van zonlicht voor allerlei ontderzoe- kingm en voor proeven wélke de produktie van sommige materialen zeer hoge temperaturen (tolt 4000 graden Celsius) op een oppervlakte van slechts 40 cm doorsnee worden opgewekt. Dat is in het brandpunt van de parabolische spiegel, waar op de zonnestralen van tientallen andere kleine spiegels worden ge richt. Die hitte is gelijk aan de ver hitting door 2200 omgemamipuleer- de zonnen als de onze. Maar ook voor deze energiebron geldt, dat Nederland voor een on aanvaardbaar deel volgebouwd zou moeten worden met zeer kostbare en zeker het landschap aantastende in stallaties. Beide systemen hebben het grote nadeel, dat op aarde de zon tijdens de nachtelijke uren en bij bewol king verstek laat gaan. In verband daarmee zou de oapaciiteit van zon- ne-energiecentrales zo moeten wor den opgevoerd, dat tijdens gunstige uren en dagen energiereserves worden gekweekt voor de ongunsti ge perioden. En het tijdelijk opslaan van overtollige produktile is een ernstig probleem. Het merkwaardige is, dat wij nog steeds geen eenvoudig bewaarsy- steem voor energie hebben kunnen ontwikkelen. Voorts zou hét mogelijk zijn, door zonlicht geproduceerde energie van een gunstig punt van de aaide af be transporteren naar op dat mo ment ongunstig gesitueerde gebie den. Ogenblikkelijk transport (bv. van de andere zijde van de aarde af Wetenschap en technologie door P. Bok De windmolen De Traan- roeier in Oudeschild op Texel. Deze molen heeft een lange reeks van jaren in belangrijke mate bijge dragen tot de elektriciteits voorziening vani het eiland. Enige tijd geleden is het experiment gestopt omdat men thans betere voorzie ningen heeft gekregen. Niettemin is aangetoond, dat windkracht althans in bescheiden mate een bijdrage tot de elektrici teitsvoorziening kan leve ren. wanneer het 'hier nacht is) brengt echter zeer grote technische pro- plemen en niet voorstelbare kos ten en energieverliezen met zich mee. Het zou een paardemiddel zijn voor als we met de energie- voorziening echt helemaal aan de grand kwamen te zitten. Een geheel andere energiebron is de windkracht. Nederland is be roemd om zijn windmolens, die eeuwenlang een belangrijke en vaak overheersende bijdrage aan de energievoorziening hebben geleverd. Maar wanneer men het gaat uitre kenen, zou Nederland thans vrij wel volgebouwd moeten worden met windmolens, die elkaar niet letter lijk de wind uit de zeilen mogen nemen, om in de huidige behoefte be voorzien. Plaatselijk is er op dit gehóed voor kleiner gebruik wel wat bereikt. Afgelegen boerderijen, die nog verstoken zd'jn van dure kabelverbindingen met centrales, maken dankbaar gebruik van wind generatoren. Op Texel heeft een molen in Oudeschild de laatste ja ren Jaarlijks 40.000 kwh. aan het elektriciteitsnet geleverd. Maar daar waait het dan ook vrijwel constant. Ih Benthuizen onder de rook van Lenden is een dergelijk experiment een aantal jaren geileden de mist in gegaan: het loonde niet. Meer perspectief biedt het nuttig maken van waterkracht, maar ook daaraan zijn grote vraagtekens ver bonden. Er zijn drie "alternatieve" energiebronnen die op het eerste izicht het meest in aanmerking lijken te komen naast het ver- nik van fossiele brandstoffen (hout, kolen, aardolie en aard en kernenergie (kernsplitsing en in de toekomst kern- Dat zijn zonlicht, windkracht en waterkracht. Tot isver hebben wij op aarde vrijwel uitsluitend zonlicht als «rgiebron gebruikt, zij het in indirecte vorm. Alle fossiele ■antistoffen zijn onder invloed van zonlicht ontstaan, en de n is ook debet aan wind en waterbewegingen. Maar kunnen E dat zonlicht langs meer directe weg nuttig maken? de eerste plaats kan zondücfht mergi'e worden omgezet vaa ie cellen, dii'e voornamelijk voor ruimtevaart zijn ontwikkeld. In zonnecellen wordt zonnestraling elektriciteit omgezet vol- hier verder niet ter zake ld fysisch-chemisch procédé. De dusver ontwikkelde cellen zijn primitief en hebben een laag dement, d.w.z. 10—15 procent, betekent, dat slechts 1015 pro- de energie van de op de vallende straling in bruikbare rgie wordt omgezet. men de Nederlandse emergie- oefte langs deze weg wallen be- ügen, dan zou daar een opper- m zonnecellen voor nodig ongeveer twee procent van totale oppervlakte van Neder - t is een uit milieuoverwe gingen onaanvaardbare lap grond, ongeveer tien maal zoveel als de totale oppervlakte van de Neder landse tuinbouwkassen. Bovendien zouden zeer kostbare maatregelen moeten worden getroffen om de zonnecellen schoon te houden en regelmatig te vernieuwen Een andere manier om energie uiit zonlicht te winnen is het omzet ten in warmte. Hét brandglas waar mee droge spullen door milddél van zonnestraling in brand kan worden gestoken is een al eeuwenoud speel goed. Op vele plaatsen in de wereld wordt op deze wijze all energie ge wonnen, maar d'an gaat het om ex perimentele onderzoekingscentra of om afgélegen streken, waai* op be perkte schaal hoge concentraties van 'energie worden vereist. In de steeds boven hetzelfde punt van het aardoppervlak blijven "hangen" omdat zij met de aarde mee draai en. Onder invloed van de sterke, ndet door de atmosfeer afgezwakte zonne straling leveren de zonnecellen elektrische stroom. Deze kan in de vorm van microgolven door een be trekkelijk eenvoudig zendertje naar ontvangststations op aarde warden gezonden, die de energie dan weer in "normale" elektriciteit omzetten. De kosten van een dergelijk systeem, zijn relatief laag, zeker wanneer over enige tijd de Amerikaanse space- shuttle operationeel is, en een hulp capsule is ontwikkeld waardoor men vrij eenvoudig or-^houds- en repa ratiewerkzaamheden aan het ener giestation kan uitvoeren. Er is evenwel een groot bezwaar, aan het systeem verbonden: de naar de aarde gezonden energiebundel is dodelijk en kan zeer veel schade aanrichten. In normale doen 4s dat geen bezwaar, wanneer het ont vangststation op aarde daarop is in gesteld. Maar in geval van een verrassings oorlog zou het voor de aanvaller h koud kunstje zijn, de vernietigende stralen iets anders te richten en de vijand dodelijk te treffen. En geen in ternationale overeenkomst kan een dergelijk misbruik uitsluiten, noch enige controle door de Verenigde Naties, gangezien daarin op een ge geven moment een duidelijke agres sieve meerderheid kan ontstaan. En manipulatie met het ruimtestation, wordt steeds gemakkelijker, wanneer ruimtevaartuigen van het genre spa ce-shuttle in gebruik zijn. Men zou met waterkrachtcentra les op alle geschikte punten in de wereld de wereldbehoefte aan ener gie ruimschoots kunnen bevredigen. Maar er bestaan milieu-bezwaren en ar.dere bedenkingen tegen. Maakt men geheel Zwitserland tot een groot stuwmeer, althans alle dalen, dan kunnen waterkrachtcentrales langs de randen van dit energie-bek ken voldoende stroom leveren voor geheel Europa. Soortgelijke ingrepen in de Oeral en de Kaukasus zouden geheel Rusland en Siberie van elek trische energie kunnen voorzien. De Niagarawatervallen kunnen bij effi cient gebruik een belangrijke bij drage leveren aan de energievoor ziening van de VS. We hoeven er geen woorden over vuil te maken: deze ingrepen zouden onaanvaard baar zijn, zeker in het oog van mi lieubeschermers die een geringe aantasting van het milieu bv op Ame land voor een grote energiewinst (aardgas) al fel bestrijden. Waterkracht kan ons nog op ande re manier van dienst zijn, namelijk in de wereldzeeën. En wel op drie wijzen: 1. door de enorme energieën ef te tappen die besloten liggen in de getijdebewegingen (stijging en daling van het zeeoppervlak); 2. aftappen van de energie van zeestromingen C'angzame zoals de Golfstroom en s) elle zoals door het Kanaal tijdens getijdewisselingen); 3. door gebruik te maken van de hier en daar in de wereldzeeën optredende grote tem peratuurverschillen op uiteenlopen de diepten. Voor het gebruik van de getij den De parabolische spiegel van het experimentele zonne- station bij Odeïllo in de Pyreneeën. In het brandpunt bevindt zich de "oven" waarin zeer hoge temperaturen worden op gewekt. wordt gewerkt aam een zeer ivanceerd systeem, om zomne-eaier- te winnen. Dit systeem zou in icipe voor eeuwig voldoende zijn de zon blijft stralen en derhalve mg de mens op aarde vertoeft. Iet gaat om het "oogsten" van me-energie in de ruimte en het adloos verzenden van die energie Ie aarde. De Amerikaanse mtevaartorganisatie heeft al mil- nen gestopt in het onderzoek naar mogelijkheid, die vermoedelijk den enkele tientallen Jaren ver- pnflijfct zou kunnen worden r geen ernstige gevaren aan I bonden waren! Q dit concept worden enorme pa- 1 en met (sterk verbeterde) zonne- i de ruimte gebracht in geo- tionaire banen, d.w.z. dat zij

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19