ette traks jaren van porno-industrie voorbij Nederland 11 werpt zich in de armen van de reclame Nieuwe Lach vies commissie gelijk aan stellingen jonge onderzoeker tjdie over oprichting selectieve adressenbank ij Het Beste maakt geen beste reclame Brillen nog steeds op h 4 4 Bjes fris loopt hij bedachtzaam langs de wanden waarlangs de pockets braaf om- tienmr. Tom Schalken, de jonge wetenschappelijke onderzoeker die de porno- iar de universiteit bracht. Onlangs promoveerde Schalken aan de Vrije Univer- j Amsterdam op het proefschrift „Pornografie en strafrecht", een als een bijbel zo jj icht over een geheimzinnig stukje samenleving. n werd het ontwerp-ad- van een Haagse com- ruim twee jaar op de Jiften en zwoele plaatjes het opmerkelijke is dat fen identiek zijn aan van het eenzame se voorbeelden zijn zeer bevredi- Door Ary Jassies an Schalken. adviescommissie zede- feving zaïl adviseren om van pornografie vrij te fbaiar alleen moeten de minderjarigen en het aanprijzen blijven: de de handelaar bovendien geen be hoefte meer om deze lectuur in de etalages aan te prijzen". Spotten Maar dat geruststellende toekomst beeldje kan straks ook Nederlands deel zijn. „Het valt te verwachten dat het justitiële apparaat, netzo- min als in Denemarken, ndtet met zich zal laten sportten wat diie ver spreiding betreft", zegt de door sex-leotuur eerder verveelde dan ge- passioneerde Schalken, „in Neder- merken we op. Onze gastheer steekt lan)d worden nu ruim 1 miljoen gend. Kaas Maar het valt toch niet aan te ne men dat de van pornografie uitge sloten Jeugd zich zo gemakkelijk de A k steeds minder merken we op. Onze gastheer steekt i onlangs «jj» ISHSf 'i - - - het hoofd. ,J>at is Juist de moeilijk- rno-opvaWngen aan het H r van zijn proefschrift toeval natuurlijk die sten. De pornografiewet- ert nog zo ongeveer uit :e jaren van het kuis- Tegenwoordig is in re- zedelijkheid alleen seksblaadjes per maand verspreid. Ik vind het zelf ook niet leuk dat, held", zegt hij. „Ook ik heb mijn wanneer ik bij een kiosk een krant ils die ook in de sex- van Scandinavië gepre- grote twijfels over de effectueer- baarheid van deze beperkende bepa ling. Maar ik geloof ook dat het wenselijk is om haar te nemen. Voor een aantal ouders zou het moeilijk te rijmen zijn met hun ze- voor de DersoonJitke deBJke opgingen pornografie ook rT3! helemaal ™»rden vrtjgege- ven". „Maar", zo vervolgt hij, „deze be perkingen zie ik m het kader van een overgangswet. Het is niet on waarschijnlijk dat de binnen zes jaar deze beperkingen in hun ge heel kunnen verdwijnen. Ten gevol ge van de vrijgave van de porno grafie zou immers een ongecompli ceerd klimaat kunnen ontstaan waarin men steeds minder moeite heeft elkaar te shockeren". mij geen onprettige we het eens zijn ter- [afhankelijk van elkaar >en. Maar het heeft me Het is de algemene Schalken. De Jonge 4 kijkt ons bezorgd aan. koop. ik me eerst over twee meter blote borsten moet buigen". Wanneer de gebeurtenissen in het Deense porno-bedrijf Nederlands voorbeeld zijn en mr. Tom Schal ken is daar heilig van overtuigd dan zijn de vette Jaren van de va derlandse sex-Industrie straks on herroepelijk voorbij. Schalken kan de officiële cijfers laten zien die hij pas deze week ontving: in het Jaar 1968, waarin in Denemarken de pornografie werd vrijgegeven, wer den daar 1.200.000 blaadjes geprodu ceerd; één Jaar later waren het er nog maar 116.000. „De handelaren, die nog bestaan, klagen steen en been", zegt Tom Schalken, „80 procent is bovendien maar prematuur Tom Schalken maakte voor zijn al export-materiaal naar die landen er geen officieel ad- in de boekhandel belande script 'ik geen definitief oordeel over de relatie pornograf ie- justitie de onontkoombare pelgrimage naar meer", commissie voor de vrije seks-markt van Zweden en Denemarken. Wat Nederland te wachten staat is daar al enkele Ja- met een strenge zedelijkheidswetge ving. De Denen zelf lusten het niet 49ldus p laten ons aan de hand Schal ken de volgende zin enkele malen Sex-films langzaam achter elkaar op: „De vraag neemt doogewoon vanzelf af. eren naar zijn speciali- ren praktijk. „Bemoedigende voor- beperde verhaaltjes, de I van foto's en him bei- onder het Nederlandse Het verboden vruchten-effect, zeg gen we. „Natuurlijk", antwoord Tom Schalken, „velen kopen porno om- aidus Schalken, „vooral dat het verboden is, een soort Denemarken heeft ons geleerd nieuwsgierigheid wat er dan wel in pornografie niet bij uitstek een cri- moet staan. Dat is straks voorbij, minaliteit verhogende factor is". Het ware kenmerk van de porno- inheid in het zo door Hij spreekt met warmte over de grafie is immers zijn monotone ka- ':eur gekenmerkte ver- straatbeelden die Kopenhagen en rakter. Pornografie is allemaal het- Stockholm bieden sedert de porno- zelfde, een enorme fantasieloosheid, grafie vrij is gegeven en het aan- etaleren uit den bozi vragen we. „Zeker", halken, „als het inder- het in de prak- hstitie veel gemakkelijker ftiitde hoeft niet meer te inhoud. Ze kan dus \it schenken aan de wij- De buitenland- Als je er regelmatig kennis van neemt onderga Je een gevoel van Omdat ze de essentie van zijn op- de pornografie vrij kan kopen heeft vattingen vertolkt zegt Tom Schal- De pornografie bestrijdt zichzelf op het moment dat ze wordt vrijgege ven. Deze Jonge onderzoeker die zo koel tjes over de prikkelende lectuur aan het woord is, lijkt zelf het levende bewijs voor de stelling dat weinig in het leven zo vervelend is als pornografie. „Ik heb helemaal niet zoveel pornografie gezien of gele zen". zegt hij bijna verontschuldi gend, „maar dat bewijst weer mijn stelling. Als Je drie filmpjes hebt gezien weet je ook hoe de vierde zal zijn". We merken op ondanks al zijn stel lingen die indruk te hebben dat ve len naar sex-films en sex-winkéltjes blijven terugkeren zander dat er van het opwindende overtreden van verboden sprake is. „Dat klopt", zegt Schalken, „het bewijst dat bij veel mensen nog enorme seksuele tekorten bestaan. Maar dat zou een onderwerp voor een onderzoek van een seksuoloog moeten zijn: waar om er in onze samenleving sprake is van een zekere seksuele verarming. Ik begin er niet aan. Ik zou het niet leuk vinden als ik mijn hele leven bekend zou blijven staan als pornografie-deskundige". Daar drinken we een glaasje fris op. Schalken zegt te geloven dat 99 99 het naakt dat straks op de papder - marklt overblijft „artistieker en minder aanstootgevend" zal zijn. Maar blijft het lezen van pornogra fie ook dan niet een frustrerende bezigheid, zo kunnen we nog infor meren wie de helden van de por no-bedden hun werk ziet afleveren moet de moed immers als een klein kind in de schoenen zinken. „Ja" .antwoordt die specialist, „het is het enige nadeed dat er aan de pornografie kleeft. Een vrouw die negen maal bevredigd wordt, dat is ontmoedigend. Een aantal lezers zal er inderdaad onlustgevoelens aan overhouden. Maar arme mensen ra ken ook gefrustreerd door de dure consumptiegoederen die ze op de te levisie zien. DSie verbied je toch ook daarom niet". Na zo'n 40 jaar trouwe dienst kreeg De Lach (1924-1972) on langs 'n verguld praalgraf aan geboden in boekvorm: „Een fas cinerende selectie" uit de frivo le jaargangen van dit blad, bij eengesprokkeld door Leonard de Vries voor de Skarabee-reeks in oude tijdschriften. Precies een week geleden werd dit werk met lichtelijk melancholieke pen in onze krant gerecenseerd. Wie dacht dat daarmee ons al ler Lach definitief was verstomd heeft het grondig mis. Op de markt is een paar dagen gele den verschenen nummertje 1 van jaargang 1 van ..De Nieu we Lach", een luchtig weekblad voor het hele gezin", zoals het zelf zegt. De Lach is dood. lang leve De (nieuwe) Lach. De redactionele leiding van het blad berust bij een vrouw: Jo- landa de Jong. Een plezierige ontwikkeling, want op het ter rein van „luchtige" of sekslek- tuur was de vrouw tot dusver veel meer 'n lijdend dan leidend personage. Wie het blad inkijkt, merkt dat het in een aantal opzichten toch wel aansluit op de laatste formule die de ten gronde ge- gane Lach hanteerde. Zo is de pagina moppen er weer bij er is ook een aardige overdruk van grappen in De Lach anno 1924. Verder is in derdaad gepoogd het blad toe gankelijk te maken voor heel het gezin: een romantisch ver haal (voor moe), strip; <kn- deren), een (zeer matig) inter view met André van Duin. een (niet bijster boe end geschr - ven) reportage over vissen tus sen de ijsbergen enz. En dan natuurlijk de seks Voor pa Het is wel duidelijk dat in het kader van „luchtig weekblad voor het hele gezin" die seks aan de heel rustige kant moet blijven. Géén adembenemende toestan den, waarbij pa het zweet op zijn snor krijgt, opgroeiende zo nen en dochters tot broeiende gedachten geraken en moeder de vrouw de schrik van haar leven oploopt. Al die catego rieën in het oog te houden en naar behoren te bedienen lijkt mij een opdracht die te verge lijken is met in het duister lo pen over een evenwichtsbalk. In dit eerste nummer is het mooi gelukt. Persoonlijk spreekt me die ingehouden seks ook wel aan, want ik ben sneller ge boeid door één duizelingwekkend décolleté dan door tien blote da mes in halsbrekende standen. Blijft de vraag of De Nieuwe Lach levensvatbaar is. Ik vrees dat de één het blad toch al weer te ver vindt staan om in het huiselijk verkeer te laten circuleren (want binnen vier muren zijn wij Nederlanders nog tamelijk preuts) en dat het de ainder weer lang niet ver ge noeg gaat. En daarmee lijkt De Nieuwe Lach, naar ik vrees, hetzelfde lot beschoren als De Lach, die een jaar geleden ver dween. R. D. PAAUW studeert op het ogenblik cheid tot de oprichting zogenaamde "selectieve ik". Hierin worden per aken op basis van vrij- opgenomen, met vermei- e gebieden, waarvoor zij ig tonen. irincipe de bedoeling dat 2 ontvanger op een pons- aanstrepen aan welk medrukwerk hij wel en folders hij geen behoefte gegevens, die de PTT in Kokke 5,-)tersysteem gaan verwer- dan verkocht aan het Q, dat op die manier se- dus goedkoper reclame ander wervingsmateriaal j .ien. De commerciële ac- ui de posterijen zijn ge- de volledige vrijwillige 'erleent kan het systeem meer het overgrote deel olking daaraan zijn me- 'erleent kan het susteem larmee een ein**° aan de vervuiling", aan de mas- 'Iheden reclamepost, die vrijwel dag aan dag op ploft? nu niet meteen het ge- zegt drs. H. de Jonge, iur Posterijen van de een mag gebruik maken dienstenpakket van de -ik. zegt de heer Den het nieuwe plan niet k Vervanging van de onge- van het p- „Het is niet onze taak baken wat er wel en niet mag worden verstuurd. De kern van het idee is dat de posterijen het de moeite waard vinden en hun poten tiële klanten te vergroten". De heer de Jonge wdl nog wel wat gedachten kwijt over de verspilling van drukwerk. „Als communicatie bedrijf willen wij nagaan, hoe Je zoveel mogelijk welkome informa tie op de minst storende manier kunt overbrengen. Ik wil niet ont kennen, dat Je hiermee in een zeker spanningsveld zit, Je raakt tenslotte de privacy van de mensen". "Maar door het simpele feit dart, ie mand een naamplaatje op zijn deur heeft en een brievenbus, laat hij zien dat hij contact wil hebben met de buitenwereld. Ik geef toe dat men aan de andere kant, naast de televisie en de krant, ook met de post onwelkome informatie over de drempel kan krijgen". „De ontvanger van poststukken", aldus de PTT-directeur, „kan echter duidelijk laten blijken, waneer hem iets niiet welkom is. Hij kaai het wegwerpen zonder er zelfs maar een blik in te slaan, het poststuk weige ren of het aan de afzender terug sturen". De ervaring van de heer Helling man, hoofd Marketing en Verkoop Pos* van de PTT, die eveneens bij het gesprek in het gebouw van de Centrale Directie aan de Haagse Kantenaerkade aanwezig was, is dat drie tot twaalf procent van de ont vangers rechtstreeks antwoordt op geadresseerd reclamedrukwerk. „Er zijn bovendien nog allerlei variaties tussen ongezien weggooien en ant woorden". De PTT-folder „Postreclame" ver meldt dan ook optimistisch: „Het verhaal dat de ontvanger geen prijs stelt op postreclame kunnen we op grond van de opgedane ervaringen met een gerust hart verwijzen naar ..ur winstat. ;it mee te doen a„ -t in het vervolg slechts voor een jaar te woro^ plaats van voor vijf jaar, zoals tot nu toe het geval is. „De uitgeversmaatschappij The Reader-a Digest In Amsterdam brengt reclame op een manier, die zowel door de gekozen vorm als Eu°?? bewoordlnfic<>. verwarrend en misleidend Is. IDer- ïhiuT vartrouwen In da reclame In het algemeen go- SL DrV c2emvÏÏr*h^ïi T Handhaving van de Nederland- f vo°' het Reclamewezen. Er waren bij de commissie klach- °>3?r rocIwn*tamPagne, dio de ultgevecsmnaU unRcadir^Sigol 0p het Het Beste V4 E""6 belangstelling vr *4^^ederIandso Fabeltjesland". De plannen voor de selectieve adressenbank" verkeren overigens nog in een ontwikkelingsstadium. Intern is de PTT nog bezig de ver schillende aspecten te bestuderen. Zo is er bijvoorbeeld het probleem van het recent houden van het adressenmateriaal, waarvoor geput wordt uit de bestaande bestanden van de Postgiro, de Rijkspostspaar bank, de Telefoondienst en de Dienst Omroepbijdragen. Voor adreswijzigingen kan al be schikt worden over de „Adres-muta- tiedienst van de PTT, een instelling geboren uit de noodzaak om de ver schillende adressen-bestaaiden van de PTT up-to-date te houden. Via enquêtes zal nog worden uitge zocht op hoeveel belangstellingsge- bieden de adressenbank zich moet richten. Er is namelijk een tamelijk groot gamma van potentiële klan ten, met name in de recreatieve sector. In totaal hebben de posterijen vorig jaar 416 miljoen stuks reclamedruk werk verzonden. Bijna acht pro cent van het toaal aantal binnen landse poststukken. Dat komt dus neer op ruim 104 drukwerken per gezin of alleenstaande. Voor 1974 verwacht de PTT een totaal van 465 miljoen stuks reclamefolders. Over het eventueel te verwachten succes van de selectieve adressen- bank durft de heer Den Jonge nog geen voorspelling te doen. „Dat hangt er vanaf hoe het bedrijfsleven zijn reclamebudgetten gaat gebrui ken. Direct mailing is daarvan slechts één mogelijkheid. Wel staat het vast dat het versturen van re clamedrukwerk voor de PTT een interessant verkeersobject is gewor den". Vragen over opbrengst- en winstcijfers van dit interessante ob ject kregen echter geen antwoord. Inmiddels heeft de PTT met het zogenaamde „Antwoordnummer" sinds dit systeem de „Antwoord- maohtiging" zo'n drie jaar geleden heeft vervangen, plezierige ervarin gen opgedaan. Per Jaar worden er nu zo'n twintig miljoen kaarten en brieven per Antwoordnummer ver zonden. Het aantal machtiginghou ders functioneert tussen de twintig en-vijfentwintig duizend. Hoewel in het begin nog wel eens een overbo dig postzegel werd bijgeplakt, is het gebruik van het Antwoordnummer nu wel zodanig ingeburgerd, dat dit nog zelden voorkomt. „In Amerika", aldus de heer Hel lingman, „bestaat wel een tendens bij sommige bedrijven, om bewust geen gebruik te maken van het Antwoordnummer. Uit statusoverwe- gingen. Zij vinden hun produkt dan zo hoogwaardig, dat de geïnteres seerde klant best port kan betalen" Overigens moeten de bezitters van een Antwoordnummer in Nederland naast de port ook nog vijf cent ad ministratiekosten per brief betalen. De PTT is de reclamebureaus niet alleen behulpzaam door middel van de postbezorging, de overheidsdienst schroomt zelfs niet om commerciële reclame binnen de muren van het eens zo onbesmette postkantoor bin nen te halen. De heer De Jonge: „We streven er naar om de postkantoren een leven diger beeld te geven. We passen ons langzaam aan, zonder dat het ka rakter echter al te snel wordt aan getast. De laatste ontwikkeling op dit gebied is de projectie van recla media's op de muren van een hon derdtal postkantoren in de Rand stad". Ook zijn proeven gedaan met achter grondmuziek, die by het publiek o.er het algemeen goed zyn aangeslagen. Welke natuuriyk niet worden toegela. ten zijn diensten, die rechtstreeks concurrend zijn, zoals bijvoorbeeld van de banken. „We willen met het postkantoor ei genlijk de kant op van een alge meen dienstencentrum. Het kantoor moet een maatschappelijke functie gaan vervullen, omdat er over het algemeen toch al veel publiek komt". Vandaar dat de PTT ook diensten, die niet rechtstreeks op PTT-gebied liggen wil toelaten. De heer De Jonge: „We willen ook gaan samenwerken met gemeentese cretarieën. Op sommige pos.kan o en worden nu al paspoorten, visaktm en uittreksels uit het geboortexve - ter afgegeven. In Friesland word n zelfs al treinkaartjes aan oepaal' PTT-loketten verkocht. Het komt erop neer dat we de contactmoge lijkheden tussen de overheid en het publiek willen bevorderen. Dan kan bijvoorbeeld ook door het beschik baar stellen van overheidsvoorlich tingsmateriaal en -folders op de postkantoren. De 2500 vestigingen van de PTT (over vijf Jaar zijn dat er 2.900) kunnen hierin een uitste kende rol spelen".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13