HET MIDDENVELD IS DE 10T0R VAN HET ELFTAL fleur APPIE HAPPIE Feyenoord-lrainer Ernst alles over bloemen en planten hoe weet ik dat, waar lees ik dat? gSPIj Nederland start met zege op Zweden: 3-2 U.Y.S. - Xerxes A.S.C. - D.S0 L.F.C. - V.U.C. ERPAG 3 MAART 1973 SPORT PAGINA 11 ADVERTENTIE Tdi [OTTERDAM Eigenlijk spreekt Ernst Happel vóór de lwji chtmeting liever niet met 'de pers'. Wat overigens niets te rekei [en heeft met het feit dat hij in deze voetbal jaargang bitter ■urgesteld is geraakt over 'de krant'. „Wa moet ik in vredes- loewi m zeggen? Over de opstelling en de taktiek doe ik natuur- toch mijn mond niet open". Niettemin staat hij aan de ravond van AjaxFeyenoord een interview toe. Bij wijze uitzondering. En praat dan zelfs uitermate vlot, ongedwon- Met een peinzende blik in de ogen beweert de man die jlopen zondag in Nijmegen Ajax tegen NEC bespionneerde. t betreft natuurlijk een belangrijke zaak. Dat wel. Maar ben ik er heilig van overtuigd dat de competitie morgen et Olympisch Stadion niet wordt beslist. Nee, dat in géén al. Als wij winnen, zijn we alleen een stap dichter bij ons gekomen. Maar we hebben dan nog twaalf wedstrijden 'aan en daar zitten erg zware onder. Trouwens, na deze Feyenoord gaan ook allerlei andere factoren meespre- Bij'voorbeeld hoe ver schopt Ajax het in de Europa Cup? ;un je aan de andere kant wel stellen: Ajax móét winnen, het zijn kans in de competitie behouden. Wij staan niet er, dus kunnen we de wedstrijd rustig tegemoet gaan". DEN nche i iet eerste duel in dolt seizoen beide Nederlandse topteams Ajax als de uitgesproken favo- Kovacs-équipe leek toen rwinnelijk. Feyenoord was -zo het kansloos. Maar in de dicteerde juist de opgepepte, tervolle Happél-farmatie het n klopte heit overgewaardeerde terecht met 2—0. Vanuit de dog-positie dus. iag-de-dag staan die zaïkien er voor. In het Rotterdamse küiiiken ditmaal nogal opti- ehe geluiden. Zowel van de rtere als van de spelers. Is een optimistische stemming pvaarlijk? Happel, met een lichte verba- bi zijn stem: „Waarom gevaar- I Het is toch logisch dat we op- %oh zijn? Als we het nu niet ent! Vente worden we het nooit. Want leer vertoren we voor 't laatst? begin oktober. En het is im- ook zo dat we op het ogenblik uit dan thuis voetballen". beslist geen d. Tenminste, niet tegen een als Ajax. Want iedereen bij 5t verdomd goed wat Ajax kam. Nee, in dit geval mógen et optimistisch zijn. Zoiets is ijk alleen gevaarlijk als Je te len degradatie ploeg moet. Dan gJe de zaak kunnen gaan onder- ien. Nu is daar uiteraard geen p s van. Je moet het zo zien: dvje n optimistisch omdat we zeil- i hebben". Kwartier En even op hetzelfde punt voort bordurend: „Als het vanavond an ders loopt dan ik had verwacht, heb ik binnen een minuut of tien, hooguit een kwartiertje, door waar in dat hem zit. En dan neem ik daarvan uiteraard de consequenties en schakel om". Waarna de trainer, die aan het einde van deze maand beslist wat hij volgend seizoen gaat doen, nog eenmaal zegt: „Het middenveld is inderdaad de motor van het elftal". Het is bij dé tweekamp vaak be weerd: Ajax bezit meer klasse. Feyenoord meer karakter. Is dit Feyenoord nog steeds even vol ka rakter als de ploeg die twee jaar geleden het elftal van Rinus Mi- chels, dat toen op weg was naar de wereldtop, met 3—1 versloeg? De Oostenrijker: „Beslist. De stem ming in de ploeg voortreffelijk. Ik zelfs nog nóóit a leen is het wel hard zijn dan Fleur, de praktische bloemen- en plantenencyclopedie kost 1,95 per weekaflevering bij abonnement. f? Ook verkrijgbaar in boek- en tijdschrifthandel 2,25 per aft. In open envelop met postzegel van 0,25 opsturen naar fleur, postbus 400 Amsterdam. Feyenoord heelt zich op het duel tegen Ajax vanavond in het in het KNVB-sportcentrum in Zeist. Feyenoords kracht ligt op Hanegem (foto) waarschijnlijk weer een controlerende taak zal Olympisch Stadion voorbereid het middenveld waar Wim van krijgen. op het ogenblik zou zeggen: die is goed geweest. Al so dat we minder Werkelijk, Waterpolo in Kampen 'el!n Jenveld 3 Le Ernst Happel uiteraard ngaan op de morgen te voeren k, als we zijn eigen woorden wedstrijd wordt in negen van en gevallen op het middenveld lulistj» aanhalen, knikte hij. m zegt de man die Feyenoord ïropa Cup en de wereldbeker )de: „Dat is zo. Kijk maar de vorige ontmoetingen tussen en Feyenoord. Twee Jaar gele- n het Olympisch stadion, bij 1—1 waardoor we kampioen was ons middenveld het verzfc en dus wonnen we. Vorig nenp leden we twee nederlagen Ajax, 2—1 en 5—1. In beide tijden won Ajax de slag op aiddenveld. Over die nederla- ïb ik toen erg lang nage- 2if hoe moesten we het midden- Van Ajax, met al die opkomen- eleivs, aan banden leggen? Ik de oplossing voor. Van Hanegem sterk defensief, >kken te laten spelen, zo alle middenvelders van Ajax ien. Willem had ze constant lal in het oog en kon meteen >en als er eentje opkwam. Het lat is bekend. Doordat Willem iweldig deed, wonnen we in de met 2—0". Ml ik natuurlijk niet zeggen re het spelletje zaterdag pre- ender gaan speten. Wie weet, lien kom ik met een nieuwe sing. Trouwens, wat de tak- ïetreft, ik geloof persoonlijk iet uitstippelen ervan mijn te punt is. Eu bij Feyenoord ook het materiaal, de moge- ien, om te variëren. Om vor mde spelpatronen te creëren. ut móét Je kunnen. Want tak- iets van de praktijk. Theore- taktlek is onzin. Het kan wnen dat Je tijdens de wed- in de gaten krijgt dat Je tak- 5ut is. Dan moet Je omschake- dat kan Feyenoord". voor het internationale voetbal mis sen we de noodzakelijke hardheid in het elftal. En zoiets kan een trainer er niet inbrengen. Dat is onmogelijk. Hardheid, gezande, cor recte hardheid, kam een trainer een speler niet laren. Dat heeft hij of hij heeft het niet". „Oh Ja, „domme hardheid" kan een voetballer die van nature geen kracht in z'ai spel heeft, wél op brengen. Dan maakt hij overtredin gen die 60.000 toeschouwers al me ters zien aankomen. Maar daar koop Je natuurlijk niets voor. Dat is 't niet". Verleden Even duikt de trainer, die vele spe lers van Feyenoord (Wim van Ha negem voorop) ook volgend seizoen graag in de Kuip aan het werk zouden zien, dn het verleden: „Theo Laseroms had het. Die deed het goed. Die dwong respect af bij zijn tegenstander. En dat moet een ver dediger. Als een verdediger tegen een individueel grote voorhoedespe ler staat, moet die aanvaller een zekere angst voor hem hebben. Heeft hij het niet, dan wordt die verdediger in de maling genomen. Kijk, bij Theo Laseroms was het zo, dat als hij tegen Jolhan Cruijff stond, die er doorgaans wel voor uitkeek om met hem in een recht streeks duel te gaan. Theo dwong zodoende Cruijff om de bal af te spelen. En dat was de bedoeling". Hoe je het ook wendt of keert, een gelijkspel In het Olympisch stadion is zonder meer gunstig voor Feyen oord. Gaat het elftal proberen om op één punt te spelen? Met andere woorden: commandeert Ernst Hap pel risicoloos voetbal? Voor het eerst tijdens dit vraagge sprek toont Ernst Happel een lach. Daarna het grinnikende antwoord: „Een gelijkspel is gunstig. Ja, dat is zo. Maar het gunstigst is een over winning. En of ik risico's ga lopen, ach, dat is nu één van die dingen waar ik me natuurlijk voor een wedstrijd niet over uitlaat. Let maar op zaterdag. Dat is het enige wat ik nu kan zeggen". En dat tot slot, voor zich uit mij merend: „Die 31 in Amsterdam was toen toch wel wat, hé. Ik zat met drie geblesseerde Jongens. Theo Laseroms voetbalde met zeven in jecties, Rinus Israël en Wim Jansen met vier. Ik heb toen gezegd: Jon gens, pens er allies uit, dan mag je na de wedstrijd met vakantie gaan. Dat kon toen. Toen betrof het de voorlaatste wedstrijd van de compe titie. Nu is het anders. Nu wordt de competitie niet met AjaxFeyen oord beslist". KAMPEN Het officieuze Westeu- ropese waterpolokampioenschap, dat ter gelegenheid van de opening van het overdekte 50-meterbad ,De Steur' in Kampen voor één keer is herleefd onder de naam zeslandentoernooi, staat in het teken van het experi ment. Evenmin als bij het zwemmen is de waterpolowereld al ingesteld op de breuk, die de eerste wereldkam pioenschappen van de zomer in Bel grado, in de vierjarige cyclus heeft veroorzaakt. Alle deelnemende lan den proberen spelers uit, die de ve detten van München moeten vervan gen. Veel hoop dat op korte termijn de stabiele Oosteuropese grootmachten op voet van gelijkheid tegemoet kan worden getreden, bestaat er echter niet. Ook niet in het Nederlandse kamp. Coach Harry Vriend ziet het komende seizoen hoofdzakelijk als een aanloopperiode en is naar zijn eigen zeggen al blij als in 1974 het peil van 1972 wordt benaderd. Om nog enige ervaring in zijn team te bewaren heeft hij voor dit toer nooi een beroep gedaan op Tommie Schmidt en Hans Parrel, die zich voor de intensieve centrale training niet meer beschikbaar hebben ge steld, evenals de andere München- gangers Hans Wouda, Hans Hoog veld en Wim Hermsen. Onlangs is daar nog bijgekomen Mart Bras. De produktiefste man van München vindt dat hü als badmeeester te wei nig tijd overhoudt voor de waterpo- lotraining en heeft op 22-jarige leef tijd zijn internationale carrière ge ruisloos beëindigd. Dat niet alleen Nederland, maar in feite geheel West Europa met deze problematiek worstelt, bleek al op de openings- Zondag 2.30 uur avond van het zeslandentoernooi Nederland stuurde met Stro boer. Stam Reedijk, Spijker en Thoonen de halve Jeugdploeg in het water. Bovendien bleek Evert Kroon op de kant en verdedigde Wim van der Schilden het doel. Desondanks won Nederland van Zweden. Met 3—2 slechts. Maar gezien de betere bal behandeling en het constante over wicht had het verschil groter moe ten zijn. Bij de andere wedstrijden van de openingsavond (Spanje-Groot Brit- tannië 53 en ItaliëWest Duits land 44) zorgde hoofdscheidsrech- ter Fuchs voor een novum. De Belg, die met zijn niet aflatende stroom opmerkingen de dienstdoende scheidsrechter intimideerde, bestond het om de laatste 17 seconden van de ontmoeting ItaliëWest Duits land over te laten spelen. In eerste instantie was die strijd in een Ita liaanse overwinning met 5—4 geëin digd, dankzij een beslissend doelpunt 3 seconden voor tijd. Fuchs echter liet overspelen te beginnen met de straf worp die Duitsland op 44 had gebracht. Deze was het gevolg van het onreglementair in het water ko men van een Italiaan. Daarop staat een strafworp en uitsluiting voor de resterende periode. Na de strafworp was de Italiaanse speler echter te ruggekomen, hetgeen de Zweedse scheidsrechter Sjo in het tumult was ontgaan. Hoofdscheidsrechter Fuchs besloot daarop de laatste 17 secon den te laten overspelen waarin niet werd gescoord. Een hoogst onregle mentaire beslissing, want bij water polo is al sinds Helsinki (1952), toen Nederland tot het overspelen van een wedstrijd werd gedwongen, het woord van de scheidsrechter beslissend. Althans dat was het tot dat de heer Fuchs actie ondernam. Overigens zonder daar door een van beide partijen in te zijn aangezet. Zaalhandbal De Nederlandse heren zaalhandbalploeg heeft gister avond in Saint Maur (Fr.) ook zijn derde wedstrijd in het vijflandentoer- nooi verloren. Spanje won met 23—10 na een ruststand van 10—3. A.s. zondag 2.30 uur Terrein de Kempenaerstraat. Stewart aan de dood ontsnapt JOHANNESBURG Jackie Ste wart, ex-wereldkampioen bij de cou reurs, is gistermiddag tijdens de trai ning voor de Grote Prijs van Zuid- Afrika, die vandaag wordt gehouden, aan de dood ontsnapt. De Schot naderde met een snel heid van ruim 300 km per uur een bocht, toen hij snelheid wilde ver minderen weigerden de remmen van zijn Tyrell Ford. De wagen sloeg dwars door een vangrail en kwam tot stilstand in een aarden wal. Stewart stapte ongedeerd uit het wrak van de ernstig beschadigde wagen. Korte tijd later verscheen de Schot opnieuw op het circuit, ditmaal in de wagen van zijn stalgenoot Francois Cevert. Kunstrijden OndreJ Nepela mag prof worden. De Tsjechische we reldkampioen kunstrijden (sinds 1970j heeft van de hoogste instantie voor sport in zijn vaderland, het co mité „Prago-sport". toestemming ge kregen om na beëindiging van zijn amateurloopbaan bij een ijsrevue te gaan. Tafeltennis Delta Lloyd is in de halve finales van het toernooi om de Europese beker tafeltennis niet opgewassen gebleken tegen de Hon gaarse kampioensploeg Spartacus. In Boedapest verloor Del ta Lloyd gister avond met 06. Bert Schoofs was de enige speler die een game won. Zondag 2.30 uur n.m. Terrein Boshuizerkade. Ajax is gisteren afgereisd naar zijn (traditionele) trainingskamp in Wassenaar. Voor het vertrek nam masseur Haan Barry Hulshoff nog eens extra onderhanden. Het meespelen van Hulshoff, vanavond tegen Feyenoord, is nog zeer twijfelachtig. STENA LINE,

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11