Canada tekent met tegenzin slotverklaring Geen druk van V.S. on Israel Brits rapport: gevaren na abortus jongens spelen met vuur: zeven miljoen Militante Indianen laten na gesprek elf gijzelaars vrij VIETNAMOVERLEG IN PARIJS Nixon blijft militaire steun verlenen LONDEN (RTR) Uit stu dies in de wereld blijkt dat abor tus provocatus ernstig het risico vergroot voor kinderen die daar na worden geboren. Zo hebben twee Britse onderzoekers giste ren gerapporteerd. Desondanks bestaat het bewijs dat een toe nemend aantal ongehuwde vrou wen de anticonceptiepillen en andere voorbehoedsmiddelen schuwen en in plaats daarvan meer rekenen op een vrije abor tuswetgeving, geschat wordt dat meer dan de helft van de vrou wen die zich willen laten aborte ren, geen enkele andere methode ter voorkoming van zwanger schap had gebruikt. Het rapport, opgesteld door Ar thur Wynn, voormalige weten schappelijk medewerker in Brit se regeringsdienst, en zijn vrouw Margaret, werd gepubli ceerd door een Londense groep, genaamd „Stichting voor opvoe ding en onderzoek op het gebied van geboorten". Zij staat o. m. onder patronage van de gynae coloog van Koning Elizabeth, sir John Peel. Na een overzicht te hebben gegeven van 75 publikaties uit twaalf landen concluderen de Wynns: „Uit het bijeengebrach te bewijsmateriaal blijkt dat 'n abortus het risico voor daarna geboren kinderen vergroot als gevolg van prematuriteit (voor tijdigheid) of als gevolg van schade aan de voortplantingsor ganen Deze schade kwam dikwijls pas aan het licht bij een volgende zwangerschap, waarbij de groei worden beïnvloed of problemen tydlens de baring konden worden veroorzaakt. Uit het bewijsmateriaal van de landen blijkt een verdubbeling van het cijfer van prenata le (voor de geboorte) sterfte na liberalisering van abortus: „een toeneming van veertig procent van voortijdige geboorten, een toeneming van honderd tot hon derdvijftig procent van buiten- baarmoederlij ke zwangerschap pen (zeer gevaarlijk voor de moeder en gewoonlijk fataal voor het kind), een viervoudige toe neming van o.a. de mogelijkheid van bekkenontsteking en moei lijkheden bijv. op het gebied van menstruatie, toeneming van ste riliteit". Het rapport stelt dat in de zes jaar na liberalisering van abor tus in Japan het aantal ge boorten met 37 procent afnam terwijl de zuigelingensterfte als gevolg van aangeboren afwij kingen met 43 procent steeg. Het rapport verwijst naar een aantal documenten waarin ge concludeerd wordt dat onderbre king van een eerste zwanger schap erg onraadzaam is en veel ernstiger gevolgen schijnt te heb ben dan abortus bij moeders die al kinderen ter wereld hebben gebracht. Het rapport is als bewijsmate riaal ingediend bij een speciale commissie die een onderzoek in stelt naar de Britse abortuswet geving. De Utrechtse vrouwenarts, drs. A. W. Mante, verbonden aan het academisch ziekenhuis in Utrecht, zei over dit rapport dat de vermelde complicaties na abortus provocatus allemaal kunnen voorkomen. De mate waarin ze volgens het Engelse rapport voorkomen, is wel aan twijfel onderhevig. „Ik heb wel de Indruk dat de gege vens uit dit rapport wat tenden tieus en eenzijdig zijn", luidde zijn commentaar, „hoewel zon der enige twijfel het in principe juist is dat na een abortus de mogelijkheid van complicaties bij een volgende zwangerschap groter zijn, vooral als de vrouw die abortus heeft ondergaan nog niet eerder zwanger is ge weest". Drs. Mante zei nog dat er geen aanwijzingen zijn dat het aan tal illegale abortussen afneemt nu er mogelijkheden zijn deze ingreep door artsen te laten ver richten in algemene ziekenhui zen en in speciaal daarvoor op gerichte klinieken. PINE RIDGE (Zuid-Dakota) (Reuter) De elf gijzelaars die in Wounded Knee door een groep mili tante Amerikaanse Indianen werden vastgehouden, zijn vrijgelaten, zo is officieel meegedeeld nadat de leiders van de Indianen een onderhoud hadden gehad met de senatoren uit Zuid-Dakota George McGovern en James Abourezk Het overleg tussen Indianen en senatoren wordt voortgezet De militante Amerikaanse Indianen hebben gezworen Wounded Knee be zet te houden tot de regering heeft voldaan aan hun eisen. Zij willen o.a. gehoord worden door de commissie voor Buitenlandse Zaken van de se naat over de oude verdragen die in die vorige eeuw tussen regering en In- PARIJS (DPA/UPI) Op de vierde voltallige vergadering de Zuidvietnamese hoofdstad vern van de internationale conferentie inzake Vietnam in Parijs men- is gisteren de slotverklaring die de vrede in Vietnam moet De Amerikaanse luchtmacht heeft verzekeren door de ministers van Buitenlandse Zaken van de bf^hi^aa: dianen-stammen zijn gesloten, tne"r waaraan naar hun mening niet de hand wordt gehouden. Voorts eisen zfj een nader onderzoek naar het re geringsbeleid Jegens de Indianen Symbool Wounded Knee is niet rreer dan een klein dorp in South Dakota, maar voor de Indianen in de Ver enigde Staten heeft de naam een zeer bijzondere klank. Dat na Alca- traz en het bureau voor Indian Af fairs in Washington nu Wounded Knee als terrein voor demonstratie werd gekozen, is logisch. Is Little Big Horn voor de oor spronkelijke bewoners van de Ver enigde Staten nog altijd het symbool van de onoverwinnelijkheid en kracht, Wounded Knee staat vor het bedrog van de blanke man de hardvochtigheid en hardhandlgdheid van de „nieuwkomers", onverzadie- baar op zoek naar land. Kolonel James Forsvthe beschikte over soldaten, die het Indianenbioed wel konden drinken, toe hij vlak v~or de kerstdagen van 1890. 300 ongewa pende Minneconjou's van leider B'? Foot bij Wounded Knee tegenk^ m. Het waren soldaten, die hadden ge diend onder de man. die de S'.cux Pahuska noemden, generaal George Armstrong Custer De soldaten-aan voerder die een ongelooflijk pak slaag kreeg by Little Big Horn. zy bedachten zich geen moment, toen zy op schootsafstand ran de ondervoede en uitgeputte Indip-en by Wounded Knee kwamen. Hun salvo's sloegen met het geluid van de bliksem in Leider Big Foot, krachteloos geworden door longont stekingen en heftige bloedingen en zfin ruim 300 mannen kregen niet kans een woord te wisselen Na de moordparty by Woun J°1 Knee hield in feite het verzet vu de opgejaagde en uitgemoorde 1- huiden" op. Zoals een andere India nen-leider Zwarte Hert bij de vïe- genheid zei: .De droom van ons volk is gestorven, de band van een natie gebroken en uiteengeval'en". Wounded Knee is voor de Ind'anen ZuJd- twaalf deelnemende partijen geparafeerd., Canada deed dit echter met het bestaan, zei (hij. En hij stelde te rn Brandweerlieden in gevecht met de vuurzee in de Luikse wijk St. Nicolas. De brand werd aange stoken door twee jonge kinderen die<brandende kranten onder de deuren van een timmerbedrijf doorschoven. Het vuur sloeg daarna over naar andere gebouwen. De ouders van de kinderen wa- ren na het gebeurde volkomen overstuur. Een der moeders zei: ,JWaar mijn kind heeft nog nooit I met lucifers gespeeld autoriteit" als beroepsinstantie niet ming heeft ingewilligd gezien. In plaats daarvan heeft de conferen tie zelf de taak van het verzekeren de vrede op zich genomen. De geen wederzijdse erken ning betekent. Dan beschuldigde "de communisti sche zijde" ervan, "actieve mede werking van de VN aan het behoud RUSSEL (ANP) Twee jongens van negen en tien jaar )en door met vuur te spelen gisteravond in de Luikse wijk Nicolas d'Outremeuse voor naar schatting zeven miljoen ien schade aangericht, kinderen hadden kranten in naar enkele losstaande huizen Won zes-deelnemende landen, opnieuw bij- Veiligheid een worden geroepen. De woordvoerder van de Zuidviet namese delegatie, Trieu Dan. zei na de parafering dat de regering van Saigon zal streven naar hereniging van Vietnam op vreedzame manier. Tot dat tijdstip zullen er twee Viet namese staten met eigen regeringen De Noordvietnamese en Vietcong- leden van de gemeenschappelijke militaire commissie in Danang en Hoeé gaan naar Saigon omdat zij van gevoelen zijn, dat hun niet vol doende veiligheid verschaft wordt, zo ls uit officiële Amerikaanse bron in gesteld om de Vietcong- en de noor delijke officieren in de loop van de dag naar Saigon te brengen. Het ver zoek om beschikbaarstelling van de vliegtuigen is uitgegaan van de Noordvietnamezen na een grote an ticommunistische betoging van don derdag in Danang van ongeveer dui zend Zuidvietnamese burgers. Communistische functionarissen hebben gisteren meegedeeld dat er 135 Amerikaanse krijgsgevangenen, en zes buitenlandse gevangenen in vrijheid zullen worden gesteld waar schijnlijk zondag. De Vietcong heeft vandaag een lyst met 33 namen afgegeven, van wie 27 Amerikaanse militairen, twee Amerikaanse burgers, twee West duitsers en twee Filippino's. Dick Taverne houclt zetel LONDEN (ANP) Dick Taver ne, die uit de Engelse Labourpartij is getreden als protest tegen de an- bi-Europese politiek van Harold Wil son en de andere Labourleiders is gis teren met grote meerderheid gekozen in zijn kiesdistrict Lincoln in Lin colnshire. Er moest een verkiezing worden gehouden omdat Taverne (van Nederlandse afkomst) ook zijn zetel in het Lagerhuis ter beschik king had gesteld. Taverne kreeg 21.967 stemmen en de officiële La bour-kandidaat 8.776. inlieP gestoken en die onder de poort ?n zeer brandigevaarlyk bedrijf In twee uur tyds brandde bedrijf, waar houten ramen ïaakt warden, unit. Het vuur rvolgens over naar een zeven ngen tellend flatgebouw en oerd kind gedood Het 13-Ja- Dontje van een architect in Ca- Venezuela, is gisteren dood 6troffen, een week nadat zijn J een losgeld van 35.000 dollar getaald aan de ontvoerders. Het D)an Carlos Vicente Vegas was touwen en kettingen aan een gebonden. Zijn gezicht was Hcenbaar verminkt, jgal uitgesloten De assem- 'an de Internationale Organisa- de Burgerluchtvaart (ICAO) gisteren besloten Portugal uit Iten van de regionale vergade- van de organisatie tot de re in Lissabon haar Afrikaanse leien onafhankelijkheid ver- De assemblee nam hiertoe tegen 26 stemmen bij 15 ont deden een resolutie aan die door ingediend. De resolu- ingediend door voornamelijk en Aziatische landen, tuigongeluk Bij het vlieg- ,»eluk bij Sczcecin (het voor- Stettin) waarbij woensdag de ministers van Binnenland jng jken van Polen en Tsjecho-Slo- Ociepka en Radko Kaska, i, hebben in totaal acht- ïensen de dood gevonden. Dit is ivond in een communiqué he rmaakt. Over de oorzaak van ip met het toestel, een in Sow- l gebouwde Antonow-24 tot het Poolse leger, is ïeegedeeld. PARTYCENTRUM ERDERIJ MEERRUST psstraat 5 - Warmond uw receptie, diner, partij of feestavond. 'reTELEFOON 01711—2851. der boven wonder heeft deze poel van vuur geen slachtoffers geëist. Ongeveer 80 mensen zijn dakloos ge worden. De brand, die een menigte nieuws gierigen deed toestromen, is de groot ste die ooit in Luik heeft gewoed. Rykswacht en politie hadden grote moeite de mensen op een afstand te houden. Bovendien ontstond een ver keerschaos. De politie moest mensen die van hun werk thuis kwamen er van weerhouden het brandende flat gebouw binnen te gaan om huisraad te redden. Tegen achtuur had de brandweer het vuur onder controle. St. Nicolas d'Outremeuse is een oude wyk waar bouwvallige huizen staan en waar voomamehjk oude mensen wonen. De twee kinderen zyn door de po litie ondervraagd. Een meisje had ge zien diat de twee jongens kranten in brand staken voor de poort van het bedrijf Sobelbois-Lecclercq. De volledige Luikse brandweer moebt eraan te pas komen om te trachten het vuur onder controle te krijgen. Enige brandweermannen werden door de rook bedwelmd. In de gehele wijk vielen de elek triciteit-, gas- en watervoorziening uit. WASHINGTON/JERUZALEM President Nixon heeft gis teren de Israëlische permier, Golda Meir, verzekerd dat de VS militaire en economische steun zullen blijven geven. Tegelijker tijd waarschuwde het Witte Huis tegen het verwachten van een snelle doorbraak wat stappen betreft om vrede in het Midden-Oosten te bereiken. Door mr. H. Leffelaar Nixon er het Witte Huis anderhalf uur vooruitzichten voor vredie Meir^ spraken op dit het belangrijkste aspect van het mar" - de bezoek: handhaving van haar mail de taire superioriteit in het Midden- Israëlische behoefte aan wapens. De Oosten en zich verzekeren van Ame- presidentiële woordvoerder, Ziegler rikaanse militaire steun op lange ter zei daarna: "Er was een lange pe riode van confrontatie in het Mid den-Oosten en wy moeten niet on middellijk oplossingen vexnvaohten. Maar de Verenigde Staten zullen voortgaan, zoveel mogelijk by te dra gen tot een vreedzame oplossing. Mevr. Meir heeft op een perscon ferentie in Washington een beroep op Meir met ndjn. De Israëlische pers heeft al weken lang dfe Israëlische bevolking gerust gesteld, dat Amerika geen druk op Israël zal uitoefenen om concessies te doen. En in het openbaar heeft de Amerikaanse regering niets meet gezegd dan dat zy verwacht dat mevr. de Egyptische president Sadat ge daan onverwyid en zonder i den vooraf rechtstreeks of indirecte i Israëlische intiatie- ven zal komen. De Israëlische politie ke leiders zyn zich er zeer wel van bewust dat na het einde van de oor- Frans volksfront loopt verder uit PARIJS (UPI) Het blad „France Soir" heeft twee dagen voor de verkiezingen in Frankrijk de uitslag gepubliceerd van de Jongste opiniepei ling. Volgens deze pelling heeft 47 pet van de ondervraagden zich uit gesproken voor de communistisch-so- cialistische coalitie en 36 pet voor de huidige Gaullistische meerderheid. Deze "voorsprong" van elf procent is de grootste, die de hnkse coalitie bij opinieonderzoeken van de afgelo pen maanden heeft behaald. Veertien procent heeft verklaard, voor de centristische hervormingsbe weging te zullen stemmen. Splinter partijen hebben 3 pet. gekregen. Vergeleken met een opiniepeiling, waarvan de uitslag op 22 februari werd bekendgemaakt, zijn de linksen er 2 pet op vooruit en de gaullisten er 2 pet op achteruitgegaan. onderhandelingen te beginnen om tot log Vietnam het Midden-Oosten een vredesakkoord te komen. Mevr. Meir gaf te kennen dat Is raël in het raam van een vredesak koord alle bezette Arabische gebieden zou kunnen ontruimen met uitzon dering van de hoogt van Golan en Sjarm El Sheikh. De premier zei timaal uit militair gezichtspunt. Mevr. Meir heeft dat als volgt ge formuleerd: "Wy hebben geen nieuw* voorstellen, want onze oude voorstel len zyn nog nieuw". Dajan is zelfs zover gegaan dat hy heeft gezego geen heil meer te zien in een inte rimregeling over het Sueakanaal, en dat op het moment dat de Egyptische belangstelling daarvoor groeiende Is. Maar er zyn andere factoren die in Israel een rol spelen. De toekomstvisie van Dajan; handhaving van de hui dige toestand en integratie van de bezette gebieden is by Israëls poli tieke élite niet algemeen aanvaard, integendeel zy vormt een minderheid. De meerderheid van de Israëlische leiders is voor territoriale concessies, zover het dichtbevolkte grotere aandacht zal krijgen, een Israëlische functionaris opmerk te: wy weten dat onze politiek nie.t past in het globale schaakbord van voorts, dat Israël zyn militaire siaste voorstander was van de Ame- Arabische agglomeraties betreft. De Israëlische politiek maakt daai- om een besluiteloze indruk, en by het uitblijven van een duidelijk alter natief voor de politiek van Dajan lij Kt het, dat voor het moment zyn poli tiek de boventoon voert. Ook voor de Amerikanen is er een dilemma ont kracht zal handhaven. "Wy worden riakanse Vietnampölitiek. En ironisch staan. In het Amerikaanse kamp be niiet aangevallen omdat onze bu ren weten dat wy sterk genoeg zijn onszelf te verdedigen. Een sterk Is raël is de beste waarborg in het gebied1". Mevr. Meirs beroep op Sadat is niets nieuws en vormt 'n herhaling van de door Israël voortdurend ver kondigde stelling dat alleen recht streekse besprekingen tot een positief resultaat kunnen leiden. het Amerikaanse kerst- bombardement voor Israël een ge ruststelling dat Amerika tegenover de Leg. er vrede communisten een harde iyn volgt. Aan de bezoekers op het Witte Huls is de laatste weken steeds dezelfde vraag gesteld: de eisen van all par tyen zyn genoegzaam bekend, maar wat zyn de minimumeisen voor een vredesregeling? Ongetwyfeld is ook aan mevr. Meir deze vraag gesteld De vraag wat Israël voor te stellen tig. Minister v; de Israëlische ambassadeur in Was- staat veel begrip en waardering de machtspolitiek van Dajan, die ae Amerikanen zo graag in Vietnam hadden doorgevoerd. Israël als bol werk voor het vrije westen is een door de Israëli's gelanceerde kreet, die in Amerika gretig gehoor vindt Aan de andere kant is er het we reldconcept van Kissinger: indam ming van de wereldcrises. Amerika Premier Golda Meir „onze initiatieven zijn nog nieuw Israël moeten aanpakken om con cessies los te krygen? En het ant woord is: bijzonder hard. De Israëli's willen tot het uiterste gaan om hun ten de kans op succes. Maar ook hier kunnen de Israëli's een spaak in het wiel steken. Ze hebben er een handje van allerlei geheime besprekingen te heeft aanzienlyke belangen, vooral positie te handhaven, wel beseffend doen uitlekken, zyn de geruchten nieuws heeft olie, in de Arabische landen en het dat het De internationale pers heeft uit voerig uitgeweid over het boodschap- penlystje dat Meir naar Wash ington heeft meegenomen: moder- t het Israëlische leger, in- enkel belang by heeft met nieuwe uiterst impopulaire zaak uiterst ondoorzich- is Amerikanen veel aan gelegen ig voor een Amerikaanse regering om Defensie Dajan en haar positie in de Arabische wereid Israël onder zware druk te zetten .bassadeur in Was- te versterken, zeker nu het prestige hington Rabin hebben er geen ge- van de Russen in het Midden-Oosten Het is kennelyk de Amerikaanse po- heim van gemaakt dat Israël er geen een stevige deuk heeft gekregen. litiek om het diplomatiek overleg zo l_i 1 j geheim mogelijk te laten verlopen: noe nara ^at waarborgt, gezien de snel op- ontmoeting tussen Golda Meir en koning Hoessein in Was hington daar een voorbeeld van? Had den de spectaculaire commando ac ties vorige week in Libanon als poli tiek doel om te waarschuwen dat Is raël zyn eigen politiek bepaalt en zich niet door de Amerikaanse ini- De vraag is: hoe hard zal Amerika laaiende emoties in het Midden-Oos- tiatieven zal laten leiden?

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9