Peuterspeelzaal kan niet verder zonder subsidie aiuesaar Schoolstrijd om voortbestaan ontbrand agenda Helft van de scholen binnen een jaar overcompleet Zeventig kinderen straks misschien „op straat Carnaval 2< VRIJDAG 2 MAART 197S Vrijdag Kreatief Sentrum (Breestraat 66) Cl- Oegstgeest (Geversstraat 65) Sociëteit voor kamerbewoners 8.30 uur nam.-l uur 's nachts. Leiderdorp (Fred. Hendrikplantsoen VOORSCHOTEN In Voorscho ten is de schoolstrijd om het voort bestaan ontbrand. Door middel van grote advertenties in de plaatselijke bladen proberen de 13 kleuter-, 17 basis- en 2 voortgezetonderwijsscho- len de-eerste klassen vol te krijgen. Dat zal niet alle scholen gelukken, dat staat nu al vast. De terugloop van het inwonertal Inwoners, maar meer nog door de ge zinsverdunning. In enige Jaren tijd is Voorschoten veranderd van een ge in: nte met een «overwegend minder jarige bevolking tot een dorp dat reeds 10 pet. bejaarden huisvest. Dit Jaar bestaat zelfs de kans dat de to tale bevolking van Voorschoten daalt onder de 20.000, terwijl er volgens de gemeente-begroting voor 1973 een bevolkingsaantal is geraamd van bij na 22.000 inwoners. Met uitzondering van de wijken Vlietwijk II en Noord-Hofland is het aanbod van kleuters zeer gering. Hoe wel m deze wijken toch een „terug gang te constateren valt. De drie jaar school in Noord-Hofland heeft nog steeds niet alle lokalen nodig voor het onderwijs en er is nog ruimte voor o.a. een overblijfklas. Rapport In opdracht van de wethouder van onderwijs is de secretarie-afdeling bezig met het samen stellen van een rapport. Dit rapport kan nog wel eni ge maanden op zich laten wachten, omdat informaties moeilijk te ver krijgen zijn. De schoolbesturen en de schoolhoofden praten niet over even tuele moeilijkheden. Soms zijn er om standigheden. waardoor er iets open baar gemaakt wordt, zoals b.v. het aanbod van de Gereformeerde Oran je School om twee lokalen af te staan aan de Openbare bibliotheek omdat de school nog maar vier klas sen telt. Of de inwoning van de Lau- rentiuskleuterschool in de St. Jozef school basisschool en het houden van een zondagschool in een leegstaand Toch gevraagd De openbare Parkschool steunt vooral op de leerlingen uit de wijk Boschgeest, waardoor de school nog compleet (6 leerjaren) kan blijven. Het afkomen, van een bouwvergun ning voor de Mariaschool in de wijk- „Adegeest" en het voorlopig niet wil- ning door het r.k. Schoolbestuur, zegt ook voldoende. De 13 kleuter scholen zijn onderverdeeld in 4 open baar, 4 r.k., 4 prot. Christ, en 1 bij zonder openbaar. De 17 basisscholen zijn verdeeld in 4 openbaar. 6 r.k. 5 prot. Christ, en 1 bijzonder open baar (Nut). Voortgezet onderwijs De 2 voortgezet onderwijsscholen zijn onderverdeeld in 1 dependan ce van het Leidse Rembrandt en 1 in het „Lucascollege", in het Lucas- college werken prot. christ. en rk.- onderwijs samen. Ondanks het leegstaan van vele lokalen (geschat wordt een aantal 14) wordt er o.a. in de wijk Bosch- geèst dringend gevraagd om een ba sisschool voor openbaar onderwijs. In deze wijk is wel een r.k. basis school gevestigd. Tijdens een wijk raad vergadering vroeg een Bosch- geestbewoner: "Waarom bouwen we eigenlijk een school in deze wijk en voor wie?" Het antwoord van de wijk raadvoorziter was: "Voor de wijk Boschgeest en de toekomstige wijk Bijdorp". De vraag is of de toekom stige wijk Bijdorp nog wel gebouwd zal worden. Voorlopig is er nog grond voor woninbuw in Nrd.-Hoflamd en de trouwlustigen staan niet meer te dringen om Voorschoten als woonge bied te kiezen. De grond-, en daar mede samenhangend de huurprijzen zijn vergeleken met andere plaatsen zeer hoog. Wanneer echter de wijk Bijdorp gebouwd zou worden, dan is daar reeds een schoolgebouw aan wezig. Huize Bijdorp, dat voor een vijftal jaren naast een M.M.S. te vens een lagere school had, is thans opgenomen in het Lucascollege en heelt allerminst ruimtegebrek. Herverdeling Verschillende leden van de Voor- schotense onderwijscommissie heb ben al voorzichtig laten doorscheme ren dat een herverdeling .van scholen en lokalen de beste oplossing zou zijn. Daarnaast dat het beter Is even tueel voor het vervoer van en naar school zorg te dragen dan het bou wen van nieuwe scholen in bepaal de wijken, die zoals de toestand thans is over enige Jaren overbodig blijken te zijn. Hebben de kleuter- en de basisscholen thans te maken met een gebrek aan kleuters en leerplich tige kinderen, het voortgezette onder wijs in Voorschoten knijgt een sterke afroming door goede scholengemeen schappen in de omgeving. De openba re mavo in het Cultureel Centrum is een dependance geworden van de Rembrandt scholengemeenschap, waardoor onderwijs op het V.W.O.- basis mogelijk is. Het Lucascollege leidt zelf op tot en met het HAVO. Voor een sterke afroming zorgen de schap in Leiden Zuid-West en het Adelbertcollege in Wassenaar, dat evenals 1 Rijnlands Lyceum in Was senaar o.a. door de verbeterde bus lijn 45 een sterke aantrekkingskracht uitoefent op leerlingen en ouders. Volgens een voorzichtige prognose door onderwijsdeskundigen zijn bin nen een jaar de helft van het aan tal scholen in Voorschoten overcom pleet. Het kleuteronderwijs kan zelfs teruggebracht worden van 13 tot 5 kleuterscholen. Schoolbesturen zijn echter autonoom, de overheid kan al leen adviseren. De vraag is of bij het uitkomen van het onderwijsrap- port de gemeenteraad meer kan doen dan alleen maar adviseren. 25) Gespreksavond Bahai 8.15 Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kam den) 9-12 V;-: i' kamerbewoners en alleenstaan- Jeugdhaven, Soos Mira- Toneelclub Gruno (Hilversum) "Zijn dochter" 8 uur nam. Rijnlandflat Leidse Smalfilmliga 8 u. Doopsgezinde kerk Wereldgebedsdag Antoniuskerk (Z.W.) Wereldgebedsdag Zaterdag latief ntrum (Breestraat 66) J. v. d. Ploeg KVP's nieuwe voorzitter ZOETERWOUDE Zomaar een bericht uit de Zoeterwoudse samen leving: de stichting Kinderspeelzalen Zoeterwoude gaat weer een verzoek ©m subsidie bij de gemeente indienen. Want, weten de vijf dames van het bestuur en de gediplomeerde leidster «er is verder nog een hulpleidster) „We hebben een exploitatie-tekort. Als er volgend Jaar geen subsidie wordt verleend, moeten we onze prijs gaan verhogen. Die ligt nu op 3.35 per kind per morgen, die zal in dat ge val naar vier gulden moeten. En dat is duidelijk te duur. Het gevolg van die verhoging zou dus zijn. dat we in ieder geval in deze vorm niet meer zouden kunnen bestaan. De kinder- speelzaak zou aan zijn doel voor bijschieten". Dat doel: het opvangen van kin deren uit alle lagen van de bevol king die vijf ochtenden per week in verenigingsgebouw Ons Huis met elkaar fin contact kunnen komen. Het gaat duidelijk om die peuters van 2 tot 4 jaar zelf. Niet om de moeders de handen vrij te geven (zoals in het verleden door tegenstemmers als eer ste oogmerk werd aangeduid) maar om de peuters de kans te bieden met elkaar in contact te komen. De kinderen, „die echt uitzien naar de ochtenden dat zij naar de speelzaal gaan", hebben daar vele ontplooi- Door Paul de Tombe ingsmogelijkheden en vinden in Ons Huis een eerste voorbereiding op het kleuteronderwijs. Dat er behoefte aan zo'n speelzaal is, lijkt ook al dui delijk. Sinds op gezamenlijk initia tief van nieuwe en oude" inwoners van Zoeterwoude de Stichting in no vember 1971 in het leven is geroepen, heeft de speelzaal een gestage groei doorgemaakt. Daaraan is natuurlijk de voortdurende uitbreiding van de gemeente niet vreemd. De zes: „Wij zijn gestart met 16 aanmeldingen in het Don Bosco-huis. Toen draai den we twee morgens in de week. Sinds vijftien februari draaien we vijf ochtenden met een gemiddelde van zo'n 22 kinderen per dag. Als we rekening houden met de kinderen die meer dan één ochtend komen, zijn er in totaal zo'n zeventig kinde ren fingeschreven". 70 kinderen, die dan in de vroe gere openbare kleuterschool (dus in een aangepaste omgeving) onder ZOETERWOUDE Het zijn niet alleen de bewoners van de nieuwbouw-wijken die hun Jon ge kinderen naar de speelzaal brengen. Ook de Oud-Zoeter- woudenaars maken er gebruik van, getuige de uitspraak van de bestuursleden dat "dat gaat op een fifty-fifty basis". Het bestuur der Stichting Kinder speelzalen Zoeterwoude bestaat uit: mevrouw Hagenzieker (voorzitster)mevrouw Duijn- stee (secretaresse) mevrouw Stikvoort (penningmeesteresse) en de leden van mevrouw Met sers en mevrouw Cromvoirt. Leidster in de speelzaal is me vrouw de Jong, hulpleidster Wil- ma Voorzaat. deskundig toezicht kunnen spelen. „Er is een leeshoek en een werkta fel voor plakken, knippen of verven. Dat materiaal kost geld. Jawel er komen meer kinderen, maar tegen over die stijging van de inkomsten staat dat dit jaar alles net een beet je duurder is geworden". Hetgeen ook in de vaste lasten te merken is. "we moeten de leidsters betalen 'plus de reiskosten en de be- drij fsverzekerimgwe moeten huur betalen en we hebben er een vijfde ochtend bij, die vanzelf ook meer kost. We moeten een accountant be talen die onze zaken bijhoudt, we moeten ook het materiaal be talen. Alls je daar de inkomsten te genover zet en je bedenkt dat in de zomervakantie niet hoeft te worden doorbetaald en dat bü verzuim half geld wordt gevraagd, terwijl dan tooh die vaste lasten doorgiaan, komt dat negatieve saldo eruit. We kun nen met moeite de basisdingen ko pen. De prijs zou eigenlijk al 3,65 per kind moeten zijn (de 3,35 die nu wordt gevraagd is slechts 35 centen ZOETERWOUDE Door drukke werkzaamheden vindt de huidige voorzitter van de afdeling de heer A. v. d. Wildenberg het niet langer verantwoord de afdeling voor te zit ten. Hij is evenwel bereid een be stuursfunctie te blijven vervullen. Hij wordt opgevolgd door v. d. Pieg. Oorspronkelijk zouden twee be stuursleden bedanken t.w. mej. Th. van Diemen en R. Hogenelst. Deze laatste heeft inmiddels weer plaats genomen in het bestuur. Voor mej. van Diemen werd mevr. Plantinga gekozen. De samenwerking tussen de P.C.C. en K.V.P. vond de voorzitter enorm goed. Hij betreurde dat door drukke werkzaamheden hij moet aftreden. Dankt de fractie en ook de andere fracties voor hun medewerking. Burgemeester Detmers zei zeer ver heugd te zijn met de jonge nieuwe voorzitter. "Hij is erfelijk belast niet in het nadeel maar zeker in het voordeel, immers de broer van zijn vader is een oude rot in dit werk. (Bedoeld werd het tweede-kamerlid C. v. d. Ploeg). Integratiefeest met films van cinéclub 8 uur nam. Muiderkring 38 Modeflat 10 uur voor middag 12 uur nam. en 2-5 uur nam. ll^ur'voorm(L3tWeg 9) Wereldwinkel Oegstgeest '(Geversstraat 65) Jeugd- societeit v.a. 16 laar 8 uur nam. uur 's nachts. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaanden) 9. Bij Molen' De Valk Postzegelmarkt 2-5 uur nam. Schaakzolder (Morsweg 114) Leidse eit 2-5.3" Cerk Ze\ bijbelstudie 10 jreaiKing 11 -uur VOO! De Vink Dansen 9 Kantine Clos en Leembruggen (I de Binnenvestgracht 3) Philate Postzegelbeurs 10 uur voorm. 5 uur middag. Doktersdiensten Leiden Tot zaterdagochtend tien uur raadplege men de eigen huisarts, daarna tot zondagnacht twaalf uur uitsluitend voor spoedgevallen de dokters telefoon wijkzusters v. Dam. Lammenschansweg 46. tel. 32098 en E. v.d. Kooij-Kemperman. Weiter- dreef 93, Voorschoten, tel. 4697). Leiderdorp Dokter Hennink, I Mauritssingel 166. tel. 33686 (wijkzus- o T B 0 Cortslaan 34 (wijkzuster Warmenhovên, Tromplaan 162, tel. 53448, b.g.g. 54500) Voorschoten Dokter S. (wijkverple Wijngaardc Apotheken Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau indigo bijstand. Lelds Volkshuls Openingstijden: dagelijks 10 uur voorm. tot 1 uur nam (behal- L ve maandag), Dagelijks te bereiken tij- dens de kantooruren tel. 80775 en don- r derdagavond van 7-9 uur. Zaterdag 3 maart gesloten. L SOS-dienst Het kindercarnaval meer 'dain de prijs fin 1971) en dan vraagd; in idie raad w;erd het verzoek hedid. Maar de centrale overheid be- niog pooiden we moeten beknibbe- teen verworpen. Raadslid Enjgelkes, trekt fin de overwegingen dat veett 3- ler1"" ook bij het gesprek aanwezig: „Te- jarigen rijp zijn voor' de kleuter- Het zal duidelijk zijn; de Stidh- genstemmers vonden onder andere school en de omliggende gemeenten ting heeft de subsidie erg hard no- dat kinderen beneden de vier jaar in subsidiëren al enige tijd. Het is bo- dig. Na de startsubsidie die dan wefi gezinsverband moeten opgroeien en vendien vreemd. Als je een startsub- werd verkregen is de gemeente één dat Zoeterwoude met een subsidie sidfie geeft, moet je de zaak later keer eerder om een bedrag ge- voor zou lopen op de centraae over- toch ook begeleiden?.." ZOETERWOUDE De carna valssfeer gaat ook aan Zoeterwoude niet voorbij. Zaterdagavond organi seert Jan van der Geest, de man van het Don Boscohuis, een carnavals avond voor paren. Enige voorwaarde waaraan de liefhebbers moeten vol doen, is dat ze gekostumeerd moeten komen. Het feestje in het Don Bosco huis begint om 21.00 uur. Kaarten zijn te verkfijgen bij drukkerij De Boer en aan het huisadres van Van der Geest, die op de Noordbuurtseweg woont. Heup gebroken werkdag uur vm doorlopend In t d.ws. van vrijdag acht i acnt r Gezinsverzorging LEIDEN Bij het opstappen is 46109. gisteren een 66-jarige Leidenaar op de Korenbrug van zijn fiets gevallen. Hij brak zijn linkerheup. Hij is per eerste hulpdienst naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. fooi naive dagen mleldingsschoo) voi zmsveraorging. Rljnsburgftrweg B Dienstverlening Humanltas, Lange- I *-t 246a Spreek- voorm^tel n28§71 Koord-studio Koord-studlo, ge Hooigracht 52a. telefoon h Release ie: Nleu-f ndag eni i vrijd. Met medewerking van Sam Platteel en Hans Melkert Onder redaktie van RONNY VINK telefoon 25260 bovendien dinsd. zat. 2-5 uur nam. met ulzonderlng vrijdagmiddag. Moeders voor moeders Actie "Moeders voor moeders". O gaven zuster E. Janssen-Nlemeyer.l Hofdijck 32. Oegstgeest. tel. 01710—1 Bejaarden in de boot WOUBRUGGE Door de Feest commissie 1928 wend de Jaarlijkse tocht voor bejaarden uitgestippeld. Het wordt op 13 Juni weer een boot tocht. dit keer richting Amsterdam. De bejaarden van Hoogmade gaan er op 6 Juni per bus op uit. dooh de route is nog niet definitief vastge steld. LEIDERDORP De vereniging Nut en Vermaak, die volgend Jaar het 100 Jarig bestaan viert, gaat zich zaterdagavond al vast wat inspe len op de feestelijkheden rond dit gebeuren met een carnaval in de Burcht. ZOETERWOUDE De afdeding Zoeterwoude van de Kartholfeke PlattelandsJ anger en gaat weer kaarten. De derde competitie-avond kruisjassen en klaverjassen begint vanavond om 8 uur in het Don Bos cohuis. Protest-song De leerling-verplegers van het aca demisch ziekenhuis vinden het maar vreemd, dat ze, in tegenstelling tot hun vrouwelijke collega's, geen sta ge mogen lopen op de zaal waar de zojuist moedei- geworden patiënten hun kraamtijd uitliggen. De mannen mogen echter wel in de verloskamer bij de bevalling aanwezig zijn. Dit was de aanleiding van een soort protest-song, die ten gehore werd ge bracht bij de opening van het ver pleegsters- en verplegerswoonhuis Nieuweroord, nu al weer ettelijke weekjes geleden. Het lied luidt als volgt: Ook broeders zijn allround Dat moetje in d'oren knopen Want na het verlossend blok gaan zij cr stage lopen Maar wat is de praktijk Ze mogen alleen maar vangen Omdat men niet graag heeft dat zij babies aan borsten zien hangen. Dag fiets Ja, daar sta je dan. Half vier 's nachts na een drukke nachtdienst. Nog tien minuten fietsen, denk je, Dan kan ik eindelijk m'n bed indui ken. Maar nee hoor. Mooi mis. Weg fiets. Iemand anders had 'm nodig. Dit grapje overkomt de werkne mers van Rotogravure geregeld. Zij rijden dagelijks vanaf het station met een aiu/to van Leiden naar Haarlem en weer terug. Na de va-ij dagse nacht dienst gebeurt het dikwijls, dat de werknemers die uit de auto stappen, hun fiets niet mm- zien staan. Ze zetten hem de hele week in de fiet senstalling maar op vrijdagnacht kan dat niet omdat die instelling dan ge sloten is. En of de fiets nou slot staat of niet. Dat maakt de fietsenleners niet uit. Ze pikken hem gewoon mee. Hoort u ook tot de fietsenleners? Denk dan even aan uw vermoeide medemens die daar uitgeput naar z'n rifwei loopt te zoeken. En fietst u lek ker. Jong wonen De stichting huisvesting werkende jongeren, die nu al enkele jaren bezig is met het opkopen en verbouwen van oude panden, vindt, dat de be drijven best eens iets mogen bijdra gen in de onkosten. Veertig procent van de in de SHWJ-huizen wonende jongeren is afkomstig uit handel en industrie en op de wachtlijst is dat zelfs vijf tig procent. Waarom zouden de be drijven dus niet iets doen voor hun eigen werknemers. Samen met een brief, waarin wordt verzocht om een financiële bijdrage van vijfhonderd gulden heeft de stichting een knip selkrant aan honderd bedrijven ge stuurd. In de artikelen die daarin zijn opgenomen worden de proble men, die vooral van financiële aard zijni( met als gevolg enorm hoge huren voor de werkende jongeren), behandeld. Duister Gisteravond hebben op de Rü'ns- burgerweg gezinnen in het donker gezeten. Het zag er aanvankelijk naar uit, dat het tamelijk veel ge zinnen zouden zijn, maar dat is niet doorgegaan. De Stedelijke Lichtfa brieken hebben nJ. een aantal pan den, die ze eerder op de dag afslo ten, toch weer aangesloten. Een wat duister bericht misschien, maar we zullen er licht in brengen. Onlangs heeft de Leidse Duinwater leiding ijzeren buizen vervangen door plactic. Dat brengt mee, dat nieuwe aardleidingen voor elektriciteit moe ten worden gemaakt, omdat aarding via de waterleiding met plastic ma teriaal onmogelijk is. In de huizen van de verbruikers, die gisteren geen nieuwe aaidleiding hadden laten aanbrengen, is het licht afgesloten. Een zegsman van de SLF deelde mee, dat de verbrui kers vorig jaar juni een brief hebben gehad en in januari een waarschu wing, dat de zaak op 1 maart in orde i voor 65-plnssers informaties (9-10 uur)J Noordeindspleln 2B tel 40483 Mors* kwartier Wij kinformatie 9-10 uurI. clubs hulpdienst Dijkstraat 2a tel ao.h 49698 Binnenstad Wtjklnformatle (9-! I 10 uur); clubs hulpdienst Gerecht KW Tel 43503 De Kool WIJ kinformatie (tf -10 uur): clubs hulpdienst Delftstraatp 49a tel 49720 Zeeheldenwllk DlverseL (9-10 uur): 43754/ 76 Meerburg divers*" I (9-10 uurf: 34639 20788 44256 41790 LEIDSCH DAGBLAD r Babies aan borsten zijn niet bestemd voor de oge,n van man nelijke leerling-verplegers. Die vinden dat maar niks en schreven er een protest-song over. Tekening van Paul Delj- gaauw. moest zijn. Bij een aantal was dat niet het geval. O.a. bij de huizen 46 tot en met 62, die eigendom zijn van de Leidse BouwmaatschappijEen bestuunslid maakte zich erg boos, omdat de ei genares niet is benaderd. De SLF vindt dat niet ongewoon, omdat zij contracten heeft met verbruikers en niet met huiseigenaren. Wie een nieuwe aardleiding aanlegt, is een zaak, die tussen huurder en verhuiu> der moet warden geregeld, aldus de SLF. Voor de huizen van de LBM is toch een oplossing gevonden. Elektrici teit werd aangesloten toen de be heerder van de panden had toege zegd de zaak binnen veertien dagen in orde te hebben. Voor de andere bewoners, tevens eigenaren van hui zen aan de Rijnsburgerweg, had de SLF geen pardon: het licht bleef uit. Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Witte Singel 1 - LeideD Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Han Mulder Maandabonnement I 9.28 Kwartaalabonnement f 27.45 Per post f29,85 Losse nummers f 0.40 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen Bij automa tische overschrijving geen admi nistratie- en incassokosten. Nabezorglng tot 20.00 uur. Zaterdag tot 18.00 uur Telefoon 01710-30500

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2