'ERZET TEGEN VERSPILLING N OVERDAAD isschoppelijke vastenbrief ZENDING IN ISRAEL AAN BANDEN? Sociaal en diakonaal jaar in teken van hulp en dienstbaarheid De Bazuin in nood 'tejtaaidag 'Agnes' Sleutelstad wandeltocht Gepromoveerd Frisse Nog geen Herv. Groot Leiden alleen magnaten, deskundigen, vakbondsvrijgestelden, maar alle mensen hebben een j in de verbetering van het economisch stelsel. Allemaal moeten zij een gewetens- gzoek instellen naar de druk, die zij met hun bestedingen op elkaar uitoefenen, ten (Ie van de innerlijke vrijheid en vooral van de levenskansen van anderen, aldus de «rlandse bisschoppen in hun vastenbrief 1973. j Zij verklaren het noodzakelijk 'eze tijd zich metterdaad ibe ben tegen de veiüeidtog va<n bstigewedloop, die zich ufit fin kge consumptie, verspilling eai jad. Al kunnen zij zo zeg- j zich voorstellen, dat me als eerste opwelling wrevel Velen van ons aldus de prïef vormen van hun it de een onze (horizon. Heit mensbeeld dat Wijzelf, onbewust medeplichtig, door onze bestedingen en onze wedijver propageren, kan geruisloos de me demensen uitsluiten, die voor ons comfort betalen. Zonder het te be seffen, kunnen wij geleidelijk ge vangen raken in ons bezit en in onze kleine wereld en warden wij het slachtoffer van 'het stelsel dat wij zelf in stand helpen houden. De vastenbrief, bestemd als denk- maiteriaal voor de Nederlandse r.- katholieken in de voorbereidingstijd voor Pasen, is getiteld "Welvaart, ientrisch wordt ons voorgtehou- prestilge vooral zou afhan- beziit of kan ko- nand kan beste de meer hij in aanzien schijnt ïwaarde lijkt in onze samen- meer en meer met koop- vereenzelvigd te worden. De sdrang wordt sterk gestimu- n de richting van de con- Er is een soort heimelijke itie ontstaan, ook tussen fa- en verwantenwedijverend |kt men eikaars woninginrich- txeert men eikaars vervoermid- icht men elkaar in gulheid bij les te overtreffen, p schaal van de menselijke p dreigen die welke met ons jptief vermogen samenhan- aizijdlg op de voorgrond te I Het gevaar is niet denkbeel- b deze nadruk op de individu- jnsumptle een egocentrische louding in de hand werkt, op genieten, een levanishou- elke de vraag naar het ver- lissen het gedrag van ons. tsmensen, en de levenscon- faai minder gesitueerden ver en wegdrukt. ijke gevolgen walijke gevolgen van onze 4Jae voor mensen buiten on middellijke gezichtskring ont- zich gemakkelijk aan onze at of worden als onvermij- jn bijkomstig beschouwd. Een trekt ons mee en versmalt De eerste oplage is gedrukt in 8.500 exemplaren. Deze zijn toegestuurd aan alle pastores en pastorale wer kers en talrijke instellingen in Ne derland. Tegelijkertijd ontvangen de pastores een beknopte versie, be stemd voor voorlezing op zondag 11 maart in de r.-fcatholieke kerken van Nederland. De brief is vertaald in het Frans, Duits, Engels. Spaans en Italiaans en toegestuurd aan alle bisschoppen ter wereld en alle departementen van de Romeinse Curie. Onder de worden gratis vijfduizend Italiaanse Leeg en arm In het eerste hoofdstuk komen de bisschoppen van Nederland, na een analyse van de hedendaagse samen leving, tot de conclusie dat hoewel wij ons kunnen verheugen in een ongekende welvaart, veel mensen zich leger en armer dan ooit blijken 'be voelen. Het tweede hoofdstuk gaat na wat het Oude en Nieuwe Testament zeggen over materiële rijkdom en over de kwalijke verschijnselen die dikwijls met rijkdom hand in hand gaan. In hoofdstuk 3, getiteld "een betere maatschappij"? Stellen de bisschoppen dat men de feilen van onze samenleving niet mag afwen telen op de structuren. De structu ren zijn immers de kristallisatie van onze instelling, ons doen en ons laten. Waar het erom gaat onze maatschappij rechtvaardiger te maken, hebben niet alleen de poli tieke autoriteiten, de organisaties van werknemers en werkgevers, het gezin en het onderwijs, maar heeft ieder van ons eein taak. De bisschoppen onthouden er zich in het algemeen van concrete opdrachten te formuleren, over tuigd als zij zijn dat de vinding rijkheid van elk individu deze kan dicteren. Vastenactie De bisschoppelijke vasten actie in Nederland wil zioh behalve op fond senwerving vooral ook richten op bewustwording en ontplooiing van de mensen in de ontwikkelingslanden en op de mentaliteitsverandering In Nederland In de praktijk is lange tijd teveel gedacht aan het helpen van arme landen uit cmze materiële overvloed, zo zei de vioe-voorzitter van de vas tenactie, in. J. M. J. Bamraats, deze week in Utrecht. "Maar het in steeds duidelijker geworden, dat de wer kelijke oplossing ligt in een veraarde- uit zullen we dan ook de conse quenties moeten trekken voor onze leefwijze". De vasten actie, daie in Nederland üi 1961 op initiatief van de bis schoppen voor het eerst is gehou den. heeft tot én met vorig jaar on geveer 45 miljoen gulden bijgedra gen aan de uitvoering van duizen den projecten. Bij de komende ac tie- in de zes weken voor Pasen hoopt men op een opbrengst van zeven miljoen gulden. Vorig jaar kwam ruim 6,7 miljoen binnen. Voor de campagne 1973 zijn al hon derden aanvragen voor steun aan projecten ingediend. Het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente in het landelijke Benthuizen. Het is de eerste gemeente van ds. J. den Dikken (30), die hier op 7 april 1969 zijn intrede deed. JERUZALEM (AFP) De con sulaire vertegenwoordigers ven Frankrijk, Itaiië, Nederland en En geland in Jeruzalem hebben in ge sprekken met hoge functionori-:-n van het Israëlische ministerie voor de eredienst gewaarschuwd tegen de aanvaarding van regelingen waarbij de activiteit van zendelingen en m s- sionarissen in Israël aan banden zou worden gelegd, aldus het Israë'-isr'ie blad „Maariv". De consul aire verte genwoordigers zouden hebben ge zegd, dat een dergelijke maatregel zou leiden tot hevige reacties van de christelijke kerken en de diverse be trokken landen. Dr. Kolbi, de directeur-generaal van de afdeling christelijke karken van het ministerie voor de eredihost, heeft bevestigd dat er een dergehlk onderhoud heeft plaatsgehad. Israel zou daarbij te kennen hebben goge- vén dat het niet de bedoeling is aan het optreden van missionarissen en zendelingen iets in de weg te leggen. Volgens „Maariv" oefenen echter vertegenwoordigers van verschillende partijen met name de reC'gneuze groeperingen druk uit om de re gering om beperkende maatregelen te treffen. Aanleiding hiertoe was het optreden van nieuwe groepen, in het bijzonder van „Joden voor Jezus", die de stilzwijgende overeengekomen afspraken zou hebben geschonden. Als reactie daarop willen orthodox- joodse gemeenschappen een groot scheepse voorlichtingscampagne be ginnen, waarbij zij vaai plan zrtjm bij het uitgaan van de kerken pamflet ten uit te deden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) De landelijke stichting sociaal en dia konaal jaar zoekt weer jongeren, die als vrijwilliger daadwer kelijke hulp willen verlenen in de medische- en sociale sector. Op het ogenblik werken meer dan 300 jongeren overal in het land in het kader van een "sociaal-diakonaal-jaar". Het r.k. opinieweekblad De Bazuin vroeger een binnenkerkelijk blaadje van de dominicanen, nu een theologisch, religieus en kerke lijk vooruitstrevend orgaan is in nood. Niet erg, maar erg genoeg om het voortbestaan van het blad in ge vaar te brengen. Van alle abonnees wordt een tientje gevraagd; dan is men uit de nesten wellicht voor goed, zegt men. Drie Jaar geleden hebben de lezers het blad van de ondergang gered. Sindsdien is het aantal abonnees ge leidelijk gestegen. De kostenstijging jaagt echter het aantal abonnees dat nodig is steeds hoger op. En de financiële basis is nog te smal om met fikse acties achter dat hogere aantal aan te Jagen. Het blad noemt zichzelf met enig recht: het enige opinieweekblad met berichtgeving, informatie en com mentaar op actualiteiten in de ker ken en met achtergronden van kwes ties van christendom en maatschap- De ervaringen met deze vrijwil lige dienstverlening door jongeren zijn volgens de stichting over het al gemeen bijzonder gunstig. Ze krijgen op deze man'ier de kans zich daad werkelijk in te zetten, zich maat schappelijk te oriënteren en al wer kend tot 'n gemotiveerde beroepskeuze te komen. Bovendien wordt enigszins voldaan aan de grote vraag naar per soneel in de medische en sociale zorg voor zieken, gehandicapten, bejaar den en kinderen. Aan een „Sociaal-diakonaal jaar" kunnen meisjes en jongens van 17 jaar en ouder deelnemen. Een be paalde vooropleiding is niet nodig. Men kan zich nu aanmelden voor het sociaal-diakonaal Jaar dat in au gustus start met een voorbereidings- week. Daarna worden de jongeren in groepjes van twee of drie ergens in het land geplaatst in een ziekenhuis, verpleegtehuis, kindertehuis, tehuis Voor het fotoboek van lustrum van St. Agnes .ooifotograaf en mavoleerling jlenhausen gisteren heel wat 1 voorhanden. Want voor was het op deze z.g. Totaal- hele opgave een keuze te [lit de vele evenementen. Wie meteen kon vinden ging r eens kijken in de Bistro, istube, Barera of de Kroeg. I gelegenheden, opgezet door aten en leerlingen vloeide het p vocht dan ook rijkelijk. (eenmaal gelaafd, dan kwam aan bod. Onder leiding noetfele gastdocenten en leerlin- het opleidingsinstituut Mid- it Amersfoort en dans- Marjolein Briër werden n en kijkdozen gemaakt jgedanst. Bloemen maken ge- onder leiding van een van leerlingen. Maar ook het zit- pam er uit in diverse sport- tidigheidswedstrijden. telemaal niets voelde voor de jzaamheid kon als toeschou- i hart ophalen bij de mode st songfestival en de miss en of AgnesverkiezingMaar niet rank vloeide royaal ook mu- d de hele dag over de school pnken door Radio-Agnes, der look het disc jockey concours [gezonden. Om één uur was iedereen eten geblazen om met nieuwe moed weer aan pe gaan. g werd afgesloten met een it Mil carnavalsfeest in de aula, pvig werd gehost onder de kn een echte Hoempaband. !D IJlaa-g zit het er voor de leer- Peer op, overdag een fikse jcht door oud-Leiden en van- wf' eindfeest met Earth and piii mogen zij aan de krokus- beginnen. Nederland zou afvaleiland kunnen verbieden DEN HAAG (ANP) Een kust staat als Nederland zou op grond, van het bestaande volkenrecht in een bepaald gedeelte van de Noordzee, bijvoorbeeld "zijn" deel van het continentale plat. de bouw van een kunstmatig afvaleiland kunnen ver bieden. Tot deze conclusie komt jhr mr H. R. van Doorn, werkzaam bij het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, fin een artikel fin het Neder lands Juristenblad. Of een dergelijk veto verstandig zou zijn, betwijfelt mr. Van Doorn. Het lijkt hem het versitandiiigst om, in afwachting van de verdere ont wikkeling van het volkenrecht op dit punt, voor dat gedeelte van de Noordzee eenzijdig spelregels vast te stellen. Een moeilijkheid daarbij, is echter dat, als Nederland bijvoor beeld de bouw van eilanden wil verbieden behoudens het geval dat Nederland een vergunning geeft, op dit moment de Nederlandse wetge ving daarvoor nog onvoldoende moge lijkheden biedt. LEIDEN Onder auspiciën van de Wandelkring Leiden en omstreken worden er op 17 en 18 maart Sleutel- stadwandelingen gehouden over af standen van 5 tot 40 km. Op beide dagen vindt de start plaats vanaf het parochiehuis in de Maria Gijzensteeg. Voor de 40 km tussen 9 en 10 uur en voor de overige afstanden van 9 tot 2.30 uur. Bij het volbrengen van de tocht ontvangt een ieder een me daille, die ditmaal is voorzien van een afbeelding van de Hooglandse kerk. Groepen van tenminste 12 personen ontvangen bovendien een groepsprijs. De inschrijving voor deze tochten kan o.a. geschieden bij het VW-kan toor aan het Stationsplein. GEESTELIJKE VERZORGING INHETA.Z. LEIDEN Hoewel ds. P. J. D. van Malssen, geestelijk verzorger van het Acad. Ziekenhuis, gisteren met eme ritaat is gegaan, heeft hij zich be reid verklaard diiit werk nog enige tijd voorit te zetten. Dit houdt ver- baodt met het feit. dat de directie van 'het A.Z. vermoedelijk het vol gend jaar gaat beginnen met een eigen „dienst geestelijke verzorging". Tot op heden geschiedt deze verzor ging onder verantwoordelijkheid en op kosten van de kerken. Het salaris van ds. Van M'alssen wordt bijeen gebracht door de Hervormde Ge meente van de classis Leiden .Uitge maakt moet nu nog worden aan wel ke instantie de geestelijke verzorgers verantwoording verschuldigd zijn en hoe hun relatie tot de kerk wordt. In bestuur Energiebedrijf Rijnland LEIDEN B, en W. stellen de raad voor te benoemen tot lid van de algemene raad van het te stichten Energiebedrijf Rijnland de wethou ders Lijten en Harmsen en zeven raadsleden en tot lid van het college van beheer de beide wethouders en één raadslid. B. en W. achten het op grond van de Leidse inbreng alles zins verantwoord, dat de voorzitters- zetel aan Leiden wordt toegewezen. Het benoemingsrecht hiervan heeft de algemene raad. voor geestelijk of lichamelijk gehan dicapten, bejaardentehuis of de ge zinsverzorging. Bij de plaatsing wordt zoveel mo gelijk rekening gehouden met per soonlijke voorkeur. Functionarissen van de stichting sociaal en diako naal jaar begeleiden regelmatige groepsbijeenkomsten van de Jongeren en ze houden contact met de deelne mers afzonderlijk. De vrijwilligers krijgen naast kost, inwoning, vakanties en de gebruike lijke sociale voorzieningen een zak geld van 115 gulden per maand en tweemaal per maand vergoeding van de reiskosten naar huis. Voor aan melding of voor nadere inlichtingen over dit jaar kan men zich in verbin ding stellen met het secretariaat van de Landelijke Stichting Sociaal en Diakonaal Jaar, Wilhelminapark 46, Utrecht. NED. HERV. KERK Beroepen te Hengelo (Ov): J. ten Brocke te Bijlmermeer. GEREF. KERK (vrijgemaakt) Beroepen te Delft: M. Brandes t« Rozenburg: M. Heemskerk te Meppel. GEREF. KER K(vrijgemaakt bui ten verband) Beroepen te Wezep: J. D. Hout man te Heerenveen. LEIDEN Aan de Leidse und-ver- 11 PII ~P11- sitefit is A. F. Marks uit Alphen aan l den Rijn tot doctor in de sociale y wetenschappen gepromoveerd Hij is lijft JlClP 11,710" wetenschappelijk hoofdmedewerker C? aan het Instituut voor Culturele 7\T i Antropologie en sociologie der niet- IJl li 001X111)11 Tl westerse volken. Tot doctor in de let- J teren promoveerde H. F. L. de Liagre Böhl uit Amsterdam. R. J. A. van Dijk uit Den Haag promoveerde tot doctor in de Wijsbegeerte. Hij as we tenschappelijk hoofdmedewerker aan het filosofisch instdituuit. PARIJS Een mode a la Marilyn Monroe, Eva is voor de Franse organisatie voor gebruikskleding weer een glamour- girl LEIDEN De plannen om tot de vorming van één Hervormde Ge meente „Groot Leiden" over te gaan, blijven voorlopig fin de ijskast. Hoe wel de Hervormde Gemeenten van Voorschoten en Leiderdorp wel tot samenwerking op tal van terreinen bereid zijn. gaan zij met djft plan niet akkoord. In de komende maan den zal nu een beslissing moeten wor den genomen welk merk men samen wil doen en welk bedrag men daar voor over heeft. Nauwkeurig De massale Ameri kaanse bombardementen op Noord- Vietnam vorig Jaar december heb ben meer dan 25 miljoen dollar per dag gekost. Zij werden echter zo precies uitgevoerd dat de burgers van Hanoi en Haiphong gewoonlijk de straat op gingen om naar het schouwspel te kijken, zo heeft Den nis Doolin, functionaris bij het mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaard in de Congrescommissie voor de strijdkrachten. Er was geen sprake van „tapijten". Hanoi heeft zelf opgegeven dat er nog geen 1.600 mensen bij zijn omgekomen, aldus Doolin. NOORDWIJK "Frisse neuzen- wandeling". Dat is de naam. die de A.N.W.B. heeft gegeven aan de wan deltochten, die zaterdag en zondag door het fraaie Noordwijkse duin- en bosreservaat en naar keuze langs het strand zullen worden gehouden. Men kan kiezen uit drie routes, na melijk 7, 11 en 17 km. De vertrek- post is het mobiele A.N.W.B.-kan- toor, dat op beide dagen van 9 tot 14.30 uur op het parkeerterrein aan het Wantveld staat opgesteld. Hier kan men Inschrijven en de routebe schrijving in ontvangst nemen. Er is geen vóór-inschrijving. Het is toegestaan, dat honden mee- wandelen mits zij aan de lijn blij ven. Het meenemen van wandelwa gentjes moet In verband met de ge aardheid van het terrein worden af geraden. De A.N.W.B. organiseert deze wandeltochten 'n nauwe samen werking met de V.V.V. "Noord- wijk", welke laatste voor de deelne mers een speciaal foldertje liet ver vaardigen met onder andere een lijst van horeca-bedrijven, die reeds nu zijn geopend voor het consumeren van een hapje of een drankje. Burgerlijke stand tan Leiden K. de Water. B. N. Koegler i M. A. Hen- |H. de Tombe, S. ouwerkerk en A. M. J. Lens. G. Groeneweg en H. I. van Kampen. B. Daanen en J. van Egmond. w. Kerst en M. Noest, D. Noppe en A. E. Lange- Óverleden: P. C.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11