Getergde Indianen gijzelen tien man Nieuw-links roert zich in SPD Hallo,hallo Denkeven mee, win1000gulden in onze maart-ronde. Protest in Zuid*Afrika tegen studentenmaatregel Enka Overval op handelspost in Zuid-Dakota MASSALE ACTIES AANGEKONDIGD Impasse in Parijs voorbij Willy Brandt in uiterst moeilijke positie 7% rente op spaardeposito's voor 3, 4 of 5 jaar vast naar keuze van de sDaarder. DONDERDAG 1 MAART 1973 BUITENLAND ADVERTENTIE BOUNDED KNEE (AFP/UPI/ANP) Rond 300 In- lianen van de Oglala-Sioux stam) hebben de handelspost ten Wounded Knee in de Amerikaanse staat Zuid-Dakota >estormd en houden nu een tiental mensen in gijzeling. Zij lebben verklaard, dat de gijzelaars niets zal overkomen. De Amerikaanse federale recherche zei dat er hij de overval af en toe geschoten is en dat hierbij een man gewond is geraakt. De politie heeft het Indianenreservaat Pine Ridge, waarin wounded Knee ligt, omsingeld. Wounded Knee was in 1890 het toneel van een bloedige slachting onder de Indianen. Een groott deel van de overvallers brieven I lid vam de militante "beweging am Amerikaanse In'diiiaoetn" die een Vorig Jaar november bezetten mi- jst met eisein maar Washington lifeamte Indianen gedurende een week leeft gezonden. Carter Camp, een het Bureau voor Indiaanse Zaken, ooraanstaande figuur in deze be- van het ministerie van Binnenlandse 'eging, heeft telefonisch laten Zaken in Washington. Zij gaven de reten dat de 300 Indianen goed ge- bezetting op nadat een onderzoek, apend zijn. Wd'J zijn bereid zo werd beloofd maar hun grieven. Het odig te sterven als de federale re- onderzoek had een aantal overplaat- ering niet bereid is te reageren op gingen en ontslagen bij het Bureau pze grieven, zo zei hij. Aan de overval zijn een reeks pro- ïstacties voorafgegaan speciaal in et gebied van de Black Hills dn uid-Dakota, die verband ihMdiem Let de beschuldiging van de India- dat zij bij het zoeken van werk huisvesting gediscrimineerd wor- iisen De Oglala-Sioux eisen voor vrijla- ng van him gijzelaars: een hoorzitting in de senaat over vorige en begin deze eeuw he loten verdragen tussen de Indianen de blanken, die volgens de India- i niet zijn nagekomen., een onderzoek naar de officiële ndiaanse politiek van de regering Washington. een onderzoek van het bestuur in Sioux-reservatem in Zuid-Dakota. tot gevolg. Er zijn dn de Verenigde Staten nog ongeveer 650.000 Indianen van wie 450.000 in reservaten wonen. De ove rigen leven in de steden. In 1987 was nog 59 miljoen hectare grond in hun handen, tegen 1957 hadden zü nog maar 23 miljoen hectare om op te leven. De werkloosheid onder de Indianen is 40 procent, tegen een algemeen percentage van 5. Russell Moans, een der leiders van de militante Indianen die in Wounted Knee tien mensen in gijzeling hebben genomen: ,J)e regering heeft twee mogelijkheden: óf ze vallen ons aan en roken ons uit zoals in 1890, óf ze komen tegemoet aan onze redelijke eisen". AUCKLAND SPOOKSTAD PARIJS (ANP) De komende da gen zal weer een groep van ongeveer 120 Amerikaanse krijgsgevangenen worden vrijgelaten. Dit heeft kolonel Boei Tin, woordvoerder van de Noord- vietnamese delegatie bij de gemengde militaire commissie, vanochtend in Saigon meegedeeld. De Juiste datum voor deze vrijlating is nog niet vast gesteld. De kolonel zei dat op een bijeen komst van de vier delegatieleiders van de commissie „positieve stappen" zijn gedaan om een oplossing te vinden voor procedurekwesties en het zenden van commissieleden naar alle delen van Zuid-Vietnam. De leider van de N oord Vietnamese delegatie, Le Quang Hoa, zou zijn Amerikaanse collega. Woodward, de verzekering hebben gegeven dat er geen moeilijkheden meer zijn die de vrijlating van de krijgsgevangenen in de weg zouden staan. De dertien-partijenconferentie over Vietnam kan nu haar werkzaamheden in Parijs hervatten. Noord-Vtetnam had de vrijlating opgeschort onder de beschuldiging dat zijn vertegenwoordigers in de ge mengde commissie werden aangeval len en de VS en Saigon het bestand schonden. Hanoi eiste meer veiligheid voor zijn delegatie in de bestands- commissie. Voortzetting van de conferentie liep ernstig gevaar nadat president Nixon Rogers had opgedragen het overleg te staken tot de Noardvietnamezen hem een verklaring zouden hebben gegeven voor de opschorting van het vrijlaten van de krijgsgevangenen. Afgevaardigden toonden zich van ochtend optimistisch dat de confe rentie ter waarborging van het vredesakkoord van 27 Januari morgen of zaterdag met succes kan worden afgesloten. Opgelet. #t Is moeilijk deze keer. Hij is 44 x 37 cm, lichtgeel en nogal dorstig. Je ziet 'm vaak zwemmen in een emmer water, samen met 'n Enka spons. Hij is familie van de blauwe Enka Wissewas en de oranje Enka Vloerdoek, maar dan wel de betere tak. Meer verfijnd haha. Voor spiegelruiten enzo. Verder krijgt-ie nooit gaten in z'n lijf. Nou? Voelt u 'm al? Niet? Jammerjammer. Tot de volgende keer dan maar weer, in deze krant. Dagdag. Weet u *t? Dan vóór 1 april uw antwoord opsturen in gesloten envelop plus één Enka-verpakkings- merk mèt Precies als hieronder. Merken zonder tellen niet mee! Bij uw antwoord ook een Enka slagzinnetje bedenken. Een deskundige jury honoreert de beste oplossing met 1000 gulden. De overige inzenders/sters ontvangen allen een kleurige Enka-sticker. Enka Postbus 60 Arnhem. AUCKLAND (Reuter) Het cen- um van de Nieuwzeelandse stad iuckland gaf gisteravond nog steeds et beeld vain een spookstad na de lucht van 6.000 mensen voor een odelijk gas dat onzichtbaar door de haten kruipt. Al meer dan 350 per- KAAPSTAD (Reuter/DPA) Studenten, hoogleraren en politici in Zuid-Afrika hebben gisteren verontwaardigd gerea geerd op de maatregelen die de regering-Vorster heeft genomen tegen acht bestuurders van de NUSAS (National Union of South African Students), de vereniging van Engelstalige stu denten. De waarnemend voorzitter hadden zich in ziekenhuizen NUSAS, Ainqlee, daagde de rege- loeten laten behandelen tegen ftigingsverschijnselen m 12 lekke vaten met een voor ustralië bestemd ontbladeringsmid- el dat na aankomst in de haven van ickland in het centrum was opge- agen. Premier Norman heeft de wjjk, die geëvacueerd, tot rampgebied ver- laard. Honderden politiemannen, randweerlieden, ziekenverplegers en ïilitairen proberen het gas en de oeistof in de vaten te neutraliseren lien in beschermende kleding. Het ontbladeringsmiddel kan de ood tot gevolg hebben als een on- eschermd slachtoffer niet wordt be- andeld. De dood komt met adem halingsmoeilijkheden. Het gas kan rorden ingeademd en doordringen 1 de huid. De vaten zijn afkomstig van het riekse vrachtschip "Good Naviga- ir" dat Auckland binnenvoer nadat 0 aan dek opgeslagen vaten waren ïeschadigd tijdens slecht weer. ring uit een proces tegen de acht studentenleiders studentenraden 1 van Kaapstad en Johannesburg, hebben een massaal protest aange kondigd. gen verlaten, geen sociale of politieke bijeenkomsten mogen bijwonen, niet het terrein van een universiteit of een andere onderwijsinstelling (open baar of particulier) mogen betreden, niet in NUSAS-kantoren mogen ko men, geen artikelen mogen publice ren, geen gebieden voor niet-blanken Eenstemmig mogen bezoeken en zonder toestem- ming van de rechterlijke macht, Premier Vorster en minister van geen fabrieken, havens of gerechtsge- Jm, te spannen. De Justitie Pelser maakten dinsdag in bouwen mogen betreden. Dat bete- zich vrijwillig steriliseren"1 de universiteiten het parlement bekend dat aan de kent dat zeven van de acht hun stu- in de VS een miljoen, aldus 350 me- die moeten opgeven en dat de acht- dische specialisten uit 67 landen die Vier miljoen sterilisaties per jaar NUSAS-voorzitter Paul Pretorius en zeven andere bestuursleden perkende maatregelen waren opge- De NUSAS zegt in een verklaring, "genoeg te hebben van een regering die zich verbergt achter administra- port, tieve maatregelen als verbanning. Als Vorster en zijn kabinet legd krachtens de wet ter onderdruk king van het communisme. Daartoe besloten op grond van een rap- dat eenstemmig was uitge bracht door een commissie van derzoek waarin zowel leden Zij willen de propaganda deze Schilderijendiefstal Bij een kunst handel in Keulen zijn in de nacht van dinsdag op woensdag veertig methode van geboortebeperking be- 2e schilderijen met een gezamenlijke vorderen, "die veel wordt toegepast, an waarde van ongeveer een half mil de wet hebben overtreden, laten ze de"oppositiêpartijTde Verenigde Par- J0611 gulden gestolen. Het zijn over- dan een rechtszaak tegen hen begin- tij, zitting hadden. De commissie wegend doeken van Hollandse mees- wijzen beschikken dat deze studenten regerende Nationale Partij als nen en hun schuld voor de recht bank aantonen". Volgens de NU SAS wil de regering met deze maat regelen de aandacht afleiden van de werkelijke problemen: de arbeidssi tuatie en het onderwijs. De acht stu denten zijn nooit als kliek opge treden, maar hebben slechts gehan deld op grond van de mandaten die het NUSAS-congres hen heeft gege ven, aldus de verklaring. "voortgezette deelneming (van acht) in de studentenpolitiek uiterst ongewenst is". De maatregelen houden in dat de acht studenten hun woonwijk niet mo Overwinning voor regeringspartij in Zuid-Korea SEOEL (AFP) —De Democrati sche Republikeinse partij van presi dent Park Tsjoeng Hee heeft in Zuid- Korea gehouden verkiezingen gewon nen. De partij won 71 zetels voor de nationale vergadering en de voor naamste oppositiepartij, de neo-de- mocratische partij, 51 zetels. Negen tien onafhankelijke kandidaten zijn gekozen en de kleine partij van de hereniging kreeg een zetel. De uit slagen voor vier zetels zijn nog niet bekend. President Park, die voor een ambts termijn van zes jaar is herkozen, heeft evenwel de bevoegdheid, een derde van de in totaal 219, dus 73 af gevaardigden, zelf te benoemen. Brand op treiler Bij een brand op het in Dartmouth, Nova Scotia, lig gende Westduitse visserij fabrleks- de schil- ongewenst, omdamiks het feit dat schip Julius Pickenpack zijn gisteren derijen is gewoon uit de lijsten gerukt "de pil" en andere voorbehoedsmid- vijf bemanningsleden omgekomen. gebruikt warden, Het schip had een bemanning van Duitsers en Portugezen. sinds zondag dn Genève het tweede congres van de internationale vereni ging voor vrij wollige sterilisatie bij- tot de slotsom gekomen dat ters- Volgens de politie zijn de .zeer ondeskundige" dieven slordig te werk gegaan. Een deel 1 vooral in India, China en de VS maar ook in Groot - Bribbannië en Latijns Amerika". Vooral in de geïndustrialiseerde landen is de helft van de geboorten daardoor waarschijnlijk bescha- delen steeds 3 werd verklaard. Zuivering Watervervuilers zullen in West-Duitsland in de nabije toe komst harder worden aangepakt. Het kabinet in Bonn heeft gisteren een desbetreffende wijziging van de wet op de waterhuishouding aange nomen. Als de wijziging door het parlement is goedgekeurd, zullen steden en industriële bedrijven hun afvalwater overeenkomstig de nieuw ste technische methoden moeten zui veren. Volens het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt ongeveer een kwart van het afvalwater van de steden ongezuiverd afgevoerd. Slechts wetolg plaatsen langs de Rijn lozen hun afvalwater helemaal biologisch gezuiverd. Inbraak in museum Een dief die een nachtwaker bewusteloos heeft geslagen heeft gisteravond schilderij en van Rubens, Corot, Dufy en In gres uit een museum in Marseille gestolen. De waarde van de werken loopt in de honderd duizenden dol lars. De man had zich verborgen ge houden in het museum toen het ge bouw werd gesloten. Daarna heeft hij de nachtwaker neergeslagen en heel zorgvuldig de doeken uit de lijsten genomen. De schilderijen zijn van klein formaat. ADVERTENTIE Het verbond van sociaal-demo craten en liberalen in de ze vende Westduitse bondsdag (Tweede Kamer) beschikt over een veilige meerderheid van 47 zetels. Nu het gevecht om de parlementaire machtsposities is beslecht en de christen-democraten tot tenminste vier jaar oppositie zijn gedoemd, geeft de Duitse politieke arena op eens een geheel ander soort kracht metingen te zien. Vooral Brandts SPD blijkt verwikkeld te zijn in een scherpe meningsstrijd over de koers, die de sociaal-democraten in de toekomst moeten varen. Door Ewout Janse Actuele aanleiding tot de felle de batten vormde het gematigde plan over de „economisch-politieke oriën tering voor de jaren 1973-1985". Het is opgesteld door een oammdssie, onder leiding van SPD-vice - voorzitter Helmut Schmidt en zal tijdens een partij congres in april in Hannover worden besproken. Heit heeft er alle schijn van, dat de discussie over dit rapport zich in een scherpe woor denstrijd zal veralgemenen tot een gevecht over de grondslagen van de Westdudlbse sociaal -democratie. Van de gedelegeerden wordt 40 procent gevormd dopr aanhangers van het „nieuwe links", die weinig te spre ken zijn over de burgerlijke mid denkoers van het gevestigde partij- kader. Klassiek De elementen van de strijd doen vertrouwd aan. Het zijn de klassie ke spanningen, diie optreden tussen de enerzijds de regeerders die met de dagelijkse werkelijkheden (en beperkingen) te maken hebben, en anderzijds de Jonge intehigentia, die tamelijk onbekommerd haar theore tische vooropstellingen in de slag werpt. Haar verlangens zijn ontleend aan het oud- én nieuw-linkse be grippen-arsenaal klassenstrijd, so cialisatie van productiemiddelen, be vrijding van economische dwang, oriëntering van de produktie aan werkelijke behoeften, uitbanning van het prestatie-beginsel. De radicaal-linkse groeperingen ver wijderen zich daarmee ver van de beleidslijnen, die Brandt voor zijn partij heeft uitgezet. Hij presenteert zich als filosoof van „het nieuwe midden" een visie, dte vooral nog gekenmerkt wordt door algemeenhe den als „politiek voor de mensen", „kwaliteit van het leven" en „goede nabuurschap naar binnen en naar buiten". Het rijn aanduidingen waarmee Je veel kanten op kunt maar nu niet dadelijk de radicale kant, die de Jeugdige vernieuwers in de SPD voor ogen staat. De SPD is in haar lange geschiede nis altijd een veelvormige partij ge weest. Het is zeer wenselijk, dat in de voortdurende strijd der menin gen nieuwe politieke wenselijkheden op hun bruikbaarheid worden ge- toest en louter pragmatisme wor dit bestreden. Maar de neo-Marxisti sche verlanglijst van de SPD-Jonge- ren berust onmiskenbaar op een ei genmachtige uitleg van de Jongste verkiezingsresultaten. De wónst van de SPD (van 42,7 naar 45.9 pro cent) is vior een groot deel terug te voeren op de persoonlijke magie van de figuur Brandt. Zijn succes is toe te schrijven aan zijn oostpo- liitdek en aan het beeld van „vader der natie" dat hij zo vertrouwen wekkend wist op te roepen. Menig SPD-stemmer zou zich wel twee maal hébben bedacht als Brandt zich als een revolutionaire vernieu wer zou hebben aangediend. Het mandaat, dat hij van ruim ze ventien miljoen kiezers kreeg, is er dus niet één voor een systeem-ver anderende politiek. Als niettemin de .socialisten" te onderscheiden van de „sociaal-democraten") dat eisen, scheppen zij zich een werkelijkheid, die in zichzlf zeer Juist en nobel kan zijn, maar met de politieke realiteiten van de bondsrepubliek niets heeft uit te staan. Him mes- siaanse visies krijgen noohthans alle aandacht rij zoeken en vinden publiciteit. Bovendien handelen rij als „fractie" aanzienlijk doel gerich ter en zijn zij beter georganiseerd dan de her en der verspreide aan hangers van de gematigde koers. Zander risico is daarom het ijveren van de jongeren niet. Door alle ge druis zou de SPD in de publieke opinie haar reputatie van behoedza me vernieuwingspartij kunnen ver liezen daarmee de brede kiezersaan- hang van rich vervreemden. Ook de liberale partner, de FDP waarop de SPD de komende vier jaar is aan gewezen, zou zich gedwongen kun nen voelen haar positie te herrien. FDP-voorzitter Scheel heeft meer malen te kennen gegeven, dat hij thans geen andere mogelijkheden van politieke samenwerking dan die met de SPD ziet. Maar hij sluit voor een verder afgelegen toekomst een verbond met de christendemo cratische Unie niet uit, wanneer deze partij zich zou hebben ontdaan van haar rechtse achterban en zich zou hebben omgevormd tot een geloof waardige volkspartij met een voor uitstrevend karakter. De SPD zou zich aan de liberale opvattingen niet zoveel gelegen hoe ven te laten liggen als er enige ze kerheid bestond, dat zij in 1976 de absolute n eerderheid verwerft. Maar zo die kans al bestaat, dan wordt hij toch teniet gedaan als Brandt's partij tot een scherpe koerswijziging naar links zou war den gedwongen of wanneer de ra dicalen tot eigen partijvorming zou den beduiten. Tegen die tijd zouden de gematigde liberalen al lang heb ben besloten in de volgende rege ringsperiode maar liever met een vernieuwde CDU in zee te gaan. Helmut Schmidt ziet de bui hangen Het meerjarenplan, zo heeft hij za terdag verklaard, is niet meer dan een discussie-stuk ..waaraan voort durend verder geschreven moet worden". Het congres in Hannover zal leren of rijn sussende taal het elan van de te hoop lo-^nde Jonge ren zal kunnen bezweren. WILLY BRANDT

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9