"Nederland is nu bijna vrij van abortus Bang... Tuinbouwschool Rijnsburg bestaat 25 jaar Expositie van bloemen, groenten en planten bij jubileum Getuigen gezocht VAKBONDEN VOORZITTERS BEMIDDELEN BIJ PELGER Burgerlijke stand PAGINA 4 DONDERDAG 1 MAART 197S RLJNSBURG Wlsk unde-leraar J. v. d. Hoef uit Vadkenburg is de coördinator van het tentoonstellings- gebeuren rond het zilveren feest van de Rijnsburgse Christelijke Lagere Tuinbouwschool. Hij weet er raad mee. Het is namelijk niet de eerste keer dat men een dergelijk evenement organiseert. De laatste Jaren is het een goede gewoonte dat de school in maart wordt omgetoverd in een kleurrijke bloemen- en groentenzee Het kan echter niet anders of deze Jubileum-expositie zal alle voorgaan de overtreffen. Het is voor de school een hele eer dat de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, toe gezegd heeft de expositie te willen openen. Daaruit blijkt dat de provin ciale overheid grote belangstelling toont voor het onderwijs in de agra rische sector en voor de Rijnsburgse school. Voorts zullen vele autoriteiten op het gebied van de bloementeelt en de tuinbouw van hun medeleven blijk geven. De expositie is dinsdagavond van 7 tot 10 uur voor het publiek toe gankelijk en op woensdag, donderdag en vrijdag van 2 tot 10 uur. Op die vrijdagavond begint om 8.30 uur de totale uitverkoop van bloemen en groenten die er te bezichtigen zijn. Allemaal ten bate van de school, evenals de verkoop van bloemen, bol len en bloemsierkunstmaterialen en consumpties tijdens de tentoonstel- lingsdagen en de verloting zonder nieten. Oud-leerling Jan Zwaan uit Den Haag, een bekend bloemenarrangeur, zal de voar-togang, de gang en de garderobe omtoveren in een waar bloemenparadijs met tulpen, narcis sen, anjers, chrysanten en nog veel meer. Compleet met vijver, waarin vissen zwemmen en een fontuin spuit. In de aula komen de verkoopstands van bollen, potplanten en bloemsier- kimst en voor het podium wordt een expositie ingericht over de vakrich ting envaai de school. De Studieclub Rijnsburg en Omstreken zorgt dat het handvaardagheidslokaal er leuk uitziet. Men zal er instructief mate riaal aantreffen over de ontwikkeling van de verschillende cultures. Voorts worden er demonstraties bloemsier- kunst gegeven en worden de bezoe kers in de gelegenheid gesteld het zelf te doen. De firma J. van Duiven voorde komt met potplanten en kunstaardewerk. In het midden van het techniek lokaal legt de firma Chr. Moerkerk en Zonen een leuk tuintje aan en tonen de firma's G. van Egmond land- en tuinbouwartikelen, Gebr. Den Haan bestrijdingsmiddelen, te gels, enz. en H. van Egmond een mo del van een motor. De drie lokalen van de eerste ver dieping zijn bestemd om kennis te maken met de historie van Rijnsburg, van de school en van de tuinbouw. Verder staat er een broedmachine met eieren waaruit kuikens komen, en kan men er films zien, beschik baar gesteld door het ministerie van Landbouw en Visserij. De ouders krijgen tijdens de expo sitie in de lokalen op de tweede ver dieping gelegenheid met de leraren te spreken. Op het binnenplein en voor de in gang zullen bloemen- en planten- versieringen worden aangebracht. Een boeiende expositie met voor elk wat wils. die door iedereen bezocht kan worden. men en dertig procent verzeilde in de handel. De rest ging naar de tuin bouw of koos een ander beroep. Vaak ook in de agrarische sector, zoals by de voorlichtingsdienst. Er volgen mo menteel 201 leerlingen het dagonder wijs en de vakschool ten behoeve van het leerlingenstelsel wordt door 67 jongeren bezocht. Aan de hand van de tellingen op 1 september is een overzicht gemaakt van het leerlingen verloop aan de dagschool oer de jaren 1965 tot en met 1972. Dat luidde 197, 183. 190. 192, 187, 175, 184 en 201. Een gering verschil al springt dit jaar er met 201 wel bijzonder uit. Docter nadrukkelijk: "Onze schooi telt vier klassen. De klassen 1 en 2 vormen de brugperiode met algemene vorming en 3 en 4 ontvangen be roepsgerichte opleiding met praktijk in bloementeelt en -handel, bloem- sierkunst, bloembollenteelt en mid denstandsdiploma. De toelatingseisen zijn; klas l zes jaar basisonderwijs, klas 2 brugklas van een andere schooi voor voortgezet onderwijs, klas 3 twee of meer jaren voortgezet onderwijs en klas vier diploma Mavo-4 of een ge lijkwaardige opleiding. Kwamen er vroeger alleen jongens naar de schooi, thans tonen ook meisjes belangstel ling. Begrijpelijk, want op het ge bied van de bloemsierkunst kan een vrouw werkelijk wel wat presteren en bovendien is het werken in een bloemenwinkel voor de meisjes een Duitse justitie zoekt niet meer naar Bormann BERLIJN (UPI) De Westduit- se Justitiële autoriteiten hebben hun speurtocht naar Martin Bormann, Hitlens plaatsvervangerbeëindigd, met een verklaring dat een eind vo rig Jaar in Berlijn gevonden skelet dat van Bormann is. "De jacht op Bormann is voorbij", zei de officier van justitie in Frank fort, Metzner, die belast was met het onderzoek. Hij gaf echter toe dat Simon Wiesenthal, hoofd van het Joodse Documentatiecentrum in We nen, sceptisch staat tegenover het bewijsmateriaal. Metzner zei de bevindingen te aan vaarden van het Westberlijnse insti tuut voor gerechtelijke geneeskunde dat een skelet dat bij toeval op 8 december door gravende werklieden bij de muur was gevonden, van Bor mann was. Het instituut verklaarde dat er geen twijfel over de identiteit bestaat. Metzner voegde er echter aan toe dat Bormann door een recht bank pas dood zou worden verklaard nadat het laatste restje bewijs zou zijn verschaft. Onvoorstelbare verkeerschaos in Londen LONDEN (UPI/RTR) Een 24- uur-staking heeft gisteren vrijwel elke trein in Engeland tot stilstand gebracht. Het gevolg was dat er zo veel auto's de wegen overspoelden dat deskundigen zeiden nog nooit dergelijke verkeersopstoppingen te hebben gezien. De gasvoorziening voor meer dan 300 Londense scho len, honderden bedrijven, 39 belang rijke hotels en 39 pubs werd afgeslo ten. Stakende onderwijzers zonden 117.000 leerlingen naar huis en niet- medisch ziekenhuispersoneel legde eerder dan het plan was, het werk neer. De „staak een dag"-week van protestacties tegen het regeringsbe leid van loonmatiging kwam giste ren het hardst aan. Het was geen dag om ergens heen te gaan. Het vervoer van de staatsspoorwe gen kwam vrijwel geheel tot stil stand. Zelfs als niet-statoende wagen voerders zich meldden, werden rit ten afgelast omdat men niet kon ga randeren dat de passagiers later weer naar huis zouden kunnen. Per soneel van de ondergrondse sloot zich aan bij de staking waardoor de dienst tot een derde beperkt werd. Een woordvoerder van Scotland Yard zei dat de verkeerschaos op de wegen het best omschreven kon worden met te zeggen dat Londen ,een grote zwarte plek" was. Voorzitter van visserijschap DEN HAAG Als voorzitter van het Visserijschap heeft het bestuur voor een periode van twee Jaar ge kozen K. Hoekstra uit Urk, voorzit ter van de Nederlandse Vissersbond. Hij volgt B. A. de Jonge op. DIRECTEUR VAN GEZONDHEIDSDIENST GOUDA/HOOGMADE En kele weken geleden werd Hoogmade opgeschrikt door abortus Bang, een zeer besmettelijke runderziekte (zie deze krant van 14 februari). In Hoogmade werden toen drie bedrijven door deze ziekte getroffen. Het zijn er maar drie van het totaal dat dit jaar waarschijnlijk rond de veertig zal komen liggen. In 1970 was het totaal nog 72. Het is duidelijk: Nederland is bijna vrij van abortus Bang. Niet zonder trots meldt directeur zijn grensbedrijven en dan kan het land boven de Oude Rijn vrij van J. H. G. van Wijhe van de Gezond- vaak overkomen uit België, een land abortus B^ng, maar ook hier lijkt de- heldsdienst in Gouda, dat Nederland dat lang niet zover is met de bestrij- de EG- ding. Zd-Holland is nog altijd de ver- ik van Nederland, waar zeer maal achter de rug is, "is nog niet veel koeien binnenkomen uit andere ook al het geval is met t.b.c. Vanaf te zeggen, want de incubatietijd (de provincies. Ik kan gerust stellen, dat 1963 zijn de veehouders verplicht periode tussen de besmetting en Nederland bijna abortusvrij is. Het him dieren te laten onderzoeken dooi de werkelijke ziekte) is minimaal vijf grote gevaar zit echter in de import. besmettelijke ziekte het einde te naderen. Binnen enkele Jaren hoopt volledig vrij te zijn, zoals dat maanden. Vorig laar vDtember deed het geval Van der Geest zich voor begin deze maand werden besmette men met goede papieren, koeien aangetroffen op de drie boer- bij onderzoek hier derilen in Hoogmade. Wie de cijfers van de Gezondheids ziekte blijken te hebben de Gezondheidsdienst. De kosten boer zijn relatief zeer laag. de grens ko- Per koe betaalt hij zes gulden per die Jaar en voor dé Gezondheidsdienst of andere Zuid Holland betekent dat een in komsten van anderhalf miljoen. Dat De zaak Hoogmade vindt ook zijn is natuurlijk lang niet genoeg voor dienst over de abortus Pang bekijkt oorsprong in België. Daarvandaan, uitkering bij ziekten, want iedere ziet. dat verreweg de meeste geval- werd door een Groningse veehouder len in Zuid Holland en Noord Bra- een koe geïmporteerd. Van dat be- bant voorkomen. In 1972 kwamen, drijf kwamen dieren terecht in Was- van 46 abortussen er 37 in deze senaar en i twee gebieden voor. naar weer Van Wtfhe: "Dat is vrij gemakkelijk Hoogmade". te verklaren. Noord Brabant zit met Voor "Hoogmade" was Zuid Hol- koe, die moet worden afgemaakt i. v.m. abortus Bang kost de Gezond heidsdienst ongeveer negenhonderd gulden. Vandaar ook dat er een flin ke overheidsbijdrage is. een toeslag op de melk en een toeslag op het KATWIJK AAN DEN RIJN De politie zoekt getuigen van een Slip partij op de Oude Waalsdorperweg, waar gistermorgen om zeven uur twee auto's frontaal zijn gebotst. In de slip raakte de auto van de 42-jarige E. R. F. van de Waals dorperweg. De wagen botste frontaal tegen de auto van de 37-Jarige L. H. uit Katwijk aan den Rijn. Het weg dek was glad door ijzel. De Katwijker werd met gebroken ribben overgebracht naar het Haagse ziekenhuis Bronovo. RIJNSBURG Nog een paar dagen. Dan is het feest in de Chr. Lagere Tuinbouwschool aan de Spinozalaan hoek Sandtlaan in Rijnsburg. Een zilveren feest met drie actes, waaraan heel de school- en agrarische gemeenschap deel neemt en dat vier dagen duurt. Met als hoogtepunten op dinsdag 6 maart de officiële herdenking en opening van de tentoonstelling van bloemen en groenten 's middags om half drie door de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. M. Vrolijk en de receptie van half vijf tot half zeven en de expositie van 6 tot en met 9 maart. Drie zilveren jubilea zijn terecht aanleiding tot uitbundig vreug debetoon. De Chr. Lagere Tuinbouwschool werd 1 april 1948 geopend en bestaat dus vijfentwintig jaar; Directeur G. Docter geeft een kwart eeuw leiding aan de school, die in het gebied rond Leiden grote bekendheid geniet; De heren B. van Vliet uit Voorschoten, C. Rijlaarsdam uit Leiderdorp en W. Star uit Rijnsburg hebben van de oprichting af zitting in het bestuur. - Teun Kralt, waarin staat dat ik met ingang van 1 maart 1948 als direc teur ben benoemd door het bestuur en wel met algemene stemmen. We begonnen in 1948 met zestien leerlin gen in het zaaltje Concordia, dat be hoorde bij de vroegere Rapenburg- kerk op de plaats waarvan nu de mmanuëlkerk staat en in 1951 kre gen we dc oude zondagsschool erbij. Deze was gevestigd in een uit 1600 daterend gebouwtje, dat vroeger dienst had gedaan als schuur. Een schoolgebouw kregen we in 1952 de Sandtlaan. Deze school gold jds als één van de modernste tuinbouwscholen van ons land. We hebben daar goede tijden meege maakt tot het aantal leerlingen zo groeide, dat er een nieuwe school moest komen. Deze verrees vlak naast de oude aan de Spinozalaan. Dit ge- Door Cees Combee Foto's Jan Holvast Met directeur Docter hebben we een gezellige "boom' opgezet over die kwart eeuw tuinbouwonderwijs in echt schoolgebouw kregen Rijnsburg in het belang van de jon geren uit de agrarische gemeenschap destijds als één uit een zeer wijde omgeving rond het bloemkwekerij- en handelarendorp Wie kan dat beter doen dan hij, die het wel en wee van de school van het begin af aan heeft meegemaakt? moest komen. Deze Docter is een gezellig causeur. Een man, die goed met zijn medewerkers bouw werd in 1966"feestelijk ingebrüik leerlingen kan opschieten. Omdat het niet alleen gaat over de school maar ook over de expositie haalt hij Nu ee leraar wiskunde J. v. d. Hoef uit Val- kort na kenburg erbij. Hij is namelijk de man ging mei die samen met zijn collega's en de tuinders leerlingen gestalte geeft aan dit zonder e grootse gebeuren. Het is tevens het zeker er bewijs, dat Docter weet te delegeren en niet zelf alles organisatorisch voor elkaar wil dokteren. Benoeming genomen. Ook gebruiken we nog steeds lokalen van de oude school" Nu een kwart eeuw geleden, dus kort na de Tweede Wereldoorlog. inzien, dat de toekomstige ;n handelaren niet meer i gedegen opleiding konden Zeker er weren avondcursussen, maar van een dagcursus was nog geen spra ke. De CBTB (Chr. Boeren- en Tuin ders Bond) nam het intiatief tot op richting van de Rijnsburgse school Een gelukkig besluit, want niet min der dan 860 leerlingen hebben in die vijfentwintigjarige periode het diplo- de dagschool behaald Ze hoogtepunten in het schoolleven zijn Voorschoten Leiderdorp. Katwijk opgeborgen. „Kijk", zegt hij, „dat is Noordwijk, Wassenaar, Oegstgeest. de brief van 15 december 1947 onder- Sassenheim, Warmond, Voorhout en tekend dooi de vorig jaar overleden noem verder maar op. G. Docter fijne jaren waren het Van die 860 "afgestudeerden" is meer dan vijftig procent zich gaan toeleggen op het kweken van bloe- EMMEN (ANP) De ontslag commissie van het gewestelijk ar beidsbureau te Emmen wil binnen veertien dagen besprekingen met de landelijke voorzitters van het NW, NKV en CNV om tot een oplossing te komen voor de arbeidsconflicten bij het elektrisch-technisch bedrijf Peiger te Emmen. Directeur L. Bood gaat hiermee akkoord. Een arbeidsverkorting kan leiden tot een oplossing, ook de 12 ex-stakers kun nen dan weer aan de slag gaan, al dus directeur L. Bood. De districtsbestuurder J. F. Ver steeg van de industriebond van 't NKV uit Assen was gisteren opti mistisch over het verdere verloop van het Peiger-conflict, dat nu al een Jaar duurt. De Chr. Lagere Tuinbouwschool aan de Spinozalaan hoek Sandstlaan in Rijnsburg, die in 1966 in gebruik werd genomen. De school bestaat thans vijfentwintig jaar en er studeerden in die tijd 860 leerlingen met gunstig gevolg af. van Leiden GEBOREN Patrick, z. v. H. J. Vuurens en C. J. den Berg; Dennis, z. v. M. J. pannan en E. C. M. de Jong. OVERLEDEN B. H. Wind 67 Jr., echtg. v. I. Co- hen; A. van Oosten 85 Jr., geh. gew. m. W. Hantevelt; J. Visser, 43 Jr.. vrouw; H. D. Koelewijn 77 Jr.. man; S. M. Deelman 80 Jr., geh. gew. m. P. Keekstra; L. G. van der Horst 88 Jr., DEN HAAG Willeke van Ammélrooij (rechts) in een satij nen broekpak met brede revers en Monique van der Ven gekleed in een broek met rode crêpe blouse en suède hesje in een rood-blaime blokruit. De twee filmsterretjes toonden gistermiddag de nieuwe voorjaarscollectie van de Haagse ontwerper Leon Bonter. mooi vak. Over de toekomst van de tuinbouwscholen ben ik niet benauwd Ze zullen net zeker redden. In tegen stelling tot de lagere landbouwscho len. Daarvoor is de belangstelling ta nende mot als gevolg, dat er steeds meer hun deuren moeten sluiten. We hebben vier klassen van het leerlin genstelsel. Voor jongens, die in het. bedrijf werken en een dag naar schol Piloot at mensenvlees YHLLOWKNIFE (Canada) (Reu ter) De piloot van een vliegtuig dat vorig Jaar in het Canadese pool gebied was verongelukt heeft by een onderzoek door de politie toegegeven het vlees gegeten te hebben van een van zijn dode passagiers, een Britse verpleegster, om zelf in leven te bltf- De piloot is de 47-jarige Martin Hartwell, die in november met zijn vliegtuig verongelukte en pas 32 da gen later met twee gebroken benen werd gevonden. De 27-jarige verpleegster Judy Hill was bij het ongeluk omgekomen, een zwangere eskimo-vrouw stierf twee uur later. Een eskimo-Jongen, David Kootook, bleef nog 23 dagen in leven. Toen de jongen ook was gestorven dacht Hartwell dat hij het zelf ook niet lang meer zou maken, maar toen kwam zijn zucht naar zelfbehoud weer boven Hij kon niet genoeg voed sel vinden om de tocht naar een 2C km verder gelegen meer te volbren- moeten gedurende twee jaar. Ze ont vangen een opleiding voor de bloe menteelt en voor de handel in tuin bouwproducten. Een leuke studie". Groei Directeur Docter heeft in die vijf en twintig jaar de Rijnsburgse Chr. La gere Tuinbouwschool zien groeien Toen hij in 1948 de leiding op zich nam werd begonnen met een eerste klas van zestien leerlingen en nu staan er 201 ingeschreven. Hij heeft ook moeten constateren, dat de tuin bouw (groenteteelt) in dit gebied steeds minder werd en in de toe komst misschien nog wel eens hele maal zal verdwijnen. Er zijn name lijk talrijke tuinders overgeschakeld op de bloementeelt. Wanneer we genieten van een kop je koffie na de rondgang door de school constateert Docter (62 en reeds 42 jaar bij het onderwijs werk zaam) dankbaar: "Het is hier in Rijnsburg een fijne tijd geweest. De samenwerking met het bestuur was altijd heel prettig. Bovendien heb ik steeds een lerarenkorps rond me ge had waarop ik kon bouwen. Met dankbaarheid overzie ik die kwart eeuw werkzaamheid in Rijnsburg in het belang van de agrarische jeuga uit de genele Leidse regio. Geen mo ment heb ik er spijt van gehad, dat ik destijds uit het oosten van 'net men. Fijne Jaren waren het. Ik hoop er nog een paar aan te kunnen toe voegen als de gezondheid me gelaten wordt". Derde oven voor vuil verbranding den uitgebreid met een derde oven, grofvuilbunker en grofvuilschuur. Dat zal een uitgave vergen van elf miljoen gulden. De keuze is gevallen op een oven van VOn Roll AG in ZüïMi, die ook de bouwer en ontwerper van de be staande inrichting is. Het college van beheer stelt aan de algemene raad van de gemeenschap pelijke regeling voor een krediet be schikbaar te stellen. Het voorstel wordt behandeld in een dinsdagmid dag 13 maart in het raadhuis van Oegstgeest te houden vergadering van die algemene raad. geii. "Van dat moment af is het voor ieder duidelijk wat ik gedaan heb. Ik probeer dat nog steeds te vergeten, maar dat zal wel nooit lukken", al dus Hartwell.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4