[k lanterfanter niet, dat is in strijd met m'n karakter Hedex, een nieuw middel teopnhoofilpijn. HEDEX' ■s Russische vreugdetranen Tino Tabakwielrenner in Franse dienst helpt al jaren dij hoest? Maarse gaat praten Hedex veroorzaakt geen maagklachten. bNDERDAG 1 MAART 1973 PAGINA 17 ADVERTENTIE Tino Tabak verdient niet alleen veel geld bij de Franse tv- |rma Sonolor, maar de natuurlijke rust die oud-wereldkam- jioen Jean Stablinsky als ploegleider op hem uitstraalt is de len dat het tussen die twee geheel verschillend geaarde icnsen klikt; dat de naam Tabak na afloop van de Franse iningskoersen, de Grand Prix de Cannes en de Grand Prix Menton, ook als triomfator viel te beluisteren, Tabak: „En et hoefde helemaal niet. Ik bedoel dat ze niet van me geëist ebben da ik korte plekken zou rijden. Dat is het grote verschil iet de ploegen Mars Flandria en Goudsmit Hoff waarin tot nu toe reed. Daar voelde je je een werkpaard, dat meteen ïccessen moest behalen, onmiddellijk reclame moest maken. ben beroepsrenner en wordt bij Stablisky als zodanig behan- ïld. De vorige twee jaren was ik nog minder dan een boot- erker. Dat is het grote verschil". Tabak is een gevoelsmens. Een Nieuw Zeeland geemigreerde ikker die ooit bij zijn terugkeer Nederland wlelerofficials en be- van dat Tabak tijdens een passieve periode van twee, drie maanden ze ven a acht kilo aankwam, Jean Stablinsky persoonlijk zag er nauw- [eiders in het buitenland boos lettend op toe dat Tino al op 1 de- lakte met zijn explosies. Die vorig nationaal profkampioen op de g werd waar een verder het hele zoen teleurstellende Rini Wagt- derde plek versierde en h vervolgens groen en geel erger toen Goudsmit Hoff-ploegbaas llenaars daarover meer repte dan zijn rood-wit-blauwe kam- >enstricot. Die ook spontaan in de springt wanneer een minder ;t klasse bedeelde renner in de >eg door de mannen die het voor zeggen hebben wordt genegeerd, ak: „Menselijkheid, het gevoel jgen dat je er bij hoort, is voor vreselijk belangrijk. Daarom zit goed in Frankrijk. Jan Janssen eft weieens gezegd: wanneer Je goed coureur wilt worden, moet zorgen dat Je bij een Franse >eg komt. Ik begrijp nu wat hij doelde. Neem dat trainingskamp Nice, waar ik net vandaan kom. i hebben er nauwelijks gefietst, lar dat was ook helemaal de op- niet. We hebben praktisch al tijd doorgebracht met praten, :t het goed stellen van de fiets". hecht er persoonlijk weinig .arde aan, maar ik had de maten n mijn frame, zoals ik vorig jaar ;d, meegenomen. Stablinsky lach er alleen maai' om. Dat kan ik nauwelijks voorstellen, riep hij. praktijk was dat het frame een Jve centimeter lager werd en de mrpen een centimeter hoger. Of harder door zal rijden.... aandacht aan je word ichonken, is geruststellend. Noem maar ik vloog die Hfearl cember noest aan de slag ging. „In feite heb ik slechts drie weken, in november, vakantie gehad. Daar na heb ik hier in Egmond aan Zee gaan fietsen en later in de buurt van Amsterdam. Vier keer per week tweehonderd kilometer was daarbij normaal op 't laatst. Waardoor ik in het trainingskamp met een ge rust hart aan het lanterfanten kon meedoen". Is het risico daarbij niet groot dat Tabak te vroeg in vorm is? „Zeker weten doe ik het niet, maar dat lijkt me overdreven. Ik moet ook zeggen dat de ploegdokter Fouges zich zorgen maakte, toen ik de Grand Prix in Cannes had gewon nen. Er werd onmiddellijk na afloop een cardiogram gemaakt, waarna ik prompt van hem te horen kreeg dat ik het minstens .zes weken rustig aan moest doen. Stablinsky sommeerde me de vol gende dag dertig kilometer te rijden en meer niet. Na die rit werd weer een cardiogram gemaakt. Weet Je dat die dokter me vreselijk dank baar was. Hij vertelde trouwens dat ze zonder die twee hartcardiogram- men jaren hadden moeten wachten om aan de weet te komen wat ze nu van een topsporter wisten. Doe maar wat Stablinsky zegt, vertelde de dokter. Stablinsky is een ver- dig man." Om die stelling te bewijzen won Tabak daags daarop zoals gezegd, de Grand Prix de Menton. Onder de verslagenen behoorden die dag, het werkt psychisch wel. Het Felice Gimondi, Georges van Impe, Raymond Poulidor en Roger Pin- geon. Tabak: „Er zat er nogal wat lastige bulten in. Ocana springt tij dens een klim weg. dus ik mee, met 'bij dient te worden verteld dat nog wat anderen. Samen komen we io Tabak, zich anders serieuzer, boven en gaan dalen. Een soort vals plat met vreselijk veel tegenwind. Dus draaien geblazen, anders viel Je stil. Ik kijk om en ik zie heel Oca- •ste ritten." de wintermaanden opstelde n hij gewoon was. Sterker, was rig Jaar een voor een coureur irdige levenswandel er de oorzaak DEN HAAG Gerard Maarse gaat praten met de KNSB. Het gesprek tussen de coach van de damesschaatsploeg en het dagelijks bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond heeft vermoedelijk begin volgende week plaats. Aanleiding tot het gesprek zijn de uitlatingen van de heer Maarse over zijn positie en werk. zoals in de pers verschenen voor het toer nooi om het wereldkampioenschap dames in Strömsund. Gerard Maarse, die ruim een jaar geleden de functie van trainer/ coach van de dameskernploeg overnam van Egbert van der Ploeg, verklaarde vorige week in Zweden dat hij er onder de huidige om standigheden (klaarblijkelijke miskenning van het damesschaats°n) weinig voor voelde zijn taak voort te zetten. Later liet Maarse weten dat "er altijd nog gepraat kan worden". i niet meer. Stablinsky deed daar- Ik dacht trouwens, evenals eerste rit die ik won, hij zal wel strijd met mijn karakter. Wanneer wat zeggen. Maar niets daarvan Al- ik merk dat het gaat, stuur ik op leen 's avonds champagne. En de een korte plek aan." laconieke mededeling „je zit al een Eindelijk eenheid in de bokssport LOS ANGELES De twee grote overkoepelende organisaties in de boksspocit, de World Boxing Council (WBC) en Wolrd Boxing Association (WBA) zijn in Los Angeles overeen gekomen uniforme reglementen op te stellen wat betreft kampioenschap pen en eikaars schorsingen over te nemen. Met dit akkoord, bereikt na een ge sprek tussen Robert E Lee (VS), voorzitter van de WBA, en Ramon Velasquez (Mexico), voorzitter van de WBC, is er ten lange leste een einde gekomen aan de jarenlange ve te tussen belde organisaties. Door de ze vete ontstonden vaak chaotische situaties Er waren bijvoorbeeld vaak twee wereldkampioenen in één klas se. Dat is van nu af aan uitgesloten. Voetbal De wedstrijd, die de Rotterdamse eredivisieclub Sparta, op 27 maart in Boedapest tegen het Hongaarse elftal zou spelen, gaat niet door. De onlangs door het pre sidium van de Hongaarse voetbal- bapd nieuw benoemde algemeen sec retaris Joszef Kriszam heeft per tele gram aan de Oostenrijkse voetbalma- kela'ar Leopold Quittner meegedeeld dat de geplande oefenduels tegen Sparta, Standaard Luik en Fortuna Düsseldorf worden geannuleerd. Insubordinatie? Tino Tabak, dat blonde kleppert je met die lichtblau we ogen lacht wanneer ik dat woord hardop zeg. Hij weet. dat wanneer de koers naar de zon, Pa rijsNice, op 10 maart aan de orde is, van hem wordt verwacht dat hij klaars is. Evenals dat hij zich reali seert dat Jean Stablinsky in hem een troef ziet wat de monsterklas- sieker BordeauxParijs betreft. „Ik lanterfant niet in de koers", zegt hij. Dat is in strijd met mijn karakter. Ik wil me altijd van vo ren laten zien." Het is duidelijk. Nu Tino Tabak zich in zijn derde profjaar sociaal zeker weet, heeft hij dat oude va derlandse gezegde geschrapt: Tino Tabak wenst niet als god in Frank rijk te leven..." Ronde van Levant ALICANTE De Nederlands wielrenner Cees Koeken is tweede ge worden in de tweede etappe van de Ronde van de Levant. In de eind sprint van de rit van Murcia naar Alicante (125) werd Koeken versla gen door de Belg Ivan Benaets. Net als maandag kreeg het gehele pelo ton dezelfde tijd <3.17.0 uur) als de winnaar. Later op de dag werd de Span jaard Zurano winnaar van een berg- tijdrit naar het Santa Barbara- kasteel in Alicante. Zurano had voor de drie kilometer 5.06 minuten nodig. Hfj is nu leicer in het algemeen klas sement. Mathieu Pustjens was de beste Nederlander met een zevende plaats <5.iC min.), welke positie hy ook inneemt in de algemene rang schikking. Paardesport Annie van Door- ne uit Deurne is gekozen tot ama zone van het jaar 1972. Zij krijgt deze onderscheiding onder meer voor haar prestaties tijdens de Olympische Spelen van München, waar zij in de dressuurwedstrljden als 18e einidgde van de 33 deelne mende combinaties. Handbal Het Nederlandse herenhaindbal team heeft gisteravond in het vtyflanderotoernoal in Evreux met 19—14 verloren van gastheer Frankrijk. Voorts werd nog ge speeld: TumesieOostenrijk 2—13. ADVERTENTIE EZ I E5 tl kEI bu KANTOORINRICHTING BRANDKASTEN S KANTOORMEUBELEN f'. DIREKTIEKAMERS MAGAZIJNKASTEN KANTINEMEUBELEN I TOONZALEN Geopend ADVERTENTIE Pijn is zo oud als de mens zelf. En omdat we ons hoofd overal bij nodig hebben is hoofdpijn de meest vervelende. Men ontwikkelde pijnstillers. De aktieve stoffen daarin blijken soms nare bij verschijnselen te hebben. En vooral op de maag. Sommige pijnstillers moeten daarom bruisen, andere moeten oplossen in het glas of voorzien worden van een coating, een beschermend laagje. Hedex tabletten hebben dit alles niet nodig. De aktieve pijnverdrijvende stof in Hedex laat de maag namelijk ongedeerd. Een nieuwe ontwik keling onder de pijnstillers. De lege maag ver draagt Hedex goed. Hedex wordt snel in het lichaam opgenomen. Bestrijdt hoofdpijn dus met bekwame spoed en effektief. Logisch dat Hedex groot en klein prima helpt. In een nieuwe tablet- vorm die makkelijk Bij hoofdpijn slikt u Hedex. Voor eigen bestwil. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Sterling Health Products-New York-London. Voor Nederland: Bergerac N.V. Anders Toen begreep ik ook dat die Fran sen het allemaal heel anders bekij ken. Neem een Jongen als Hubsch- mid. Bruno, een Zwitser die als amateur een revelatie was en die Sonolor erg veel geld heeft gekost, kwam nog niet één keer aan. Nie mand die het hem kwalijk neemt. Het komt wel, zegt Stablinsky. Heeft Sonolor hem, Tino Tabak, ook niet los moeten kopen? Los moeten weken van Gitane, waar hij al een contract had getekend, nadat Goudsmit-Hoff het geld in de voet balsport besloot te steken? Tabak: „Dat klopt. Ik had een voorlopig contract, maar niets officieels. Op een dag belt Jan Heil me op en zegit: Sonolor wil Je hebben. Ik ant woord: ik ben vrij, nieits in de weg, waarop ik tweemaal zoveel geld vroeg als bij Gitane. Die maakten een heleboel stampij en bazuinden rond dat ik al bij hen had gete kend. Ik geloof dat Sonolor me vrij heeft gekocht. Daar ben ik nog blij om, want ik sta normaal op de loonlijst, Sonolor betaalt zelf alle sociale lasten in het kader van een soort EEG-overeenkomst voor me." Wat Tino Tabak in die mate gerust heeft gesteld dat hij zich zorgeloos aan de koers kan geven. „Zoals het In Nederland gaat is belachelijk. De meeste beroepsrenners moeten aan hun vrouw vragen of ze erbij willen werken. Zeker zestig procent. Ik ben getrouwd en heb een kind. Moet Je Je voorstellen wat er ge beurt als je valt en invalide blijft. Ik ken legio voorbeelden van ren ners die dan met de handen in het haar zitten. Persoonlijk heb ik me, voor ik in Franse dienst was, altijd laten verzekeren. Dat kostte me in mijn eerste beroepsjaar praktisch mijn hele Jaarsalaris aan premie Waarbij Je moet bedenken dat het geen vette bek was. Een coureur met kopzorgen, heb ik altijd gezegd, kan nooit prestaties leveren. Ik ben van mijn zorgen af, dus kan ik to nen wat ik waard ben." De Omloop van het Volk, zaterdag de openingsklassieker in het wieler- land België. Is het dan trainen ge blazen of zet Tabak met serieuze bedoelingen aan? „Stablinsky heeft me gezegd, doe jij maar rustig aan. Je rijdt honderdvijftig kilometer en dan stap Je af. Maar dat is in De Russische coach Stanislav Zhuk (foto) is Alexander Zaitsev behulpzaam bij het wegwissen van de vreugdetranen. Samen met de gelukkig lachende Irina Rodnina werd Alexander gisteravond in Bra tislava wereldkampioen in het paarrijden. Het was geen gemak kelijke klus, want toen het Russi sche paar 2.11 minuten van hun vijf minuten durende programma achter de kunstschaatsen had viel door eeen technische storing de mu ziek uit. Alexander en Irina gingen toch door en kregen steun van het publiek, dat ritmisch in de handen klapte. De Jury beloonde de durf van het Jonge Russische paar met hoge puntenwaarderingen. Geen enkel Jurylid gaf minder dan 5.8. Uitslag: 1. Rodnina/Zaitsev (SU) 423.9 pnt (pl. cijfer 9), 2. Smirnova/Oeljanov (SU) 416.2 (18), 3. Gross/Kagelmann (DDR) 409.8 (29). De Nederlandse (in Amerika wo nende) kunstrijdster Dianne de Leeuw is vrijwel kansloos voor een eervolle klassering in het wereld kampioenschap kunstrijden. In de verplichte Klir verzamelde zij slechts 69.11 punten, hetgeen een vijftiende plaats opleverde. Na de verplichte figuren stond Diane de Leeuw zesde, nu ls zij elfde. Favoriete is de Canadese Karen Magnussen, die vóór de Oostduit- se Christine Errath en de Ameri kaanse Dorothy Hamill de beste verplichte Kür reed.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17