DSC-tournee door Nederland samen met T eddy Wi lson J. J. Cale blijft bij het oude... WISSELVALLIG WERK VAN „RARE BIRD" Aznavour nu ook in hetEngels OED SOLOWERK VAN GRAM Doug Sahm and Band fijne luistermuziek enuetten van Sor IQNPERDAG 1 MAART 1973 EXTRA PAGINA 13 De Dutch Swing College Band oogstte tijdens de toernee door Duitsland (in totaal 40 concerten) met pianist Teddy Wilson veel succes. Dat was de reden, Wilson ook de contracteren voor een aan tal optredens in Nederland. De TROS zal van de deze optredens radio- en tv-opnamen maken. In onze omgeving toomt de DSC- band op zaterdag 17 maart (Haar lemse Schouwburg) en zondag 18 maart (De Doelen in Rotter dam). Teddy Wilson behoeft voor de Jazzliefhebbers nauwelijks intro ductie. In de Jaren dertig werd hij snel bekend, toen hij de op- namesessions voor blues-zanger Billy Holiday organiseerde. Hij was t die de musici uitkoos, die de arrangementen schreef en de piano bespeelde. Zijn werk behoort nog steeds tot de onvergetelijke herinneringen aan de Jazz van die tijd. Wereld naam kreeg Teddy door zijn sa menwerking met Benny Goodman zowel bij het trio als bij het kwar tet kwintet. Gei/nspireerd door Earl Hines, Fats Waller en Art Tetum ont wikkelde Teddy Wilson tot 'n vol strekt persoonlijke, gedisciplineer de stijl, dale van grote invloed is ge weest op veel van zijn collega's. Intussen heeft de DSC-band met Teddy Wilson een grammofoon plaat opgenomen. Het is de bedoe ling deze elpee in het begin van de maand in de handel te bren gen onder 't eigen label: DSC Record Productions. De titel van de plaats is DSC-band meets Teddy Wilson. p.T. Beste van de Edison- winnaars De beste van de Edison-win- naars. CBS S 65243, f 17,90. Een lp gevuld met wat de Amerikanen "Middle of the road" muziek noemen: lichte muziek van zulk een niveau dat het voor iedereen aanvaardbaar genietbaar en prettig is. Daar voor zorgen Louis van Dyke, Ri ta Reys, Rogier van Otterloo, Chris Hinze. Wim Overgaauw Thijs van Leer en Ann Burton. Een leuke plaat om te draaien 'op elk moment van de dag en het wordt wel duidelijk dat de Edisons niet ten onrechte zijn uitgedeeld aan deze artiesten. P.T \AN0tasNA^S "Really" J. J. Cale Phi lips 639112. Wi!e - zoals ik - met zeer veel ple zier naar de vorige plaat van J. J. Cale, "Naturally" heeft ge luisterd, dient zich te hoeden voor al te hooggestemde ver wachtingen van "Really". Zonder nu te willen zeggen dat het een slechte plaat is - dat is het zeker niet - haalt hij toch bij na nergens het niveau van "Na turally". Het belangrijkste be zwaar tegen deze langsptfer is dat er helemaal niets nieuws ge beurt. J. J. Cale lijkt al uitge blust voordat hij goed en wel met platenmaken is begonnen. Een groot deel van die nummers van zijn nieuwe nummers kun Je zo - iets anders, maar niet veel - op de vorige terugvinden. "If you're ever in Oklahoma" bij voorbeeld. Dat alles neemt niet weg dat 't vakmanschap van Cale boven alle lof verheven is. Het bekende cliché "eenvoudig maar zeer ef fectief" kan niet beter geïllus treerd worden dan aan de hand van zijn gitaarspel. Helemaal zonder de flauwe franje van veel andere bluesjongens, maar veel sfeervoller. Met het zangwerk van Cale ligt het wat anders. Tot nu toe had ik geen enkel bezwaar tegen zijn wat krakerige, monotone stemge luid. Maar voor mij heeft Cale zich grondig vergallopeerd door "Got my mo jo workin" op dit al bum te brengen. In zijn eigen nummers past zijn gebrekkige geluid, maar dit nummer is al door zoveel mensen, door zoveel echte blueszangers vaak zo goed gedaan, dat Cale hier door de mand valt als een wat weke imi tatie. Gemengde gevoelens over deze plaat. BVD Oscar Brown jr. op zijn best in Movin' On Oscar Brown jr. "Movin On" Atlantic 40452. •Negen nummers van Oscar Brown zelf gebracht op zijn ei gen bekende "donkerbruine" ma nier. Om alle eventualiteiten, te vermijden: men moet deze Brown Jr. beslist niet verwarren met James Brown, die in Rot terdam zo fantasieloos te werk ging. Oscar is een zanger van grote klasse, die alle aandacht terecht voor zich opeist. Alle negen zijn het stuk voor stuk nummers van een hoge stan daard. Een fijne plaat met heer lijke muziek, aan te bevelen, voor mensen die graag ontspan nen achterover zakken in een gemakkelijke stoel met een goed glas wijn. P.T. "Holland" The BBeach Boys; Brother Record REP 54.008 (Negram) We hebben er lang op moeten wachten, op de nieu we LP van The Beach Boys. De liefhebbers van de jongens uit Californië zullen de vertraging (het was de bedoeling dat deze plaat reeds in november zou uitkomen) graag aanvaarden. Die vertraging werd veroor zaakt, doordat op het laatste ogenblik nog één nummer ge wijzigd moest worden. Het be trof "Sail on Sailor", zonder de overige songs tekort te doen, één van de allerbeste op "Hol land" en inmiddels ook op sin gle versohenen. De muziek op deze plaat is anders dan we ge wend zijn van de Beaoht Boys, maar de aanvulling van de groep met Ricky Fataar en Blondie Chaplin is daaraan na tuurlijk niet vreemd. Naast "Sail on Sailor" staat op kant 1 het nummer California Saga, diat uiift drie gedeelten bestaat, waarvan het laatste weer dat Charles Aznavour, "Aznavour Sings Aznavour" vol. 3, Barclay 80 472. Op deze Franse plaat brengt Charles Aznavour een tiental (eigen) nummers in Engelse vertaling. Over de zanger en schrijver Aznavour hoeven we eigenlijk niets meer te zeggen: iedereen is er wel van overtuigd dat hij één der groten is. Ook in het Engels boeten zijn chan sons (of moeten we dan meteen songs zeggen?) niets aan waar de in. Bij de eerste twee num mers is het dan nog wel even wennen aan het accent, maar als Je de plaat voor de tweede maal draait valt dat nauwe lijks meer op. Dan is het Juist wel eens aardig om te horen dat "Non, Je n'ai rien oublié" opeens „No. I could not forget" heet. Voor Aznavour-fans zal mijn advies nauwelijks nodig zijn: kopen!" P.T. "G.P." Gram Parsons Reprise 44228 (Warner ros Records Ine). Er is waarschijnlijk geen genre uziek waar de bezetting van de bands zo snel en k verandert als in de country-pop. Gram Parsons eeft lange tijd bij de Flying Burrito Brothers gespeeld, groep die is voortgekomen uit The International 'bmarine Band. Begin 1970 maakte een motorongeluk n einde aan de deelname van Gram Parsons (een oer van Gene Parsons van The Byrds). Bijna twee fear lang had Gram geen vast doel voor ogen. Hij )ng bij The Byrds; was gast op twee concerten van te Burrito's en componeerde. Dat laatste was de basis van zijn eerste solo-elpee, daaraan hij ongeveer acht maanden heeft gewerkt. En zie: bij de opnamen vroeg hij assistentie van Byron Berline van. juist de Burrito's, de groep die deze maand concerten gaf in Nederland. Gram Parsons maakt fijne muziek, waarin duidelijk zijn ervaring blijkt bij grote country-pop groepen. Absolute toppers zijn "We'll Sweep Out the Ashes In the Morning" en vooral "Kiss the Children", geschre ven door Persons samen met Rik Grech, die samen met Gram bij de Byrds speelde en eerder deel uit maakte van de Engelse groepen Family, Blind Faith en Traffic. "G.P." is een album, dat in de discotheek van de echte country-pop liefhebber beslist niet mag ont breken. J.v.d.N. ROTTERDAM Rot. Schouwburg: 2 mrt. 20.15 uur Rotterdams Toneel met de première van Molières comedie ..George Dandin" met Anny de Lange, Marijke Merckens, Luc Lutz. Monique Smal. Arnold Gel derman, Paul van Gorcum, Johan Schmitz en Fred Scholten, ook 3, 4 mrt. 20.15 uur. 5 mrt. 20.15 uur Het Wiener Operette Theater met Bernatzky's „lm weisen Rössl" m.m.v. Vico Torriani; 6 mrt. 20.15 uur Optreden van het Nederlands Danstheater met o.m. Van Manens „Opus Lemaitre", Keuters „Sunday papers" en Tetley's „Mythical hunters", 8 mrt. 20 uur Nederlandse Operastichting met Monteverdi's „l'Incoronazione di Poppea" met Janette van Dijck, Nelly Morpurgo, Francesca Howe, Ans Phllippo, Marco Bakker, Nico Boer, Olaf van Rijn en Pi'et van den Berg, 9 mrt. 20.15 uur Rot terdams Toneel met „Op blote voeten in het park" met Trudy Labij, Hein Boelee, Steye van Brandenberg, Georgette Hagedoorn en Jan Teulings. De Doelen: 2 mrt: 20.15 uur Concert door het R. Ph. O. o.l.v. Edo de Waart m.m.v. pianist Joseph Kalichstein, 2 mrt. 20.15 uur Op treden van Ivo de Wijs en zijn groep. 4 mrt. 14.30 uur Concert door The Northern Sinfonia of England o.l.v. Neville Marriner met als soliste Abbie de Quant. 5 mrt. 20.15 uur Concert door de Verenigde Veluwse Koren oi.v. Marius Brandse met als solisten de familie Majoor, Gafka, de alt Reinata Heemskerk, de organist Jan van Weelden en het trompetduo Harry Sevenstern sr. en jr. 6 mrt. 20.15 uur Concert door het R. Ph. O. onder Edo de Waart met als so listen Harro Ruijsenaars en de pianisten Daniel Wayenberg. Jan Wijn, Theo Bruins en Reinbart de Leeuw. 6 mrt. 20.15 uur Concert door het Janacek-kwartet. DEN HAAG Kon. Schouwburg: Haagse Comedie met „De misantroop" met o.a. Trins Snijders, Guido de Moor, Anne Marie Heyligers en Jules Royaards, 2 mrt. 20.15 uur; Haagse Comedie met „Knecht van twee meesters" met Jules Royaards, Anne Marle Heyligers, Eric van Ingen, Guus Verstraete en Anne Oostveen 3 mrt. 20.15 uur; Haagse Comedie met „Polonaise", komedie met Myra Ward. Paul Steenbergen, Eric van Ingen en Jaap Wieringa, 4 mrt. 20.15 uur; Haagse Comedie met „De misantroop" 5 mrt. 20.15 uur; Haagse Comedie met „De drie zusters" met Anne Marie Heyligers, Enny Meunier, Trins Snijders en Ko van Dijk 6 mrt 20.15 uur; Haagse Comedie met „Polonaise" 7 mrt. 20.15 uur. HOT-theater: Nieuwe Komedie met „Kanker" met Kathy Gos- schalk. Ellen Verheij, Jennifer Willems, Rein Edzard en Willem Wagter, 2 mrt. 20.15 uur, 3 mrt. 20.15 uur. 4 mrt. 20.30 uur. Congresgebouw: De Koninklijke Militaire kapel oJ.v. kap. A. Posthumus mm.v. Willy Caron (tenor) en Serge Lancen (piano), 2 mrt. 20.30 uur Het Concertgebouworkest oi.v. Roberto Benzi, so listen Erna Spoorenberg (sopraan) en John Bröcheler (bariton) mm.v. het Toonkunstkoor. Circustheater: One-man-show van Paul van Vliet Noord-West" mm.v. combo o.l.v. Rob van Kreveld, 2, 3 mrt. 20.15 uur; Amster dams Volkstoneel met „Op hoop van zegen" met Beppie Nooy, An drea Domburg, Johan te Slaa, Hetty Blok, Richard Nooy en Nelly Frijda. "Doug Sahm and Band" Doug Sahm Atlantic 40466 Vain Douglas Sahm hebben we lang niets gehoord. We moeten terug maar 19661967. Toen maak te het Sir Douglas Quintet met platen als "She's About A Mo ver" en vooral met "Mendocino" furore door de hele wereld. Wel, Sir Gouglas en Doug Sahm zijn één en dezelfde figuur. Zowel Sahm als zijn muziek hebben 'n enorme metamorfose ondergaan. Van het puur commerciële Is hij overgegaan naar fijhe luistermu ziek. Country-pop, soul en blues, zijn de genres, die op deze plaat voorkomen. Doug Sahm verza melde een band om zich heen met grote namen. Wat dacht u van Bob Dylan en Dr. John. Maar ook trompettist Wayne Jackson, en saxofonist David "Fathead" Newman, zijn mannen met repu tatie. Nou, en als je met zulke lui muziek gaat maken, moet het heel gek gaan wil er niet eenge- weldige plaat uit de bus komen, men. En dat is dan ook het geval. Sterkste nummers: Your friends, Dealer's Blues en Faded Love. J.vxlN. 'Hollands tintje aan nieuwe lp Beach Boys typische surfing soundje laat horen, waarmee de Beaoh Boys de wereld hebbeen veroverd. Geen wonder, want Mike Love etn, Alan Jardiine zijn de makers van dit nummer. De opnames voor dieze plaat werden gemaakt in Baambrugge, vlak bij Vdrike- veen in Nederland. Vandaar ook dat deze LP de titel "Hol land" met zich mee kreeg. De Beaoh Boys verbleven vorig Jaar zomer zes maanden in ons land, dat op Carl Wilson zo'n indruk maakte, dat hij nu se rieus overweegt om zioh hier te gaan vestigen. Ook heeft hij plannen voor een solo-elpee. Maar laten we niet op de plan nen vooruit lopen. Kant 2 is mij wat tegengeval len, maar het is natuurlijk erg moeilijk om gelijkwaardige nummers te maken, als er op kant 1 staan, want dat ia wel pure klasse... J.v.d.N. "Just Being Myself" met sweet Dionne Dionne Warwick, "Just Being Myself", Warner Bros BS 2658. Op deze plaat komen we veel fraaie) songs tegen van het trio Holland-Dozier-Holland. Dionne brengt het allemaal fijn U bijna ingetogen, maar toch met volle emotie. Des te meer is het Jammer, dat het (onbe kende) orkest de arrangemen ten van Gene Page en McKinley fackson zo luid speelt, dat Dion- ïin of meer overspoeld 'ordt. Hoe je ook met de knop- van je geluidsinstallatie (peelt, er is niets anders te be- •eiken. Voor mij werd "I Think ifou Need Love" de topper van elpee. P.T. "Epic forest" Rare Bird— Polydor 2814011. Zeidien heb ik zo'n wlsselvaillige plaat gehoord als "Epic forest", van de mij nauwelijks bekende groep Rare Bird. Toen ik de sdhijf met kant twee naar boven op mijn draai/tafel had gedepo neerd, had ik al vrijwel snel erg veel zin om hem er maar weer af te -halen. De heren Fred Kelly, Da ve Kaffinetti, Ced Curtis, Paul Holland, Steve Gould en Paul Ka- zijn in het eerste nummer op die kant, "Turning the light out" louter instrumentaal aan het werk, en dat is meer dan gruwe lijk. Niet origineel, wel erg ver velend. Wie schetst dan ook mijn verbazing toen ik even verder een wondermooi stukje muziek uit de boxen hoorde komen, schitteren de olose-harmony-zang in een heel eigen stijl uitgevoerd. "Her dar kest hour" heette het, en het gaf de burger moed. Die had die bur ger dan ook wel nodig, want er volgde weer een boel verveling. Gitarist Laszlo Szendrey-Karper lungaroton LPX 11452, Schu- Kwartet in G. groot voor luit, gitaar, viola en cello en Fer nando Sor 16.90. De Hongaarse gitarist Laszlo 5zendrey-Karper maakte een op- nerkelijke plaat met menuetten de Spanjaard Ferdinando r. Deze componerende officier, rond 1800 leefde, schreef 'n aantal zeer smaakvolle en soms miniaturen, klassiek op- ebouwd, maar van een verras klankrijkdom. Het is mis- a niet geniaal, maar 't heeft ong"'pliceerd harmonische an jflaviersonates van Czerny »f Clementi. Een onbekend pas in 1918 erontdekt kwartet voor fluit, itaar, viool en cello van Franz Schubert completeert de plaat. Het werk is gehavend en niet vol ledig; het klinkt ook soms als haastwerk van de 17-Jarige Schubert. Maar dat geldt zeker •niet voor 't vierde en vijfde deel 't kwartet, 't Thema met varia ties vooral is 't werk van 'n bijna overmoedige Jongeman die zijn begaafdheden ontdekt heeft. Mis schien kan de Hongaarse pla tenmaatschappij in 't vervolg iets doen aan de erbarmelijke anno tatie op het label van de plaat. Pas een musicoloog, gespeciali seerd in Sor komt er de eerste keer de beste uit en zoveel der gelijke specialisten zullen er niet zijn. H.M. Aan deze muziek- pagina werkten mee: Bert van Dommelen Han Mulder Jan van der Nat Eindredactie: Piet er Taf fijn Layout Bram van Leeuwen Karnt één begint ook al niet sterk. Maar zowaar, na even door bijten volgt er weer zo'n nummer dat een hele kant voor mij goed maakt: "Hey man", weer zeer fraaie samenzang, ondersteund, door een eenvoudige, maar doel treffende begeleiding. Kant één bevat verder nog een paar din gen die dan wel niet zo bijzonder goed zijn, maar toch best het be luisteren waard. Al met al een wonderlijke plaat. Maar, zoals gezegd, één nummer als "Her darkest hour" erop en bij mij kun Je weinig kwaad meer doen. Het is te hopen dat de vol gende van Rare Bird meer werk jes van dit kaliber bevat. Dan wordt het één van de allerfijnste pop-LP's van de laatste Jaren. BVD

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13