Amsterdams „dienstbevel fascisme" en „paradijs" Spaairentetot KOELHUIS BOTER?# Pieterskerk: museum voor historie monumentenzorg de vertrouwde zeep voor verstandige hygiëne Door C. J. Rotteveel iZERS SCHRIJVEN Kamer voor verkeers- veiligheidsdienst Kamer akkoord met overplaatsing deel CBS naar Heerlen HTS'en samen in technische univer siteiten 1 MAART 1973 ïrtien dagen geleden heb ik te plaatse enige aandacht ge il de gevaarlijke ontwik- in de sociale sector van het sitair onderwijs. Dit naar aan- de staking van prof. jn staf in Amsterdan en Aftreden van prof. Van Baal in Men herinnert zich, dat noemde en zijn medewerkers hun besluit kwamen omdat de budlngen systematisch bedorven len en het onder die omstan- pden niet mogelijk bleek de hun Iragen taak op bevredigende i voort te zetten. Maar prof. Daudt Je zijnen mochten niet sta- Het college van bestuur van de [ersiteit van Amsterdam gaf hun i (dienstbevel: zij dienden, op last rector magnificus De Froe en bitter mr. Cammelbeeck het werk blikkelijk te hervatten, omdat 1 moedige heren zich anders ge- |zaakt zouden zien tot het nemen rechtsmaatregelen. dit „dienstbevel" reageerde E. jooij uit Amsterdam in „Het Pa- met de vraag: „Waar hebben jeze mannentaal eerder gehoord? ttbevel en Dienstbefehl is prak- synoniem. Is dit nu de open waarvoor speciaal Cammelbeeck n tiental Jaren over de radio en I Lv. propaganda heeft gemaakt? I t hij altijd bedoeld: zolang wij I listen de macht nog niet heb- behoort er volledige inspraak en beid te zijn, maar op het moment d'ij de functies hebben „koppen I? t kan zijn, dat E. de RooiJ ge- heeft en mr. Cammelbeeck het de situatie laat afhangen of hij In niet een „Dienstbefehl" uit- ligd. Mij lijkt het eerder kwestie van angst: angst van D, die, op de regentenzetel ge- ist, „dapper" genoeg zijn om tegen correcte democraten als Daudt te keren, maar als de zijn voor schreeuwende sabo- i-van-het-hoger-onderwijs. De j De Froe en Cammelbeeck zijn gens door het Ambtenarenge- gevoelig op de bevende vingers t. Prof. Daudt en zijn medewer- mogen van deze instantie, al- 5 voorlopig, heit dienstbevel naast heerleggen totdat dit gerecht een raak heeft gedaan, waarin ook de inhoud van het conflict b ingegaan. ussen heeft prof. dr. K. van teve, hoogleraar in de Slavische kunde aan de Leidse universi- tn „Het Parool" zijn visie op het let- Daudt gegeven. Een belang- factor is, dat aan de universi- verkiezingen door de studenten lauw wordt deelgenomen. Het ge- igt voor de hand. „Een groep ge- iiseerde gekken, grootgebracht neo-katholieke onderwijzers en h in staat tot het lezen of al- s het verspreiden van gestencil de uittreksels uit het werk van Marx, Engels, Lenin, Stalin, Mao, Trotski, Lukècz en Vogelaar heeft, eenmaal die veertig of vijfenveertig procent van zo'n lichaam veroverd hebbend, maar een paar medestanders onder de rest (de niet-studenten in de uni versitaire lichamen, C.J.R.) nodig om de macht in handen te krijgen. Iets dergelijks nu is gebeurd aan de sub faculteit politicologie van de Univer siteit van Amsterdam en dit plaatst de bona fide geleerden aan zo'n sub faculteit voor niet geringe proble men: moeten aij op ordelijke en de mocratische wijze de door zo'n lichaam genomen besluiten uit voeren? Ook wanneer die besluiten op het instellen van censuur, het molesteren van andersdenkenden ge richt zijn? Ook wanneer zo'n lichaam zou besluiten dat het recht tot stu deren of doceren alleen verleend kan worden aan iemand die het politieke sbandpunt der vooruitstrevenden deelt? Dit laatste is geen grapje voor mij: er bestaan in de genoemde sub faculteit wel degelijk plannen tot zo'n soort „ariërverklaring". Nu had prof. Daudt nog inzover- re een wapen in de hand, dat wie een examen politicologie wilde afleggen, dat bij hem moest doen of althans onder zijn toezicht. Maar de revolu tionairen hebben het klaargespeeld allerlei bijvakken in de politicologie eveneens tot „politicologie" te bom barderen, „zodat de enige man, die politicologie in zijn leeropdracht had staan plotseling geconfronteerd werd met een situatie, waarin allerlei an deren ook bevoegd waren doctoraal bullen in de politicologie uit te rei ken", aldus prof. Van het Reve. Na deze ontwikkeling „verdomden prof. Daudt en vijf andere docenten het langer en gingen in staking". „En nu gebeurde iets heel merk waardigs Toen revolutionai re studenten Jaren geleden een be kende amerikanist, professor Den Hollander, het collegegeven onmo gelijk maakten door hi ha hollander! te roepen, nam het bestuur der uni versiteit geen maatregelen tegen deze studenten. Docenten die zich solidair verklaarden met het verstoren van •colleges en het bezetten van gebou wen werden door het bestuur van de universiteit waar ze in dienst waren niet eens berispt. Maar toen Daudt en de zijnen mededeelden dat het nu echt niet meer ging, werden zij door het bestuur der universiteit per ke rende post gelast waar aan 't werk te gaan. Dezelfde lieden die altijd zo zalvend spreken over het „door breken van autoritaire structuren" zijn nu opeens uitermate zorgvuldig in het toepassen van de wet. Dat is zorgwekkend. Enkele te goeder naam en faam bekend staande beoefenaren der maatschappijwetenschappen o.a. Daalder, Sijes, Bezemer hebben in brieven aan de autoriteiten uiting gegeven aan hun bezorgdheid. Het dat ook de beoefe- Odoorn. De huidige redactie (dr. P. D. van Roijen te Assen) vertaalde een stuk van Laurent Gagnebin uit "Evangile et Liberté", orgaan van de Vrijzinnig-Protestantse geest verwanten in Frankrijk. Gagnebin verwijst eerst naar een eerder arti kel in hetzelfde blad van ds. Ducros, die met verontrusting schreef over "de toon van veroordeling zonder gelegenheid tot hoger beroep" en van "lichtvaardige oordelen", die de godsdienstige pers in Frankrijk be- invloedt en daardoor de mentaliteit van de gelovigen. Gagnebin vervolgt dan: "De at mosfeer in sommige kerkelijke ver gaderingen en ontmoetingen wordt zodanig, dat men er niet in kaai naren van minder dicht bij de politi cologie staande vakken taalkunde, biologie, natuurkunde zich wat meer bewust werden van de gevaren die de beoefening der wetenschap in Nederland bedreigen. "Want" zo besluit prof. Van het Reve zijn artikel in "Het Parool" "als deze ontwikkeling, verhaast door bange regenten, doorgaat, dan is het zo zeker als de nacht volgt op de dag, dat ook zij op den duur moeilijkheden zullen gaan ondervin den bij het op college beweren van dingen die niet door het marxisti sche rabbinaat zijn goedgekeurd". Inderdaad, wie het voortschrijden van de hierboven geschetste, bui tengewoon gevaarlijke ontwikkeling niet wenst, zal zich teweer moeten stellen. Ook op de universitaire klok is het later dan men denkt. En dan is dat helaas nog maar één facet van de onverdraagzaamheid, die door dit land raast. Trouwens, niet alleen hier. Ook buiten onze gren zen doen zich, op universitair en ander gebied, soortgelijke verschijn selen voor. In dit verband citeer ik het blad "Zwingli", "principieel- vrijzinnig" maandblad opgericht door wijlen ds. H. van Lunzen te ADVERTENTIE De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt var» 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 714% voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. 1 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK iiuurlijk heeft de heer S. J. I; het aan het rechte eind wan- |tiij in antwoord op mijn sug- de Pieterskerk maar te verko- I naar Amerika, op 24 febr. ft dat alles in het werk moet lm gesteld, om de kerk in Lei- In in goede staat te houden. Ik |ïf immers zelf: MNatuu/r11ijk, be- t volle glorie van de Pieters- in het hart van Leiden is verre- verkiezen". Het ging er maar at verkoop en vealhuizriaig aan zouden Zijn boven oniher- tdjk verval, wanneer er geen öiële middelen worden gevon den voor redelijk onderhoud. Nu al zijn de eerste tekenen van verwaar lozing te zien. Overigens zijn nog niet alle moge lijkheden tot behoud in Leiden on derzocht. Gesprekken die ik na de publikattte van de ingezonden stuk ken van vorige week met de heer De Groot heb gehad, hebben mij een suggestie aan de hand gedaan, die m.i. overweging verdient. Waarom zou de kerk niet "om moet" kunnen worden overgedaan aan de Rijksdienst voor Moaiumen- zorg, die dan uit de bestaande mid delen, uit een aparte rijksbijdrage en uit particuliere fondsen eventueel met Leidse steun het onderhoud zou kunnen bekostigen? Niet om de kerk vender doelloos te laten voortbestaan, maar om er een zeer passende en nuttige be stemming aan te geven zander het gebouw zijn karakter en sfeer te ont nemen. Er bestaat voor zover mij bekend geen museum voor de oude en contemporaine geschiedenis van de Nederlandse monumentenzorg in breed verband. Niet alleen de ge schiedenis van de rijksdienst maar van de gehele monumentenzorg, ook Via andere instanties en particuliere initiatieven', waarbij desnoods ook de natuurmonumenten betrokken ADVERTENTIE ademhalen, omdat men voelt dat men wordt gedoodverfd, opgesloten, geoordeeld. Ik was erbij, dat een ouderling uit mijn wijk door een predikant tot "fascist" werd bestem peld, omdat hij op keurige wijze enig voorbehoud maakte ten aan zien van revolutionaire opvattingen van sommige predikanten. Zo iets doet pijn; het komt me onverdraag lijk voor. Ik voel mij een vreemde ling in mijn eigen huis. Ik kan dit des te gemakkelijker zo stellen, om dat ik zelf een socialistische visie bezit. Maar ik tracht niet hen te beledigen, die anders denken en die Juist, omdat zij anders denken dan ik, mij kunnen verrijken en mij verplichten tot heilzame zelf kritiek". Tot zover het citaat uit het Fran se blad. Het schelden voor "fascist", zoals hierboven door de Fran se schrijver aangehaald, is overi gens ook hier te lande allerminst ongebruikelijk. Geen wonder, want dit woord en het bijvoeglijk naam woord "fascistoïde" zijn regelrecht aan het internationale scheldarse- naal van Moskou ontleend. Willy van Hemert, regisseur van tal van bekende tv-produkties hier te lan de, weet er blijkbaar ook over mee te praten, want tegenover "Elseviers Magazine" verklaarde hij kortgele den om. het volgende. "Als ik een man op de tv zie met een truitje en daaronder niets, dan denk ik, dat is niet waar. dat zie ik niet. Dat is mijn obscene fantasie. En als ik dat op een massamedium zie, dan schrik ik me rot, dan val ik bijna flauw. Dat heeft te maken met mijn gevoel voor beschaving. Ik vind dat de normen op het ogen blik ontwricht worden, op een schandalige manier kapotgemaakt. Ik zie de toekomst van Nederland heel somber in. Zolang ik voor senti menteel wordt uitgemaakt, blijft voor mij de alarmbel luiden, dan is er iets mis. Juist met Nederland. Die arbeidsschuwheid, het verleggen van de schoonheidsnormen, dat pro voceren van: jongens, ze Je die stront liggen, trap er dan in. en er nog eens in. Wat leuk en wat stinkt het hier heerlijk. Soms, als ik naar de televisie kijk, heb ik het idee weer in de bezetting te leven. Toen had Je ook die Juicherige manier van din gen zeggen waarvan Je dacht: het is niet waar. maar het wordt op de een of andere manier waar gemaakt. Het is een soort hersenspoeling waar een groot deel van het Nederlandse volk slachtoffer van is geworden. Als Je tegenwoordig zegt: ik ben eigenlijk niet zo links, ik geloof dat ik rechts ben, dan ben Je meteen een fas cist". Nederland staat op een geforceer de manier te boek als een welvaart staat van de bovenste plank. Nie mand zal ontkennen, dat er globaal genomen, een redelijke mate van materiële voorspoed bestaat. „Glo baal genomen." want er bestaan op allerlei gebied nog zoveel tekorten, dat het niet moeilijk zou zijn een nummertje tendentieuze Journalis tiek weg te geven, waaruit zou blij ken, dat Nederland er nauwelijks be- Voorbeeld van verval van oude steden ondanks welvaartstaat ter aan foe is dan de onderontwik kelde landen van Afrika. En dat is wat overdreven, ondanks het voort duren van schandelijke woontoestan den, kreperende hartpatiënten, ver foeilijke inflatie en legio achterstan den op allerlei gebied wegens gebrek aan middelen. Even overdreven is het, Nederland af te schilderen als een uniek paradijs, zoals er vrijwel nergens ter wereld een te vinden is. Dat wij beslist niet tot de „top" be horen over Amerika en Zweden praten we nog niet eens. dus uitslui tend over de tegenwoordige combi natie van negen landen van de Eu ropese Gemeenschap blijkt uit het maartnummer van het geïllustreer de Duitse maandblad „Scala". Het blad rekent in dollars en noteert als inkomen-per-hoofd voor Denmarken 3200, voor Duitsland (de Bondsrepu bliek) 3100, voor Frankrijk en Lu xemburg elk 2900, voor België 2700. voor Nederland 2400, voor Engeland 2200, voor Italië 1700 en voor Ierland 1300 dollars. Wél hoog zjjn in Neder land de uitgaven voor sociale voor zieningen (ziekte, invaliditeit, ouder dom, werkloosheid). Dan is de volg orde onder de „Negen" als volgt: Duitsland, Nederland, Frankrijk, De nemarken, Luxemburg, België, Italië, Engeland en Ierland. Maar ten aan zien van het inkomen per hoofd komt Nederland toch niet verder dan de zesde plaats, weliswaar nog vóór Engeland, Italië en Ierland, maar na Denemarken. Duitsland, Frank rijk, Luxemburg en België. DEN HAAG m de Tweede ifcetr üdiink Tveffljghedidsdienst iin heit leven roept. De fracties van PvdA, VVD, PPR, D'66, CPN en PSP hebben gasteren een motie ingediend tijdens de behandeling van de begroting 1973 van dit ministerie. De motie stelt een planmatige aanpak van heit verkeersveiligheids- beleid voor. Deze dienst zou onder meer de volgende taken hebben: de vaststelling van veiMgheidsnormen voor oude en nieuwe wegen, zowel binnen als buiten de bebouwde kom, het toezicht op de naleving hier van door alle wegbeheerders, het opsporen en laten verwijderen van zogenaamde zwarte plekken in ons wegenstelsel en woonwijken. Bovendien zal deze dienst bij zondere aandacht moeten hebben voor de veiligheid van voetgangers en (brom-) fietsen. zouden kunnen worden, wanneer de ruimte het zou toelaten. Vanzelfsprekend moet daarbij voorkomen worden, dat de unieke ruimtewerking van de kerk verloren gaat. Men zou er niet door een dool hof van forse expoatiepanelen moe ten dwalen, die het oog op de kerk zelf onttrekken. Dat is echter zeer wel mogelijk wanneer men denkt aan de "kuip" die thans het midden van de kerk ontsiert. Deze werkt in sommige opzichten wel bijzonder sto rend .maar ook dn de huidiige staat is die kerk nog een lust voor het oog. Wat minder hoog en lelijk zouden dergelijke, eventueel meer gebro ken expositie wanden ook op andere plaatsen het totaal niet funest ont luisteren. De mogelijkheden voor een derge lijk museum zouden nog aanzienlijk worden vergroot, wanneer ook de huisjes "In de Bocht van Genee" voor dit doei beschikbaar kwamen. Men kan het complex bovendien nog doelmatig uitbreiden met ruimten voor bv filmvoorstellingen, lezingen en bescheiden congressen inzake be trekking tot monumentenbescher- miing, wanneer de nabijgelegen La tijnse School in de Lokhorststraat DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer gaat ak koord met de gedeeltelijke over plaatsing van het Centraal bureau voor de statistiek naar Heerlen. Dit bleek gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer naar aanleiding van de brief van minister Langman van economische zaken waarin hij deze overplaatsing officieel aankon digt. Er was ook veel kritiek, vooral over het stroeve verloop van de ge hele affaire. Bovendien waren vele Kamerleden benieuwd naar het ant woord van de minister waarom hij nu Juist duizend CBS-personeelsle- den wil laten verhuizen. Van PvdA-ziJde werd er op aan gedrongen om een onafhankelijk bu reau niet alleen een onderzoek te laten instellen naar de gevolgen van deze verhuizing van duizend man maar ook maar de gevolgen van verhuizingen van andere aantallen. De socialist Wierange vroeg daarom in eerste instantie 500 man over te plaatsen, (wat volgens deskundigen toelaatbaar is) en pas verdere stap pen te ondernemen als het onderzoek is afgelopen. Ondanks de zijns inziens onbevre digende gang van zaken bij het overleg moest hij toegeven dat de verhuizing van de CBS-afdeling „massale tellingen" steun verdient. De KVP-woordvoerder Bremen vond dat in ieder geval ook voor Den Haag een gedifferentieerd ge specialiseerd werkgelegenheidspa- troon moet worden behouden. Daar naast stelde hij dat het hulppro gramma van de regering voor Lim burg ver ten achter blijft bij de wer kelijke ontwikkeling. De ARP en de CHU hielden beiden vast aan het standpunt over het spreidingsbeleid zoals dat is neerge legd in het regeerakkoord 1971. Wel stelde men in die fracties dat de re gering alleen in goed overleg met de gemeente Den Haag tot een bevre digende uitvoering van het beleid kan komen. Vrijwilligers voor Palestijnen Li bië heeft gisteren zijn burgers in de gelegenheid gesteld zich te melden als vrijwilligers voor de Palestijnse verklaring van radio-Tripoli zullen alle politiebureaus enuniversiteitsge- bouwen dag en nacht open zijn voor de aanmelding van vrijwilligers. ADVERTENTIE Zs UniciiM N.V. Amsterdam In het haat van Leddiem loan daar mee een levend museumcomplex tot stand komen, dat de aandacht van tallozen uit bommen- en buitenland trekt. Dat lijkt een betere bestemming dan die ais sporthal, open cultureel centrum, pakhuis, supermarkt of wat dan ook, omdat voor die doeleinden toch ingrijpende verbouwingen no dig zijn, die de sfeer van de kerk grondig aantasten. P. BOK Santhorst 55 Leiderdorp DEN HAAG (ANP) De zelf standige instellingen voor technisch wetenschappelijk en hoger technisch onderwijs moeten samengebracht worden tot drie onderwijsgemeen- schappen, die in het technisch ter tiair onderwijs de naam "technische universiteiten" zullen heten. De ze volledige integratie van de 27 hts-en met de drie th's kan in drie fasen tot stand komen. Dit staat in de 27 aanbevelingen, die de studiecommissie coördinatie technisch wetenschappelijk onder wijs (TWO). Hoger technisch onderwijs (HTO) onder leiding van prof. dr. ir. W. M. J Schlösser na zes-en-een- half jaar heeft opgesteld in haar eindrapport, dat aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen is uitgebracht. De commissie constateert, dat het HTO gevaar loopt te verschrompe len. Het TWO dreigt aan zwaarlij vigheid te bezwijken. Deze ontwik kelingen houden een enorme ver spilling van talent en geld in. De commissie bepleit een aanpak in de vorm van een onderwijsdeskundige coördinatie en coöperatie. Met de in fasen verlopende vor ming van de drie technische uni versiteiten kan integratie van de bestuursbeginselen en bestuursvor ming gelijk opgaan. De Brauw wil geen hogere treintarieven DEN HAAG Het tweede kamer lid De Brauw (DS'70) heeft er gis teren tijdens de behandeling van de begroting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat voor gepleit om de verhogingen van de NS- en streekvervoertarieven zoveel mo gelijk achterwege te laten. Toch in gevoerde verhogingen zouden in ieder geval niet boven het alemeen prijs peil mogen uitgaan, meent het Ka mer liH dat zijn opvattingen in een motie aan de Kamer aanbood. De trein- en streekvervoertarieven zijn volgens De Brauw de laatste twee Jaar fors verhoogd en volgens hem wordt hierdoor het gebruik van het openbaar vervoer eerder afge remd in plaats van gestimuleerd.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11