Vietnam-over leg vertraagd na terugkeer Allende zit in angst en vrees krijgsgevangene] legering-Vorster schakelt eel studententop uit [rijgsgevangenenkwestie door V.S. hoog opgenomen Kritiek in V.S. Nog juist ontsnapt aan het huwelijk Als haar dof en kleurloos is: Lavona kleurversteviger. Lavona, Aanstaande zondag verkiezingen in Chili K0NSTMO& KVlMlTtni tSSSSZ* vïleda DENSDAG 28 FEBRUARI 1973 BUITENLAND PARIJS (ANP) Over de internationale conferentie inzake Vietnam in Parijs is giste ren een schaduw gevallen door een boze reactie van de VS op het vasthouden van Ame rikaanse krijgsgevangenen door Hanoi. Het werk van de conferentie, waaraan 13 partijen deelnemen, kan door deze kwestie worden vertraagd. Algemeen werd gehoopt dat op vrijdag een slotverklaring door de conferentie zou worden ondertekend, waardoor de overeenkomst van 27 januari zou worden bekrachtigd. Op bevel van Nixon verzocht mi nister van Buitenlandse Zaken Ro gers om een spoedbijeenkomst met zijn Noandvietnamese ambtgenoot Trinh, om een verklaring te krijgen waarom in de vrijlating van krijgs gevangenen vertraging is gekomen. Dit gesprek heeft nog niet plaats gehad. Rogers sprak gisteravond wel met zijn Russische ambtgenoot Gro- mriko, die eerder op de dag had ge zegd dat alle partijen hun verant woordelij kheden onder de overeen komst moeten nakomen. Waarnemers menen dat de VS ho pen dat de Sowjet-Unie en China druk op Hanoi zullen uitoefenen om het nieuwe, ernstige obstakel van de krijgsgevangenenkwestie uit de weg te ruimen. Noordi- Vietnam heeft tot dusver 163 Amerikanen vrijgelaten en zegt dat het 562 Amerikanen krijgsgevan gen had genomen. Het land ver klaarde de vrijlating stop te zetten totdat de VS en Zuid-Vietnam de verzekering geven dat het bestand naar behoren wordt nageleefd. Uit conferentiekringen in Parijs is vernomen dat de redactiecommissie, waaruit de drie Noordvietnamese af gevaardigden gistermiddag weg lie pen, met een ontwerp-overeenkomst van twaalf artikelen bezig was. Voordat het conflict over de krijgs gevangenen losbarstte, werden goede vorderingen gemaakt. Tijdens het werk van de redactie commissie, waar zich de eohte onder handelingen schijnen af te spelen, is gebleken dat de meningsverschil len zich op de volgende punten toe spitsen: 0 de communistische deelnemers willen dat in de slotverklaring van de conferentie de deelnemende par tijen worden opgesomd. De anderen zijn daartegen omdat dan ook de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam zou warden ge- Woordvoerders van Noord-V ietnam, Nguyen Than Le (hoven) en Zuid-Vietnam, Trieu Dan (onder) geven op persconfe renties uiteenzettingen over het overleg in Parijs. Noord- Vietnam liep gisteren weg uit een vergadering van de zo belangrijke redactie-commissie. ROME (DPA) De 35-Jari ge Giuseppina Altana uit het dorp Berchiddeddu op Sardinië had geen geluk met haar po ging de veeboer Demeniico Zar- ra met wapengeweld naar het trouwaltaar te sleuren. Terwijl haar broer een kara bijn op Zarra gericht hield, reed Giuseppina met haar doodsbenauwde toekomstige echtgenoot kerkwaarts. De politie is mijn beste ka meraad zal de boer gedacht hebben toen een politiepa trouille de auto met het deels wel, deels niet trouwlustige ge zelschap aanhield en hem be vrijdde. Reden voor de trouwwoede van Giuseppina was dat naar haar zeggen Domenico de va der van haar twee maande oude baby is, iets waarvan de boer zegt geen weet te hebben. Alle pogingen van Giuseppina hem goedschiks in het huwelijks bootje te krijgen waren mislukt toen zij op het idee kwam het dan maar met geweld te pro beren. noemd, wat een de facto-erkenning van deze regering zou inhouden. 0 om dezelfde reden wensen de niet-communistische landen dat de stukken van de internationale con trole-commissie worden toegezonden aan de „deelnemers aan de confe rentie" en niet aan de „deelnemende regeringen". de communistische landen willen in de slotverklaring geen verwijzin gen naar Laos en Cambodja, in te genstelling tot de overige deelnemers. 0 de communistische landen geven die voorkeur aan tweezijdige hulp voor Vietnam, de overige landen aan meerzijdige hulp. 0 het belangrijkste verschil van mening betreft het Canadese voor stel tot instelling van een permanent orgaan, waaraan de internationale controlecommissie verslag kan uit brengen. De communistisch e deelne mers schijnen niet tegen het idee van een beroepsinstantie te zijn, maar wel tegen het oprichten van nieuwe organen. (Op dit punt zou een compromis zijn bereikt. Er kan een nieuwe Vietnam- conferentie worden uitgeschreven over bestandssohendingen als ran de 13 deelnemers er zes vóór zijn. Aan de conferentie nemen 6 communis tische en 6 niet-communistische partijen deel. Daarmee zou het Ca nadese voorstel overbodig zijn ge worden). De uit twaalf man bestaande Ca nadese Rode Kruis-commissie die al drie weken in een hotel in Saigon zit te wachten op toestemming om de kampen voor krijgsgevangenen te inspecteren, heeft aangekondigd za- berdag Zuid-Vietnam te zullen ver laten. Deze stap is het rechtstreekse ge volg van de waarschuwing van de Canadese regering dat zij zich uit Vietnam zal terugtrekken als het bestand niet wordt nagekomen. WASHINGTON Nu de emoiies zijn geluwd over de terugkeer van de eerste groep Amerikaanse krijgs gevangenen twee wekein geleden, komt in de Amerikaanse pers kritiek los op de manier waarop het Penta gon hun repatriatie ensceneerde als „een advertentie voor de regering". De term is van de columniste Shana Alexander, die in het weekblad „Newsweek" schrijft: „De uiteinde lijke ironie is misschien dat na acht wrede Jaren als krijgsgevangenen, zij nu gijzelaars zijn geworden van pro paganda, gevangenen van een „eer volle vrede"." Door mr. H. Leffelaar De terugkeer van de gevangenen was dan ook minder het succes van een moeizaam bereikt vredesakkoord, dan de triomf van de 80 militaire public-relationsexperts, die opdracht hadden van het Pentagon het Ameri kaanse volk en zijn terugkerende luchtkrijgers volgens een regerings scenario te herenigen. Dit scenario had eerst de onwaarschijnlijke Pen- tagon-naam „operation egress recap" (zoiets als het te voorschijn halen van terugkerende astronauten uit hun ruimtevaartcapsule), maar werd door minister van Defensie Laird bij nader inzien omgedoopt in „operation home coming". De draaiboekvoorschriften waren niet moeilijk te ontdekken: iedere zo juist overgedragen krijgsgevangene werd theatraal arm in arm cn hand in hand door een toegewezen escorte naar het repatriatievliegtuig gebracht het soort, nadrukkelijke regie dat wilde zeggen: jou, kerel, zullen die Noordvietnamezen nooit meer uit mijn handen loskrijgen. Iedere repatriant werd door het opwachtingscomité op de Amerikaan- ADVERTENTIE binnenlandse veiligheid in gevaar ÏANNESBURG (DPA) De Ifrikaanse regering heeft giste- rrijwel de gehele top van de atenorganisatie .National Union mier Vorster deelde in het par- t in Kaapstad mee dat aan Drzitter van de vereniging Paul rius, zijn twee vice-voorzitters |f andere leidende figuren van IS volgens de wet tegen het unisme beperkingen zijn op- l. ster zei dat de maatregel was len na een interim-rapport van immissie van onderzoek. De stu aleiders hadden een koers ge- waardoor de binnenlandse vei- 1 in gevaar kwam. Zo was het li vorig Jaar onder leiding van USAS tot heftige botsingen in (tad en Johannesburg tussen I en demonstrerende studenten len. Voorts voerde de studen- le een grote campagne tegen de rUtlek van de regering en zou contact hebben gezocht met tie zwarte studenten, zouden zij verbinding hebben ft met Afrikaanse bevrijdings agen en .terreur-organisaties' buitenland. gen niet in contact treden met zwar- bijeenkomsten of studentencongres- te Afrikanen, mogen niet op de uni- sen bijwonen. De maatregelen zijn versiteit komen en ook geen politieke van kracht tot 31 maart 1978. Doden bij brand in strafinrichting HANNOVER (DPA) Zes gedeti neerden zijn gisteren bij een zware brand in een werkbarak van 'n straf inrichting in LIngen in de Westduit- se deelstaat Nedersaksen om het le ven gekomen. De gedetineerden maakten speelgoed van het licht ontvlambare celluloid. Door onbekende oorzaak ontstond plotseling een steekvlam en raakte de barak in brand. Twaalf gevange nen konden zich in veiligheid stellen, een ernstig gewond. Lavona haarkleurverstevigers worden in maar liefst 23 light-proof tinten gemaakt. Ze herstellen de kleur en verstevigen uw haar. Flakon voor 2 a 3 behandelingen f 2,30 een belofte voor mooierhaar VUELL/X SANTIAGO (ANP) President Salvador Allende van Chili zit in angst en vrees. Zijn hardnekkig als experiment bestem pelde democratisch marxisme staat na een kortstondig leven aan de poort van de ondergang en er lijkt nog weinig kracht nodig voor de -fatale klap. In de twee Jaar dat hij aan de zers. Zo'n 4,5 miljoen kiesgerechtig- macht is heeft Allende, tezamen met den op een inwonertal van meer dan zijn „Unidad Popular", het land wel- 9 miljoen) beslissen dan wie de 150 iswaar een flink eind het pad van het zetels in het Huis van Afgevaardigden socialisme opgevoerd. Er is een rede- gaan bezetten en wie de 25 van de 50 lijke nivellering in de inkomens tot senaatszetels (de andere helft blijft stand gebracht waarbij de lonen van zitten), de laagstbetaalden aanzienlijk zijn verhoogd en de werkloosheid is ge daald van 6 tot 3,5 procent. Vele tien- ADVERTENTIE Bk meer gebruik lonze lebreide service Niet verzwegen Allende heeft voor zijn aanhangers duizenden hectaren landbouwgrond nooit verzwegen dait de weg naar het zijn onder staatsbeheer geplaatst en socialisme lang en moeilijk is en veel de achterbuurten waar de vele armen offers vraagt. Het beeld dat hij bij onder erbarmelijke omstandigheden zjjn ambtsaanvaarding in september woonden worden in hoog tempo ver- 1970 aantrof was ook bepaald niet vangen door nieuwe, eenvoudige en opwekkend. Armoede, hanger, ziekte, betaalbare huizen. Kortom, de kleine analfabetisme, krotten, werkloosheid man is erop vooruitgegaan. Maar waren problemen die dringend aan- de door velen ais te idealistisch en te dacht en behandeling behoefden, ambitieus genoemde programma's Het is duidelijk dat een oplossing van Allende hebben de Chileense eco- voor dit scala van problemen niet in nomie aan de rand vain het faililsse- ee,n vloek en een zucht kon worden ment gebracht. De inflatie in het bereikt. Ongetwijfeld echter heeft de land is tot recordhoogten gestegen, regerende Unidad Popular met die na- de betalingsbalans verkeert in een tionalisering van de bodemschatten crisissituatie en de reserve aan bui- (koper, olie, ijzer, kolen), de onteige- tenlandse valuta, die in 1970 nog 450 mng van het grootgrondbezit, de miljoen dollar bedroeg, is tot het nul- overname van de banken en talrijke punt gedaald. industrieën, de verbetering van de 1/ medische dienst, het onderwijs en de P woningbouw en de actie „melk voor Allende wijt dit sombere beeld aan alle kinderen" een deel van haai de teruggang van de wereldprijs voor program verwezenlijkt. De brede laag koper, Chili's voornaamste export- van arbeiders verdient ook meer en mocratica", buit de situatie uit en den verhoogd. t spreekt, naar het schijnt niet zonder De harde werkelijkheid van alledag succes, van een wanbeleid waaraan confronteert de Chileen echter met snel en drastisch een eind moet een record-inflatie van 163,4 procent komen. in het afgelopen Jaar, waarbij de De sleutel waarmee de ondergang prijzen van levensmiddelen zelfs met van Allende en zijn marxisten al of 258 procent de hoogte inschoten. De met wordt bezegeld ligt komende zon- burger heeft veel geld in het handje, dag in handen van de Chileense kie- maar de huisvrouwen staan dagelijks President Allende in lange rijen voor vlees, meel, rijst, suiker, koffie, wasmiddelen, tand pasta, toiletpapier of sigaretten. Op de zwarte markt zijn deze artikelen in overvloed aanwezig, maar de prijzen zijn er zo schrikbarend hoog, dat de kleine man zich er niet kan vertonen. Verder staan duizenden vrachtwa gens en bussen stil. omdat er niet aan onderdelen is te komen en ook banden en accu's tot de zeer schaarse artikelen behoren. De regering-Allende heeft deze problemen wel onderkend, maar de vraag is hier en daar gesteld of het inzicht niet wat laat is gekomen. De door Amerika drooggelegde krediet- bronnen zijn aanvankelijk slechts langzaam opnieuw opgeweld met fi nanciële en technische hulp uit com munistische „broederlanden" als de Sowjet-Unie en haar bondgenoten. Deze hulp zal echter pas tegen het eind van de regeringsperiode van Al lende (hij werd in 1970 voor zes Jaar benoemd) vrucht dragen. Zetels De Unidad Popular (volksunie) waarop de regering steunt bestaat uit communisten, socialisten, radikaien en linkse christen-radikalen. Ze bezet momenteel maar 18 van de 50 se naatszetels en 54 van de 150 zetels in het Huis van Afgevaardigden. De op positie van christen-democraten, na- tionalen en twee rechtse radikale partijen heeft dit keer de gelederen gesloten in de Cona Federacion De- mocratica (democratische federatie). Tussen beide fronten is sinds de ope ning van de verkiezingscampagne op 1 januari een sfeer van haat ont staan die niet veel goeds voor Allende en zijn marxisten voorspelt, mocht de oppositie in het gehele oongre6 een tweederde meerderheid behalen. Het oplaaien van de felle emoties tussen aanhangers van beide fronten heeft in de verkiezingscampagne tot nu toe aan vijf personen het leven gekost. Een analyse van de resultaten in voorgaande verkiezingen toont dat links de laatste Jaren geleidelijk aan steeds winst heeft geboekt. De pro gressie is langzaam maar constant. Bijvoorbeeld bij de gemeenteraads verkiezingen van 1967 behaalden com munisten en socialisten gezamenlijk 28,7 procent van de stemmen, by de parlementsverkiezingen van 1969 was dat 28.8 en by de gemeenteraads verkiezingen van 1971 39,35 procent De presidentsverkiezingen van 1970 leverden Allende als kandidaat van de gezameniyke linkse partyen 36,3 procent op tegen 2jjn conservatieve tegenstander 34,9 en de kandidaat van het centrum 27. Het is duideiyk dat Allende nooit was gekozen als zijn tegenstanders een gezameniyke kandidaat naar voren hadden ge schoven. Als de regeringscoalitie meer dan 50 procent van de stemmen weet te behalen staat het licht op groen voor de mars naar het socialisme. Geen parlement kan haar dan meer tegen houden of zelfs afremmen. Biykt ze minstens eenderde van de kiezers aan te spreken, dan kan Allende in ieder geval nog alle tegen zyn program ge richte initiatieven van het congres met zyn veto blokkeren. Komt de oppositie in de senaat aan een tweederde meerderheid, dan kan zy van haar kant alle plannen van Allende dwarsbomen. Een tweederde meerderheid in beide kamers stelt haar zelfs in de gelegenheid Allende tot aftreden te dwingen. Maar de christen-democraten als sterkste par. ty in de oppositie zyn naar verluidt niet happig om Allende af te zetten. De president heeft er zelf geen twyfel over laten bestaan dat hy tot 1976 wil blyven zitten en wie Allende ten val wil brengen moet, zo zegt men, een burgeroorlog incalculeren. ADVERTENTIE zeena se vliegbasis in de Filippynen 00 aan de vliegtuigtrap begroet met bestudeerd identieke dubbele n greep. Uiit ieder vliegtuig stapje woordvoerder namens de ex-gevan nen naar een gereedstaande mi foon om in eendere bewoo.-:Ln_ dami te brengen aan de pres J van de Verenigde Staten, God. v Amerikaanse volk en aan de Amer.- kaanse vlag. En iedere repatriant werd tenslotte, alsof hy nog steeds gevangen was, volledig geïsoleerd van pers en pu bliek. afgevoerd naar het ziekenhuis, waar zy ondervraagd werden naar hun ervaringen en. naar men mag aannemen, ook onderricht In de offi cieel goedgekeurde gedragslynen. H:-t draaiboek schreef vermoedelyk ver er voor dat iemand de president zou op bellen. om dan te horen te kryg n dat de president bewondering 1 voor hun karakter en moed w aldus geschiedde. Het Amerikaanse volk zelf wa^ tl maanden tevoren door een ongek i uitvoerige propagandacampagne .i de regering voorbereid op wat e: s wachten stond, waarby de regering geen hoge dunk bleek te hebben v 1 de gevangenen: wrakken van m n- nen. die zich lange tyd niet zou n kunnen aanpassen aan de veranderin gen in de Amerikaanse maatschappy ze zouden schrikken van hotpants en de gedurfde naakten van .Playboy"; ze zouden psychisch grote moei c- heden hebben zich weer in te pa' n in hun gezinnen: ze zouden t goed meer auto kunnen ryden t- om, het beeld (de gegeven voo~u den zyn letterlijk) dat van r g r:- ;- wege met behulp van psychi -3 werd afgeschilderd was dat van 1- tenpatiënten van een psychiatris -e inrichting. Zelfs de echtgenotes van terugke rende krijgsgevangenen werden ui speciale bijeenkomsten aan deze her senspoeling onderworpen (andere psychiaters noemden het program e a „onverantwoordeiyk") en men on zich dan ook afvragen waar ceze vrouwen zich nog op koneen ver heugen. Het overgrote deel van de krijgs gevangenen bleek echter niet alleen kerngezond te zyn (ook hun gebitten werden vaak zelfs in gevangenschap verzorgd), maar ook psychisch niets te mankeren, zodat van het oorspron kelijke scenario moest worden afge weken en zy eerder met hun gezin nen werden herenigd. De aanpak van de Amerikaanse regering, gericht op de canonisering van de krygsgevangenen als martela ren van de oorlog in Vietnam, liet by velen een bittere smaak achter. Wat was het relatief comfortabele bestaan in gevangensohap van deze bombar dementsvliegers vergeleken met de tienduizenden burgers die woord'o is omkwamen in concentratiekampen :n Duitsland en Rusland, met de dui zenden krygsgevangenen die onder mensonterende omstandigheden de Birma-spoorweg bouwden, met de kinderen die jarenlang van hun moe ders gescheiden werden in inter neringskampen. met het leed van Nagasaki en Hirosjima, met de tien duizenden voor het leven vermink ten en ontheemden van Vietnam, en, tenslotte, met de gezinnen en fami lies van 46.000 in Vietnam omgeko men Amerikanen? Wat moet. in dit perspecticl. nog gezegd worden van de Amerikaanse krijgsgevangenen die na hun terug keer twee medegevangenen voor de krijgsraad willen brengen omdat zy zich uitspraken tegen de oorlog0 Op weg terug naar de Filippynen werd door de repatrianten de vraag gesteld, wie de oorlog had gewonnen. Ook daar had het regeringsdraaiboek een computer-antwoord op: „Zuid- Vietnam heeft niet verloren en Nrd- Vietnam heeft niet gewonnen'. Columniste Shana Alexander schreef „Niets brengt de holheid van Ameri ka's positie in de oorlog wreder aan het licht dan deze tragische uitwisse ling van vraag en antwoord. Want wanneer niemand heeft verloren en niemand heeft gewonnen, en dat is wat dit anwoord bedoelt te zegven, dan is de oorlcg ook officieel zinloos geweest". Amin stuurt hele kabinet met vakantie KAMPALA (ANP) President Amin van Oeganda heeft alle leden van zijn kabinet gelast met Ingang van maandag 30 dagen vakantie te nemen, zo heeft radio-Oeganda mee gedeeld. Generaal Amin nam het öeslur na overleg met zijn minister vnn Gezondheid, dr. Gesa die een be zoek aan de overwerkte minister van Buitenlandse Zaken Kibedi ln het ziekenhuis had gebracht "Een mens ls maar een men*" zei president Amin, "of zij het wll]nr> of niet". "De ministers en ana loge functionarissen hebben beh- e aan frisse 'ucht en rust' Amin hoopt dat zij na nun verio: terugkeren vol arbeldslust en ri aan nieuwe ideeën. Tijdens de afwe zigheid van de ministers zal presi dent Amin regeren met hoge functio narissen die in die tijd een minis terieel salaris zullen genieten.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9