formateur 1 oor brak "ront van £VP, ARP fleur fORENZEN VEELAL GOEDKOPER MET )PENBAAR VERVOER DAN MET AUTO deCHU KVP er stelt plan samen voor 'n veiliger verkeer Weer dode bij demonstraties in Paramaribo rieur M Boersma en de 'tik' van de vakbond vijf el over rieven van ecialisten OF. DAUDT GT WERK EER NEER alles over bloemen en planten! hoe weet ik dat, waar lees ik dat? in b°; DENSDAG 28 FEBRUARI 1973 ibaar vervoer is veelal aanzien- goedkoper dan het gebruik van eigen auto bij het forenzen tus- tiuis en werk, ook als men daar- jjderen laat meerijden en beta- iDat is de algemene conclusie een onderzoek, dat de Consu- ienbond in het maartnummer jijn gids publiceert. de berekeningen van de Consu- [enbond blijkt dat wanneer al- variabele autokosten worden lend, op korte afstanden (21 en li tussen huis en werk, waarvan totievelijk 15 en 25 km par [I het vervoer per eigen auto al /eer driemaal zo duur is als het vervoer per fiets en trein met tra ject- abonnement. Wanneer wat de auto betreft met de totale kosten wordt gerekend, is die auto, zelfs wanneer men er drie passagiers in mee neemt en de kos ten deelt, op de kortere afstanden duurder dan wanneer per fiets en trein met traject-abonnement wordt gereisd. Uit een afzonderlijke berekening blijkt dat na ongeveer 80 km tussen huis en werk de eigen auto zelfs duurder wordt dan de combinatie taxi-trein-taxi, waarbij voor de spoorwegen gebruik wordt gemaakt van een algemeen abonnement. Bij deze vergelijkingen ging de Consumentenbond uit van een auto uit de prijsklasse 6750 tot 7500. De afstand tussen woning en station werd gesteld op 2 km en die tussen werk op 4 km. Voor een vijftal betrekkelijk korte afstanden vergeleek de Consumen tenbond de kosten van vervoer per eigen auto met treinvervoer in kom- binatie met fiets, tram. bus of taxi voor forensen. Per Jaar komen de vervoerskos ten tussen huis en werk voor die fo rensen op de volgende bedragen uit: Afstand Afstand Fiets- Fiets- Tram/ Taxi- Varia huis station trein- trein- bus- trein bele werk station fiets tram/ trein- taxi vaste bus tram/ auto bus kosten 21 km 15 km 594 741 888 5.323 2.742 31 km 25 km 872 ƒ1.019 ƒ1.166 5.602 3.586 42 km 36 km 1.242 1.389 1.536 5.971 ƒ4.334 52 km 46 km 1.520 1.667 1.814 ƒ6.250 5.192 63 km 57 km 1.890 2.037 ƒ2.184 ƒ6.619 5.897 EN HAAG Formateur Burger is erin geslaagd het iristen-democratischeiront van KVP, ARP en CHU te >orbreken. KVP-fractieleider Andriessen is bereid in jn eentje met Burger in overleg te treden over een ka- net-Den Uyl. iu toe traden de drie christen- ïratische fractieleiders in de itie Burger steeds gezamenlijk iaandag constateerde de forma- dat gesprekken met „de collec- It van de christen-democrati- fracties" alleen maar negatieve aten opleverden. Hij kondigde lijn werkwijze te zullen veran- Prins Bernhard is gister middag even na drie uur op het vliegveld Soester- berg verwelkomd door Ko ningin Juliana na een reis naar Australië, Niemo Zee land, Indonesië, Singapore, Thailand, Nepal en Perzië. Ook minister van Buiten landse Zaken drs. W. K. N. Schmelzer was ter begroe ting aanwezig. De prins toonde zich erg enthousiast met de demissionaire ter Boersma (Sociale Zaken) Surger gistermiddag zijn eerste ije noteren. Boersma (tevens e-kamerlid voor de ARP) ver- ie zich in beginsel bereid zit- :ECHT De ziekenfondsen felen of alle speoialisten- nog wel reëel zijn. Het is ïlyk dart. de specialist zich- ;ig houdt met nieuwe ver en en dat hij routinezaken ;istenten, analisten of andere ihten overlaat. Niettemin is i specialist, die de „op oude af in" gebaseerde nota verstuurt. inschakelen van hulpperso- (omt vooral voor in röntgenolo- afdelingen, laboratoria en bij ■cose. In de laboratoria wordt meer geautomatiseerd. Het ge- dat uit de computers soms analyses komen, terwijl de ist er maar drie nodig heeft, s deziekenfondsen is het dah iet meer Juist om het salaris specialist te baseren op die tie. iTERDAM (ANP) Gevolg aan de beslissing van de iter van het ambtenarenge- hebben prof. Daudt en zijn 5 ichappelijke medewerkers van faculteit politicologie dinsdag- de volgende verklaring op sdedelingenbord geprikt: lergetekenden verklaren dat beschuldiging dat tentamen- heeft plaats gevonden hierbij pen. Zij stellen daarvoor in de het vermoeden dat in dit op- onregelmatigheden hebben gevonden". mede was aan de voorwaar- daan, die het ambtenarenge- festeld had om het dienstbevel !t college van bestuur te nege- dit dienstbevel werd Daudt medewerkers opgedragen 't rste onderwijs te hervatten, dit dienstbevel niet verder be- i op te volgen hebben prof. en zijn medewerkers hun on- itaak opnieuw neergelegd. ting te nemen in een extra-parle mentair kabinet onder leiding van Den Uyl. 's Avonds laat bezorgde de KVP- fraotie Burger zyn tweede winst punt: Andriessen liet weten een ge sprek te willen. Daarmee heeft de KVP-fractielelder vermoedelijk voor komen, dat Burger ook buiten hem om KVP-ers zou benaderen. AR-fractieleider zei eerder vastbera den, dat zyn fractie ook een kabinet- Den Uyl mét Boersma de eerste dag ten val wil brengen. „Het wordt tyd, dat Burger weggaat. Daar zijn we het allemaal over eens, met uitzon dering van Boersma", zei Biesheu vel. CHU-fractieleider Tilanus zei, dat hy geestverwanten met klem zal ont raden in een kabinet-Den Uyl zitting te nemen. Hij wees erop, dat nog geen begin van overeenstemming over een aanvaardbaar programma bestaat. Formateur Burger heeft Boersma een zetelverdeling voorgelegd van het kabinet-Den Uyl van tien pro gressieven (PvdA, D'66 en PPR) en zes christen-democraten. Gezien de opstelling van KVP, ARP en CHU lijkt het mogelijk, dat naast Boersma vijf KVP-ers zitting krijgen in zo'n kabinet. Via de radio heeft VVD-fractleleider Wiegel gisteravond een kabinet-Den Uyl „een gevaar voor het land ge noemd. Hij vond de methode die for mateur volgt „op het randje van aanvaardbaar". Wiegel zag er een „welhaast dictatoriale doordramme- rij" in. over zijn reis, vooral over zijn ontmoetingen met Ne derlanders in Australië en Niemo Zeeland. Hij meende dat het geheel als een "vol ledig succesvolle reis" kon worden beschouwd. DEN HAAG Achtduizend ver keersdoden redden. 175.000 verkeers- gewonden vermijden. De samenleving ongeveer vijf miljard gulden bespa ren aan kosten. Dat zyn de drie doel stellingen van een tienjarenplan voor de verkeersveiligheid van het KVP- tweede-kaimerlid ir. P. A. M. Cor- Is. Cornelissen heeft dit wat hij noemt „Nationaal Verkeersveilig- heidsplan" vandaag met grote klem onder de aandacht van minister Udonk (Verkeer en Waterstaat). Hy vroeg de toezegging van de minister dat hij het plan op korte termijn on derzoekt. Het plan-Cornelissen behelst de volgende tien punten: Veiliger wegen 1 Soheiding verkeerssoorten (vrij- liggende fiets- en voetpaden) en bevordering openbaar vervoer. 2 Verbetering van gevaarlijke pun ten in het wegennet, de zo genaamde „black spots". 3 Versnelde invoering van een auto matisch verkeerssignaleringssys- teem. Veiliger auto's en fietsen 4 Naast internationale inibiatieven zyn ook nationale maatregelen nodig (verplichte keurling motor voertuigen, zoemer op autogordels, meer controle op gewicht lading vrachtauto's en op fietsverlich ting). Veiliger weggebruikers 5 Verbetering rijopleiding. 6 Verbetering verkeersonderwijs bij lager- en voortgezet onderwijs. Slagvaardige wetgeving met doel matige verkeerscontrole 7 Spoedige invoering van max. en min. snelheden. Ne invoering min. snelheden, instellen inhaal verbod vrachtauto's gedurende piekuren op drukke wegvakken autosnelwe gen. Spoedige invoering maatrege len tegen alcohol-misbruik in ver. keer. Spoedige invoering verplich ting tot dragen van helm op scooter en bromfiets. 8 Versterking rechtspositie zwakke weggebruikers (meer voorrang voetgangers) 9 Nadere regels voor vervoer gevaar lijke stoffen. (Verbod voor be bouwde kom gedurende drukke uren). 10 Krachtige, gezamenlijke aanpak door alle betrokken departemen ten, lagere overheden, organisaties en actiegroepen. Weer doden in Ulster In de nacht van dinsdag op vandaag is in het Noordierse Newry een 13-Jarige jon gen gedood. Dit gebeurde tijdens een kort vuurgevecht tussen een mi litaire patrouille en een tiental beto gers. Eerder op de dag werd een po litieman gedood en een gewond toen schutters het vuur openden op hun patrouillewagen, 24 km ten zuidwes ten van Belfast. Regering geeft politie een volledige volmacht PARAMARIBO In de Suri naamse hoofdstad Paramaribo is gisteren opnuieuw een dode ge vallen, toen de oproerpolitie op trad tegen een demonstratie van stakers. Bovendien werden nog twee personen met schotwonden in het ziekenhuis opgenomen. Om een eind te maken aan de terreur heeft de Surinaamse re gering gisteren een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd, dat de Surinaamse politie vol ledige volmacht heeft om naar bevind van zaken van alle haar ten dienste staande middelen gebruik te maken. In de verklaring zegt de Su rinaamse regering, dat tot nu toe de "grootste soepelheid" is betracht, maar dat uiteraard in 'n geordende democratische ge meenschap niet alles kan wor den geduld. In de ochtenduren was het gisteren al direct bijzonder on rustig in Paramaribo. Een groep demonstranten trok van één van de stakingscentra naar het Oranjeplein, waar een aantal regeringsgebouwen gelegen is. Ongeveer 500 meter voor het ge bouw van het ministerie van Al gemene Zaken werd de optocht door de politie tegengehouden. De demonstranten bleven echter opdringen, waarop de politie traangas gebruikte en enkele waarschuwingsschoten loste. Toen de betogers zystraten waren in gevlucht, bleef 'n bos neger dodelijk getroffen op het wegdek liggen Ook na de de monstratie bleef het zeer on rustig rondom het Oranjeplein De meeste ambtenaren, die op de ministeries in het regerings centrum werkten, gingen uit vrees voor nog meer acties naar huis. Rond h9t middaguur gebruikte de politie opnieuw traangas, om de menigte voor de Surinaamse bank te verspreiden. Datzelfde bleek omstreeks zes uur gisteravond noodzakelijk omdat zelfstandig opererende groepjes huisvuil op straat gooi den en een vrachtauto in brand staken. Later op de avond werd het wat rustiger, al kwamen hier en daar in de buitenwijken nog wat relletjes voor, waarby de politie moest ingrijpen. De stads commissaris (burge meester) van Paramaribo liet gisteravond nog eens bekend maken dat samenscholingen van meer dan drie personen ten strengste verboden zijn. Een incidentje deed zich voor toen vertegenwoordigers van de vakbond CLO bloemen wilden leggen op de plaats waar gister - norgen een betoger werd dood geschoten. Vakbondsleider Henk Herrenberg werd daarbij aange houden omdat hy de politie zou hebben geprovoceerd. Het be richt werd later door de RVD- Suriname bevestigd ADVERTENTIE nieuw verzamelwerk Fleur: praktische bloemen- en planten- encyclopedie, die u zelf van week tot week opbouwt. Bestel uw kennismakingsaflevering 1,- met onderstaande I Stuur mij de kennis- makingsaflevering i van Fleur a 1,-. Deze kènnismaking verplicht tot niets. Fleur, de praktische bloemen- en plantenencyclopedie kost 1,95 per weekaflevering bij abonnement. Ook verkrijgbaar in boek- en tijdschrifthandel 2,25 per afl. In open envelop met postzegel van 0,25 opsturen naar fleur, postbus 400 Amsterdam. DEN HAAG "Al blijft dit land een groot dorp, niemand kan ontken nen dat we in grote moeilijkheden zitten. Er moest een opening in de formatie komen. Als ik nee had ge zegd, dan had ik minder gedonder gehad, maar dan was er ook geen opening geweest. Je kunt er nu een maal niet omheen dat de PvdA in de Kamer de grootste fractie is. Door Rien van den Anker Bovendien vind ik dat een kabinet de steun moet hebben van maatschap pelyke organen zoals de vakbon den. Zonder die steun zal geen kabi net de rit uitzitten Misschien is het wel zo dat ik meer oog heb voor een binding met vakbonden, maar wat wil je? Ik zat er 18 jaar bij en dan hou Je er wel een tik van over". Na de "zet van Boersma" is giste- DEN HAAG (ANP) Minister En gels van CRM heeft op advies van de Raad voor de Kunst besloten de film "Turks Fruit" geregisseerd door Paul Verhoeven en geproduceerd door Rob Houwer Film Holland, aan te melden voor het filmfestival ir. Cannes. Dit festival wordt van 10 tot 25 mei aanstaande gehouden ren de machtstrijd aan de top van de ARP-fractie pas goed losgekomen. Zonder eerst met zijn fractie te over leggen liet minister Boersma van So ciale Zaken na een gesprek met for mateur Burger weten in principe niet afwijzend te staan tegenover deelna me aan een extra-parlementair ka binet van de progressieve drie en de confessionele drie. Het bericht kwam als een pijnlijke verrassing. Men toonde zich bedroefd en teleurgesteld, vooral omdat hij niet met zijn fractiegenoten gepraat had. "Boersma kende ons standpunt. Het is mij niet duidelijk waarom hij dat niet gedaan heeft", verklaarde fractieleider Biesheuvel, Boersma's politieke tegenpool. Het is al enige tijd bekend dat zij beiden op bepaalde punten lijnrecht tegenover elkaar staan. Biesheuvel zou het liefst door willen gaan met de VVD, maar Boersma voelt daar niets voor. "De WD van Wiegel is- een andere WD als die van Lang- man en Geertsema", meent de laat ste, die met zijn besluit duidelijk zijn (bestaande) voorkeur voor sa menwerking met de PvdA tot uiting bracht. Dat wil Biesheuvel ook wel, maar dan moet hij als volwaardige partner worden geaccepteerd. "Pas dan zet ik de bloemen klaar in het Catshuis om Den Uyl binnen te halen", zegt de huidige demissionaire minister-pre sident. Tussen beide kemphanen aan het front loopt dan de waarnemend frac tievoorzitter Aantjes, die de laatste tijd samen met Boersma nogal eens een „dwarsligger" werd genoemd. Dit duo was bijvoorbeeld vorige week niet bereid om bijvoorbaat "nee' te zeggen tegen een kabinet-Den Uyl. Uyl. Met of zonder witte rand van confessionelen. Een eaikele uren voordat Boers ma's besluit bekend werd zei hij nog: "Maar dat houdt ook in dat ik bijvoorbaat weiger om "Ja" tegen zo'n kabinet te zeggen als het nog niet eens gevormd is. Boersma en ik zijn niet van die dwarsliggers. We kunnen nu geen "nee" zeggen. Hij niet op principiële en ik niet op staatsrechtelijke gronden". Toch was het ook Aantjes die de zet van Boersma" later afwees. Het gesprek met Burger had hij niet zo verontrustend had gevonden. Opti mistisch had hij zich tevoren uitge laten: „Boersma zal Burger wel ver tellen hoe bij ons in de fractie de vork in de steel zit". En dat heeft Boersma dan ook gedaan. Wat cynisch verklaarde de ze later: "Ik speel met mijn politie ke carrière, maar dat vind ik niet zo belangrijk. Ik vind het nu ver standiger om niet weer te praten over gelijkwaardigheid. Het gaat nu over de inbreng en de verhou ding zes:tien vind ik acceptabel. Als de PvdA nu niet In een regering komt zal de tegenstelling ver toenemen. Die verharding moet wor den voorkomen. Zit de PvdA in een regering, dan voorzie ik dat de op stelling van die party anders zal zijn". En Biesheuvel: Wij wijzen una niem een extra-parlementair kabi net ook met die verhouding 6 10 af. Ook een dergelijk kabinet met Boersma erin zullen wij niet gedo gen. Eerst moet die gelijkwaardig heid komen en dat moet Den Uyl maar een congres bijeenroepen. Zo als het er nu uitziet, voorzie ik dat Boersma geen gelegenheid zal krij gen om te regeren". De machtstrijd is echt begonnen Pikant daarbij is dart, volgende week en Biesheuvel en Boersma officieel van het formatie-toneel zullen ver dwijnen omdat zij dan niet langer de dubbelfunctie Kamerlid-minister mogen uitoefenen. Aantjes wordt weer fractievoorzitter; Boersma mag nog een tijdje minister zijn in het kabinet van Biesheuvel. En komt er een kabinetDen Uyl dan blijft Boersma minister. Biesheuvel is dan noch Kamerlid noch minister-president. Een lachende formateur Burger rechtssamen met minister Boersma na afloop van hun gesprek.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7